• Date: 01/22/11
  • Location: UW-Whitewater-Kachel FH - Whitewater, WI
    • ICON KEY:

Men's 200 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Miller, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 22.25 10 1(1)  
2. Minter, Centrell   Greater Milwaukee TC 22.42 8 1(2)  
3. Wood, Matt   ripon college 22.79 6 1(3)  
4. Braun, Pete   Greater Milwaukee TC 22.81 5 1(4)  
5. Bee, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 22.89 4 2(1)  
6. Nash, Gabe   North Park Universit 22.97 3 2(2)  
7. Brown-Griffin, Moriarty FR-1 Wis.-Whitewater 23.04 2 2(3)  
8. Marchillo, Alex SO-2 Carroll 23.33 1 1(5)  
9. Burton, Jajuan FR-1 Dubuque 23.38 - 13(1)  
10. Kraus, Andy SO-2 Carroll 23.40 - 2(4)  
11. Werner, Jordan   Milwaukee School of 23.50 - 1(6)  
12. Brady Jr., Leonard SO-2 Dubuque 23.60 - 13(2)  
13. Waech, Matt   Milwaukee School of 23.67 - 6(1)  
14. Miskov, Nikolai FR-1 Carroll 23.69 - 3(1)  
15. Fischel, Kirkland SO-2 Carroll 23.93 - 6(2)  
16. Rowland, Tyler FR-1 Carroll 23.94 - 3(2)  
17. Dowe, Davivorn JR-3 Dubuque 23.99 - 13(3)  
18. Hyland, LJ JR-3 Carroll 24.01 - 4(1)  
19. Smith, Casey FR-1 Clarke 24.02 - 2(5)  
20. Moeller, Zac SO-2 Wis.-Whitewater 24.02 - 3(3)  
21. Neja, Chris   Milwaukee School of 24.08 - 4(2)  
22. Uzoma, Uchenna SR-4 Judson 24.18 - 11(1)  
23. Balsman, Jonnie FR-1 Concordia (Wis.) 24.18 - 5(1)  
24. Edwards, Michael   Greater Milwaukee TC 24.23 - 4(3)  
25. Harwell, Nate   Milwaukee School of 24.34 - 4(4)  
26. Phiri, Temwa SO-2 Dubuque 24.40 - 5(2)  
27. Smith, Jordan FR-1 Edgewood 24.45 - 7(1)  
28. Mattingly, Ryan FR-1 Dubuque 24.47 - 13(4)  
29. Bloor, Ryan SO-2 Carroll 24.48 - 4(5)  
30. Prendergast, Erik   Unattached 24.51 - 5(3)  
31. Jackson, Lamont   Unattached 24.64 - 2(6)  
32. Reese, Jamie   ripon college 24.66 - 3(4)  
33. Van Alystyne, Mark   Milwaukee School of 24.75 - 6(3)  
34. Anderson, Kevin   Greater Milwaukee TC 24.81 - 8(1)  
35. Walter, Seth SR-4 Dubuque 24.82 - 6(4)  
36. Langman, Eric   ripon college 24.83 - 9(1)  
37. Ernst, Tyler FR-1 Clarke 24.93 - 9(2)  
38. Kahl, Matt   Beloit 24.97 - 7(2)  
39. Hembrough, Miles FR-1 Dubuque 25.12 - 9(3)  
39. Jones, Eric SO-2 Dubuque 25.12 - 13(5)  
41. Cosentino, Mike   Milwaukee School of 25.17 - 8(2)  
42. Larson, Danny   Unattached 25.19 - 8(3)  
43. Bennett, Malcolme   Unattached 25.19 - 7(3)  
44. Harris, Antonio SR-4 Dubuque 25.25 - 8(4)  
45. Joiner, Aaron   Beloit 25.26 - 9(4)  
46. Peterson, Jesse SR-4 Lawrence 25.35 - 11(2)  
47. Duberstein, Wesley FR-1 Carroll 25.36 - 6(5)  
48. Woodard, Mike JR-3 Aurora 25.39 - 4(6)  
49. Lidtke, Jeremy   Milwaukee School of 25.49 - 10(1)  
50. Barthel, Zach FR-1 Edgewood 25.59 - 10(2)  
51. Bettcher, Travis   Clarke University 25.71 - 5(4)  
52. Reppert, Luis FR-1 Carroll 25.78 - 8(5)  
53. Harling, Andrew JR-3 Judson 25.80 - 11(3)  
54. Toll, Steve   Milwaukee School of 25.80 - 10(3)  
55. Raver, Alex   Milwaukee School of 25.81 - 10(4)  
56. Ruiz, Mitchell SO-2 Carroll 25.88 - 6(6)  
57. Zimmer, Anthony FR-1 Aurora 25.96 - 5(5)  
58. Jarrett, Thomas JR-3 Judson 26.05 - 8(6)  
59. Snyder, Matt FR-1 Aurora 26.17 - 7(4)  
60. Schneider, Peter FR-1 Edgewood 26.25 - 9(5)  
61. Hahn, Caleb   Milwaukee School of 26.45 - 10(5)  
62. Lijodi, Daniel FR-1 Dubuque 26.81 - 12(1)  
63. Meuer, Pat JR-3 Edgewood 26.83 - 12(2)  
64. Nelson, Nick SO-2 Carroll 26.85 - 11(4)  
65. Savard, Mark FR-1 Concordia (Wis.) 26.90 - 9(6)  
66. Fehring, Tom FR-1 Lawrence 26.97 - 11(5)  
67. Blegen, Cameron JR-3 Lawrence 27.25 - 11(6)  
68. Outten, Aaron SO-2 Judson 27.39 - 7(5)  
69. Kidane, Bisrat JR-3 Judson 27.62 - 7(6)  
70. Pollard, Corderro SO-2 Aurora 28.15 - 10(6)  
71. Ellingberg, Mike   Milwaukee School of 28.59 - 12(3)  
72. Hamilton, Nathan   ripon college 28.84 - 12(4)  
73. Litofsky, Josh   Beloit 28.85 - 12(5)  
74. Ray, Nate SO-2 Judson 29.17 - 12(6)  
  Mendoza, Jordan SO-2 Clarke NT - 3  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Miller, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 22.25  
2. Minter, Centrell   Greater Milwaukee TC 22.42  
3. Wood, Matt   ripon college 22.79  
4. Braun, Pete   Greater Milwaukee TC 22.81  
5. Marchillo, Alex SO-2 Carroll 23.33  
6. Werner, Jordan   Milwaukee School of 23.50  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Bee, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 22.89  
2. Nash, Gabe   North Park Universit 22.97  
3. Brown-Griffin, Moriarty FR-1 Wis.-Whitewater 23.04  
4. Kraus, Andy SO-2 Carroll 23.40  
5. Smith, Casey FR-1 Clarke 24.02  
6. Jackson, Lamont   Unattached 24.64  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Miskov, Nikolai FR-1 Carroll 23.69  
2. Rowland, Tyler FR-1 Carroll 23.94  
3. Moeller, Zac SO-2 Wis.-Whitewater 24.02  
4. Reese, Jamie   ripon college 24.66  
  Mendoza, Jordan SO-2 Clarke NT  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Hyland, LJ JR-3 Carroll 24.01  
2. Neja, Chris   Milwaukee School of 24.08  
3. Edwards, Michael   Greater Milwaukee TC 24.23  
4. Harwell, Nate   Milwaukee School of 24.34  
5. Bloor, Ryan SO-2 Carroll 24.48  
6. Woodard, Mike JR-3 Aurora 25.39  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Balsman, Jonnie FR-1 Concordia (Wis.) 24.18  
2. Phiri, Temwa SO-2 Dubuque 24.40  
3. Prendergast, Erik   Unattached 24.51  
4. Bettcher, Travis   Clarke University 25.71  
5. Zimmer, Anthony FR-1 Aurora 25.96  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Waech, Matt   Milwaukee School of 23.67  
2. Fischel, Kirkland SO-2 Carroll 23.93  
3. Van Alystyne, Mark   Milwaukee School of 24.75  
4. Walter, Seth SR-4 Dubuque 24.82  
5. Duberstein, Wesley FR-1 Carroll 25.36  
6. Ruiz, Mitchell SO-2 Carroll 25.88  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Jordan FR-1 Edgewood 24.45  
2. Kahl, Matt   Beloit 24.97  
3. Bennett, Malcolme   Unattached 25.19  
4. Snyder, Matt FR-1 Aurora 26.17  
5. Outten, Aaron SO-2 Judson 27.39  
6. Kidane, Bisrat JR-3 Judson 27.62  
200 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Anderson, Kevin   Greater Milwaukee TC 24.81  
2. Cosentino, Mike   Milwaukee School of 25.17  
3. Larson, Danny   Unattached 25.19  
4. Harris, Antonio SR-4 Dubuque 25.25  
5. Reppert, Luis FR-1 Carroll 25.78  
6. Jarrett, Thomas JR-3 Judson 26.05  
200 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Langman, Eric   ripon college 24.83  
2. Ernst, Tyler FR-1 Clarke 24.93  
3. Hembrough, Miles FR-1 Dubuque 25.12  
4. Joiner, Aaron   Beloit 25.26  
5. Schneider, Peter FR-1 Edgewood 26.25  
6. Savard, Mark FR-1 Concordia (Wis.) 26.90  
200 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Lidtke, Jeremy   Milwaukee School of 25.49  
2. Barthel, Zach FR-1 Edgewood 25.59  
3. Toll, Steve   Milwaukee School of 25.80  
4. Raver, Alex   Milwaukee School of 25.81  
5. Hahn, Caleb   Milwaukee School of 26.45  
6. Pollard, Corderro SO-2 Aurora 28.15  
200 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Uzoma, Uchenna SR-4 Judson 24.18  
2. Peterson, Jesse SR-4 Lawrence 25.35  
3. Harling, Andrew JR-3 Judson 25.80  
4. Nelson, Nick SO-2 Carroll 26.85  
5. Fehring, Tom FR-1 Lawrence 26.97  
6. Blegen, Cameron JR-3 Lawrence 27.25  
200 Meters Section 12
Pl. Name Year Team Time  
1. Lijodi, Daniel FR-1 Dubuque 26.81  
2. Meuer, Pat JR-3 Edgewood 26.83  
3. Ellingberg, Mike   Milwaukee School of 28.59  
4. Hamilton, Nathan   ripon college 28.84  
5. Litofsky, Josh   Beloit 28.85  
6. Ray, Nate SO-2 Judson 29.17  
200 Meters Section 13
Pl. Name Year Team Time  
1. Burton, Jajuan FR-1 Dubuque 23.38  
2. Brady Jr., Leonard SO-2 Dubuque 23.60  
3. Dowe, Davivorn JR-3 Dubuque 23.99  
4. Mattingly, Ryan FR-1 Dubuque 24.47  
5. Jones, Eric SO-2 Dubuque 25.12