• Date: 01/22/11
  • Location: UW-Whitewater-Kachel FH - Whitewater, WI
    • ICON KEY:

Men's 400 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Martinezdelacotera, Brian JR-3 Wis.-Whitewater 50.60 10 1(1)  
2. Schroeder, Pete JR-3 Wis.-Whitewater 50.84 8 2(1)  
3. Seniuk, Brian   Greater Milwaukee TC 50.99 6 1(2)  
4. Prelletz, Tim JR-3 Wis.-Whitewater 51.02 5 1(3)  
5. Mikesell, Matt SO-2 Wis.-Whitewater 51.72 4 1(4)  
6. Werner, Jordan   Milwaukee School of 51.82 3 2(2)  
7. Santas, Matt FR-1 Wis.-Whitewater 51.91 2 1(5)  
8. Kraus, Andy SO-2 Carroll 52.08 1 2(3)  
9. Nelson, Derek   ripon college 52.26 - 1(6)  
10. Neja, Chris   Milwaukee School of 53.03 - 2(4)  
11. McTizic, Anthony FR-1 Aurora 53.67 - 3(1)  
12. Van Alystyne, Mark   Milwaukee School of 54.14 - 3(2)  
13. Monteverde, Tom   Milwaukee School of 54.33 - 4(1)  
14. Wildauer, John   Beloit 54.77 - 5(1)  
15. Joiner, Aaron   Beloit 54.98 - 4(2)  
16. Peterson, Ben   Milwaukee School of 55.08 - 6(1)  
17. Prendergast, Erik   Unattached 55.26 - 4(3)  
18. Walter, Seth SR-4 Dubuque 55.38 - 4(4)  
19. Bettcher, Travis   Clarke University 55.47 - 2(5)  
20. Hyland, LJ JR-3 Carroll 56.00 - 2(6)  
21. Bloor, Ryan SO-2 Carroll 56.08 - 5(2)  
22. Anderson, Kevin   Greater Milwaukee TC 56.68 - 6(2)  
23. Henry, Trent SR-4 Clarke 56.90 - 3(3)  
24. Altenburger, Robert JR-3 Judson 57.96 - 6(3)  
25. Jarrett, Thomas JR-3 Judson 58.12 - 5(3)  
26. Mercado, Juan FR-1 Aurora 59.02 - 4(5)  
27. Jones, Eric SO-2 Dubuque 59.09 - 7(1)  
28. Toll, Steve   Milwaukee School of 59.66 - 5(4)  
29. Lidtke, Jeremy   Milwaukee School of 59.78 - 5(5)  
30. Nelson, Nick SO-2 Carroll 1:00.86 - 6(4)  
31. Brown, Adam SR-4 Edgewood 1:02.37 - 4(6)  
32. Litofsky, Josh   Beloit 1:03.39 - 6(5)  
33. Gallagher, John SR-4 Judson 1:07.55 - 7(2)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Martinezdelacotera, Brian JR-3 Wis.-Whitewater 50.60  
2. Seniuk, Brian   Greater Milwaukee TC 50.99  
3. Prelletz, Tim JR-3 Wis.-Whitewater 51.02  
4. Mikesell, Matt SO-2 Wis.-Whitewater 51.72  
5. Santas, Matt FR-1 Wis.-Whitewater 51.91  
6. Nelson, Derek   ripon college 52.26  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Schroeder, Pete JR-3 Wis.-Whitewater 50.84  
2. Werner, Jordan   Milwaukee School of 51.82  
3. Kraus, Andy SO-2 Carroll 52.08  
4. Neja, Chris   Milwaukee School of 53.03  
5. Bettcher, Travis   Clarke University 55.47  
6. Hyland, LJ JR-3 Carroll 56.00  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. McTizic, Anthony FR-1 Aurora 53.67  
2. Van Alystyne, Mark   Milwaukee School of 54.14  
3. Henry, Trent SR-4 Clarke 56.90  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Monteverde, Tom   Milwaukee School of 54.33  
2. Joiner, Aaron   Beloit 54.98  
3. Prendergast, Erik   Unattached 55.26  
4. Walter, Seth SR-4 Dubuque 55.38  
5. Mercado, Juan FR-1 Aurora 59.02  
6. Brown, Adam SR-4 Edgewood 1:02.37  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Wildauer, John   Beloit 54.77  
2. Bloor, Ryan SO-2 Carroll 56.08  
3. Jarrett, Thomas JR-3 Judson 58.12  
4. Toll, Steve   Milwaukee School of 59.66  
5. Lidtke, Jeremy   Milwaukee School of 59.78  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Peterson, Ben   Milwaukee School of 55.08  
2. Anderson, Kevin   Greater Milwaukee TC 56.68  
3. Altenburger, Robert JR-3 Judson 57.96  
4. Nelson, Nick SO-2 Carroll 1:00.86  
5. Litofsky, Josh   Beloit 1:03.39  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Jones, Eric SO-2 Dubuque 59.09  
2. Gallagher, John SR-4 Judson 1:07.55