• Date: 01/22/11
  • Location: UW-Whitewater-Kachel FH - Whitewater, WI
    • ICON KEY:

Men's 55 Meters

Top↑
55 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Minter, Centrell   Greater Milwaukee TC 6.44 10  
2. Miller, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 6.49 8  
3. Brown-Griffin, Moriarty FR-1 Wis.-Whitewater 6.57 6  
4. Bee, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 6.57 5  
5. Kuczynski, Dave SO-2 Wis.-Whitewater 6.61 4  
6. Rogers, Justin JR-3 Concordia (Wis.) 6.66 3  
7. Dziatkiewicz, Phillip SR-4 Concordia (Wis.) 6.72 2  
8. Werner, Jordan   Milwaukee School of 6.91 1  
55 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Brown-Griffin, Moriarty FR-1 Wis.-Whitewater 6.56 2(1)  
2. Miller, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 6.57 5(1)  
3. Bee, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 6.57 7(1)  
4. Minter, Centrell   Greater Milwaukee TC 6.59 1(1)  
5. Rogers, Justin JR-3 Concordia (Wis.) 6.65 9(1)  
6. Dziatkiewicz, Phillip SR-4 Concordia (Wis.) 6.66 2(2)  
7. Werner, Jordan   Milwaukee School of 6.67 3(1)  
8. Kuczynski, Dave SO-2 Wis.-Whitewater 6.67 3(2)  
9. Braun, Pete   Greater Milwaukee TC 6.67 6(1)  
10. Nash, Gabe   North Park Universit 6.71 2(3)  
11. Uzoma, Uchenna SR-4 Judson 6.71 8(1)  
12. Miller, C.J. SO-2 Wis.-Whitewater 6.71 7(2)  
13. Dowe, Davivorn JR-3 Dubuque 6.73 9(2)  
14. Jones, Phillip JR-3 Dubuque 6.73 6(2)  
15. Burton, Jajuan FR-1 Dubuque 6.73 5(2)  
16. Brady Jr., Leonard SO-2 Dubuque 6.75 8(2)  
16. Jackson, Lamont   Unattached 6.75 4(1)  
18. Jackson, T.J. FR-1 Aurora 6.75 1(2)  
19. Wood, Matt   ripon college 6.76 8(3)  
20. Moeller, Zac SO-2 Wis.-Whitewater 6.76 4(2)  
21. Mendoza, Jordan SO-2 Clarke 6.80 8(4)  
22. Miskov, Nikolai FR-1 Carroll 6.80 9(3)  
23. Giwa, Adeola   Greater Milwaukee TC 6.81 3(3)  
24. Fischel, Kirkland SO-2 Carroll 6.82 5(3)  
25. Diederich, Kevin   Milwaukee School of 6.83 1(3)  
26. McTizic, Anthony FR-1 Aurora 6.87 3(4)  
27. Smith, Chris FR-1 Wis.-Whitewater 6.87 7(3)  
28. Nelson, Derek   ripon college 6.89 9(4)  
29. Zurbuchen, Evan FR-1 Dubuque 6.91 3(5)  
30. Smith, Casey FR-1 Clarke 6.91 3(6)  
31. Abdoulmoumine, Madjid   ripon college 6.91 5(4)  
32. Harwell, Nate   Milwaukee School of 6.92 1(4)  
33. Harris, Antonio SR-4 Dubuque 6.94 1(5)  
34. Langman, Eric   ripon college 6.99 5(5)  
35. Woodard, Mike JR-3 Aurora 7.00 6(3)  
36. Radcliff, Anthony SR-4 North Park 7.00 2(4)  
37. Bennett, Malcolme   Unattached 7.01 7(4)  
38. Rowland, Tyler FR-1 Carroll 7.02 4(3)  
39. Kahl, Matt   Beloit 7.02 5(6)  
40. Trujillo, Brandon SO-2 Aurora 7.02 7(5)  
41. Smith, Jordan FR-1 Edgewood 7.02 9(5)  
42. Edwards, Michael   Greater Milwaukee TC 7.05 4(4)  
43. Langhurst, Mike SR-4 Aurora 7.06 8(5)  
44. Reese, Jamie   ripon college 7.07 9(6)  
45. Weborg, Arthur   Milwaukee School of 7.07 2(5)  
46. Balsman, Jonnie FR-1 Concordia (Wis.) 7.09 2(6)  
47. Larson, Danny   Unattached 7.09 1(6)  
48. Ernst, Tyler FR-1 Clarke 7.10 8(6)  
49. Harling, Andrew JR-3 Judson 7.11 7(6)  
50. Fix, Nick   Greater Milwaukee TC 7.13 3(7)  
51. Stallworth, Eric FR-1 Aurora 7.19 2(7)  
52. Hahn, Caleb   Milwaukee School of 7.21 4(5)  
53. Cratic Williams, Tyrone SR-4 Edgewood 7.25 8(7)  
54. Andejeski, Kenny   Beloit 7.29 7(7)  
55. Snyder, Matt FR-1 Aurora 7.30 1(7)  
56. Duberstein, Wesley FR-1 Carroll 7.36 4(6)  
57. Reppert, Luis FR-1 Carroll 7.38 5(7)  
58. Lijodi, Daniel FR-1 Dubuque 7.41 2(8)  
59. Herrmann, Max   ripon college 7.41 3(8)  
60. Savard, Mark FR-1 Concordia (Wis.) 7.48 9(7)  
61. Meuer, Pat JR-3 Edgewood 7.62 6(4)  
62. Woodall, Ken   Greater Milwaukee TC 7.64 8(8)  
63. Kidane, Bisrat JR-3 Judson 7.70 6(5)  
64. Ellingberg, Mike   Milwaukee School of 7.75 5(8)  
65. Hamilton, Nathan   ripon college 7.91 4(7)  
66. Pollard, Corderro SO-2 Aurora 7.92 9(8)  
55 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Minter, Centrell   Greater Milwaukee TC 6.59  
2. Jackson, T.J. FR-1 Aurora 6.75  
3. Diederich, Kevin   Milwaukee School of 6.83  
4. Harwell, Nate   Milwaukee School of 6.92  
5. Harris, Antonio SR-4 Dubuque 6.94  
6. Larson, Danny   Unattached 7.09  
7. Snyder, Matt FR-1 Aurora 7.30  
55 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Brown-Griffin, Moriarty FR-1 Wis.-Whitewater 6.56  
2. Dziatkiewicz, Phillip SR-4 Concordia (Wis.) 6.66  
3. Nash, Gabe   North Park Universit 6.71  
4. Radcliff, Anthony SR-4 North Park 7.00  
5. Weborg, Arthur   Milwaukee School of 7.07  
6. Balsman, Jonnie FR-1 Concordia (Wis.) 7.09  
7. Stallworth, Eric FR-1 Aurora 7.19  
8. Lijodi, Daniel FR-1 Dubuque 7.41  
55 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Werner, Jordan   Milwaukee School of 6.67  
2. Kuczynski, Dave SO-2 Wis.-Whitewater 6.67  
3. Giwa, Adeola   Greater Milwaukee TC 6.81  
4. McTizic, Anthony FR-1 Aurora 6.87  
5. Zurbuchen, Evan FR-1 Dubuque 6.91  
6. Smith, Casey FR-1 Clarke 6.91  
7. Fix, Nick   Greater Milwaukee TC 7.13  
8. Herrmann, Max   ripon college 7.41  
55 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Jackson, Lamont   Unattached 6.75  
2. Moeller, Zac SO-2 Wis.-Whitewater 6.76  
3. Rowland, Tyler FR-1 Carroll 7.02  
4. Edwards, Michael   Greater Milwaukee TC 7.05  
5. Hahn, Caleb   Milwaukee School of 7.21  
6. Duberstein, Wesley FR-1 Carroll 7.36  
7. Hamilton, Nathan   ripon college 7.91  
55 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Miller, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 6.57  
2. Burton, Jajuan FR-1 Dubuque 6.73  
3. Fischel, Kirkland SO-2 Carroll 6.82  
4. Abdoulmoumine, Madjid   ripon college 6.91  
5. Langman, Eric   ripon college 6.99  
6. Kahl, Matt   Beloit 7.02  
7. Reppert, Luis FR-1 Carroll 7.38  
8. Ellingberg, Mike   Milwaukee School of 7.75  
55 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Braun, Pete   Greater Milwaukee TC 6.67  
2. Jones, Phillip JR-3 Dubuque 6.73  
3. Woodard, Mike JR-3 Aurora 7.00  
4. Meuer, Pat JR-3 Edgewood 7.62  
5. Kidane, Bisrat JR-3 Judson 7.70  
55 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Bee, Nick FR-1 Wis.-Whitewater 6.57  
2. Miller, C.J. SO-2 Wis.-Whitewater 6.71  
3. Smith, Chris FR-1 Wis.-Whitewater 6.87  
4. Bennett, Malcolme   Unattached 7.01  
5. Trujillo, Brandon SO-2 Aurora 7.02  
6. Harling, Andrew JR-3 Judson 7.11  
7. Andejeski, Kenny   Beloit 7.29  
55 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Uzoma, Uchenna SR-4 Judson 6.71  
2. Brady Jr., Leonard SO-2 Dubuque 6.75  
3. Wood, Matt   ripon college 6.76  
4. Mendoza, Jordan SO-2 Clarke 6.80  
5. Langhurst, Mike SR-4 Aurora 7.06  
6. Ernst, Tyler FR-1 Clarke 7.10  
7. Cratic Williams, Tyrone SR-4 Edgewood 7.25  
8. Woodall, Ken   Greater Milwaukee TC 7.64  
55 Meters Preliminaries Heat 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Rogers, Justin JR-3 Concordia (Wis.) 6.65  
2. Dowe, Davivorn JR-3 Dubuque 6.73  
3. Miskov, Nikolai FR-1 Carroll 6.80  
4. Nelson, Derek   ripon college 6.89  
5. Smith, Jordan FR-1 Edgewood 7.02  
6. Reese, Jamie   ripon college 7.07  
7. Savard, Mark FR-1 Concordia (Wis.) 7.48  
8. Pollard, Corderro SO-2 Aurora 7.92