• Date: 03/05 - 03/06/11
  • Location: Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
    • ICON KEY:
    • IC4A/ECAC
    • BIG EAST
    • NEICAAA

Men's 400 Meters

Top↑
400 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Latty, Tewado JR-3 Boston U. 47.34 10 1(1)
2. Younger, Aaron JR-3 Rutgers 47.54 8 2(1)
3. Bennett, Teo JR-3 Coppin State 47.63 6 1(2)
4. Boyd, Corryl SR-4 Long Island 47.82 5 1(3)
5. Hutchison, Je'Von FR-1 Hampton 47.87 4 1(4)
6. Arent, Rob JR-3 Bucknell 48.24 3 2(2)
7. Keane-Dawes, Thomas SR-4 Maryland-Eastern Shore 48.32 2 2(3)
8. Kennedy, David SR-4 Rhode Island 48.37 1 1(5)
9. Arnett, Cazal SR-4 Binghamton 49.14 - 2(4)
  Murray, Leslie JR-3 Delaware State NT - 2  
400 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Latty, Tewado JR-3 Boston U. 47.34
2. Bennett, Teo JR-3 Coppin State 47.63
3. Boyd, Corryl SR-4 Long Island 47.82
4. Hutchison, Je'Von FR-1 Hampton 47.87
5. Kennedy, David SR-4 Rhode Island 48.37
400 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Younger, Aaron JR-3 Rutgers 47.54
2. Arent, Rob JR-3 Bucknell 48.24
3. Keane-Dawes, Thomas SR-4 Maryland-Eastern Shore 48.32
4. Arnett, Cazal SR-4 Binghamton 49.14
  Murray, Leslie JR-3 Delaware State NT  
 
400 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Murray, Leslie JR-3 Delaware State 46.97 2(1)
2. Keane-Dawes, Thomas SR-4 Maryland-Eastern Shore 47.28 3(1)
3. Younger, Aaron JR-3 Rutgers 47.51 1(1)
4. Arnett, Cazal SR-4 Binghamton 47.66 4(1)
5. Arent, Rob JR-3 Bucknell 47.83 5(1)
6. Boyd, Corryl SR-4 Long Island 47.69 4(2)
7. Hutchison, Je'Von FR-1 Hampton 47.70 3(2)
8. Latty, Tewado JR-3 Boston U. 47.74 3(3)
9. Bennett, Teo JR-3 Coppin State 47.90 5(2)
10. Kennedy, David SR-4 Rhode Island 47.92 5(3)
11. Lawrence, Rayon JR-3 Coppin State 48.03 1(2)
12. Boyd, Cody JR-3 Cornell 48.08 5(4)
13. Dingus, John JR-3 Harvard 48.15 1(3)
14. Atkinson, Sean SO-2 Fordham 48.22 2(2)
15. Victorian, Jibri SO-2 Coppin State 48.58 4(3)
16. Higgs, Jordan JR-3 Morgan State 48.84 2(3)
17. Santana, Jonathan SO-2 Albany 48.87 5(5)
18. Lowery, Jermaine JR-3 Pittsburgh 48.89 4(4)
19. Costanzo, Dominic SO-2 VCU 48.95 3(4)
20. Tooker, Grahm JR-3 Colgate 48.99 1(4)
21. Devore, Tariq SO-2 Delaware State 49.10 4(5)
22. Whyte, Chris SO-2 Connecticut 49.23 2(4)
23. Washington, Andre SO-2 Liberty 49.79 3(5)  
  Charles, Trey JR-3 Morgan State NT 1  
  Senick, Joel JR-3 Boston U. NT 2  
400 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Younger, Aaron JR-3 Rutgers 47.51
2. Lawrence, Rayon JR-3 Coppin State 48.03
3. Dingus, John JR-3 Harvard 48.15
4. Tooker, Grahm JR-3 Colgate 48.99
  Charles, Trey JR-3 Morgan State NT  
400 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Murray, Leslie JR-3 Delaware State 46.97
2. Atkinson, Sean SO-2 Fordham 48.22
3. Higgs, Jordan JR-3 Morgan State 48.84
4. Whyte, Chris SO-2 Connecticut 49.23
  Senick, Joel JR-3 Boston U. NT  
400 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Keane-Dawes, Thomas SR-4 Maryland-Eastern Shore 47.28
2. Hutchison, Je'Von FR-1 Hampton 47.70
3. Latty, Tewado JR-3 Boston U. 47.74
4. Costanzo, Dominic SO-2 VCU 48.95
5. Washington, Andre SO-2 Liberty 49.79  
400 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Arnett, Cazal SR-4 Binghamton 47.66
2. Boyd, Corryl SR-4 Long Island 47.69
3. Victorian, Jibri SO-2 Coppin State 48.58
4. Lowery, Jermaine JR-3 Pittsburgh 48.89
5. Devore, Tariq SO-2 Delaware State 49.10
400 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Arent, Rob JR-3 Bucknell 47.83
2. Bennett, Teo JR-3 Coppin State 47.90
3. Kennedy, David SR-4 Rhode Island 47.92
4. Boyd, Cody JR-3 Cornell 48.08
5. Santana, Jonathan SO-2 Albany 48.87