• Date: 02/03 - 02/04/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • NJCAA
    • IC4A/ECAC
    • Mets
    • ECAC DIII
    • BIG EAST

Men's 1000 Meters Championship

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Schoenball, Patrick FR-1 Baylor 2:23.68 - 5(1)  
2. Nero, Gavyn JR-3 Baylor 2:25.53 - 5(2)  
3. Tansey, Liam JR-3 Columbia 2:25.70 - 5(3)
4. Burke, Christopher SR-4 Albany 2:26.04 - 3(1)
5. Doughty, Brandon FR-1 Oklahoma 2:26.11 - 5(4)  
6. Gruber, Daniel JR-3 Iowa State 2:26.19 - 5(5)  
7. Davenport, Ethan   Toronto 2:26.50 - 3(2)  
8. Fish, Brendon FR-1 Columbia 2:26.79 - 4(1)
9. Clark, Stephen SR-4 Duke 2:26.94 - 5(6)
10. Barry, Will SR-4 Texas A&M 2:27.62 - 4(2)  
11. Cruickshank, Andrew   Toronto 2:28.92 - 3(3)  
12. O'Sullivan, Christopher FR-1 Villanova 2:28.95 - 3(4)
13. Reynolds, Robert SR-4 George Mason 2:29.33 - 4(3)
14. Klimek, David FR-1 George Mason 2:29.36 - 3(5)
15. Pietrocarlo, Chris FR-1 Villanova 2:29.42 - 4(4)
16. BLAKE, OLIVER SR-4 Alabama 2:29.55 - 4(5)  
17. Turlip, Matt SR-4 NYU 2:29.74 - 4(6)
18. Gonzalez, Gabe FR-1 Kansas 2:29.76 - 2(1)  
19. LoRusso, Joseph JR-3 Villanova 2:30.18 - 2(2)  
20. Halpin, Sean JR-3 Albany 2:30.91 - 3(6)  
21. Deardorff, Briggs FR-1 Vermont 2:30.99 - 2(3)  
22. Bernardo, Mark JR-3 Monmouth 2:31.43 - 3(7)  
23. Outhit, Connor   Toronto 2:31.50 - 2(4)  
24. Bohny, Richie FR-1 Villanova 2:31.58 - 3(8)  
25. Bostick, Greg FR-1 Baylor 2:32.14 - 3(9)  
26. Casey, Matt SR-4 Columbia 2:32.17 - 3(10)
27. Caldwell, Gregory FR-1 Lehigh 2:32.25 - 2(5)  
28. Jones, Roy SR-4 UMBC 2:32.40 - 2(6)  
29. Soucie, Brendan SO-2 Kansas 2:32.62 - 1(1)  
30. Patterson, James JR-3 NYU 2:32.74 - 2(7)
31. Barnes, Brandon FR-1 Iowa State 2:32.83 - 4(7)  
32. Deluna, Nick FR-1 Vermont 2:32.95 - 1(2)  
33. DeBlasio, Garth SR-4 Monmouth 2:32.98 - 2(8)  
34. Donley, Brendan FR-1 Columbia 2:33.04 - 1(3)
35. Fleming, Noah   University of Ottawa 2:35.13 - 2(9)  
36. Proehl, Sean SR-4 Kansas 2:35.51 - 1(4)  
37. Denault, Alex   Toronto 2:35.70 - 1(5)  
38. Fogarty, Tyler SR-4 Albany 2:36.16 - 4(8)  
39. Agard, Matthew   Kingsborough CC 2:37.28 - 1(6)
40. Mader , Karl JR-3 Wheaton (Mass.) 2:39.41 - 1(7)  
41. Bogertey, Darius JR-3 N. Carolina A&T 2:40.45 - 1(8)  
42. McBrien, Ethan JR-3 Vermont 2:42.26 - 1(9)  
43. Savage, Billy JR-3 Ithaca 2:44.25 - 1(10)  
  Slattery, Colin SO-2 Texas A&M NT - 5  
  Hedin, Justin JR-3 BYU NT - 5  
1000 Meters Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Soucie, Brendan SO-2 Kansas 2:32.62  
2. Deluna, Nick FR-1 Vermont 2:32.95  
3. Donley, Brendan FR-1 Columbia 2:33.04
4. Proehl, Sean SR-4 Kansas 2:35.51  
5. Denault, Alex   Toronto 2:35.70  
6. Agard, Matthew   Kingsborough CC 2:37.28
7. Mader , Karl JR-3 Wheaton (Mass.) 2:39.41  
8. Bogertey, Darius JR-3 N. Carolina A&T 2:40.45  
9. McBrien, Ethan JR-3 Vermont 2:42.26  
10. Savage, Billy JR-3 Ithaca 2:44.25  
1000 Meters Championship Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Gonzalez, Gabe FR-1 Kansas 2:29.76  
2. LoRusso, Joseph JR-3 Villanova 2:30.18  
3. Deardorff, Briggs FR-1 Vermont 2:30.99  
4. Outhit, Connor   Toronto 2:31.50  
5. Caldwell, Gregory FR-1 Lehigh 2:32.25  
6. Jones, Roy SR-4 UMBC 2:32.40  
7. Patterson, James JR-3 NYU 2:32.74
8. DeBlasio, Garth SR-4 Monmouth 2:32.98  
9. Fleming, Noah   University of Ottawa 2:35.13  
1000 Meters Championship Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Burke, Christopher SR-4 Albany 2:26.04
2. Davenport, Ethan   Toronto 2:26.50  
3. Cruickshank, Andrew   Toronto 2:28.92  
4. O'Sullivan, Christopher FR-1 Villanova 2:28.95
5. Klimek, David FR-1 George Mason 2:29.36
6. Halpin, Sean JR-3 Albany 2:30.91  
7. Bernardo, Mark JR-3 Monmouth 2:31.43  
8. Bohny, Richie FR-1 Villanova 2:31.58  
9. Bostick, Greg FR-1 Baylor 2:32.14  
10. Casey, Matt SR-4 Columbia 2:32.17
1000 Meters Championship Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Fish, Brendon FR-1 Columbia 2:26.79
2. Barry, Will SR-4 Texas A&M 2:27.62  
3. Reynolds, Robert SR-4 George Mason 2:29.33
4. Pietrocarlo, Chris FR-1 Villanova 2:29.42
5. BLAKE, OLIVER SR-4 Alabama 2:29.55  
6. Turlip, Matt SR-4 NYU 2:29.74
7. Barnes, Brandon FR-1 Iowa State 2:32.83  
8. Fogarty, Tyler SR-4 Albany 2:36.16  
1000 Meters Championship Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Schoenball, Patrick FR-1 Baylor 2:23.68  
2. Nero, Gavyn JR-3 Baylor 2:25.53  
3. Tansey, Liam JR-3 Columbia 2:25.70
4. Doughty, Brandon FR-1 Oklahoma 2:26.11  
5. Gruber, Daniel JR-3 Iowa State 2:26.19  
6. Clark, Stephen SR-4 Duke 2:26.94
  Slattery, Colin SO-2 Texas A&M NT  
  Hedin, Justin JR-3 BYU NT