• Date: 01/13/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • NJCAA
    • Mets
    • ECAC DIII
    • IC4A/ECAC

Men's 500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Bennett, Teo SR-4 Coppin State 1:02.24 - 1(1)
2. Dascent, Calvin SR-4 Morgan State 1:02.46 - 1(2)
3. Curtis, Matthew SO-2 Rutgers-Camden 1:03.68 - 2(1)
4. Higgs, Jordan SR-4 Morgan State 1:04.58 - 2(2)
5. Laws, Alan   UNAT-Delaware State 1:05.08 - 1(3)  
6. Labor-Koroma, Mohamed FR-1 Hampton 1:05.24 - 2(3)  
7. Smith, David JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:05.35 - 3(1)  
8. Welch, Chris JR-3 Long Island 1:05.49 - 3(2)
9. McKinney, Dan JR-3 NYU 1:05.74 - 3(3)
10. PHILLIP, ISAIAH   Zenith Velocity AC 1:06.06 - 1(4)  
11. Harding, Alan SR-4 Temple 1:06.10 - 2(4)  
12. Petrovich, Carlos JR-3 Manhattan 1:06.13 - 4(1)
13. Robert, Brendan FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:06.17 - 2(5)  
14. DuPaul, Mike   ConnQuest 1:06.29 - 2(6)  
15. Brown, Chris   Essex CC 1:06.66 - 4(2)
16. Brooks, Akeem JR-3 St. Francis (N.Y.) 1:06.71 - 6(1)  
17. McAlister, Tory SR-4 Howard 1:06.96 - 5(1)  
18. Farquhason, Richard SR-4 Coppin State 1:06.98 - 1(5)  
19. Wallace-Whitfield, Kenneth JR-3 Long Island 1:07.00 - 3(4)  
20. Samuel, LYNDON   Zenith Velocity AC 1:07.04 - 6(2)  
21. Roberts, Griffith SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:07.16 - 3(5)  
22. Chou, Kyle   Delaware TC 1:07.41 - 5(2)  
23. PUCKERINE, JERRELL   Zenith Velocity AC 1:07.59 - 4(3)  
24. Cornacchione, Louis JR-3 Middlebury 1:07.83 - 8(1)
25. Rose, Christopher   Essex CC 1:07.95 - 1(6)
26. Cipcic, Cameron FR-1 Long Island 1:08.00 - 5(3)  
27. Whitney, Brendan SO-2 Oneonta 1:08.30 - 6(3)  
28. Davis, Christopher   Gotham Spark Athletic Clu 1:08.59 - 7(1)  
29. Kish, Zach FR-1 NYU 1:08.80 - 7(2)  
30. Montgomery, William FR-1 Temple 1:09.03 - 4(4)  
31. Stroman, Jewerl SO-2 Howard 1:09.20 - 8(2)  
32. James, Andrew SO-2 Marist 1:09.41 - 7(3)  
32. Jan, Jason SR-4 Middlebury 1:09.41 - 9(1)  
34. Brown, Edward SO-2 Coppin State 1:09.95 - 6(4)  
35. King, Dan FR-1 Oneonta 1:10.11 - 8(3)  
36. Beekman, Jared SO-2 Johns Hopkins 1:10.24 - 7(4)  
37. McGriff, Josh JR-3 Rowan 1:10.32 - 4(5)  
38. Zambrano, Giancarlos   CPTC New Balance 1:10.59 - 8(4)  
39. Howerton, Kyle FR-1 Oneonta 1:10.76 - 10(1)  
40. Delanoche, Delanoche   Unattached 1:10.79 - 6(5)  
41. Pierre-Louis, Ruben   Kingsborough CC 1:10.83 - 5(4)  
42. Clemens, Daniel JR-3 Fordham 1:11.06 - 9(2)  
43. Montanez, Dominik   ASA College 1:11.44 - 9(3)  
44. Collorafi, Matthew SO-2 Farmingdale St. 1:12.28 - 7(5)  
45. Kuruc, Kevin SO-2 Temple 1:12.78 - 6(6)  
46. Gochal, Anthony SR-4 Ursinus 1:13.00 - 11(1)  
47. Crnic, Steve FR-1 NYU 1:13.42 - 9(4)  
48. Minicucci, Andrew SO-2 Johns Hopkins 1:13.74 - 8(5)  
49. Murphy, Mackenzie SO-2 Fordham 1:13.95 - 9(5)  
50. Alston, Will FR-1 Rowan 1:14.02 - 5(5)  
51. Lyashenko, Valentine   CPTC New Balance 1:14.24 - 8(6)  
52. Hart, Danny JR-3 Farmingdale St. 1:14.71 - 10(2)  
53. Alvarez, Kristopher FR-1 Stevens Institute 1:15.40 - 10(3)  
54. Sihelnik, Stephen SR-4 Johns Hopkins 1:16.03 - 7(6)  
55. Verhasselt, Eric JR-3 Swarthmore 1:16.23 - 10(4)  
56. Sedlacik, Ryan FR-1 Rutgers-Newark 1:16.96 - 10(5)  
57. Obamedo, Elyon SO-2 Rutgers-Newark 1:17.56 - 10(6)  
58. Souare, Ibrahima SO-2 Lehman 1:19.67 - 11(2)  
59. Barnett, Michael   ASA College 1:19.69 - 11(3)  
60. Leary, Brian SR-4 St. Joseph's (L.I.) 1:19.89 - 11(4)  
500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Bennett, Teo SR-4 Coppin State 1:02.24
2. Dascent, Calvin SR-4 Morgan State 1:02.46
3. Laws, Alan   UNAT-Delaware State 1:05.08  
4. PHILLIP, ISAIAH   Zenith Velocity AC 1:06.06  
5. Farquhason, Richard SR-4 Coppin State 1:06.98  
6. Rose, Christopher   Essex CC 1:07.95
500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Curtis, Matthew SO-2 Rutgers-Camden 1:03.68
2. Higgs, Jordan SR-4 Morgan State 1:04.58
3. Labor-Koroma, Mohamed FR-1 Hampton 1:05.24  
4. Harding, Alan SR-4 Temple 1:06.10  
5. Robert, Brendan FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:06.17  
6. DuPaul, Mike   ConnQuest 1:06.29  
500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, David JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:05.35  
2. Welch, Chris JR-3 Long Island 1:05.49
3. McKinney, Dan JR-3 NYU 1:05.74
4. Wallace-Whitfield, Kenneth JR-3 Long Island 1:07.00  
5. Roberts, Griffith SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:07.16  
500 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Petrovich, Carlos JR-3 Manhattan 1:06.13
2. Brown, Chris   Essex CC 1:06.66
3. PUCKERINE, JERRELL   Zenith Velocity AC 1:07.59  
4. Montgomery, William FR-1 Temple 1:09.03  
5. McGriff, Josh JR-3 Rowan 1:10.32  
500 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. McAlister, Tory SR-4 Howard 1:06.96  
2. Chou, Kyle   Delaware TC 1:07.41  
3. Cipcic, Cameron FR-1 Long Island 1:08.00  
4. Pierre-Louis, Ruben   Kingsborough CC 1:10.83  
5. Alston, Will FR-1 Rowan 1:14.02  
500 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Brooks, Akeem JR-3 St. Francis (N.Y.) 1:06.71  
2. Samuel, LYNDON   Zenith Velocity AC 1:07.04  
3. Whitney, Brendan SO-2 Oneonta 1:08.30  
4. Brown, Edward SO-2 Coppin State 1:09.95  
5. Delanoche, Delanoche   Unattached 1:10.79  
6. Kuruc, Kevin SO-2 Temple 1:12.78  
500 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Davis, Christopher   Gotham Spark Athletic Clu 1:08.59  
2. Kish, Zach FR-1 NYU 1:08.80  
3. James, Andrew SO-2 Marist 1:09.41  
4. Beekman, Jared SO-2 Johns Hopkins 1:10.24  
5. Collorafi, Matthew SO-2 Farmingdale St. 1:12.28  
6. Sihelnik, Stephen SR-4 Johns Hopkins 1:16.03  
500 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Cornacchione, Louis JR-3 Middlebury 1:07.83
2. Stroman, Jewerl SO-2 Howard 1:09.20  
3. King, Dan FR-1 Oneonta 1:10.11  
4. Zambrano, Giancarlos   CPTC New Balance 1:10.59  
5. Minicucci, Andrew SO-2 Johns Hopkins 1:13.74  
6. Lyashenko, Valentine   CPTC New Balance 1:14.24  
500 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Jan, Jason SR-4 Middlebury 1:09.41  
2. Clemens, Daniel JR-3 Fordham 1:11.06  
3. Montanez, Dominik   ASA College 1:11.44  
4. Crnic, Steve FR-1 NYU 1:13.42  
5. Murphy, Mackenzie SO-2 Fordham 1:13.95  
500 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Howerton, Kyle FR-1 Oneonta 1:10.76  
2. Hart, Danny JR-3 Farmingdale St. 1:14.71  
3. Alvarez, Kristopher FR-1 Stevens Institute 1:15.40  
4. Verhasselt, Eric JR-3 Swarthmore 1:16.23  
5. Sedlacik, Ryan FR-1 Rutgers-Newark 1:16.96  
6. Obamedo, Elyon SO-2 Rutgers-Newark 1:17.56  
500 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Gochal, Anthony SR-4 Ursinus 1:13.00  
2. Souare, Ibrahima SO-2 Lehman 1:19.67  
3. Barnett, Michael   ASA College 1:19.69  
4. Leary, Brian SR-4 St. Joseph's (L.I.) 1:19.89