• Date: 02/10/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • PSAC
    • IC4A/ECAC
    • Mets
    • ECAC DIII

Men's 5000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Noble, Donald JR-3 Moravian 14:41.50 - 1(1)
2. Dandena, Kiya SR-4 TAMU-Kingsville 14:43.72 - 1(2)  
3. Brownell, Gary SR-4 Columbia 14:45.62 - 1(3)
4. Lutcza, Matt SR-4 Moravian 14:45.88 - 1(4)
5. Heck, Justin SR-4 Columbia 14:49.99 - 1(5)
6. Farrell, Dillon FR-1 Moravian 15:13.33 - 1(6)
7. Mahalsky, Ryan FR-1 Lehigh 15:18.13 - 1(7)  
8. Lowrey, William SR-4 Muhlenberg 15:29.09 - 1(8)  
9. Kline, Charlie SO-2 Muhlenberg 15:30.73 - 1(9)  
10. Gilboy, Casey FR-1 Lehigh 15:33.82 - 2(1)  
11. Warren, Chris   Delaware TC 15:34.77 - 2(2)  
12. Vignali, Russell JR-3 Lehigh 15:35.15 - 2(3)  
13. McGetrick, Bobby SO-2 Muhlenberg 15:36.48 - 2(4)  
14. Schneider, Chris SO-2 East Stroudsburg 15:37.91 - 1(10)
15. Smith, Brendan JR-3 Muhlenberg 15:39.78 - 1(11)  
16. Herring, Matthew SR-4 Messiah 15:40.43 - 2(5)  
17. Romano, Jim JR-3 East Stroudsburg 15:41.01 - 1(12)
18. Kneebone, Curran FR-1 West Chester 15:41.06 - 2(6)
19. Pereira, Mike JR-3 East Stroudsburg 15:42.91 - 1(13)
20. Cook, Kyle SR-4 Columbia 15:45.66 - 1(14)  
21. Hinrichs, Andrew SO-2 Kutztown 15:46.08 - 2(7)
22. Austin, Jake SO-2 Kutztown 15:48.19 - 2(8)
23. Limongelli, AJ FR-1 Misericordia 15:54.20 - 1(15)  
24. Gorecki, Robert   Delaware TC 15:54.62 - 2(9)  
25. Evans, David SR-4 St. Joseph's (Pa.) 16:08.32 - 2(10)  
26. Wohl, Kenneth FR-1 Muhlenberg 16:11.11 - 2(11)  
27. Springer, Andrew SR-4 Messiah 16:12.68 - 2(12)  
28. Sebeck, Sean JR-3 West Chester 16:18.32 - 2(13)  
29. Santangelo, Thomas   Delaware TC 16:51.81 - 2(14)  
30. Bottone, Zach SO-2 Misericordia 16:52.43 - 2(15)  
31. Latterner, Tim   Siena 17:20.44 - 2(16)  
  Soltan, Daniel SR-4 Lehigh NT - 2  
5000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Noble, Donald JR-3 Moravian 14:41.50
2. Dandena, Kiya SR-4 TAMU-Kingsville 14:43.72  
3. Brownell, Gary SR-4 Columbia 14:45.62
4. Lutcza, Matt SR-4 Moravian 14:45.88
5. Heck, Justin SR-4 Columbia 14:49.99
6. Farrell, Dillon FR-1 Moravian 15:13.33
7. Mahalsky, Ryan FR-1 Lehigh 15:18.13  
8. Lowrey, William SR-4 Muhlenberg 15:29.09  
9. Kline, Charlie SO-2 Muhlenberg 15:30.73  
10. Schneider, Chris SO-2 East Stroudsburg 15:37.91
11. Smith, Brendan JR-3 Muhlenberg 15:39.78  
12. Romano, Jim JR-3 East Stroudsburg 15:41.01
13. Pereira, Mike JR-3 East Stroudsburg 15:42.91
14. Cook, Kyle SR-4 Columbia 15:45.66  
15. Limongelli, AJ FR-1 Misericordia 15:54.20  
5000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Gilboy, Casey FR-1 Lehigh 15:33.82  
2. Warren, Chris   Delaware TC 15:34.77  
3. Vignali, Russell JR-3 Lehigh 15:35.15  
4. McGetrick, Bobby SO-2 Muhlenberg 15:36.48  
5. Herring, Matthew SR-4 Messiah 15:40.43  
6. Kneebone, Curran FR-1 West Chester 15:41.06
7. Hinrichs, Andrew SO-2 Kutztown 15:46.08
8. Austin, Jake SO-2 Kutztown 15:48.19
9. Gorecki, Robert   Delaware TC 15:54.62  
10. Evans, David SR-4 St. Joseph's (Pa.) 16:08.32  
11. Wohl, Kenneth FR-1 Muhlenberg 16:11.11  
12. Springer, Andrew SR-4 Messiah 16:12.68  
13. Sebeck, Sean JR-3 West Chester 16:18.32  
14. Santangelo, Thomas   Delaware TC 16:51.81  
15. Bottone, Zach SO-2 Misericordia 16:52.43  
16. Latterner, Tim   Siena 17:20.44  
  Soltan, Daniel SR-4 Lehigh NT