• Date: 1/13 - 01/14/12
  • Location: Carthage-Tarble Athletic Center - Kenosha, WI
    • ICON KEY:

Women's 55 Hurdles

Top↑
55 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Okonkwo, Chiamaka JR-3 Wis.-Milwaukee 8.14 10 1(1)  
2. Dieringer, Emily SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 8.91 8 1(2)  
3. Maxey, Chelsea FR-1 Wis.-Milwaukee 8.98 6 1(3)  
4. Nelson, Samantha SO-2 Carthage 8.99 5 1(4)  
5. Hamel, Laura SR-4 Wis.-Milwaukee 9.00 4 1(5)  
6. King, O'Malley SR-4 Olivet Nazarene 9.13 3 2(1)  
7. Canup, Margaux FR-1 Carthage 9.33 2 2(2)  
8. Rosandick, Margo SO-2 Carroll 9.37 1 2(3)  
9. Hannink, Veronica JR-3 Illinois Tech 10.14 - 2(4)  
55 Hurdles Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Okonkwo, Chiamaka JR-3 Wis.-Milwaukee 8.14  
2. Dieringer, Emily SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 8.91  
3. Maxey, Chelsea FR-1 Wis.-Milwaukee 8.98  
4. Nelson, Samantha SO-2 Carthage 8.99  
5. Hamel, Laura SR-4 Wis.-Milwaukee 9.00  
55 Hurdles Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. King, O'Malley SR-4 Olivet Nazarene 9.13  
2. Canup, Margaux FR-1 Carthage 9.33  
3. Rosandick, Margo SO-2 Carroll 9.37  
4. Hannink, Veronica JR-3 Illinois Tech 10.14  
 
55 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Okonkwo, Chiamaka JR-3 Wis.-Milwaukee 8.40 3(1)  
2. Maxey, Chelsea FR-1 Wis.-Milwaukee 8.85 1(1)  
3. Dieringer, Emily SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 8.99 1(2)  
4. Hamel, Laura SR-4 Wis.-Milwaukee 9.03 2(1)  
5. Nelson, Samantha SO-2 Carthage 9.07 2(2)  
6. King, O'Malley SR-4 Olivet Nazarene 9.13 1(3)  
6. Canup, Margaux FR-1 Carthage 9.13 3(2)  
8. Hannink, Veronica JR-3 Illinois Tech 9.30 2(3)  
9. Rosandick, Margo SO-2 Carroll 9.50 3(3)  
10. Sitte, Kristin SO-2 Concordia (Wis.) 9.56 1(4)  
11. McCaulley, Erin FR-1 Wis.-Milwaukee 10.17 2(4)  
12. Eaton, Joshlynn SO-2 Concordia (Ill.) 10.18 2(5)  
13. Johnson, Nichole FR-1 Ashford 10.27 2(6)  
14. Pomrening, Jessica JR-3 Carroll 10.54 3(4)  
15. Setesak, Frances SO-2 Carroll 11.00 3(5)  
16. Kurt, Malerie FR-1 Carroll 12.34 1(5)  
55 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Maxey, Chelsea FR-1 Wis.-Milwaukee 8.85  
2. Dieringer, Emily SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 8.99  
3. King, O'Malley SR-4 Olivet Nazarene 9.13  
4. Sitte, Kristin SO-2 Concordia (Wis.) 9.56  
5. Kurt, Malerie FR-1 Carroll 12.34  
55 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hamel, Laura SR-4 Wis.-Milwaukee 9.03  
2. Nelson, Samantha SO-2 Carthage 9.07  
3. Hannink, Veronica JR-3 Illinois Tech 9.30  
4. McCaulley, Erin FR-1 Wis.-Milwaukee 10.17  
5. Eaton, Joshlynn SO-2 Concordia (Ill.) 10.18  
6. Johnson, Nichole FR-1 Ashford 10.27  
55 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Okonkwo, Chiamaka JR-3 Wis.-Milwaukee 8.40  
2. Canup, Margaux FR-1 Carthage 9.13  
3. Rosandick, Margo SO-2 Carroll 9.50  
4. Pomrening, Jessica JR-3 Carroll 10.54  
5. Setesak, Frances SO-2 Carroll 11.00