• Date: 01/21/12
  • Location: UW-Whitewater-Kachel FH - Whitewater, WI
    • ICON KEY:

Men's 3000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Kruger, Matt   Greater Milwaukee TC 9:15.58 10 1(1)  
2. Jaros, Pete FR-1 Aurora 9:31.37 8 1(2)  
3. Schneider, Jake JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 9:35.01 6 1(3)  
4. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 9:39.29 5 1(4)  
5. Cole, Nick FR-1 Aurora 9:47.03 4 1(5)  
6. Zimmerman, Cory JR-3 Ripon 9:48.71 3 1(6)  
7. Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 9:48.94 2 1(7)  
8. McKay, Matt JR-3 Beloit 9:49.31 1 1(8)  
9. Ciochon, Tim JR-3 Judson 9:56.45 - 1(9)  
10. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 9:58.97 - 1(10)  
11. Ley, Ethan SO-2 Beloit 10:02.05 - 1(11)  
12. Wallace, Derek SR-4 Ripon 10:06.57 - 1(12)  
13. Jones, Tommy SO-2 Wisconsin Lutheran 10:08.13 - 2(1)  
14. Titler, Scott FR-1 Clarke 10:10.13 - 1(13)  
15. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 10:10.83 - 2(2)  
16. Bellows, Josh SO-2 Clarke 10:21.09 - 2(3)  
17. Schoening, Jonnie JR-3 Clarke 10:21.87 - 2(4)  
18. Strasinopohlas, Nik FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 10:22.42 - 2(5)  
19. Elsbernd, Luke SO-2 Dubuque 10:22.96 - 2(6)  
20. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 10:24.21 - 2(7)  
21. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 10:24.48 - 2(8)  
22. Biesboer, Christopher FR-1 Concordia (Wis.) 10:34.35 - 2(9)  
23. Hoft, Christian SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 10:35.10 - 2(10)  
24. Waters, Rob FR-1 Ripon 10:36.33 - 1(14)  
25. Smith, Josiah JR-3 Judson 10:41.05 - 2(11)  
26. Price, Kevin FR-1 Aurora 10:45.73 - 2(12)  
27. Oldenburg, Jon SR-4 Concordia (Wis.) 10:51.57 - 2(13)  
28. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 11:00.36 - 2(14)  
29. Aber, John FR-1 Dubuque 11:25.16 - 2(15)  
30. Rhinehart, Nick SO-2 Clarke 11:32.46 - 2(16)  
31. Rubis, Derek   Greater Milwaukee TC 11:41.62 - 2(17)  
  Bogard, Jeremie   UNATTACHED 9:16.67 - 1(15)  
  Knapp, Ben   UNATTACHED 9:27.25 - 1(16)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Kruger, Matt   Greater Milwaukee TC 9:15.58  
2. Jaros, Pete FR-1 Aurora 9:31.37  
3. Schneider, Jake JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 9:35.01  
4. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 9:39.29  
5. Cole, Nick FR-1 Aurora 9:47.03  
6. Zimmerman, Cory JR-3 Ripon 9:48.71  
7. Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 9:48.94  
8. McKay, Matt JR-3 Beloit 9:49.31  
9. Ciochon, Tim JR-3 Judson 9:56.45  
10. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 9:58.97  
11. Ley, Ethan SO-2 Beloit 10:02.05  
12. Wallace, Derek SR-4 Ripon 10:06.57  
13. Titler, Scott FR-1 Clarke 10:10.13  
14. Waters, Rob FR-1 Ripon 10:36.33  
15. Bogard, Jeremie   UNATTACHED 9:16.67  
16. Knapp, Ben   UNATTACHED 9:27.25  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Jones, Tommy SO-2 Wisconsin Lutheran 10:08.13  
2. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 10:10.83  
3. Bellows, Josh SO-2 Clarke 10:21.09  
4. Schoening, Jonnie JR-3 Clarke 10:21.87  
5. Strasinopohlas, Nik FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 10:22.42  
6. Elsbernd, Luke SO-2 Dubuque 10:22.96  
7. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 10:24.21  
8. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 10:24.48  
9. Biesboer, Christopher FR-1 Concordia (Wis.) 10:34.35  
10. Hoft, Christian SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 10:35.10  
11. Smith, Josiah JR-3 Judson 10:41.05  
12. Price, Kevin FR-1 Aurora 10:45.73  
13. Oldenburg, Jon SR-4 Concordia (Wis.) 10:51.57  
14. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 11:00.36  
15. Aber, John FR-1 Dubuque 11:25.16  
16. Rhinehart, Nick SO-2 Clarke 11:32.46  
17. Rubis, Derek   Greater Milwaukee TC 11:41.62