• Date: 01/21/12
  • Location: UW-Whitewater-Kachel FH - Whitewater, WI
    • ICON KEY:

Men's 400 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Wood, Matthew JR-3 Ripon 51.02 10 1(1)  
2. Dowe, Davivorn SR-4 Dubuque 51.36 8 1(2)  
3. Prelletz, Tim SR-4 Wis.-Whitewater 51.48 6 1(3)  
4. Schroeder, Pete SR-4 Wis.-Whitewater 51.67 5 1(4)  
5. Seniuk, Brian   Greater Milwaukee TC 51.70 4 2(1)  
6. Martinezdelacotera, Brian SR-4 Wis.-Whitewater 51.70 3 1(5)  
7. Mikesell, Matt JR-3 Wis.-Whitewater 51.87 2 1(6)  
8. Gorman, Kevin FR-1 Wis.-Whitewater 51.88 1 2(2)  
9. Denu, Jared FR-1 Wis.-Whitewater 51.92 - 2(3)  
10. Hering, Beau JR-3 Wis.-Whitewater 52.72 - 2(4)  
11. Cave, Paul FR-1 Clarke 52.89 - 2(5)  
12. Waech, Matt SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 53.36 - 3(1)  
13. Howland, Alex FR-1 Wis.-Whitewater 53.42 - 4(1)  
14. Mattingly, Ryan SO-2 Dubuque 53.47 - 3(2)  
15. Kautza, Chris SR-4 Wis.-Whitewater 53.99 - 2(6)  
16. Clementz, Ryan FR-1 Wis.-Whitewater 54.74 - 3(3)  
17. Ahlers, Devin SR-4 Wis.-Whitewater 55.05 - 3(4)  
18. Mendoza, Jordan JR-3 Clarke 55.96 - 4(2)  
19. Lopez, Robert SR-4 Aurora 56.32 - 4(3)  
20. Severson, Kirk FR-1 Wis.-Whitewater 56.68 - 4(4)  
21. Ortiz, Omar FR-1 Aurora 57.98 - 5(1)  
22. Johnson, Cody   Milwaukee School of 58.13 - 6(1)  
23. Schultz, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 58.63 - 6(2)  
24. Keenen, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 59.19 - 5(2)  
25. Meuer, Pat SR-4 Edgewood 59.34 - 5(3)  
26. Danikowski, Kevin FR-1 Judson 59.35 - 6(3)  
27. Idialu, Wellington SO-2 Judson 59.70 - 4(5)  
28. Dettlo, Luke FR-1 Aurora 1:00.89 - 5(4)  
29. Sheldon, Trevor FR-1 Edgewood 1:01.51 - 6(4)  
30. Zimmer, Anthony SO-2 Aurora 1:01.93 - 5(5)  
31. Anglemyer, Seth SO-2 Dubuque 1:05.45 - 6(5)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Wood, Matthew JR-3 Ripon 51.02  
2. Dowe, Davivorn SR-4 Dubuque 51.36  
3. Prelletz, Tim SR-4 Wis.-Whitewater 51.48  
4. Schroeder, Pete SR-4 Wis.-Whitewater 51.67  
5. Martinezdelacotera, Brian SR-4 Wis.-Whitewater 51.70  
6. Mikesell, Matt JR-3 Wis.-Whitewater 51.87  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Seniuk, Brian   Greater Milwaukee TC 51.70  
2. Gorman, Kevin FR-1 Wis.-Whitewater 51.88  
3. Denu, Jared FR-1 Wis.-Whitewater 51.92  
4. Hering, Beau JR-3 Wis.-Whitewater 52.72  
5. Cave, Paul FR-1 Clarke 52.89  
6. Kautza, Chris SR-4 Wis.-Whitewater 53.99  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Waech, Matt SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 53.36  
2. Mattingly, Ryan SO-2 Dubuque 53.47  
3. Clementz, Ryan FR-1 Wis.-Whitewater 54.74  
4. Ahlers, Devin SR-4 Wis.-Whitewater 55.05  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Howland, Alex FR-1 Wis.-Whitewater 53.42  
2. Mendoza, Jordan JR-3 Clarke 55.96  
3. Lopez, Robert SR-4 Aurora 56.32  
4. Severson, Kirk FR-1 Wis.-Whitewater 56.68  
5. Idialu, Wellington SO-2 Judson 59.70  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Ortiz, Omar FR-1 Aurora 57.98  
2. Keenen, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 59.19  
3. Meuer, Pat SR-4 Edgewood 59.34  
4. Dettlo, Luke FR-1 Aurora 1:00.89  
5. Zimmer, Anthony SO-2 Aurora 1:01.93  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Cody   Milwaukee School of 58.13  
2. Schultz, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 58.63  
3. Danikowski, Kevin FR-1 Judson 59.35  
4. Sheldon, Trevor FR-1 Edgewood 1:01.51  
5. Anglemyer, Seth SO-2 Dubuque 1:05.45