• Date: 01/21/12
  • Location: UW-Whitewater-Kachel FH - Whitewater, WI
    • ICON KEY:

Men's 60 Hurdles

Top↑
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Judd, Mike FR-1 Wis.-Whitewater 8.43 10  
2. Smith, Marcus JR-3 Wis.-Whitewater 8.47 8  
3. Greefkes, Vinny SR-4 Concordia (Wis.) 8.54 6  
4. Ernst, Tyler SO-2 Clarke 8.99 5  
5. Passer, Carey SR-4 Wis.-Whitewater 9.11 4  
6. Laabs, Mike   Greater Milwaukee TC 9.31 3  
7. Lang, Tim SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 9.35 2  
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Smith, Marcus JR-3 Wis.-Whitewater 8.50 3(1)  
2. Greefkes, Vinny SR-4 Concordia (Wis.) 8.67 1(1)  
3. Judd, Mike FR-1 Wis.-Whitewater 8.70 2(1)  
4. Laabs, Mike   Greater Milwaukee TC 9.02 1(2)  
5. Ernst, Tyler SO-2 Clarke 9.03 3(2)  
6. Lang, Tim SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 9.21 2(2)  
7. Dobratz, Tyler FR-1 Dubuque 9.25 1(3)  
8. Passer, Carey SR-4 Wis.-Whitewater 9.37 1(4)  
9. Cosentino, Mike SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 9.42 1(5)  
10. Franke, Jim   Milwaukee School of 9.57 3(3)  
11. Zimmer, Anthony SO-2 Aurora 9.64 2(3)  
12. Hutchinson, Tyler FR-1 Dubuque 10.61 3(4)  
13. Kidane, Bisrat SR-4 Judson 11.04 2(4)  
14. Anglemyer, Seth SO-2 Dubuque 11.81 2(5)  
15. Rick, Aaron FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 11.93 3(5)  
16. Watson, Christopher FR-1 Dubuque 12.13 2(6)  
  Gensrick, Brian   UNATTACHED 8.85 3(6)  
  Barrette, Chris   UNATTACHED 9.03 3(7)  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Greefkes, Vinny SR-4 Concordia (Wis.) 8.67  
2. Laabs, Mike   Greater Milwaukee TC 9.02  
3. Dobratz, Tyler FR-1 Dubuque 9.25  
4. Passer, Carey SR-4 Wis.-Whitewater 9.37  
5. Cosentino, Mike SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 9.42  
60 Hurdles Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Judd, Mike FR-1 Wis.-Whitewater 8.70  
2. Lang, Tim SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 9.21  
3. Zimmer, Anthony SO-2 Aurora 9.64  
4. Kidane, Bisrat SR-4 Judson 11.04  
5. Anglemyer, Seth SO-2 Dubuque 11.81  
6. Watson, Christopher FR-1 Dubuque 12.13  
60 Hurdles Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Marcus JR-3 Wis.-Whitewater 8.50  
2. Ernst, Tyler SO-2 Clarke 9.03  
3. Franke, Jim   Milwaukee School of 9.57  
4. Hutchinson, Tyler FR-1 Dubuque 10.61  
5. Rick, Aaron FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 11.93  
6. Gensrick, Brian   UNATTACHED 8.85  
7. Barrette, Chris   UNATTACHED 9.03