• Date: 01/21/12
  • Location: UW-Whitewater-Kachel FH - Whitewater, WI
    • ICON KEY:

Men's 60 Meters

Top↑
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Johnson, Marques   Greater Milwaukee TC 6.99 10  
2. Bee, Nick SO-2 Wis.-Whitewater 7.01 8  
3. Turnquist, Travis FR-1 Wisconsin Lutheran 7.03 6  
4. Santas, Matt SO-2 Wis.-Whitewater 7.04 5  
5. Brown-Griffin, Moriarty SO-2 Wis.-Whitewater 7.07 4  
6. Dowe, Davivorn SR-4 Dubuque 7.13 3  
7. Braun, Pete   Greater Milwaukee TC 7.25 2  
8. Jones, Phillip JR-3 Dubuque 7.26 1  
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Bee, Nick SO-2 Wis.-Whitewater 6.99 8(1)  
2. Dowe, Davivorn SR-4 Dubuque 7.04 3(1)  
3. Johnson, Marques   Greater Milwaukee TC 7.09 1(1)  
4. Turnquist, Travis FR-1 Wisconsin Lutheran 7.10 4(1)  
5. Santas, Matt SO-2 Wis.-Whitewater 7.11 2(1)  
6. Brown-Griffin, Moriarty SO-2 Wis.-Whitewater 7.11 2(2)  
7. Jones, Phillip JR-3 Dubuque 7.11 4(2)  
8. Braun, Pete   Greater Milwaukee TC 7.23 9(1)  
9. Miller, C.J. JR-3 Wis.-Whitewater 7.25 9(2)  
10. Moeller, Zac JR-3 Wis.-Whitewater 7.27 5(1)  
11. Pawlak, Sean SO-2 Concordia (Wis.) 7.32 9(3)  
12. Balsman, Jonny SO-2 Concordia (Wis.) 7.37 8(2)  
13. Krivoshein, Dylan FR-1 Concordia (Wis.) 7.39 3(2)  
14. Williams, Kyle FR-1 Dubuque 7.40 6(1)  
15. Lohr, Nicholas FR-1 Edgewood 7.42 5(2)  
16. Lindsey, Antwone FR-1 Dubuque 7.43 6(2)  
17. Jones, Anthony   Greater Milwaukee TC 7.46 4(3)  
18. Weborg, Arthur SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 7.50 9(4)  
19. Smith, Jordan SO-2 Edgewood 7.50 8(3)  
20. Dixon, Curtis FR-1 Dubuque 7.51 7(1)  
21. Moldenhauer, Ryan FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 7.54 9(5)  
22. de la Torre, Christian FR-1 Dubuque 7.55 8(4)  
23. Kahl, Mat JR-3 Beloit 7.55 6(3)  
24. Mendoza, Jordan JR-3 Clarke 7.56 4(4)  
25. Laabs, Mike   Greater Milwaukee TC 7.56 1(2)  
26. Idialu, Wellington SO-2 Judson 7.56 5(3)  
27. Greefkes, Vinny SR-4 Concordia (Wis.) 7.57 6(4)  
28. Anderson, Troy FR-1 Concordia (Wis.) 7.58 5(4)  
29. Allen, James FR-1 Ripon 7.59 7(2)  
30. Griffith, Brandon FR-1 Edgewood 7.60 9(6)  
31. Hibner, Adam FR-1 Wis.-Whitewater 7.60 3(3)  
32. Harling, Andrew SR-4 Judson 7.63 2(3)  
33. Prendergast, Erik FR-1 Wis.-Whitewater 7.64 3(4)  
34. Mercado, Juan SO-2 Aurora 7.64 2(4)  
35. Woodard, Mike SR-4 Aurora 7.66 2(5)  
36. Johnson, Cody   Milwaukee School of 7.66 8(5)  
37. Savard, Mark SO-2 Concordia (Wis.) 7.70 8(6)  
38. Schneider, Peter SO-2 Edgewood 7.72 8(7)  
39. Snyder, Matt JR-3 Aurora 7.73 5(5)  
40. Seals, Kenton   Greater Milwaukee TC 7.73 2(6)  
41. Ernst, Tyler SO-2 Clarke 7.74 1(3)  
42. Fredenhagen, Adam FR-1 Dubuque 7.74 4(5)  
43. Novack, Kyle FR-1 Ripon 7.75 6(5)  
44. Bajc, Michael FR-1 Aurora 7.76 9(7)  
45. Worden, Anthony FR-1 Clarke 7.78 3(5)  
46. Edwards, Michael JR-3 Concordia (Wis.) 7.79 7(3)  
47. Billman, Ryan FR-1 Concordia (Wis.) 7.83 6(6)  
48. Sheldon, Trevor FR-1 Edgewood 7.86 7(4)  
49. Andejeski, Ken SR-4 Beloit 7.86 5(6)  
50. James, Martino FR-1 Dubuque 7.87 2(7)  
51. Jungwirth, Matel FR-1 Beloit 7.92 4(6)  
52. Kaiser, Quinn FR-1 Edgewood 7.92 9(8)  
53. Teague, Divante   Oakton 8.10 5(7)  
54. Anglemyer, Seth SO-2 Dubuque 8.17 8(8)  
55. Beal, Thomas FR-1 Ripon 8.18 7(5)  
56. Gonzalez, Trey FR-1 Aurora 8.20 3(6)  
57. Meuer, Pat SR-4 Edgewood 8.29 1(4)  
58. Bourdaghs, Walter JR-3 Beloit 8.42 6(7)  
59. Cook, Derek FR-1 Ripon 8.43 3(7)  
60. Ray, Nate JR-3 Judson 8.48 4(7)  
61. Terronez, Erik SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 8.49 2(8)  
  Digney, Zach   UNATTACHED 7.21 6(8)  
  Phiri, Temwa JR-3 Dubuque NT 4  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Marques   Greater Milwaukee TC 7.09  
2. Laabs, Mike   Greater Milwaukee TC 7.56  
3. Ernst, Tyler SO-2 Clarke 7.74  
4. Meuer, Pat SR-4 Edgewood 8.29  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Santas, Matt SO-2 Wis.-Whitewater 7.11  
2. Brown-Griffin, Moriarty SO-2 Wis.-Whitewater 7.11  
3. Harling, Andrew SR-4 Judson 7.63  
4. Mercado, Juan SO-2 Aurora 7.64  
5. Woodard, Mike SR-4 Aurora 7.66  
6. Seals, Kenton   Greater Milwaukee TC 7.73  
7. James, Martino FR-1 Dubuque 7.87  
8. Terronez, Erik SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 8.49  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Dowe, Davivorn SR-4 Dubuque 7.04  
2. Krivoshein, Dylan FR-1 Concordia (Wis.) 7.39  
3. Hibner, Adam FR-1 Wis.-Whitewater 7.60  
4. Prendergast, Erik FR-1 Wis.-Whitewater 7.64  
5. Worden, Anthony FR-1 Clarke 7.78  
6. Gonzalez, Trey FR-1 Aurora 8.20  
7. Cook, Derek FR-1 Ripon 8.43  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Turnquist, Travis FR-1 Wisconsin Lutheran 7.10  
2. Jones, Phillip JR-3 Dubuque 7.11  
3. Jones, Anthony   Greater Milwaukee TC 7.46  
4. Mendoza, Jordan JR-3 Clarke 7.56  
5. Fredenhagen, Adam FR-1 Dubuque 7.74  
6. Jungwirth, Matel FR-1 Beloit 7.92  
7. Ray, Nate JR-3 Judson 8.48  
  Phiri, Temwa JR-3 Dubuque NT  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Moeller, Zac JR-3 Wis.-Whitewater 7.27  
2. Lohr, Nicholas FR-1 Edgewood 7.42  
3. Idialu, Wellington SO-2 Judson 7.56  
4. Anderson, Troy FR-1 Concordia (Wis.) 7.58  
5. Snyder, Matt JR-3 Aurora 7.73  
6. Andejeski, Ken SR-4 Beloit 7.86  
7. Teague, Divante   Oakton 8.10  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Williams, Kyle FR-1 Dubuque 7.40  
2. Lindsey, Antwone FR-1 Dubuque 7.43  
3. Kahl, Mat JR-3 Beloit 7.55  
4. Greefkes, Vinny SR-4 Concordia (Wis.) 7.57  
5. Novack, Kyle FR-1 Ripon 7.75  
6. Billman, Ryan FR-1 Concordia (Wis.) 7.83  
7. Bourdaghs, Walter JR-3 Beloit 8.42  
8. Digney, Zach   UNATTACHED 7.21  
60 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Dixon, Curtis FR-1 Dubuque 7.51  
2. Allen, James FR-1 Ripon 7.59  
3. Edwards, Michael JR-3 Concordia (Wis.) 7.79  
4. Sheldon, Trevor FR-1 Edgewood 7.86  
5. Beal, Thomas FR-1 Ripon 8.18  
60 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Bee, Nick SO-2 Wis.-Whitewater 6.99  
2. Balsman, Jonny SO-2 Concordia (Wis.) 7.37  
3. Smith, Jordan SO-2 Edgewood 7.50  
4. de la Torre, Christian FR-1 Dubuque 7.55  
5. Johnson, Cody   Milwaukee School of 7.66  
6. Savard, Mark SO-2 Concordia (Wis.) 7.70  
7. Schneider, Peter SO-2 Edgewood 7.72  
8. Anglemyer, Seth SO-2 Dubuque 8.17  
60 Meters Preliminaries Heat 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Braun, Pete   Greater Milwaukee TC 7.23  
2. Miller, C.J. JR-3 Wis.-Whitewater 7.25  
3. Pawlak, Sean SO-2 Concordia (Wis.) 7.32  
4. Weborg, Arthur SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 7.50  
5. Moldenhauer, Ryan FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 7.54  
6. Griffith, Brandon FR-1 Edgewood 7.60  
7. Bajc, Michael FR-1 Aurora 7.76  
8. Kaiser, Quinn FR-1 Edgewood 7.92