• Date: 3/3 - 03/04/12
  • Location: Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
    • ICON KEY:
    • IC4A/ECAC
    • Mets
    • NEICAAA
    • BIG EAST

Men's 200 Meters

Top↑
200 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Walsh, Andre JR-3 Maryland-Eastern Shore 20.89 10 3(1)
2. Radden, Aaron JR-3 Central Connecticut 20.96 8 3(2)
3. Dixon, Reggie SR-4 Hampton 21.36 6 1(1)
4. Page, R.J. JR-3 Boston U. 21.36 5 2(1)
5. Cummings, Darnell SO-2 Connecticut 21.38 4 1(2)
6. Spooney, John SO-2 Brown 21.40 3 2(2)
7. Charles, Trey SR-4 Morgan State 21.60 2 2(3)
8. Rosemier-Gussio, Coby FR-1 Mount St. Mary's 21.69 1 2(4)
9. Lupica, Christian FR-1 Bucknell 21.80 - 1(3)
11. Miles , Damian SR-4 Maryland-Eastern Shore 21.97 - 3(3)
12. Carter, Ryan JR-3 Delaware State 26.01 - 3(4)  
  Wallace, Marcus SO-2 Maryland-Eastern Shore NT - 1  
200 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Dixon, Reggie SR-4 Hampton 21.36
2. Cummings, Darnell SO-2 Connecticut 21.38
3. Lupica, Christian FR-1 Bucknell 21.80
  Wallace, Marcus SO-2 Maryland-Eastern Shore NT  
200 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Page, R.J. JR-3 Boston U. 21.36
2. Spooney, John SO-2 Brown 21.40
3. Charles, Trey SR-4 Morgan State 21.60
4. Rosemier-Gussio, Coby FR-1 Mount St. Mary's 21.69
200 Meters Finals Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Walsh, Andre JR-3 Maryland-Eastern Shore 20.89
2. Radden, Aaron JR-3 Central Connecticut 20.96
3. Miles , Damian SR-4 Maryland-Eastern Shore 21.97
4. Carter, Ryan JR-3 Delaware State 26.01  
 
200 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Walsh, Andre JR-3 Maryland-Eastern Shore 21.19 5(1)
2. Radden, Aaron JR-3 Central Connecticut 21.21 1(1)
3. Carter, Ryan JR-3 Delaware State 21.26 8(1)
4. Spooney, John SO-2 Brown 21.35 3(1)
5. Page, R.J. JR-3 Boston U. 21.49 2(1)
6. Rosemier-Gussio, Coby FR-1 Mount St. Mary's 21.49 3(2)
7. Cummings, Darnell SO-2 Connecticut 21.53 7(1)
8. Dixon, Reggie SR-4 Hampton 21.57 4(1)
9. Lupica, Christian FR-1 Bucknell 21.58 10(1)
10. Wallace, Marcus SO-2 Maryland-Eastern Shore 21.63 6(1)
11. Charles, Trey SR-4 Morgan State 21.63 4(2)
12. Miles , Damian SR-4 Maryland-Eastern Shore 21.64 9(1)
13. Ruffin, Rachaunn SR-4 George Mason 21.66 2(2)
14. Young, Jalen FR-1 Rhode Island 21.67 11(1)
15. Bieszard, Matt SR-4 Yale 21.71 11(2)
16. Drinks, Jesse JR-3 Connecticut 21.74 1(2)
17. DeRosa, Nick SR-4 Lafayette 21.75 12(1)
18. Boonham, Victor JR-3 Rhode Island 21.77 5(2)
19. Carter, Shakeil FR-1 Duquesne 21.78 2(3)
20. DeFreitas, VJ JR-3 Duquesne 21.80 9(2)
21. Robbins, Leonard FR-1 Liberty 21.81 8(2)
22. Roberts, Jamal JR-3 Long Island 21.91 5(3)
23. Jones, John JR-3 George Mason 21.92 10(2)
24. Boyd, Ben FR-1 Monmouth 21.97 3(3)
25. Meminger, Jonathan JR-3 Harvard 21.98 9(3)
26. Hicks, Justin JR-3 Bucknell 22.00 12(2)
27. Barnes, Robert SR-4 Long Island 22.03 11(3)
28. Bogaard, Brett SO-2 Navy 22.05 4(3)
29. Hurley, Edward JR-3 Delaware State 22.08 3(4)
29. Hepp, Nick JR-3 Lafayette 22.08 7(2)
31. Williams Jr., Donald SO-2 Albany 22.09 7(3)
32. Rudolph, Jerome SR-4 Lafayette 22.13 10(3)
33. Vaughan, Darius FR-1 VCU 22.21 6(2)
34. McGee, Alex SO-2 Temple 22.24 12(3)
35. Otieno, Martin SO-2 Lehigh 22.24 1(3)
36. Navarro, Geoff SR-4 Monmouth 22.25 5(4)  
37. Drake, Mike SO-2 Monmouth 22.29 8(3)  
38. Myers, Damian JR-3 Temple 22.29 2(4)  
39. Pensyl, Dylan JR-3 Temple 22.31 6(3)  
40. Eisemann, Jon SO-2 St. Joseph's (Pa.) 22.33 8(4)  
41. Rachiele, Jake JR-3 Albany 22.33 12(4)  
42. Dwyer, Trevarno SR-4 St. Peter's 22.35 4(4)
43. Chapman, L'Zerek FR-1 Coppin State 22.38 10(4)  
44. Monroe, Devin JR-3 Lehigh 22.43 6(4)  
45. Cooper, Sean JR-3 UMBC 22.52 11(4)  
46. Riley, Kamal SO-2 Bucknell 22.59 7(4)  
  Baker-Johnson, Travaughn JR-3 George Mason NT 9  
  Hoffman, Michael FR-1 Army NT 1  
200 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Radden, Aaron JR-3 Central Connecticut 21.21
2. Drinks, Jesse JR-3 Connecticut 21.74
3. Otieno, Martin SO-2 Lehigh 22.24
  Hoffman, Michael FR-1 Army NT  
200 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Page, R.J. JR-3 Boston U. 21.49
2. Ruffin, Rachaunn SR-4 George Mason 21.66
3. Carter, Shakeil FR-1 Duquesne 21.78
4. Myers, Damian JR-3 Temple 22.29  
200 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Spooney, John SO-2 Brown 21.35
2. Rosemier-Gussio, Coby FR-1 Mount St. Mary's 21.49
3. Boyd, Ben FR-1 Monmouth 21.97
4. Hurley, Edward JR-3 Delaware State 22.08
200 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Dixon, Reggie SR-4 Hampton 21.57
2. Charles, Trey SR-4 Morgan State 21.63
3. Bogaard, Brett SO-2 Navy 22.05
4. Dwyer, Trevarno SR-4 St. Peter's 22.35
200 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Walsh, Andre JR-3 Maryland-Eastern Shore 21.19
2. Boonham, Victor JR-3 Rhode Island 21.77
3. Roberts, Jamal JR-3 Long Island 21.91
4. Navarro, Geoff SR-4 Monmouth 22.25  
200 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Wallace, Marcus SO-2 Maryland-Eastern Shore 21.63
2. Vaughan, Darius FR-1 VCU 22.21
3. Pensyl, Dylan JR-3 Temple 22.31  
4. Monroe, Devin JR-3 Lehigh 22.43  
200 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Cummings, Darnell SO-2 Connecticut 21.53
2. Hepp, Nick JR-3 Lafayette 22.08
3. Williams Jr., Donald SO-2 Albany 22.09
4. Riley, Kamal SO-2 Bucknell 22.59  
200 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Carter, Ryan JR-3 Delaware State 21.26
2. Robbins, Leonard FR-1 Liberty 21.81
3. Drake, Mike SO-2 Monmouth 22.29  
4. Eisemann, Jon SO-2 St. Joseph's (Pa.) 22.33  
200 Meters Preliminaries Heat 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Miles , Damian SR-4 Maryland-Eastern Shore 21.64
2. DeFreitas, VJ JR-3 Duquesne 21.80
3. Meminger, Jonathan JR-3 Harvard 21.98
  Baker-Johnson, Travaughn JR-3 George Mason NT  
200 Meters Preliminaries Heat 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Lupica, Christian FR-1 Bucknell 21.58
2. Jones, John JR-3 George Mason 21.92
3. Rudolph, Jerome SR-4 Lafayette 22.13
4. Chapman, L'Zerek FR-1 Coppin State 22.38  
200 Meters Preliminaries Heat 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Young, Jalen FR-1 Rhode Island 21.67
2. Bieszard, Matt SR-4 Yale 21.71
3. Barnes, Robert SR-4 Long Island 22.03
4. Cooper, Sean JR-3 UMBC 22.52  
200 Meters Preliminaries Heat 12
Pl. Name Year Team Time  
1. DeRosa, Nick SR-4 Lafayette 21.75
2. Hicks, Justin JR-3 Bucknell 22.00
3. McGee, Alex SO-2 Temple 22.24
4. Rachiele, Jake JR-3 Albany 22.33