• Date: 3/2 - 03/03/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • SUNYAC
    • Mets
    • ECAC DIII
    • NYSCTC 'B'
    • NYSCTC 'A'
    • NEICAAA
    • IC4A/ECAC

Men's 60 Meters

Top↑
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Kone, Dominique JR-3 Colby 6.80 10
2. Bernstein, Sean JR-3 Oneonta 6.91 8
3. Pitts, Travis SR-4 Delaware Valley 6.92 6
4. Drew, LaDarius FR-1 Wesleyan 6.96 5
5. Medina, Chris SR-4 TCNJ 7.00 4
6. Simon, Jonathan FR-1 NYU 7.01 3
7. Gondre, Phito FR-1 UMass Dartmouth 7.01 2
8. Brown, Ackeme JR-3 Ramapo 7.03 1
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Kone, Dominique JR-3 Colby 6.83 5(1)
2. Bernstein, Sean JR-3 Oneonta 6.91 1(1)
3. Pitts, Travis SR-4 Delaware Valley 6.93 4(1)
3. Medina, Chris SR-4 TCNJ 6.93 3(1)
5. Gondre, Phito FR-1 UMass Dartmouth 6.97 2(1)
6. Brown, Ackeme JR-3 Ramapo 6.93 4(2)
7. Drew, LaDarius FR-1 Wesleyan 6.94 3(2)
8. Simon, Jonathan FR-1 NYU 6.95 1(2)
9. Law, Jalen SO-2 Buffalo State 6.97 5(2)
10. Asante, Vincent SO-2 Brandeis 7.01 1(3)
11. Owusu, Sylvester JR-3 Utica 7.01 2(2)
12. Pinchinat, Patrick SO-2 Frostburg State 7.03 2(3)
13. Keliojor, Sam JR-3 Gwynedd-Mercy 7.05 4(3)
14. Miklovich, Ben JR-3 Wheaton (Mass.) 7.06 5(3)
15. Gardner, Jovannie JR-3 Lehman 7.07 3(3)
16. Robertson, Xzavier JR-3 Frostburg State 7.08 4(4)
17. Madera, Zachery SO-2 Westfield State 7.08 3(4)
18. Whitlock, Bryan SO-2 Buffalo State 7.09 4(5)
19. Colley, Gavin FR-1 Widener 7.10 5(4)
20. Norris , Blest JR-3 RIC 7.10 2(4)
21. Roberts, Jarell JR-3 St. Lawrence 7.11 1(4)
22. Jiggetts, Rob SR-4 TCNJ 7.11 1(5)  
23. Spofford, Isaiah FR-1 Bates 7.12 5(5)  
24. Thomas, Webster SR-4 Fredonia St. 7.13 2(5)
25. Manson, Chauncey JR-3 Frostburg State 7.14 1(6)  
25. Kazeem, Tosin FR-1 Union (N.Y.) 7.14 3(5)
27. Bundy, Matt SO-2 Wesley 7.14 2(6)  
28. Drexler, Austin SR-4 RPI 7.22 5(6)
29. McCloud, Tyrone FR-1 Alvernia 7.26 2(7)  
30. Willis, Dennis FR-1 Rutgers-Newark 7.28 3(6)  
  Willis, Jake SO-2 Ithaca NT 3  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Bernstein, Sean JR-3 Oneonta 6.91
2. Simon, Jonathan FR-1 NYU 6.95
3. Asante, Vincent SO-2 Brandeis 7.01
4. Roberts, Jarell JR-3 St. Lawrence 7.11
5. Jiggetts, Rob SR-4 TCNJ 7.11  
6. Manson, Chauncey JR-3 Frostburg State 7.14  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Gondre, Phito FR-1 UMass Dartmouth 6.97
2. Owusu, Sylvester JR-3 Utica 7.01
3. Pinchinat, Patrick SO-2 Frostburg State 7.03
4. Norris , Blest JR-3 RIC 7.10
5. Thomas, Webster SR-4 Fredonia St. 7.13
6. Bundy, Matt SO-2 Wesley 7.14  
7. McCloud, Tyrone FR-1 Alvernia 7.26  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Medina, Chris SR-4 TCNJ 6.93
2. Drew, LaDarius FR-1 Wesleyan 6.94
3. Gardner, Jovannie JR-3 Lehman 7.07
4. Madera, Zachery SO-2 Westfield State 7.08
5. Kazeem, Tosin FR-1 Union (N.Y.) 7.14
6. Willis, Dennis FR-1 Rutgers-Newark 7.28  
  Willis, Jake SO-2 Ithaca NT  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Pitts, Travis SR-4 Delaware Valley 6.93
2. Brown, Ackeme JR-3 Ramapo 6.93
3. Keliojor, Sam JR-3 Gwynedd-Mercy 7.05
4. Robertson, Xzavier JR-3 Frostburg State 7.08
5. Whitlock, Bryan SO-2 Buffalo State 7.09
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Kone, Dominique JR-3 Colby 6.83
2. Law, Jalen SO-2 Buffalo State 6.97
3. Miklovich, Ben JR-3 Wheaton (Mass.) 7.06
4. Colley, Gavin FR-1 Widener 7.10
5. Spofford, Isaiah FR-1 Bates 7.12  
6. Drexler, Austin SR-4 RPI 7.22