• Date: 3/2 - 03/03/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • SUNYAC
    • Mets
    • ECAC DIII
    • NYSCTC 'B'
    • NYSCTC 'A'
    • NEICAAA
    • IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Ambrosi, Steve SR-4 Moravian 1:52.57 10 3(1)
2. Weekes, Tarik JR-3 York (N.Y.) 1:54.05 8 1(1)
3. English, Colin SO-2 Ramapo 1:54.11 6 1(2)
4. Carter, Chris JR-3 Geneseo St. 1:54.18 5 3(2)
5. Tasco, Dominic SO-2 TCNJ 1:54.62 4 3(3)
6. Knych, Jack SR-4 St. Lawrence 1:54.65 3 1(3)
7. Nisky, Dylan SO-2 Colby 1:54.76 2 3(4)
8. Conn, Dennis SR-4 Widener 1:54.94 1 2(1)
9. Moutenot, Erik FR-1 TCNJ 1:55.17 - 3(5)
10. Oubida, Bertrand SO-2 CCNY 1:55.34 - 2(2)
11. Stadnick, Shawn JR-3 RIC 1:55.49 - 1(4)
12. Mathews, Nate SO-2 Brockport St. 1:55.63 - 3(6)
13. Ngabo, Alex FR-1 Buffalo State 1:55.83 - 2(3)
14. Piacentini, Anthony SO-2 Fredonia St. 1:55.84 - 2(4)
15. VanDenHengel, Matt SR-4 Gwynedd-Mercy 1:56.36 - 3(7)
16. Haskins, Tom SO-2 Oneonta 1:56.67 - 2(5)
17. Scully, Dan SR-4 Trinity 1:56.80 - 3(8)  
18. Irr, Adam JR-3 RIT 1:56.91 - 1(5)
19. Bronson, Kevin SR-4 Geneseo St. 1:56.91 - 1(6)
20. Kern, Mik JR-3 Brandeis 1:56.97 - 1(7)  
21. Kerin, John JR-3 UMass Boston 1:57.83 - 1(8)  
22. Bohunicky, David FR-1 Oneonta 1:58.54 - 2(6)
23. Craft, Sam SO-2 Middlebury 1:58.66 - 2(7)  
24. Kish, Zach FR-1 NYU 1:58.79 - 1(9)  
25. Desmond, Kevin FR-1 Southern Maine 2:02.30 - 2(8)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Weekes, Tarik JR-3 York (N.Y.) 1:54.05
2. English, Colin SO-2 Ramapo 1:54.11
3. Knych, Jack SR-4 St. Lawrence 1:54.65
4. Stadnick, Shawn JR-3 RIC 1:55.49
5. Irr, Adam JR-3 RIT 1:56.91
6. Bronson, Kevin SR-4 Geneseo St. 1:56.91
7. Kern, Mik JR-3 Brandeis 1:56.97  
8. Kerin, John JR-3 UMass Boston 1:57.83  
9. Kish, Zach FR-1 NYU 1:58.79  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Conn, Dennis SR-4 Widener 1:54.94
2. Oubida, Bertrand SO-2 CCNY 1:55.34
3. Ngabo, Alex FR-1 Buffalo State 1:55.83
4. Piacentini, Anthony SO-2 Fredonia St. 1:55.84
5. Haskins, Tom SO-2 Oneonta 1:56.67
6. Bohunicky, David FR-1 Oneonta 1:58.54
7. Craft, Sam SO-2 Middlebury 1:58.66  
8. Desmond, Kevin FR-1 Southern Maine 2:02.30  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Ambrosi, Steve SR-4 Moravian 1:52.57
2. Carter, Chris JR-3 Geneseo St. 1:54.18
3. Tasco, Dominic SO-2 TCNJ 1:54.62
4. Nisky, Dylan SO-2 Colby 1:54.76
5. Moutenot, Erik FR-1 TCNJ 1:55.17
6. Mathews, Nate SO-2 Brockport St. 1:55.63
7. VanDenHengel, Matt SR-4 Gwynedd-Mercy 1:56.36
8. Scully, Dan SR-4 Trinity 1:56.80