• Date: 02/18/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • SUNYAC
    • NYSCTC 'B'
    • NYSCTC 'A'
    • Mets
    • ECAC DIII

Men's 3000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Straughan, Dylan SR-4 Dickinson 8:35.31 8 1(1)
2. Harvey, Chris JR-3 Oneonta 8:39.94 6 1(2)
3. Cavanaugh, Patrick JR-3 RPI 8:40.58 4 1(3)
4. Clark, Greg SO-2 Dickinson 8:41.21 3 1(4)
5. Quinn, Sean SO-2 RPI 8:41.42 2 1(5)
6. Breen, David SR-4 Dickinson 8:42.27 - 1(6)
7. Boyd, Ryan SR-4 NYU 8:42.42 1 1(7)
8. Vavra, James SR-4 Rochester 8:44.08 - 1(8)
9. Pacheck, Adam SO-2 Rochester 8:47.83 - 1(9)
10. Strother, Aldous SO-2 RPI 8:47.93 - 1(10)
11. Bonilla, Kevin JR-3 NYU 8:50.00 - 1(11)
12. Lane, Dan   Hale TC 8:50.36 - 1(12)  
13. Bernstein, John SO-2 Rochester 8:51.45 - 2(1)
14. Mynatt, Henry SO-2 Dickinson 8:52.87 - 1(13)  
15. Hamilton, Daniel JR-3 Rochester 8:54.15 - 2(2)
16. Ceruzzi, Andrew FR-1 Johns Hopkins 8:58.80 - 2(3)  
17. Corbett, Chris FR-1 Johns Hopkins 8:59.18 - 3(1)  
18. Galiczynski, Sean SR-4 Dickinson 9:00.31 - 2(4)  
19. Pagano, James SR-4 Dickinson 9:00.34 - 2(5)  
20. Orth, Daivik FR-1 Johns Hopkins 9:01.16 - 2(6)  
21. Budman, Josh JR-3 Johns Hopkins 9:02.41 - 2(7)  
22. Zeccola, Andrew FR-1 Rochester 9:03.26 - 2(8)
23. Wickham, Chris SR-4 Swarthmore 9:03.57 - 3(2)  
24. Didas, Mike FR-1 Oneonta 9:03.65 - 2(9)
25. Ure, Ryan SO-2 TCNJ 9:06.61 - 2(10)  
26. Arnold, John JR-3 TCNJ 9:08.55 - 2(11)  
27. Gupta, Saksham FR-1 Johns Hopkins 9:08.73 - 3(3)  
28. Wilson, Andrew FR-1 TCNJ 9:08.95 - 2(12)  
29. Andrews, Jacob FR-1 RPI 9:10.92 - 3(4)
30. Reynolds, Ben JR-3 Oneonta 9:11.09 - 2(13)
31. Broderick, Brian JR-3 NYU 9:12.62 - 3(5)  
32. Nickerson, Michael SR-4 RPI 9:27.97 - 3(6)  
33. Flynn, Brian SR-4 TCNJ 9:29.15 - 3(7)  
34. Stark, Stefan SO-2 NYU 9:32.70 - 3(8)  
35. Wernette, Brandon FR-1 NYU 9:35.16 - 3(9)  
36. Reichman, Sam FR-1 Johns Hopkins 9:36.83 - 3(10)  
37. Hill, Kevin FR-1 NYU 9:58.92 - 3(11)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Straughan, Dylan SR-4 Dickinson 8:35.31
2. Harvey, Chris JR-3 Oneonta 8:39.94
3. Cavanaugh, Patrick JR-3 RPI 8:40.58
4. Clark, Greg SO-2 Dickinson 8:41.21
5. Quinn, Sean SO-2 RPI 8:41.42
6. Breen, David SR-4 Dickinson 8:42.27
7. Boyd, Ryan SR-4 NYU 8:42.42
8. Vavra, James SR-4 Rochester 8:44.08
9. Pacheck, Adam SO-2 Rochester 8:47.83
10. Strother, Aldous SO-2 RPI 8:47.93
11. Bonilla, Kevin JR-3 NYU 8:50.00
12. Lane, Dan   Hale TC 8:50.36  
13. Mynatt, Henry SO-2 Dickinson 8:52.87  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Bernstein, John SO-2 Rochester 8:51.45
2. Hamilton, Daniel JR-3 Rochester 8:54.15
3. Ceruzzi, Andrew FR-1 Johns Hopkins 8:58.80  
4. Galiczynski, Sean SR-4 Dickinson 9:00.31  
5. Pagano, James SR-4 Dickinson 9:00.34  
6. Orth, Daivik FR-1 Johns Hopkins 9:01.16  
7. Budman, Josh JR-3 Johns Hopkins 9:02.41  
8. Zeccola, Andrew FR-1 Rochester 9:03.26
9. Didas, Mike FR-1 Oneonta 9:03.65
10. Ure, Ryan SO-2 TCNJ 9:06.61  
11. Arnold, John JR-3 TCNJ 9:08.55  
12. Wilson, Andrew FR-1 TCNJ 9:08.95  
13. Reynolds, Ben JR-3 Oneonta 9:11.09
3000 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Corbett, Chris FR-1 Johns Hopkins 8:59.18  
2. Wickham, Chris SR-4 Swarthmore 9:03.57  
3. Gupta, Saksham FR-1 Johns Hopkins 9:08.73  
4. Andrews, Jacob FR-1 RPI 9:10.92
5. Broderick, Brian JR-3 NYU 9:12.62  
6. Nickerson, Michael SR-4 RPI 9:27.97  
7. Flynn, Brian SR-4 TCNJ 9:29.15  
8. Stark, Stefan SO-2 NYU 9:32.70  
9. Wernette, Brandon FR-1 NYU 9:35.16  
10. Reichman, Sam FR-1 Johns Hopkins 9:36.83  
11. Hill, Kevin FR-1 NYU 9:58.92