• Date: 02/18/12
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • SUNYAC
    • ECAC DIII
    • NYSCTC 'B'

Men's 800 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Ramirez, Frank   Hale TC 1:55.21 8 1(1)  
2. Carey, Andrew SO-2 Johns Hopkins 1:55.67 6 1(2)
3. Moutenot, Erik FR-1 TCNJ 1:55.88 4 2(1)
4. Press, Ben JR-3 Johns Hopkins 1:56.16 3 1(3)
5. Jackson, Jon SO-2 Dickinson 1:56.52 2 1(4)
6. Gilmore, Ryan SO-2 NYU 1:57.98 1 1(5)  
7. Weber, Nate JR-3 Oneonta 1:58.11 - 1(6)
8. Bruton, Dan SR-4 Oneonta 1:58.26 - 2(2)
9. Meyers, James SR-4 Rochester 1:58.36 - 2(3)
10. Landry, Dylan FR-1 RPI 1:58.43 - 2(4)
11. Kadiyala, Dharan FR-1 NYU 1:58.63 - 1(7)  
12. Hartnett, Gregory SR-4 Rochester 1:59.38 - 1(8)
13. Frederic, William FR-1 Farmingdale St. 1:59.59 - 2(5)  
14. Howerton, Kyle FR-1 Oneonta 1:59.60 - 2(6)
15. Berube, Jay FR-1 Oneonta 2:01.47 - 2(7)
16. Heck, Matthew JR-3 Swarthmore 2:02.37 - 3(1)  
17. Mansuy, Mike SR-4 Dickinson 2:02.70 - 2(8)  
18. White, Erick FR-1 Swarthmore 2:02.77 - 3(2)  
19. Boyle, Ian SR-4 TCNJ 2:02.94 - 3(3)  
20. Laster, Chase SR-4 TCNJ 2:03.44 - 3(4)  
21. Chester, Cary JR-3 Swarthmore 2:04.81 - 3(5)  
22. Scott, Richard SO-2 Swarthmore 2:05.35 - 2(9)  
23. Sihelnik, Stephen SR-4 Johns Hopkins 2:06.69 - 3(6)  
24. Malek, Paul SR-4 RPI 2:07.17 - 3(7)  
25. Ainley, Henry SR-4 Swarthmore 2:08.14 - 3(8)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Ramirez, Frank   Hale TC 1:55.21  
2. Carey, Andrew SO-2 Johns Hopkins 1:55.67
3. Press, Ben JR-3 Johns Hopkins 1:56.16
4. Jackson, Jon SO-2 Dickinson 1:56.52
5. Gilmore, Ryan SO-2 NYU 1:57.98  
6. Weber, Nate JR-3 Oneonta 1:58.11
7. Kadiyala, Dharan FR-1 NYU 1:58.63  
8. Hartnett, Gregory SR-4 Rochester 1:59.38
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Moutenot, Erik FR-1 TCNJ 1:55.88
2. Bruton, Dan SR-4 Oneonta 1:58.26
3. Meyers, James SR-4 Rochester 1:58.36
4. Landry, Dylan FR-1 RPI 1:58.43
5. Frederic, William FR-1 Farmingdale St. 1:59.59  
6. Howerton, Kyle FR-1 Oneonta 1:59.60
7. Berube, Jay FR-1 Oneonta 2:01.47
8. Mansuy, Mike SR-4 Dickinson 2:02.70  
9. Scott, Richard SO-2 Swarthmore 2:05.35  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Heck, Matthew JR-3 Swarthmore 2:02.37  
2. White, Erick FR-1 Swarthmore 2:02.77  
3. Boyle, Ian SR-4 TCNJ 2:02.94  
4. Laster, Chase SR-4 TCNJ 2:03.44  
5. Chester, Cary JR-3 Swarthmore 2:04.81  
6. Sihelnik, Stephen SR-4 Johns Hopkins 2:06.69  
7. Malek, Paul SR-4 RPI 2:07.17  
8. Ainley, Henry SR-4 Swarthmore 2:08.14