• Date: 02/25/12
  • Location: Carthage-Tarble Athletic Center - Kenosha, WI
    • ICON KEY:

Men's 5000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Williams, Josh SO-2 Edgewood 15:55.55 10 2(1)  
2. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 15:55.92 8 2(2)  
3. Schmitt, Drew SO-2 Aurora 16:00.92 6 2(3)  
4. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 16:04.53 5 2(4)  
5. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 16:04.99 4 2(5)  
6. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 16:09.69 3 2(6)  
7. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 16:10.25 2 2(7)  
8. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 16:18.69 1 2(8)  
9. Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:20.56 - 2(9)  
10. Grousnick, Steve SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:26.11 - 2(10)  
11. Sorenson, Christian SO-2 Concordia (Ill.) 16:29.77 - 1(1)  
12. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 16:42.97 - 1(2)  
13. Revels, Jason FR-1 Edgewood 16:45.97 - 2(11)  
14. Lydy, Tim FR-1 Rockford 16:52.65 - 2(12)  
15. Hill, Isaac SO-2 Wisconsin Lutheran 16:59.64 - 2(13)  
16. Jaros, Pete FR-1 Aurora 17:22.69 - 2(14)  
17. Adams, Jack FR-1 Benedictine (Ill.) 17:33.21 - 1(3)  
18. Sparks, Jeff FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 17:44.89 - 1(4)  
19. Strasinopohlas, Nik FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 18:03.55 - 1(5)  
20. Woelbling, Eric JR-3 Rockford 18:08.42 - 1(6)  
21. Sonnenburg, Tim SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 18:26.85 - 1(7)  
22. Brown, Thomas SO-2 Benedictine (Ill.) 18:49.81 - 1(8)  
23. Martinez, Mark FR-1 Benedictine (Ill.) 19:06.82 - 1(9)  
24. Bolthouse, Dale JR-3 Aurora 19:07.78 - 1(10)  
5000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Sorenson, Christian SO-2 Concordia (Ill.) 16:29.77  
2. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 16:42.97  
3. Adams, Jack FR-1 Benedictine (Ill.) 17:33.21  
4. Sparks, Jeff FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 17:44.89  
5. Strasinopohlas, Nik FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 18:03.55  
6. Woelbling, Eric JR-3 Rockford 18:08.42  
7. Sonnenburg, Tim SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 18:26.85  
8. Brown, Thomas SO-2 Benedictine (Ill.) 18:49.81  
9. Martinez, Mark FR-1 Benedictine (Ill.) 19:06.82  
10. Bolthouse, Dale JR-3 Aurora 19:07.78  
5000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Williams, Josh SO-2 Edgewood 15:55.55  
2. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 15:55.92  
3. Schmitt, Drew SO-2 Aurora 16:00.92  
4. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 16:04.53  
5. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 16:04.99  
6. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 16:09.69  
7. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 16:10.25  
8. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 16:18.69  
9. Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:20.56  
10. Grousnick, Steve SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:26.11  
11. Revels, Jason FR-1 Edgewood 16:45.97  
12. Lydy, Tim FR-1 Rockford 16:52.65  
13. Hill, Isaac SO-2 Wisconsin Lutheran 16:59.64  
14. Jaros, Pete FR-1 Aurora 17:22.69