• Date: 02/25/12
  • Location: Carthage-Tarble Athletic Center - Kenosha, WI
    • ICON KEY:

Men's 400 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Turnquist, Travis FR-1 Wisconsin Lutheran 50.01 10 6(1)  
2. Waech, Matt SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 50.89 8 6(2)  
3. Lohr, Nicholas FR-1 Edgewood 51.05 6 6(3)  
4. Pawlak, Sean SO-2 Concordia (Wis.) 51.08 5 6(4)  
5. Pomey, Jason FR-1 Concordia (Ill.) 52.22 4 5(1)  
6. Pomey, Justin SO-2 Concordia (Ill.) 52.26 3 5(2)  
7. Griffith, Brandon FR-1 Edgewood 52.90 2 6(5)  
8. Miller, Robert SO-2 Benedictine (Ill.) 52.92 1 5(3)  
9. McTizic, Anthony SO-2 Aurora 53.03 - 4(1)  
10. Hoyle, Alex JR-3 Aurora 53.07 - 5(4)  
11. Grimsrud, Dylan FR-1 Lakeland 53.12 - 4(2)  
12. Poppe, Jon JR-3 Concordia (Ill.) 53.23 - 5(5)  
13. Ghayur, Minhaj JR-3 Benedictine (Ill.) 54.00 - 4(3)  
14. Edwards, Michael JR-3 Concordia (Wis.) 54.26 - 3(1)  
15. Moss, Chris SO-2 Aurora 54.70 - 4(4)  
16. Schneider, Peter SO-2 Edgewood 55.15 - 4(5)  
17. Ortiz, Omar FR-1 Aurora 55.48 - 3(2)  
18. Snyder, Matt JR-3 Aurora 55.62 - 3(3)  
19. Lopez, Robert SR-4 Aurora 56.08 - 3(4)  
20. Johnson, Patrick FR-1 Lakeland 56.44 - 1(1)  
21. Keenen, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 56.74 - 2(1)  
22. Mehren, Ryan FR-1 Rockford 56.87 - 3(5)  
23. Schultz, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 57.10 - 2(2)  
24. Harvey, Yaphay FR-1 Lakeland 57.38 - 1(2)  
25. Zimmer, Anthony SO-2 Aurora 57.51 - 2(3)  
26. Watson, Paul FR-1 Wisconsin Lutheran 57.53 - 1(3)  
27. Albert, Jack FR-1 Wisconsin Lutheran 57.65 - 2(4)  
28. Klimowiczs, Joe SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 58.24 - 1(4)  
29. Johnson, Cody FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 59.04 - 2(5)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Patrick FR-1 Lakeland 56.44  
2. Harvey, Yaphay FR-1 Lakeland 57.38  
3. Watson, Paul FR-1 Wisconsin Lutheran 57.53  
4. Klimowiczs, Joe SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 58.24  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Keenen, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 56.74  
2. Schultz, Matt FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 57.10  
3. Zimmer, Anthony SO-2 Aurora 57.51  
4. Albert, Jack FR-1 Wisconsin Lutheran 57.65  
5. Johnson, Cody FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 59.04  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Edwards, Michael JR-3 Concordia (Wis.) 54.26  
2. Ortiz, Omar FR-1 Aurora 55.48  
3. Snyder, Matt JR-3 Aurora 55.62  
4. Lopez, Robert SR-4 Aurora 56.08  
5. Mehren, Ryan FR-1 Rockford 56.87  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. McTizic, Anthony SO-2 Aurora 53.03  
2. Grimsrud, Dylan FR-1 Lakeland 53.12  
3. Ghayur, Minhaj JR-3 Benedictine (Ill.) 54.00  
4. Moss, Chris SO-2 Aurora 54.70  
5. Schneider, Peter SO-2 Edgewood 55.15  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Pomey, Jason FR-1 Concordia (Ill.) 52.22  
2. Pomey, Justin SO-2 Concordia (Ill.) 52.26  
3. Miller, Robert SO-2 Benedictine (Ill.) 52.92  
4. Hoyle, Alex JR-3 Aurora 53.07  
5. Poppe, Jon JR-3 Concordia (Ill.) 53.23  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Turnquist, Travis FR-1 Wisconsin Lutheran 50.01  
2. Waech, Matt SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 50.89  
3. Lohr, Nicholas FR-1 Edgewood 51.05  
4. Pawlak, Sean SO-2 Concordia (Wis.) 51.08  
5. Griffith, Brandon FR-1 Edgewood 52.90