• Date: 02/25/12
  • Location: Carthage-Tarble Athletic Center - Kenosha, WI
    • ICON KEY:

Women's 55 Meters

Top↑
55 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Worsham, Danyale SO-2 Concordia (Ill.) 7.59 10 2(1)  
2. Bailey, Casimir FR-1 Benedictine (Ill.) 7.67 8 2(2)  
3. Garcia, Alexandra SO-2 Concordia (Wis.) 7.76 6 1(1)  
4. Roberts, Courtney SR-4 Aurora 7.79 5 1(2)  
5. Johnson, Loretta FR-1 Aurora 7.79 4 2(3)  
6. Amelse, Katie JR-3 Edgewood 7.80 3 1(3)  
7. Jones, Zakkiyya FR-1 Wisconsin Lutheran 7.82 2 2(4)  
8. Caldwell, Andrea FR-1 Concordia (Ill.) 7.85 1 1(4)  
9. Millard, Nicole FR-1 Benedictine (Ill.) 7.94 - 2(5)  
55 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Garcia, Alexandra SO-2 Concordia (Wis.) 7.76  
2. Roberts, Courtney SR-4 Aurora 7.79  
3. Amelse, Katie JR-3 Edgewood 7.80  
4. Caldwell, Andrea FR-1 Concordia (Ill.) 7.85  
55 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Worsham, Danyale SO-2 Concordia (Ill.) 7.59  
2. Bailey, Casimir FR-1 Benedictine (Ill.) 7.67  
3. Johnson, Loretta FR-1 Aurora 7.79  
4. Jones, Zakkiyya FR-1 Wisconsin Lutheran 7.82  
5. Millard, Nicole FR-1 Benedictine (Ill.) 7.94  
 
55 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Worsham, Danyale SO-2 Concordia (Ill.) 7.60 5(1)  
2. Bailey, Casimir FR-1 Benedictine (Ill.) 7.67 1(1)  
3. Johnson, Loretta FR-1 Aurora 7.75 3(1)  
4. Jones, Zakkiyya FR-1 Wisconsin Lutheran 7.75 1(2)  
5. Millard, Nicole FR-1 Benedictine (Ill.) 7.77 4(1)  
6. Amelse, Katie JR-3 Edgewood 7.78 3(2)  
7. Garcia, Alexandra SO-2 Concordia (Wis.) 7.81 1(3)  
8. Caldwell, Andrea FR-1 Concordia (Ill.) 7.85 2(1)  
9. Roberts, Courtney SR-4 Aurora 7.89 2(2)  
10. Irwin, Cassie JR-3 Concordia (Ill.) 7.91 4(2)  
11. Hamilton, Jennifer SO-2 Concordia (Wis.) 7.97 5(2)  
12. Miller, Lauren JR-3 Aurora 8.00 3(3)  
13. Zimmer, Lauren SO-2 Concordia (Ill.) 8.01 4(3)  
14. Markham, Amanda FR-1 Wisconsin Lutheran 8.05 2(3)  
15. Richards, Ainsley SO-2 Aurora 8.13 2(4)  
16. Sellers, Leah FR-1 Concordia (Ill.) 8.14 1(4)  
17. Gordon, Vashia JR-3 Lakeland 8.16 4(4)  
18. Smith, Bree SO-2 Concordia (Ill.) 8.21 1(5)  
19. Rodenkirch, Cecilee JR-3 Wisconsin Lutheran 8.43 1(6)  
20. Holzer, Danielle FR-1 Lakeland 8.51 3(4)  
21. Horaitis, Katie FR-1 Wisconsin Lutheran 8.53 4(5)  
22. Tassone, Stephanie FR-1 Rockford 8.54 2(5)  
23. Fox, Maria SO-2 Wisconsin Lutheran 8.57 2(6)  
24. Lau, Veronica FR-1 Lakeland 8.70 5(3)  
25. Davis, Kathryn FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 8.70 5(4)  
26. Thorsen, Kelly FR-1 Rockford 8.83 3(5)  
55 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Bailey, Casimir FR-1 Benedictine (Ill.) 7.67  
2. Jones, Zakkiyya FR-1 Wisconsin Lutheran 7.75  
3. Garcia, Alexandra SO-2 Concordia (Wis.) 7.81  
4. Sellers, Leah FR-1 Concordia (Ill.) 8.14  
5. Smith, Bree SO-2 Concordia (Ill.) 8.21  
6. Rodenkirch, Cecilee JR-3 Wisconsin Lutheran 8.43  
55 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Caldwell, Andrea FR-1 Concordia (Ill.) 7.85  
2. Roberts, Courtney SR-4 Aurora 7.89  
3. Markham, Amanda FR-1 Wisconsin Lutheran 8.05  
4. Richards, Ainsley SO-2 Aurora 8.13  
5. Tassone, Stephanie FR-1 Rockford 8.54  
6. Fox, Maria SO-2 Wisconsin Lutheran 8.57  
55 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Loretta FR-1 Aurora 7.75  
2. Amelse, Katie JR-3 Edgewood 7.78  
3. Miller, Lauren JR-3 Aurora 8.00  
4. Holzer, Danielle FR-1 Lakeland 8.51  
5. Thorsen, Kelly FR-1 Rockford 8.83  
55 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Millard, Nicole FR-1 Benedictine (Ill.) 7.77  
2. Irwin, Cassie JR-3 Concordia (Ill.) 7.91  
3. Zimmer, Lauren SO-2 Concordia (Ill.) 8.01  
4. Gordon, Vashia JR-3 Lakeland 8.16  
5. Horaitis, Katie FR-1 Wisconsin Lutheran 8.53  
55 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Worsham, Danyale SO-2 Concordia (Ill.) 7.60  
2. Hamilton, Jennifer SO-2 Concordia (Wis.) 7.97  
3. Lau, Veronica FR-1 Lakeland 8.70  
4. Davis, Kathryn FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 8.70