• Date: 02/18/12
  • Location: UW-Stevens Point-Multi Activity Center - Stevens Point, WI
    • ICON KEY:

Men's 3000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Carlson, George   Alumni UWSP 8:49.45 10 1(1)  
2. Hart, Tyler SO-2 Wis.-Eau Claire 8:57.78 8 1(2)  
3. Houk, Spencer SO-2 Wis.-Stevens Point 9:01.06 6 1(3)  
4. Rudquist, Matthew FR-1 Wis.-Whitewater 9:03.26 5 1(4)  
5. Carpenter, Jordan FR-1 Wis.-Oshkosh 9:06.89 4 1(5)  
6. Pastika, Tim SO-2 Wis.-Stout 9:16.75 3 1(6)  
7. Cass, Tony FR-1 Wis.-Stout 9:17.69 2 1(7)  
8. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 9:22.39 1 2(1)  
9. Estrem, Sam JR-3 Lawrence 9:23.31 - 2(2)  
10. Laska, Mackenzie   Unattached 9:28.06 - 1(8)  
11. Brisbois, Jamie SO-2 Lawrence 9:28.94 - 2(3)  
12. Wetzel, Russ SR-4 Carthage 9:39.00 - 2(4)  
13. Smith, Paul JR-3 Carthage 9:39.38 - 2(5)  
14. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 9:39.67 - 2(6)  
15. Coben, Tom SR-4 Lawrence 9:40.95 - 2(7)  
16. Hafenstein, Danny FR-1 Wisconsin Lutheran 9:42.89 - 2(8)  
17. Wenstadt, Dustin   Alumni UWSP 9:43.16 - 1(9)  
18. Mueller, Caleb FR-1 Wis.-Stout 9:46.63 - 2(9)  
19. Hill, Isaac SO-2 Wisconsin Lutheran 9:49.93 - 2(10)  
20. Bartholf, Trent FR-1 Wis.-Stout 9:50.63 - 2(11)  
21. Wallace, Derek SR-4 Ripon 9:56.75 - 2(12)  
22. Rubis, Derek   Unattached 11:30.32 - 2(13)  
23. Graves, Ryan JR-3 Lakeland 11:46.03 - 2(14)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Carlson, George   Alumni UWSP 8:49.45  
2. Hart, Tyler SO-2 Wis.-Eau Claire 8:57.78  
3. Houk, Spencer SO-2 Wis.-Stevens Point 9:01.06  
4. Rudquist, Matthew FR-1 Wis.-Whitewater 9:03.26  
5. Carpenter, Jordan FR-1 Wis.-Oshkosh 9:06.89  
6. Pastika, Tim SO-2 Wis.-Stout 9:16.75  
7. Cass, Tony FR-1 Wis.-Stout 9:17.69  
8. Laska, Mackenzie   Unattached 9:28.06  
9. Wenstadt, Dustin   Alumni UWSP 9:43.16  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 9:22.39  
2. Estrem, Sam JR-3 Lawrence 9:23.31  
3. Brisbois, Jamie SO-2 Lawrence 9:28.94  
4. Wetzel, Russ SR-4 Carthage 9:39.00  
5. Smith, Paul JR-3 Carthage 9:39.38  
6. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 9:39.67  
7. Coben, Tom SR-4 Lawrence 9:40.95  
8. Hafenstein, Danny FR-1 Wisconsin Lutheran 9:42.89  
9. Mueller, Caleb FR-1 Wis.-Stout 9:46.63  
10. Hill, Isaac SO-2 Wisconsin Lutheran 9:49.93  
11. Bartholf, Trent FR-1 Wis.-Stout 9:50.63  
12. Wallace, Derek SR-4 Ripon 9:56.75  
13. Rubis, Derek   Unattached 11:30.32  
14. Graves, Ryan JR-3 Lakeland 11:46.03