• Date: 02/18/12
  • Location: UW-Stevens Point-Multi Activity Center - Stevens Point, WI
    • ICON KEY:

Men's 400 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Avant, Aryan FR-1 Carthage 49.93 10 1(1)  
2. Turnquist, Travis FR-1 Wisconsin Lutheran 50.11 8 3(1)  
3. Awosika, Babatunde SO-2 Wis.-Stevens Point 50.25 6 2(1)  
4. Wood, Matthew JR-3 Ripon 50.30 5 1(2)  
5. Denu, Jared FR-1 Wis.-Whitewater 50.44 4 5(1)  
6. Tehan, Nick FR-1 Wis.-La Crosse 50.46 3 2(2)  
7. Beaudo, Brian FR-1 Wis.-Oshkosh 50.57 2 2(3)  
8. Martinezdelacotera, Brian SR-4 Wis.-Whitewater 50.78 1 2(4)  
9. Scholl, Eric FR-1 Wis.-La Crosse 50.83 - 3(2)  
10. Fritz, Zak FR-1 Wis.-Whitewater 50.84 - 4(1)  
11. Schroeder, Pete SR-4 Wis.-Whitewater 50.85 - 1(3)  
12. Yindra, Zach SO-2 Wis.-Stevens Point 50.87 - 4(2)  
13. Prelletz, Tim SR-4 Wis.-Whitewater 50.91 - 4(3)  
14. Wilch, Corey SO-2 Wis.-Oshkosh 50.94 - 3(3)  
15. Wendland, Christian SO-2 Wis.-La Crosse 51.01 - 2(5)  
16. Ihlang, Nik FR-1 Wis.-Eau Claire 51.12 - 3(4)  
17. Ostrowski, Daniel FR-1 Wis.-Stevens Point 51.15 - 5(2)  
18. Dax, Nick SR-4 Wis.-Stevens Point 51.18 - 5(3)  
19. Kelly, Nate SR-4 Wis.-Eau Claire 51.21 - 4(4)  
20. O'Neal, Frank JR-3 Wis.-Oshkosh 51.34 - 1(4)  
21. Scott-Keyser, Zach SR-4 Wis.-Stevens Point 51.39 - 3(5)  
22. Gorman, Kevin FR-1 Wis.-Whitewater 51.46 - 3(6)  
23. Grainger, Devin FR-1 Wis.-Whitewater 51.75 - 6(1)  
24. Reiser, Mitchell FR-1 Wis.-La Crosse 51.77 - 7(1)  
25. Gallick, Travis FR-1 Wis.-La Crosse 51.91 - 1(5)  
26. Gregory, Ryan FR-1 Wis.-Oshkosh 51.96 - 7(2)  
27. Hodowanic, Cody FR-1 Wis.-Stout 52.05 - 7(3)  
28. Eberle, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 52.26 - 4(5)  
29. Jelich, Alex FR-1 Wis.-La Crosse 52.34 - 4(6)  
30. Ascher, Ryan SR-4 St. Norbert 52.56 - 1(6)  
31. Morris, Aaron FR-1 Carthage 52.97 - 6(2)  
32. Weber, Matt FR-1 Wis.-Eau Claire 52.98 - 5(4)  
33. Peterson, Andrew SR-4 Wis.-Stevens Point 53.00 - 6(3)  
34. Arnold, Mason FR-1 Wis.-Whitewater 53.17 - 7(4)  
35. West, Riley   Unattached 53.19 - 5(5)  
36. Edmonds, Akeem FR-1 St. Norbert 53.22 - 6(4)  
37. Ironmonger, Brian FR-1 Wis.-Stevens Point 53.29 - 6(5)  
38. Howland, Alex FR-1 Wis.-Whitewater 53.36 - 6(6)  
39. Edwards, Michael   Concordia (Wis.) 53.70 - 9(1)  
40. Hellyer, Matt FR-1 Carthage 53.85 - 8(1)  
41. Helland, Travis FR-1 Wis.-Whitewater 54.13 - 8(2)  
42. Langman, Eric SO-2 Ripon 54.41 - 9(2)  
43. Grimsrud, Dylan FR-1 Lakeland 54.42 - 9(3)  
44. Severson, Kirk FR-1 Wis.-Whitewater 55.10 - 9(4)  
45. Montgomery, James FR-1 St. Norbert 56.02 - 7(5)  
46. Boerneke, Nathan SO-2 Wisconsin Lutheran 56.92 - 9(5)  
47. Albert, Jack FR-1 Wisconsin Lutheran 57.70 - 10(1)  
48. Herrmann, Max JR-3 Ripon 1:00.92 - 10(2)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Avant, Aryan FR-1 Carthage 49.93  
2. Wood, Matthew JR-3 Ripon 50.30  
3. Schroeder, Pete SR-4 Wis.-Whitewater 50.85  
4. O'Neal, Frank JR-3 Wis.-Oshkosh 51.34  
5. Gallick, Travis FR-1 Wis.-La Crosse 51.91  
6. Ascher, Ryan SR-4 St. Norbert 52.56  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Awosika, Babatunde SO-2 Wis.-Stevens Point 50.25  
2. Tehan, Nick FR-1 Wis.-La Crosse 50.46  
3. Beaudo, Brian FR-1 Wis.-Oshkosh 50.57  
4. Martinezdelacotera, Brian SR-4 Wis.-Whitewater 50.78  
5. Wendland, Christian SO-2 Wis.-La Crosse 51.01  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Turnquist, Travis FR-1 Wisconsin Lutheran 50.11  
2. Scholl, Eric FR-1 Wis.-La Crosse 50.83  
3. Wilch, Corey SO-2 Wis.-Oshkosh 50.94  
4. Ihlang, Nik FR-1 Wis.-Eau Claire 51.12  
5. Scott-Keyser, Zach SR-4 Wis.-Stevens Point 51.39  
6. Gorman, Kevin FR-1 Wis.-Whitewater 51.46  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Fritz, Zak FR-1 Wis.-Whitewater 50.84  
2. Yindra, Zach SO-2 Wis.-Stevens Point 50.87  
3. Prelletz, Tim SR-4 Wis.-Whitewater 50.91  
4. Kelly, Nate SR-4 Wis.-Eau Claire 51.21  
5. Eberle, Christopher FR-1 Wis.-La Crosse 52.26  
6. Jelich, Alex FR-1 Wis.-La Crosse 52.34  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Denu, Jared FR-1 Wis.-Whitewater 50.44  
2. Ostrowski, Daniel FR-1 Wis.-Stevens Point 51.15  
3. Dax, Nick SR-4 Wis.-Stevens Point 51.18  
4. Weber, Matt FR-1 Wis.-Eau Claire 52.98  
5. West, Riley   Unattached 53.19  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Grainger, Devin FR-1 Wis.-Whitewater 51.75  
2. Morris, Aaron FR-1 Carthage 52.97  
3. Peterson, Andrew SR-4 Wis.-Stevens Point 53.00  
4. Edmonds, Akeem FR-1 St. Norbert 53.22  
5. Ironmonger, Brian FR-1 Wis.-Stevens Point 53.29  
6. Howland, Alex FR-1 Wis.-Whitewater 53.36  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Reiser, Mitchell FR-1 Wis.-La Crosse 51.77  
2. Gregory, Ryan FR-1 Wis.-Oshkosh 51.96  
3. Hodowanic, Cody FR-1 Wis.-Stout 52.05  
4. Arnold, Mason FR-1 Wis.-Whitewater 53.17  
5. Montgomery, James FR-1 St. Norbert 56.02  
400 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Hellyer, Matt FR-1 Carthage 53.85  
2. Helland, Travis FR-1 Wis.-Whitewater 54.13  
400 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Edwards, Michael   Concordia (Wis.) 53.70  
2. Langman, Eric SO-2 Ripon 54.41  
3. Grimsrud, Dylan FR-1 Lakeland 54.42  
4. Severson, Kirk FR-1 Wis.-Whitewater 55.10  
5. Boerneke, Nathan SO-2 Wisconsin Lutheran 56.92  
400 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Albert, Jack FR-1 Wisconsin Lutheran 57.70  
2. Herrmann, Max JR-3 Ripon 1:00.92