• Date: 03/31/12
  • Location: U of Chicago - Chicago, IL
    • ICON KEY:

Men's 1500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Smith, Sean JR-3 St. Francis (Ill.) 4:00.07 10 4(1)  
2. Aguinaga, Oscar JR-3 Loyola (Ill.) 4:02.46 8 4(2)  
3. Williams, Josh SO-2 Edgewood 4:03.06 6 4(3)  
4. Bahret, Danny FR-1 St. Francis (Ill.) 4:03.70 5 4(4)  
5. Yost, Adam SR-4 St. Francis (Ill.) 4:05.08 4 4(5)  
6. Schlick, Brian SR-4 U. of Chicago 4:05.74 3 4(6)  
7. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 4:07.77 2 3(1)  
8. Sangha, Khushpal SO-2 Loyola (Ill.) 4:08.14 1 4(7)  
9. Peacock, Matt FR-1 St. Francis (Ill.) 4:11.21 - 3(2)  
10. Nickerson, Ben FR-1 U. of Chicago 4:11.71 - 3(3)  
11. Wille, Brian SR-4 U. of Chicago 4:11.72 - 4(8)  
12. Cano, Phillip SO-2 Illinois Tech 4:12.44 - 3(4)  
13. Olmedo, Ricky SO-2 St. Xavier 4:12.51 - 3(5)  
14. Corcoran, Brian FR-1 St. Xavier 4:12.69 - 4(9)  
15. Wolfe, Lucas SO-2 Edgewood 4:13.39 - 3(6)  
16. Sheikh, Haider   Oakton CC 4:13.59 - 2(1)  
17. Whinnery, Kevin JR-3 Albion 4:13.79 - 3(7)  
18. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 4:14.26 - 2(2)  
19. Montague, Ethan JR-3 Illinois Tech 4:14.49 - 3(8)  
20. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 4:15.19 - 3(9)  
21. Kenney, Shane SO-2 St. Xavier 4:15.38 - 3(10)  
22. Rizzo, Phil JR-3 St. Francis (Ill.) 4:15.48 - 4(10)  
23. Cole, Nick FR-1 Aurora 4:16.10 - 2(3)  
24. Agafonov, Alex   Roosevelt 4:17.07 - 3(11)  
25. Zander, Peter SR-4 Edgewood 4:18.32 - 4(11)  
26. Spiegel, Sam JR-3 U. of Chicago 4:19.98 - 2(4)  
27. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 4:20.14 - 4(12)  
28. Howard, Trevor JR-3 St. Francis (Ill.) 4:20.20 - 3(12)  
29. Maddox, Kendall FR-1 Albion 4:21.86 - 2(5)  
30. Slavick, Jeff SO-2 Elmhurst 4:23.14 - 3(13)  
31. Gonzalez, Gonzo FR-1 Aurora 4:23.64 - 3(14)  
32. Selling, Nathan SR-4 Elmhurst 4:23.65 - 2(6)  
33. Baker, Bradley SO-2 Albion 4:25.45 - 2(7)  
34. King, Aaron   Roosevelt 4:28.43 - 2(8)  
35. Aeppel, Nicholas FR-1 U. of Chicago 4:30.40 - 2(9)  
36. Herrejon, Pablo   Roosevelt 4:33.44 - 2(10)  
37. Boushon, Evan SO-2 Edgewood 4:34.05 - 1(1)  
38. Stringham, Arthur JR-3 St. Francis (Ill.) 4:34.40 - 2(11)  
39. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 4:35.86 - 1(2)  
40. Hattan, Sean   Roosevelt 4:36.79 - 1(3)  
41. McQuone, Colin FR-1 Illinois Tech 4:37.53 - 1(4)  
42. Revels, Jason FR-1 Edgewood 4:38.01 - 1(5)  
43. Buchheim-Jurrison, Ben FR-1 U. of Chicago 4:39.92 - 1(6)  
44. Strader, Phil SO-2 Calumet-St. Joseph 4:40.38 - 2(12)  
45. Fox, Mitch FR-1 Aurora 4:43.38 - 2(13)  
46. Nyquist, Kaleb SR-4 North Park 4:44.55 - 1(7)  
47. Van Wieringen, Kraig FR-1 Illinois Tech 4:49.40 - 1(8)  
48. Beilke, Thomas FR-1 Lake Forest 4:53.16 - 1(9)  
49. Hoshell, Julian SO-2 St. Francis (Ill.) 4:54.97 - 2(14)  
50. Jefferson, Nick SR-4 North Park 4:57.15 - 2(15)  
51. Jacisin, John JR-3 Albion 4:59.13 - 1(10)  
52. Stanford, Mac   Northwestern Track Club 4:59.37 - 1(11)  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Boushon, Evan SO-2 Edgewood 4:34.05  
2. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 4:35.86  
3. Hattan, Sean   Roosevelt 4:36.79  
4. McQuone, Colin FR-1 Illinois Tech 4:37.53  
5. Revels, Jason FR-1 Edgewood 4:38.01  
6. Buchheim-Jurrison, Ben FR-1 U. of Chicago 4:39.92  
7. Nyquist, Kaleb SR-4 North Park 4:44.55  
8. Van Wieringen, Kraig FR-1 Illinois Tech 4:49.40  
9. Beilke, Thomas FR-1 Lake Forest 4:53.16  
10. Jacisin, John JR-3 Albion 4:59.13  
11. Stanford, Mac   Northwestern Track Club 4:59.37  
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Sheikh, Haider   Oakton CC 4:13.59  
2. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 4:14.26  
3. Cole, Nick FR-1 Aurora 4:16.10  
4. Spiegel, Sam JR-3 U. of Chicago 4:19.98  
5. Maddox, Kendall FR-1 Albion 4:21.86  
6. Selling, Nathan SR-4 Elmhurst 4:23.65  
7. Baker, Bradley SO-2 Albion 4:25.45  
8. King, Aaron   Roosevelt 4:28.43  
9. Aeppel, Nicholas FR-1 U. of Chicago 4:30.40  
10. Herrejon, Pablo   Roosevelt 4:33.44  
11. Stringham, Arthur JR-3 St. Francis (Ill.) 4:34.40  
12. Strader, Phil SO-2 Calumet-St. Joseph 4:40.38  
13. Fox, Mitch FR-1 Aurora 4:43.38  
14. Hoshell, Julian SO-2 St. Francis (Ill.) 4:54.97  
15. Jefferson, Nick SR-4 North Park 4:57.15  
1500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 4:07.77  
2. Peacock, Matt FR-1 St. Francis (Ill.) 4:11.21  
3. Nickerson, Ben FR-1 U. of Chicago 4:11.71  
4. Cano, Phillip SO-2 Illinois Tech 4:12.44  
5. Olmedo, Ricky SO-2 St. Xavier 4:12.51  
6. Wolfe, Lucas SO-2 Edgewood 4:13.39  
7. Whinnery, Kevin JR-3 Albion 4:13.79  
8. Montague, Ethan JR-3 Illinois Tech 4:14.49  
9. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 4:15.19  
10. Kenney, Shane SO-2 St. Xavier 4:15.38  
11. Agafonov, Alex   Roosevelt 4:17.07  
12. Howard, Trevor JR-3 St. Francis (Ill.) 4:20.20  
13. Slavick, Jeff SO-2 Elmhurst 4:23.14  
14. Gonzalez, Gonzo FR-1 Aurora 4:23.64  
1500 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Sean JR-3 St. Francis (Ill.) 4:00.07  
2. Aguinaga, Oscar JR-3 Loyola (Ill.) 4:02.46  
3. Williams, Josh SO-2 Edgewood 4:03.06  
4. Bahret, Danny FR-1 St. Francis (Ill.) 4:03.70  
5. Yost, Adam SR-4 St. Francis (Ill.) 4:05.08  
6. Schlick, Brian SR-4 U. of Chicago 4:05.74  
7. Sangha, Khushpal SO-2 Loyola (Ill.) 4:08.14  
8. Wille, Brian SR-4 U. of Chicago 4:11.72  
9. Corcoran, Brian FR-1 St. Xavier 4:12.69  
10. Rizzo, Phil JR-3 St. Francis (Ill.) 4:15.48  
11. Zander, Peter SR-4 Edgewood 4:18.32  
12. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 4:20.14