• Date: 3/23 - 03/24/12
  • Location: Emory - Atlanta, GA
    • ICON KEY:
    • DIII All-Ohio

Men's 800 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Rietsema, Joel JR-3 Hope 1:50.68 10 1(1)  
2. Willett, Robert JR-3 Birmingham-Southern 1:52.28 8 1(2)  
3. Simon, Tim SO-2 Hope 1:56.58 6 2(1)  
4. Simpkins, Jake FR-1 Wilmington (Ohio) 1:57.85 5 2(2)
5. Matheson, William SO-2 Emory 1:58.50 4 2(3)  
6. Blagg, Ethan SR-4 Cedarville 1:58.56 3 1(3)  
7. Delaney, Kevin FR-1 Emory 1:58.73 2 2(4)  
8. Murray, Michael   Unattached 1:58.77 1 2(5)  
9. Hay, Deniz SO-2 Anderson (S.C.) 1:58.82 - 1(4)  
10. Kapuscinski, Adam FR-1 Wittenberg 1:59.21 - 1(5)
11. Pronschinske, Eric JR-3 Wis.-Eau Claire 1:59.26 - 2(6)  
12. Fort, Ricky SR-4 Clayton State 1:59.32 - 1(6)  
13. Johnson, Erik FR-1 Cedarville 2:00.24 - 2(7)  
14. Erdman, Christian FR-1 Georgia Tech 2:00.36 - 1(7)  
15. Neill, John SR-4 Columbus St. 2:00.48 - 3(1)  
16. Lawson, Eric SO-2 Emory 2:00.62 - 2(8)  
17. Kim, Alex FR-1 Emory 2:01.64 - 3(2)  
18. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 2:01.94 - 3(3)  
19. Deja, Matt SR-4 Alma 2:02.44 - 3(4)  
20. Buchholz, Brent JR-3 Alma 2:02.86 - 3(5)  
21. Henkel, Jesse JR-3 Hope 2:03.35 - 3(6)  
22. Nicholas, Dinero FR-1 Clayton State 2:03.45 - 4(1)  
23. Fuller, Zachary FR-1 Emory 2:03.58 - 3(7)  
24. Blumenthal, Trent SO-2 Birmingham-Southern 2:03.79 - 2(9)  
25. Stansky, Austin FR-1 Lee (Tenn.) 2:03.88 - 3(8)  
26. Westbrook, Wade SO-2 Wittenberg 2:05.15 - 4(2)  
27. Huesing, Tim JR-3 Wittenberg 2:05.25 - 4(3)  
28. Goodrich, Tony SO-2 Wilmington (Ohio) 2:05.65 - 4(4)  
29. Gilliland, Drew FR-1 Cedarville 2:05.98 - 4(5)  
30. Wild, Scotty FR-1 Birmingham-Southern 2:09.09 - 4(6)  
31. Reeves, Nathan FR-1 Columbus St. 2:10.14 - 3(9)  
32. Nieves, Sam JR-3 Wilmington (Ohio) 2:10.56 - 4(7)  
33. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 2:13.29 - 4(8)  
34. Justice, Blake FR-1 Lee (Tenn.) 2:16.46 - 3(10)  
  O'Bryant, Zaven   Atlanta Track Club 1:53.33 - 1(8)  
  Elliott, Terris   UNAT-Lee (Tenn.) 1:56.42 - 2(10)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Rietsema, Joel JR-3 Hope 1:50.68  
2. Willett, Robert JR-3 Birmingham-Southern 1:52.28  
3. Blagg, Ethan SR-4 Cedarville 1:58.56  
4. Hay, Deniz SO-2 Anderson (S.C.) 1:58.82  
5. Kapuscinski, Adam FR-1 Wittenberg 1:59.21
6. Fort, Ricky SR-4 Clayton State 1:59.32  
7. Erdman, Christian FR-1 Georgia Tech 2:00.36  
8. O'Bryant, Zaven   Atlanta Track Club 1:53.33  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Simon, Tim SO-2 Hope 1:56.58  
2. Simpkins, Jake FR-1 Wilmington (Ohio) 1:57.85
3. Matheson, William SO-2 Emory 1:58.50  
4. Delaney, Kevin FR-1 Emory 1:58.73  
5. Murray, Michael   Unattached 1:58.77  
6. Pronschinske, Eric JR-3 Wis.-Eau Claire 1:59.26  
7. Johnson, Erik FR-1 Cedarville 2:00.24  
8. Lawson, Eric SO-2 Emory 2:00.62  
9. Blumenthal, Trent SO-2 Birmingham-Southern 2:03.79  
10. Elliott, Terris   UNAT-Lee (Tenn.) 1:56.42  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Neill, John SR-4 Columbus St. 2:00.48  
2. Kim, Alex FR-1 Emory 2:01.64  
3. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 2:01.94  
4. Deja, Matt SR-4 Alma 2:02.44  
5. Buchholz, Brent JR-3 Alma 2:02.86  
6. Henkel, Jesse JR-3 Hope 2:03.35  
7. Fuller, Zachary FR-1 Emory 2:03.58  
8. Stansky, Austin FR-1 Lee (Tenn.) 2:03.88  
9. Reeves, Nathan FR-1 Columbus St. 2:10.14  
10. Justice, Blake FR-1 Lee (Tenn.) 2:16.46  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Nicholas, Dinero FR-1 Clayton State 2:03.45  
2. Westbrook, Wade SO-2 Wittenberg 2:05.15  
3. Huesing, Tim JR-3 Wittenberg 2:05.25  
4. Goodrich, Tony SO-2 Wilmington (Ohio) 2:05.65  
5. Gilliland, Drew FR-1 Cedarville 2:05.98  
6. Wild, Scotty FR-1 Birmingham-Southern 2:09.09  
7. Nieves, Sam JR-3 Wilmington (Ohio) 2:10.56  
8. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 2:13.29