• Date: 03/23 - 03/24/12
  • Location: Emory - Atlanta, GA
    • ICON KEY:
    • DIII All-Ohio

Men's 1500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Love, Nathan SR-4 Hope 3:56.88 10 1(1)  
2. Willett, Robert JR-3 Birmingham-Southern 3:57.52 8 1(2)  
3. Gustafson, Ryan SO-2 Cedarville 3:58.03 6 1(3)  
4. Azcue, Ayrton JR-3 Clayton State 3:59.31 5 1(4)  
5. Shaffer, Matthew SO-2 Anderson (S.C.) 3:59.74 4 1(5)  
6. Mckeachie, Andrew SR-4 Hope 3:59.93 3 1(6)  
7. Anderson, Charles SO-2 Clayton State 4:00.92 2 1(7)  
8. Neill, John SR-4 Columbus St. 4:01.48 1 2(1)  
9. Lawless, Russell SO-2 Clayton State 4:02.92 - 1(8)  
10. Kline, Brad SO-2 Wilmington (Ohio) 4:03.27 - 2(2)
11. Weaver, Justin FR-1 Georgia Tech 4:03.35 - 1(9)  
12. Reeves, Nathan FR-1 Columbus St. 4:03.49 - 2(3)  
13. Rogers, James JR-3 Hope 4:03.69 - 2(4)  
14. Cowgill, Kyler SR-4 Wittenberg 4:04.82 - 2(5)
15. Crews, Patrick FR-1 Emory 4:05.73 - 2(6)  
16. Murray, Michael   Unattached 4:09.97 - 3(1)  
17. Cowgill, Jarrett SR-4 Wittenberg 4:10.23 - 3(2)
18. Wenaas, Matt SO-2 Wis.-Eau Claire 4:10.63 - 3(3)  
19. Wegener, Jeremy FR-1 Georgia Tech 4:11.03 - 2(7)  
20. Stansky, Austin FR-1 Lee (Tenn.) 4:11.98 - 3(4)  
21. Hart, Tyler SO-2 Wis.-Eau Claire 4:13.00 - 3(5)  
22. Borden, Michael JR-3 Wis.-Eau Claire 4:13.78 - 3(6)  
23. Deja, Matt SR-4 Alma 4:14.39 - 2(8)  
24. O'Connell, Austin FR-1 Georgia Tech 4:16.18 - 3(7)  
25. Cole, Alex SO-2 Wis.-Eau Claire 4:16.35 - 3(8)  
26. Hewitt, William SR-4 Hope 4:16.77 - 2(9)  
27. Butler, Austin FR-1 Wittenberg 4:18.44 - 4(1)  
28. Mahaffey, Drew JR-3 Anderson (S.C.) 4:18.54 - 3(9)  
29. Adkinson, Alex JR-3 Wis.-Eau Claire 4:18.99 - 3(10)  
30. Welch, Ryne SO-2 Anderson (S.C.) 4:22.04 - 4(2)  
31. Hernandez, Brian SR-4 Hope 4:22.46 - 1(10)  
32. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 4:22.62 - 4(3)  
33. Blumenthal, Trent SO-2 Birmingham-Southern 4:23.10 - 3(11)  
34. McKevitt, Dylan FR-1 Cedarville 4:24.42 - 4(4)  
34. Hagen, Ryan SR-4 Wittenberg 4:24.42 - 3(12)  
36. Gullette, Adam FR-1 Lee (Tenn.) 4:24.55 - 4(5)  
37. Burrell, Nathaniel SO-2 Cedarville 4:24.87 - 4(6)  
38. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 4:24.93 - 4(7)  
39. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 4:25.39 - 4(8)  
40. Caneega, Michael FR-1 Oglethorpe 4:29.28 - 4(9)  
41. Justice, Blake FR-1 Lee (Tenn.) 4:30.87 - 4(10)  
42. Ahle, Tyler FR-1 Wilmington (Ohio) 4:30.90 - 4(11)  
43. Krobath, Sam FR-1 Wilmington (Ohio) 4:35.41 - 4(12)  
44. Bryant, Trevor SO-2 Cedarville 4:41.39 - 4(13)  
45. Tillmann, Joshua FR-1 Concordia (Wis.) 4:43.87 - 4(14)  
46. Blubaugh, Scott FR-1 Wilmington (Ohio) 4:49.64 - 4(15)  
47. Kilpatrick, Jared JR-3 Alma 5:02.76 - 4(16)  
  O'Bryant, Zaven   Atlanta Track Club 3:55.72 - 1(11)  
  Elliott, Terris   UNAT-Lee (Tenn.) 4:12.22 - 3(13)  
  Koskiewicz, Billy   Unattached 4:02.97 - 2(10)  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Love, Nathan SR-4 Hope 3:56.88  
2. Willett, Robert JR-3 Birmingham-Southern 3:57.52  
3. Gustafson, Ryan SO-2 Cedarville 3:58.03  
4. Azcue, Ayrton JR-3 Clayton State 3:59.31  
5. Shaffer, Matthew SO-2 Anderson (S.C.) 3:59.74  
6. Mckeachie, Andrew SR-4 Hope 3:59.93  
7. Anderson, Charles SO-2 Clayton State 4:00.92  
8. Lawless, Russell SO-2 Clayton State 4:02.92  
9. Weaver, Justin FR-1 Georgia Tech 4:03.35  
10. Hernandez, Brian SR-4 Hope 4:22.46  
11. O'Bryant, Zaven   Atlanta Track Club 3:55.72  
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Neill, John SR-4 Columbus St. 4:01.48  
2. Kline, Brad SO-2 Wilmington (Ohio) 4:03.27
3. Reeves, Nathan FR-1 Columbus St. 4:03.49  
4. Rogers, James JR-3 Hope 4:03.69  
5. Cowgill, Kyler SR-4 Wittenberg 4:04.82
6. Crews, Patrick FR-1 Emory 4:05.73  
7. Wegener, Jeremy FR-1 Georgia Tech 4:11.03  
8. Deja, Matt SR-4 Alma 4:14.39  
9. Hewitt, William SR-4 Hope 4:16.77  
10. Koskiewicz, Billy   Unattached 4:02.97  
1500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Murray, Michael   Unattached 4:09.97  
2. Cowgill, Jarrett SR-4 Wittenberg 4:10.23
3. Wenaas, Matt SO-2 Wis.-Eau Claire 4:10.63  
4. Stansky, Austin FR-1 Lee (Tenn.) 4:11.98  
5. Hart, Tyler SO-2 Wis.-Eau Claire 4:13.00  
6. Borden, Michael JR-3 Wis.-Eau Claire 4:13.78  
7. O'Connell, Austin FR-1 Georgia Tech 4:16.18  
8. Cole, Alex SO-2 Wis.-Eau Claire 4:16.35  
9. Mahaffey, Drew JR-3 Anderson (S.C.) 4:18.54  
10. Adkinson, Alex JR-3 Wis.-Eau Claire 4:18.99  
11. Blumenthal, Trent SO-2 Birmingham-Southern 4:23.10  
12. Hagen, Ryan SR-4 Wittenberg 4:24.42  
13. Elliott, Terris   UNAT-Lee (Tenn.) 4:12.22  
1500 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Butler, Austin FR-1 Wittenberg 4:18.44  
2. Welch, Ryne SO-2 Anderson (S.C.) 4:22.04  
3. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 4:22.62  
4. McKevitt, Dylan FR-1 Cedarville 4:24.42  
5. Gullette, Adam FR-1 Lee (Tenn.) 4:24.55  
6. Burrell, Nathaniel SO-2 Cedarville 4:24.87  
7. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 4:24.93  
8. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 4:25.39  
9. Caneega, Michael FR-1 Oglethorpe 4:29.28  
10. Justice, Blake FR-1 Lee (Tenn.) 4:30.87  
11. Ahle, Tyler FR-1 Wilmington (Ohio) 4:30.90  
12. Krobath, Sam FR-1 Wilmington (Ohio) 4:35.41  
13. Bryant, Trevor SO-2 Cedarville 4:41.39  
14. Tillmann, Joshua FR-1 Concordia (Wis.) 4:43.87  
15. Blubaugh, Scott FR-1 Wilmington (Ohio) 4:49.64  
16. Kilpatrick, Jared JR-3 Alma 5:02.76