• Date: 04/14/12
  • Location: Benedictine University - Lisle, IL
    • ICON KEY:
    • NAIA ''A''
    • NAIA ''B''

Men's 1500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Smith, Sean JR-3 St. Francis (Ill.) 3:53.41 10 6(1)
2. Austin, Jake JR-3 Elmhurst 3:53.94 8 6(2)  
3. Karkalis, Angelos SO-2 Illinois-Chicago 3:54.19 6 6(3)  
4. Gallagher, Ethan SO-2 Olivet Nazarene 3:55.29 5 6(4)
5. Karkalis, Photis SO-2 Illinois-Chicago 3:57.23 4 6(5)  
6. Dale, Mitchell SO-2 Olivet Nazarene 3:57.61 3 6(6)  
7. Reidsma, Andy SO-2 Trinity Christian 3:57.84 2 6(7)  
8. Willoughby, Brian SO-2 Olivet Nazarene 3:58.44 1 6(8)  
9. Jones, Justin SR-4 Olivet Nazarene 3:59.05 - 6(9)  
10. Blaszczyk, Michael SO-2 St. Francis (Ill.) 3:59.31 - 6(10)  
11. Ferris, Jake SO-2 St. Francis (Ill.) 4:00.48 - 6(11)  
12. Warner, Austin SR-4 Trinity Christian 4:01.11 - 5(1)  
13. Peacock, Matt FR-1 St. Francis (Ill.) 4:03.14 - 5(2)  
14. Papazoglou, Kosta FR-1 Illinois-Chicago 4:03.68 - 5(3)  
15. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 4:04.26 - 5(4)  
16. Sterne, Gunnar FR-1 Illinois-Chicago 4:05.48 - 5(5)  
17. Loria, Eric FR-1 Valparaiso 4:05.66 - 5(6)  
18. Swynenburg, Kyle   Unattached 4:07.43 - 6(12)  
19. Theisen, Phil JR-3 Illinois Tech 4:07.93 - 5(7)  
20. Gates, Zach JR-3 Illinois Tech 4:08.82 - 4(1)  
21. Lofgren, Ian FR-1 Olivet Nazarene 4:08.92 - 4(2)  
22. Gonzalez, Gonzo FR-1 Aurora 4:09.71 - 5(8)  
23. Martin, David FR-1 Benedictine (Ill.) 4:10.67 - 4(3)  
24. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 4:10.87 - 4(4)  
25. Cowen, Andrew SO-2 Olivet Nazarene 4:10.95 - 3(1)  
26. Rizzo, Phil JR-3 St. Francis (Ill.) 4:11.19 - 5(9)  
27. Kelly, Griffin   Northwestern Track 4:11.72 - 4(5)  
28. Flood, Blake   Illinois Track Club 4:11.83 - 5(10)  
29. Lee, Cody FR-1 Illinois-Chicago 4:12.65 - 4(6)  
30. Cunningham, Troy   Harper 4:12.81 - 5(11)  
31. Wietlispach, Samuel SO-2 Illinois Tech 4:13.22 - 4(7)  
32. Ficht, Skyler SO-2 St. Francis (Ill.) 4:13.59 - 4(8)  
33. Netols, Greg   Illinois Track Club 4:13.64 - 3(2)  
34. McDonnell, Declan   Illinois Track Club 4:13.97 - 4(9)  
35. Lindemulder, Ryan JR-3 Trinity Christian 4:14.16 - 5(12)  
36. Wolf, Henry   Illinois Track Club 4:14.49 - 2(1)  
37. Snyder, Adam   Illinois Track Club 4:15.49 - 3(3)  
38. Zeller, Joe   Illinois Track Club 4:16.36 - 3(4)  
39. Wells, Daniel SO-2 Olivet Nazarene 4:17.40 - 4(10)  
40. Liechti, Danny   Illinois Track Club 4:18.02 - 2(2)  
41. Nevius, Nate JR-3 Judson 4:18.46 - 5(13)  
42. Veerman, Tyler   Unattached 4:18.80 - 3(5)  
43. McBee, Ethan JR-3 Concordia (Ill.) 4:18.85 - 3(6)  
44. Cooke, David   Unattached 4:19.29 - 3(7)  
45. Culp, Sean   College of DuPage 4:20.58 - 3(8)  
46. Pleva, RJ   College of DuPage 4:22.30 - 2(3)  
47. Latnie, Stacy SO-2 Clarke 4:22.89 - 3(9)  
48. Boone, Kyle JR-3 Olivet Nazarene 4:23.01 - 4(11)  
49. Snyder, Alexander   Illinois Track Club 4:23.49 - 2(4)  
50. McKay, Matt JR-3 Beloit 4:23.68 - 2(5)  
51. Joiner, Aaron SR-4 Beloit 4:23.96 - 1(1)  
52. Kierys, Luke JR-3 Judson 4:27.63 - 4(12)  
53. Fox, Mitch FR-1 Aurora 4:27.65 - 2(6)  
54. Zachary, Tyler SR-4 Benedictine (Ill.) 4:28.00 - 2(7)  
55. Camp, Jeff SR-4 Elmhurst 4:28.18 - 3(10)  
56. Gregory, Chase FR-1 Clarke 4:28.50 - 3(11)  
57. Kayzar, Kyle SO-2 Aurora 4:29.05 - 4(13)  
58. Adams, Jack FR-1 Benedictine (Ill.) 4:29.28 - 2(8)  
59. Ciochon, Tim JR-3 Judson 4:29.29 - 3(12)  
60. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 4:29.76 - 1(2)  
61. Valicka, Chris   Illinois Track Club 4:32.57 - 1(3)  
62. Miller, Brandon FR-1 Aurora 4:32.77 - 3(13)  
63. Thomas, Jeffrey FR-1 Elmhurst 4:34.53 - 2(9)  
64. Rios, Corey JR-3 St. Francis (Ill.) 4:35.81 - 2(10)  
65. Strader, Phil SO-2 Calumet-St. Joseph 4:37.93 - 1(4)  
66. DeBall, Matt JR-3 Judson 4:38.33 - 2(11)  
67. Fisher, Daniel   College of DuPage 4:38.86 - 2(12)  
68. Lyles, Bryan FR-1 Illinois Tech 4:39.47 - 1(5)  
69. Beilke, Thomas FR-1 Lake Forest 4:40.27 - 1(6)  
70. Sheafer, Matthew FR-1 Concordia (Wis.) 4:48.59 - 1(7)  
71. Englander, Jacob   Illinois Track Club 4:53.73 - 1(8)  
72. Chavarria, David   Harper 4:56.14 - 1(9)  
73. White, Steve SR-4 Beloit 5:01.56 - 1(10)  
74. Saha, Sayaan   Oakton community col 5:09.35 - 1(11)  
75. Mellinger, Mason FR-1 Judson 5:09.69 - 1(12)  
76. Heinz, Stephen JR-3 Beloit 5:20.67 - 1(13)  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Joiner, Aaron SR-4 Beloit 4:23.96  
2. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 4:29.76  
3. Valicka, Chris   Illinois Track Club 4:32.57  
4. Strader, Phil SO-2 Calumet-St. Joseph 4:37.93  
5. Lyles, Bryan FR-1 Illinois Tech 4:39.47  
6. Beilke, Thomas FR-1 Lake Forest 4:40.27  
7. Sheafer, Matthew FR-1 Concordia (Wis.) 4:48.59  
8. Englander, Jacob   Illinois Track Club 4:53.73  
9. Chavarria, David   Harper 4:56.14  
10. White, Steve SR-4 Beloit 5:01.56  
11. Saha, Sayaan   Oakton community col 5:09.35  
12. Mellinger, Mason FR-1 Judson 5:09.69  
13. Heinz, Stephen JR-3 Beloit 5:20.67  
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Wolf, Henry   Illinois Track Club 4:14.49  
2. Liechti, Danny   Illinois Track Club 4:18.02  
3. Pleva, RJ   College of DuPage 4:22.30  
4. Snyder, Alexander   Illinois Track Club 4:23.49  
5. McKay, Matt JR-3 Beloit 4:23.68  
6. Fox, Mitch FR-1 Aurora 4:27.65  
7. Zachary, Tyler SR-4 Benedictine (Ill.) 4:28.00  
8. Adams, Jack FR-1 Benedictine (Ill.) 4:29.28  
9. Thomas, Jeffrey FR-1 Elmhurst 4:34.53  
10. Rios, Corey JR-3 St. Francis (Ill.) 4:35.81  
11. DeBall, Matt JR-3 Judson 4:38.33  
12. Fisher, Daniel   College of DuPage 4:38.86  
1500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Cowen, Andrew SO-2 Olivet Nazarene 4:10.95  
2. Netols, Greg   Illinois Track Club 4:13.64  
3. Snyder, Adam   Illinois Track Club 4:15.49  
4. Zeller, Joe   Illinois Track Club 4:16.36  
5. Veerman, Tyler   Unattached 4:18.80  
6. McBee, Ethan JR-3 Concordia (Ill.) 4:18.85  
7. Cooke, David   Unattached 4:19.29  
8. Culp, Sean   College of DuPage 4:20.58  
9. Latnie, Stacy SO-2 Clarke 4:22.89  
10. Camp, Jeff SR-4 Elmhurst 4:28.18  
11. Gregory, Chase FR-1 Clarke 4:28.50  
12. Ciochon, Tim JR-3 Judson 4:29.29  
13. Miller, Brandon FR-1 Aurora 4:32.77  
1500 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Gates, Zach JR-3 Illinois Tech 4:08.82  
2. Lofgren, Ian FR-1 Olivet Nazarene 4:08.92  
3. Martin, David FR-1 Benedictine (Ill.) 4:10.67  
4. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 4:10.87  
5. Kelly, Griffin   Northwestern Track 4:11.72  
6. Lee, Cody FR-1 Illinois-Chicago 4:12.65  
7. Wietlispach, Samuel SO-2 Illinois Tech 4:13.22  
8. Ficht, Skyler SO-2 St. Francis (Ill.) 4:13.59  
9. McDonnell, Declan   Illinois Track Club 4:13.97  
10. Wells, Daniel SO-2 Olivet Nazarene 4:17.40  
11. Boone, Kyle JR-3 Olivet Nazarene 4:23.01  
12. Kierys, Luke JR-3 Judson 4:27.63  
13. Kayzar, Kyle SO-2 Aurora 4:29.05  
1500 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Warner, Austin SR-4 Trinity Christian 4:01.11  
2. Peacock, Matt FR-1 St. Francis (Ill.) 4:03.14  
3. Papazoglou, Kosta FR-1 Illinois-Chicago 4:03.68  
4. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 4:04.26  
5. Sterne, Gunnar FR-1 Illinois-Chicago 4:05.48  
6. Loria, Eric FR-1 Valparaiso 4:05.66  
7. Theisen, Phil JR-3 Illinois Tech 4:07.93  
8. Gonzalez, Gonzo FR-1 Aurora 4:09.71  
9. Rizzo, Phil JR-3 St. Francis (Ill.) 4:11.19  
10. Flood, Blake   Illinois Track Club 4:11.83  
11. Cunningham, Troy   Harper 4:12.81  
12. Lindemulder, Ryan JR-3 Trinity Christian 4:14.16  
13. Nevius, Nate JR-3 Judson 4:18.46  
1500 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Sean JR-3 St. Francis (Ill.) 3:53.41
2. Austin, Jake JR-3 Elmhurst 3:53.94  
3. Karkalis, Angelos SO-2 Illinois-Chicago 3:54.19  
4. Gallagher, Ethan SO-2 Olivet Nazarene 3:55.29
5. Karkalis, Photis SO-2 Illinois-Chicago 3:57.23  
6. Dale, Mitchell SO-2 Olivet Nazarene 3:57.61  
7. Reidsma, Andy SO-2 Trinity Christian 3:57.84  
8. Willoughby, Brian SO-2 Olivet Nazarene 3:58.44  
9. Jones, Justin SR-4 Olivet Nazarene 3:59.05  
10. Blaszczyk, Michael SO-2 St. Francis (Ill.) 3:59.31  
11. Ferris, Jake SO-2 St. Francis (Ill.) 4:00.48  
12. Swynenburg, Kyle   Unattached 4:07.43