• Date: 5/17 - 05/18/12
  • Location: RPI - Troy, NY
    • ICON KEY:
    • NYSCTC 'B'
    • NYSCTC 'A'
    • ECAC DIII
    • NESCAC
    • NEICAAA
    • SUNYAC
    • DIII All-Ohio
    • IC4A/ECAC

Men's 1500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Conn, Dennis JR-3 Widener 3:50.46 10 2(1)
2. Mattocks, Benjamin SR-4 MIT 3:50.51 8 2(2)
3. Grimes, Patrick JR-3 Amherst 3:50.88 6 2(3)
4. O'Connell, Ryan SR-4 Springfield 3:51.91 5 2(4)
5. Hebble, Patrick JR-3 Middlebury 3:51.96 4 2(5)
6. Even, Tim SR-4 Southern Maine 3:52.12 3 2(6)
7. Gazzeloni, Julian SO-2 Southern Maine 3:52.98 2 2(7)
8. Giannino, Matt SO-2 RIT 3:53.53 1 2(8)
9. Jones, William JR-3 Franciscan (Ohio) 3:53.65 - 1(1)
10. Graboys, Noah SO-2 Bates 3:54.00 - 1(2)
11. Sukeforth, Andrew SO-2 Bridgewater St. 3:55.11 - 2(9)
12. Poole, Chansler SO-2 St. Vincent (Pa.) 3:57.14 - 1(3)
13. Kramer, Alex JR-3 Brandeis 3:57.22 - 2(10)
14. Cashin, Conor SO-2 Cobleskill 3:58.37 - 1(4)
15. McCloskey, Conor JR-3 RIC 3:58.66 - 1(5)
16. Kieft, Brandon SR-4 RPI 3:59.35 - 1(6)
17. Belensz, Alex SR-4 Geneseo St. 3:59.90 - 1(7)
18. Rupert, Justin SR-4 Vassar 4:00.16 - 1(8)  
19. Davies, Jack JR-3 Middlebury 4:00.98 - 2(11)
20. Grebey, James SR-4 Hamilton 4:01.05 - 1(9)
21. Bickell, Nathan JR-3 Ithaca 4:01.77 - 2(12)
22. Mavrovic, Alex FR-1 Conn College 4:01.81 - 1(10)
23. Gulesian, Mark FR-1 Babson 4:02.03 - 1(11)  
24. VanDenHengel, Matt SR-4 Gwynedd-Mercy 4:02.46 - 1(12)  
25. Gumina, Tyler FR-1 RPI 4:02.49 - 1(13)
26. Fannon, Pat JR-3 Cortland St. 4:03.93 - 1(14)
27. Garrity, Mike SR-4 Widener 4:13.52 - 2(13)  
  Bullock, Justin SO-2 MIT NT - 2  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Jones, William JR-3 Franciscan (Ohio) 3:53.65
2. Graboys, Noah SO-2 Bates 3:54.00
3. Poole, Chansler SO-2 St. Vincent (Pa.) 3:57.14
4. Cashin, Conor SO-2 Cobleskill 3:58.37
5. McCloskey, Conor JR-3 RIC 3:58.66
6. Kieft, Brandon SR-4 RPI 3:59.35
7. Belensz, Alex SR-4 Geneseo St. 3:59.90
8. Rupert, Justin SR-4 Vassar 4:00.16  
9. Grebey, James SR-4 Hamilton 4:01.05
10. Mavrovic, Alex FR-1 Conn College 4:01.81
11. Gulesian, Mark FR-1 Babson 4:02.03  
12. VanDenHengel, Matt SR-4 Gwynedd-Mercy 4:02.46  
13. Gumina, Tyler FR-1 RPI 4:02.49
14. Fannon, Pat JR-3 Cortland St. 4:03.93
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Conn, Dennis JR-3 Widener 3:50.46
2. Mattocks, Benjamin SR-4 MIT 3:50.51
3. Grimes, Patrick JR-3 Amherst 3:50.88
4. O'Connell, Ryan SR-4 Springfield 3:51.91
5. Hebble, Patrick JR-3 Middlebury 3:51.96
6. Even, Tim SR-4 Southern Maine 3:52.12
7. Gazzeloni, Julian SO-2 Southern Maine 3:52.98
8. Giannino, Matt SO-2 RIT 3:53.53
9. Sukeforth, Andrew SO-2 Bridgewater St. 3:55.11
10. Kramer, Alex JR-3 Brandeis 3:57.22
11. Davies, Jack JR-3 Middlebury 4:00.98
12. Bickell, Nathan JR-3 Ithaca 4:01.77
13. Garrity, Mike SR-4 Widener 4:13.52  
  Bullock, Justin SO-2 MIT NT