• Date: 5/4 - 05/05/12
  • Location: Concordia (Ill.) - River Forest, IL
    • ICON KEY:

Men's 5000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Williams, Josh SO-2 Edgewood 15:22.76 10 2(1)  
2. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 15:26.28 8 2(2)  
3. Schmitt, Drew SO-2 Aurora 15:28.93 6 2(3)  
4. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 15:46.71 5 2(4)  
5. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 15:52.69 4 2(5)  
6. Graham, Danny SR-4 Benedictine (Ill.) 16:05.91 3 2(6)  
7. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 16:19.20 2 2(7)  
8. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 16:21.29 1 2(8)  
9. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 16:25.17 - 2(9)  
10. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 16:28.09 - 2(10)  
11. Adams, Jack FR-1 Benedictine (Ill.) 16:29.02 - 1(1)  
12. McBee, Ethan JR-3 Concordia (Ill.) 16:35.87 - 2(11)  
13. Schneider, Jake JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 16:40.22 - 2(12)  
14. Cole, Nick FR-1 Aurora 16:40.48 - 1(2)  
15. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 16:46.88 - 1(3)  
16. Lydy, Tim FR-1 Rockford 16:51.91 - 1(4)  
17. Wolfe, Lucas SO-2 Edgewood 16:52.13 - 2(13)  
18. Revels, Jason FR-1 Edgewood 16:58.33 - 1(5)  
19. Miller, Brandon FR-1 Aurora 17:03.64 - 1(6)  
20. Wallace, Sam FR-1 Wisconsin Lutheran 17:05.57 - 1(7)  
21. Helgren, Thomas JR-3 Concordia (Wis.) 17:09.02 - 1(8)  
22. Lemming, Matt SO-2 Benedictine (Ill.) 17:09.43 - 1(9)  
23. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 17:17.55 - 1(10)  
24. Jaros, Pete FR-1 Aurora 17:23.53 - 1(11)  
25. Oldenburg, Jon SR-4 Concordia (Wis.) 17:28.67 - 1(12)  
26. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 17:35.56 - 1(13)  
27. Tillmann, Joshua FR-1 Concordia (Wis.) 17:57.98 - 1(14)  
28. Sorenson, Christian SO-2 Concordia (Ill.) 18:06.59 - 2(14)  
29. Jenkins, Evan FR-1 Benedictine (Ill.) 18:15.37 - 1(15)  
30. Woelbling, Eric JR-3 Rockford 18:23.34 - 1(16)  
31. Martinez, Mark FR-1 Benedictine (Ill.) 18:36.75 - 1(17)  
32. Brown, Thomas SO-2 Benedictine (Ill.) 18:58.68 - 1(18)  
33. Graves, Ryan JR-3 Lakeland 19:20.62 - 1(19)  
  Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. NT - 2  
5000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Adams, Jack FR-1 Benedictine (Ill.) 16:29.02  
2. Cole, Nick FR-1 Aurora 16:40.48  
3. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 16:46.88  
4. Lydy, Tim FR-1 Rockford 16:51.91  
5. Revels, Jason FR-1 Edgewood 16:58.33  
6. Miller, Brandon FR-1 Aurora 17:03.64  
7. Wallace, Sam FR-1 Wisconsin Lutheran 17:05.57  
8. Helgren, Thomas JR-3 Concordia (Wis.) 17:09.02  
9. Lemming, Matt SO-2 Benedictine (Ill.) 17:09.43  
10. Meilbeck, Robert FR-1 Concordia (Wis.) 17:17.55  
11. Jaros, Pete FR-1 Aurora 17:23.53  
12. Oldenburg, Jon SR-4 Concordia (Wis.) 17:28.67  
13. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 17:35.56  
14. Tillmann, Joshua FR-1 Concordia (Wis.) 17:57.98  
15. Jenkins, Evan FR-1 Benedictine (Ill.) 18:15.37  
16. Woelbling, Eric JR-3 Rockford 18:23.34  
17. Martinez, Mark FR-1 Benedictine (Ill.) 18:36.75  
18. Brown, Thomas SO-2 Benedictine (Ill.) 18:58.68  
19. Graves, Ryan JR-3 Lakeland 19:20.62  
5000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Williams, Josh SO-2 Edgewood 15:22.76  
2. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 15:26.28  
3. Schmitt, Drew SO-2 Aurora 15:28.93  
4. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 15:46.71  
5. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 15:52.69  
6. Graham, Danny SR-4 Benedictine (Ill.) 16:05.91  
7. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 16:19.20  
8. Coop, Andrew FR-1 Concordia (Wis.) 16:21.29  
9. Guenther, Jordan SO-2 Concordia (Wis.) 16:25.17  
10. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 16:28.09  
11. McBee, Ethan JR-3 Concordia (Ill.) 16:35.87  
12. Schneider, Jake JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 16:40.22  
13. Wolfe, Lucas SO-2 Edgewood 16:52.13  
14. Sorenson, Christian SO-2 Concordia (Ill.) 18:06.59  
  Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. NT