• Date: 5/10 - 05/11/12
  • Location: North Central - Naperville, IL
    • ICON KEY:
    • NAIA ''A''
    • HCAC
    • NAIA ''B''
    • DIII All-Ohio

Men's 5000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Crain, John SO-2 North Central (Ill.) 14:24.15 - 4(1)  
2. Kerr, Dan SR-4 Calvin 14:24.93 - 4(2)  
3. Williams, Josh SO-2 Edgewood 14:28.49 - 4(3)  
4. Easker, Aaron JR-3 Wis.-Eau Claire 14:28.67 - 4(4)  
5. Smith, Sean JR-3 St. Francis (Ill.) 14:29.06 - 4(5)
6. Mebrahtu, Yonas SR-4 Graceland 14:31.79 - 4(6)
7. Whitmore, Billy JR-3 U. of Chicago 14:32.80 - 4(7)  
8. Fisher, Colin FR-1 Tiffin 14:36.87 - 4(8)  
9. Burnstein, Michael SR-4 Washington U. 14:37.56 - 4(9)  
10. Kerk, Sam SO-2 Calvin 14:40.28 - 4(10)  
11. Morrison, Travis FR-1 North Central (Ill.) 14:43.63 - 4(11)  
12. Sparks, Kevin SO-2 Washington U. 14:44.08 - 4(12)  
13. Blaszczyk, Michael SO-2 St. Francis (Ill.) 14:44.37 - 3(1)
14. Dale, Mitchell SO-2 Olivet Nazarene 14:45.27 - 4(13)
15. Rizzo, Phil JR-3 St. Francis (Ill.) 14:46.84 - 3(2)
16. Bryan, Isaac SR-4 Taylor 14:49.71 - 3(3)
17. Carroll, Pat SR-4 Wilmington (Ohio) 14:50.03 - 3(4)
18. Gilbert, Mitchell SO-2 North Central (Ill.) 14:50.42 - 4(14)  
19. Klein, Neal SR-4 North Central (Ill.) 14:50.95 - 3(5)  
20. Phillips, Mark JR-3 Wheaton (Ill.) 14:51.37 - 4(15)  
21. Klein, Roger SO-2 North Central (Ill.) 14:51.47 - 3(6)  
22. Ciesielski, Alex SO-2 Wis.-La Crosse 14:53.13 - 4(16)  
23. Warner, Austin SR-4 Trinity Christian 14:53.16 - 3(7)
24. Fahrenkrug, Derek SO-2 Wis.-Platteville 14:54.97 - 3(8)  
25. Peterson, Kevin JR-3 Calvin 14:57.75 - 3(9)  
26. VandeBunte, David JR-3 Calvin 14:58.13 - 3(10)  
27. Borneman, Matt JR-3 Wis.-Platteville 14:58.95 - 3(11)  
28. Hird, Timothy SO-2 North Central (Ill.) 14:59.93 - 4(17)  
29. Hasenstein, Sean SR-4 Wis.-Stevens Point 15:00.83 - 4(18)  
30. Luby, T.J. SR-4 Illinois Wesleyan 15:02.06 - 4(19)  
31. Haffner, Brett FR-1 Wheaton (Ill.) 15:02.69 - 3(12)  
32. Goertz, Jacob SR-4 Wheaton (Ill.) 15:02.74 - 4(20)  
33. LaCroix, Dan FR-1 Wis.-Platteville 15:04.55 - 4(21)  
34. Amarillas, Marc SR-4 SIU-Edwardsville 15:05.37 - 4(22)  
35. McAvoy, Joe SO-2 North Central (Ill.) 15:09.14 - 3(13)  
36. Weber, David SO-2 North Central (Ill.) 15:12.45 - 3(14)  
37. Mulder, Eddie SO-2 Emory 15:15.12 - 4(23)  
38. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 15:19.50 - 2(1)  
39. Hedman, Ron FR-1 Wis.-Parkside 15:20.30 - 3(15)  
40. Hatton, Nate JR-3 Wheaton (Ill.) 15:20.45 - 2(2)  
41. Gaither, Brent FR-1 North Central (Ill.) 15:21.23 - 2(3)  
42. Ferguson, Josh FR-1 Calvin 15:22.07 - 2(4)  
43. Laskowske, AJ FR-1 North Central (Ill.) 15:22.61 - 2(5)  
44. Smith, Nathan JR-3 Augustana (Ill.) 15:23.89 - 3(16)  
45. Davies, Geriant SR-4 Emory 15:25.06 - 2(6)  
46. Lafree, Chris SO-2 Manchester 15:27.28 - 2(7)
47. Stocker, Michael SO-2 Manchester 15:31.34 - 2(8)
48. Peacock, Matt FR-1 St. Francis (Ill.) 15:31.62 - 2(9)  
49. Holliday, Kenton JR-3 Ohio Northern 15:33.15 - 2(10)
50. Brinkmeier, Matthew JR-3 North Central (Ill.) 15:33.35 - 1(1)  
51. Burgess, Matt JR-3 Trine 15:34.47 - 2(11)  
52. Walden, Joel FR-1 Wis.-Platteville 15:34.68 - 4(24)  
53. Krick, Hayden JR-3 Defiance 15:36.07 - 2(12)
54. Matuszak, Michael SR-4 North Central (Ill.) 15:38.75 - 2(13)  
55. Womboldt, Alec SR-4 Manchester 15:40.43 - 2(14)
56. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 15:40.94 - 2(15)  
57. Cross, Will FR-1 Elmhurst 15:42.12 - 2(16)  
58. Hannapel, Daniel SO-2 North Central (Ill.) 15:44.54 - 1(2)  
59. Van Haitsma, Alex JR-3 Calvin 15:45.49 - 2(17)  
60. King, Aaron   Roosevelt 15:50.77 - 1(3)  
61. King, Rob FR-1 Wilmington (Ohio) 15:53.07 - 1(4)
62. Walters, Campbell SO-2 SIU-Edwardsville 15:55.98 - 2(18)  
63. Camp, Jeff SR-4 Elmhurst 15:56.13 - 1(5)  
64. Druba, Jay SR-4 Franklin 15:56.94 - 2(19)
65. Mamerow, Ryan FR-1 North Central (Ill.) 15:59.70 - 2(20)  
66. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 16:03.38 - 2(21)  
67. Trostle, Isaac SO-2 Augustana (Ill.) 16:03.72 - 1(6)  
68. Hill, Isaac SO-2 Wisconsin Lutheran 16:05.68 - 1(7)  
69. Brimeyer, Andrew FR-1 Augustana (Ill.) 16:05.79 - 2(22)  
70. Stocking, Teddy FR-1 Wheaton (Ill.) 16:06.90 - 2(23)  
71. Grousnick, Steve SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:06.96 - 1(8)  
72. Wietlispach, Samuel SO-2 Illinois Tech 16:07.14 - 1(9)  
73. Flieger, Sebastian FR-1 North Central (Ill.) 16:07.62 - 1(10)  
74. Harris, Ethan SO-2 Wheaton (Ill.) 16:08.53 - 2(24)  
75. Bernard, Eric SO-2 Carthage 16:09.57 - 1(11)  
76. Wainwright, Dave FR-1 Wheaton (Ill.) 16:11.72 - 1(12)  
77. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 16:12.68 - 1(13)  
78. Cowen, Andrew SO-2 Olivet Nazarene 16:12.85 - 2(25)  
79. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 16:17.38 - 1(14)  
80. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 16:19.80 - 2(26)  
81. Hofman, Brian JR-3 Trinity Christian 16:21.37 - 1(15)  
82. Wilder, Stephen FR-1 St. Francis (Ill.) 16:23.15 - 1(16)  
83. Dietrich, Mitch SO-2 Augustana (Ill.) 16:26.31 - 1(17)  
84. Smith, Paul JR-3 Carthage 16:29.28 - 1(18)  
85. Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:35.08 - 1(19)  
86. Sullivan, Luke   Lewis 16:36.15 - 1(20)  
87. Smith, Kent SO-2 Wheaton (Ill.) 16:38.18 - 1(21)  
88. Linquist, Ian JR-3 Fontbonne 16:43.19 - 1(22)  
89. McMullin, Aean SO-2 Principia 16:51.97 - 1(23)  
90. Wallace, Sam FR-1 Wisconsin Lutheran 16:52.46 - 1(24)  
91. Bertram, Ryan JR-3 Augustana (Ill.) 17:05.70 - 1(25)  
92. Herrejon, Pablo   Roosevelt 17:11.73 - 1(26)  
93. Boxdorfer, Bill SR-4 Fontbonne 18:03.40 - 1(27)  
  Hartley, Tucker SR-4 Washington U. NT - 4  
  Brady, Kyle   Naperville Running Compan 14:31.51 - 4(26)  
  Hedman, Tom   Exhibition 15:49.63 - 1(28)  
  Hazel, Chris   U of Illinois Track Club 16:48.03 - 1(29)  
  Valicka, Chris   U of Illinois Track Club 17:01.76 - 1(30)  
  Englander, Jacob   U of Illinois Track Club 17:16.92 - 1(31)  
  Moore, Nick FR-1 SIU-Edwardsville NT - 3  
  Hird, Nick   Naperville Running Compan NT - 3  
  Solverson, Keith   Runners Roost 14:34.57 - 3(19)  
  ramirez, pablo   EXH 14:36.30 - 3(20)  
  Bojanov, Emil   EXH 14:47.13 - 3(21)  
  Ashenden, Andy   EXH 14:48.85 - 3(22)  
  Mack, Andy   EXH 14:50.21 - 3(23)  
  O'Connor, Matt   Big River Running Company 14:56.61 - 3(24)  
  Kern, Charlie   Greater Philadelphia TC 15:03.74 - 3(25)  
  Blaich, Kristian   Atlanta Track Club 15:05.38 - 3(26)  
  Appiah, Allan   EXH 15:12.54 - 3(27)  
  Sliwa, Max   EXH 15:22.16 - 3(28)  
  Weisenberger, Curtis   EXH 15:20.07 - 2(27)  
  Wojdyla, Ryan   EXH 15:27.98 - 2(28)  
  Netols, Greg   U of Illinois Track Club 16:02.08 - 2(29)  
  McDonnell, Declan   U of Illinois Track Club 16:03.61 - 2(30)  
  Snyder, Alexander   U of Illinois Track Club 16:41.20 - 2(31)  
5000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Brinkmeier, Matthew JR-3 North Central (Ill.) 15:33.35  
2. Hannapel, Daniel SO-2 North Central (Ill.) 15:44.54  
3. King, Aaron   Roosevelt 15:50.77  
4. King, Rob FR-1 Wilmington (Ohio) 15:53.07
5. Camp, Jeff SR-4 Elmhurst 15:56.13  
6. Trostle, Isaac SO-2 Augustana (Ill.) 16:03.72  
7. Hill, Isaac SO-2 Wisconsin Lutheran 16:05.68  
8. Grousnick, Steve SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:06.96  
9. Wietlispach, Samuel SO-2 Illinois Tech 16:07.14  
10. Flieger, Sebastian FR-1 North Central (Ill.) 16:07.62  
11. Bernard, Eric SO-2 Carthage 16:09.57  
12. Wainwright, Dave FR-1 Wheaton (Ill.) 16:11.72  
13. Goetschel, Morgan JR-3 Aurora 16:12.68  
14. Perry, Ryan JR-3 Concordia (Wis.) 16:17.38  
15. Hofman, Brian JR-3 Trinity Christian 16:21.37  
16. Wilder, Stephen FR-1 St. Francis (Ill.) 16:23.15  
17. Dietrich, Mitch SO-2 Augustana (Ill.) 16:26.31  
18. Smith, Paul JR-3 Carthage 16:29.28  
19. Koziczkowski, Trevor SO-2 Milwaukee Sch. of Eng. 16:35.08  
20. Sullivan, Luke   Lewis 16:36.15  
21. Smith, Kent SO-2 Wheaton (Ill.) 16:38.18  
22. Linquist, Ian JR-3 Fontbonne 16:43.19  
23. McMullin, Aean SO-2 Principia 16:51.97  
24. Wallace, Sam FR-1 Wisconsin Lutheran 16:52.46  
25. Bertram, Ryan JR-3 Augustana (Ill.) 17:05.70  
26. Herrejon, Pablo   Roosevelt 17:11.73  
27. Boxdorfer, Bill SR-4 Fontbonne 18:03.40  
28. Hedman, Tom   Exhibition 15:49.63  
29. Hazel, Chris   U of Illinois Track Club 16:48.03  
30. Valicka, Chris   U of Illinois Track Club 17:01.76  
31. Englander, Jacob   U of Illinois Track Club 17:16.92  
5000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 15:19.50  
2. Hatton, Nate JR-3 Wheaton (Ill.) 15:20.45  
3. Gaither, Brent FR-1 North Central (Ill.) 15:21.23  
4. Ferguson, Josh FR-1 Calvin 15:22.07  
5. Laskowske, AJ FR-1 North Central (Ill.) 15:22.61  
6. Davies, Geriant SR-4 Emory 15:25.06  
7. Lafree, Chris SO-2 Manchester 15:27.28
8. Stocker, Michael SO-2 Manchester 15:31.34
9. Peacock, Matt FR-1 St. Francis (Ill.) 15:31.62  
10. Holliday, Kenton JR-3 Ohio Northern 15:33.15
11. Burgess, Matt JR-3 Trine 15:34.47  
12. Krick, Hayden JR-3 Defiance 15:36.07
13. Matuszak, Michael SR-4 North Central (Ill.) 15:38.75  
14. Womboldt, Alec SR-4 Manchester 15:40.43
15. Gries, Kevin JR-3 Concordia (Wis.) 15:40.94  
16. Cross, Will FR-1 Elmhurst 15:42.12  
17. Van Haitsma, Alex JR-3 Calvin 15:45.49  
18. Walters, Campbell SO-2 SIU-Edwardsville 15:55.98  
19. Druba, Jay SR-4 Franklin 15:56.94
20. Mamerow, Ryan FR-1 North Central (Ill.) 15:59.70  
21. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 16:03.38  
22. Brimeyer, Andrew FR-1 Augustana (Ill.) 16:05.79  
23. Stocking, Teddy FR-1 Wheaton (Ill.) 16:06.90  
24. Harris, Ethan SO-2 Wheaton (Ill.) 16:08.53  
25. Cowen, Andrew SO-2 Olivet Nazarene 16:12.85  
26. Hinze, Martin SO-2 Concordia (Wis.) 16:19.80  
27. Weisenberger, Curtis   EXH 15:20.07  
28. Wojdyla, Ryan   EXH 15:27.98  
29. Netols, Greg   U of Illinois Track Club 16:02.08  
30. McDonnell, Declan   U of Illinois Track Club 16:03.61  
31. Snyder, Alexander   U of Illinois Track Club 16:41.20  
5000 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Blaszczyk, Michael SO-2 St. Francis (Ill.) 14:44.37
2. Rizzo, Phil JR-3 St. Francis (Ill.) 14:46.84
3. Bryan, Isaac SR-4 Taylor 14:49.71
4. Carroll, Pat SR-4 Wilmington (Ohio) 14:50.03
5. Klein, Neal SR-4 North Central (Ill.) 14:50.95  
6. Klein, Roger SO-2 North Central (Ill.) 14:51.47  
7. Warner, Austin SR-4 Trinity Christian 14:53.16
8. Fahrenkrug, Derek SO-2 Wis.-Platteville 14:54.97  
9. Peterson, Kevin JR-3 Calvin 14:57.75  
10. VandeBunte, David JR-3 Calvin 14:58.13  
11. Borneman, Matt JR-3 Wis.-Platteville 14:58.95  
12. Haffner, Brett FR-1 Wheaton (Ill.) 15:02.69  
13. McAvoy, Joe SO-2 North Central (Ill.) 15:09.14  
14. Weber, David SO-2 North Central (Ill.) 15:12.45  
15. Hedman, Ron FR-1 Wis.-Parkside 15:20.30  
16. Smith, Nathan JR-3 Augustana (Ill.) 15:23.89  
  Moore, Nick FR-1 SIU-Edwardsville NT  
  Hird, Nick   Naperville Running Compan NT  
19. Solverson, Keith   Runners Roost 14:34.57  
20. ramirez, pablo   EXH 14:36.30  
21. Bojanov, Emil   EXH 14:47.13  
22. Ashenden, Andy   EXH 14:48.85  
23. Mack, Andy   EXH 14:50.21  
24. O'Connor, Matt   Big River Running Company 14:56.61  
25. Kern, Charlie   Greater Philadelphia TC 15:03.74  
26. Blaich, Kristian   Atlanta Track Club 15:05.38  
27. Appiah, Allan   EXH 15:12.54  
28. Sliwa, Max   EXH 15:22.16  
5000 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Crain, John SO-2 North Central (Ill.) 14:24.15  
2. Kerr, Dan SR-4 Calvin 14:24.93  
3. Williams, Josh SO-2 Edgewood 14:28.49  
4. Easker, Aaron JR-3 Wis.-Eau Claire 14:28.67  
5. Smith, Sean JR-3 St. Francis (Ill.) 14:29.06
6. Mebrahtu, Yonas SR-4 Graceland 14:31.79
7. Whitmore, Billy JR-3 U. of Chicago 14:32.80  
8. Fisher, Colin FR-1 Tiffin 14:36.87  
9. Burnstein, Michael SR-4 Washington U. 14:37.56  
10. Kerk, Sam SO-2 Calvin 14:40.28  
11. Morrison, Travis FR-1 North Central (Ill.) 14:43.63  
12. Sparks, Kevin SO-2 Washington U. 14:44.08  
13. Dale, Mitchell SO-2 Olivet Nazarene 14:45.27
14. Gilbert, Mitchell SO-2 North Central (Ill.) 14:50.42  
15. Phillips, Mark JR-3 Wheaton (Ill.) 14:51.37  
16. Ciesielski, Alex SO-2 Wis.-La Crosse 14:53.13  
17. Hird, Timothy SO-2 North Central (Ill.) 14:59.93  
18. Hasenstein, Sean SR-4 Wis.-Stevens Point 15:00.83  
19. Luby, T.J. SR-4 Illinois Wesleyan 15:02.06  
20. Goertz, Jacob SR-4 Wheaton (Ill.) 15:02.74  
21. LaCroix, Dan FR-1 Wis.-Platteville 15:04.55  
22. Amarillas, Marc SR-4 SIU-Edwardsville 15:05.37  
23. Mulder, Eddie SO-2 Emory 15:15.12  
24. Walden, Joel FR-1 Wis.-Platteville 15:34.68  
  Hartley, Tucker SR-4 Washington U. NT  
26. Brady, Kyle   Naperville Running Compan 14:31.51