• Date: 05/10 - 05/11/12
  • Location: North Central - Naperville, IL
    • ICON KEY:
    • NCAA DII Prov
    • HCAC
    • NAIA ''B''
    • DIII All-Ohio

Men's 1500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Autio, Jacob SO-2 Loyola (Ill.) 3:48.83 - 2(1)  
2. Murray, Declan JR-3 Loyola (Ill.) 3:49.51 - 2(2)  
3. Smith, Dan SR-4 Ohio Northern 3:50.06 - 2(3)
4. Karkalis, Angelos SO-2 Illinois-Chicago 3:50.59 - 2(4)  
5. Darling, Ryan SR-4 NW Missouri 3:51.08 - 2(5)
6. Thompson, Parker JR-3 Wheaton (Ill.) 3:51.47 - 2(6)  
7. Ankrom, Ben JR-3 Ohio Northern 3:52.36 - 3(1)
8. Ellwood, Stephen JR-3 Emory 3:52.39 - 2(7)  
9. Werve, Mathias SR-4 Wis.-Whitewater 3:52.77 - 2(8)  
10. Love, Nathan SR-4 Hope 3:53.05 - 2(9)  
11. Whittle, Greg JR-3 Calvin 3:53.63 - 2(10)  
12. Loseman, Chris SR-4 SE Missouri 3:53.98 - 2(11)  
13. Gallagher, Ethan SO-2 Olivet Nazarene 3:55.32 - 2(12)
14. Yost, Adam SR-4 St. Francis (Ill.) 3:56.49 - 3(2)
15. Sterk, Randy SR-4 Grace 3:56.65 - 3(3)
16. Baker, Zeth JR-3 Manchester 3:56.90 - 3(4)
17. Smith, Justin JR-3 Augustana (Ill.) 3:57.24 - 2(13)  
18. Muth, Matt FR-1 North Central (Ill.) 3:57.48 - 3(5)  
19. Buttimer, Keegan FR-1 Augustana (Ill.) 3:57.57 - 3(6)  
20. Veldt, Nate JR-3 Wheaton (Ill.) 3:58.25 - 3(7)  
21. Morey, Tyler SR-4 Wis.-Oshkosh 3:59.75 - 3(8)  
22. Ford, Caleb SO-2 Washington U. 3:59.78 - 3(9)  
23. Hawn, Marshall FR-1 Olivet Nazarene 4:00.42 - 4(1)  
24. Tisza, Mike SR-4 Augustana (Ill.) 4:00.59 - 4(2)  
25. Willoughby, Brian SO-2 Olivet Nazarene 4:00.95 - 3(10)  
26. Halloran, Kenny SO-2 Wis.-Oshkosh 4:00.98 - 4(3)  
27. Zisser, Alex JR-3 SE Missouri 4:01.36 - 3(11)  
28. Hartley, Tyler FR-1 Mount Mercy 4:02.49 - 4(4)  
29. Fleming, Derrick SO-2 Principia 4:02.50 - 4(5)  
30. Franz, Brendan FR-1 Marquette 4:02.56 - 5(1)  
31. Hadley, Nathan FR-1 Wheaton (Ill.) 4:02.88 - 4(6)  
32. Thompsen, Ryan SO-2 North Central (Ill.) 4:03.21 - 5(2)  
33. Erwin, Alek SO-2 Wilmington (Ohio) 4:04.97 - 5(3)
34. Karkalis, Photis SO-2 Illinois-Chicago 4:05.06 - 3(12)  
35. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 4:05.12 - 5(4)  
36. Schmitt, Drew SO-2 Aurora 4:05.49 - 5(5)  
37. Trancoso, Jakob FR-1 Olivet Nazarene 4:06.62 - 5(6)  
38. Rychel, Matt SR-4 St. Xavier 4:07.04 - 4(7)  
39. Linn, Eric JR-3 Anderson (Ind.) 4:07.89 - 5(7)
40. Brinkmeier, Matthew JR-3 North Central (Ill.) 4:08.06 - 7(1)  
41. Johnson, Mathew SO-2 Ohio Northern 4:09.49 - 4(8)
42. TenBusch, Billy SR-4 Augustana (Ill.) 4:09.73 - 4(9)  
43. Gornick, Nick FR-1 Augustana (Ill.) 4:09.74 - 3(13)  
44. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 4:10.51 - 5(8)  
45. Cole, Nick FR-1 Aurora 4:10.63 - 6(1)  
46. Gittelman, Brandon SR-4 Augustana (Ill.) 4:10.93 - 6(2)  
47. Croad, Aaron JR-3 Albion 4:11.28 - 6(3)  
48. Clark, Brian JR-3 Trinity Christian 4:11.97 - 6(4)  
49. Babatz, Gary SR-4 Wheaton (Ill.) 4:12.19 - 6(5)  
50. Fraley, Aaron SR-4 Defiance 4:12.27 - 5(9)
51. McCarey, Andrew FR-1 North Central (Ill.) 4:13.21 - 6(6)  
52. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 4:13.60 - 4(10)  
53. Odenkirk, Alex FR-1 Augustana (Ill.) 4:13.75 - 4(11)  
54. Baker, Bradley SO-2 Albion 4:14.05 - 5(10)  
55. Wharam, Carl SR-4 Albion 4:14.43 - 6(7)  
56. Hebert, David FR-1 Wis.-Stevens Point 4:14.77 - 7(2)  
57. Hall, Derek SR-4 Carthage 4:14.98 - 6(8)  
58. Nevius, Nate JR-3 Judson 4:15.34 - 4(12)  
59. Konieczki, Peter SR-4 Adrian 4:15.50 - 6(9)  
60. Mariani, John JR-3 Wis.-Milwaukee 4:16.33 - 7(3)  
61. Knautz, Nathan FR-1 Wheaton (Ill.) 4:16.53 - 5(11)  
62. Matuszak, Michael SR-4 North Central (Ill.) 4:16.57 - 7(4)  
63. Francis, Alex SR-4 Wis.-Milwaukee 4:18.62 - 5(12)  
64. Penev, Nicholas SR-4 North Central (Ill.) 4:19.47 - 6(10)  
65. King, Aaron   Roosevelt 4:20.89 - 6(11)  
66. Adams, Jake JR-3 Augustana (Ill.) 4:21.44 - 6(12)  
67. Fuller, JD FR-1 Carthage 4:22.15 - 5(13)  
68. Headley, Danny FR-1 North Central (Ill.) 4:22.72 - 7(5)  
69. Harris, Ethan SO-2 Wheaton (Ill.) 4:22.95 - 6(13)  
70. Manser, Pat SR-4 Augustana (Ill.) 4:23.22 - 6(14)  
71. Mamerow, Ryan FR-1 North Central (Ill.) 4:24.98 - 7(6)  
72. Herrejon, Pablo   Roosevelt 4:32.30 - 7(7)  
73. Larsen, Sean SO-2 Wheaton (Ill.) 4:33.01 - 7(8)  
74. Mackenzie, Quinn FR-1 Carthage 4:34.20 - 7(9)  
75. Sally, Chris SR-4 Augustana (Ill.) 4:36.65 - 7(10)  
  Snyder, Alexander   U of Illinois Track Club 4:17.77 - 6(15)  
  Spudic, Chris   EXH 4:03.79 - 4(13)  
  Kelly, Griffin   Northwestern Univ. Track 4:04.15 - 4(14)  
  Zeman, Paul   EXH 3:51.18 - 1(1)  
  King, Tommy   EXH 3:51.49 - 1(2)  
  Klein, Patrick   WRRT 3:52.14 - 1(3)  
  Lucas, Shawn   ckelite 3:53.96 - 1(4)  
  Eckhart, David   EXH 3:54.84 - 1(5)  
  Rumsey, David   EXH 3:55.27 - 1(6)  
  Kern, Charlie   Greater Philadelphia TC 3:59.48 - 1(7)  
  Runyon, Brian   Runners Roost 3:59.98 - 1(8)  
  Wories, Kent   Runners Roost 4:04.29 - 1(9)  
  Hinneberg, Brandon   EXH 4:23.79 - 7(11)  
  Kelly, Jeff   U of Illinois Track Club 4:37.24 - 7(12)  
  Englander, Jacob   U of Illinois Track Club 4:39.50 - 7(13)  
  Cunningham, Troy   EXH 4:05.20 - 5(14)  
  Swynenburg, Kyle   EXH 4:07.22 - 5(15)  
  Pinedo, Victor   EXH 4:10.86 - 5(16)  
  Netols, Greg   U of Illinois Track Club 4:13.40 - 5(17)  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Zeman, Paul   EXH 3:51.18  
2. King, Tommy   EXH 3:51.49  
3. Klein, Patrick   WRRT 3:52.14  
4. Lucas, Shawn   ckelite 3:53.96  
5. Eckhart, David   EXH 3:54.84  
6. Rumsey, David   EXH 3:55.27  
7. Kern, Charlie   Greater Philadelphia TC 3:59.48  
8. Runyon, Brian   Runners Roost 3:59.98  
9. Wories, Kent   Runners Roost 4:04.29  
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Autio, Jacob SO-2 Loyola (Ill.) 3:48.83  
2. Murray, Declan JR-3 Loyola (Ill.) 3:49.51  
3. Smith, Dan SR-4 Ohio Northern 3:50.06
4. Karkalis, Angelos SO-2 Illinois-Chicago 3:50.59  
5. Darling, Ryan SR-4 NW Missouri 3:51.08
6. Thompson, Parker JR-3 Wheaton (Ill.) 3:51.47  
7. Ellwood, Stephen JR-3 Emory 3:52.39  
8. Werve, Mathias SR-4 Wis.-Whitewater 3:52.77  
9. Love, Nathan SR-4 Hope 3:53.05  
10. Whittle, Greg JR-3 Calvin 3:53.63  
11. Loseman, Chris SR-4 SE Missouri 3:53.98  
12. Gallagher, Ethan SO-2 Olivet Nazarene 3:55.32
13. Smith, Justin JR-3 Augustana (Ill.) 3:57.24  
1500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Ankrom, Ben JR-3 Ohio Northern 3:52.36
2. Yost, Adam SR-4 St. Francis (Ill.) 3:56.49
3. Sterk, Randy SR-4 Grace 3:56.65
4. Baker, Zeth JR-3 Manchester 3:56.90
5. Muth, Matt FR-1 North Central (Ill.) 3:57.48  
6. Buttimer, Keegan FR-1 Augustana (Ill.) 3:57.57  
7. Veldt, Nate JR-3 Wheaton (Ill.) 3:58.25  
8. Morey, Tyler SR-4 Wis.-Oshkosh 3:59.75  
9. Ford, Caleb SO-2 Washington U. 3:59.78  
10. Willoughby, Brian SO-2 Olivet Nazarene 4:00.95  
11. Zisser, Alex JR-3 SE Missouri 4:01.36  
12. Karkalis, Photis SO-2 Illinois-Chicago 4:05.06  
13. Gornick, Nick FR-1 Augustana (Ill.) 4:09.74  
1500 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Hawn, Marshall FR-1 Olivet Nazarene 4:00.42  
2. Tisza, Mike SR-4 Augustana (Ill.) 4:00.59  
3. Halloran, Kenny SO-2 Wis.-Oshkosh 4:00.98  
4. Hartley, Tyler FR-1 Mount Mercy 4:02.49  
5. Fleming, Derrick SO-2 Principia 4:02.50  
6. Hadley, Nathan FR-1 Wheaton (Ill.) 4:02.88  
7. Rychel, Matt SR-4 St. Xavier 4:07.04  
8. Johnson, Mathew SO-2 Ohio Northern 4:09.49
9. TenBusch, Billy SR-4 Augustana (Ill.) 4:09.73  
10. Reyes, Dylan SO-2 St. Francis (Ill.) 4:13.60  
11. Odenkirk, Alex FR-1 Augustana (Ill.) 4:13.75  
12. Nevius, Nate JR-3 Judson 4:15.34  
13. Spudic, Chris   EXH 4:03.79  
14. Kelly, Griffin   Northwestern Univ. Track 4:04.15  
1500 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Franz, Brendan FR-1 Marquette 4:02.56  
2. Thompsen, Ryan SO-2 North Central (Ill.) 4:03.21  
3. Erwin, Alek SO-2 Wilmington (Ohio) 4:04.97
4. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 4:05.12  
5. Schmitt, Drew SO-2 Aurora 4:05.49  
6. Trancoso, Jakob FR-1 Olivet Nazarene 4:06.62  
7. Linn, Eric JR-3 Anderson (Ind.) 4:07.89
8. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 4:10.51  
9. Fraley, Aaron SR-4 Defiance 4:12.27
10. Baker, Bradley SO-2 Albion 4:14.05  
11. Knautz, Nathan FR-1 Wheaton (Ill.) 4:16.53  
12. Francis, Alex SR-4 Wis.-Milwaukee 4:18.62  
13. Fuller, JD FR-1 Carthage 4:22.15  
14. Cunningham, Troy   EXH 4:05.20  
15. Swynenburg, Kyle   EXH 4:07.22  
16. Pinedo, Victor   EXH 4:10.86  
17. Netols, Greg   U of Illinois Track Club 4:13.40  
1500 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Cole, Nick FR-1 Aurora 4:10.63  
2. Gittelman, Brandon SR-4 Augustana (Ill.) 4:10.93  
3. Croad, Aaron JR-3 Albion 4:11.28  
4. Clark, Brian JR-3 Trinity Christian 4:11.97  
5. Babatz, Gary SR-4 Wheaton (Ill.) 4:12.19  
6. McCarey, Andrew FR-1 North Central (Ill.) 4:13.21  
7. Wharam, Carl SR-4 Albion 4:14.43  
8. Hall, Derek SR-4 Carthage 4:14.98  
9. Konieczki, Peter SR-4 Adrian 4:15.50  
10. Penev, Nicholas SR-4 North Central (Ill.) 4:19.47  
11. King, Aaron   Roosevelt 4:20.89  
12. Adams, Jake JR-3 Augustana (Ill.) 4:21.44  
13. Harris, Ethan SO-2 Wheaton (Ill.) 4:22.95  
14. Manser, Pat SR-4 Augustana (Ill.) 4:23.22  
15. Snyder, Alexander   U of Illinois Track Club 4:17.77  
1500 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Brinkmeier, Matthew JR-3 North Central (Ill.) 4:08.06  
2. Hebert, David FR-1 Wis.-Stevens Point 4:14.77  
3. Mariani, John JR-3 Wis.-Milwaukee 4:16.33  
4. Matuszak, Michael SR-4 North Central (Ill.) 4:16.57  
5. Headley, Danny FR-1 North Central (Ill.) 4:22.72  
6. Mamerow, Ryan FR-1 North Central (Ill.) 4:24.98  
7. Herrejon, Pablo   Roosevelt 4:32.30  
8. Larsen, Sean SO-2 Wheaton (Ill.) 4:33.01  
9. Mackenzie, Quinn FR-1 Carthage 4:34.20  
10. Sally, Chris SR-4 Augustana (Ill.) 4:36.65  
11. Hinneberg, Brandon   EXH 4:23.79  
12. Kelly, Jeff   U of Illinois Track Club 4:37.24  
13. Englander, Jacob   U of Illinois Track Club 4:39.50