• Date: 5/10 - 05/11/12
  • Location: North Central - Naperville, IL
    • ICON KEY:
    • NAIA ''A''
    • NCAA DII Prov
    • HCAC
    • NAIA ''B''
    • DIII All-Ohio

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Brandenburg, Jared SR-4 Wis.-River Falls 9:00.78 - 1(1)  
2. Escareno, Jesus JR-3 Wis.-Parkside 9:04.32 - 1(2)
3. Kieser, Jeremy JR-3 Wis.-Eau Claire 9:04.94 - 1(3)  
4. Austin, Jake JR-3 Elmhurst 9:06.77 - 1(4)  
5. Waterman, James SO-2 Wheaton (Ill.) 9:07.30 - 1(5)  
6. Miller, Dawson FR-1 Wis.-Whitewater 9:11.97 - 1(6)  
7. Simmons, Michael JR-3 Ohio Northern 9:13.84 - 1(7)
8. Janet, David SO-2 North Central (Ill.) 9:14.17 - 1(8)  
9. Carpenter, Jordan FR-1 Wis.-Oshkosh 9:16.52 - 1(9)  
10. Falland, Louis SO-2 Cornerstone 9:17.30 - 1(10)
11. Collins, Brent SO-2 SE Missouri 9:17.76 - 1(11)  
12. Kremer, Jordan JR-3 North Central (Ill.) 9:19.05 - 1(12)  
13. Mascote, Yonatan JR-3 North Central (Ill.) 9:20.28 - 1(13)  
14. Berton, Mark SO-2 Ohio Northern 9:22.38 - 1(14)
15. Mangiapane, Andrew SO-2 Adrian 9:24.37 - 2(1)  
16. Perdomo, Sal JR-3 Trinity (Tex.) 9:24.78 - 2(2)  
17. Bahrani, Moe SR-4 U. of Chicago 9:25.26 - 2(3)  
18. Busch, Tyler SO-2 Augustana (Ill.) 9:25.69 - 1(15)  
19. Pursell, T.R. SR-4 NW Missouri 9:27.49 - 1(16)  
20. Shunk, Alec JR-3 Wheaton (Ill.) 9:28.81 - 2(4)  
21. Gerken, Max SR-4 Colorado College 9:30.02 - 1(17)  
22. Slater, Corbin JR-3 Taylor 9:33.59 - 2(5)  
23. Root, Ryan SO-2 North Central (Ill.) 9:35.00 - 2(6)  
24. Waterman, Jake SO-2 Wheaton (Ill.) 9:36.08 - 1(18)  
25. Lewis, Paul SO-2 Albion 9:36.94 - 1(19)  
26. Hetke, Paul SO-2 Wis.-Eau Claire 9:38.27 - 1(20)  
27. Frey, Reuben FR-1 Wis.-Stevens Point 9:38.53 - 2(7)  
28. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 9:38.74 - 1(21)  
29. Kassman, Zach SR-4 Fontbonne 9:39.81 - 2(8)  
30. Fuentes, Drew SR-4 Albion 9:41.64 - 2(9)  
31. McHale, Dave SR-4 Wheaton (Ill.) 9:44.11 - 2(10)  
32. Topp, Mike JR-3 St. Francis (Ill.) 9:45.00 - 2(11)  
33. Carroll, Pat SR-4 Wilmington (Ohio) 9:46.56 - 3(1)
34. Christian, Thomas SR-4 Augustana (Ill.) 9:49.50 - 2(12)  
35. Gaither, Brent FR-1 North Central (Ill.) 9:54.28 - 3(2)  
36. Weisgerber, Patrick JR-3 North Central (Ill.) 9:54.30 - 3(3)  
37. Baker, Brett FR-1 Washington U. 9:55.83 - 2(13)  
38. Wells, Daniel SO-2 Olivet Nazarene 9:59.13 - 2(14)  
39. Hernandez, Brian SR-4 Hope 10:00.47 - 3(4)  
40. Theisen, Phil JR-3 Illinois Tech 10:00.61 - 3(5)  
41. Zandbergen, Zachary FR-1 Hope 10:01.24 - 3(6)  
42. Stockwell, Alex JR-3 Augustana (Ill.) 10:03.97 - 3(7)  
43. Schoen, Mitchell JR-3 Wheaton (Ill.) 10:06.15 - 3(8)  
44. Lofgren, Ian FR-1 Olivet Nazarene 10:06.77 - 2(15)  
45. Allabastro, Andrew JR-3 Augustana (Ill.) 10:06.87 - 3(9)  
46. Harris, Tommy JR-3 Augustana (Ill.) 10:06.96 - 2(16)  
47. Hartley, Tyler FR-1 Mount Mercy 10:14.39 - 3(10)  
48. Fraley, Aaron SR-4 Defiance 10:16.47 - 2(17)
49. Parlette, Alex FR-1 North Central (Ill.) 10:22.28 - 3(11)  
50. Hirschauer, Chad JR-3 Wilmington (Ohio) 10:25.07 - 3(12)
51. Mette, Robert SO-2 North Central (Ill.) 10:30.97 - 3(13)  
52. Tortorelli, Mike FR-1 Augustana (Ill.) 10:35.02 - 3(14)  
53. Simo, Matt FR-1 Augustana (Ill.) 10:38.73 - 3(15)  
54. Lee, Cody FR-1 Illinois-Chicago 10:45.92 - 3(16)  
55. Anderson, Jake JR-3 St. Francis (Ill.) 10:53.31 - 3(17)  
56. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 11:01.58 - 3(18)  
57. Burch, John SR-4 Augustana (Ill.) 11:10.44 - 3(19)  
58. Kachlik, Matthew FR-1 North Central (Ill.) 11:18.16 - 3(20)  
59. Jaros, Pete FR-1 Aurora 12:14.05 - 3(21)  
  Perkins, Justin SR-4 Defiance NT - 1  
3000 Steeplechase Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Brandenburg, Jared SR-4 Wis.-River Falls 9:00.78  
2. Escareno, Jesus JR-3 Wis.-Parkside 9:04.32
3. Kieser, Jeremy JR-3 Wis.-Eau Claire 9:04.94  
4. Austin, Jake JR-3 Elmhurst 9:06.77  
5. Waterman, James SO-2 Wheaton (Ill.) 9:07.30  
6. Miller, Dawson FR-1 Wis.-Whitewater 9:11.97  
7. Simmons, Michael JR-3 Ohio Northern 9:13.84
8. Janet, David SO-2 North Central (Ill.) 9:14.17  
9. Carpenter, Jordan FR-1 Wis.-Oshkosh 9:16.52  
10. Falland, Louis SO-2 Cornerstone 9:17.30
11. Collins, Brent SO-2 SE Missouri 9:17.76  
12. Kremer, Jordan JR-3 North Central (Ill.) 9:19.05  
13. Mascote, Yonatan JR-3 North Central (Ill.) 9:20.28  
14. Berton, Mark SO-2 Ohio Northern 9:22.38
15. Busch, Tyler SO-2 Augustana (Ill.) 9:25.69  
16. Pursell, T.R. SR-4 NW Missouri 9:27.49  
17. Gerken, Max SR-4 Colorado College 9:30.02  
18. Waterman, Jake SO-2 Wheaton (Ill.) 9:36.08  
19. Lewis, Paul SO-2 Albion 9:36.94  
20. Hetke, Paul SO-2 Wis.-Eau Claire 9:38.27  
21. Mickesh, Grant JR-3 Edgewood 9:38.74  
  Perkins, Justin SR-4 Defiance NT  
3000 Steeplechase Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Mangiapane, Andrew SO-2 Adrian 9:24.37  
2. Perdomo, Sal JR-3 Trinity (Tex.) 9:24.78  
3. Bahrani, Moe SR-4 U. of Chicago 9:25.26  
4. Shunk, Alec JR-3 Wheaton (Ill.) 9:28.81  
5. Slater, Corbin JR-3 Taylor 9:33.59  
6. Root, Ryan SO-2 North Central (Ill.) 9:35.00  
7. Frey, Reuben FR-1 Wis.-Stevens Point 9:38.53  
8. Kassman, Zach SR-4 Fontbonne 9:39.81  
9. Fuentes, Drew SR-4 Albion 9:41.64  
10. McHale, Dave SR-4 Wheaton (Ill.) 9:44.11  
11. Topp, Mike JR-3 St. Francis (Ill.) 9:45.00  
12. Christian, Thomas SR-4 Augustana (Ill.) 9:49.50  
13. Baker, Brett FR-1 Washington U. 9:55.83  
14. Wells, Daniel SO-2 Olivet Nazarene 9:59.13  
15. Lofgren, Ian FR-1 Olivet Nazarene 10:06.77  
16. Harris, Tommy JR-3 Augustana (Ill.) 10:06.96  
17. Fraley, Aaron SR-4 Defiance 10:16.47
3000 Steeplechase Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Carroll, Pat SR-4 Wilmington (Ohio) 9:46.56
2. Gaither, Brent FR-1 North Central (Ill.) 9:54.28  
3. Weisgerber, Patrick JR-3 North Central (Ill.) 9:54.30  
4. Hernandez, Brian SR-4 Hope 10:00.47  
5. Theisen, Phil JR-3 Illinois Tech 10:00.61  
6. Zandbergen, Zachary FR-1 Hope 10:01.24  
7. Stockwell, Alex JR-3 Augustana (Ill.) 10:03.97  
8. Schoen, Mitchell JR-3 Wheaton (Ill.) 10:06.15  
9. Allabastro, Andrew JR-3 Augustana (Ill.) 10:06.87  
10. Hartley, Tyler FR-1 Mount Mercy 10:14.39  
11. Parlette, Alex FR-1 North Central (Ill.) 10:22.28  
12. Hirschauer, Chad JR-3 Wilmington (Ohio) 10:25.07
13. Mette, Robert SO-2 North Central (Ill.) 10:30.97  
14. Tortorelli, Mike FR-1 Augustana (Ill.) 10:35.02  
15. Simo, Matt FR-1 Augustana (Ill.) 10:38.73  
16. Lee, Cody FR-1 Illinois-Chicago 10:45.92  
17. Anderson, Jake JR-3 St. Francis (Ill.) 10:53.31  
18. Belling Jr., Douglas FR-1 Aurora 11:01.58  
19. Burch, John SR-4 Augustana (Ill.) 11:10.44  
20. Kachlik, Matthew FR-1 North Central (Ill.) 11:18.16  
21. Jaros, Pete FR-1 Aurora 12:14.05