• Date: 05/15 - 05/18/12
  • Location: North Central - Naperville, IL
    • ICON KEY:
    • HCAC
    • DIII All-Ohio

Men's 1500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Sullivan, Dan SO-2 Wis.-Stevens Point 3:47.39 - 1(1)  
2. Deichert, Jack SR-4 Hamline 3:49.56 - 1(2)  
3. Werve, Mathias SR-4 Wis.-Whitewater 3:52.56 - 1(3)  
4. Ankrom, Ben JR-3 Ohio Northern 3:52.96 - 1(4)
5. Muth, Matt FR-1 North Central (Ill.) 3:56.38 - 2(1)  
6. Kramer, Nick SR-4 Calvin 3:56.47 - 5(1)  
7. Kosanovich, Chad JR-3 Denison 3:57.59 - 2(2)
8. Clark, Drew SR-4 Principia 3:59.02 - 2(3)  
9. Fleming, Derrick SO-2 Principia 3:59.39 - 3(1)  
10. Haffner, Brett FR-1 Wheaton (Ill.) 3:59.55 - 2(4)  
11. Luterbach, John   Adams State College 4:00.10 - 2(5)  
12. Moser, Chase FR-1 Wartburg 4:00.24 - 3(2)  
13. Thompsen, Ryan SO-2 North Central (Ill.) 4:01.53 - 3(3)  
14. Goertz, Jacob SR-4 Wheaton (Ill.) 4:01.62 - 3(4)  
15. Ferguson, Josh FR-1 Calvin 4:02.44 - 3(5)  
16. Zalov, Renat FR-1 U. of Chicago 4:03.06 - 2(6)  
17. Ellwood, Stephen JR-3 Emory 4:03.36 - 1(5)  
18. Sutton, Aaron SO-2 Westminster (Pa.) 4:03.61 - 3(6)  
19. Crain, John SO-2 North Central (Ill.) 4:03.74 - 1(6)  
20. Woltering, Coree JR-3 Greenville 4:04.50 - 3(7)  
21. Morrison, Travis FR-1 North Central (Ill.) 4:04.62 - 4(1)  
22. Love, Nathan SR-4 Hope 4:05.36 - 2(7)  
23. Mattison, Lars SR-4 South Dakota St. 4:05.48 - 3(8)  
24. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 4:06.08 - 4(2)  
25. Young, Zack FR-1 Marquette 4:06.10 - 4(3)  
26. Halloran, Kenny SO-2 Wis.-Oshkosh 4:06.19 - 3(9)  
27. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 4:06.43 - 4(4)  
28. Papke-Larson, Andrew SR-4 Luther 4:08.56 - 2(8)  
29. Zaluckyj, Matt JR-3 Illinois-Chicago 4:08.63 - 5(2)  
30. Deja, Matt SR-4 Alma 4:08.95 - 3(10)  
31. Schlick, Brian SR-4 U. of Chicago 4:10.08 - 3(11)  
32. VandeBunte, David JR-3 Calvin 4:10.10 - 5(3)  
33. Spiegel, Sam JR-3 U. of Chicago 4:10.14 - 4(5)  
34. Gonzalez, Gonzo FR-1 Aurora 4:12.25 - 4(6)  
35. Linn, Eric JR-3 Anderson (Ind.) 4:12.59 - 4(7)
36. McCarey, Andrew FR-1 North Central (Ill.) 4:13.49 - 4(8)  
37. Penev, Nicholas SR-4 North Central (Ill.) 4:13.89 - 5(4)  
38. Konieczki, Peter SR-4 Adrian 4:15.71 - 4(9)  
39. Hamm, David JR-3 Washington U. 4:17.54 - 5(5)  
40. Jin, Evan SO-2 U. of Chicago 4:18.58 - 4(10)  
41. King, Aaron   Roosevelt 4:19.86 - 4(11)  
42. Babatz, Gary SR-4 Wheaton (Ill.) 4:20.58 - 4(12)  
43. Parshall, Zach SO-2 Nebraska Wesleyan 4:21.46 - 4(13)  
44. Smith, Kent SO-2 Wheaton (Ill.) 4:23.18 - 5(6)  
45. Nordby, Grant FR-1 Nebraska Wesleyan 4:23.50 - 5(7)  
46. McMullin, Aean SO-2 Principia 4:26.12 - 5(8)  
47. Sederberg, Matt SO-2 Nebraska Wesleyan 4:27.98 - 5(9)  
48. Buchheim-Jurrison, Ben FR-1 U. of Chicago 4:27.99 - 5(10)  
49. Matuszak, Michael SR-4 North Central (Ill.) 4:29.74 - 5(11)  
50. Nieman, Gabe SO-2 North Central (Ill.) 4:30.72 - 5(12)  
  Hird, Nick   Naperville Running Compan 4:06.84 - 4(14)  
  Zeman, Paul   Exh NT - 1  
  Barnett, Ian   Exh 3:51.22 - 1(8)  
  Klein, Patrick   WRRT 3:51.75 - 1(9)  
  Bohne, Nathan   VerTikal TC 3:52.91 - 1(10)  
  Bojanov, Emil   Exh 3:53.52 - 1(11)  
  burnett, clay   Exh 3:53.79 - 1(12)  
  Kremske, Dan   VerTikal TC 3:56.59 - 1(13)  
  Thayer, Evan   Exh 3:59.82 - 1(14)  
  Jemilo, Matthew   Exh 4:00.25 - 1(15)  
  Burmahl, Drew   Exh 3:59.66 - 3(12)  
  Boyce, Nick   Exh 4:07.40 - 3(13)  
  Kempton, Matthew   Runners Roost 3:55.97 - 2(9)  
  Wories, Kent   Runners Roost 3:57.40 - 2(10)  
  Runyon, Brian   Runners Roost 4:00.82 - 2(11)  
  Brend, Alex   Exh 4:07.04 - 2(12)  
  cooke, david   Exh 4:16.08 - 5(13)  
  Duncan, Alex   Exh 4:51.06 - 5(14)  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Sullivan, Dan SO-2 Wis.-Stevens Point 3:47.39  
2. Deichert, Jack SR-4 Hamline 3:49.56  
3. Werve, Mathias SR-4 Wis.-Whitewater 3:52.56  
4. Ankrom, Ben JR-3 Ohio Northern 3:52.96
5. Ellwood, Stephen JR-3 Emory 4:03.36  
6. Crain, John SO-2 North Central (Ill.) 4:03.74  
  Zeman, Paul   Exh NT  
8. Barnett, Ian   Exh 3:51.22  
9. Klein, Patrick   WRRT 3:51.75  
10. Bohne, Nathan   VerTikal TC 3:52.91  
11. Bojanov, Emil   Exh 3:53.52  
12. burnett, clay   Exh 3:53.79  
13. Kremske, Dan   VerTikal TC 3:56.59  
14. Thayer, Evan   Exh 3:59.82  
15. Jemilo, Matthew   Exh 4:00.25  
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Muth, Matt FR-1 North Central (Ill.) 3:56.38  
2. Kosanovich, Chad JR-3 Denison 3:57.59
3. Clark, Drew SR-4 Principia 3:59.02  
4. Haffner, Brett FR-1 Wheaton (Ill.) 3:59.55  
5. Luterbach, John   Adams State College 4:00.10  
6. Zalov, Renat FR-1 U. of Chicago 4:03.06  
7. Love, Nathan SR-4 Hope 4:05.36  
8. Papke-Larson, Andrew SR-4 Luther 4:08.56  
9. Kempton, Matthew   Runners Roost 3:55.97  
10. Wories, Kent   Runners Roost 3:57.40  
11. Runyon, Brian   Runners Roost 4:00.82  
12. Brend, Alex   Exh 4:07.04  
1500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Fleming, Derrick SO-2 Principia 3:59.39  
2. Moser, Chase FR-1 Wartburg 4:00.24  
3. Thompsen, Ryan SO-2 North Central (Ill.) 4:01.53  
4. Goertz, Jacob SR-4 Wheaton (Ill.) 4:01.62  
5. Ferguson, Josh FR-1 Calvin 4:02.44  
6. Sutton, Aaron SO-2 Westminster (Pa.) 4:03.61  
7. Woltering, Coree JR-3 Greenville 4:04.50  
8. Mattison, Lars SR-4 South Dakota St. 4:05.48  
9. Halloran, Kenny SO-2 Wis.-Oshkosh 4:06.19  
10. Deja, Matt SR-4 Alma 4:08.95  
11. Schlick, Brian SR-4 U. of Chicago 4:10.08  
12. Burmahl, Drew   Exh 3:59.66  
13. Boyce, Nick   Exh 4:07.40  
1500 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Morrison, Travis FR-1 North Central (Ill.) 4:04.62  
2. Boushon, Connor JR-3 Edgewood 4:06.08  
3. Young, Zack FR-1 Marquette 4:06.10  
4. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 4:06.43  
5. Spiegel, Sam JR-3 U. of Chicago 4:10.14  
6. Gonzalez, Gonzo FR-1 Aurora 4:12.25  
7. Linn, Eric JR-3 Anderson (Ind.) 4:12.59
8. McCarey, Andrew FR-1 North Central (Ill.) 4:13.49  
9. Konieczki, Peter SR-4 Adrian 4:15.71  
10. Jin, Evan SO-2 U. of Chicago 4:18.58  
11. King, Aaron   Roosevelt 4:19.86  
12. Babatz, Gary SR-4 Wheaton (Ill.) 4:20.58  
13. Parshall, Zach SO-2 Nebraska Wesleyan 4:21.46  
14. Hird, Nick   Naperville Running Compan 4:06.84  
1500 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Kramer, Nick SR-4 Calvin 3:56.47  
2. Zaluckyj, Matt JR-3 Illinois-Chicago 4:08.63  
3. VandeBunte, David JR-3 Calvin 4:10.10  
4. Penev, Nicholas SR-4 North Central (Ill.) 4:13.89  
5. Hamm, David JR-3 Washington U. 4:17.54  
6. Smith, Kent SO-2 Wheaton (Ill.) 4:23.18  
7. Nordby, Grant FR-1 Nebraska Wesleyan 4:23.50  
8. McMullin, Aean SO-2 Principia 4:26.12  
9. Sederberg, Matt SO-2 Nebraska Wesleyan 4:27.98  
10. Buchheim-Jurrison, Ben FR-1 U. of Chicago 4:27.99  
11. Matuszak, Michael SR-4 North Central (Ill.) 4:29.74  
12. Nieman, Gabe SO-2 North Central (Ill.) 4:30.72  
13. cooke, david   Exh 4:16.08  
14. Duncan, Alex   Exh 4:51.06