• Date: 05/15 - 05/18/12
  • Location: North Central - Naperville, IL
    • ICON KEY:
    • HCAC
    • NWC
    • DIII All-Ohio

Women's 1500 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Berg, Taylor JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:32.28 - 1(1)  
2. Williams, Lauren JR-3 Elmhurst 4:33.13 - 1(2)  
3. Hoekstra, Jodi JR-3 Calvin 4:35.36 - 1(3)  
4. Kelly, McKenzie JR-3 Wis.-Oshkosh 4:36.15 - 1(4)  
5. Diemer, Kaitlin SR-4 Calvin 4:37.50 - 1(5)  
6. McCormack, Sheri SO-2 Hope 4:38.04 - 1(6)  
7. Edwards, Theresa JR-3 Willamette 4:38.67 - 1(7)
8. Pierson, Maggie SO-2 Luther 4:41.71 - 1(8)  
9. Brase, Kaylea JR-3 Calvin 4:43.82 - 2(1)  
10. Powell, Casey SO-2 Principia 4:46.64 - 1(9)  
11. Mapes, Emily FR-1 John Carroll 4:51.17 - 2(2)
12. Whitelaw, Michaela SO-2 U. of Chicago 4:56.27 - 2(3)  
13. Moreland, Rachel SR-4 Hanover 4:58.28 - 2(4)
14. Nelson, Katie SR-4 Nebraska Wesleyan 4:59.14 - 3(1)  
15. Fennema, Sarah SR-4 Calvin 5:00.79 - 2(5)  
16. Zumpf, Katelyn FR-1 North Central (Ill.) 5:03.21 - 3(2)  
17. Paller, Brittany SR-4 Aurora 5:10.54 - 3(3)  
18. Krieter, Emma SO-2 Wheaton (Ill.) 5:16.74 - 3(4)  
19. Topazian, Hillary JR-3 Wheaton (Ill.) 5:19.23 - 3(5)  
20. Kravish, Britney SO-2 North Central (Ill.) 5:41.92 - 3(6)  
  Gallup, Emily   Exh 5:13.86 - 3(7)  
  Schofer, Marie   Exh 4:31.66 - 2(6)  
  Taddy, Marcia   WRRT 4:33.41 - 2(7)  
  Schneider, Alyssa   Exhibition 4:34.61 - 2(8)  
  Schmidt, Chloe   Exhibition 4:37.09 - 2(9)  
  Petrey, Britten   Exhibition 4:49.56 - 2(10)  
1500 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Berg, Taylor JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:32.28  
2. Williams, Lauren JR-3 Elmhurst 4:33.13  
3. Hoekstra, Jodi JR-3 Calvin 4:35.36  
4. Kelly, McKenzie JR-3 Wis.-Oshkosh 4:36.15  
5. Diemer, Kaitlin SR-4 Calvin 4:37.50  
6. McCormack, Sheri SO-2 Hope 4:38.04  
7. Edwards, Theresa JR-3 Willamette 4:38.67
8. Pierson, Maggie SO-2 Luther 4:41.71  
9. Powell, Casey SO-2 Principia 4:46.64  
1500 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Brase, Kaylea JR-3 Calvin 4:43.82  
2. Mapes, Emily FR-1 John Carroll 4:51.17
3. Whitelaw, Michaela SO-2 U. of Chicago 4:56.27  
4. Moreland, Rachel SR-4 Hanover 4:58.28
5. Fennema, Sarah SR-4 Calvin 5:00.79  
6. Schofer, Marie   Exh 4:31.66  
7. Taddy, Marcia   WRRT 4:33.41  
8. Schneider, Alyssa   Exhibition 4:34.61  
9. Schmidt, Chloe   Exhibition 4:37.09  
10. Petrey, Britten   Exhibition 4:49.56  
1500 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Nelson, Katie SR-4 Nebraska Wesleyan 4:59.14  
2. Zumpf, Katelyn FR-1 North Central (Ill.) 5:03.21  
3. Paller, Brittany SR-4 Aurora 5:10.54  
4. Krieter, Emma SO-2 Wheaton (Ill.) 5:16.74  
5. Topazian, Hillary JR-3 Wheaton (Ill.) 5:19.23  
6. Kravish, Britney SO-2 North Central (Ill.) 5:41.92  
7. Gallup, Emily   Exh 5:13.86