• Date: 05/15 - 05/18/12
  • Location: North Central - Naperville, IL
    • ICON KEY:
    • HCAC
    • DIII All-Ohio

Women's 800 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Reid, Katie FR-1 Ohio Wesleyan 2:10.46 - 1(1)
2. Thornton, Jessica JR-3 Birmingham-Southern 2:10.70 - 1(2)  
3. Orewiler, Jaime SO-2 Wheaton (Ill.) 2:11.65 - 1(3)  
4. McDonald, Kayla JR-3 U. of Chicago 2:12.02 - 1(4)  
5. Burnell, Sarah SO-2 Grinnell 2:12.46 - 1(5)  
6. Murdock, Anna FR-1 Franklin 2:13.84 - 1(6)
7. Bromagem, Sarah SR-4 Anderson (Ind.) 2:14.07 - 2(1)
8. Gobrogge, Katrina SR-4 Hope 2:15.19 - 2(2)  
9. Bingham, Kala SR-4 North Central (Ill.) 2:15.97 - 1(7)  
10. Grant, Elsbeth JR-3 U. of Chicago 2:18.61 - 2(3)  
11. Miracle, Ashley JR-3 Albion 2:18.74 - 2(4)  
12. Emmanuel, Salome SR-4 Hope 2:18.83 - 3(1)  
13. Hradisky, Brooke SO-2 Baldwin-Wallace 2:19.15 - 2(5)
14. Lucas, Sara SR-4 Hanover 2:21.06 - 2(6)
15. Githinji, Ann SR-4 Greenville 2:22.06 - 3(2)  
16. Powell, Casey SO-2 Principia 2:22.15 - 3(3)  
17. Andrekus, Hannah SO-2 St. Norbert 2:22.27 - 2(7)  
18. Weaver, Amanda JR-3 Albion 2:23.60 - 3(4)  
19. Webster, Caroline SR-4 Rhodes 2:24.91 - 2(8)  
20. Paller, Brittany SR-4 Aurora 2:24.93 - 3(5)  
21. Kucharski, Kimberly SO-2 U. of Chicago 2:25.98 - 3(6)  
22. Menne, Melissa SR-4 St. Norbert 2:28.95 - 3(7)  
23. Hedlund, Maggie SR-4 Nebraska Wesleyan 2:29.41 - 3(8)  
24. Zumpf, Katelyn FR-1 North Central (Ill.) 2:29.93 - 3(9)  
25. Youngren, Allie FR-1 North Central (Ill.) 2:30.35 - 3(10)  
26. Holaway, Marissa FR-1 North Central (Ill.) 2:33.62 - 3(11)  
27. Orewiler, Jodi FR-1 Wheaton (Ill.) 2:38.45 - 3(12)  
28. McMullin, Aubrey SO-2 Principia 2:39.63 - 3(13)  
29. Kravish, Britney SO-2 North Central (Ill.) 2:47.03 - 3(14)  
  Outman, Maddy   Atlanta Track Club 2:11.16 - 2(9)  
  Tucker, Jeriesha   Exh 2:14.49 - 2(10)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Reid, Katie FR-1 Ohio Wesleyan 2:10.46
2. Thornton, Jessica JR-3 Birmingham-Southern 2:10.70  
3. Orewiler, Jaime SO-2 Wheaton (Ill.) 2:11.65  
4. McDonald, Kayla JR-3 U. of Chicago 2:12.02  
5. Burnell, Sarah SO-2 Grinnell 2:12.46  
6. Murdock, Anna FR-1 Franklin 2:13.84
7. Bingham, Kala SR-4 North Central (Ill.) 2:15.97  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Bromagem, Sarah SR-4 Anderson (Ind.) 2:14.07
2. Gobrogge, Katrina SR-4 Hope 2:15.19  
3. Grant, Elsbeth JR-3 U. of Chicago 2:18.61  
4. Miracle, Ashley JR-3 Albion 2:18.74  
5. Hradisky, Brooke SO-2 Baldwin-Wallace 2:19.15
6. Lucas, Sara SR-4 Hanover 2:21.06
7. Andrekus, Hannah SO-2 St. Norbert 2:22.27  
8. Webster, Caroline SR-4 Rhodes 2:24.91  
9. Outman, Maddy   Atlanta Track Club 2:11.16  
10. Tucker, Jeriesha   Exh 2:14.49  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Emmanuel, Salome SR-4 Hope 2:18.83  
2. Githinji, Ann SR-4 Greenville 2:22.06  
3. Powell, Casey SO-2 Principia 2:22.15  
4. Weaver, Amanda JR-3 Albion 2:23.60  
5. Paller, Brittany SR-4 Aurora 2:24.93  
6. Kucharski, Kimberly SO-2 U. of Chicago 2:25.98  
7. Menne, Melissa SR-4 St. Norbert 2:28.95  
8. Hedlund, Maggie SR-4 Nebraska Wesleyan 2:29.41  
9. Zumpf, Katelyn FR-1 North Central (Ill.) 2:29.93  
10. Youngren, Allie FR-1 North Central (Ill.) 2:30.35  
11. Holaway, Marissa FR-1 North Central (Ill.) 2:33.62  
12. Orewiler, Jodi FR-1 Wheaton (Ill.) 2:38.45  
13. McMullin, Aubrey SO-2 Principia 2:39.63  
14. Kravish, Britney SO-2 North Central (Ill.) 2:47.03