• Date: 5/15 - 05/18/12
  • Location: North Central - Naperville, IL
    • ICON KEY:
    • HCAC
    • NAIA ''B''
    • ECAC DIII
    • DIII All-Ohio

Men's 800 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Saunders, Tyler SR-4 Illinois Wesleyan 1:51.43 - 1(1)  
2. Berry, Scott SO-2 Wis.-Stevens Point 1:51.92 - 1(2)  
3. Foley, Patrick SO-2 North Central (Ill.) 1:51.93 - 1(3)  
4. Bailey, Cory SR-4 Ohio Northern 1:52.07 - 1(4)
5. Brady, Ned JR-3 Loyola (Ill.) 1:52.25 - 1(5)  
6. Thompson, Parker JR-3 Wheaton (Ill.) 1:52.28 - 1(6)  
7. Vandenberg, Thomas FR-1 Carnegie Mellon 1:52.64 - 1(7)
8. McKee, Evan SO-2 Ohio Northern 1:52.85 - 4(1)
9. Tanis, Scott JR-3 Lewis 1:53.64 - 4(2)  
10. Dees, Josh SO-2 Greenville 1:53.79 - 4(3)  
11. Harsin, Zach SR-4 Nebraska Wesleyan 1:53.98 - 4(4)
12. White, Donavan SR-4 Wabash 1:54.06 - 2(1)  
13. Veldt, Nate JR-3 Wheaton (Ill.) 1:54.14 - 4(5)  
14. Zimmerman, Cory JR-3 Ripon 1:54.27 - 3(1)  
15. Hamilton, Marlen SO-2 North Central (Ill.) 1:54.45 - 2(2)  
16. Lodi, Juliano FR-1 North Central (Ill.) 1:54.59 - 3(2)  
17. Mckeachie, Andrew SR-4 Hope 1:54.70 - 3(3)  
18. Bartell, Ryan FR-1 North Central (Ill.) 1:54.73 - 3(4)  
19. Clark, Drew SR-4 Principia 1:55.02 - 1(8)  
20. Duckow, Nicholas SR-4 Wis.-Stevens Point 1:55.05 - 2(3)  
21. Boughdiri, Mikael JR-3 Washington U. 1:55.10 - 3(5)  
22. Ruske, Richie FR-1 North Central (Ill.) 1:55.42 - 3(6)  
23. Swift, Benny SO-2 St. Norbert 1:55.82 - 3(7)  
24. Dixon, Joe SR-4 Wis.-Whitewater 1:55.94 - 3(8)  
25. Whittle, Greg JR-3 Calvin 1:55.99 - 5(1)  
26. Karkalis, Angelos SO-2 Illinois-Chicago 1:56.02 - 2(4)  
27. Heppe, Nathan SO-2 St. Norbert 1:56.03 - 4(6)  
28. Muth, Matt FR-1 North Central (Ill.) 1:56.38 - 6(1)  
29. Higgins, Chris SO-2 Loras 1:56.45 - 6(2)  
30. Schneider, Jake SO-2 St. Norbert 1:57.35 - 5(2)  
31. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 1:57.49 - 6(3)  
32. Schlautman, Brandon SR-4 Nebraska Wesleyan 1:57.55 - 6(4)  
33. Steiner, Alex JR-3 Wis.-Stevens Point 1:57.65 - 2(5)  
34. Anderson, James SR-4 Nebraska Wesleyan 1:57.77 - 6(5)  
35. Wharam, Carl SR-4 Albion 1:57.95 - 6(6)  
36. Kayzar, Kyle SO-2 Aurora 1:57.96 - 6(7)  
37. Grimsrud, Dylan FR-1 Lakeland 1:58.04 - 5(3)  
38. Deja, Matt SR-4 Alma 1:58.05 - 5(4)  
39. St. Amour, Matt SR-4 Anderson (Ind.) 1:58.12 - 5(5)
40. Doughtery, Zac FR-1 North Central (Ill.) 1:58.16 - 5(6)  
41. Haffner, Brett FR-1 Wheaton (Ill.) 1:58.36 - 5(7)  
42. Wille, Brian SR-4 U. of Chicago 1:58.47 - 6(8)  
43. Wolfe, Alex SR-4 Greenville 1:59.02 - 5(8)  
44. Parrett, Troy FR-1 Defiance 1:59.13 - 2(6)
45. Paulus, Jacob JR-3 North Central (Ill.) 1:59.48 - 5(9)  
46. Blakey, Nick SO-2 Carthage 2:00.60 - 7(1)  
47. Zander, Peter SR-4 Edgewood 2:01.40 - 4(7)  
48. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 2:01.43 - 7(2)  
49. Finnegan, Tyler FR-1 North Central (Ill.) 2:01.91 - 7(3)  
50. Willett, Robert JR-3 Birmingham-Southern 2:03.23 - 1(9)  
51. Minkus, Derek FR-1 Wheaton (Ill.) 2:03.59 - 7(4)  
52. Mackenzie, Quinn FR-1 Carthage 2:03.85 - 7(5)  
53. Nelsen, Evan SR-4 Rhodes 2:04.13 - 4(8)  
54. Fuentes, Drew SR-4 Albion 2:04.28 - 7(6)  
55. Huston, Peter FR-1 Greenville 2:04.53 - 7(7)  
56. Stone, Brendan FR-1 Washington U. 2:04.56 - 3(9)  
57. Croad, Aaron JR-3 Albion 2:05.90 - 7(8)  
58. Hellyer, Matt FR-1 Carthage 2:05.95 - 7(9)  
59. Flores, Jose SR-4 Carthage 2:07.02 - 2(7)  
60. McCarey, Andrew FR-1 North Central (Ill.) 2:07.26 - 7(10)  
61. Hamm, David JR-3 Washington U. 2:08.23 - 7(11)  
62. Mattison, Lars SR-4 South Dakota St. 2:08.54 - 3(10)  
  cooke, david   Exh 1:58.52 - 6(9)  
  Gates, Zach   Exh 1:58.85 - 6(10)  
  Seidel, William   Hudson Training Systems 1:55.14 - 4(9)  
  perkins, andrew   Exh 1:50.95 - 2(8)  
  Zebe, Zebo   Exh 1:52.14 - 2(9)  
  Wories, Kent   Runners Roost 1:57.31 - 5(10)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Saunders, Tyler SR-4 Illinois Wesleyan 1:51.43  
2. Berry, Scott SO-2 Wis.-Stevens Point 1:51.92  
3. Foley, Patrick SO-2 North Central (Ill.) 1:51.93  
4. Bailey, Cory SR-4 Ohio Northern 1:52.07
5. Brady, Ned JR-3 Loyola (Ill.) 1:52.25  
6. Thompson, Parker JR-3 Wheaton (Ill.) 1:52.28  
7. Vandenberg, Thomas FR-1 Carnegie Mellon 1:52.64
8. Clark, Drew SR-4 Principia 1:55.02  
9. Willett, Robert JR-3 Birmingham-Southern 2:03.23  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. White, Donavan SR-4 Wabash 1:54.06  
2. Hamilton, Marlen SO-2 North Central (Ill.) 1:54.45  
3. Duckow, Nicholas SR-4 Wis.-Stevens Point 1:55.05  
4. Karkalis, Angelos SO-2 Illinois-Chicago 1:56.02  
5. Steiner, Alex JR-3 Wis.-Stevens Point 1:57.65  
6. Parrett, Troy FR-1 Defiance 1:59.13
7. Flores, Jose SR-4 Carthage 2:07.02  
8. perkins, andrew   Exh 1:50.95  
9. Zebe, Zebo   Exh 1:52.14  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Zimmerman, Cory JR-3 Ripon 1:54.27  
2. Lodi, Juliano FR-1 North Central (Ill.) 1:54.59  
3. Mckeachie, Andrew SR-4 Hope 1:54.70  
4. Bartell, Ryan FR-1 North Central (Ill.) 1:54.73  
5. Boughdiri, Mikael JR-3 Washington U. 1:55.10  
6. Ruske, Richie FR-1 North Central (Ill.) 1:55.42  
7. Swift, Benny SO-2 St. Norbert 1:55.82  
8. Dixon, Joe SR-4 Wis.-Whitewater 1:55.94  
9. Stone, Brendan FR-1 Washington U. 2:04.56  
10. Mattison, Lars SR-4 South Dakota St. 2:08.54  
800 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. McKee, Evan SO-2 Ohio Northern 1:52.85
2. Tanis, Scott JR-3 Lewis 1:53.64  
3. Dees, Josh SO-2 Greenville 1:53.79  
4. Harsin, Zach SR-4 Nebraska Wesleyan 1:53.98
5. Veldt, Nate JR-3 Wheaton (Ill.) 1:54.14  
6. Heppe, Nathan SO-2 St. Norbert 1:56.03  
7. Zander, Peter SR-4 Edgewood 2:01.40  
8. Nelsen, Evan SR-4 Rhodes 2:04.13  
9. Seidel, William   Hudson Training Systems 1:55.14  
800 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Whittle, Greg JR-3 Calvin 1:55.99  
2. Schneider, Jake SO-2 St. Norbert 1:57.35  
3. Grimsrud, Dylan FR-1 Lakeland 1:58.04  
4. Deja, Matt SR-4 Alma 1:58.05  
5. St. Amour, Matt SR-4 Anderson (Ind.) 1:58.12
6. Doughtery, Zac FR-1 North Central (Ill.) 1:58.16  
7. Haffner, Brett FR-1 Wheaton (Ill.) 1:58.36  
8. Wolfe, Alex SR-4 Greenville 1:59.02  
9. Paulus, Jacob JR-3 North Central (Ill.) 1:59.48  
10. Wories, Kent   Runners Roost 1:57.31  
800 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Muth, Matt FR-1 North Central (Ill.) 1:56.38  
2. Higgins, Chris SO-2 Loras 1:56.45  
3. Sulkin, Mark SR-4 Aurora 1:57.49  
4. Schlautman, Brandon SR-4 Nebraska Wesleyan 1:57.55  
5. Anderson, James SR-4 Nebraska Wesleyan 1:57.77  
6. Wharam, Carl SR-4 Albion 1:57.95  
7. Kayzar, Kyle SO-2 Aurora 1:57.96  
8. Wille, Brian SR-4 U. of Chicago 1:58.47  
9. cooke, david   Exh 1:58.52  
10. Gates, Zach   Exh 1:58.85  
800 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Blakey, Nick SO-2 Carthage 2:00.60  
2. Vankerkhoff, Todd JR-3 Wheaton (Ill.) 2:01.43  
3. Finnegan, Tyler FR-1 North Central (Ill.) 2:01.91  
4. Minkus, Derek FR-1 Wheaton (Ill.) 2:03.59  
5. Mackenzie, Quinn FR-1 Carthage 2:03.85  
6. Fuentes, Drew SR-4 Albion 2:04.28  
7. Huston, Peter FR-1 Greenville 2:04.53  
8. Croad, Aaron JR-3 Albion 2:05.90  
9. Hellyer, Matt FR-1 Carthage 2:05.95  
10. McCarey, Andrew FR-1 North Central (Ill.) 2:07.26  
11. Hamm, David JR-3 Washington U. 2:08.23