• Date: 01/18/13
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • NE-10
    • BIG EAST
    • Mets
    • CUNYAC
    • NJCAA
    • NEICAAA
    • IC4A/ECAC

Women's 400 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 54.65 10 11(1)
2. Ruth, Asha JR-3 Rutgers 55.30 8 11(2)
3. Emerson, Celina JR-3 Connecticut 56.33 6 11(3)
4. Gillon, Tylia JR-3 Rutgers 56.85 5 7(1)
5. Bonga, Sandra SR-4 Coppin State 57.06 4 10(1)  
6. Lambert, Lexis FR-1 Cal St. Northridge 57.34 3 8(1)  
7. Yarde, Tanaya FR-1 Coppin State 57.79 2 4(1)  
8. Joseph, Nyanka SO-2 Connecticut 57.81 1 9(1)
9. Wynter, Sianna SO-2 Morgan State 57.97 - 6(1)  
10. Stabile, Rebecca SO-2 Quinnipiac 58.07 - 6(2)
11. Pachol, Nicole SR-4 Youngstown St. 58.18 - 4(2)  
12. Daley, Tiffany JR-3 Connecticut 58.27 - 10(2)
13. Watts, Ivy SO-2 New Haven 58.61 - 8(2)
14. Ulrich, Kristen FR-1 Quinnipiac 58.74 - 3(1)
15. Miazga, Monika FR-1 St. Peter's 58.92 - 7(2)
16. Cameron, Shanice FR-1 Monroe College 59.08 - 9(2)
17. Kelley, Manaiza SO-2 Monroe College 59.12 - 5(1)
18. Bacote, Ashley JR-3 Coppin State 59.37 - 9(3)  
19. Razy, Jessica JR-3 Saint Rose 59.39 - 9(4)
20. Vanwright, Alteeka JR-3 Youngstown St. 59.54 - 8(3)  
21. Cooley, Tere FR-1 Morgan State 59.56 - 7(3)  
22. Dickerson, Javonna SR-4 Coppin State 59.62 - 7(4)  
23. Niemczyk, Brittany SR-4 So. Conn. St. 59.70 - 8(4)
24. Stevens, Alea FR-1 LIU Brooklyn 59.85 - 3(2)  
25. Brownell, Shena JR-3 Coppin State 59.88 - 6(3)  
26. Rivera, Marielena SO-2 LIU Brooklyn 59.93 - 4(3)  
27. Wade, Jennell SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:00.19 - 7(5)  
28. McClain, Brittnay SO-2 LIU Brooklyn 1:00.28 - 6(4)  
29. Vincej, Jenna FR-1 Cal St. Northridge 1:00.58 - 10(3)  
30. Jordan, Bianca SO-2 Saint Rose 1:00.78 - 4(4)
31. Mcmiller, Amaria FR-1 ASA College 1:01.73 - 2(1)  
32. Lundin, Victoria SO-2 St. Peter's 1:02.10 - 5(2)  
33. Thomas, Taia SO-2 St. Francis (N.Y.) 1:02.12 - 3(3)  
34. Belcher, Jasmin FR-1 New Haven 1:02.25 - 3(4)
35. Marshall, Selena FR-1 St. Peter's 1:02.29 - 4(5)  
36. Moxam, Ashley FR-1 Albany 1:02.74 - 1(1)  
37. Carter, Marveline SO-2 So. Conn. St. 1:02.81 - 2(2)
38. Williams, Jenette FR-1 Albany 1:03.78 - 2(3)  
39. Beazer, Daverly FR-1 Kingsborough CC 1:04.72 - 1(2)
40. Richardson, Brittany FR-1 Albany 1:05.39 - 1(3)  
41. Richardson, Bionca FR-1 Albany 1:06.49 - 2(4)  
42. marshall, tinee SO-2 ASA College 1:06.62 - 2(5)  
43. Raza, Eva FR-1 Lehman 1:16.36 - 1(4)  
  Farquharson, Gabrielle SO-2 Rutgers NT - 11  
  Wheaton, Taylor JR-3 George Mason NT - 10  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Moxam, Ashley FR-1 Albany 1:02.74  
2. Beazer, Daverly FR-1 Kingsborough CC 1:04.72
3. Richardson, Brittany FR-1 Albany 1:05.39  
4. Raza, Eva FR-1 Lehman 1:16.36  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Mcmiller, Amaria FR-1 ASA College 1:01.73  
2. Carter, Marveline SO-2 So. Conn. St. 1:02.81
3. Williams, Jenette FR-1 Albany 1:03.78  
4. Richardson, Bionca FR-1 Albany 1:06.49  
5. marshall, tinee SO-2 ASA College 1:06.62  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Ulrich, Kristen FR-1 Quinnipiac 58.74
2. Stevens, Alea FR-1 LIU Brooklyn 59.85  
3. Thomas, Taia SO-2 St. Francis (N.Y.) 1:02.12  
4. Belcher, Jasmin FR-1 New Haven 1:02.25
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Yarde, Tanaya FR-1 Coppin State 57.79  
2. Pachol, Nicole SR-4 Youngstown St. 58.18  
3. Rivera, Marielena SO-2 LIU Brooklyn 59.93  
4. Jordan, Bianca SO-2 Saint Rose 1:00.78
5. Marshall, Selena FR-1 St. Peter's 1:02.29  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Kelley, Manaiza SO-2 Monroe College 59.12
2. Lundin, Victoria SO-2 St. Peter's 1:02.10  
400 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Wynter, Sianna SO-2 Morgan State 57.97  
2. Stabile, Rebecca SO-2 Quinnipiac 58.07
3. Brownell, Shena JR-3 Coppin State 59.88  
4. McClain, Brittnay SO-2 LIU Brooklyn 1:00.28  
400 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Gillon, Tylia JR-3 Rutgers 56.85
2. Miazga, Monika FR-1 St. Peter's 58.92
3. Cooley, Tere FR-1 Morgan State 59.56  
4. Dickerson, Javonna SR-4 Coppin State 59.62  
5. Wade, Jennell SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:00.19  
400 Meters Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Lambert, Lexis FR-1 Cal St. Northridge 57.34  
2. Watts, Ivy SO-2 New Haven 58.61
3. Vanwright, Alteeka JR-3 Youngstown St. 59.54  
4. Niemczyk, Brittany SR-4 So. Conn. St. 59.70
400 Meters Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Joseph, Nyanka SO-2 Connecticut 57.81
2. Cameron, Shanice FR-1 Monroe College 59.08
3. Bacote, Ashley JR-3 Coppin State 59.37  
4. Razy, Jessica JR-3 Saint Rose 59.39
400 Meters Section 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Bonga, Sandra SR-4 Coppin State 57.06  
2. Daley, Tiffany JR-3 Connecticut 58.27
3. Vincej, Jenna FR-1 Cal St. Northridge 1:00.58  
  Wheaton, Taylor JR-3 George Mason NT  
400 Meters Section 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 54.65
2. Ruth, Asha JR-3 Rutgers 55.30
3. Emerson, Celina JR-3 Connecticut 56.33
  Farquharson, Gabrielle SO-2 Rutgers NT