• Date: 1/18 - 01/19/13
  • Location: Texas Tech-TTU Athletic Training Center - Lubbock, TX
    • ICON KEY:
    • NJCAA
    • NCCAA
    • NAIA 'B'
    • NCAA DII Prov
    • NAIA 'A'

Women's 55 Meters

Top↑
55 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Levy, Jura SR-4 Oklahoma Baptist 6.81 - 2(1)
2. Kalu, Stephanie SO-2 SMU 6.89 - 2(2)  
3. Burchell, Remona SO-2 Butler County CC 6.90 - 2(3)
4. Clark, Atarah FR-1 South Plains 7.04 - 2(4)
5. Thomas, Reyare JR-3 Abilene Christian 7.07 - 2(5)
6. Young, Curry SO-2 South Plains 7.15 - 2(6)
7. King, Sharniece SO-2 South Plains 7.20 - 1(1)
8. Anane-Bedokah, Daniela JR-3 Incarnate Word 7.21 - 1(2)
9. Cuffy, Rachel FR-1 Cowley County CC 7.22 - 1(3)
10. Gay, Natasha SR-4 Wayland Baptist 7.22 - 1(4)
11. Steele, Shennae SR-4 Abilene Christian 7.23 - 2(7)
12. Williams, Sharrona FR-1 New Mexico JC 7.24 - 1(5)
13. Holcombe, Brittney SO-2 Incarnate Word 7.27 - 1(6)  
14. Mitchell, Kim FR-1 Coffeyville CC 7.33 - 1(7)  
15. Simpson, Carnisha SO-2 West Texas A&M 7.35 - 1(8)  
55 Meters Finals Section 1
55 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Levy, Jura SR-4 Oklahoma Baptist 6.81
2. Kalu, Stephanie SO-2 SMU 6.89  
3. Burchell, Remona SO-2 Butler County CC 6.90
4. Clark, Atarah FR-1 South Plains 7.04
5. Thomas, Reyare JR-3 Abilene Christian 7.07
6. Young, Curry SO-2 South Plains 7.15
7. Steele, Shennae SR-4 Abilene Christian 7.23
 
55 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Burchell, Remona SO-2 Butler County CC 6.95 1(1)
2. Kalu, Stephanie SO-2 SMU 6.98 7(1)  
3. Levy, Jura SR-4 Oklahoma Baptist 7.00 8(1)
4. Mason, Shun-Shauna FR-1 South Plains 7.02 5(1)
5. Clark, Atarah FR-1 South Plains 7.09 9(1)
6. Thomas, Reyare JR-3 Abilene Christian 7.11 6(1)
7. Steele, Shennae SR-4 Abilene Christian 7.18 7(2)
8. Young, Curry SO-2 South Plains 7.20 9(2)
9. Cuffy, Rachel FR-1 Cowley County CC 7.23 2(1)
10. King, Sharniece SO-2 South Plains 7.23 6(2)
11. Gay, Natasha SR-4 Wayland Baptist 7.24 8(2)
12. Holcombe, Brittney SO-2 Incarnate Word 7.26 4(1)  
13. Anane-Bedokah, Daniela JR-3 Incarnate Word 7.28 10(1)  
14. Mitchell, Kim FR-1 Coffeyville CC 7.28 5(2)
15. Simpson, Carnisha SO-2 West Texas A&M 7.31 1(2)  
16. Williams, Sharrona FR-1 New Mexico JC 7.33 5(3)  
17. Mills, Brianna SO-2 New Mexico JC 7.33 5(4)  
18. Quiah, Angie SO-2 Wayland Baptist 7.35 3(1)  
19. Anderson, Monique JR-3 Texas Lutheran 7.38 3(2)  
20. Williams, Rhenique FR-1 Texas Tech 7.40 10(2)  
21. Lee, Leandria   Unattached 7.41 10(3)  
22. Berryman, Madison JR-3 Central Oklahoma 7.45 1(3)  
23. White, Brittany FR-1 Wayland Baptist 7.46 6(3)  
24. Ruezga, Claudia   UACJ 7.49 8(3)  
25. Stephenson, Kiara FR-1 Wayland Baptist 7.49 8(4)  
25. Bowens, Paula SR-4 West Texas A&M 7.49 1(4)  
27. Craig, Thronda FR-1 Coffeyville CC 7.49 4(2)  
28. Spencer, Vanecia JR-3 Texas Lutheran 7.52 9(3)  
28. Deck, Santia JR-3 TAMU-Kingsville 7.52 2(2)  
30. Moss, Hannah FR-1 SMU 7.52 1(5)  
31. Carter, Angelica FR-1 New Mexico JC 7.53 6(4)  
32. Edohoukwa, Ekaete FR-1 Incarnate Word 7.53 5(5)  
33. Alexander, Tiana SO-2 McMurry 7.55 1(6)
34. Taylor, Rakiyah FR-1 Cowley County CC 7.55 8(5)  
35. Fisher, Keshawna SR-4 Angelo State 7.55 8(6)  
36. McGee, Alayna SO-2 Central Oklahoma 7.57 6(5)  
37. Wright, Shanice FR-1 Hardin-Simmons 7.58 2(3)  
38. Holiwell, Marisa JR-3 West Texas A&M 7.59 6(6)  
39. Willis, Earriel SO-2 Cowley County CC 7.62 10(4)  
40. Brown, Cydnie SO-2 Butler County CC 7.64 3(3)  
41. Reece, Dietra FR-1 Central Oklahoma 7.66 7(3)  
42. Copppedge, Kinsey SO-2 Angelo State 7.66 4(3)  
43. Moultrie, Megan FR-1 McMurry 7.69 6(7)
44. Edohoukwa, Elizabeth FR-1 Incarnate Word 7.70 7(4)  
45. Baker, Kiarra FR-1 Butler County CC 7.71 9(4)  
46. Sillemon, Silvia SO-2 McMurry 7.71 8(7)
47. Moore, Ebony SO-2 Incarnate Word 7.72 9(5)  
48. Nelson, Logan SO-2 TAMU-Kingsville 7.73 7(5)  
49. Nelson, Stephanie SO-2 Incarnate Word 7.75 9(6)  
50. Carrie, Maresha JR-3 SMU 7.77 3(4)  
51. Villarreal, Samantha SR-4 Texas-Pan American 7.83 1(7)  
52. Bell, Torriah FR-1 Coffeyville CC 7.86 4(4)  
53. Williams, Kari SO-2 Texas-Pan American 7.88 2(4)  
54. Livingston, Aaron JR-3 Hardin-Simmons 7.92 8(8)  
55. Bloodworth, Rebecca FR-1 Oklahoma Christian 7.92 7(6)  
56. Diaz, Amanda FR-1 Colby CC 7.99 5(6)  
57. Velasquez, Cindy SR-4 Texas-Pan American 8.04 2(5)  
58. Gley, Wilmina SO-2 Oklahoma Christian 8.07 6(8)  
59. Micheva, Ester FR-1 Cowley County CC 8.10 2(6)  
60. Garcia, Stephanie SO-2 TAMU-Kingsville 8.11 5(7)  
61. Aspegren , Shelby FR-1 Colby CC 8.16 9(7)  
62. Roopchan , Paige FR-1 Colby CC 8.18 10(5)  
63. Price, Audrey SO-2 Central Oklahoma 9.55 7(7)  
55 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Burchell, Remona SO-2 Butler County CC 6.95
2. Simpson, Carnisha SO-2 West Texas A&M 7.31  
3. Berryman, Madison JR-3 Central Oklahoma 7.45  
4. Bowens, Paula SR-4 West Texas A&M 7.49  
5. Moss, Hannah FR-1 SMU 7.52  
6. Alexander, Tiana SO-2 McMurry 7.55
7. Villarreal, Samantha SR-4 Texas-Pan American 7.83  
55 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Cuffy, Rachel FR-1 Cowley County CC 7.23
2. Deck, Santia JR-3 TAMU-Kingsville 7.52  
3. Wright, Shanice FR-1 Hardin-Simmons 7.58  
4. Williams, Kari SO-2 Texas-Pan American 7.88  
5. Velasquez, Cindy SR-4 Texas-Pan American 8.04  
6. Micheva, Ester FR-1 Cowley County CC 8.10  
55 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Quiah, Angie SO-2 Wayland Baptist 7.35  
2. Anderson, Monique JR-3 Texas Lutheran 7.38  
3. Brown, Cydnie SO-2 Butler County CC 7.64  
4. Carrie, Maresha JR-3 SMU 7.77  
55 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Holcombe, Brittney SO-2 Incarnate Word 7.26  
2. Craig, Thronda FR-1 Coffeyville CC 7.49  
3. Copppedge, Kinsey SO-2 Angelo State 7.66  
4. Bell, Torriah FR-1 Coffeyville CC 7.86  
55 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Mason, Shun-Shauna FR-1 South Plains 7.02
2. Mitchell, Kim FR-1 Coffeyville CC 7.28
3. Williams, Sharrona FR-1 New Mexico JC 7.33  
4. Mills, Brianna SO-2 New Mexico JC 7.33  
5. Edohoukwa, Ekaete FR-1 Incarnate Word 7.53  
6. Diaz, Amanda FR-1 Colby CC 7.99  
7. Garcia, Stephanie SO-2 TAMU-Kingsville 8.11  
55 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Thomas, Reyare JR-3 Abilene Christian 7.11
2. King, Sharniece SO-2 South Plains 7.23
3. White, Brittany FR-1 Wayland Baptist 7.46  
4. Carter, Angelica FR-1 New Mexico JC 7.53  
5. McGee, Alayna SO-2 Central Oklahoma 7.57  
6. Holiwell, Marisa JR-3 West Texas A&M 7.59  
7. Moultrie, Megan FR-1 McMurry 7.69
8. Gley, Wilmina SO-2 Oklahoma Christian 8.07  
55 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Kalu, Stephanie SO-2 SMU 6.98  
2. Steele, Shennae SR-4 Abilene Christian 7.18
3. Reece, Dietra FR-1 Central Oklahoma 7.66  
4. Edohoukwa, Elizabeth FR-1 Incarnate Word 7.70  
5. Nelson, Logan SO-2 TAMU-Kingsville 7.73  
6. Bloodworth, Rebecca FR-1 Oklahoma Christian 7.92  
7. Price, Audrey SO-2 Central Oklahoma 9.55  
55 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Levy, Jura SR-4 Oklahoma Baptist 7.00
2. Gay, Natasha SR-4 Wayland Baptist 7.24
3. Ruezga, Claudia   UACJ 7.49  
4. Stephenson, Kiara FR-1 Wayland Baptist 7.49  
5. Taylor, Rakiyah FR-1 Cowley County CC 7.55  
6. Fisher, Keshawna SR-4 Angelo State 7.55  
7. Sillemon, Silvia SO-2 McMurry 7.71
8. Livingston, Aaron JR-3 Hardin-Simmons 7.92  
55 Meters Preliminaries Heat 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Clark, Atarah FR-1 South Plains 7.09
2. Young, Curry SO-2 South Plains 7.20
3. Spencer, Vanecia JR-3 Texas Lutheran 7.52  
4. Baker, Kiarra FR-1 Butler County CC 7.71  
5. Moore, Ebony SO-2 Incarnate Word 7.72  
6. Nelson, Stephanie SO-2 Incarnate Word 7.75  
7. Aspegren , Shelby FR-1 Colby CC 8.16  
55 Meters Preliminaries Heat 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Anane-Bedokah, Daniela JR-3 Incarnate Word 7.28  
2. Williams, Rhenique FR-1 Texas Tech 7.40  
3. Lee, Leandria   Unattached 7.41  
4. Willis, Earriel SO-2 Cowley County CC 7.62  
5. Roopchan , Paige FR-1 Colby CC 8.18