• ICON KEY:
  • NE-10
  • NCAA DII Prov
  • ECAC DIII
  • BIG EAST
  • Mets
  • PSAC
  • NJCAA
  • IC4A/ECAC
  • Date: 02/08/13
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Santana, Jose   Army Prep 7.05 - 1(1)  
2. Teemer, Jaymen SO-2 Monroe College 7.07 - 1(2)  
3. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.09 - 1(3)  
4. Worthington, Jerrod SO-2 Monroe College 7.12 - 1(4)  
5. Powers, Matt FR-1 NYU 7.13 - 2(1)
6. Wolffe, Kyle   Army Prep 7.15 - 3(1)  
7. Beavers, Nicholas   Army Prep 7.15 - 2(2)  
8. Cason, Quran FR-1 Kutztown 7.16 - 2(3)
9. Dorsainvil, Kervens FR-1 Monroe College 7.16 - 2(4)  
10. Kim, Agustin JR-3 Washington and Lee 7.17 - 2(5)  
11. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 7.17 - 1(5)  
12. Clayton, Tyreece JR-3 Temple 7.22 - 3(2)  
13. Wright, Kemuel SR-4 Cheyney 7.23 - 1(6)  
14. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.24 - 2(6)  
15. Best, Jeffrey SR-4 Neumann 7.27 - 3(3)  
16. Williams, Jamal FR-1 Temple 7.31 - 3(4)  
17. Vaughn, Isaiah SR-4 Muhlenberg 7.32 - 2(7)  
18. Jackson, Anthony JR-3 West Chester 7.34 - 3(5)  
19. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.36 - 1(7)  
20. Rembert, Braeden FR-1 Kutztown 7.37 - 4(1)  
21. Callon, Sam SO-2 Haverford 7.40 - 4(2)  
22. Brown, John   Army Prep 7.43 - 4(3)  
23. Yearwood, Christopher FR-1 Monroe College 7.44 - 1(8)  
24. Torain, James SR-4 Haverford 7.49 - 4(4)  
25. Chatman, Brandon FR-1 Maryland-Eastern Shore 7.50 - 3(6)  
26. Upson, Darren FR-1 Monroe College 7.51 - 5(1)  
27. Louis, Jonathan SO-2 Monroe College 7.51 - 5(2)  
28. Crawford, Greg SR-4 Kutztown 7.52 - 2(8)  
29. Deniz, Brandon SO-2 NYU 7.71 - 5(3)  
30. Barrett, Jeffrey JR-3 Adelphi 7.79 - 5(4)  
31. Jermeus, Jeffrey SR-4 Adelphi 7.87 - 4(5)  
32. Soley-Bain, Akeem FR-1 Monroe College 7.99 - 5(5)  
60 Meters College Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Santana, Jose   Army Prep 7.05  
2. Teemer, Jaymen SO-2 Monroe College 7.07  
3. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.09  
4. Worthington, Jerrod SO-2 Monroe College 7.12  
5. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 7.17  
6. Wright, Kemuel SR-4 Cheyney 7.23  
7. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 7.36  
8. Yearwood, Christopher FR-1 Monroe College 7.44  
60 Meters College Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Powers, Matt FR-1 NYU 7.13
2. Beavers, Nicholas   Army Prep 7.15  
3. Cason, Quran FR-1 Kutztown 7.16
4. Dorsainvil, Kervens FR-1 Monroe College 7.16  
5. Kim, Agustin JR-3 Washington and Lee 7.17  
6. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.24  
7. Vaughn, Isaiah SR-4 Muhlenberg 7.32  
8. Crawford, Greg SR-4 Kutztown 7.52  
60 Meters College Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Wolffe, Kyle   Army Prep 7.15  
2. Clayton, Tyreece JR-3 Temple 7.22  
3. Best, Jeffrey SR-4 Neumann 7.27  
4. Williams, Jamal FR-1 Temple 7.31  
5. Jackson, Anthony JR-3 West Chester 7.34  
6. Chatman, Brandon FR-1 Maryland-Eastern Shore 7.50  
60 Meters College Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Rembert, Braeden FR-1 Kutztown 7.37  
2. Callon, Sam SO-2 Haverford 7.40  
3. Brown, John   Army Prep 7.43  
4. Torain, James SR-4 Haverford 7.49  
5. Jermeus, Jeffrey SR-4 Adelphi 7.87  
60 Meters College Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Upson, Darren FR-1 Monroe College 7.51  
2. Louis, Jonathan SO-2 Monroe College 7.51  
3. Deniz, Brandon SO-2 NYU 7.71  
4. Barrett, Jeffrey JR-3 Adelphi 7.79  
5. Soley-Bain, Akeem FR-1 Monroe College 7.99  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Smith, Mason JR-3 Penn 7.07 - 1(1)  
2. Eze, Emeka FR-1 Rutgers 7.12 - 1(2)
3. Scharf, Harrison FR-1 Penn 7.19 - 1(3)  
4. Robinson, David JR-3 Lafayette 7.20 - 1(4)  
5. Grant, Bruce FR-1 Columbia 7.20 - 1(5)
6. Jules, Brent SR-4 Penn 7.23 - 1(6)  
7. DeFranco, Anthony SO-2 Rider 7.26 - 1(7)  
8. Roses, Jordan FR-1 Lafayette 7.28 - 1(8)  
9. Yap, Michael JR-3 St. Joseph's (Pa.) 7.42 - 2(1)  
10. Henry, Shaquille FR-1 Iona 7.46 - 2(2)  
11. Dorkin, Nick SR-4 Rider 7.92 - 2(3)  
12. Genuario, Andrew SO-2 Iona 7.93 - 2(4)  
60 Meters Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Mason JR-3 Penn 7.07  
2. Eze, Emeka FR-1 Rutgers 7.12
3. Scharf, Harrison FR-1 Penn 7.19  
4. Robinson, David JR-3 Lafayette 7.20  
5. Grant, Bruce FR-1 Columbia 7.20
6. Jules, Brent SR-4 Penn 7.23  
7. DeFranco, Anthony SO-2 Rider 7.26  
8. Roses, Jordan FR-1 Lafayette 7.28  
60 Meters Championship Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Yap, Michael JR-3 St. Joseph's (Pa.) 7.42  
2. Henry, Shaquille FR-1 Iona 7.46  
3. Dorkin, Nick SR-4 Rider 7.92  
4. Genuario, Andrew SO-2 Iona 7.93  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Fabio, Michael   Unattached 21.87 - 1(1)  
2. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 22.17 - 1(2)
3. Moss, Xavier   Army Prep 22.28 - 2(1)  
4. Powers, Matt FR-1 NYU 22.28 - 2(2)
5. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 22.37 - 2(3)  
6. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 22.44 - 1(3)  
7. McKinney, Dan SR-4 NYU 22.46 - 3(1)
8. Santana, Jose   Army Prep 22.49 - 4(1)  
9. Wright, Kemuel SR-4 Cheyney 22.52 - 1(4)
10. Sippie, Tom FR-1 Lynchburg 22.54 - 4(2)  
11. Vaughn, Isaiah SR-4 Muhlenberg 22.67 - 5(1)  
12. Cason, Quran FR-1 Kutztown 22.85 - 4(3)  
13. Spekhardt, Michael JR-3 TCNJ 22.96 - 2(4)  
14. Davis, Rachad JR-3 Lynchburg 22.99 - 5(2)  
15. Nelson, Andrew FR-1 Misericordia 23.00 - 6(1)  
16. Foulke, Alexander SO-2 West Chester 23.03 - 8(1)  
17. Wolffe, Kyle   Army Prep 23.13 - 5(3)  
18. Kim, Agustin JR-3 Washington and Lee 23.13 - 7(1)  
19. Clayton, Tyreece JR-3 Temple 23.41 - 4(4)  
20. Crawford, Greg SR-4 Kutztown 23.44 - 3(2)  
21. Callon, Sam SO-2 Haverford 23.45 - 6(2)  
22. Best, Jeffrey SR-4 Neumann 23.52 - 9(1)  
23. Heck, Matthew SR-4 Swarthmore 23.62 - 6(3)  
24. Jarmon, Alonzo JR-3 Maryland-Eastern Shore 23.71 - 8(2)  
25. Chatman, Brandon FR-1 Maryland-Eastern Shore 23.73 - 3(3)  
26. Torain, James SR-4 Haverford 23.82 - 7(2)  
27. Rembert, Braeden FR-1 Kutztown 23.86 - 8(3)  
28. Brown, John   Army Prep 24.15 - 9(2)  
29. Jermeus, Jeffrey SR-4 Adelphi 24.25 - 6(4)  
30. Van Teyens, Mark FR-1 West Chester 24.66 - 8(4)  
31. Jackson, Anthony JR-3 West Chester 24.76 - 8(5)  
32. Macaluso, Eric FR-1 Adelphi 24.80 - 7(3)  
33. Joachim, Brandon SO-2 Adelphi 25.51 - 5(4)  
34. Luce, Josiah   Army Prep 25.79 - 9(3)  
200 Meters College Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Fabio, Michael   Unattached 21.87  
2. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 22.17
3. Harris, Hackeem SO-2 Maryland-Eastern Shore 22.44  
4. Wright, Kemuel SR-4 Cheyney 22.52
200 Meters College Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Moss, Xavier   Army Prep 22.28  
2. Powers, Matt FR-1 NYU 22.28
3. Nubret, Nyls SR-4 Maryland-Eastern Shore 22.37  
4. Spekhardt, Michael JR-3 TCNJ 22.96  
200 Meters College Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. McKinney, Dan SR-4 NYU 22.46
2. Crawford, Greg SR-4 Kutztown 23.44  
3. Chatman, Brandon FR-1 Maryland-Eastern Shore 23.73  
200 Meters College Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Santana, Jose   Army Prep 22.49  
2. Sippie, Tom FR-1 Lynchburg 22.54  
3. Cason, Quran FR-1 Kutztown 22.85  
4. Clayton, Tyreece JR-3 Temple 23.41  
200 Meters College Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Vaughn, Isaiah SR-4 Muhlenberg 22.67  
2. Davis, Rachad JR-3 Lynchburg 22.99  
3. Wolffe, Kyle   Army Prep 23.13  
4. Joachim, Brandon SO-2 Adelphi 25.51  
200 Meters College Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Nelson, Andrew FR-1 Misericordia 23.00  
2. Callon, Sam SO-2 Haverford 23.45  
3. Heck, Matthew SR-4 Swarthmore 23.62  
4. Jermeus, Jeffrey SR-4 Adelphi 24.25  
200 Meters College Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Kim, Agustin JR-3 Washington and Lee 23.13  
2. Torain, James SR-4 Haverford 23.82  
3. Macaluso, Eric FR-1 Adelphi 24.80  
200 Meters College Section 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Foulke, Alexander SO-2 West Chester 23.03  
2. Jarmon, Alonzo JR-3 Maryland-Eastern Shore 23.71  
3. Rembert, Braeden FR-1 Kutztown 23.86  
4. Van Teyens, Mark FR-1 West Chester 24.66  
5. Jackson, Anthony JR-3 West Chester 24.76  
200 Meters College Section 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Best, Jeffrey SR-4 Neumann 23.52  
2. Brown, John   Army Prep 24.15  
3. Luce, Josiah   Army Prep 25.79  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Rodgers, Jamie JR-3 St. Joseph's (Pa.) 22.44 - 3(1)  
2. Smutsky, Robert FR-1 William and Mary 22.57 - 1(1)  
3. Hightower, David SR-4 Rider 22.62 - 2(1)  
4. Calvin, Yelnats FR-1 Columbia 22.77 - 1(2)
5. Barry, Seck SR-4 Penn 22.83 - 3(2)  
6. Dougherty, Tyler JR-3 St. Joseph's (Pa.) 22.95 - 2(2)  
7. Grant, Bruce FR-1 Columbia 23.25 - 2(3)  
8. Thomas, Jalen FR-1 Rider 23.38 - 3(3)  
9. Hammond, Corey FR-1 Columbia 23.77 - 4(1)  
10. Henry, Shaquille FR-1 Iona 24.16 - 2(4)  
11. Dorkin, Nick SR-4 Rider 25.08 - 4(2)  
12. Genuario, Andrew SO-2 Iona 25.50 - 4(3)  
200 Meters Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Smutsky, Robert FR-1 William and Mary 22.57  
2. Calvin, Yelnats FR-1 Columbia 22.77
200 Meters Championship Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hightower, David SR-4 Rider 22.62  
2. Dougherty, Tyler JR-3 St. Joseph's (Pa.) 22.95  
3. Grant, Bruce FR-1 Columbia 23.25  
4. Henry, Shaquille FR-1 Iona 24.16  
200 Meters Championship Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Rodgers, Jamie JR-3 St. Joseph's (Pa.) 22.44  
2. Barry, Seck SR-4 Penn 22.83  
3. Thomas, Jalen FR-1 Rider 23.38  
200 Meters Championship Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Hammond, Corey FR-1 Columbia 23.77  
2. Dorkin, Nick SR-4 Rider 25.08  
3. Genuario, Andrew SO-2 Iona 25.50  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Fabio, Michael   Unattached 48.68 - 1(1)  
2. Walker, Damion FR-1 Monroe College 49.00 - 2(1)
3. McKinney, Dan SR-4 NYU 49.07 - 1(2)
4. Moss, Xavier   Army Prep 49.28 - 1(3)  
5. Harding, Alan   Unattached 49.68 - 3(1)  
6. Sippie, Tom FR-1 Lynchburg 49.90 - 3(2)  
7. Drozd, Nick JR-3 West Chester 49.95 - 5(1)
8. Lewis, David SO-2 Adelphi 49.95 - 2(2)
9. Santana, Jose   Army Prep 50.02 - 1(4)  
10. Brown, Alex SR-4 TCNJ 50.21 - 4(1)  
11. Stafford, Carlton JR-3 Temple 50.33 - 5(2)  
12. Webb, Kraig SR-4 Maryland-Eastern Shore 50.33 - 1(5)  
13. D'Aiutolo, Steve SR-4 TCNJ 50.34 - 3(3)  
14. Foulke, Alexander SO-2 West Chester 50.46 - 6(1)
15. Nelson, Andrew FR-1 Misericordia 50.48 - 4(2)  
16. Wood, John SR-4 Adelphi 51.16 - 3(4)
17. Day, Laron FR-1 TCNJ 51.23 - 5(3)  
18. Smith, Ron FR-1 Kutztown 51.24 - 6(2)
19. Butterman, Marc FR-1 Adelphi 51.33 - 2(3)
20. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 51.42 - 2(4)  
21. Heck, Matthew SR-4 Swarthmore 51.76 - 4(3)  
22. Dunbar, Thomas FR-1 Washington and Lee 51.98 - 5(4)  
23. Howard, Parker JR-3 Washington and Lee 52.30 - 5(5)  
24. Onimus, Andrew JR-3 Muhlenberg 52.39 - 6(3)  
25. Karli, Ryan SR-4 West Chester 53.03 - 7(1)  
26. Jarmon, Alonzo JR-3 Maryland-Eastern Shore 53.26 - 4(4)  
27. Ondo, Nick FR-1 Kutztown 53.44 - 6(4)  
28. Daubert, Carl FR-1 Misericordia 53.96 - 7(2)  
29. Caruso, Nate SR-4 Kutztown 53.97 - 7(3)  
30. Campmier, David JR-3 Adelphi 54.56 - 7(4)  
31. Luce, Josiah   Army Prep 55.45 - 7(5)  
400 Meters College Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Fabio, Michael   Unattached 48.68  
2. McKinney, Dan SR-4 NYU 49.07
3. Moss, Xavier   Army Prep 49.28  
4. Santana, Jose   Army Prep 50.02  
5. Webb, Kraig SR-4 Maryland-Eastern Shore 50.33  
400 Meters College Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Walker, Damion FR-1 Monroe College 49.00
2. Lewis, David SO-2 Adelphi 49.95
3. Butterman, Marc FR-1 Adelphi 51.33
4. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 51.42  
400 Meters College Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Harding, Alan   Unattached 49.68  
2. Sippie, Tom FR-1 Lynchburg 49.90  
3. D'Aiutolo, Steve SR-4 TCNJ 50.34  
4. Wood, John SR-4 Adelphi 51.16
400 Meters College Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Brown, Alex SR-4 TCNJ 50.21  
2. Nelson, Andrew FR-1 Misericordia 50.48  
3. Heck, Matthew SR-4 Swarthmore 51.76  
4. Jarmon, Alonzo JR-3 Maryland-Eastern Shore 53.26  
400 Meters College Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Drozd, Nick JR-3 West Chester 49.95
2. Stafford, Carlton JR-3 Temple 50.33  
3. Day, Laron FR-1 TCNJ 51.23  
4. Dunbar, Thomas FR-1 Washington and Lee 51.98  
5. Howard, Parker JR-3 Washington and Lee 52.30  
400 Meters College Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Foulke, Alexander SO-2 West Chester 50.46
2. Smith, Ron FR-1 Kutztown 51.24
3. Onimus, Andrew JR-3 Muhlenberg 52.39  
4. Ondo, Nick FR-1 Kutztown 53.44  
400 Meters College Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Karli, Ryan SR-4 West Chester 53.03  
2. Daubert, Carl FR-1 Misericordia 53.96  
3. Caruso, Nate SR-4 Kutztown 53.97  
4. Campmier, David JR-3 Adelphi 54.56  
5. Luce, Josiah   Army Prep 55.45  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Timmins, Tom SO-2 Penn 49.28 - 1(1)  
2. Keels, Allante SR-4 Penn 49.56 - 1(2)  
3. Calvin, Yelnats FR-1 Columbia 49.65 - 1(3)
4. Hepp, Nick SR-4 Lafayette 49.74 - 2(1)  
5. Edwards, Darien FR-1 Rider 49.77 - 1(4)  
6. Scharf, Harrison FR-1 Penn 50.32 - 2(2)  
7. Rahoof, Sahir SO-2 Columbia 50.42 - 1(5)
8. Killian, James SO-2 Penn 50.74 - 2(3)  
9. Condal, Kevin SO-2 Rutgers 50.76 - 2(4)
10. Smith, Mason JR-3 Penn 50.96 - 3(1)  
11. McVeigh, Ryan SR-4 Lafayette 51.15 - 3(2)  
12. Franzese, Neil JR-3 Lafayette 51.53 - 3(3)  
13. Payne, Chad FR-1 Penn 51.54 - 3(4)  
14. Hammond, Corey FR-1 Columbia 51.89 - 2(5)  
15. Furman, David SO-2 St. Joseph's (Pa.) 52.23 - 3(5)  
16. Kirkland, Kendall FR-1 Rider 52.82 - 4(1)  
17. Marinaro, Nic JR-3 Lafayette 52.96 - 4(2)  
18. Jules, Brent SR-4 Penn 53.17 - 4(3)  
19. Bejabeng, Preston FR-1 Lafayette 53.72 - 4(4)  
20. Kinney, Chris JR-3 St. Joseph's (Pa.) 54.16 - 4(5)  
400 Meters Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Timmins, Tom SO-2 Penn 49.28  
2. Keels, Allante SR-4 Penn 49.56  
3. Calvin, Yelnats FR-1 Columbia 49.65
4. Edwards, Darien FR-1 Rider 49.77  
5. Rahoof, Sahir SO-2 Columbia 50.42
400 Meters Championship Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hepp, Nick SR-4 Lafayette 49.74  
2. Scharf, Harrison FR-1 Penn 50.32  
3. Killian, James SO-2 Penn 50.74  
4. Condal, Kevin SO-2 Rutgers 50.76
5. Hammond, Corey FR-1 Columbia 51.89  
400 Meters Championship Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Mason JR-3 Penn 50.96  
2. McVeigh, Ryan SR-4 Lafayette 51.15  
3. Franzese, Neil JR-3 Lafayette 51.53  
4. Payne, Chad FR-1 Penn 51.54  
5. Furman, David SO-2 St. Joseph's (Pa.) 52.23  
400 Meters Championship Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Kirkland, Kendall FR-1 Rider 52.82  
2. Marinaro, Nic JR-3 Lafayette 52.96  
3. Jules, Brent SR-4 Penn 53.17  
4. Bejabeng, Preston FR-1 Lafayette 53.72  
5. Kinney, Chris JR-3 St. Joseph's (Pa.) 54.16  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Chatman, Aaron JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:05.80 - 1(1)  
2. Montgomery, William SO-2 Temple 1:07.10 - 2(1)  
3. Turner, Shaquille SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:08.49 - 1(2)  
4. Alston, Blair FR-1 Temple 1:08.73 - 2(2)  
5. Byrne, Jonathan SR-4 Kutztown 1:09.30 - 2(3)  
6. Phillips, Jeff JR-3 Muhlenberg 1:10.05 - 3(1)  
7. Gardner, Chris SO-2 Haverford 1:10.10 - 1(3)  
8. Gooding, Ryan FR-1 Haverford 1:10.82 - 1(4)  
9. Izegbu, Alex FR-1 Temple 1:11.27 - 2(4)  
10. Gallagher, Mike FR-1 NYU 1:11.78 - 3(2)  
11. Oladele, Tolulope SR-4 Haverford 1:14.07 - 2(5)  
500 Meters College Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Chatman, Aaron JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:05.80  
2. Turner, Shaquille SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:08.49  
3. Gardner, Chris SO-2 Haverford 1:10.10  
4. Gooding, Ryan FR-1 Haverford 1:10.82  
500 Meters College Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Montgomery, William SO-2 Temple 1:07.10  
2. Alston, Blair FR-1 Temple 1:08.73  
3. Byrne, Jonathan SR-4 Kutztown 1:09.30  
4. Izegbu, Alex FR-1 Temple 1:11.27  
5. Oladele, Tolulope SR-4 Haverford 1:14.07  
500 Meters College Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Phillips, Jeff JR-3 Muhlenberg 1:10.05  
2. Gallagher, Mike FR-1 NYU 1:11.78  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Mutekanga, Juliius   Central Park Track Club 1:03.77 - 1(1)  
2. Hamlett, Tim FR-1 Penn 1:04.64 - 1(2)
3. Carlin, Joseph JR-3 Rider 1:05.07 - 3(1)
4. Kearns, Monroe SR-4 Rutgers 1:05.28 - 1(3)
5. Moran, Mark SO-2 William and Mary 1:05.39 - 2(1)  
6. Larmann, Peter JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:05.61 - 3(2)  
7. Carey, Tim SR-4 Penn 1:05.90 - 1(4)  
8. Burroughs, James SR-4 Rider 1:05.99 - 3(3)  
9. Holder, Kyle FR-1 Rutgers 1:06.02 - 2(2)
10. Knox, Calvin FR-1 Rutgers 1:06.04 - 2(3)
11. Leonard, Bill JR-3 Lafayette 1:06.11 - 4(1)  
12. Aryee, Jomar FR-1 William and Mary 1:08.50 - 4(2)  
13. Shaw, Tim JR-3 Lafayette 1:08.59 - 4(3)  
14. Beninato, Nick SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:09.03 - 4(4)  
15. Lampart, Kyle SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:10.00 - 4(5)  
16. Millemann, Matthew JR-3 Rider 1:11.85 - 3(4)  
500 Meters Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Mutekanga, Juliius   Central Park Track Club 1:03.77  
2. Hamlett, Tim FR-1 Penn 1:04.64
3. Kearns, Monroe SR-4 Rutgers 1:05.28
4. Carey, Tim SR-4 Penn 1:05.90  
500 Meters Championship Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Moran, Mark SO-2 William and Mary 1:05.39  
2. Holder, Kyle FR-1 Rutgers 1:06.02
3. Knox, Calvin FR-1 Rutgers 1:06.04
500 Meters Championship Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Carlin, Joseph JR-3 Rider 1:05.07
2. Larmann, Peter JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:05.61  
3. Burroughs, James SR-4 Rider 1:05.99  
4. Millemann, Matthew JR-3 Rider 1:11.85  
500 Meters Championship Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Leonard, Bill JR-3 Lafayette 1:06.11  
2. Aryee, Jomar FR-1 William and Mary 1:08.50  
3. Shaw, Tim JR-3 Lafayette 1:08.59  
4. Beninato, Nick SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:09.03  
5. Lampart, Kyle SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:10.00  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Brown, Zavior SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:52.56 - 1(1)
2. Tasco, Dominic JR-3 TCNJ 1:53.19 - 1(2)
3. Kish, Zach SO-2 NYU 1:53.96 - 1(3)
4. Conn, Denis   Unattached 1:55.09 - 1(4)  
5. Marois, William FR-1 Adelphi 1:55.36 - 1(5)
6. Ciavarelli, Mike SO-2 Widener 1:57.36 - 2(1)  
7. Fleming, Zach JR-3 Kutztown 1:57.82 - 1(6)
8. Krause, Greg SR-4 Haverford 1:58.03 - 1(7)  
9. Moutenot, Erik SO-2 TCNJ 1:58.27 - 2(2)  
10. Colletta, David SR-4 Haverford 1:59.98 - 2(3)  
11. Higley, Jarrett SO-2 Misericordia 2:00.09 - 3(1)  
12. Reilly, Christopher JR-3 Adelphi 2:00.12 - 2(4)
13. Emanuel, Nathan FR-1 Temple 2:00.16 - 3(2)  
14. McNeilly, Jack SR-4 Haverford 2:00.26 - 2(5)  
15. Avila, Max FR-1 NYU 2:00.66 - 3(3)  
16. Perry, Jacob SR-4 West Chester 2:00.75 - 3(4)  
17. Moore, Jacob FR-1 Adelphi 2:00.77 - 2(6)
18. White, Erick SO-2 Swarthmore 2:00.97 - 2(7)  
19. Gibbons, Johnny SR-4 Misericordia 2:01.61 - 4(1)  
20. Felix, Jarrett JR-3 Muhlenberg 2:03.08 - 4(2)  
21. Brass, Dom FR-1 Kutztown 2:03.20 - 4(3)  
22. Robinson, Mychal SO-2 Kutztown 2:04.50 - 3(5)  
23. Donegan, Tom SO-2 NYU 2:04.53 - 4(4)  
24. Compton, Nolan SR-4 Lynchburg 2:05.30 - 2(8)  
25. Stier, Arthur SO-2 Washington and Lee 2:06.13 - 3(6)  
26. Layaou, Glenn SO-2 Misericordia 2:08.27 - 4(5)  
27. Foster, Ryan SO-2 Misericordia 2:09.43 - 4(6)  
  Gbedo , Codjo JR-3 Maryland-Eastern Shore NT - 1  
800 Meters College Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Brown, Zavior SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:52.56
2. Tasco, Dominic JR-3 TCNJ 1:53.19
3. Kish, Zach SO-2 NYU 1:53.96
4. Conn, Denis   Unattached 1:55.09  
5. Marois, William FR-1 Adelphi 1:55.36
6. Fleming, Zach JR-3 Kutztown 1:57.82
7. Krause, Greg SR-4 Haverford 1:58.03  
  Gbedo , Codjo JR-3 Maryland-Eastern Shore NT  
800 Meters College Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Ciavarelli, Mike SO-2 Widener 1:57.36  
2. Moutenot, Erik SO-2 TCNJ 1:58.27  
3. Colletta, David SR-4 Haverford 1:59.98  
4. Reilly, Christopher JR-3 Adelphi 2:00.12
5. McNeilly, Jack SR-4 Haverford 2:00.26  
6. Moore, Jacob FR-1 Adelphi 2:00.77
7. White, Erick SO-2 Swarthmore 2:00.97  
8. Compton, Nolan SR-4 Lynchburg 2:05.30  
800 Meters College Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Higley, Jarrett SO-2 Misericordia 2:00.09  
2. Emanuel, Nathan FR-1 Temple 2:00.16  
3. Avila, Max FR-1 NYU 2:00.66  
4. Perry, Jacob SR-4 West Chester 2:00.75  
5. Robinson, Mychal SO-2 Kutztown 2:04.50  
6. Stier, Arthur SO-2 Washington and Lee 2:06.13  
800 Meters College Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Gibbons, Johnny SR-4 Misericordia 2:01.61  
2. Felix, Jarrett JR-3 Muhlenberg 2:03.08  
3. Brass, Dom FR-1 Kutztown 2:03.20  
4. Donegan, Tom SO-2 NYU 2:04.53  
5. Layaou, Glenn SO-2 Misericordia 2:08.27  
6. Foster, Ryan SO-2 Misericordia 2:09.43  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. McFann, Harry JR-3 Columbia 1:50.05 - 1(1)
2. Fish, Brendon SO-2 Columbia 1:50.56 - 1(2)
3. Claflin, Connor SO-2 Columbia 1:50.62 - 1(3)
4. Piazza, Matt   Unattached 1:53.39 - 1(4)  
5. March, Scott   Unattached 1:53.39 - 1(5)  
6. Purcell, Karon JR-3 Rutgers 1:55.76 - 2(1)
7. Miner, Sam JR-3 Columbia 1:56.47 - 1(6)
8. McMurray, Matt FR-1 Lafayette 1:56.72 - 2(2)  
9. Gentile, Jamie SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:56.79 - 2(3)  
10. Kochanek, Reed JR-3 Iona 1:57.03 - 2(4)
11. Sampson, Matt JR-3 Rider 1:57.88 - 2(5)  
12. Donley, Brendan SO-2 Columbia 1:59.06 - 1(7)  
13. McLaughlin, Tom FR-1 Rider 1:59.18 - 2(6)  
14. Lake, Derek SO-2 Rider 2:00.19 - 3(1)  
15. Edwards, Darian FR-1 Iona 2:00.67 - 3(2)  
16. Chylak, Matt SO-2 Penn 2:01.25 - 2(7)  
17. Pokras, Anton JR-3 Rider 2:01.67 - 3(3)  
18. Anderson, Ryan JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:01.86 - 3(4)  
19. Glowacky, Robert SO-2 Iona 2:03.56 - 3(5)  
20. Bencivenga, Nick SO-2 Rider 2:04.08 - 3(6)  
21. Murphy, Liam FR-1 St. Joseph's (Pa.) 2:04.84 - 3(7)  
22. Mulqueen, Sean FR-1 Rider 2:06.58 - 3(8)  
23. Jendzejec, Kolbe FR-1 Iona 2:08.03 - 3(9)  
  Woode, Denzel JR-3 Columbia NT - 1  
800 Meters Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. McFann, Harry JR-3 Columbia 1:50.05
2. Fish, Brendon SO-2 Columbia 1:50.56
3. Claflin, Connor SO-2 Columbia 1:50.62
4. Piazza, Matt   Unattached 1:53.39  
5. March, Scott   Unattached 1:53.39  
6. Miner, Sam JR-3 Columbia 1:56.47
7. Donley, Brendan SO-2 Columbia 1:59.06  
  Woode, Denzel JR-3 Columbia NT  
800 Meters Championship Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Purcell, Karon JR-3 Rutgers 1:55.76
2. McMurray, Matt FR-1 Lafayette 1:56.72  
3. Gentile, Jamie SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:56.79  
4. Kochanek, Reed JR-3 Iona 1:57.03
5. Sampson, Matt JR-3 Rider 1:57.88  
6. McLaughlin, Tom FR-1 Rider 1:59.18  
7. Chylak, Matt SO-2 Penn 2:01.25  
800 Meters Championship Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Lake, Derek SO-2 Rider 2:00.19  
2. Edwards, Darian FR-1 Iona 2:00.67  
3. Pokras, Anton JR-3 Rider 2:01.67  
4. Anderson, Ryan JR-3 St. Joseph's (Pa.) 2:01.86  
5. Glowacky, Robert SO-2 Iona 2:03.56  
6. Bencivenga, Nick SO-2 Rider 2:04.08  
7. Murphy, Liam FR-1 St. Joseph's (Pa.) 2:04.84  
8. Mulqueen, Sean FR-1 Rider 2:06.58  
9. Jendzejec, Kolbe FR-1 Iona 2:08.03  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Kupperand, Grayson JR-3 NYU 2:37.51 -  
2. Newcomb, Kieran SO-2 Muhlenberg 2:37.59 -  
3. Stackman, Daniel JR-3 Haverford 2:39.17 -  
4. Mendelsohn, Richard SO-2 Haverford 2:41.20 -  
5. Taylor, Nathaniel   Army Prep 2:46.76 -  
Place Name Year Team Time Score  
1. Burkholder, Steve JR-3 Rutgers 2:29.98 -
2. Parker, Christopher SR-4 Lafayette 2:30.34 -  
3. Cappetta, Richard FR-1 William and Mary 2:30.48 -  
4. Gunnerson, David JR-3 William and Mary 2:31.58 -  
5. Vance, Ryan FR-1 St. Joseph's (Pa.) 2:34.75 -  
6. Shurtleff, Clark FR-1 Penn 2:35.34 -  
7. Nickel, Conor JR-3 Penn 2:37.43 -  
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Marquardt, Charlie FR-1 Haverford 4:13.80 - 1(1)  
2. Garrity, Mike   Unattached 4:18.61 - 1(2)  
3. Garrity, Chris JR-3 Widener 4:19.53 - 1(3)  
4. Weeks, Eli SR-4 Kutztown 4:19.65 - 1(4)
5. Berti, Michael SR-4 TCNJ 4:21.38 - 1(5)  
6. Sowe, Ansu FR-1 Monroe College 4:21.91 - 1(6)
7. Gallagher, Andy SR-4 TCNJ 4:22.74 - 1(7)  
8. Mayer, Brad SO-2 Kutztown 4:24.62 - 1(8)
9. Maltin, Will FR-1 Temple 4:26.27 - 2(1)  
10. Gilmore, Ryan JR-3 NYU 4:26.61 - 2(2)  
11. Compton, Nolan SR-4 Lynchburg 4:27.38 - 2(3)  
12. Knowles, Dave SR-4 NYU 4:27.69 - 2(4)  
13. DuMont-McCaffrey, Aidan SR-4 Swarthmore 4:28.13 - 2(5)  
14. Musselman, Zachary SO-2 West Chester 4:28.34 - 2(6)  
15. Fanz, Philip SR-4 Temple 4:29.65 - 2(7)  
16. Weiner, Alex FR-1 Muhlenberg 4:32.12 - 2(8)  
17. Wistar, Ross JR-3 NYU 4:32.36 - 3(1)  
18. Stark, Stefan SO-2 NYU 4:32.86 - 3(2)  
19. Hause, Mikael FR-1 Misericordia 4:34.41 - 2(9)  
20. Warring, Levi FR-1 Washington and Lee 4:34.73 - 3(3)  
21. Bearden, Matthew   Army Prep 4:35.77 - 2(10)  
22. Oppenheimer, Jonas SO-2 Swarthmore 4:40.72 - 1(9)  
23. Zapcic, Scott   Army Prep 4:44.58 - 3(4)  
24. McMahon, Tanner FR-1 NYU 4:47.54 - 3(5)  
25. Turlip, Justin SO-2 NYU 4:48.62 - 3(6)  
26. Osko, Jeremy SO-2 Misericordia 4:50.49 - 3(7)  
27. Connors, James FR-1 Misericordia 5:03.82 - 3(8)  
Mile College Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Marquardt, Charlie FR-1 Haverford 4:13.80  
2. Garrity, Mike   Unattached 4:18.61  
3. Garrity, Chris JR-3 Widener 4:19.53  
4. Weeks, Eli SR-4 Kutztown 4:19.65
5. Berti, Michael SR-4 TCNJ 4:21.38  
6. Sowe, Ansu FR-1 Monroe College 4:21.91
7. Gallagher, Andy SR-4 TCNJ 4:22.74  
8. Mayer, Brad SO-2 Kutztown 4:24.62
9. Oppenheimer, Jonas SO-2 Swarthmore 4:40.72  
Mile College Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Maltin, Will FR-1 Temple 4:26.27  
2. Gilmore, Ryan JR-3 NYU 4:26.61  
3. Compton, Nolan SR-4 Lynchburg 4:27.38  
4. Knowles, Dave SR-4 NYU 4:27.69  
5. DuMont-McCaffrey, Aidan SR-4 Swarthmore 4:28.13  
6. Musselman, Zachary SO-2 West Chester 4:28.34  
7. Fanz, Philip SR-4 Temple 4:29.65  
8. Weiner, Alex FR-1 Muhlenberg 4:32.12  
9. Hause, Mikael FR-1 Misericordia 4:34.41  
10. Bearden, Matthew   Army Prep 4:35.77  
Mile College Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Wistar, Ross JR-3 NYU 4:32.36  
2. Stark, Stefan SO-2 NYU 4:32.86  
3. Warring, Levi FR-1 Washington and Lee 4:34.73  
4. Zapcic, Scott   Army Prep 4:44.58  
5. McMahon, Tanner FR-1 NYU 4:47.54  
6. Turlip, Justin SO-2 NYU 4:48.62  
7. Osko, Jeremy SO-2 Misericordia 4:50.49  
8. Connors, James FR-1 Misericordia 5:03.82  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Gregorek, John JR-3 Columbia 4:06.27 - 1(1)
2. Stogsdill, Christopher SR-4 Iona 4:08.42 - 1(2)
3. Everett, Daniel SO-2 Columbia 4:08.90 - 1(3)
4. Feigen, Mark SR-4 Columbia 4:09.24 - 1(4)
5. Wesh, Greg SR-4 Rider 4:13.02 - 1(5)
6. DeFabio, Chris SO-2 Rutgers 4:14.65 - 2(1)
7. Rutherford, Tait FR-1 Columbia 4:16.56 - 2(2)
8. Murphy, Craig SR-4 Iona 4:18.48 - 2(3)
9. Allen, Victor JR-3 Penn 4:19.23 - 2(4)  
10. Mosconi, Dayne SR-4 Lafayette 4:19.46 - 1(6)  
11. Wells, Brian SO-2 Rutgers 4:19.84 - 2(5)
12. Barney, jr., David FR-1 William and Mary 4:21.01 - 2(6)  
13. Naff, Keaton FR-1 Penn 4:23.21 - 1(7)  
14. Gates, Paul FR-1 William and Mary 4:25.69 - 2(7)  
15. Davis, Quinn FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:25.87 - 2(8)  
16. Ryan, Connor SO-2 Penn 4:28.23 - 2(9)  
17. Haff, Andrew SO-2 Lafayette 4:29.79 - 2(10)  
18. Welleck, Sean SR-4 Penn 4:29.93 - 2(11)  
19. Horten, Anthony SO-2 Rutgers 4:30.05 - 2(12)  
20. Deckert, Brady SO-2 St. Joseph's (Pa.) 4:32.40 - 2(13)  
Mile Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Gregorek, John JR-3 Columbia 4:06.27
2. Stogsdill, Christopher SR-4 Iona 4:08.42
3. Everett, Daniel SO-2 Columbia 4:08.90
4. Feigen, Mark SR-4 Columbia 4:09.24
5. Wesh, Greg SR-4 Rider 4:13.02
6. Mosconi, Dayne SR-4 Lafayette 4:19.46  
7. Naff, Keaton FR-1 Penn 4:23.21  
Mile Championship Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. DeFabio, Chris SO-2 Rutgers 4:14.65
2. Rutherford, Tait FR-1 Columbia 4:16.56
3. Murphy, Craig SR-4 Iona 4:18.48
4. Allen, Victor JR-3 Penn 4:19.23  
5. Wells, Brian SO-2 Rutgers 4:19.84
6. Barney, jr., David FR-1 William and Mary 4:21.01  
7. Gates, Paul FR-1 William and Mary 4:25.69  
8. Davis, Quinn FR-1 St. Joseph's (Pa.) 4:25.87  
9. Ryan, Connor SO-2 Penn 4:28.23  
10. Haff, Andrew SO-2 Lafayette 4:29.79  
11. Welleck, Sean SR-4 Penn 4:29.93  
12. Horten, Anthony SO-2 Rutgers 4:30.05  
13. Deckert, Brady SO-2 St. Joseph's (Pa.) 4:32.40  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Heibell, Chris   Unattached 8:33.53 - 1(1)  
2. Devlin, Quinn FR-1 Columbia 8:38.48 - 1(2)
3. Harper, Jon FR-1 Columbia 8:43.58 - 1(3)
4. Roza, David SO-2 Haverford 8:46.43 - 1(4)  
5. Phillips, Jacob SR-4 Swarthmore 8:46.59 - 1(5)  
6. Fujimori, Sam FR-1 Haverford 8:48.17 - 1(6)  
7. Duncan, Jeff SO-2 Haverford 8:53.75 - 1(7)  
8. Watson, Alex JR-3 Kutztown 8:54.52 - 1(8)
9. Bader, Gregory SO-2 Adelphi 8:54.89 - 1(9)
10. Dolan, Connor JR-3 Adelphi 8:55.71 - 1(10)
11. Christian, Joel SO-2 Haverford 8:56.29 - 1(11)  
12. Hunt, James SO-2 NYU 8:57.81 - 2(1)
13. Chodos, Noah SO-2 Columbia 9:00.50 - 2(2)  
14. Curry, John SO-2 Haverford 9:00.50 - 2(3)  
15. Austin, Jake JR-3 Kutztown 9:05.92 - 2(4)  
16. Verner-Crist, Dylan FR-1 Haverford 9:06.07 - 1(12)  
17. Haswell, Ethan SR-4 Haverford 9:08.54 - 2(5)  
18. Bregman, Avi JR-3 Haverford 9:09.34 - 1(13)  
19. Musselman, Zachary SO-2 West Chester 9:11.83 - 2(6)  
20. Fodor, Travis FR-1 NYU 9:12.51 - 2(7)  
21. Hinrichs, Andrew JR-3 Kutztown 9:14.00 - 2(8)  
22. Pfaeffle, Mark FR-1 Kutztown 9:22.79 - 2(9)  
23. Begolly, Andrew FR-1 Kutztown 9:31.52 - 2(10)  
24. Taylor, Brian FR-1 Kutztown 9:34.41 - 2(11)  
3000 Meters College Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Heibell, Chris   Unattached 8:33.53  
2. Devlin, Quinn FR-1 Columbia 8:38.48
3. Harper, Jon FR-1 Columbia 8:43.58
4. Roza, David SO-2 Haverford 8:46.43  
5. Phillips, Jacob SR-4 Swarthmore 8:46.59  
6. Fujimori, Sam FR-1 Haverford 8:48.17  
7. Duncan, Jeff SO-2 Haverford 8:53.75  
8. Watson, Alex JR-3 Kutztown 8:54.52
9. Bader, Gregory SO-2 Adelphi 8:54.89
10. Dolan, Connor JR-3 Adelphi 8:55.71
11. Christian, Joel SO-2 Haverford 8:56.29  
12. Verner-Crist, Dylan FR-1 Haverford 9:06.07  
13. Bregman, Avi JR-3 Haverford 9:09.34  
3000 Meters College Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hunt, James SO-2 NYU 8:57.81
2. Chodos, Noah SO-2 Columbia 9:00.50  
3. Curry, John SO-2 Haverford 9:00.50  
4. Austin, Jake JR-3 Kutztown 9:05.92  
5. Haswell, Ethan SR-4 Haverford 9:08.54  
6. Musselman, Zachary SO-2 West Chester 9:11.83  
7. Fodor, Travis FR-1 NYU 9:12.51  
8. Hinrichs, Andrew JR-3 Kutztown 9:14.00  
9. Pfaeffle, Mark FR-1 Kutztown 9:22.79  
10. Begolly, Andrew FR-1 Kutztown 9:31.52  
11. Taylor, Brian FR-1 Kutztown 9:34.41  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Composto, Nico JR-3 Columbia 8:12.37 - 1(1)
2. Ross, Paul SO-2 Columbia 8:13.26 - 1(2)
3. Ubriaco, Otis SO-2 Iona 8:14.92 - 1(3)
4. Kotran, Joe JR-3 Columbia 8:16.27 - 1(4)
5. Awad, Thomas FR-1 Penn 8:16.86 - 1(5)
6. Snyder, Paul SR-4 Columbia 8:17.28 - 1(6)
7. Clements, Kieran FR-1 Iona 8:18.12 - 1(7)
8. Nestor, Daniel SO-2 Columbia 8:24.65 - 1(8)
9. Iglehart, Steve SR-4 Columbia 8:24.80 - 1(9)
10. O'Dowd, Mike SO-2 Iona 8:25.61 - 1(10)
11. Smith, Brendan FR-1 Penn 8:26.09 - 1(11)
12. Wilson, Dustin FR-1 Columbia 8:26.79 - 1(12)
13. Kowalsky, Andrew SO-2 Iona 8:28.29 - 2(1)
14. Hermsmeier, Nathaniel FR-1 William and Mary 8:30.30 - 1(13)  
15. Gousse, Ryan FR-1 William and Mary 8:31.81 - 2(2)  
16. Rankin, Mike JR-3 St. Joseph's (Pa.) 8:32.52 - 2(3)  
17. Golestan, Ben FR-1 Columbia 8:32.84 - 1(14)
18. Adams, Casey SO-2 Columbia 8:33.45 - 1(15)
19. Kiley, Michael SR-4 Penn 8:33.73 - 2(4)  
20. Lachman, Nickolaus SO-2 Iona 8:34.95 - 2(5)
21. Zuccarello, Dmitri FR-1 William and Mary 8:36.54 - 2(6)  
22. Jaramillo, Connor SO-2 Penn 8:39.01 - 2(7)  
23. Waterman, David SO-2 William and Mary 8:40.12 - 2(8)  
24. Heywood, Ethan SO-2 Iona 8:42.94 - 2(9)
25. Thomas, Nathan FR-1 William and Mary 8:44.80 - 2(10)  
26. Dickson, George SR-4 Penn 8:49.76 - 2(11)  
27. Cousins, Tim JR-3 Columbia 8:50.62 - 1(16)
28. Donnelly, Patrick JR-3 St. Joseph's (Pa.) 8:51.00 - 2(12)  
29. Day, Thomas FR-1 Lafayette 8:53.05 - 2(13)  
30. McCullough, Sean SR-4 Rider 8:57.72 - 2(14)  
31. McLaughlin, Pat   Unattached 8:58.08 - 2(15)  
3000 Meters Championship Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Composto, Nico JR-3 Columbia 8:12.37
2. Ross, Paul SO-2 Columbia 8:13.26
3. Ubriaco, Otis SO-2 Iona 8:14.92
4. Kotran, Joe JR-3 Columbia 8:16.27
5. Awad, Thomas FR-1 Penn 8:16.86
6. Snyder, Paul SR-4 Columbia 8:17.28
7. Clements, Kieran FR-1 Iona 8:18.12
8. Nestor, Daniel SO-2 Columbia 8:24.65
9. Iglehart, Steve SR-4 Columbia 8:24.80
10. O'Dowd, Mike SO-2 Iona 8:25.61
11. Smith, Brendan FR-1 Penn 8:26.09
12. Wilson, Dustin FR-1 Columbia 8:26.79
13. Hermsmeier, Nathaniel FR-1 William and Mary 8:30.30  
14. Golestan, Ben FR-1 Columbia 8:32.84
15. Adams, Casey SO-2 Columbia 8:33.45
16.