• ICON KEY:
  • NCAA DII Prov
  • NE-10
  • ECAC DIII
  • BIG EAST
  • Mets
  • NEICAAA
  • IC4A/ECAC
  • Date: 3/1 - 03/03/13
  • Location: Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.39 10
2. Gillon, Tylia JR-3 Rutgers 7.47 8
3. Jackson, Mercedes SO-2 UMBC 7.48 6
4. McDonald, Marissa SR-4 James Madison 7.59 5
5. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 7.61 4
6. Williams, Kristal JR-3 St. Francis (N.Y.) 7.62 3
7. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 7.64 2
8. Haynes, Jillian JR-3 Albany 7.66 1
9. Flower, Abigail SO-2 Liberty 7.75 -  
60 Meters Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Jackson, Mercedes SO-2 UMBC 7.40 1(1)
2. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.45 2(1)
3. Gillon, Tylia JR-3 Rutgers 7.49 2(2)
4. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 7.53 1(2)
5. McDonald, Marissa SR-4 James Madison 7.55 1(3)
6. Williams, Kristal JR-3 St. Francis (N.Y.) 7.60 2(3)
7. Flower, Abigail SO-2 Liberty 7.58 1(4)
8. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 7.62 2(4)
9. Haynes, Jillian JR-3 Albany 7.62 2(5)
10. Keyes, Ashley JR-3 Syracuse 7.64 2(6)
11. Perrodin, Lauren FR-1 New Hampshire 7.65 2(7)
12. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 7.66 2(8)
13. Whitmore, Jessica FR-1 Mount St. Mary's 7.67 1(5)
14. Green, Teyanna JR-3 Morgan State 7.69 1(6)  
15. Gribbin, Mollie FR-1 Dartmouth 7.72 1(7)
60 Meters Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Jackson, Mercedes SO-2 UMBC 7.40
2. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 7.53
3. McDonald, Marissa SR-4 James Madison 7.55
4. Flower, Abigail SO-2 Liberty 7.58
5. Whitmore, Jessica FR-1 Mount St. Mary's 7.67
6. Green, Teyanna JR-3 Morgan State 7.69  
7. Gribbin, Mollie FR-1 Dartmouth 7.72
60 Meters Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.45
2. Gillon, Tylia JR-3 Rutgers 7.49
3. Williams, Kristal JR-3 St. Francis (N.Y.) 7.60
4. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 7.62
5. Haynes, Jillian JR-3 Albany 7.62
6. Keyes, Ashley JR-3 Syracuse 7.64
7. Perrodin, Lauren FR-1 New Hampshire 7.65
8. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 7.66
 
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Jackson, Mercedes SO-2 UMBC 7.43 2(1)
2. Gillon, Tylia JR-3 Rutgers 7.52 3(1)
3. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.56 1(1)
4. Flower, Abigail SO-2 Liberty 7.57 2(2)
5. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 7.59 3(2)
6. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 7.63 1(2)
7. Keyes, Ashley JR-3 Syracuse 7.62 3(3)
8. McDonald, Marissa SR-4 James Madison 7.62 2(3)
9. Green, Teyanna JR-3 Morgan State 7.67 1(3)
10. Williams, Kristal JR-3 St. Francis (N.Y.) 7.63 3(4)
11. Perrodin, Lauren FR-1 New Hampshire 7.65 2(4)
12. Hayes, Dionna SR-4 VCU 7.65 3(5)
13. Whitmore, Jessica FR-1 Mount St. Mary's 7.66 2(5)
14. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 7.66 3(6)
15. Haynes, Jillian JR-3 Albany 7.67 2(6)
16. Gribbin, Mollie FR-1 Dartmouth 7.69 1(4)
17. Wattley, Britney SR-4 Morgan State 7.71 1(5)  
18. Barbian, Danielle SO-2 Harvard 7.71 2(7)
19. Johnson, Brittany JR-3 St. Francis (Pa.) 7.73 1(6)  
20. Scott, Aneesha SO-2 George Mason 7.74 3(7)  
21. Bowman, Ashley SR-4 Manhattan 7.77 3(8)
22. Chandler, TaNay SR-4 George Mason 8.07 1(7)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 7.56
2. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 7.63
3. Green, Teyanna JR-3 Morgan State 7.67
4. Gribbin, Mollie FR-1 Dartmouth 7.69
5. Wattley, Britney SR-4 Morgan State 7.71  
6. Johnson, Brittany JR-3 St. Francis (Pa.) 7.73  
7. Chandler, TaNay SR-4 George Mason 8.07  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Jackson, Mercedes SO-2 UMBC 7.43
2. Flower, Abigail SO-2 Liberty 7.57
3. McDonald, Marissa SR-4 James Madison 7.62
4. Perrodin, Lauren FR-1 New Hampshire 7.65
5. Whitmore, Jessica FR-1 Mount St. Mary's 7.66
6. Haynes, Jillian JR-3 Albany 7.67
7. Barbian, Danielle SO-2 Harvard 7.71
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Gillon, Tylia JR-3 Rutgers 7.52
2. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 7.59
3. Keyes, Ashley JR-3 Syracuse 7.62
4. Williams, Kristal JR-3 St. Francis (N.Y.) 7.63
5. Hayes, Dionna SR-4 VCU 7.65
6. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 7.66
7. Scott, Aneesha SO-2 George Mason 7.74  
8. Bowman, Ashley SR-4 Manhattan 7.77
 
200 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Parker, Le'Quisha SO-2 Hampton 23.54 10 2(1)
2. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 23.87 8 1(1)
3. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 24.00 6 2(2)
4. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 24.18 5 1(2)
5. Farquharson, Gabrielle SO-2 Rutgers 24.28 4 2(3)
6. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 24.30 3 2(4)
7. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 24.45 2 1(3)
8. Franklin, Autumne FR-1 Harvard 24.50 1 1(4)
9. Jones, Kirsten JR-3 UMBC 25.10 - 2(5)  
200 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 23.87
2. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 24.18
3. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 24.45
4. Franklin, Autumne FR-1 Harvard 24.50
200 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Parker, Le'Quisha SO-2 Hampton 23.54
2. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 24.00
3. Farquharson, Gabrielle SO-2 Rutgers 24.28
4. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 24.30
5. Jones, Kirsten JR-3 UMBC 25.10  
 
200 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Parker, Le'Quisha SO-2 Hampton 23.98 9(1)
2. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 24.01 4(1)
3. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 24.02 1(1)
4. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 24.07 5(1)
5. Farquharson, Gabrielle SO-2 Rutgers 24.13 9(2)
6. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 24.29 5(2)
7. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 24.35 7(1)
8. Franklin, Autumne FR-1 Harvard 24.36 1(2)
9. Jones, Kirsten JR-3 UMBC 24.52 7(2)
10. Bowman, Ashley SR-4 Manhattan 24.54 6(1)
11. Haynes, Jillian JR-3 Albany 24.60 6(2)
12. Nagotko, Kim SO-2 Bucknell 24.65 5(3)
13. Green, Teyanna JR-3 Morgan State 24.69 2(1)
14. Flower, Abigail SO-2 Liberty 24.72 9(3)
15. Christian, Jennifer JR-3 Rhode Island 24.75 6(3)
16. Minella, Alicia SO-2 Colgate 24.78 8(1)
17. Smith-Jenkins, Deysha FR-1 Connecticut 24.79 7(3)
18. Alexander, Victoria SO-2 Northeastern 24.84 4(2)
19. Meech, Jennifer FR-1 Dartmouth 24.88 5(4)
20. Coleman, La'tazah FR-1 Rider 24.88 8(2)
21. Zymet, Jennifer JR-3 Bucknell 24.89 1(3)
22. Scott, Gabrielle SO-2 Harvard 24.91 8(3)
23. Acheampong, Gemma SO-2 Boston U. 24.93 4(3)
24. Janeczak, Hannah JR-3 Rhode Island 24.99 2(2)
25. Sheehan, Kalyn SR-4 Rhode Island 25.00 9(4)
26. Toussaint, Mariah JR-3 Monmouth 25.03 3(1)
27. Scott, Aneesha SO-2 George Mason 25.23 1(4)  
28. Green, Charisma JR-3 Morgan State 25.31 2(3)  
29. Cherok, Nicole SR-4 Duquesne 25.46 3(2)  
30. Cotman, Paris FR-1 St. Francis (Pa.) 25.54 8(4)  
  Gillon, Tylia JR-3 Rutgers NT 3  
  Gooden, Camille FR-1 Northeastern NT 7  
  Richard, Jamesha' FR-1 LIU Brooklyn NT 4  
200 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Lovely, Rikka SR-4 St. John's 24.02
2. Franklin, Autumne FR-1 Harvard 24.36
3. Zymet, Jennifer JR-3 Bucknell 24.89
4. Scott, Aneesha SO-2 George Mason 25.23  
200 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Green, Teyanna JR-3 Morgan State 24.69
2. Janeczak, Hannah JR-3 Rhode Island 24.99
3. Green, Charisma JR-3 Morgan State 25.31  
200 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Toussaint, Mariah JR-3 Monmouth 25.03
2. Cherok, Nicole SR-4 Duquesne 25.46  
  Gillon, Tylia JR-3 Rutgers NT  
200 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 24.01
2. Alexander, Victoria SO-2 Northeastern 24.84
3. Acheampong, Gemma SO-2 Boston U. 24.93
  Richard, Jamesha' FR-1 LIU Brooklyn NT  
200 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Evans, Gayon SO-2 Maryland-Eastern Shore 24.07
2. Okpoebo, Stephanie JR-3 Holy Cross 24.29
3. Nagotko, Kim SO-2 Bucknell 24.65
4. Meech, Jennifer FR-1 Dartmouth 24.88
200 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Bowman, Ashley SR-4 Manhattan 24.54
2. Haynes, Jillian JR-3 Albany 24.60
3. Christian, Jennifer JR-3 Rhode Island 24.75
200 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Iheukwumere, Marvellous JR-3 Columbia 24.35
2. Jones, Kirsten JR-3 UMBC 24.52
3. Smith-Jenkins, Deysha FR-1 Connecticut 24.79
  Gooden, Camille FR-1 Northeastern NT  
200 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Minella, Alicia SO-2 Colgate 24.78
2. Coleman, La'tazah FR-1 Rider 24.88
3. Scott, Gabrielle SO-2 Harvard 24.91
4. Cotman, Paris FR-1 St. Francis (Pa.) 25.54  
200 Meters Preliminaries Heat 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Parker, Le'Quisha SO-2 Hampton 23.98
2. Farquharson, Gabrielle SO-2 Rutgers 24.13
3. Flower, Abigail SO-2 Liberty 24.72
4. Sheehan, Kalyn SR-4 Rhode Island 25.00
 
400 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.40 10 2(1)
2. McGee, Cierra SR-4 George Mason 53.55 8 1(1)
3. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 53.67 6 1(2)
4. Barron, Daianna JR-3 George Mason 53.72 5 1(3)
5. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.82 4 2(2)
6. Wheaton, Taylor JR-3 George Mason 54.13 3 2(3)
7. Porter, Kiara SO-2 VCU 54.56 2 2(4)
8. Ruth, Asha JR-3 Rutgers 55.52 1 1(4)
400 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. McGee, Cierra SR-4 George Mason 53.55
2. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 53.67
3. Barron, Daianna JR-3 George Mason 53.72
4. Ruth, Asha JR-3 Rutgers 55.52
400 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.40
2. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.82
3. Wheaton, Taylor JR-3 George Mason 54.13
4. Porter, Kiara SO-2 VCU 54.56
 
400 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.64 2(1)
2. Ruth, Asha JR-3 Rutgers 53.81 7(1)
3. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.98 7(2)
4. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 54.12 5(1)
5. Porter, Kiara SO-2 VCU 54.23 5(2)
6. McGee, Cierra SR-4 George Mason 54.68 1(1)
7. Wheaton, Taylor JR-3 George Mason 54.77 6(1)
8. Barron, Daianna JR-3 George Mason 54.85 3(1)
9. Ugboaja, Ekene JR-3 Rutgers 55.06 6(2)
10. Rogers, Allison SR-4 Albany 55.23 2(2)
11. Ellis, Molly SR-4 St. John's 55.38 4(1)
12. Kolliesuah, Zena SO-2 Cornell 55.54 5(3)
13. Smith, Devin FR-1 Lafayette 55.58 3(2)
14. Daley, Tiffany JR-3 Connecticut 55.66 1(2)
15. Candelaria, Nichole FR-1 Morgan State 55.70 3(3)
16. Jones, Kirsten JR-3 UMBC 55.80 6(3)
17. Cherok, Nicole SR-4 Duquesne 55.97 4(2)
18. Samuels, Shameal FR-1 Quinnipiac 56.00 2(3)
19. Rostant, Cara SR-4 Manhattan 56.01 5(4)
20. Dupiche, Nijah SR-4 Delaware 56.03 5(5)
21. Foster, Toresha SO-2 Delaware 56.04 7(3)
22. Famble, Alayna FR-1 Rutgers 56.08 1(3)
23. Meech, Jennifer FR-1 Dartmouth 56.15 1(4)
24. Cable, Emily SO-2 Yale 56.18 1(5)
25. Robinson, Jasmine SO-2 George Mason 56.46 2(4)
26. Gooden, Camille FR-1 Northeastern 56.56 7(4)
27. Ajala, Aderinsola FR-1 Albany 56.65 4(3)
28. Cotman, Paris FR-1 St. Francis (Pa.) 56.72 2(5)
29. Davis Timothy, Michelle SO-2 Temple 57.16 7(5)  
30. Mars, Annis SO-2 Maryland-Eastern Shore 57.60 3(4)  
31. Watson, Josephine FR-1 LIU Brooklyn 57.61 4(4)
  Morris, Ciarra JR-3 James Madison NT 6  
  Williams, Laura JR-3 Monmouth NT 4  
400 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. McGee, Cierra SR-4 George Mason 54.68
2. Daley, Tiffany JR-3 Connecticut 55.66
3. Famble, Alayna FR-1 Rutgers 56.08
4. Meech, Jennifer FR-1 Dartmouth 56.15
5. Cable, Emily SO-2 Yale 56.18
400 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Guion-Firmin, Lenora SR-4 Maryland-Eastern Shore 53.64
2. Rogers, Allison SR-4 Albany 55.23
3. Samuels, Shameal FR-1 Quinnipiac 56.00
4. Robinson, Jasmine SO-2 George Mason 56.46
5. Cotman, Paris FR-1 St. Francis (Pa.) 56.72
400 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Barron, Daianna JR-3 George Mason 54.85
2. Smith, Devin FR-1 Lafayette 55.58
3. Candelaria, Nichole FR-1 Morgan State 55.70
4. Mars, Annis SO-2 Maryland-Eastern Shore 57.60  
400 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Ellis, Molly SR-4 St. John's 55.38
2. Cherok, Nicole SR-4 Duquesne 55.97
3. Ajala, Aderinsola FR-1 Albany 56.65
4. Watson, Josephine FR-1 LIU Brooklyn 57.61
  Williams, Laura JR-3 Monmouth NT  
400 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Sogbesan, Ekundayo JR-3 Morgan State 54.12
2. Porter, Kiara SO-2 VCU 54.23
3. Kolliesuah, Zena SO-2 Cornell 55.54
4. Rostant, Cara SR-4 Manhattan 56.01
5. Dupiche, Nijah SR-4 Delaware 56.03
400 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Wheaton, Taylor JR-3 George Mason 54.77
2. Ugboaja, Ekene JR-3 Rutgers 55.06
3. Jones, Kirsten JR-3 UMBC 55.80
  Morris, Ciarra JR-3 James Madison NT  
400 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Ruth, Asha JR-3 Rutgers 53.81
2. Caddle, Melissa SO-2 Coppin State 53.98
3. Foster, Toresha SO-2 Delaware 56.04
4. Gooden, Camille FR-1 Northeastern 56.56
5. Davis Timothy, Michelle SO-2 Temple 57.16  
 
500 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Mooney, Claire SO-2 St. John's 1:12.01 10 2(1)
2. Fagade, Titi JR-3 Fordham 1:12.97 8 1(1)
3. Mclean, Trudy- Ann SR-4 St. John's 1:13.13 6 2(2)
4. Potrzuski, Shona JR-3 St. Peter's 1:13.71 5 1(2)
5. Donarski, Katrina SO-2 Army 1:13.72 4 2(3)
6. Racanelli, Katelyn JR-3 Sacred Heart 1:13.79 3 1(3)
7. Woolley, Ryan JR-3 Cornell 1:13.94 2 2(4)
8. Hayward, Dannah FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:13.96 1 1(4)
500 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Fagade, Titi JR-3 Fordham 1:12.97
2. Potrzuski, Shona JR-3 St. Peter's 1:13.71
3. Racanelli, Katelyn JR-3 Sacred Heart 1:13.79
4. Hayward, Dannah FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:13.96
500 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Mooney, Claire SO-2 St. John's 1:12.01
2. Mclean, Trudy- Ann SR-4 St. John's 1:13.13
3. Donarski, Katrina SO-2 Army 1:13.72
4. Woolley, Ryan JR-3 Cornell 1:13.94
 
500 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Mooney, Claire SO-2 St. John's 1:12.53 5(1)
2. Fagade, Titi JR-3 Fordham 1:12.90 3(1)
3. Donarski, Katrina SO-2 Army 1:13.63 7(1)
4. Potrzuski, Shona JR-3 St. Peter's 1:13.68 5(2)
5. Mclean, Trudy- Ann SR-4 St. John's 1:13.69 5(3)
6. Hayward, Dannah FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:14.03 3(2)
7. Woolley, Ryan JR-3 Cornell 1:14.06 4(1)
8. Racanelli, Katelyn JR-3 Sacred Heart 1:14.07 6(1)
9. Barowski, Cecilia SO-2 Princeton 1:14.16 3(3)
10. Dornevil, Ketsia JR-3 Delaware State 1:14.35 7(2)
11. Anderson, Katrina SO-2 LIU Brooklyn 1:14.65 7(3)
12. Stuart, Kristen SO-2 Fordham 1:14.80 5(4)
13. McCant, Genamarie FR-1 Mount St. Mary's 1:15.10 2(1)
14. Stabile, Rebecca SO-2 Quinnipiac 1:15.20 6(2)
15. Tito, Claire FR-1 William and Mary 1:15.29 7(4)
16. McDonnell, Shannon FR-1 Yale 1:15.43 1(1)
17. Bitterman, Sarah JR-3 UMass Amherst 1:15.45 5(5)
18. Burke, Lauren SO-2 Rhode Island 1:15.52 3(4)
19. Woodford, Emily SO-2 Cornell 1:15.59 3(5)
20. Rodriquez, Natasya SO-2 St. John's 1:15.67 4(2)
21. Presley, Shayna JR-3 St. John's 1:15.78 6(3)
22. O'Connell, Abby FR-1 Duquesne 1:15.98 1(2)
23. Fogle, Paulette SO-2 UMBC 1:16.45 4(3)  
24. Simone, Anna SO-2 Duquesne 1:18.14 6(4)  
25. Taylor-Chase, Tynelle JR-3 Albany 1:18.49 2(2)  
  Paul, Jade FR-1 Boston U. NT 2  
  Hurrington, Corryn JR-3 Rutgers NT 2  
  Dibernardo, Christina SO-2 Rutgers NT 2  
500 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. McDonnell, Shannon FR-1 Yale 1:15.43
2. O'Connell, Abby FR-1 Duquesne 1:15.98
500 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. McCant, Genamarie FR-1 Mount St. Mary's 1:15.10
2. Taylor-Chase, Tynelle JR-3 Albany 1:18.49  
  Paul, Jade FR-1 Boston U. NT  
  Hurrington, Corryn JR-3 Rutgers NT  
  Dibernardo, Christina SO-2 Rutgers NT  
500 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Fagade, Titi JR-3 Fordham 1:12.90
2. Hayward, Dannah FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:14.03
3. Barowski, Cecilia SO-2 Princeton 1:14.16
4. Burke, Lauren SO-2 Rhode Island 1:15.52
5. Woodford, Emily SO-2 Cornell 1:15.59
500 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Woolley, Ryan JR-3 Cornell 1:14.06
2. Rodriquez, Natasya SO-2 St. John's 1:15.67
3. Fogle, Paulette SO-2 UMBC 1:16.45  
500 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Mooney, Claire SO-2 St. John's 1:12.53
2. Potrzuski, Shona JR-3 St. Peter's 1:13.68
3. Mclean, Trudy- Ann SR-4 St. John's 1:13.69
4. Stuart, Kristen SO-2 Fordham 1:14.80
5. Bitterman, Sarah JR-3 UMass Amherst 1:15.45
500 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Racanelli, Katelyn JR-3 Sacred Heart 1:14.07
2. Stabile, Rebecca SO-2 Quinnipiac 1:15.20
3. Presley, Shayna JR-3 St. John's 1:15.78
4. Simone, Anna SO-2 Duquesne 1:18.14  
500 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Donarski, Katrina SO-2 Army 1:13.63
2. Dornevil, Ketsia JR-3 Delaware State 1:14.35
3. Anderson, Katrina SO-2 LIU Brooklyn 1:14.65
4. Tito, Claire FR-1 William and Mary 1:15.29
 
800 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Taylor, Benita SR-4 Hampton 2:05.67 10
2. Krumpoch, Megan JR-3 Dartmouth 2:10.72 8
3. McKenna, Erin SR-4 Boston College 2:10.94 6
4. Gorski, Brittany SR-4 Holy Cross 2:10.99 5
5. Buck, Caroline SR-4 Dartmouth 2:11.09 4
6. Markowitz, Elizabeth FR-1 Dartmouth 2:11.47 3
7. Kendzor, Jessica SR-4 Lehigh 2:12.47 2
800 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Taylor, Benita SR-4 Hampton 2:05.98 2(1)
2. King, Jillian SR-4 Boston College 2:06.64 1(1)
3. Kendzor, Jessica SR-4 Lehigh 2:11.69 3(1)
4. Krumpoch, Megan JR-3 Dartmouth 2:10.39 1(2)
5. Gorski, Brittany SR-4 Holy Cross 2:10.74 2(2)
6. Markowitz, Elizabeth FR-1 Dartmouth 2:11.91 3(2)
7. McKenna, Erin SR-4 Boston College 2:11.02 1(3)
8. Buck, Caroline SR-4 Dartmouth 2:11.05 2(3)
9. Ducados, Emilie SR-4 Maryland-Eastern Shore 2:12.22 3(3)
10. Wilkinson, Elyse SO-2 Cornell 2:12.24 1(4)
11. Stoicev, Milena SO-2 Manhattan 2:12.40 3(4)
12. Daly, Sarah SO-2 UMBC 2:12.65 2(4)
13. Williamson, Laura FR-1 Connecticut 2:12.73 3(5)
14. Hubbard, Jocelyn FR-1 Northeastern 2:12.79 1(5)
15. Smith, Tonney SR-4 Temple 2:13.65 2(5)
16. Toritto, Danielle SR-4 Monmouth 2:14.69 3(6)  
17. Scanlan, Mary SO-2 Maine 2:14.77 2(6)
18. Thompson, Veronica FR-1 St. John's 2:16.05 1(6)
19. MacEwen, Emily SR-4 Monmouth 2:17.28 2(7)  
20. Newcomb, Kelsey FR-1 Va. Military Institute 2:18.76 1(7)  
21. Welker, Ashley FR-1 Navy 2:19.90 2(8)  
800 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. King, Jillian SR-4 Boston College 2:06.64
2. Krumpoch, Megan JR-3 Dartmouth 2:10.39
3. McKenna, Erin SR-4 Boston College 2:11.02
4. Wilkinson, Elyse SO-2 Cornell 2:12.24
5. Hubbard, Jocelyn FR-1 Northeastern 2:12.79
6. Thompson, Veronica FR-1 St. John's 2:16.05
7. Newcomb, Kelsey FR-1 Va. Military Institute 2:18.76  
800 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Taylor, Benita SR-4 Hampton 2:05.98
2. Gorski, Brittany SR-4 Holy Cross 2:10.74
3. Buck, Caroline SR-4 Dartmouth 2:11.05
4. Daly, Sarah SO-2 UMBC 2:12.65
5. Smith, Tonney SR-4 Temple 2:13.65
6. Scanlan, Mary SO-2 Maine 2:14.77
7. MacEwen, Emily SR-4 Monmouth 2:17.28  
8. Welker, Ashley FR-1 Navy 2:19.90  
800 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Kendzor, Jessica SR-4 Lehigh 2:11.69
2. Markowitz, Elizabeth FR-1 Dartmouth 2:11.91
3. Ducados, Emilie SR-4 Maryland-Eastern Shore 2:12.22
4. Stoicev, Milena SO-2 Manhattan 2:12.40
5. Williamson, Laura FR-1 Connecticut 2:12.73
6. Toritto, Danielle SR-4 Monmouth 2:14.69  
 
1000 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. McGilpin, Julie SR-4 Vermont 2:50.75 10
2. Prettyman, Lindsay JR-3 Delaware 2:51.50 8
3. Casalnova, Hana JR-3 Bucknell 2:52.97 6
4. Madsen, Hayley SR-4 Rhode Island 2:53.26 5
5. Vodopia, Katherine FR-1 Connecticut 2:53.54 4
6. D'Antonio, Jacqueline SR-4 Loyola (Md.) 2:53.86 3
7. Pisarcik, Hailey JR-3 Duquesne 2:53.96 2
8. Braunegg, Beth JR-3 Bucknell 2:54.43 1
1000 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. McGilpin, Julie SR-4 Vermont 2:47.95 2(1)
2. Prettyman, Lindsay JR-3 Delaware 2:50.63 1(1)
3. Casalnova, Hana JR-3 Bucknell 2:49.81 2(2)
4. Pisarcik, Hailey JR-3 Duquesne 2:51.56 1(2)
5. Braunegg, Beth JR-3 Bucknell 2:50.79 2(3)
6. Madsen, Hayley SR-4 Rhode Island 2:51.62 1(3)
7. D'Antonio, Jacqueline SR-4 Loyola (Md.) 2:52.17 2(4)
8. Vodopia, Katherine FR-1 Connecticut 2:52.19 1(4)
9. Traub, Kristen FR-1 Marist 2:53.00 2(5)
10. Buenaga, Katie SR-4 William and Mary 2:53.18 1(5)
11. Haffner, Jennifer SR-4 St. Francis (Pa.) 2:54.10 2(6)
12. Carley, Caroline FR-1 Holy Cross 2:54.11 2(7)
13. Niedrach, Kristen FR-1 Cornell 2:54.58 1(6)
14. Walker, Sara SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:55.20 1(7)
15. Harvey, Meghan FR-1 Navy 2:55.41 1(8)
16. Brekka, Kathleen SR-4 Holy Cross 2:55.59 2(8)
17. Selheimer, Heather SO-2 George Mason 2:57.79 1(9)  
18. Gispert , Emily JR-3 Delaware 2:59.25 2(9)  
1000 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Prettyman, Lindsay JR-3 Delaware 2:50.63
2. Pisarcik, Hailey JR-3 Duquesne 2:51.56
3. Madsen, Hayley SR-4 Rhode Island 2:51.62
4. Vodopia, Katherine FR-1 Connecticut 2:52.19
5. Buenaga, Katie SR-4 William and Mary 2:53.18
6. Niedrach, Kristen FR-1 Cornell 2:54.58
7. Walker, Sara SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:55.20
8. Harvey, Meghan FR-1 Navy 2:55.41
9. Selheimer, Heather SO-2 George Mason 2:57.79  
1000 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. McGilpin, Julie SR-4 Vermont 2:47.95
2. Casalnova, Hana JR-3 Bucknell 2:49.81
3. Braunegg, Beth JR-3 Bucknell 2:50.79
4. D'Antonio, Jacqueline SR-4 Loyola (Md.) 2:52.17
5. Traub, Kristen FR-1 Marist 2:53.00
6. Haffner, Jennifer SR-4 St. Francis (Pa.) 2:54.10
7. Carley, Caroline FR-1 Holy Cross 2:54.11
8. Brekka, Kathleen SR-4 Holy Cross 2:55.59
9. Gispert , Emily JR-3 Delaware 2:59.25  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Fanning, Kathryn JR-3 Albany 4:43.23 10
2. Stewart, Kirsten JR-3 Iona 4:44.33 8
3. Tolli, Caroline SR-4 Bucknell 4:49.99 6
4. Ritter, Emily SO-2 Rider 4:50.01 5
5. Hartung, Genna SR-4 Cornell 4:50.30 4
6. Long, Nikki JR-3 Boston U. 4:51.34 3
7. Barrett, Elizabeth JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:53.37 2
8. Moye, Jenna SR-4 Va. Military Institute 4:57.57 1
9. Traub, Kristen FR-1 Marist 4:58.88 -
10. Eller, Amanda SR-4 Monmouth 5:15.85 -  
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Dahlberg, Bridget JR-3 Boston College 9:29.37 10 2(1)
2. Maguire, Keely SR-4 New Hampshire 9:33.97 8 2(2)
3. Castrogivanni, Brianna JR-3 Sacred Heart 9:41.54 6 2(3)
4. Balouris, Elaina JR-3 William and Mary 9:42.18 5 2(4)
5. Hassett, Dylan SO-2 William and Mary 9:42.41 4 2(5)
6. Melian, Christina FR-1 Stony Brook 9:42.85 3 2(6)
7. Tuite, Shaylyn JR-3 Syracuse 9:42.87 2 2(7)
8. McMahon, Devin JR-3 Cornell 9:44.66 1 1(1)
9. Marvin, Elizabeth SR-4 Yale 9:45.23 - 1(2)
10. BEVERIDGE, ANNIE NORAH SO-2 Navy 9:45.98 - 1(3)
11. McCarthy, Lorraine SR-4 Stony Brook 9:46.09 - 1(4)
12. McGovern, Meghan FR-1 William and Mary 9:47.18 - 2(8)
13. Byrne, Brigid SR-4 Navy 9:47.70 - 1(5)
14. Christiansen, Jacy SO-2 Liberty 9:48.91 - 1(6)
15. Lambert, Michele JR-3 Delaware 9:51.33 - 1(7)
16. Nobles, Stacey JR-3 James Madison 9:52.94 - 1(8)
17. Demaree, Anna SO-2 Yale 9:55.54 - 1(9)
18. Elgin, Megan SR-4 Rider 9:59.03 - 1(10)  
19. Tuxbury, Annmarie FR-1 Bryant 10:00.91 - 1(11)
20. Stark, Emily FR-1 Yale 10:01.04 - 2(9)
21. Roche, Morgan SR-4 Quinnipiac 10:02.37 - 1(12)
22. McDonald, Elizabeth FR-1 Yale 10:03.14 - 1(13)
23. Robinson, Kelley FR-1 Navy 10:07.02 - 1(14)  
24. Jessee, Katie SO-2 Bucknell 10:08.86 - 1(15)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. McMahon, Devin JR-3 Cornell 9:44.66
2. Marvin, Elizabeth SR-4 Yale 9:45.23
3. BEVERIDGE, ANNIE NORAH SO-2 Navy 9:45.98
4. McCarthy, Lorraine SR-4 Stony Brook 9:46.09
5. Byrne, Brigid SR-4 Navy 9:47.70
6. Christiansen, Jacy SO-2 Liberty 9:48.91
7. Lambert, Michele JR-3 Delaware 9:51.33
8. Nobles, Stacey JR-3 James Madison 9:52.94
9. Demaree, Anna SO-2 Yale 9:55.54
10. Elgin, Megan SR-4 Rider 9:59.03  
11. Tuxbury, Annmarie FR-1 Bryant 10:00.91
12. Roche, Morgan SR-4 Quinnipiac 10:02.37
13. McDonald, Elizabeth FR-1 Yale 10:03.14
14. Robinson, Kelley FR-1 Navy 10:07.02  
15. Jessee, Katie SO-2 Bucknell 10:08.86  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Dahlberg, Bridget JR-3 Boston College 9:29.37
2. Maguire, Keely SR-4 New Hampshire 9:33.97
3. Castrogivanni, Brianna JR-3 Sacred Heart 9:41.54
4. Balouris, Elaina JR-3 William and Mary 9:42.18
5. Hassett, Dylan SO-2 William and Mary 9:42.41
6. Melian, Christina FR-1 Stony Brook 9:42.85
7. Tuite, Shaylyn JR-3 Syracuse 9:42.87
8. McGovern, Meghan FR-1 William and Mary 9:47.18
9. Stark, Emily FR-1 Yale 10:01.04
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Junta, Lisa SO-2 Army 16:31.03 10 2(1)
2. Pagano, Sarah JR-3 Syracuse 16:31.95 8 2(2)
3. Rosettie, Kate SR-4 Cornell 16:32.86 6 2(3)
4. Selmquist, Alyssa SR-4 Sacred Heart 16:34.65 5 2(4)
5. Joly-Testault, Marion SR-4 Iona 16:39.93 4 1(1)
6. Hassett, Dylan SO-2 William and Mary 16:41.42 3 2(5)
7. Sachtleben, Bethany SO-2 George Mason 16:44.81 2 2(6)
8. Byrne, Brigid SR-4 Navy 16:46.75 1 2(7)
9. BEVERIDGE, ANNIE NORAH SO-2 Navy 16:49.11 - 2(8)
10. Petersen, Jessie JR-3 Syracuse 16:52.43 - 1(2)
11. Clark, Alicia FR-1 Vermont 16:54.98 - 1(3)
12. Iacone, Dina FR-1 Cornell 16:56.15 - 1(4)
13. Gorman, Katie SR-4 James Madison 16:57.38 - 2(9)
14. Lane, Brittney JR-3 Albany 16:59.72 - 2(10)
15. Hanley, Viviana SO-2 Harvard 17:00.36 - 1(5)
16. Beattie, Elise SR-4 New Hampshire 17:00.63 - 1(6)
17. Black, Eimear JR-3 Bryant 17:07.12 - 2(11)
18. Kenny, Moira SR-4 Boston College 17:09.15 - 2(12)
19. Kanagy, Khristina SR-4 Liberty 17:13.96 - 1(7)
20. Arsenault, Anisa JR-3 Fordham 17:14.14 - 1(8)
21. Harrison, Kiera JR-3 Loyola (Md.) 17:15.15 - 1(9)
22. James, Erin JR-3 St. Joseph's (Pa.) 17:16.22 - 1(10)
23. Stocker, Carolyn SO-2 Maine 17:23.29 - 1(11)
24. Donnelly, Jennifer SR-4 Yale 17:24.64 - 1(12)
25. White, Rebecca SR-4 Quinnipiac 17:32.99 - 1(13)
26. Kubesova, Petra FR-1 Maryland-Eastern Shore 17:37.15 - 2(13)  
27. Nist, Emily FR-1 Syracuse 17:55.49 - 1(14)  
28. Keown, Annie JR-3 Stony Brook 18:00.20 - 1(15)
5000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Joly-Testault, Marion SR-4 Iona 16:39.93
2. Petersen, Jessie JR-3 Syracuse 16:52.43
3. Clark, Alicia FR-1 Vermont 16:54.98
4. Iacone, Dina FR-1 Cornell 16:56.15
5. Hanley, Viviana SO-2 Harvard 17:00.36
6. Beattie, Elise SR-4 New Hampshire 17:00.63
7. Kanagy, Khristina SR-4 Liberty 17:13.96
8. Arsenault, Anisa JR-3 Fordham 17:14.14
9. Harrison, Kiera JR-3 Loyola (Md.) 17:15.15
10. James, Erin JR-3 St. Joseph's (Pa.) 17:16.22
11. Stocker, Carolyn SO-2 Maine 17:23.29
12. Donnelly, Jennifer SR-4 Yale 17:24.64
13. White, Rebecca SR-4 Quinnipiac 17:32.99
14. Nist, Emily FR-1 Syracuse 17:55.49  
15. Keown, Annie JR-3 Stony Brook 18:00.20
5000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Junta, Lisa SO-2 Army 16:31.03
2. Pagano, Sarah JR-3 Syracuse 16:31.95
3. Rosettie, Kate SR-4 Cornell 16:32.86
4. Selmquist, Alyssa SR-4 Sacred Heart 16:34.65
5. Hassett, Dylan SO-2 William and Mary 16:41.42
6. Sachtleben, Bethany SO-2 George Mason 16:44.81
7. Byrne, Brigid SR-4 Navy 16:46.75
8. BEVERIDGE, ANNIE NORAH SO-2 Navy 16:49.11
9. Gorman, Katie SR-4 James Madison 16:57.38
10. Lane, Brittney JR-3 Albany 16:59.72
11. Black, Eimear JR-3 Bryant 17:07.12
12. Kenny, Moira SR-4 Boston College 17:09.15
13. Kubesova, Petra FR-1 Maryland-Eastern Shore 17:37.15  
 
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Norman, Breana JR-3 Hampton 8.25 10
2. James, Latoya JR-3 Delaware 8.50 8
3. Richard, Jamesha' FR-1 LIU Brooklyn 8.51 6
4. Briscoe, Shavon JR-3 George Mason 8.55 5
5. Lewis, Sa'De JR-3 Syracuse 8.58 4
6. Scott, Chantal JR-3 Connecticut 8.64 3
7. Brady, Nikko JR-3 Boston U. 8.66 2
8. Bowens, Sarah FR-1 Connecticut 8.77 1
  Easterling, Alexis SR-4 Coppin State NT -  
60 Hurdles Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Norman, Breana JR-3 Hampton 8.25 1(1)
2. James, Latoya JR-3 Delaware 8.47 2(1)
3. Richard, Jamesha' FR-1 LIU Brooklyn 8.56 1(2)
4. Lewis, Sa'De JR-3 Syracuse 8.63 2(2)
5. Brady, Nikko JR-3 Boston U. 8.57 1(3)
6. Easterling, Alexis SR-4 Coppin State 8.64 2(3)
7. Briscoe, Shavon JR-3 George Mason 8.58 1(4)
8. Bowens, Sarah FR-1 Connecticut 8.71 2(4)
9. Scott, Chantal JR-3 Connecticut 8.70 1(5)
10. Belot, Odrine FR-1 Connecticut 8.75 2(5)
11. Brzyski, Renee SR-4 St. Peter's 8.79 2(6)
12. Amick-Alexis, Mina SO-2 Cornell 8.82 1(6)  
13. Sheehan, Kalyn SR-4 Rhode Island 8.82 1(7)
14. Ransome, Dashana FR-1 Rider 8.85 2(7)  
15. Watkins, Rachel SR-4 Monmouth 8.92 1(8)  
16. Webley, Brittney FR-1 Liberty 9.00 2(8)  
60 Hurdles Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Norman, Breana JR-3 Hampton 8.25
2. Richard, Jamesha' FR-1 LIU Brooklyn 8.56
3. Brady, Nikko JR-3 Boston U. 8.57
4. Briscoe, Shavon JR-3 George Mason 8.58
5. Scott, Chantal JR-3 Connecticut 8.70
6. Amick-Alexis, Mina SO-2 Cornell 8.82  
7. Sheehan, Kalyn SR-4 Rhode Island 8.82
8. Watkins, Rachel SR-4 Monmouth 8.92  
60 Hurdles Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. James, Latoya JR-3 Delaware 8.47
2. Lewis, Sa'De JR-3 Syracuse 8.63
3. Easterling, Alexis SR-4 Coppin State 8.64
4. Bowens, Sarah FR-1 Connecticut 8.71
5. Belot, Odrine FR-1 Connecticut 8.75
6. Brzyski, Renee SR-4 St. Peter's 8.79
7. Ransome, Dashana FR-1 Rider 8.85  
8. Webley, Brittney FR-1 Liberty 9.00  
 
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Norman, Breana JR-3 Hampton 8.38 3(1)
2. James, Latoya JR-3 Delaware 8.56 1(1)
3. Easterling, Alexis SR-4 Coppin State 8.61 2(1)
4. Briscoe, Shavon JR-3 George Mason 8.64 4(1)
5. Richard, Jamesha' FR-1 LIU Brooklyn 8.60 1(2)
6. Lewis, Sa'De JR-3 Syracuse 8.70 4(2)
7. Bowens, Sarah FR-1 Connecticut 8.73 2(2)
8. Amick-Alexis, Mina SO-2 Cornell 8.79 3(2)
9. Brady, Nikko JR-3 Boston U. 8.60 1(3)
10. Ransome, Dashana FR-1 Rider 8.79 4(3)
10. Webley, Brittney FR-1 Liberty 8.79 1(4)
12. Scott, Chantal JR-3 Connecticut 8.82 4(4)
13. Sheehan, Kalyn SR-4 Rhode Island 8.82 3(3)
14. Brzyski, Renee SR-4 St. Peter's 8.83 3(4)
15. Belot, Odrine FR-1 Connecticut 8.83 4(5)
16. Watkins, Rachel SR-4 Monmouth 8.84 4(6)  
17. Grant, Shanice FR-1 LIU Brooklyn 8.86 2(3)
18. Chijioke, Iris FR-1 Columbia 8.92 1(5)
19. Anthony, Michelle SO-2 Albany 8.94 2(4)  
20. Mclaughlin, Morgan FR-1 St. Peter's 8.95 2(5)
21. Astor, Brooke JR-3 Lehigh 8.99 1(6)  
22. Fereshetian, Allison JR-3 Maine 8.99 3(5)
23. Love, Kaitlyn SR-4 Army 9.06 3(6)  
24. Horschig, Doreen SO-2 Manhattan 9.09 3(7)
25. Smith, Madalayne JR-3 Connecticut 10.25 2(6)  
60 Hurdles Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. James, Latoya JR-3 Delaware 8.56
2. Richard, Jamesha' FR-1 LIU Brooklyn 8.60
3. Brady, Nikko JR-3 Boston U. 8.60
4. Webley, Brittney FR-1 Liberty 8.79
5. Chijioke, Iris FR-1 Columbia 8.92