• ICON KEY:
  • ECAC DIII
  • NEICAAA
  • IC4A/ECAC
  • NCAA DII Prov
  • NE-10
  • BIG EAST
  • Mets
  • Date: 03/01 - 03/03/13
  • Location: Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Reilly, Connor SR-4 Dartmouth 6.75 10
2. Adarquah-Yiadon, Jedidiah SR-4 Cornell 6.75 8
3. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 6.76 6
4. Drinks, Jesse SR-4 Connecticut 6.77 5
5. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 6.82 4
6. Smith, Kevin SR-4 Connecticut 6.87 3
7. Cummings, Darnell JR-3 Connecticut 6.88 2
8. Mahlung, Nickolei SR-4 LIU Brooklyn 6.90 1
9. Long, Dennison SR-4 UMBC 6.91 -
60 Meters Semifinals
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Reilly, Connor SR-4 Dartmouth 6.75 2(1)
2. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 6.82 1(1)
3. Drinks, Jesse SR-4 Connecticut 6.78 2(2)
4. Mahlung, Nickolei SR-4 LIU Brooklyn 6.83 1(2)
5. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 6.84 1(3)
6. Adarquah-Yiadon, Jedidiah SR-4 Cornell 6.86 2(3)
7. Cummings, Darnell JR-3 Connecticut 6.85 1(4)
8. Smith, Kevin SR-4 Connecticut 6.87 2(4)
9. Long, Dennison SR-4 UMBC 6.86 1(5)
10. Carter, Shakeil SO-2 Duquesne 6.88 2(5)
11. McCarthy, Connor JR-3 Harvard 6.90 2(6)
12. Williams Jr., Donald JR-3 Albany 6.91 1(6)
13. Eisemann, Jon JR-3 St. Joseph's (Pa.) 6.92 2(7)
14. Savoy, Jasper FR-1 Fairleigh Dickinson 6.95 2(8)
15. Ewart, Adian JR-3 St. Francis (N.Y.) 6.99 1(7)
60 Meters Semifinals Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 6.82
2. Mahlung, Nickolei SR-4 LIU Brooklyn 6.83
3. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 6.84
4. Cummings, Darnell JR-3 Connecticut 6.85
5. Long, Dennison SR-4 UMBC 6.86
6. Williams Jr., Donald JR-3 Albany 6.91
7. Ewart, Adian JR-3 St. Francis (N.Y.) 6.99
60 Meters Semifinals Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Reilly, Connor SR-4 Dartmouth 6.75
2. Drinks, Jesse SR-4 Connecticut 6.78
3. Adarquah-Yiadon, Jedidiah SR-4 Cornell 6.86
4. Smith, Kevin SR-4 Connecticut 6.87
5. Carter, Shakeil SO-2 Duquesne 6.88
6. McCarthy, Connor JR-3 Harvard 6.90
7. Eisemann, Jon JR-3 St. Joseph's (Pa.) 6.92
8. Savoy, Jasper FR-1 Fairleigh Dickinson 6.95
 
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Reilly, Connor SR-4 Dartmouth 6.84 3(1)
2. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 6.85 5(1)
3. Howard, Jihaad SO-2 Syracuse 6.85 1(1)
4. Smith, Kevin SR-4 Connecticut 6.91 2(1)
5. Adarquah-Yiadon, Jedidiah SR-4 Cornell 6.91 4(1)
6. Cummings, Darnell JR-3 Connecticut 6.91 2(2)
6. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 6.91 5(2)
8. Carter, Shakeil SO-2 Duquesne 6.93 3(2)
9. Drinks, Jesse SR-4 Connecticut 6.93 4(2)
10. Mahlung, Nickolei SR-4 LIU Brooklyn 6.96 1(2)
11. Williams Jr., Donald JR-3 Albany 6.93 3(3)
12. Savoy, Jasper FR-1 Fairleigh Dickinson 6.96 3(4)
12. Eisemann, Jon JR-3 St. Joseph's (Pa.) 6.96 5(3)
14. Ewart, Adian JR-3 St. Francis (N.Y.) 6.98 3(5)
15. Long, Dennison SR-4 UMBC 6.98 1(3)
16. McCarthy, Connor JR-3 Harvard 6.99 2(3)
17. Spruel, Roderick SR-4 Liberty 6.99 1(4)  
18. Eaton Hall, Jacob JR-3 Bucknell 7.01 3(6)  
19. Buskey, Brett SO-2 Dartmouth 7.01 2(4)
20. Kahana, Eric FR-1 Monmouth 7.01 4(3)  
21. Hicks, Justin SR-4 Bucknell 7.02 4(4)  
22. Williams, Eric JR-3 LIU Brooklyn 7.03 5(4)
23. Sartor-Francis, Jordan FR-1 Navy 7.03 4(5)  
24. Hynes, Ryan FR-1 Cornell 7.04 2(5)  
25. Blinn, Paul JR-3 Duquesne 7.04 4(6)  
26. Williams, Tarell SR-4 Liberty 7.06 1(5)  
27. DeFreitas, VJ SR-4 Duquesne 7.06 1(6)  
28. Douse, Kadeem SO-2 Rutgers 7.07 2(6)
29. Kenney, David JR-3 Connecticut 7.08 5(5)
30. Otieno, Martin JR-3 Lehigh 7.09 1(7)  
31. Eze, Emeka FR-1 Rutgers 7.10 1(8)
32. Presley, Jamel FR-1 St. Peter's 7.12 2(7)
33. Jones, Daniel JR-3 Yale 7.13 5(6)  
34. Myrtil, Abdias SO-2 Manhattan 7.14 3(7)
35. Asante, Maxwell SR-4 Liberty 7.17 4(7)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Howard, Jihaad SO-2 Syracuse 6.85
2. Mahlung, Nickolei SR-4 LIU Brooklyn 6.96
3. Long, Dennison SR-4 UMBC 6.98
4. Spruel, Roderick SR-4 Liberty 6.99  
5. Williams, Tarell SR-4 Liberty 7.06  
6. DeFreitas, VJ SR-4 Duquesne 7.06  
7. Otieno, Martin JR-3 Lehigh 7.09  
8. Eze, Emeka FR-1 Rutgers 7.10
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Kevin SR-4 Connecticut 6.91
2. Cummings, Darnell JR-3 Connecticut 6.91
3. McCarthy, Connor JR-3 Harvard 6.99
4. Buskey, Brett SO-2 Dartmouth 7.01
5. Hynes, Ryan FR-1 Cornell 7.04  
6. Douse, Kadeem SO-2 Rutgers 7.07
7. Presley, Jamel FR-1 St. Peter's 7.12
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Reilly, Connor SR-4 Dartmouth 6.84
2. Carter, Shakeil SO-2 Duquesne 6.93
3. Williams Jr., Donald JR-3 Albany 6.93
4. Savoy, Jasper FR-1 Fairleigh Dickinson 6.96
5. Ewart, Adian JR-3 St. Francis (N.Y.) 6.98
6. Eaton Hall, Jacob JR-3 Bucknell 7.01  
7. Myrtil, Abdias SO-2 Manhattan 7.14
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Adarquah-Yiadon, Jedidiah SR-4 Cornell 6.91
2. Drinks, Jesse SR-4 Connecticut 6.93
3. Kahana, Eric FR-1 Monmouth 7.01  
4. Hicks, Justin SR-4 Bucknell 7.02  
5. Sartor-Francis, Jordan FR-1 Navy 7.03  
6. Blinn, Paul JR-3 Duquesne 7.04  
7. Asante, Maxwell SR-4 Liberty 7.17  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 6.85
2. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 6.91
3. Eisemann, Jon JR-3 St. Joseph's (Pa.) 6.96
4. Williams, Eric JR-3 LIU Brooklyn 7.03
5. Kenney, David JR-3 Connecticut 7.08
6. Jones, Daniel JR-3 Yale 7.13  
 
200 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 20.88 10 1(1)
2. Rodney, Brendon SO-2 LIU Brooklyn 20.90 8 2(1)
3. Holland, Jaquan JR-3 Syracuse 21.09 6 1(2)
4. Hortelano-Roig, Bruno JR-3 Cornell 21.18 5 2(2)
5. Vaughn, Adrian JR-3 George Mason 21.19 4 1(3)
6. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 21.22 3 1(4)
200 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 20.88
2. Holland, Jaquan JR-3 Syracuse 21.09
3. Vaughn, Adrian JR-3 George Mason 21.19
4. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 21.22
200 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Rodney, Brendon SO-2 LIU Brooklyn 20.90
2. Hortelano-Roig, Bruno JR-3 Cornell 21.18
 
200 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Rodney, Brendon SO-2 LIU Brooklyn 20.99 3(1)
2. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 21.00 7(1)
3. Cummings, Darnell JR-3 Connecticut 21.11 9(1)
4. Holland, Jaquan JR-3 Syracuse 21.17 5(1)
5. Carter, Ryan SR-4 Delaware State 21.23 8(1)
6. Vaughn, Adrian JR-3 George Mason 21.25 3(2)
7. Hortelano-Roig, Bruno JR-3 Cornell 21.26 11(1)
8. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 21.35 1(1)
9. Lane, Jared SO-2 Northeastern 21.45 1(2)
10. Carter, Shakeil SO-2 Duquesne 21.47 2(1)
11. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 21.48 6(1)
12. Richards, Brian SR-4 LIU Brooklyn 21.50 11(2)
13. Lupica, Christian SO-2 Bucknell 21.55 10(1)
14. Long, Dennison SR-4 UMBC 21.57 9(2)
15. Page, R.J. SR-4 Boston U. 21.59 2(2)
16. Smith, Kevin SR-4 Connecticut 21.60 4(1)
17. Ojukwu, Kinsley JR-3 Cornell 21.61 1(3)
18. Wilson, Damani JR-3 Harvard 21.66 9(3)
19. Young, Jalen SO-2 Rhode Island 21.67 6(2)
20. Otieno, Martin JR-3 Lehigh 21.74 8(2)
21. Kahana, Eric FR-1 Monmouth 21.78 2(3)
22. Oliveira, Tyler SO-2 Rhode Island 21.81 7(2)
23. Baptiste, Wilvenson JR-3 Rider 21.83 10(2)
24. Long, Aron FR-1 Va. Military Institute 21.85 5(2)
25. Covington, Aaron FR-1 Morgan State 21.93 7(3)
26. Monroe, Devin SR-4 Lehigh 21.94 10(3)
27. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 21.95 5(3)
28. Williamson, Mikhail SO-2 LIU Brooklyn 21.95 8(3)
29. Bogaard, Brett JR-3 Navy 22.02 3(3)
30. Najbar, Patryk JR-3 Bucknell 22.04 11(3)
31. Hepp, Nick SR-4 Lafayette 22.10 11(4)
32. Graw, Daniel FR-1 Sacred Heart 22.14 10(4)
33. Smalls, DaQuan FR-1 George Mason 22.14 4(2)
34. Williams, Zaki FR-1 Fairleigh Dickinson 22.24 4(3)
35. Ewart, Adian JR-3 St. Francis (N.Y.) 22.25 1(4)
36. Douse, Kadeem SO-2 Rutgers 22.31 3(4)
37. Smutsky, Robert FR-1 William and Mary 22.32 8(4)  
38. Jones, John SR-4 George Mason 22.32 9(4)  
39. Dunbar, Rajee FR-1 Rutgers 22.35 2(4)
40. McCollin, Justin JR-3 Cornell 22.49 6(3)  
  Savoy, Jasper FR-1 Fairleigh Dickinson NT 6  
  DeFreitas, VJ SR-4 Duquesne NT 4  
  Eisemann, Jon JR-3 St. Joseph's (Pa.) NT 5  
200 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Radden, Aaron SR-4 Central Connecticut 21.35
2. Lane, Jared SO-2 Northeastern 21.45
3. Ojukwu, Kinsley JR-3 Cornell 21.61
4. Ewart, Adian JR-3 St. Francis (N.Y.) 22.25
200 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Carter, Shakeil SO-2 Duquesne 21.47
2. Page, R.J. SR-4 Boston U. 21.59
3. Kahana, Eric FR-1 Monmouth 21.78
4. Dunbar, Rajee FR-1 Rutgers 22.35
200 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Rodney, Brendon SO-2 LIU Brooklyn 20.99
2. Vaughn, Adrian JR-3 George Mason 21.25
3. Bogaard, Brett JR-3 Navy 22.02
4. Douse, Kadeem SO-2 Rutgers 22.31
200 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Smith, Kevin SR-4 Connecticut 21.60
2. Smalls, DaQuan FR-1 George Mason 22.14
3. Williams, Zaki FR-1 Fairleigh Dickinson 22.24
  DeFreitas, VJ SR-4 Duquesne NT  
200 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Holland, Jaquan JR-3 Syracuse 21.17
2. Long, Aron FR-1 Va. Military Institute 21.85
3. Spencer, Javon JR-3 Maryland-Eastern Shore 21.95
  Eisemann, Jon JR-3 St. Joseph's (Pa.) NT  
200 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Wallace, Marcus JR-3 Maryland-Eastern Shore 21.48
2. Young, Jalen SO-2 Rhode Island 21.67
3. McCollin, Justin JR-3 Cornell 22.49  
  Savoy, Jasper FR-1 Fairleigh Dickinson NT  
200 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Walsh, Andre SR-4 Maryland-Eastern Shore 21.00
2. Oliveira, Tyler SO-2 Rhode Island 21.81
3. Covington, Aaron FR-1 Morgan State 21.93
200 Meters Preliminaries Heat 8
Pl. Name Year Team Time  
1. Carter, Ryan SR-4 Delaware State 21.23
2. Otieno, Martin JR-3 Lehigh 21.74
3. Williamson, Mikhail SO-2 LIU Brooklyn 21.95
4. Smutsky, Robert FR-1 William and Mary 22.32  
200 Meters Preliminaries Heat 9
Pl. Name Year Team Time  
1. Cummings, Darnell JR-3 Connecticut 21.11
2. Long, Dennison SR-4 UMBC 21.57
3. Wilson, Damani JR-3 Harvard 21.66
4. Jones, John SR-4 George Mason 22.32  
200 Meters Preliminaries Heat 10
Pl. Name Year Team Time  
1. Lupica, Christian SO-2 Bucknell 21.55
2. Baptiste, Wilvenson JR-3 Rider 21.83
3. Monroe, Devin SR-4 Lehigh 21.94
4. Graw, Daniel FR-1 Sacred Heart 22.14
200 Meters Preliminaries Heat 11
Pl. Name Year Team Time  
1. Hortelano-Roig, Bruno JR-3 Cornell 21.26
2. Richards, Brian SR-4 LIU Brooklyn 21.50
3. Najbar, Patryk JR-3 Bucknell 22.04
4. Hepp, Nick SR-4 Lafayette 22.10
 
400 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Hutchison, Je'von JR-3 Hampton 46.74 10 2(1)
2. Latty, Tewado SR-4 Boston U. 46.86 8 1(1)
3. Davidson, Anthony JR-3 Rhode Island 46.98 6 2(2)
4. Bowe, Stephen JR-3 Delaware State 47.32 5 1(2)
5. Roberts, Jamal SR-4 LIU Brooklyn 48.27 4 1(3)
6. Petit-Frere, Alex SR-4 Albany 48.54 3 2(3)
400 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Latty, Tewado SR-4 Boston U. 46.86
2. Bowe, Stephen JR-3 Delaware State 47.32
3. Roberts, Jamal SR-4 LIU Brooklyn 48.27
400 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hutchison, Je'von JR-3 Hampton 46.74
2. Davidson, Anthony JR-3 Rhode Island 46.98
3. Petit-Frere, Alex SR-4 Albany 48.54
 
400 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Hutchison, Je'von JR-3 Hampton 46.85 6(1)
2. Latty, Tewado SR-4 Boston U. 46.92 7(1)
3. Carter, Ryan SR-4 Delaware State 47.38 2(1)
4. Bowe, Stephen JR-3 Delaware State 47.58 2(2)
5. Davidson, Anthony JR-3 Rhode Island 47.84 1(1)
6. Okezie, Chidi SO-2 Hampton 47.84 4(1)
7. Petit-Frere, Alex SR-4 Albany 48.05 7(2)
8. Roberts, Jamal SR-4 LIU Brooklyn 48.11 7(3)
9. Lagerberg, David FR-1 Boston U. 48.14 7(4)
10. Santana, Jonathan SR-4 Albany 48.15 5(1)
11. Tapper, Kevin SO-2 Bucknell 48.21 1(2)
12. Jones, Taariq FR-1 Albany 48.36 1(3)
13. Boyd, Ben SO-2 Monmouth 48.36 6(2)
14. Covington, Aaron FR-1 Morgan State 48.50 4(2)
15. Wilson, Lionel SO-2 Temple 48.54 1(4)
16. Taylor, Patrick SO-2 Army 48.55 3(1)
17. Batiste, Austin FR-1 Navy 48.57 3(2)
18. Monroe, Devin SR-4 Lehigh 48.59 5(2)
19. Jordan, D'Andre SO-2 Rutgers 48.62 3(3)
20. Coburn, Angel FR-1 George Mason 48.78 2(3)
21. Dunbar, Rajee FR-1 Rutgers 48.87 5(3)
22. Cadiente, Jeremy JR-3 Navy 48.89 4(3)
23. Myers, Damian SR-4 Temple 49.19 7(5)
23. Williams, Zaki FR-1 Fairleigh Dickinson 49.19 2(4)
25. Shapiro, Alex JR-3 Northeastern 49.20 2(5)
26. Fruster, Jamal SO-2 Central Connecticut 49.71 5(4)
27. Hairston, Brandon FR-1 Morgan State 49.89 3(4)  
28. Kempel, Kolton SR-4 Navy 50.01 5(5)  
29. Washington, Andre SR-4 Liberty 50.01 6(3)  
30. Wagner, Edward FR-1 Dartmouth 50.69 6(4)  
  Chatman, Aaron JR-3 Maryland-Eastern Shore NT 6  
400 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Davidson, Anthony JR-3 Rhode Island 47.84
2. Tapper, Kevin SO-2 Bucknell 48.21
3. Jones, Taariq FR-1 Albany 48.36
4. Wilson, Lionel SO-2 Temple 48.54
400 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Carter, Ryan SR-4 Delaware State 47.38
2. Bowe, Stephen JR-3 Delaware State 47.58
3. Coburn, Angel FR-1 George Mason 48.78
4. Williams, Zaki FR-1 Fairleigh Dickinson 49.19
5. Shapiro, Alex JR-3 Northeastern 49.20
400 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Taylor, Patrick SO-2 Army 48.55
2. Batiste, Austin FR-1 Navy 48.57
3. Jordan, D'Andre SO-2 Rutgers 48.62
4. Hairston, Brandon FR-1 Morgan State 49.89  
400 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Okezie, Chidi SO-2 Hampton 47.84
2. Covington, Aaron FR-1 Morgan State 48.50
3. Cadiente, Jeremy JR-3 Navy 48.89
400 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Santana, Jonathan SR-4 Albany 48.15
2. Monroe, Devin SR-4 Lehigh 48.59
3. Dunbar, Rajee FR-1 Rutgers 48.87
4. Fruster, Jamal SO-2 Central Connecticut 49.71
5. Kempel, Kolton SR-4 Navy 50.01  
400 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Hutchison, Je'von JR-3 Hampton 46.85
2. Boyd, Ben SO-2 Monmouth 48.36
3. Washington, Andre SR-4 Liberty 50.01  
4. Wagner, Edward FR-1 Dartmouth 50.69  
  Chatman, Aaron JR-3 Maryland-Eastern Shore NT  
400 Meters Preliminaries Heat 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Latty, Tewado SR-4 Boston U. 46.92
2. Petit-Frere, Alex SR-4 Albany 48.05
3. Roberts, Jamal SR-4 LIU Brooklyn 48.11
4. Lagerberg, David FR-1 Boston U. 48.14
5. Myers, Damian SR-4 Temple 49.19
 
500 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Empty, George SR-4 George Mason 1:01.24 10 2(1)
2. Gallen, Tyler SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:02.27 8 2(2)
3. Twombly, Kyle JR-3 Connecticut 1:03.09 6 1(1)
4. Persson, Kevin SR-4 St. Peter's 1:03.26 5 2(3)
5. Atkinson, Sean SR-4 Fordham 1:03.36 4 1(2)
6. Arslain, Paul SR-4 Liberty 1:03.52 3 1(3)
7. Moore, George SO-2 VCU 1:03.65 2 2(4)
8. Smith, Christopher JR-3 Army 1:03.71 1 1(4)
500 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Twombly, Kyle JR-3 Connecticut 1:03.09
2. Atkinson, Sean SR-4 Fordham 1:03.36
3. Arslain, Paul SR-4 Liberty 1:03.52
4. Smith, Christopher JR-3 Army 1:03.71
500 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Empty, George SR-4 George Mason 1:01.24
2. Gallen, Tyler SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:02.27
3. Persson, Kevin SR-4 St. Peter's 1:03.26
4. Moore, George SO-2 VCU 1:03.65
 
500 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Empty, George SR-4 George Mason 1:02.26 5(1)
2. Atkinson, Sean SR-4 Fordham 1:02.72 3(1)
3. Persson, Kevin SR-4 St. Peter's 1:02.89 3(2)
4. Twombly, Kyle JR-3 Connecticut 1:03.49 6(1)
5. Gallen, Tyler SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:03.55 2(1)
6. Arslain, Paul SR-4 Liberty 1:03.56 2(2)
7. Moore, George SO-2 VCU 1:03.75 1(1)
8. Smith, Christopher JR-3 Army 1:03.81 2(3)
9. Barbalinardo, Garrett SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:03.99 1(2)
10. Olloqui, Cisco SO-2 Cornell 1:04.24 6(2)
11. Reyes, Luis FR-1 Monmouth 1:04.24 3(3)
12. Hunter, Kevin FR-1 Northeastern 1:04.31 4(1)
13. Welch, Chris SR-4 LIU Brooklyn 1:04.40 6(3)
14. Flood, Zach SO-2 Cornell 1:04.43 6(4)
15. Morgan, Kervin JR-3 LIU Brooklyn 1:04.45 4(2)
16. Dyagilev, Jenya FR-1 Fairleigh Dickinson 1:04.54 1(3)
17. Brown, Dave SR-4 Rider 1:04.59 2(4)
18. Augustin, Andi SO-2 LIU Brooklyn 1:04.73 5(2)
19. Roberts, Griffith JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.77 3(4)
20. Petit-Homme, Mica-Jonathan FR-1 LIU Brooklyn 1:04.90 5(3)
21. Noel, Abraham SO-2 Lincoln (Pa.) 1:04.92 5(4)
22. Oluyadi, Bayaan JR-3 Monmouth 1:05.11 5(5)
23. Spees, Stevyn FR-1 Army 1:05.21 4(3)  
24. Connor, Malcolm FR-1 Central Connecticut 1:05.27 4(4)
25. McLean, Alistar FR-1 LIU Brooklyn 1:06.04 4(5)
26. Sakovits, Andrew SO-2 Rhode Island 1:06.07 3(5)  
27. Bajulaiye, Temi FR-1 Binghamton 1:07.78 6(5)  
28. Karam, Charles SR-4 Albany 1:08.37 1(4)  
500 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Moore, George SO-2 VCU 1:03.75
2. Barbalinardo, Garrett SR-4 St. Joseph's (Pa.) 1:03.99
3. Dyagilev, Jenya FR-1 Fairleigh Dickinson 1:04.54
4. Karam, Charles SR-4 Albany 1:08.37  
500 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Gallen, Tyler SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:03.55
2. Arslain, Paul SR-4 Liberty 1:03.56
3. Smith, Christopher JR-3 Army 1:03.81
4. Brown, Dave SR-4 Rider 1:04.59
500 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Atkinson, Sean SR-4 Fordham 1:02.72
2. Persson, Kevin SR-4 St. Peter's 1:02.89
3. Reyes, Luis FR-1 Monmouth 1:04.24
4. Roberts, Griffith JR-3 St. Joseph's (Pa.) 1:04.77
5. Sakovits, Andrew SO-2 Rhode Island 1:06.07  
500 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Hunter, Kevin FR-1 Northeastern 1:04.31
2. Morgan, Kervin JR-3 LIU Brooklyn 1:04.45
3. Spees, Stevyn FR-1 Army 1:05.21  
4. Connor, Malcolm FR-1 Central Connecticut 1:05.27
5. McLean, Alistar FR-1 LIU Brooklyn 1:06.04
500 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Empty, George SR-4 George Mason 1:02.26
2. Augustin, Andi SO-2 LIU Brooklyn 1:04.73
3. Petit-Homme, Mica-Jonathan FR-1 LIU Brooklyn 1:04.90
4. Noel, Abraham SO-2 Lincoln (Pa.) 1:04.92
5. Oluyadi, Bayaan JR-3 Monmouth 1:05.11
500 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Twombly, Kyle JR-3 Connecticut 1:03.49
2. Olloqui, Cisco SO-2 Cornell 1:04.24
3. Welch, Chris SR-4 LIU Brooklyn 1:04.40
4. Flood, Zach SO-2 Cornell 1:04.43
5. Bajulaiye, Temi FR-1 Binghamton 1:07.78  
 
800 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Bennatan, Alex SR-4 Connecticut 1:49.45 10
2. Brown, Zavior SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:49.48 8
3. Thomas, Andre SR-4 Coppin State 1:50.05 6
4. Gibilisco, Louis SR-4 Mount St. Mary's 1:50.29 5
5. Ibadin, Edose SO-2 Hampton 1:50.64 4
6. Wilson, Clyde SO-2 Army 1:51.31 3
7. Butenewicz, Steve SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:52.06 2
800 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Ibadin, Edose SO-2 Hampton 1:50.70 2(1)
2. Gibilisco, Louis SR-4 Mount St. Mary's 1:50.84 3(1)
3. Thomas, Andre SR-4 Coppin State 1:51.31 4(1)
4. Bennatan, Alex SR-4 Connecticut 1:51.47 1(1)
5. Wilson, Clyde SO-2 Army 1:51.80 5(1)
6. Butenewicz, Steve SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:52.34 6(1)
7. Brown, Zavior SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:50.83 2(2)
8. Tasco, Dominic JR-3 TCNJ 1:51.39 4(2)
9. Watson, Christopher SO-2 Lehigh 1:51.97 4(3)
10. Bartholomew, Wayne SR-4 La Salle 1:52.08 3(2)
11. Maritim, Nephat SO-2 Harvard 1:52.14 5(2)
12. Gentile, Nick JR-3 Robert Morris 1:52.15 1(2)
13. Perrier, Gregory SO-2 Manhattan 1:52.24 1(3)
14. Reilly, Paul SR-4 La Salle 1:52.45 2(3)
15. Shaw, Joshua SR-4 Navy 1:52.47 5(3)
16. Zirngibl, Lukas JR-3 Dartmouth 1:52.50 6(2)
17. Homer, Jeff SR-4 Harvard 1:52.59 6(3)
18. Lysher, Jacob JR-3 Va. Military Institute 1:52.99 6(4)
19. Wesh, Greg SR-4 Rider 1:53.06 6(5)
20. Kingsland, Joshua SO-2 Navy 1:53.09 5(4)
21. Rhodes, Robert FR-1 Connecticut 1:53.09 4(4)
22. Thompson, Freddie JR-3 Robert Morris 1:53.21 3(3)
23. Gilhuley, Joseph SR-4 St. Francis (N.Y.) 1:53.26 4(5)
24. Shepherd, Bret SR-4 La Salle 1:53.31 3(4)
25. Rumble, Dorian JR-3 Robert Morris 1:53.37 4(6)
26. Rosenberg, Elliott SR-4 Cornell 1:53.48 1(4)
27. Reck, Connor SO-2 Harvard 1:53.49 2(4)
28. Ramirez, Larry JR-3 Hampton 1:53.96 5(5)
29. Shirvell, James JR-3 Yale 1:54.04 1(5)
30. Stillman, Andrew SR-4 Vermont 1:54.37 5(6)
31. Sherret, John SO-2 Liberty 1:54.79 1(6)
32. Haney, Caleb JR-3 Navy 1:55.00 6(6)  
33. Smith, Andrew JR-3 UMBC 1:55.46 2(5)  
34. Romain, Ryan JR-3 Harvard 1:55.56 4(7)
35. Martin, Avery FR-1 Va. Military Institute 1:56.46 2(6)  
36. Hope, Trevor SO-2 Liberty 1:57.06 3(5)  
37. Weinlandt, Will JR-3 Cornell 1:57.79 6(7)  
38. Parker, Christopher SR-4 Lafayette 1:58.42 1(7)  
800 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Bennatan, Alex SR-4 Connecticut 1:51.47
2. Gentile, Nick JR-3 Robert Morris 1:52.15
3. Perrier, Gregory SO-2 Manhattan 1:52.24
4. Rosenberg, Elliott SR-4 Cornell 1:53.48
5. Shirvell, James JR-3 Yale 1:54.04
6. Sherret, John SO-2 Liberty 1:54.79
7. Parker, Christopher SR-4 Lafayette 1:58.42  
800 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Ibadin, Edose SO-2 Hampton 1:50.70
2. Brown, Zavior SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:50.83
3. Reilly, Paul SR-4 La Salle 1:52.45
4. Reck, Connor SO-2 Harvard 1:53.49
5. Smith, Andrew JR-3 UMBC 1:55.46  
6. Martin, Avery FR-1 Va. Military Institute 1:56.46  
800 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Gibilisco, Louis SR-4 Mount St. Mary's 1:50.84
2. Bartholomew, Wayne SR-4 La Salle 1:52.08
3. Thompson, Freddie JR-3 Robert Morris 1:53.21
4. Shepherd, Bret SR-4 La Salle 1:53.31
5. Hope, Trevor SO-2 Liberty 1:57.06  
800 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Thomas, Andre SR-4 Coppin State 1:51.31
2. Tasco, Dominic JR-3 TCNJ 1:51.39
3. Watson, Christopher SO-2 Lehigh 1:51.97
4. Rhodes, Robert FR-1 Connecticut 1:53.09
5. Gilhuley, Joseph SR-4 St. Francis (N.Y.) 1:53.26
6. Rumble, Dorian JR-3 Robert Morris 1:53.37
7. Romain, Ryan JR-3 Harvard 1:55.56
800 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Wilson, Clyde SO-2 Army 1:51.80
2. Maritim, Nephat SO-2 Harvard 1:52.14
3. Shaw, Joshua SR-4 Navy 1:52.47
4. Kingsland, Joshua SO-2 Navy 1:53.09
5. Ramirez, Larry JR-3 Hampton 1:53.96
6. Stillman, Andrew SR-4 Vermont 1:54.37
800 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Butenewicz, Steve SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:52.34
2. Zirngibl, Lukas JR-3 Dartmouth 1:52.50
3. Homer, Jeff SR-4 Harvard 1:52.59
4. Lysher, Jacob JR-3 Va. Military Institute 1:52.99
5. Wesh, Greg SR-4 Rider 1:53.06
6. Haney, Caleb JR-3 Navy 1:55.00  
7. Weinlandt, Will JR-3 Cornell 1:57.79  
 
1000 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Rojeras, Mikael JR-3 Manhattan 2:24.05 10
2. DeLallo, John SO-2 Albany 2:24.63 8
3. Russell, Kevin SR-4 Army 2:24.79 6
4. Chavez, Alvaro FR-1 Connecticut 2:24.82 5
5. Levine, Alexander SO-2 Connecticut 2:24.87 4
6. Cornfield, Jarred SO-2 Liberty 2:26.39 3
7. D'Emic, Kevin SR-4 Manhattan 2:27.51 2
8. Kereszetes, Andrew FR-1 UMBC 2:34.46 1  
1000 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Chavez, Alvaro FR-1 Connecticut 2:25.33 2(1)
2. Russell, Kevin SR-4 Army 2:25.86 3(1)
3. DeLallo, John SO-2 Albany 2:25.97 1(1)
4. Levine, Alexander SO-2 Connecticut 2:26.01 1(2)
5. Rojeras, Mikael JR-3 Manhattan 2:26.14 3(2)
6. D'Emic, Kevin SR-4 Manhattan 2:26.39 3(3)
7. Cornfield, Jarred SO-2 Liberty 2:26.50 3(4)
8. Kereszetes, Andrew FR-1 UMBC 2:26.77 2(2)
9. McFall, Will SR-4 Cornell 2:26.84 1(3)
10. Langille, Andrew FR-1 Monmouth 2:27.13 1(4)
11. Gilhuley, Paul SR-4 St. Francis (N.Y.) 2:27.24 2(3)
12. Mullen, Thomas JR-3 UMass Amherst 2:27.39 2(4)
13. McCormack, Phelan SO-2 Cornell 2:27.94 3(5)
14. Miller, William FR-1 Navy 2:28.38 3(6)
15. Marthy, David SO-2 Marist 2:29.11 2(5)
16. Belcher, Sam SO-2 Cornell 2:29.31 2(6)  
17. Weaver, Lance FR-1 St. Peter's 2:29.57 3(7)
18. Rushing, David SR-4 George Mason 2:29.74 3(8)  
19. Linehan, Jack JR-3 Boston College 2:30.02 3(9)
20. Hennessy, Tom FR-1 Boston College 2:30.23 1(5)
21. Gervais, David JR-3 New Hampshire 2:30.28 2(7)  
22. Charland, Brian SR-4 Bucknell 2:30.40 1(6)  
23. Horning, Dustin SR-4 Bucknell 2:31.45 1(7)  
24. Ferris, Timothy SO-2 Boston College 2:31.69 1(8)  
25. Decker, Luke SO-2 Dartmouth 2:32.60 2(8)  
26. Looney, Billy SO-2 Harvard 2:33.41 1(9)  
1000 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. DeLallo, John SO-2 Albany 2:25.97
2. Levine, Alexander SO-2 Connecticut 2:26.01
3. McFall, Will SR-4 Cornell 2:26.84
4. Langille, Andrew FR-1 Monmouth 2:27.13
5. Hennessy, Tom FR-1 Boston College 2:30.23
6. Charland, Brian SR-4 Bucknell 2:30.40  
7. Horning, Dustin SR-4 Bucknell 2:31.45  
8. Ferris, Timothy SO-2 Boston College 2:31.69  
9. Looney, Billy SO-2 Harvard 2:33.41  
1000 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Chavez, Alvaro FR-1 Connecticut 2:25.33
2. Kereszetes, Andrew FR-1 UMBC 2:26.77
3. Gilhuley, Paul SR-4 St. Francis (N.Y.) 2:27.24
4. Mullen, Thomas JR-3 UMass Amherst 2:27.39
5. Marthy, David SO-2 Marist 2:29.11
6. Belcher, Sam SO-2 Cornell 2:29.31  
7. Gervais, David JR-3 New Hampshire 2:30.28  
8. Decker, Luke SO-2 Dartmouth 2:32.60  
1000 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Russell, Kevin SR-4 Army 2:25.86
2. Rojeras, Mikael JR-3 Manhattan 2:26.14
3. D'Emic, Kevin SR-4 Manhattan 2:26.39
4. Cornfield, Jarred SO-2 Liberty 2:26.50
5. McCormack, Phelan SO-2 Cornell 2:27.94
6. Miller, William FR-1 Navy 2:28.38
7. Weaver, Lance FR-1 St. Peter's 2:29.57
8. Rushing, David SR-4 George Mason 2:29.74  
9. Linehan, Jack JR-3 Boston College 2:30.02
 
Mile Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Geoghegan, Will JR-3 Dartmouth 4:05.71 10
2. Hamm, Jordan JR-3 Boston College 4:05.95 8
3. Mohn, Logan SO-2 St. Joseph's (Pa.) 4:06.11 6
4. Moser, Alexander JR-3 Maine 4:06.57 5
5. Kennedy, Weston JR-3 Navy 4:06.61 4
6. Greene, Kevin JR-3 New Hampshire 4:07.01 3
7. Leskow, Aaron JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:07.97 2
8. Clark, Joe SR-4 Connecticut 4:10.34 1
9. Doyle, Brian JR-3 Northeastern 4:12.11 -
10. Thomas, Kevin FR-1 Boston U. 4:17.30 -  
Mile Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Hamm, Jordan JR-3 Boston College 4:06.35 2(1)
2. Greene, Kevin JR-3 New Hampshire 4:06.88 4(1)
3. Leskow, Aaron JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:08.25 1(1)
4. Kennedy, Weston JR-3 Navy 4:09.17 3(1)
5. Geoghegan, Will JR-3 Dartmouth 4:06.52 2(2)
6. Mohn, Logan SO-2 St. Joseph's (Pa.) 4:07.32 4(2)
7. Moser, Alexander JR-3 Maine 4:07.37 2(3)
8. Clark, Joe SR-4 Connecticut 4:08.23 2(4)
9. Doyle, Brian JR-3 Northeastern 4:08.67 1(2)
10. Thomas, Kevin FR-1 Boston U. 4:08.70 2(5)
11. Ross, Stuart SO-2 Boston U. 4:08.74 4(3)
12. Sterling, Henry JR-3 Dartmouth 4:08.83 1(3)
13. Linehan, Jack JR-3 Boston College 4:08.84 2(6)
14. Gruschow, Thomas SO-2 Mount St. Mary's 4:09.26 4(4)
15. Sollowin, Stephen SO-2 Northeastern 4:09.33 3(2)
16. Purnell, Tom FR-1 Harvard 4:09.71 1(4)
17. Biekert, Brian SO-2 Central Connecticut 4:09.74 4(5)
18. Stogsdill, Christopher SR-4 Iona 4:10.15 4(6)
19. McBrien, Ethan SR-4 Vermont 4:10.23 1(5)
20. Nelson, Andrew SR-4 Syracuse 4:10.76 3(3)
21. Ravetz, Ben SO-2 Boston U. 4:10.97 4(7)
22. Swisko, Christopher SR-4 Mount St. Mary's 4:11.06 2(7)
23. Potts, Ben SO-2 Cornell 4:11.18 4(8)
24. Day, Kevin JR-3 La Salle 4:13.11 3(4)
25. McConaughy, Joseph JR-3 Boston College 4:13.69 3(5)
26. Rainero, Ben FR-1 Cornell 4:13.81 3(6)
27. Misenti, Forrest SO-2 Syracuse 4:13.86 4(9)
28. Castelli, Mark SR-4 Army 4:13.96 3(7)
29. Fedor, Collin SO-2 Boston College 4:14.21 3(8)
30. Bennison, Andy SO-2 Syracuse 4:14.33 3(9)
31. Davis, Cullen JR-3 Temple 4:16.23 2(8)  
32. O'Kane, Tom JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:19.30 3(10)  
33. Hartnett, Sean SR-4 Monmouth 4:19.61 2(9)  
34. Taylor, Antony JR-3 UMass Amherst 4:23.07 1(6)  
35. Bennatan, Tim SR-4 Connecticut 4:27.46 1(7)  
36. Bernitt, Samuel JR-3 Lehigh 4:27.96 1(8)  
Mile Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Leskow, Aaron JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:08.25
2. Doyle, Brian JR-3 Northeastern 4:08.67
3. Sterling, Henry JR-3 Dartmouth 4:08.83
4. Purnell, Tom FR-1 Harvard 4:09.71
5. McBrien, Ethan SR-4 Vermont 4:10.23
6. Taylor, Antony JR-3 UMass Amherst 4:23.07  
7. Bennatan, Tim SR-4 Connecticut 4:27.46  
8. Bernitt, Samuel JR-3 Lehigh 4:27.96  
Mile Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Hamm, Jordan JR-3 Boston College 4:06.35
2. Geoghegan, Will JR-3 Dartmouth 4:06.52
3. Moser, Alexander JR-3 Maine 4:07.37
4. Clark, Joe SR-4 Connecticut 4:08.23
5. Thomas, Kevin FR-1 Boston U. 4:08.70
6. Linehan, Jack JR-3 Boston College 4:08.84
7. Swisko, Christopher SR-4 Mount St. Mary's 4:11.06
8. Davis, Cullen JR-3 Temple 4:16.23  
9. Hartnett, Sean SR-4 Monmouth 4:19.61  
Mile Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Kennedy, Weston JR-3 Navy 4:09.17
2. Sollowin, Stephen SO-2 Northeastern 4:09.33
3. Nelson, Andrew SR-4 Syracuse 4:10.76
4. Day, Kevin JR-3 La Salle 4:13.11
5. McConaughy, Joseph JR-3 Boston College 4:13.69
6. Rainero, Ben FR-1 Cornell 4:13.81
7. Castelli, Mark SR-4 Army 4:13.96
8. Fedor, Collin SO-2 Boston College 4:14.21
9. Bennison, Andy SO-2 Syracuse 4:14.33
10. O'Kane, Tom JR-3 St. Joseph's (Pa.) 4:19.30  
Mile Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Greene, Kevin JR-3 New Hampshire 4:06.88
2. Mohn, Logan SO-2 St. Joseph's (Pa.) 4:07.32
3. Ross, Stuart SO-2 Boston U. 4:08.74
4. Gruschow, Thomas SO-2 Mount St. Mary's 4:09.26
5. Biekert, Brian SO-2 Central Connecticut 4:09.74
6. Stogsdill, Christopher SR-4 Iona 4:10.15
7. Ravetz, Ben SO-2 Boston U. 4:10.97
8. Potts, Ben SO-2 Cornell 4:11.18
9. Misenti, Forrest SO-2 Syracuse 4:13.86
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Clorley, Daniel JR-3 Iona 8:02.15 10 2(1)
2. Santana, Alfredo JR-3 La Salle 8:02.75 8 2(2)
3. Edmonds, Caleb JR-3 Liberty 8:03.39 6 2(3)
4. McGrath, Alex SR-4 William and Mary 8:05.72 5 2(4)
5. Paulson, Matt SR-4 Boston U. 8:09.41 4 2(5)
6. Kamyszek, Reed SO-2 Syracuse 8:09.69 3 2(6)
7. Clements, Kieran FR-1 Iona 8:13.10 2 2(7)
8. Ubriaco, Otis SO-2 Iona 8:15.32 1 2(8)
9. Dooney, Kevin FR-1 Yale 8:15.41 - 1(1)
10. Barger, Robert SO-2 Army 8:15.52 - 2(9)
11. Rynning, Sean JR-3 Navy 8:16.07 - 1(2)
12. Molke, Robert SR-4 Syracuse 8:17.07 - 2(10)
13. Prizzi, John SO-2 New Hampshire 8:18.37 - 1(3)
14. Galindo, Ricardo JR-3 Army 8:18.46 - 1(4)
15. Gibson, Robert SR-4 Boston U. 8:19.05 - 2(11)
16. Cunetta, Michael JR-3 Yale 8:19.88 - 1(5)
17. Schroeder, Stephen FR-1 Navy 8:20.29 - 1(6)
18. Griffin, William SR-4 Marist 8:21.22 - 1(7)
19. Izewski, Alex FR-1 Temple 8:21.37 - 1(8)
20. Straneva, Max SO-2 Syracuse 8:22.35 - 1(9)
21. Triplett, Jeramy SO-2 Navy 8:22.91 - 1(10)
22. Muller, John SR-4 William and Mary 8:23.90 - 2(12)
23. Davis, Kyle SO-2 Navy 8:24.69 - 1(11)
24. DeLaMora, Brian SO-2 Navy 8:24.95 - 2(13)
25. Taylor, Antony JR-3 UMass Amherst 8:27.76 - 1(12)
26. Gunzenhauser, Radford JR-3 William and Mary 8:28.05 - 2(14)  
27. Miller, James JR-3 Lehigh 8:28.08 - 1(13)  
28. O'Brien, Lyle SR-4 Lehigh 8:31.26 - 1(14)  
29. Kacyon, Matthew JR-3 Temple 8:32.44 - 1(15)  
30. Somoroff, Aaron SO-2 Boston U. 8:33.65 - 1(16)  
31. Melly, David SO-2 Cornell 8:34.85 - 1(17)  
32. Groves, Max JR-3 Cornell 8:36.34 - 2(15)  
33. O'Dowd, Mike SO-2 Iona 8:36.67 - 1(18)
34. Bowen, Khari SO-2 Monmouth 8:36.77 - 1(19)  
35. Szulewski, Paul SO-2 St. Joseph's (Pa.) 8:41.57 - 1(20)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Dooney, Kevin FR-1 Yale 8:15.41
2. Rynning, Sean JR-3 Navy 8:16.07
3. Prizzi, John SO-2 New Hampshire 8:18.37
4. Galindo, Ricardo JR-3 Army 8:18.46
5. Cunetta, Michael JR-3 Yale 8:19.88
6. Schroeder, Stephen FR-1 Navy 8:20.29
7. Griffin, William SR-4 Marist 8:21.22
8. Izewski, Alex FR-1 Temple 8:21.37
9. Straneva, Max SO-2 Syracuse 8:22.35
10. Triplett, Jeramy SO-2 Navy 8:22.91
11. Davis, Kyle SO-2 Navy 8:24.69