• Date: 02/22 - 02/23/13
  • Location: SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
    • ICON KEY:

Men's 600 Meters

Top↑
600 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Loxsom, Casimir SR-4 Penn State 1:15.42 10 2(1)  
2. Abda, Harun SR-4 Minnesota 1:15.80 8 1(1)  
3. Gipson, Levi FR-1 Nebraska 1:16.84 6 2(2)  
4. Rush, Cody FR-1 Nebraska 1:16.89 5 2(3)  
5. Brooks, Marvel SR-4 Ohio State 1:17.18 4 1(2)  
6. Brinn, Tommy SR-4 Nebraska 1:17.73 3 1(3)  
7. Hawk, London SO-2 Nebraska 1:17.85 2 1(4)  
8. Woloszyk, Tyler JR-3 Wisconsin 1:17.96 1 2(4)  
9. Taylor, Malcolm SR-4 Illinois 1:18.24 - 1(5)  
600 Meters Finals Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Abda, Harun SR-4 Minnesota 1:15.80  
2. Brooks, Marvel SR-4 Ohio State 1:17.18  
3. Brinn, Tommy SR-4 Nebraska 1:17.73  
4. Hawk, London SO-2 Nebraska 1:17.85  
5. Taylor, Malcolm SR-4 Illinois 1:18.24  
600 Meters Finals Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Loxsom, Casimir SR-4 Penn State 1:15.42  
2. Gipson, Levi FR-1 Nebraska 1:16.84  
3. Rush, Cody FR-1 Nebraska 1:16.89  
4. Woloszyk, Tyler JR-3 Wisconsin 1:17.96  
 
600 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Loxsom, Casimir SR-4 Penn State 1:16.33 5(1)  
2. Gipson, Levi FR-1 Nebraska 1:17.47 6(1)  
3. Woloszyk, Tyler JR-3 Wisconsin 1:17.93 1(1)  
4. Rush, Cody FR-1 Nebraska 1:17.97 2(1)  
5. Brooks, Marvel SR-4 Ohio State 1:18.18 3(1)  
6. Hawk, London SO-2 Nebraska 1:18.74 4(1)  
7. Abda, Harun SR-4 Minnesota 1:16.81 5(2)  
8. Taylor, Malcolm SR-4 Illinois 1:18.09 2(2)  
9. Brinn, Tommy SR-4 Nebraska 1:18.22 3(2)  
10. Deng, Goaner FR-1 Minnesota 1:18.35 6(2)  
11. Holton, John SR-4 Minnesota 1:19.11 1(2)  
12. Flattery, Neil FR-1 Iowa 1:19.13 2(3)  
13. Pierre Louis, Nathan FR-1 Indiana 1:19.22 4(2)  
14. Shisler, Alex FR-1 Penn State 1:19.23 5(3)  
15. Sani, Muhhammad JR-3 Michigan State 1:19.45 2(4)  
16. Zebe, Zebo JR-3 Illinois 1:19.61 5(4)  
17. Rickels, Keaton SR-4 Iowa 1:19.83 1(3)  
18. Chapman, Nathaniel FR-1 Michigan 1:19.91 4(3)  
19. Bughman, Grant SR-4 Wisconsin 1:19.94 3(3)  
20. Wallace, Brandon FR-1 Michigan State 1:20.04 6(3)  
21. Gornall, Jordan FR-1 Indiana 1:20.60 6(4)  
22. Sneller, Troy JR-3 Michigan 1:20.66 1(4)  
23. Arvia, Chris SO-2 Purdue 1:20.92 3(4)  
24. Teubel, Will FR-1 Iowa 1:20.98 4(4)  
25. Hucke, Tim JR-3 Wisconsin 1:21.31 5(5)  
26. Smith, Reggie FR-1 Indiana 1:21.81 3(5)  
600 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Woloszyk, Tyler JR-3 Wisconsin 1:17.93  
2. Holton, John SR-4 Minnesota 1:19.11  
3. Rickels, Keaton SR-4 Iowa 1:19.83  
4. Sneller, Troy JR-3 Michigan 1:20.66  
600 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Rush, Cody FR-1 Nebraska 1:17.97  
2. Taylor, Malcolm SR-4 Illinois 1:18.09  
3. Flattery, Neil FR-1 Iowa 1:19.13  
4. Sani, Muhhammad JR-3 Michigan State 1:19.45  
600 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Brooks, Marvel SR-4 Ohio State 1:18.18  
2. Brinn, Tommy SR-4 Nebraska 1:18.22  
3. Bughman, Grant SR-4 Wisconsin 1:19.94  
4. Arvia, Chris SO-2 Purdue 1:20.92  
5. Smith, Reggie FR-1 Indiana 1:21.81  
600 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Hawk, London SO-2 Nebraska 1:18.74  
2. Pierre Louis, Nathan FR-1 Indiana 1:19.22  
3. Chapman, Nathaniel FR-1 Michigan 1:19.91  
4. Teubel, Will FR-1 Iowa 1:20.98  
600 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Loxsom, Casimir SR-4 Penn State 1:16.33  
2. Abda, Harun SR-4 Minnesota 1:16.81  
3. Shisler, Alex FR-1 Penn State 1:19.23  
4. Zebe, Zebo JR-3 Illinois 1:19.61  
5. Hucke, Tim JR-3 Wisconsin 1:21.31  
600 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Gipson, Levi FR-1 Nebraska 1:17.47  
2. Deng, Goaner FR-1 Minnesota 1:18.35  
3. Wallace, Brandon FR-1 Michigan State 1:20.04  
4. Gornall, Jordan FR-1 Indiana 1:20.60