• ICON KEY:
  • NAIA A
  • NAIA B
  • NCCAA
  • Date: 01/31/14
  • Location: Trine-Indoor Track - Angola, IN

Men's Results    

60 Meters Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Parminter, Ryan JR-3 Aquinas 7.04 -  
2. Bordeaux, Ray JR-3 Aquinas 7.10 -  
3. Makinen, Ryan SO-2 Aquinas 7.10 -  
4. Freeman, Sam FR-1 Aquinas 7.12 -  
5. Blehm, Alex SR-4 Davenport 7.15 -  
6. Romero, Alvaro SR-4 Aquinas 7.16 -  
7. Bourdo, Tyler JR-3 Trine 7.17 -  
8. Eggenberger, Chris SO-2 Aquinas 7.22 -  
60 Meters Preliminaries
Place Name Year Team Time Heat(Pl)  
1. Romero, Alvaro SR-4 Aquinas 7.08 3(1)  
2. Parminter, Ryan JR-3 Aquinas 7.08 5(1)  
3. Freeman, Sam FR-1 Aquinas 7.15 1(1)  
4. Bordeaux, Ray JR-3 Aquinas 7.16 4(1)  
5. Makinen, Ryan SO-2 Aquinas 7.18 2(1)  
6. Bourdo, Tyler JR-3 Trine 7.20 4(2)  
6. Eggenberger, Chris SO-2 Aquinas 7.20 1(2)  
8. Blehm, Alex SR-4 Davenport 7.24 2(2)  
9. Rogers, Uriah SO-2 Spring Arbor 7.25 2(3)
10. Hugan, Dan FR-1 Olivet 7.28 3(2)  
11. Frens, Sam JR-3 Davenport 7.33 3(3)  
12. Tatum, Travon SO-2 Olivet 7.35 6(1)  
13. Sandhyapagu, Ron JR-3 Goshen 7.38 4(3)  
14. Brewer, Rayshard   Unattached 7.39 5(2)  
15. Daniel, John SO-2 Trine 7.39 4(4)  
16. Pepala, Joe SR-4 Goshen 7.39 4(5)  
17. Frey, Lincoln SR-4 Trine 7.41 6(2)  
18. Lehman, Kyler SR-4 Goshen 7.42 1(3)  
19. Nolan Jr., Archie FR-1 Adrian 7.43 1(4)  
20. Simms, Alante FR-1 Olivet 7.48 5(3)  
21. Hession, Mitch FR-1 Spring Arbor 7.49 6(3)  
22. Bruce, Tyler SO-2 Adrian 7.51 1(5)  
23. Moore, Javon FR-1 Olivet 7.53 6(4)  
24. Hotchkiss, Matthew SO-2 Adrian 7.61 4(6)  
25. Forsythe, Michael SR-4 Spring Arbor 7.61 1(6)  
26. Arras, Grant FR-1 Olivet 7.62 2(4)  
27. Carey, Logan FR-1 Adrian 7.68 5(4)  
28. Byrd, Terrance FR-1 Olivet 7.71 2(5)  
29. Andonian, Andrew JR-3 Adrian 7.72 3(4)  
30. Rowan, Andrew FR-1 Trine 7.72 5(5)  
31. Thompson, Jordan FR-1 Olivet 7.75 3(5)  
32. Lehman, Clayton SO-2 Goshen 7.77 3(6)  
33. Pollack, Alexander FR-1 Adrian 7.78 2(6)  
34. Overweg, Jake   Davenport 7.79 2(7)  
35. Blehm, Cameron FR-1 Davenport 7.83 1(7)  
36. Leonard, Thomas JR-3 Goshen 7.88 6(5)  
37. Hundley, Austin FR-1 Spring Arbor 7.89 1(8)  
38. Chen, Matt SO-2 Goshen 7.91 5(6)  
39. Jones, Chris FR-1 Olivet 7.91 3(7)  
40. Billings, Brad SR-4 Adrian 8.15 4(7)  
41. Waterway, Thomas SO-2 Spring Arbor 8.24 3(8)  
42. Tran, Mike FR-1 Olivet 8.37 2(8)  
43. Zago, Diego SO-2 Goshen 8.56 4(8)  
60 Meters Preliminaries Heat 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Freeman, Sam FR-1 Aquinas 7.15  
2. Eggenberger, Chris SO-2 Aquinas 7.20  
3. Lehman, Kyler SR-4 Goshen 7.42  
4. Nolan Jr., Archie FR-1 Adrian 7.43  
5. Bruce, Tyler SO-2 Adrian 7.51  
6. Forsythe, Michael SR-4 Spring Arbor 7.61  
7. Blehm, Cameron FR-1 Davenport 7.83  
8. Hundley, Austin FR-1 Spring Arbor 7.89  
60 Meters Preliminaries Heat 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Makinen, Ryan SO-2 Aquinas 7.18  
2. Blehm, Alex SR-4 Davenport 7.24  
3. Rogers, Uriah SO-2 Spring Arbor 7.25
4. Arras, Grant FR-1 Olivet 7.62  
5. Byrd, Terrance FR-1 Olivet 7.71  
6. Pollack, Alexander FR-1 Adrian 7.78  
7. Overweg, Jake   Davenport 7.79  
8. Tran, Mike FR-1 Olivet 8.37  
60 Meters Preliminaries Heat 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Romero, Alvaro SR-4 Aquinas 7.08  
2. Hugan, Dan FR-1 Olivet 7.28  
3. Frens, Sam JR-3 Davenport 7.33  
4. Andonian, Andrew JR-3 Adrian 7.72  
5. Thompson, Jordan FR-1 Olivet 7.75  
6. Lehman, Clayton SO-2 Goshen 7.77  
7. Jones, Chris FR-1 Olivet 7.91  
8. Waterway, Thomas SO-2 Spring Arbor 8.24  
60 Meters Preliminaries Heat 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Bordeaux, Ray JR-3 Aquinas 7.16  
2. Bourdo, Tyler JR-3 Trine 7.20  
3. Sandhyapagu, Ron JR-3 Goshen 7.38  
4. Daniel, John SO-2 Trine 7.39  
5. Pepala, Joe SR-4 Goshen 7.39  
6. Hotchkiss, Matthew SO-2 Adrian 7.61  
7. Billings, Brad SR-4 Adrian 8.15  
8. Zago, Diego SO-2 Goshen 8.56  
60 Meters Preliminaries Heat 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Parminter, Ryan JR-3 Aquinas 7.08  
2. Brewer, Rayshard   Unattached 7.39  
3. Simms, Alante FR-1 Olivet 7.48  
4. Carey, Logan FR-1 Adrian 7.68  
5. Rowan, Andrew FR-1 Trine 7.72  
6. Chen, Matt SO-2 Goshen 7.91  
60 Meters Preliminaries Heat 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Tatum, Travon SO-2 Olivet 7.35  
2. Frey, Lincoln SR-4 Trine 7.41  
3. Hession, Mitch FR-1 Spring Arbor 7.49  
4. Moore, Javon FR-1 Olivet 7.53  
5. Leonard, Thomas JR-3 Goshen 7.88  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Bourdo, Tyler JR-3 Trine 22.72 - 7(1)  
2. Bordeaux, Ray JR-3 Aquinas 22.72 - 7(2)  
3. Blehm, Alex SR-4 Davenport 22.76 - 7(3)  
4. Freeman, Sam FR-1 Aquinas 23.19 - 6(1)  
5. Makinen, Ryan SO-2 Aquinas 23.48 - 7(4)  
6. Eggenberger, Chris SO-2 Aquinas 23.68 - 6(2)  
7. Hugan, Dan FR-1 Olivet 23.72 - 4(1)  
8. Parnell, Jason JR-3 Aquinas 23.73 - 7(5)  
9. Brewer, Rayshard   Unattached 23.78 - 7(6)  
10. Hotchkiss, Matthew SO-2 Adrian 24.00 - 6(3)  
11. Miller, Ian JR-3 Spring Arbor 24.19 - 6(4)  
12. Moore, Javon FR-1 Olivet 24.22 - 2(1)  
13. Forsythe, Michael SR-4 Spring Arbor 24.34 - 5(1)  
14. Pepala, Joe SR-4 Goshen 24.35 - 2(2)  
15. Swihart, Taylor SR-4 Spring Arbor 24.47 - 6(5)  
16. Nolan Jr., Archie FR-1 Adrian 24.52 - 5(2)  
17. Hession, Mitch FR-1 Spring Arbor 24.62 - 4(2)  
18. Arras, Grant FR-1 Olivet 24.66 - 1(1)  
19. Andonian, Andrew JR-3 Adrian 24.74 - 5(3)  
20. Sosnowski, Steven FR-1 Davenport 24.75 - 3(1)  
21. Houser, Andy FR-1 Aquinas 25.00 - 5(4)  
22. Campbell, Scott FR-1 Adrian 25.01 - 5(5)  
23. Sandhyapagu, Ron JR-3 Goshen 25.13 - 2(3)  
24. Ullom, Jacob SO-2 Trine 25.34 - 4(3)  
25. Blehm, Cameron FR-1 Davenport 25.38 - 3(2)  
26. Campos, Vinicius FR-1 Goshen 25.41 - 4(4)  
27. Pollack, Alexander FR-1 Adrian 25.42 - 3(3)  
28. Grimes, Kyle SR-4 Olivet 25.49 - 4(5)  
29. Thompson, Jordan FR-1 Olivet 25.62 - 2(4)  
30. Overweg, Jake   Davenport 25.64 - 3(4)  
31. Chen, Matt SO-2 Goshen 25.70 - 1(2)  
32. Bender, Brodie FR-1 Trine 25.82 - 3(5)  
33. Jones, Chris FR-1 Olivet 26.09 - 1(3)  
34. Calvin, Ty JR-3 Adrian 26.16 - 3(6)  
35. Beery, Brandon FR-1 Trine 26.87 - 1(4)  
36. Tran, Mike FR-1 Olivet 27.57 - 1(5)  
37. Zago, Diego SO-2 Goshen 28.60 - 2(5)  
200 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Arras, Grant FR-1 Olivet 24.66  
2. Chen, Matt SO-2 Goshen 25.70  
3. Jones, Chris FR-1 Olivet 26.09  
4. Beery, Brandon FR-1 Trine 26.87  
5. Tran, Mike FR-1 Olivet 27.57  
200 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Moore, Javon FR-1 Olivet 24.22  
2. Pepala, Joe SR-4 Goshen 24.35  
3. Sandhyapagu, Ron JR-3 Goshen 25.13  
4. Thompson, Jordan FR-1 Olivet 25.62  
5. Zago, Diego SO-2 Goshen 28.60  
200 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Sosnowski, Steven FR-1 Davenport 24.75  
2. Blehm, Cameron FR-1 Davenport 25.38  
3. Pollack, Alexander FR-1 Adrian 25.42  
4. Overweg, Jake   Davenport 25.64  
5. Bender, Brodie FR-1 Trine 25.82  
6. Calvin, Ty JR-3 Adrian 26.16  
200 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Hugan, Dan FR-1 Olivet 23.72  
2. Hession, Mitch FR-1 Spring Arbor 24.62  
3. Ullom, Jacob SO-2 Trine 25.34  
4. Campos, Vinicius FR-1 Goshen 25.41  
5. Grimes, Kyle SR-4 Olivet 25.49  
200 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Forsythe, Michael SR-4 Spring Arbor 24.34  
2. Nolan Jr., Archie FR-1 Adrian 24.52  
3. Andonian, Andrew JR-3 Adrian 24.74  
4. Houser, Andy FR-1 Aquinas 25.00  
5. Campbell, Scott FR-1 Adrian 25.01  
200 Meters Section 6
Pl. Name Year Team Time  
1. Freeman, Sam FR-1 Aquinas 23.19  
2. Eggenberger, Chris SO-2 Aquinas 23.68  
3. Hotchkiss, Matthew SO-2 Adrian 24.00  
4. Miller, Ian JR-3 Spring Arbor 24.19  
5. Swihart, Taylor SR-4 Spring Arbor 24.47  
200 Meters Section 7
Pl. Name Year Team Time  
1. Bourdo, Tyler JR-3 Trine 22.72  
2. Bordeaux, Ray JR-3 Aquinas 22.72  
3. Blehm, Alex SR-4 Davenport 22.76  
4. Makinen, Ryan SO-2 Aquinas 23.48  
5. Parnell, Jason JR-3 Aquinas 23.73  
6. Brewer, Rayshard   Unattached 23.78  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Teachout, Caleb JR-3 Aquinas 49.77 - 5(1)
2. Weaver, Jalen JR-3 Olivet 51.46 - 5(2)  
3. Johnson, Tyler FR-1 Aquinas 51.81 - 4(1)  
4. Parnell, Jason JR-3 Aquinas 52.05 - 5(3)  
5. Reed, Eric SO-2 Aquinas 52.19 - 5(4)  
6. Williams, Dionte FR-1 Aquinas 52.27 - 5(5)  
7. Slomski, Joe JR-3 Aquinas 52.27 - 4(2)  
8. Bauserman, Connor FR-1 Olivet 52.54 - 2(1)  
9. Miller, Ian JR-3 Spring Arbor 52.77 - 4(3)
10. Cichon, Adam FR-1 Aquinas 53.05 - 3(1)  
11. Willet, Thomas SO-2 Aquinas 53.10 - 3(2)  
12. Lehman, Tim SO-2 Goshen 53.10 - 4(4)  
13. Rogers, Uriah SO-2 Spring Arbor 53.19 - 4(5)  
14. Powell, Kaleb JR-3 Spring Arbor 53.27 - 1(1)  
15. Lundgren, Gabe SO-2 Aquinas 53.69 - 2(2)  
16. McNamara, Clay FR-1 Aquinas 53.79 - 3(3)  
17. Bruce, Tyler SO-2 Adrian 54.04 - 3(4)  
18. Bradford, Michael FR-1 Davenport 54.35 - 2(3)  
19. Howard, Nicholas SO-2 Adrian 54.37 - 3(5)  
20. Britten, Tyler SO-2 Olivet 54.46 - 2(4)  
21. Carey, Mike SO-2 Davenport 54.65 - 4(6)  
22. Campos, Vinicius FR-1 Goshen 55.16 - 5(6)  
23. Sosnowski, Steven FR-1 Davenport 55.87 - 1(2)  
24. Mitchell, Courtney JR-3 Trine 56.42 - 3(6)  
25. Roberts, Dakota SO-2 Olivet 1:02.74 - 1(3)  
400 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Powell, Kaleb JR-3 Spring Arbor 53.27  
2. Sosnowski, Steven FR-1 Davenport 55.87  
3. Roberts, Dakota SO-2 Olivet 1:02.74  
400 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Bauserman, Connor FR-1 Olivet 52.54  
2. Lundgren, Gabe SO-2 Aquinas 53.69  
3. Bradford, Michael FR-1 Davenport 54.35  
4. Britten, Tyler SO-2 Olivet 54.46  
400 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Cichon, Adam FR-1 Aquinas 53.05  
2. Willet, Thomas SO-2 Aquinas 53.10  
3. McNamara, Clay FR-1 Aquinas 53.79  
4. Bruce, Tyler SO-2 Adrian 54.04  
5. Howard, Nicholas SO-2 Adrian 54.37  
6. Mitchell, Courtney JR-3 Trine 56.42  
400 Meters Section 4
Pl. Name Year Team Time  
1. Johnson, Tyler FR-1 Aquinas 51.81  
2. Slomski, Joe JR-3 Aquinas 52.27  
3. Miller, Ian JR-3 Spring Arbor 52.77
4. Lehman, Tim SO-2 Goshen 53.10  
5. Rogers, Uriah SO-2 Spring Arbor 53.19  
6. Carey, Mike SO-2 Davenport 54.65  
400 Meters Section 5
Pl. Name Year Team Time  
1. Teachout, Caleb JR-3 Aquinas 49.77
2. Weaver, Jalen JR-3 Olivet 51.46  
3. Parnell, Jason JR-3 Aquinas 52.05  
4. Reed, Eric SO-2 Aquinas 52.19  
5. Williams, Dionte FR-1 Aquinas 52.27  
6. Campos, Vinicius FR-1 Goshen 55.16  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Conrad, Chris SR-4 Spring Arbor 1:59.31 - 3(1)
2. Zelaya, Daniel JR-3 Goshen 2:01.32 - 3(2)  
3. Hawley, Luke SO-2 Aquinas 2:01.71 - 3(3)  
4. Leopold, Jacob FR-1 Trine 2:02.47 - 3(4)  
5. Whise, Nick SO-2 Aquinas 2:03.04 - 3(5)  
6. Stevons, Conner FR-1 Adrian 2:03.12 - 3(6)  
7. Wilson, Blake FR-1 Olivet 2:03.51 - 2(1)  
8. Brummel, Dustin SO-2 Davenport 2:04.28 - 2(2)  
9. Alvarado, Jesus JR-3 Aquinas 2:04.67 - 2(3)  
10. Graber, Luke FR-1 Goshen 2:04.86 - 2(4)  
11. Huizing, Stephen SR-4 Aquinas 2:04.91 - 2(5)  
12. Anderson, Nathan SO-2 Spring Arbor 2:04.99 - 3(7)  
13. Freeman, Cody FR-1 Davenport 2:05.29 - 3(8)  
14. Robinson, Zach SR-4 Davenport 2:05.35 - 3(9)  
15. Sisovsky, Travis FR-1 Davenport 2:06.84 - 2(6)  
16. Joslin, Devon SO-2 Aquinas 2:06.88 - 3(10)  
17. Plagens, Conner SR-4 Olivet 2:07.71 - 2(7)  
18. Reidsma, Simon SO-2 Spring Arbor 2:08.64 - 2(8)  
19. Przybysz, Mason SO-2 Davenport 2:09.79 - 1(1)  
20. McCoy, Bobby FR-1 Spring Arbor 2:10.28 - 2(9)  
21. Vojtko, Andrew SR-4 Aquinas 2:11.08 - 2(10)  
22. George, Brandon SO-2 Davenport 2:11.38 - 1(2)  
23. Buskermolen, Tijs SR-4 Goshen 2:12.65 - 2(11)  
24. Boote, Logan FR-1 Spring Arbor 2:14.07 - 2(12)  
25. Lauber, Jared SR-4 Spring Arbor 2:14.46 - 3(11)  
26. Reed, Dominick JR-3 Adrian 2:14.90 - 1(3)  
27. Thompson, Colin SO-2 Trine 2:16.84 - 1(4)  
28. Kilpatrick, Eric SR-4 Adrian 2:17.55 - 1(5)  
29. McLouth, Kyle FR-1 Adrian 2:21.31 - 1(6)  
30. Gray, Jay FR-1 Adrian 2:21.71 - 1(7)  
31. Mart, Cody SO-2 Trine 2:22.81 - 1(8)  
32. Agostino, Kevin JR-3 Trine 2:29.46 - 1(9)  
800 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Przybysz, Mason SO-2 Davenport 2:09.79  
2. George, Brandon SO-2 Davenport 2:11.38  
3. Reed, Dominick JR-3 Adrian 2:14.90  
4. Thompson, Colin SO-2 Trine 2:16.84  
5. Kilpatrick, Eric SR-4 Adrian 2:17.55  
6. McLouth, Kyle FR-1 Adrian 2:21.31  
7. Gray, Jay FR-1 Adrian 2:21.71  
8. Mart, Cody SO-2 Trine 2:22.81  
9. Agostino, Kevin JR-3 Trine 2:29.46  
800 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Wilson, Blake FR-1 Olivet 2:03.51  
2. Brummel, Dustin SO-2 Davenport 2:04.28  
3. Alvarado, Jesus JR-3 Aquinas 2:04.67  
4. Graber, Luke FR-1 Goshen 2:04.86  
5. Huizing, Stephen SR-4 Aquinas 2:04.91  
6. Sisovsky, Travis FR-1 Davenport 2:06.84  
7. Plagens, Conner SR-4 Olivet 2:07.71  
8. Reidsma, Simon SO-2 Spring Arbor 2:08.64  
9. McCoy, Bobby FR-1 Spring Arbor 2:10.28  
10. Vojtko, Andrew SR-4 Aquinas 2:11.08  
11. Buskermolen, Tijs SR-4 Goshen 2:12.65  
12. Boote, Logan FR-1 Spring Arbor 2:14.07  
800 Meters Section 3
Pl. Name Year Team Time  
1. Conrad, Chris SR-4 Spring Arbor 1:59.31
2. Zelaya, Daniel JR-3 Goshen 2:01.32  
3. Hawley, Luke SO-2 Aquinas 2:01.71  
4. Leopold, Jacob FR-1 Trine 2:02.47  
5. Whise, Nick SO-2 Aquinas 2:03.04  
6. Stevons, Conner FR-1 Adrian 2:03.12  
7. Anderson, Nathan SO-2 Spring Arbor 2:04.99  
8. Freeman, Cody FR-1 Davenport 2:05.29  
9. Robinson, Zach SR-4 Davenport 2:05.35  
10. Joslin, Devon SO-2 Aquinas 2:06.88  
11. Lauber, Jared SR-4 Spring Arbor 2:14.46  
 
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Brummel, Dustin SO-2 Davenport 4:30.54 - 2(1)  
2. Cook, Grant SO-2 Aquinas 4:33.53 - 2(2)  
3. Stevons, Conner FR-1 Adrian 4:35.00 - 2(3)  
4. Windle, Thomas JR-3 Adrian 4:35.53 - 2(4)  
5. Sisovsky, Travis FR-1 Davenport 4:35.88 - 2(5)  
6. Ostyn, Shay SO-2 Aquinas 4:38.56 - 2(6)  
7. George, Brandon SO-2 Davenport 4:41.14 - 2(7)  
8. Neu, Tyler FR-1 Spring Arbor 4:46.14 - 2(8)  
9. Ramundo, Peter SR-4 Spring Arbor 4:47.40 - 2(9)  
10. Przybysz, Mason SO-2 Davenport 4:49.38 - 1(1)  
11. Reed, Dominick JR-3 Adrian 4:51.01 - 2(10)  
12. Kilpatrick, Eric SR-4 Adrian 4:51.36 - 1(2)  
13. Comden, Sam FR-1 Spring Arbor 4:52.40 - 1(3)  
14. Benedict, Garrett FR-1 Trine 4:55.02 - 1(4)  
15. Lewis, Ian JR-3 Adrian 4:57.80 - 2(11)  
16. McLouth, Kyle FR-1 Adrian 5:07.91 - 1(5)  
17. Malcolm, Daniel FR-1 Adrian 5:10.33 - 1(6)  
18. Gray, Jay FR-1 Adrian 5:14.66 - 1(7)  
19. Schultz, Robert SO-2 Adrian 5:15.08 - 1(8)  
20. Sheridan, Nicholas FR-1 Adrian 5:16.72 - 1(9)  
21. Agostino, Kevin JR-3 Trine 5:26.98 - 1(10)  
Mile Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Przybysz, Mason SO-2 Davenport 4:49.38  
2. Kilpatrick, Eric SR-4 Adrian 4:51.36  
3. Comden, Sam FR-1 Spring Arbor 4:52.40  
4. Benedict, Garrett FR-1 Trine 4:55.02  
5. McLouth, Kyle FR-1 Adrian 5:07.91  
6. Malcolm, Daniel FR-1 Adrian 5:10.33  
7. Gray, Jay FR-1 Adrian 5:14.66  
8. Schultz, Robert SO-2 Adrian 5:15.08  
9. Sheridan, Nicholas FR-1 Adrian 5:16.72  
10. Agostino, Kevin JR-3 Trine 5:26.98  
Mile Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Brummel, Dustin SO-2 Davenport 4:30.54  
2. Cook, Grant SO-2 Aquinas 4:33.53  
3. Stevons, Conner FR-1 Adrian 4:35.00  
4. Windle, Thomas JR-3 Adrian 4:35.53  
5. Sisovsky, Travis FR-1 Davenport 4:35.88  
6. Ostyn, Shay SO-2 Aquinas 4:38.56  
7. George, Brandon SO-2 Davenport 4:41.14  
8. Neu, Tyler FR-1 Spring Arbor 4:46.14  
9. Ramundo, Peter SR-4 Spring Arbor 4:47.40  
10. Reed, Dominick JR-3 Adrian 4:51.01  
11. Lewis, Ian JR-3 Adrian 4:57.80  
 
Place Name Year Team Time Score  
1. Smith, Ryan FR-1 Goshen 15:16.02 -
2. Ganger, Austin FR-1 Trine 15:46.84 -  
3. Smeltzer, Jordan JR-3 Goshen 16:02.05 -  
4. Schaaf, Adam FR-1 Trine 16:04.68 -  
5. Friesen, Isaiah FR-1 Goshen 16:08.89 -  
6. Magro, Cam SO-2 Davenport 16:13.42 -  
7. Haverdink, Noah JR-3 Spring Arbor 16:45.54 -  
8. Kaelo, Moses JR-3 Goshen 16:55.42 -  
9. Mast, Aaron FR-1 Trine 17:08.16 -  
60 Hurdles Finals
Place Name Year Team Time Score  
1. Houser, Andy FR-1 Aquinas 8.88 -  
2. McNamara, Clay FR-1 Aquinas 8.99 -  
3. Calvin, Ty JR-3 Adrian 9.04 -  
4. Gregory, James SO-2 Trine 9.08 -  
5. Bender, Brodie FR-1 Trine 9.65 -  
6. Ullom, Jacob SO-2 Trine 9.75 -  
60 Hurdles Preliminaries
Place Name Year Team Time Score  
1. Houser, Andy FR-1 Aquinas 8.86    
2. Gregory, James SO-2 Trine 9.02    
3. McNamara, Clay FR-1 Aquinas 9.06    
4. Calvin, Ty JR-3 Adrian 9.14    
5. Bender, Brodie FR-1 Trine 9.65    
6. Ullom, Jacob SO-2 Trine 10.43    
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Brooks, Tori   Davenport 2.01m 6' 7" -  
 
2.01 2.09
O XXX
2. Mishler, Kyle SR-4 Goshen 1.96m 6' 5" -  
 
1.86 1.91 1.96 2.01
O O O XXX
3. Campbell, Scott FR-1 Adrian 1.91m 6' 3.25" -  
 
1.81 1.86 1.91 1.96
XO XO O XXX
4. Swarzendruber, Derek JR-3 Goshen 1.86m 6' 1.25" -  
 
1.81 1.86 1.91
O XXO XXX
5. Leonard, Thomas JR-3 Goshen 1.86m 6' 1.25" -  
 
1.81 1.86 1.91
O XXO XXX
6. Cory, Aaron   Unattached 1.86m 6' 1.25" -  
 
1.81 1.86 1.91
O XXO XXX
7. Ford, Chris SO-2 Aquinas 1.81m 5' 11.25" -  
 
1.81 1.86
O XXX
  Lindsley, Logan FR-1 Trine NH NH -  
 
1.81
XXX
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Frey, Lincoln SR-4 Trine 4.40m 14' 5.25" -  
 
3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.55
O O XO XXO O XXX
2. Babits, Paul   Vault High Athletics 4.30m 14' 1.25" -  
 
4.30 4.55
XXO XXX
3. Hodges, Aaron FR-1 Aquinas 4.10m 13' 5.25" -  
 
3.95 4.10 4.25
XO O XXX
4. Billings, Brad SR-4 Adrian 3.95m 12' 11.5" -  
 
3.80 3.95 4.10
O O XXX
5. konst, logan   vault high 3.95m 12' 11.5" -  
 
3.80 3.95 4.10
XO O XXX
6. Lehman, Clayton SO-2 Goshen 3.80m 12' 5.5" -  
 
3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
O XO O O XXX
7. Daniel, John SO-2 Trine 3.80m 12' 5.5" -  
 
3.65 3.80 3.95
O XO XXX
8. Tucker, Dustin FR-1 Trine 3.65m 11' 11.75" -  
 
3.50 3.65 3.80
O O XXX
9. Harker, Chase FR-1 Trine 3.50m 11' 5.75" -  
 
3.35 3.50 3.65
O XO XXX
  Lohner, Adam JR-3 Aquinas NH NH -  
 
4.40
XXX
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Romero, Alvaro SR-4 Aquinas 7.04m 23' 1.25" -
 
  • FOUL
  • 6.82m
  • 7.00m
  • 7.04m
2. Brewer, Rayshard   Unattached 6.45m 21' 2" -  
 
  • 6.23m
  • 6.45m
  • 5.72m
  • 6.26m
3. Leonard, Thomas JR-3 Goshen 6.41m 21' 0.5" -  
 
  • 6.41m
  • 6.18m
  • 5.83m
  • 6.05m
4. Tatum, Travon SO-2 Olivet 6.26m 20' 6.5" -  
 
  • 6.26m
  • 6.25m
  • 5.68m
  • 5.90m
5. Carey, Logan FR-1 Adrian 6.02m 19' 9" -  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • 5.99m
  • 6.02m
6. Lindsley, Logan FR-1 Trine 5.97m 19' 7" -  
 
  • 5.64m
  • 5.92m
  • 5.80m
  • 5.97m
7. Lehman, Kyler SR-4 Goshen 5.87m 19' 3.25" -  
 
  • 5.74m
  • 5.87m
8. Byrd, Terrance FR-1 Olivet 5.82m 19' 1.25" -  
 
  • 5.82m
  • 5.74m
  • 5.73m
9. Pollack, Alexander FR-1 Adrian 5.56m 18' 3" -  
 
  • 5.38m
  • 5.44m
  • FOUL
  • 5.56m
10. Bradford, Michael FR-1 Davenport 5.32m 17' 5.5" -  
 
  • 5.32m
  • 5.10m
  • 5.27m
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Romero, Alvaro SR-4 Aquinas 14.26m 46' 9.5" -
 
  • 13.50m
  • 13.72m
  • FOUL
  • 14.26m
2. Cory, Aaron   Unattached 12.18m 39' 11.5" -  
 
  • FOUL
  • 12.18m
  • 11.97m
  • 11.97m
3. Pollack, Alexander FR-1 Adrian 11.51m 37' 9.25" -  
 
  • 11.00m
  • 10.92m
  • 11.51m
  • FOUL
4. Waterway, Thomas SO-2 Spring Arbor 10.89m 35' 8.75" -  
 
  • 10.89m
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Mehr, Jacob SR-4 Adrian 15.70m 51' 6.25" -  
 
  • 14.59m
  • 15.32m
  • 15.70m
  • FOUL
2. Weidenhamer, Clay SO-2 Aquinas 14.39m 47' 2.5" -  
 
  • 14.12m
  • FOUL
  • 14.39m
  • FOUL
3. Simon, William SO-2 Adrian 14.04m 46' 0.75" -  
 
  • 14.04m
  • 13.47m
  • 13.32m
  • 13.25m
4. Gilly, Sam SO-2 Trine 13.12m 43' 0.5" -  
 
  • 12.77m
  • FOUL
  • 13.12m
  • FOUL
5. Hundley, Austin FR-1 Spring Arbor 13.10m 42' 11.75" -
 
  • 13.10m
  • 11.17m
  • FOUL
  • FOUL
6. Vanstrate, Blake FR-1 Adrian 12.99m 42' 7.5" -  
 
  • 12.90m
  • 12.27m
  • 12.59m
  • 12.99m
7. Jones, Jake FR-1 Davenport 12.74m 41' 9.75" -  
 
  • 12.21m
  • 12.20m
  • 12.52m
  • 12.74m
8. Davis, Cameron SO-2 Adrian 12.50m 41' 0.25" -  
 
  • 12.50m
  • FOUL
  • 11.91m
  • 12.16m
9. Scott, Derek FR-1 Trine 12.44m 40' 9.75" -  
 
  • 12.44m
  • 11.38m
  • FOUL
  • 12.17m
10. Frost, Aaron SO-2 Goshen 11.35m 37' 3" -  
 
  • 11.35m
  • 10.82m
  • 11.05m
  • 10.99m
11. Piromari, Kardok   Davenport 10.99m 36' 0.75" -  
 
  • 10.99m
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
12. DeChalk, Nick FR-1 Olivet 10.79m 35' 5" -  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • 10.79m
13. Giordano, Anthony JR-3 Olivet 10.21m 33' 6" -  
 
  • 10.05m
  • 9.75m
  • 10.21m
  • 10.07m
14. Haile, Brendan SO-2 Trine 9.25m 30' 4.25" -  
 
  • 9.24m
  • 8.92m
  • 9.25m
  • FOUL
  Yore, DeQuarius FR-1 Olivet ND ND -  
 
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
  • FOUL
Place Name Year Team Metric English Score  
1. Bunting, Andrew SO-2 Trine 14.62m 47' 11.75" -  
 
  • 14.49m
  • FOUL
  • 14.40m
  • 14.62m
2. Gilly, Sam SO-2 Trine 14.31m 46' 11.5" -  
 
  • 13.57m
  • 14.02m
  • 14.31m
  • FOUL
3. Bagwell, Dakota JR-3 Trine 13.89m 45' 7" -  
 
  • 13.89m
  • FOUL
  • FOUL
  • 12.93m
4. Weidenhamer, Clay SO-2 Aquinas 13.04m 42' 9.5" -  
 
  • FOUL
  • 12.34m
  • 13.04m
  • 12.02m
5. Jones, Jake FR-1 Davenport 12.80m 42' 0" -  
 
  • FOUL
  • 12.80m
  • FOUL
  • 11.64m
6. Giordano, Anthony JR-3 Olivet 12.65m 41' 6" -  
 
  • 11.50m
  • 11.46m
  • 11.56m
  • 12.65m
7. Yore, DeQuarius FR-1 Olivet 12.39m 40' 7.75" -  
 
  • 10.96m
  • FOUL
  • 9.90m
  • 12.39m
8. Piromari, Kardok   Davenport 12.15m 39' 10.5" -  
 
  • 12.12m
  • FOUL
  • FOUL
  • 12.15m
9. Hundley, Austin FR-1 Spring Arbor 10.26m 33' 8" -  
 
  • 9.06m
  • 10.26m
  • FOUL
  • FOUL
10. Hernandez, Izaiah SO-2 Adrian 10.17m 33' 4.5" -  
 
  • 8.98m
  • 10.17m
  • 9.87m
  • FOUL