• Date: 01/24/14
  • Location: Armory Track & Field Center - New York, NY
    • ICON KEY:
    • ECAC DIII
    • SUNYAC
    • Mets
    • PSAC

Women's 3000 Meters

Top↑
Place Name Year Team Time Score Heat(Pl)  
1. Kennedy, Danielle SR-4 Oneonta 10:12.84 - 1(1)
2. Corsaro, Lily SO-2 NYU 10:17.33 - 1(2)
3. Caldwell, Elizabeth FR-1 Stony Brook 10:19.42 - 1(3)
4. Peck, Tara SO-2 Stony Brook 10:21.00 - 1(4)
5. Borenstein, Hannah JR-3 NYU 10:24.34 - 1(5)
6. McGovern, Kirsten JR-3 UMBC 10:24.53 - 1(6)  
7. Dawson, Nicole SO-2 UMBC 10:26.68 - 1(7)  
8. Czuprynski, Sarah SO-2 NYU 10:29.78 - 1(8)
9. Rose, Hannah   CPTC New Balance 10:29.97 - 1(9)  
10. Roche, Harmony SO-2 UMBC 10:34.03 - 1(10)  
11. Manzo, Jillian JR-3 TCNJ 10:35.48 - 1(11)
12. Huber, Jessie SR-4 Kutztown 10:38.70 - 2(1)
13. Bida, Mary Kate FR-1 Oneonta 10:40.55 - 2(2)
14. Cleary, Jen SR-4 Kutztown 10:40.77 - 2(3)
15. Lerit, Marissa SO-2 TCNJ 10:48.36 - 1(12)  
16. O'Donnell, Elizabeth SR-4 Army 10:49.28 - 1(13)  
17. Hanlon, Maggie FR-1 Monmouth 10:58.07 - 2(4)  
18. McLoughlin, Brianna JR-3 Oneonta 11:00.93 - 2(5)
19. Windle, Alyssa JR-3 Manhattan 11:03.67 - 2(6)
20. Wilks, Samantha FR-1 Oneonta 11:19.86 - 2(7)
21. Miller, Alexandria SO-2 Misericordia 11:20.07 - 2(8)  
22. Saroka, Katie FR-1 Manhattan 11:39.93 - 2(9)  
23. Pitchik, Vivian JR-3 NYU 11:49.30 - 2(10)  
24. Cochran, Amy FR-1 Montclair State 11:50.22 - 2(11)  
25. Stavitzski, Alicia SO-2 Misericordia 12:45.92 - 2(12)  
26. Reardon, Elise FR-1 Misericordia 12:50.82 - 2(13)  
27. Pickens, Ashley FR-1 Rutgers-Newark 13:02.08 - 2(14)  
3000 Meters Section 1
Pl. Name Year Team Time  
1. Kennedy, Danielle SR-4 Oneonta 10:12.84
2. Corsaro, Lily SO-2 NYU 10:17.33
3. Caldwell, Elizabeth FR-1 Stony Brook 10:19.42
4. Peck, Tara SO-2 Stony Brook 10:21.00
5. Borenstein, Hannah JR-3 NYU 10:24.34
6. McGovern, Kirsten JR-3 UMBC 10:24.53  
7. Dawson, Nicole SO-2 UMBC 10:26.68  
8. Czuprynski, Sarah SO-2 NYU 10:29.78
9. Rose, Hannah   CPTC New Balance 10:29.97  
10. Roche, Harmony SO-2 UMBC 10:34.03  
11. Manzo, Jillian JR-3 TCNJ 10:35.48
12. Lerit, Marissa SO-2 TCNJ 10:48.36  
13. O'Donnell, Elizabeth SR-4 Army 10:49.28  
3000 Meters Section 2
Pl. Name Year Team Time  
1. Huber, Jessie SR-4 Kutztown 10:38.70
2. Bida, Mary Kate FR-1 Oneonta 10:40.55
3. Cleary, Jen SR-4 Kutztown 10:40.77
4. Hanlon, Maggie FR-1 Monmouth 10:58.07  
5. McLoughlin, Brianna JR-3 Oneonta 11:00.93
6. Windle, Alyssa JR-3 Manhattan 11:03.67
7. Wilks, Samantha FR-1 Oneonta 11:19.86
8. Miller, Alexandria SO-2 Misericordia 11:20.07  
9. Saroka, Katie FR-1 Manhattan 11:39.93  
10. Pitchik, Vivian JR-3 NYU 11:49.30  
11. Cochran, Amy FR-1 Montclair State 11:50.22  
12. Stavitzski, Alicia SO-2 Misericordia 12:45.92  
13. Reardon, Elise FR-1 Misericordia 12:50.82  
14. Pickens, Ashley FR-1 Rutgers-Newark 13:02.08