MIAC Indoor Performance List

DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

60 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Miller, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 6.93 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
2 Schoenbauer, Drew SR-4 St. John's (Minn.) 6.94 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Douville, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 6.99 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Lichttenegger, Kyle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 6.99 Pointer Final Qualifier Mar 2, 2019
5 White, Conor SR-4 St. Thomas (Minn.) 7.08 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Lossow, Malachi SO-2 Bethel (Minn.) 7.08 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
7 Richter, Bryan JR-3 Carleton 7.09 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Keener, Kaleb FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.12 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
9 Jones, Nic FR-1 Bethel (Minn.) 7.13 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 Young, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 7.15 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
11 Spann, Nicholas SR-4 St. Thomas (Minn.) 7.17 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
12 Duellman, Colin SR-4 St. Thomas (Minn.) 7.21 MIAC Championships Feb 21, 2019
13 Peal, David FR-1 Gustavus Adolphus 7.22 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
14 Greaney, Keegan SO-2 Macalester 7.24 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
14 Johnson, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.24 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Gish, Matt FR-1 St. John's (Minn.) 7.25 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
17 Blaney, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 7.26 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 Grandgenett, Harrison FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.27 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
18 Devereaux, Jackson SO-2 St. John's (Minn.) 7.27 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
20 Clintsman, Randall JR-3 St. John's (Minn.) 7.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
21 Rosario, Sam JR-3 Augsburg 7.29 Snowshoe Open Feb 15, 2019
21 Adebanjo, Miracle JR-3 Augsburg 7.29 MIAC Championships Feb 21, 2019
23 Cullen, Tyler FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.30 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
24 Boone, Matthew SO-2 Saint Mary's (Minn.) 7.31(55) Luther Alumni Meet Feb 2, 2019
24 Rooney, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 7.31 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
24 Gannon, Nick SO-2 St. John's (Minn.) 7.31 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
27 Schwartz, Ben JR-3 Carleton 7.33 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
28 Wright, Cal FR-1 Concordia-Moorhead 7.34 North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
29 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 7.36 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
30 Varela, Raul SO-2 Bethel (Minn.) 7.39 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
31 Brisbois, Remington SO-2 Hamline 7.40 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
31 Prior, Marques FR-1 St. John's (Minn.) 7.40 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
31 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.40 MIAC Championships Feb 21, 2019
31 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 7.40 MIAC Championships Feb 21, 2019
35 Kaiser, Adam SR-4 St. Olaf 7.42 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
36 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 7.43(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
37 Whiting, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 7.45 North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
38 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 7.46 Bison Open Feb 1, 2019
38 Thompson, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 7.46 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
38 Donnelly, Phil FR-1 Carleton 7.46 MIAC Championships Feb 21, 2019
38 Cattoor, Seth FR-1 St. John's (Minn.) 7.46 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
42 Lincoln, Derrick SO-2 St. Olaf 7.47 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
42 Maroushek, Mack FR-1 St. John's (Minn.) 7.47 MIAC Championships Feb 21, 2019
42 Velishek, Christian FR-1 Hamline 7.47(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
45 Kelly, Jake SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.48 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
46 Shevchenko, Alex FR-1 Macalester 7.49 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
47 Pang, Yuren JR-3 Macalester 7.50 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
47 Mendez, Alberto SR-4 Hamline 7.50 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
49 Probst, Drew FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.51(55) Dubuque Championships Dec 8, 2018
49 Frederickson, Ben SR-4 St. John's (Minn.) 7.51 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
49 Mitteness, Landon FR-1 Augsburg 7.51 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
52 Busby, Taron FR-1 Augsburg 7.54 Snowshoe Open Feb 15, 2019
53 Sem, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.55 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
53 Kinnucan, Ryan FR-1 Macalester 7.55 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
55 Pham, Jason FR-1 St. John's (Minn.) 7.56 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
55 Troy, Avery FR-1 Gustavus Adolphus 7.56 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
57 Montplaisir, Matthew JR-3 Gustavus Adolphus 7.57 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
58 Teynor, Evan SO-2 St. Thomas (Minn.) 7.58 Jack Johnson Classic Jan 25, 2019
59 Smith, Albert FR-1 Bethel (Minn.) 7.59 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
59 Moen, Jonathan FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.59 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
61 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 7.60 MIAC Championships Feb 21, 2019
61 Deng, Patrick JR-3 Augsburg 7.60(55) Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
61 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 7.60 MIAC Championships Feb 21, 2019
64 Finne, Nelson SR-4 Gustavus Adolphus 7.61 MIAC Championships Feb 21, 2019
64 Niyonkuru, Therence Hamline 7.61 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
66 Allemann, Andrew SR-4 Saint Mary's (Minn.) 7.63 Warren Bowlus Jan 25, 2019
66 Paustian, Zach SO-2 Concordia-Moorhead 7.63 MIAC Championships Feb 21, 2019
66 Blake, Parker FR-1 Augsburg 7.63 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
66 Palmer, David JR-3 Macalester 7.63 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
70 Bjork, Sean FR-1 Bethel (Minn.) 7.65 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
71 Negron, Nicolas FR-1 Gustavus Adolphus 7.67 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
71 Frick, Chris SR-4 St. Olaf 7.67 MIAC Championships Feb 21, 2019
73 Haik, Charles SO-2 St. John's (Minn.) 7.68 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
74 Retza, Billy JR-3 Macalester 7.70(55) Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
75 Edwards-Gaherty, Liam JR-3 Macalester 7.72 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
75 Knutson, Eli SR-4 St. Olaf 7.72 MIAC Championships Feb 21, 2019
75 Lillehaugen, Luke SR-4 Concordia-Moorhead 7.72 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
78 Amberg, Thomas FR-1 Hamline 7.73 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
79 Checkett, Aidan SO-2 St. Olaf 7.75 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
79 Bergemann, Evan FR-1 Augsburg 7.75 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
81 Pruitt, Alex SO-2 Augsburg 7.78(55) Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
82 Shores, Ethan FR-1 Bethel (Minn.) 7.79 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
83 Collins, Judd FR-1 Bethel (Minn.) 7.81 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
83 Steinhofer, Nick SO-2 Concordia-Moorhead 7.81 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
85 Topo, Bryar SO-2 St. John's (Minn.) 7.82 Hamster Invitational Feb 1, 2019
86 Julkes, Willie JR-3 Concordia-Moorhead 7.85 North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
87 Serebour, Ababio FR-1 Gustavus Adolphus 7.86 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
88 Lichliter, Bill JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.87 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
89 Hutton-Lau, Jett FR-1 Bethel (Minn.) 7.90 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
90 Beamer, Christian SO-2 Saint Mary's (Minn.) 7.92 MIAC Championships Feb 21, 2019
91 Rogers, Jeremiah JR-3 Bethel (Minn.) 7.95 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
92 Ortiz, Henry Hamline 7.98(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
93 Van Lannen, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 7.99 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
94 Bury, Michael JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.00 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
95 Salzberg, Theo FR-1 Hamline 8.03 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
96 Gaubert, Andre SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.24 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
97 Wiessenberger, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 8.34 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
98 Tocko, Nick SO-2 Augsburg 8.78 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019

60 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Lewis, Jada SO-2 Augsburg 7.72 Parent's Day Open Feb 16, 2019
2 Robinson, Jailyn FR-1 Hamline 7.81(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
3 Berninghaus, Briana JR-3 Hamline 7.84 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Brown, Gabrielle SR-4 Hamline 7.93 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 McFerson, Matilda JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.96 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Stowell, McKayla SR-4 Gustavus Adolphus 8.01 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
6 Marciniak, Katelyn SR-4 St. Thomas (Minn.) 8.01 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
8 Chell, Claire FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.04 Parent's Day Open Feb 16, 2019
9 McLoone, Delaney SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.07 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
10 Smith, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.09 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Brown, Madison SO-2 St. Benedict 8.10 MIAC Championships Feb 21, 2019
12 Scott, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 8.11 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
12 Klausler, Sydney FR-1 Saint Mary's (Minn.) 8.11 Warren Bowlus Jan 25, 2019
14 Olson, Liliana FR-1 Hamline 8.24 MIAC Championships Feb 21, 2019
14 Banks, Zahra JR-3 Concordia-Moorhead 8.24 North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
16 Schepper, Reilee FR-1 St. Catherine 8.28 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
17 Zdechlik, Grace FR-1 St. Benedict 8.30 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 Van Goethem, Abigail JR-3 Hamline 8.34 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
19 Olson-Rodel, Kelby SO-2 Bethel (Minn.) 8.35 MIAC Championships Feb 21, 2019
20 Schurrer, Alica FR-1 Saint Mary's (Minn.) 8.39 Warren Bowlus Jan 25, 2019
20 Cordova, Ineke FR-1 Carleton 8.39(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
22 Gray, Adonya JR-3 Gustavus Adolphus 8.40 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
22 Smith, Chelsea SO-2 St. Benedict 8.40 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
24 Johnson, Brittney FR-1 Gustavus Adolphus 8.44 Maverick Invite Feb 15, 2019
25 Santl, Lauren SR-4 Concordia-Moorhead 8.45 North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
26 Kretlow, Steph JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.48 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
27 Paul, Sally SO-2 Bethel (Minn.) 8.49 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
28 English, Keyra FR-1 Carleton 8.50(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
29 Elstad, Katie SO-2 St. Olaf 8.51 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
30 Thomley, Emma JR-3 Carleton 8.53(55) Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
31 Knighton-Johnson, Kayli FR-1 Bethel (Minn.) 8.56 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
32 Schlieman, Lily JR-3 Macalester 8.57 Hamster Invitational Feb 1, 2019
33 Mellin, Samantha JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.59 Parent's Day Open Feb 16, 2019
34 Mensah, Portia SR-4 Saint Mary's (Minn.) 8.61 Stout Open Jan 19, 2019
35 Giles, DeAnna SO-2 Gustavus Adolphus 8.63 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
36 Kammer, Laura JR-3 St. Olaf 8.64 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
36 Ende, Kayla FR-1 Bethel (Minn.) 8.64 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
38 Bode, Claire FR-1 Bethel (Minn.) 8.68 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
39 Gregory, Karissa SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.69 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
40 Detlaff, Hannah JR-3 Macalester 8.71 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
41 Spehar, Suntina JR-3 St. Benedict 8.72 Chelsey M. Henkenius Open Jan 19, 2019
42 Kromah, Musu SO-2 Concordia-Moorhead 8.76 North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
43 Ansari, Alya SR-4 Macalester 8.80 Hamster Invitational Feb 1, 2019
44 Terry, Jordan FR-1 Augsburg 8.89 Warren Bowlus Jan 25, 2019
45 Zahrbock, Sadie FR-1 Concordia-Moorhead 8.92 Dakota Classic Dec 7, 2018
46 Gitch, Maya SO-2 St. Olaf 8.93(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
47 Osha, Maggy SO-2 Carleton 8.98(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
48 Erlandson, Lori SR-4 St. Olaf 9.00(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
49 McCovery, Jasmyne FR-1 St. Benedict 9.03 Chelsey M. Henkenius Open Jan 19, 2019
50 Williams, Sion SO-2 Saint Mary's (Minn.) 9.12 Parent's Day Open Feb 16, 2019
51 Archer, Ester JR-3 Gustavus Adolphus 9.21 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
52 Radke, Johna SR-4 St. Catherine 9.22 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
53 Doyle, Chloe JR-3 Bethel (Minn.) 9.24 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
54 Shinohara, Kazuho SO-2 Augsburg 9.26 Parent's Day Open Feb 16, 2019
55 Carter, Kierra FR-1 St. Olaf 9.32 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
56 Goetzman, Julia FR-1 Bethel (Minn.) 9.44 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
57 Shinohara, Kazuho Augsburg 9.55 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019

200 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Schoenbauer, Drew SR-4 St. John's (Minn.) 22.19 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Douville, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 22.45 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Collison, Omavi FR-1 St. John's (Minn.) 22.52 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Wright, Cal FR-1 Concordia-Moorhead 22.54 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Lossow, Malachi SO-2 Bethel (Minn.) 22.55 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Lichttenegger, Kyle SR-4 Saint Mary's (Minn.) 22.60 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Schwartz, Ben JR-3 Carleton 22.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Miller, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 22.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Young, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 22.81 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
10 Richter, Bryan JR-3 Carleton 22.83 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Metz, Nolan FR-1 Bethel (Minn.) 22.89 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
12 Kulstad, Zach SO-2 Carleton 23.08 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
13 Erickson, Isaac JR-3 Bethel (Minn.) 23.19 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
14 Sealock, Tyler FR-1 Bethel (Minn.) 23.22 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
15 Boone, Matthew SO-2 Saint Mary's (Minn.) 23.24 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
16 Sorenson, Ben SO-2 Hamline 23.31 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
16 Blaney, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 23.31 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 Adebanjo, Miracle JR-3 Augsburg 23.34 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Greaney, Keegan SO-2 Macalester 23.40 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
20 Loverude, Brandon SO-2 Bethel (Minn.) 23.49 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
21 Martin, Max SR-4 St. John's (Minn.) 23.53 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
22 Palmer, David JR-3 Macalester 23.60 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
23 Cattoor, Seth FR-1 St. John's (Minn.) 23.63 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
24 Gish, Matt FR-1 St. John's (Minn.) 23.64 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
25 Thedens, Mason FR-1 St. Thomas (Minn.) 23.66 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
26 Montplaisir, Matthew JR-3 Gustavus Adolphus 23.70 MIAC Championships Feb 21, 2019
27 Quirring, Wyatt FR-1 Gustavus Adolphus 23.74 Maverick Invite Feb 15, 2019
28 Johnson, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 23.75 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
29 Prater, Joshua JR-3 St. Thomas (Minn.) 23.81 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
30 Devereaux, Jackson SO-2 St. John's (Minn.) 23.88 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
31 Smith, Micah FR-1 Bethel (Minn.) 23.89 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
32 Whiting, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 23.90C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
33 Keener, Kaleb FR-1 St. Thomas (Minn.) 23.91 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
34 Jones, Nic FR-1 Bethel (Minn.) 23.93 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
35 Russell, David SO-2 St. John's (Minn.) 24.00 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
36 Amberg, Thomas FR-1 Hamline 24.01 Hamster Invitational Feb 1, 2019
36 Gagnon, Hayden FR-1 Concordia-Moorhead 24.01 Bison Open Feb 1, 2019
38 Mendez, Alberto SR-4 Hamline 24.02 Carleton Triangular Jan 18, 2019
39 Schoenfelder, Jonah JR-3 St. Thomas (Minn.) 24.04 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
40 Kinnucan, Ryan FR-1 Macalester 24.11 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
41 Frederickson, Ben SR-4 St. John's (Minn.) 24.14 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
42 Brisbois, Remington SO-2 Hamline 24.15 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
43 Velishek, Christian FR-1 Hamline 24.16 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
44 Grandgenett, Harrison FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.24 MIAC Championships Feb 21, 2019
44 Herbert, Jerod FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.24 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
46 Jones, Harrison JR-3 Hamline 24.29 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
47 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 24.31 Carleton Triangular Jan 18, 2019
48 Anderson, Erik FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.32 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
49 Donnelly, Phil FR-1 Carleton 24.33 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
50 Varela, Raul SO-2 Bethel (Minn.) 24.34 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
51 Karngar, Trokon FR-1 Bethel (Minn.) 24.35 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
52 Schultz, Noah FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.36 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
53 Haik, Charles SO-2 St. John's (Minn.) 24.37 Hamster Invitational Feb 1, 2019
54 Schuller, Colin FR-1 Concordia-Moorhead 24.42C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
55 Rosario, Sam JR-3 Augsburg 24.44 Snowshoe Open Feb 15, 2019
55 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 24.44 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
57 Coates, Austin JR-3 St. Thomas (Minn.) 24.48 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
57 Kelly, Jake SO-2 St. Thomas (Minn.) 24.48 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
59 Shores, Ethan FR-1 Bethel (Minn.) 24.51 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
60 Clintsman, Randall JR-3 St. John's (Minn.) 24.56 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
61 Peal, David FR-1 Gustavus Adolphus 24.58 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
62 Svenby, Jake FR-1 Concordia-Moorhead 24.59 Bison Open Feb 1, 2019
63 Verchota, Bobby SR-4 Gustavus Adolphus 24.63 Maverick Invite Feb 15, 2019
64 Allemann, Andrew SR-4 Saint Mary's (Minn.) 24.64 Warren Bowlus Jan 25, 2019
65 Busby, Taron FR-1 Augsburg 24.69 Snowshoe Open Feb 15, 2019
66 Gu, Vincent FR-1 Carleton 24.80 Carleton Triangular Jan 18, 2019
67 Pruitt, Alex SO-2 Augsburg 24.81 Snowshoe Open Feb 15, 2019
68 Negron, Nicolas FR-1 Gustavus Adolphus 24.84 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
69 Smith, Albert FR-1 Bethel (Minn.) 24.86 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
70 Bergemann, Evan FR-1 Augsburg 24.89 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
71 Pham, Jason FR-1 St. John's (Minn.) 24.93 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
72 Lillehaugen, Luke SR-4 Concordia-Moorhead 24.94C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
73 Sem, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.95 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
73 Olajonlu, Gabriel FR-1 Augsburg 24.95 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
75 Hertzog, McKail SO-2 Hamline 24.97 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
76 Blake, Parker FR-1 Augsburg 25.08 Snowshoe Open Feb 15, 2019
77 Bjork, Sean FR-1 Bethel (Minn.) 25.11 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
78 Reutzel, Noah JR-3 Hamline 25.14 Carleton Triangular Jan 18, 2019
79 Welshons, Danny FR-1 St. John's (Minn.) 25.16 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
80 Collins, Judd FR-1 Bethel (Minn.) 25.17 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
81 Hulshizer, Luke JR-3 Hamline 25.22 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
81 Edwards-Gaherty, Liam JR-3 Macalester 25.22 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
81 Schegel, Abe FR-1 Bethel (Minn.) 25.22 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
84 Angstman, Zach FR-1 Hamline 25.24 Hamster Invitational Feb 1, 2019
85 Heimerman, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 25.32 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
86 Perkins, Kevyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 25.38 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
87 Checkett, Aidan SO-2 St. Olaf 25.44 Carleton Triangular Jan 18, 2019
88 Mitteness, Landon FR-1 Augsburg 25.56 Warren Bowlus Jan 25, 2019
89 Deng, Patrick JR-3 Augsburg 25.57 Snowshoe Open Feb 15, 2019
90 Steinhofer, Nick SO-2 Concordia-Moorhead 25.62 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
91 Wood, Oliver SO-2 St. Olaf 25.64 Carleton Triangular Jan 18, 2019
92 Rogers, Jeremiah JR-3 Bethel (Minn.) 25.87 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
93 Bury, Michael JR-3 St. Thomas (Minn.) 25.90 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
94 Olson, Dylan SR-4 Hamline 26.19 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
95 Oddoye, Conrad FR-1 Gustavus Adolphus 26.49 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
96 Hutton-Lau, Jett FR-1 Bethel (Minn.) 26.51 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
97 Ortiz, Henry Hamline 26.70 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
98 Amla, Issiah SO-2 Gustavus Adolphus 26.73 Maverick Invite Feb 15, 2019
99 Abdi Mohamed, Mohamed SO-2 Macalester 26.76 Hamster Invitational Feb 1, 2019
100 Van Lannen, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 26.89 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019

200 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Berninghaus, Briana JR-3 Hamline 25.51 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 McFerson, Matilda JR-3 St. Thomas (Minn.) 25.64 UW-Platteville Final Qualifying Meet Mar 1, 2019
3 Marciniak, Katelyn SR-4 St. Thomas (Minn.) 25.88 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
4 Chell, Claire FR-1 St. Thomas (Minn.) 25.99 Parent's Day Open Feb 16, 2019
5 Labatt, Delia JR-3 Bethel (Minn.) 26.03 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Robinson, Jailyn FR-1 Hamline 26.12 Carleton Triangular Jan 18, 2019
7 Lewis, Jada SO-2 Augsburg 26.36 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Sankey, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 26.43 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
9 Johnson, AddieKay SR-4 Bethel (Minn.) 26.48 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
10 Klausler, Sydney FR-1 Saint Mary's (Minn.) 26.55 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Adamson, Mallory SR-4 St. Thomas (Minn.) 26.81 Parent's Day Open Feb 16, 2019
12 Smith, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 26.83 Parent's Day Open Feb 16, 2019
13 McLoone, Delaney SO-2 St. Thomas (Minn.) 26.87 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
14 Schlieman, Lily JR-3 Macalester 26.90 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Anderson, Lily JR-3 Gustavus Adolphus 27.06 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
16 Perrenoud, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 27.19 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
17 Elstad, Katie SO-2 St. Olaf 27.31 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
18 Brown, Gabrielle SR-4 Hamline 27.34 Minnesota Open Jan 12, 2019
19 Schurrer, Alica FR-1 Saint Mary's (Minn.) 27.37 Parent's Day Open Feb 16, 2019
19 Brown, Madison SO-2 St. Benedict 27.37 MIAC Championships Feb 21, 2019
21 Banks, Zahra JR-3 Concordia-Moorhead 27.38 MIAC Championships Feb 21, 2019
22 Stowell, McKayla SR-4 Gustavus Adolphus 27.40 Maverick Invite Feb 15, 2019
23 Gregory, Karissa SO-2 St. Thomas (Minn.) 27.60 MIAC Championships Feb 21, 2019
24 Scott, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 27.80 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
25 Olson, Liliana FR-1 Hamline 27.85 Parent's Day Open Feb 16, 2019
26 Jansen, Ann FR-1 St. Olaf 27.88 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
27 Thomley, Emma JR-3 Carleton 27.92 Parent's Day Open Feb 16, 2019
28 Klingelhutz, Kelly SO-2 St. Benedict 27.96 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
29 Cater, Paige SO-2 St. Thomas (Minn.) 27.99 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
30 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 28.00 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
31 Conradi, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 28.07 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
32 Finnes, Taylor FR-1 Bethel (Minn.) 28.13 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
32 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 28.13 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
34 Spehar, Suntina JR-3 St. Benedict 28.15 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
35 Santl, Lauren SR-4 Concordia-Moorhead 28.21C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
36 Teichroew, Erin SO-2 Gustavus Adolphus 28.22 Maverick Invite Feb 15, 2019
37 Olinger, Tess JR-3 Gustavus Adolphus 28.24 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
38 DeKnikker, Karley SO-2 Gustavus Adolphus 28.25 Maverick Invite Feb 15, 2019
39 Schepper, Reilee FR-1 St. Catherine 28.26 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
40 Mellin, Samantha JR-3 St. Thomas (Minn.) 28.32 Parent's Day Open Feb 16, 2019
41 Piergies, Tonya SR-4 Carleton 28.38 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
42 Giles, DeAnna SO-2 Gustavus Adolphus 28.42 Maverick Invite Feb 15, 2019
42 Cordova, Ineke FR-1 Carleton 28.42 Carleton Triangular Jan 18, 2019
42 Olson-Rodel, Kelby SO-2 Bethel (Minn.) 28.42 Parent's Day Open Feb 16, 2019
45 Holthaus, Morgan SO-2 St. Benedict 28.54 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
46 Hill, Megan JR-3 Gustavus Adolphus 28.63 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
47 Johnson, Brittney FR-1 Gustavus Adolphus 28.69 Maverick Invite Feb 15, 2019
48 Zdechlik, Grace FR-1 St. Benedict 28.76 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
49 Airoldi, Eva FR-1 Carleton 28.77 Minnesota Open Jan 12, 2019
50 Smith, Chelsea SO-2 St. Benedict 28.82 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
51 English, Keyra FR-1 Carleton 28.85 Carleton Triangular Jan 18, 2019
52 Crowe, Hannah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 28.86 Parent's Day Open Feb 16, 2019
53 Kuhn, Cathryn FR-1 St. Benedict 28.92 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
54 Kammer, Laura JR-3 St. Olaf 28.93 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
55 Martin, Juliette SO-2 St. Catherine 29.00 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
56 Walls, Jordan SR-4 Hamline 29.08 Hamster Invitational Feb 1, 2019
57 Shimek, Ashley SO-2 St. Thomas (Minn.) 29.14 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
58 Gray, Adonya JR-3 Gustavus Adolphus 29.22 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
59 McDermott, Madeline SO-2 Gustavus Adolphus 29.23 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
60 Gelinske, Shelby SR-4 Concordia-Moorhead 29.30C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
60 O'Connor, Quinn SO-2 St. Thomas (Minn.) 29.30 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
62 Bode, Claire FR-1 Bethel (Minn.) 29.35 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
63 Nelson, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 29.39 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
63 Studer, Rachel SO-2 Gustavus Adolphus 29.39 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
65 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 29.44 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
65 Parlin, Beth SO-2 Hamline 29.44 Carleton Triangular Jan 18, 2019
67 Koelz, Sadie SO-2 Bethel (Minn.) 29.51 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
68 Gitch, Maya SO-2 St. Olaf 29.57 Carleton Triangular Jan 18, 2019
69 Zamacona, Aoife FR-1 Hamline 29.62 Carleton Triangular Jan 18, 2019
70 Kintop, Sophia FR-1 St. Thomas (Minn.) 29.70 Parent's Day Open Feb 16, 2019
70 Howk, Michaela JR-3 St. Thomas (Minn.) 29.70 Parent's Day Open Feb 16, 2019
70 Grove, Anna SO-2 Carleton 29.70 Minnesota Open Jan 12, 2019
73 Balzer, Mara JR-3 Bethel (Minn.) 29.77 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
73 Kromah, Musu SO-2 Concordia-Moorhead 29.77C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
75 Detlaff, Hannah JR-3 Macalester 29.83 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
76 Lilleberg, Nicole SO-2 Concordia-Moorhead 29.84C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
77 Osha, Maggy SO-2 Carleton 29.90 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
78 Follestad, Rachael SO-2 Gustavus Adolphus 29.92 Maverick Invite Feb 15, 2019
78 Sunderland, Jazmin SO-2 St. Olaf 29.92 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
80 Archer, Ester JR-3 Gustavus Adolphus 30.02 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
80 LaFave, Jenna FR-1 Concordia-Moorhead 30.02 Dakota Classic Dec 7, 2018
82 Miller, Cecelia FR-1 Hamline 30.03 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
82 Abrahim, Muna FR-1 Hamline 30.03 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
82 Zahrbock, Sadie FR-1 Concordia-Moorhead 30.03 Dakota Classic Dec 7, 2018
85 Steiger, Lindsay JR-3 Hamline 30.09 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
86 Harren, Shanoah SO-2 Hamline 30.24 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
87 Williams, Ciara SO-2 Macalester 30.25 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
88 Ende, Kayla FR-1 Bethel (Minn.) 30.31 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
89 Brooke-Pike, Addie FR-1 Macalester 30.34 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
89 Wortman, Jillian FR-1 Hamline 30.34 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
91 Freire, Nathalie FR-1 Saint Mary's (Minn.) 30.39 Early Birdinal Jan 12, 2019
92 Banks, Tyra SO-2 Gustavus Adolphus 30.56 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
92 LaRue, Kayla FR-1 St. Olaf 30.56 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
94 Hatton, Lydia SR-4 Bethel (Minn.) 30.57 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
95 Doyle, Chloe JR-3 Bethel (Minn.) 30.68 Parent's Day Open Feb 16, 2019
96 Clarke, Mellissa JR-3 Hamline 30.73 Parent's Day Open Feb 16, 2019
97 Erlandson, Lori SR-4 St. Olaf 30.88 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
98 Evans, Gabrielle FR-1 Carleton 30.90 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
99 Ryan, Kelsi FR-1 Hamline 30.93 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
100 Mensah, Portia SR-4 Saint Mary's (Minn.) 31.05 Early Birdinal Jan 12, 2019

400 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Klamm, Carl SR-4 Bethel (Minn.) 49.04C NCAA Division III Indoor Track & Field Championships Mar 8, 2019
2 Wright, Cal FR-1 Concordia-Moorhead 49.85 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
3 Monroe, Shawn JR-3 Bethel (Minn.) 49.95 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Erickson, Isaac JR-3 Bethel (Minn.) 49.97 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Metz, Nolan FR-1 Bethel (Minn.) 50.46 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Labine, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 50.59 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
7 Collison, Omavi FR-1 St. John's (Minn.) 50.64 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
8 Thedens, Mason FR-1 St. Thomas (Minn.) 50.92 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Kulstad, Zach SO-2 Carleton 51.02 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 Smith, Joel FR-1 Bethel (Minn.) 51.26 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
11 Prater, Joshua JR-3 St. Thomas (Minn.) 51.29 MIAC Championships Feb 21, 2019
12 Sorenson, Ben SO-2 Hamline 51.32 MIAC Championships Feb 21, 2019
13 Palmer, David JR-3 Macalester 51.43 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
14 Loverude, Brandon SO-2 Bethel (Minn.) 51.55 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Greaney, Keegan SO-2 Macalester 51.67 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Carl, Brian SO-2 St. Thomas (Minn.) 51.78 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
17 Richter, Bryan JR-3 Carleton 51.91 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
18 Johnson, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 52.16 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
19 Scott, Benjamin JR-3 St. Olaf 52.17 Carleton Triangular Jan 18, 2019
20 Schoenfelder, Jonah JR-3 St. Thomas (Minn.) 52.34 Snowshoe Open Feb 15, 2019
21 Mendez, Alberto SR-4 Hamline 52.42 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
22 Hitt, Cooper FR-1 Bethel (Minn.) 52.47 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
23 Gagnon, Hayden FR-1 Concordia-Moorhead 52.55C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
24 Smith, Micah FR-1 Bethel (Minn.) 52.59 MIAC Championships Feb 21, 2019
25 Quirring, Wyatt FR-1 Gustavus Adolphus 52.66 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
26 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 52.75 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
27 Svenby, Jake FR-1 Concordia-Moorhead 52.79 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
28 Schugel, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 53.12 Maverick Invite Feb 15, 2019
29 Blaney, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 53.34 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
30 Anderson, Erik FR-1 St. Thomas (Minn.) 53.36 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
31 Frederickson, Ben SR-4 St. John's (Minn.) 53.39 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
31 Karlson, Samuel SR-4 St. Thomas (Minn.) 53.39 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
33 Schuller, Colin FR-1 Concordia-Moorhead 53.40C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
33 Brusilow, Nick SO-2 Carleton 53.40 Carleton Triangular Jan 18, 2019
35 Russell, David SO-2 St. John's (Minn.) 53.48 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
36 Herbert, Jerod FR-1 St. Thomas (Minn.) 53.64 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
37 Bauer, Max SR-4 Gustavus Adolphus 53.68 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
38 Hoglund, Nathan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 53.70 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
39 Verchota, Bobby SR-4 Gustavus Adolphus 53.89 Maverick Invite Feb 15, 2019
40 Kinnucan, Ryan FR-1 Macalester 54.00 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
41 Jones, Harrison JR-3 Hamline 54.02 Hamster Invitational Feb 1, 2019
42 Coates, Austin JR-3 St. Thomas (Minn.) 54.14 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
43 Boone, Matthew SO-2 Saint Mary's (Minn.) 54.27 Stout Open Jan 19, 2019
44 Schultz, Noah FR-1 St. Thomas (Minn.) 54.43 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
45 Chiabotti, Dylan FR-1 St. Thomas (Minn.) 54.63 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
46 Heimerman, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 54.69 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
47 Gu, Vincent FR-1 Carleton 54.86 Carleton Triangular Jan 18, 2019
48 Pham, Jason FR-1 St. John's (Minn.) 55.00 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
49 Salzberg, Theo FR-1 Hamline 55.34 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
49 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 55.34 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
51 Blake, Parker FR-1 Augsburg 55.49 Snowshoe Open Feb 15, 2019
52 Heinecke, Logan SO-2 Concordia-Moorhead 55.53C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
53 Donnelly, Phil FR-1 Carleton 55.81 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
54 Nuese, Brendon SR-4 Bethel (Minn.) 55.90 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
55 Allemann, Andrew SR-4 Saint Mary's (Minn.) 56.36 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
56 Deserto, Vince SR-4 St. Thomas (Minn.) 56.73 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
57 Wood, Oliver SO-2 St. Olaf 56.83 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
58 Prouty, Jacob SR-4 Hamline 57.65 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
59 Borgen, Evan FR-1 Concordia-Moorhead 58.57C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
60 Amla, Issiah SO-2 Gustavus Adolphus 1:00.09 Maverick Invite Feb 15, 2019
61 Konneh, Mohammed SO-2 St. John's (Minn.) 1:05.36 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
62 Tocko, Nick SO-2 Augsburg 1:13.68 Warren Bowlus Jan 25, 2019
63 Wiessenberger, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 1:13.72 St. Olaf Quad Jan 25, 2019

400 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Glaaser, Johanna JR-3 St. Olaf 57.94 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
2 Labatt, Delia JR-3 Bethel (Minn.) 58.05 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Sankey, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 58.41 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 McFerson, Matilda JR-3 St. Thomas (Minn.) 59.20 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Johnson, AddieKay SR-4 Bethel (Minn.) 59.23 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Adamson, Mallory SR-4 St. Thomas (Minn.) 59.50 Parent's Day Open Feb 16, 2019
7 Schlieman, Lily JR-3 Macalester 1:00.80 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Klingelhutz, Kelly SO-2 St. Benedict 1:00.90 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Anderson, Lily JR-3 Gustavus Adolphus 1:01.10 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
9 Berninghaus, Briana JR-3 Hamline 1:01.10 Hamster Invitational Feb 1, 2019
11 Smith, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:01.17 Parent's Day Open Feb 16, 2019
12 Cater, Paige SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:01.43 MIAC Championships Feb 21, 2019
13 McGuire, Grace FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:02.14 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
14 Gregory, Karissa SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:02.25 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
15 Elstad, Katie SO-2 St. Olaf 1:02.35 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
16 Fornshell, Carly JR-3 Concordia-Moorhead 1:02.88 Bison Open Feb 1, 2019
17 Finnes, Taylor FR-1 Bethel (Minn.) 1:03.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 Fredrickson, Isabel SO-2 Concordia-Moorhead 1:03.47C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
19 Jansen, Ann FR-1 St. Olaf 1:03.50 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
20 Peebles, Annalise JR-3 Carleton 1:03.60 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
21 Hill, Megan JR-3 Gustavus Adolphus 1:03.72 MIAC Championships Feb 21, 2019
21 Mitch, Laura FR-1 St. Benedict 1:03.72 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
23 Rohlf, Christine SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:04.15 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
24 O'Connor, Quinn SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:04.19 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
25 Kuhn, Cathryn FR-1 St. Benedict 1:04.30 Hamster Invitational Feb 1, 2019
26 Conradi, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 1:04.40 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
27 Wegner, Sara JR-3 Bethel (Minn.) 1:04.58 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
28 DeKnikker, Karley SO-2 Gustavus Adolphus 1:04.95 MIAC Championships Feb 21, 2019
29 Manz, Samantha SR-4 Macalester 1:05.04 Hamster Invitational Feb 1, 2019
30 Steiger, Lindsay JR-3 Hamline 1:05.26 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
31 Hoppe, Brooke SO-2 Macalester 1:05.40 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
32 Arett, Ashlyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:05.60 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
33 Cordova, Ineke FR-1 Carleton 1:05.75 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
34 Smedsrud, Kynzie SR-4 Saint Mary's (Minn.) 1:06.05 Warren Bowlus Jan 25, 2019
35 Crowe, Hannah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 1:06.08 Yellowjacket Open Feb 9, 2019
36 Balzer, Mara JR-3 Bethel (Minn.) 1:06.57 Parent's Day Open Feb 16, 2019
37 Airoldi, Eva FR-1 Carleton 1:06.90 Parent's Day Open Feb 16, 2019
38 Kintop, Sophia FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:07.00 Parent's Day Open Feb 16, 2019
39 Gelinske, Shelby SR-4 Concordia-Moorhead 1:07.04 Bison Open Feb 1, 2019
40 McCollum, Jaiden FR-1 St. Benedict 1:07.05 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
41 Teichroew, Erin SO-2 Gustavus Adolphus 1:07.31 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
42 Mokhtary, Olivia FR-1 Gustavus Adolphus 1:07.80 Maverick Invite Feb 15, 2019
43 Hatton, Lydia SR-4 Bethel (Minn.) 1:07.84 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
44 Follestad, Rachael SO-2 Gustavus Adolphus 1:07.87 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
45 McDermott, Madeline SO-2 Gustavus Adolphus 1:07.99 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
46 Brooke-Pike, Addie FR-1 Macalester 1:08.06 Parent's Day Open Feb 16, 2019
47 Archer, Ester JR-3 Gustavus Adolphus 1:08.11 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
48 Williams, Ciara SO-2 Macalester 1:08.13 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
49 Howk, Michaela JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:08.79 Parent's Day Open Feb 16, 2019
50 Lilleberg, Nicole SO-2 Concordia-Moorhead 1:09.19 Bison Open Feb 1, 2019
51 Farrell, Eve FR-1 Carleton 1:09.75 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
52 English, Keyra FR-1 Carleton 1:10.65 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
53 Osha, Maggy SO-2 Carleton 1:13.04 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019

600 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Klamm, Carl SR-4 Bethel (Minn.) 1:20.36 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Cook-Gallardo, Joey JR-3 Carleton 1:21.94 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Carl, Brian SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:22.02 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Palmer, David JR-3 Macalester 1:23.13 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
5 Labine, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 1:23.23 Hamster Invitational Feb 1, 2019
6 Johnson, Noah FR-1 Gustavus Adolphus 1:23.35 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Thedens, Mason FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:23.42 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
8 Greaney, Keegan SO-2 Macalester 1:23.84 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Hitt, Cooper FR-1 Bethel (Minn.) 1:24.05 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 Scott, Benjamin JR-3 St. Olaf 1:24.47 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
11 Brusilow, Nick SO-2 Carleton 1:24.76 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Monroe, Shawn JR-3 Bethel (Minn.) 1:24.76 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
13 Roen, Ben SO-2 Hamline 1:24.87 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
14 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 1:25.16 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Herman, Zach JR-3 St. Olaf 1:25.29 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Sorenson, Ben SO-2 Hamline 1:25.45 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
17 Bauer, Max SR-4 Gustavus Adolphus 1:25.56 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 Grant, Spencer SR-4 Macalester 1:25.58 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Karlson, Samuel SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:25.60 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
20 Collison, Omavi FR-1 St. John's (Minn.) 1:25.67 Hamster Invitational Feb 1, 2019
21 Hatton, Evan SR-4 Bethel (Minn.) 1:25.97 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
22 da Cunha, Marco FR-1 Carleton 1:26.29 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
23 Borash, Ben JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1:26.34 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
24 Middendorf, Jesse FR-1 Concordia-Moorhead 1:26.58 Cobber Open Jan 19, 2019
25 Svenby, Jake FR-1 Concordia-Moorhead 1:26.67 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
26 Javens, Landon FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:26.74 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
27 Hoglund, Nathan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 1:27.01 Warren Bowlus Jan 25, 2019
28 Schugel, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 1:27.19 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
29 Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:28.56 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
30 Lorah, Matt SO-2 Hamline 1:28.59 Carleton Triangular Jan 18, 2019
31 Olfert, Nick FR-1 Gustavus Adolphus 1:28.76 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
32 Scheider, Daniel FR-1 Carleton 1:28.95 Carleton Triangular Jan 18, 2019
33 Kringler, Justin FR-1 Concordia-Moorhead 1:29.19 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
34 Coates, Austin JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:29.25 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
35 Gustafson, Brennan SO-2 Gustavus Adolphus 1:29.38 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
36 Osborne, Jack FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:29.80 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
37 Jones, Harrison JR-3 Hamline 1:29.90 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
38 Reding, Jacob FR-1 St. John's (Minn.) 1:30.00 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
39 Salzberg, Theo FR-1 Hamline 1:30.22 Carleton Triangular Jan 18, 2019
40 Segura, Gabe SO-2 Bethel (Minn.) 1:30.24 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
41 Schoenfelder, Jonah JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:30.36 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
42 Haugrud, Connor SO-2 Concordia-Moorhead 1:30.41 Cobber Open Jan 19, 2019
43 Heimerman, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:30.50 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
44 Deserto, Vince SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:30.56 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
45 Nuese, Brendon SR-4 Bethel (Minn.) 1:30.63 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
46 Groos, John FR-1 Carleton 1:31.79 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
47 Chiabotti, Dylan FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:32.01 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
48 Raman, Narun JR-3 Carleton 1:36.03 Carleton Triangular Jan 18, 2019
49 Heinecke, Logan SO-2 Concordia-Moorhead 1:36.05C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
50 Amla, Issiah SO-2 Gustavus Adolphus 1:37.91 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
51 McCabe, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 1:38.88 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
52 Froland, Tommy JR-3 Concordia-Moorhead 1:40.04 Cobber Open Jan 19, 2019
53 Borgen, Evan FR-1 Concordia-Moorhead 1:42.35C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019

600 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Aguiar, Phoebe SR-4 Macalester 1:31.68 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Glaaser, Johanna JR-3 St. Olaf 1:35.40 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Adamson, Mallory SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:36.10 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Johnson, AddieKay SR-4 Bethel (Minn.) 1:37.12 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Cater, Paige SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:38.50 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Sandeno, Elsa SR-4 Carleton 1:38.54 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Sankey, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 1:38.65 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
8 Anderson, Lily JR-3 Gustavus Adolphus 1:39.37 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
9 Rohlf, Christine SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:40.46 Parent's Day Open Feb 16, 2019
10 Forness, Miriah SR-4 Concordia-Moorhead 1:41.54 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Kropp, Amy FR-1 Carleton 1:41.77 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
12 Fredrickson, Isabel SO-2 Concordia-Moorhead 1:41.93 MIAC Championships Feb 21, 2019
13 Klingelhutz, Kelly SO-2 St. Benedict 1:42.07 MIAC Championships Feb 21, 2019
14 Moen, Sara SO-2 Gustavus Adolphus 1:42.18 Maverick Invite Feb 15, 2019
15 O'Connor, Quinn SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:42.36 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine 1:42.81 Parent's Day Open Feb 16, 2019
17 Dammann, Morgan JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:43.18 Parent's Day Open Feb 16, 2019
17 Martin, Juliette SO-2 St. Catherine 1:43.18 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Manz, Samantha SR-4 Macalester 1:43.22 MIAC Championships Feb 21, 2019
20 Herrmann, Josie JR-3 Concordia-Moorhead 1:44.17 Cobber Open Jan 19, 2019
21 Arett, Ashlyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:44.64 MIAC Championships Feb 21, 2019
22 Hill, Megan JR-3 Gustavus Adolphus 1:44.99 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
23 Ellingson, Holly SR-4 Macalester 1:45.06 Hamster Invitational Feb 1, 2019
24 Mitch, Laura FR-1 St. Benedict 1:45.60 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
25 Marsh, Natalie SO-2 Carleton 1:46.12 Carleton Triangular Jan 18, 2019
26 Thielen, Olivia JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:46.96 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
27 Williams, Ciara SO-2 Macalester 1:47.78 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
28 Vought, Elizabeth SR-4 Concordia-Moorhead 1:48.00 Bison Open Feb 1, 2019
29 Marquette, Hayli SR-4 St. Olaf 1:48.69 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
30 Steiger, Lindsay JR-3 Hamline 1:49.26 Parent's Day Open Feb 16, 2019
31 Farrell, Eve FR-1 Carleton 1:50.64 Parent's Day Open Feb 16, 2019
32 Mokhtary, Olivia FR-1 Gustavus Adolphus 1:50.94 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
33 VanWatermeulen, Julia FR-1 Saint Mary's (Minn.) 1:51.37 Parent's Day Open Feb 16, 2019
34 Prentiss, Maddy SO-2 Macalester 1:51.99 Parent's Day Open Feb 16, 2019
35 Fornshell, Carly JR-3 Concordia-Moorhead 1:52.59 Dakota Classic Dec 7, 2018
36 Vought, Colleen SR-4 Concordia-Moorhead 1:53.40 Cobber Open Jan 19, 2019
37 Doyle, Nora FR-1 St. Benedict 1:54.79 Chelsey M. Henkenius Open Jan 19, 2019
38 Perkins, Megan FR-1 St. Catherine 1:56.89 Warren Bowlus Jan 25, 2019
39 Hegde, Alyssa FR-1 Gustavus Adolphus 1:58.13 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
40 McClintock-Shapiro, Leah SO-2 Carleton 1:58.53 Hamster Invitational Feb 1, 2019
41 Friberg, Rachel SO-2 Concordia-Moorhead 1:59.97 Bison Open Feb 1, 2019
42 Hagestuen, Nora FR-1 Gustavus Adolphus 2:03.64 St. Olaf Quad Jan 25, 2019

800 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Kozlowski, Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:54.52 Snowshoe Open Feb 15, 2019
2 Gustafson, Frank JR-3 Hamline 1:56.13 Snowshoe Open Feb 15, 2019
3 Middendorf, Jesse FR-1 Concordia-Moorhead 1:56.73 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Cook-Gallardo, Joey JR-3 Carleton 1:56.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Johnson, Noah FR-1 Gustavus Adolphus 1:57.68 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Roen, Ben SO-2 Hamline 1:58.17 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
7 Lamb, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 1:58.21 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Hatton, Evan SR-4 Bethel (Minn.) 1:58.62 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Wachter, Karl JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:58.77 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
10 Lelinga, Ezekiel SO-2 Bethel (Minn.) 1:59.05 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Carl, Brian SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:59.37 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
12 Grant, Spencer SR-4 Macalester 2:00.00 MIAC Championships Feb 21, 2019
13 Borash, Ben JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:00.53 Pointer Final Qualifier Mar 2, 2019
14 Karlson, Samuel SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:00.64 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
15 Osborne, Jack FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:00.85 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Brusilow, Nick SO-2 Carleton 2:00.86 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
17 Madigan, Ben JR-3 Gustavus Adolphus 2:00.89 Maverick Invite Feb 15, 2019
18 Lorah, Matt SO-2 Hamline 2:01.06 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
19 Hitt, Cooper FR-1 Bethel (Minn.) 2:01.27 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
20 Rives, Bridger FR-1 Carleton 2:01.34 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
21 Herman, Zach JR-3 St. Olaf 2:01.63 Carleton Triangular Jan 18, 2019
22 Haugrud, Connor SO-2 Concordia-Moorhead 2:01.65 MIAC Championships Feb 21, 2019
23 Stanek, Christopher SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.78 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
24 Boranian, Chris SR-4 Macalester 2:01.87 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
25 da Cunha, Marco FR-1 Carleton 2:02.02 Carleton Triangular Jan 18, 2019
26 Fast, Justus FR-1 St. John's (Minn.) 2:02.51 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
27 Javens, Landon FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:02.52 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
28 Aehl, Peter JR-3 St. Olaf 2:02.54 MIAC Championships Feb 21, 2019
29 Malek, Luke SO-2 St. Olaf 2:02.96 MIAC Championships Feb 21, 2019
30 Kerr, Fred FR-1 Macalester 2:03.07 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
31 Getzloff, Liam SR-4 St. Olaf 2:03.36 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
32 Perry, Ben FR-1 Carleton 2:03.42 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
33 Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:03.48 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
34 Kringler, Justin FR-1 Concordia-Moorhead 2:03.81 Bison Open Feb 1, 2019
35 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 2:03.85C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
36 Palmer, David JR-3 Macalester 2:04.21 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
37 Thedens, Mason FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:04.26 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
38 Hunsanger, Brett FR-1 Macalester 2:04.30 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
39 Tollefson, Aidan SR-4 Bethel (Minn.) 2:04.34 MIAC Championships Feb 21, 2019
40 Sworski, Erik SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:04.38 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
41 Olfert, Nick FR-1 Gustavus Adolphus 2:04.48 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
42 Smith, Tony JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:04.53 MIAC Championships Feb 21, 2019
43 Hoglund, Nathan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:04.55 Luther Alumni Meet Feb 2, 2019
44 LaChance, Bailey SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:04.59 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
45 Brodie, Aric FR-1 Hamline 2:04.80 Hamster Invitational Feb 1, 2019
46 McNall, Spencer FR-1 Macalester 2:04.99 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
47 Jackson, Seth SO-2 St. John's (Minn.) 2:05.07 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
48 Segura, Gabe SO-2 Bethel (Minn.) 2:05.53 MIAC Championships Feb 21, 2019
48 Nakasaka, Adam FR-1 Carleton 2:05.53 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
50 Houseman, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 2:05.86 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
51 Scheider, Daniel FR-1 Carleton 2:06.24 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
52 Meaden, Jonathon SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:06.75 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
53 Hartshorn, Andy SO-2 Bethel (Minn.) 2:06.85 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
54 Watanabe, Yuto FR-1 Macalester 2:06.88 Hamster Invitational Feb 1, 2019
55 Cassidy, Eliott SO-2 St. Olaf 2:07.71 Carleton Triangular Jan 18, 2019
56 Brecheisen, Justin SR-4 Bethel (Minn.) 2:08.53 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
57 Tydings, Clay SO-2 Carleton 2:08.61 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
58 Baumeister, Mark SO-2 Macalester 2:08.68 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
59 Mayse, Smith FR-1 Macalester 2:08.83 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
60 Kiley, Collin JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:08.84 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
61 Gilbertson, Henrik SO-2 St. Olaf 2:09.00 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
62 Getzloff, Alec JR-3 St. Olaf 2:09.20 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
63 Groos, John FR-1 Carleton 2:09.31 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
64 Meyer, Nathan FR-1 St. John's (Minn.) 2:10.34 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
65 Tschida, Jacob FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:10.61 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
66 Michael, Zane FR-1 Gustavus Adolphus 2:11.10 Maverick Invite Feb 15, 2019
67 Nelson, Thomas JR-3 St. John's (Minn.) 2:11.28 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
68 Shore, Henry SO-2 St. Olaf 2:11.34 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
69 Christenson, Nolan FR-1 Concordia-Moorhead 2:11.39C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
70 Lange, Jens SO-2 St. Olaf 2:11.65 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
71 Zak, Parker FR-1 St. John's (Minn.) 2:11.69 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
72 Svenby, Jake FR-1 Concordia-Moorhead 2:12.08C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
73 Gerber, Jackson JR-3 Augsburg 2:12.49 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
74 Kraimer, Michael FR-1 Concordia-Moorhead 2:13.21C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
75 McCabe, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 2:13.84 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
76 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 2:13.88C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
77 Froland, Tommy JR-3 Concordia-Moorhead 2:14.75 Bison Open Feb 1, 2019
78 Hernandez, Armando JR-3 Macalester 2:15.49 Hamster Invitational Feb 1, 2019
79 Otto, Charlie FR-1 St. John's (Minn.) 2:17.38 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
80 Abdi Mohamed, Mohamed SO-2 Macalester 2:19.25 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
81 Dea, Thomas SO-2 St. Olaf 2:22.47 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
82 Barrett-Dwyer, Marlon SR-4 Saint Mary's (Minn.) 2:29.06 Stout Open Jan 19, 2019

800 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Aguiar, Phoebe SR-4 Macalester 2:08.97C NCAA Division III Indoor Track & Field Championships Mar 8, 2019
2 Herrmann, Josie JR-3 Concordia-Moorhead 2:17.60 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Dolan, Helen SO-2 Hamline 2:18.78 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Scheuerman, Carly SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:19.04 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Schnabel, Abigail SR-4 Gustavus Adolphus 2:19.08 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Marsh, Natalie SO-2 Carleton 2:20.61 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Hauch, Jena SO-2 St. Olaf 2:21.23 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
8 Sandeno, Elsa SR-4 Carleton 2:21.31 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Benedict, Alia SR-4 Macalester 2:21.57 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine 2:22.37 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
11 Santangelo, Taylor FR-1 St. Benedict 2:24.61 Hamster Invitational Feb 1, 2019
12 Holloway, Malakai FR-1 Bethel (Minn.) 2:25.16 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
13 Kennard, Maddy SO-2 Macalester 2:25.36 Parent's Day Open Feb 16, 2019
14 Dammann, Morgan JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:25.44 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
15 Blake, Josie SO-2 Gustavus Adolphus 2:25.80 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
16 Ellingson, Holly SR-4 Macalester 2:25.82 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
17 Hoppe, Brooke SO-2 Macalester 2:25.88 Parent's Day Open Feb 16, 2019
18 Kropp, Amy FR-1 Carleton 2:26.41 Hamster Invitational Feb 1, 2019
19 Maddux, Alexandra FR-1 Hamline 2:27.28 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
20 Rohlf, Christine SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:27.31 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
21 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine 2:27.38 Warren Bowlus Jan 25, 2019
22 Kroll, Anna SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:27.42 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
23 Winter, Tierney JR-3 Gustavus Adolphus 2:28.07 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
24 Fornshell, Carly JR-3 Concordia-Moorhead 2:28.16 MIAC Championships Feb 21, 2019
25 Forness, Miriah SR-4 Concordia-Moorhead 2:28.99C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
26 Sifferle, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:29.13 MIAC Championships Feb 21, 2019
27 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 2:29.14 Carleton Triangular Jan 18, 2019
28 Fredrickson, Isabel SO-2 Concordia-Moorhead 2:29.66C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
29 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 2:29.70 MIAC Championships Feb 21, 2019
30 Lundgren, Claudia JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:29.72 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
31 Arett, Ashlyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:29.75 MIAC Championships Feb 21, 2019
32 Moen, Sara SO-2 Gustavus Adolphus 2:29.83 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
33 Anderson, Haley JR-3 Gustavus Adolphus 2:30.49 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
34 Wegner, Sara JR-3 Bethel (Minn.) 2:30.78 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
35 Zimmerman, Elizabeth SO-2 Carleton 2:31.20 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
36 Jenssen, Lily SO-2 Macalester 2:31.42 MIAC Championships Feb 21, 2019
37 Stern, Lena FR-1 Macalester 2:31.56 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
38 Hatton, Lydia SR-4 Bethel (Minn.) 2:31.72 MIAC Championships Feb 21, 2019
39 Degen, Jenna SR-4 St. Benedict 2:32.20 MIAC Championships Feb 21, 2019
40 Vought, Elizabeth SR-4 Concordia-Moorhead 2:32.35 Bison Open Feb 1, 2019
41 Fulton, Emilee JR-3 Carleton 2:32.44 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
42 Merten, Johanna SO-2 St. Benedict 2:32.81 Hamster Invitational Feb 1, 2019
43 Martin, Juliette SO-2 St. Catherine 2:32.92 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
44 Pitts, Lauren FR-1 Carleton 2:33.51 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
45 Thielen, Olivia JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:33.56 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
46 Worth, Ingrid FR-1 Carleton 2:34.42 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
47 Williams, Syri SO-2 Bethel (Minn.) 2:34.54 MIAC Championships Feb 21, 2019
48 Vought, Colleen SR-4 Concordia-Moorhead 2:34.67 Bison Open Feb 1, 2019
49 Witkowski, Augie SR-4 St. Benedict 2:34.98 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
50 Farrell, Eve FR-1 Carleton 2:35.79 MIAC Championships Feb 21, 2019
51 Schlieman, Lily JR-3 Macalester 2:35.96 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
52 Doyle, Nora FR-1 St. Benedict 2:36.38 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
53 Mazack, Clare FR-1 Macalester 2:36.46 Parent's Day Open Feb 16, 2019
54 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 2:36.97 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
55 Piergies, Tonya SR-4 Carleton 2:37.36 MIAC Championships Feb 21, 2019
56 Sheely, Ann SO-2 Augsburg 2:37.67 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
57 Prentiss, Maddy SO-2 Macalester 2:38.09 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
58 Nyhus, Belle FR-1 Gustavus Adolphus 2:38.12 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
59 Hao, Emily JR-3 Concordia-Moorhead 2:38.33C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
60 Alpers, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 2:38.58 Parent's Day Open Feb 16, 2019
61 Ranallo, Lucia FR-1 St. Olaf 2:38.62 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
62 Perkins, Megan FR-1 St. Catherine 2:39.48 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
63 Gossard, Liv SO-2 St. Olaf 2:39.96 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
64 Jobe, Katie JR-3 Concordia-Moorhead 2:41.26 MIAC Championships Feb 21, 2019
65 Seiler, Emma FR-1 St. Benedict 2:41.31 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
66 Schein, Betsy SR-4 Macalester 2:42.66 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
67 Harbo, Ingrid JR-3 Concordia-Moorhead 2:42.67C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
68 Pickthorn, Stephanie FR-1 St. Benedict 2:43.06 MIAC Championships Feb 21, 2019
69 Terhaar, Mariah JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:43.62 MIAC Championships Feb 21, 2019
70 VanWatermeulen, Julia FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:43.91 Warren Bowlus Jan 25, 2019
71 Hegde, Alyssa FR-1 Gustavus Adolphus 2:44.16 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
72 Hartman, Grace FR-1 Augsburg 2:45.16 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
73 Abrahim, Muna FR-1 Hamline 2:45.25 MIAC Championships Feb 21, 2019
74 Fleddermann, Kathryn JR-3 Macalester 2:45.63 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
75 Sweet, Molly JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:46.19 Parent's Day Open Feb 16, 2019
75 Crow, Lydia FR-1 Bethel (Minn.) 2:46.19 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
75 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 2:46.19 MIAC Championships Feb 21, 2019
78 Burleson-King, Shylie SO-2 Hamline 2:46.33 Hamster Invitational Feb 1, 2019
79 McClintock-Shapiro, Leah SO-2 Carleton 2:46.59 Parent's Day Open Feb 16, 2019
80 Rooney, Kaitlyn SO-2 Concordia-Moorhead 2:47.70 Bison Open Feb 1, 2019
81 Bohlig, Emily JR-3 St. Olaf 2:47.87 MIAC Championships Feb 21, 2019
82 Stilwell, Jenna SR-4 Concordia-Moorhead 2:49.50 MIAC Championships Feb 21, 2019
83 Van Ness, Maddie SO-2 Bethel (Minn.) 2:49.52 Parent's Day Open Feb 16, 2019
84 Fails, Lydia JR-3 Bethel (Minn.) 2:50.03 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
85 Friberg, Rachel SO-2 Concordia-Moorhead 2:50.05 Bison Open Feb 1, 2019
86 Ellsworth, Gracie FR-1 Macalester 2:50.08 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
87 Meyer, Emma FR-1 St. Catherine 2:51.39 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
88 Balzer, Becca FR-1 Bethel (Minn.) 2:52.59 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
89 Oliphant, Jordan SR-4 Concordia-Moorhead 2:52.78C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
90 West, Maddie SO-2 Macalester 2:53.81 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
91 Smith, Haley JR-3 St. Benedict 2:57.10 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
92 Bollig, Maddie JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:57.75 Stout Open Jan 19, 2019
93 Grove, Anna SO-2 Carleton 2:58.10 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
94 Osthoff, Taryn SO-2 St. Benedict 2:59.73 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
95 Voehl, Naomi FR-1 Bethel (Minn.) 3:02.32 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
96 Studer, Rachel SO-2 Gustavus Adolphus 3:03.43 MIAC Championships Feb 21, 2019
97 Thompson, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 3:04.52 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
98 Lundquist, Elsie SO-2 St. Catherine 3:04.84 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
99 Albury, Leandria FR-1 St. Benedict 3:09.47 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019

1000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Kozlowski, Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:28.59 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Lonergan, Sean JR-3 St. Olaf 2:28.73 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 2:29.01 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 2:29.15 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
5 Wachter, Karl JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:29.23 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
6 Gustafson, Frank JR-3 Hamline 2:29.50 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Hatton, Evan SR-4 Bethel (Minn.) 2:31.74 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
8 Lamb, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 2:33.59 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Lelinga, Ezekiel SO-2 Bethel (Minn.) 2:33.99 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 Cook-Gallardo, Joey JR-3 Carleton 2:34.29 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
11 Middendorf, Jesse FR-1 Concordia-Moorhead 2:34.73 MIAC Championships Feb 21, 2019
12 Anderson, William SR-4 St. Olaf 2:35.69 Hamster Invitational Feb 1, 2019
13 Roen, Ben SO-2 Hamline 2:36.17 MIAC Championships Feb 21, 2019
14 Primozich, Sam SO-2 St. Olaf 2:36.39 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
15 Lavey, Stephen FR-1 Carleton 2:38.10 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Fast, Justus FR-1 St. John's (Minn.) 2:38.14 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
17 Santos, Ben FR-1 Carleton 2:38.24 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 Nakasaka, Adam FR-1 Carleton 2:38.27 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
19 Haugrud, Connor SO-2 Concordia-Moorhead 2:38.32 MIAC Championships Feb 21, 2019
20 Henschel, Jack JR-3 St. Olaf 2:38.43 Carleton Triangular Jan 18, 2019
21 Sworski, Erik SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:39.04 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
22 Perry, Ben FR-1 Carleton 2:39.12 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
23 Brecheisen, Justin SR-4 Bethel (Minn.) 2:39.18 MIAC Championships Feb 21, 2019
24 Pavelka, Bridger JR-3 Gustavus Adolphus 2:39.71 MIAC Championships Feb 21, 2019
25 Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:39.75 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
26 Brodie, Aric FR-1 Hamline 2:39.97 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
27 Willard, Josh SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:40.06 MIAC Championships Feb 21, 2019
28 Rives, Bridger FR-1 Carleton 2:40.39 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
29 Jackson, Seth SO-2 St. John's (Minn.) 2:40.43 MIAC Championships Feb 21, 2019
30 Kerbeshian, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 2:40.71 Maverick Invite Feb 15, 2019
31 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 2:40.82 MIAC Championships Feb 21, 2019
32 Houseman, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 2:41.16 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
33 Stanek, Christopher SO-2 St. John's (Minn.) 2:41.45 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
34 David, Evan SO-2 Carleton 2:41.49 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
35 Wicklund, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 2:41.91 Bison Open Feb 1, 2019
36 Christenson, Nolan FR-1 Concordia-Moorhead 2:42.43 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
37 Tydings, Clay SO-2 Carleton 2:42.44 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
38 Halverson, Josh SO-2 Bethel (Minn.) 2:42.49 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
39 Reyes Herrera, Edwin JR-3 Macalester 2:42.69 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
40 Tollefson, Aidan SR-4 Bethel (Minn.) 2:43.10 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
41 Mayse, Smith FR-1 Macalester 2:43.20 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
42 Herman, Zach JR-3 St. Olaf 2:43.35 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
43 Isahak, Munir SO-2 Concordia-Moorhead 2:43.80 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
44 Aehl, Peter JR-3 St. Olaf 2:44.22 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
45 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 2:44.60 MIAC Championships Feb 21, 2019
46 LaChance, Bailey SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:44.96 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
47 Lindgren, Lukas SO-2 St. Olaf 2:45.10 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
48 Degonda, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 2:45.47 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
49 Kiley, Collin JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:45.55 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
50 Sweeney, Jonathan SO-2 Bethel (Minn.) 2:45.67 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
51 Getzloff, Liam SR-4 St. Olaf 2:45.76 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
52 Kringler, Justin FR-1 Concordia-Moorhead 2:45.80 Bison Open Feb 1, 2019
53 Scruggs, Nathan SO-2 Gustavus Adolphus 2:45.98 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
54 Kraimer, Michael FR-1 Concordia-Moorhead 2:46.49 Bison Open Feb 1, 2019
55 Verchota, Bobby SR-4 Gustavus Adolphus 2:46.71 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
56 Rasmussen, Anders SR-4 Bethel (Minn.) 2:46.77 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
57 Lindhorst, Luke FR-1 Concordia-Moorhead 2:47.52 Bison Open Feb 1, 2019
58 Stumbo, Andrew SO-2 Gustavus Adolphus 2:47.95 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
59 Wischnack, Andrew JR-3 Gustavus Adolphus 2:48.70 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
60 McNall, Spencer FR-1 Macalester 2:48.75 Hamster Invitational Feb 1, 2019
61 Tschida, Jacob FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:49.42 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
62 Kirtley, Alec SR-4 St. Olaf 2:49.71 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
63 Bethke, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 2:49.81 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
64 Wicklund, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 2:49.95 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
65 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 2:50.05 MIAC Championships Feb 21, 2019
66 Zak, Parker FR-1 St. John's (Minn.) 2:50.45 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
67 Phelan, Conrad JR-3 Carleton 2:50.71 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
68 Christoph, Oscar FR-1 Carleton 2:50.87 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
69 Pancoast, Olsen JR-3 Concordia-Moorhead 2:51.61 Bison Open Feb 1, 2019
70 Froland, Tommy JR-3 Concordia-Moorhead 2:51.88 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
71 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:52.47 MIAC Championships Feb 21, 2019
72 Beamer, Christian SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:52.66 Luther Alumni Meet Feb 2, 2019
73 Finne, Nelson SR-4 Gustavus Adolphus 2:53.22 MIAC Championships Feb 21, 2019
74 Bransky, Jacob JR-3 Carleton 2:54.21 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
75 Knutson, Eli SR-4 St. Olaf 2:54.41 MIAC Championships Feb 21, 2019
76 Otto, Charlie FR-1 St. John's (Minn.) 2:54.50 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
77 Frick, Chris SR-4 St. Olaf 2:54.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
78 Thompson, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 2:54.87 MIAC Championships Feb 21, 2019
79 Sandok, Connor SR-4 Gustavus Adolphus 2:55.14 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
80 Dea, Thomas SO-2 St. Olaf 2:55.21 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
81 Johnson, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:55.43 MIAC Championships Feb 21, 2019
82 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 2:55.47 MIAC Championships Feb 21, 2019
83 Nystrom, Kenyon FR-1 Carleton 2:55.51 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
84 Probst, Drew FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:55.93 MIAC Championships Feb 21, 2019
85 Donnelly, Marc FR-1 Carleton 2:56.83 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
86 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 2:58.19 MIAC Championships Feb 21, 2019
87 Retza, Billy JR-3 Macalester 2:58.37 MIAC Championships Feb 21, 2019
88 Teynor, Evan SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:58.64 Dubuque Championships Dec 8, 2018
89 Donnelly, Phil FR-1 Carleton 2:59.16 MIAC Championships Feb 21, 2019
90 Cullen, Tyler FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:01.62 MIAC Championships Feb 21, 2019
91 Kneeskern, Noah SO-2 Concordia-Moorhead 3:03.38 Bison Open Feb 1, 2019
92 Maroushek, Mack FR-1 St. John's (Minn.) 3:16.81 MIAC Championships Feb 21, 2019
93 Paustian, Zach SO-2 Concordia-Moorhead 3:18.61 MIAC Championships Feb 21, 2019

1000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Herrmann, Josie JR-3 Concordia-Moorhead 3:01.85 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Dolan, Helen SO-2 Hamline 3:02.00 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Schnabel, Abigail SR-4 Gustavus Adolphus 3:02.19 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Benedict, Alia SR-4 Macalester 3:02.69 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Marsh, Natalie SO-2 Carleton 3:04.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Schuda, Helen JR-3 Carleton 3:04.29 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Scheuerman, Carly SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:04.56 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Hauch, Jena SO-2 St. Olaf 3:04.58 Carleton Triangular Jan 18, 2019
9 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 3:05.18 Parent's Day Open Feb 16, 2019
10 Blake, Josie SO-2 Gustavus Adolphus 3:05.84 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Ellingson, Holly SR-4 Macalester 3:06.57 MIAC Championships Feb 21, 2019
12 Winter, Tierney JR-3 Gustavus Adolphus 3:07.03 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
13 Anderson, Haley JR-3 Gustavus Adolphus 3:07.61 MIAC Championships Feb 21, 2019
14 Santangelo, Taylor FR-1 St. Benedict 3:07.66 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
15 Maddux, Alexandra FR-1 Hamline 3:07.78 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Sandeno, Elsa SR-4 Carleton 3:08.18 Carleton Triangular Jan 18, 2019
17 Stern, Lena FR-1 Macalester 3:08.56 Parent's Day Open Feb 16, 2019
18 Kroll, Anna SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:09.39 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Miller, Meritt JR-3 Concordia-Moorhead 3:09.96 MIAC Championships Feb 21, 2019
20 Kennard, Maddy SO-2 Macalester 3:10.22 MIAC Championships Feb 21, 2019
21 Holloway, Malakai FR-1 Bethel (Minn.) 3:10.30 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
22 Zimmerman, Elizabeth SO-2 Carleton 3:10.91 MIAC Championships Feb 21, 2019
23 Kulseth, Kourtney SO-2 Gustavus Adolphus 3:11.55 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
24 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine 3:11.78 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
25 Cole, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 3:12.22 MIAC Championships Feb 21, 2019
26 Dopp, Madeline SR-4 Hamline 3:12.50 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
27 Segura, Kelly SR-4 Bethel (Minn.) 3:13.76 Parent's Day Open Feb 16, 2019
28 Kropp, Amy FR-1 Carleton 3:15.02 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
29 Vought, Elizabeth SR-4 Concordia-Moorhead 3:15.04 MIAC Championships Feb 21, 2019
30 Leslie, Grace SO-2 Carleton 3:15.47 Hamster Invitational Feb 1, 2019
31 Mickelson, Ellen FR-1 St. Olaf 3:15.83 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
32 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine 3:16.92 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
33 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 3:17.03 Bison Open Feb 1, 2019
34 Worth, Ingrid FR-1 Carleton 3:17.43 Hamster Invitational Feb 1, 2019
35 Rugloski, Emily SO-2 Concordia-Moorhead 3:18.42 Bison Open Feb 1, 2019
36 Passmore, Gabriela JR-3 Gustavus Adolphus 3:18.56 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
37 Pitts, Lauren FR-1 Carleton 3:19.23 Hamster Invitational Feb 1, 2019
38 Moore, Meredith JR-3 St. Olaf 3:21.35 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
39 Ruprecht, Alli JR-3 St. Benedict 3:21.91 Hamster Invitational Feb 1, 2019
40 Hudson Rasmussen, Berit JR-3 Carleton 3:22.47 Carleton Triangular Jan 18, 2019
41 Jenssen, Lily SO-2 Macalester 3:22.59 Hamster Invitational Feb 1, 2019
42 Gruenberg, Brianna SR-4 Concordia-Moorhead 3:23.02 Bison Open Feb 1, 2019
43 Swanson, Anya FR-1 St. Catherine 3:23.25 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
44 Vought, Colleen SR-4 Concordia-Moorhead 3:23.57 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
45 Paulsen, Tayler SO-2 St. Olaf 3:23.73 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
46 Lundgren, Claudia JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:24.47 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
47 Allaben, Sarah SO-2 Carleton 3:24.86 Carleton Triangular Jan 18, 2019
48 Doyle, Nora FR-1 St. Benedict 3:25.97 Hamster Invitational Feb 1, 2019
49 Fulton, Emilee JR-3 Carleton 3:26.09 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
50 Clark, Julia SO-2 St. Catherine 3:27.08 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
51 Witmer, Sam SR-4 St. Catherine 3:27.26 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
52 Nelsen, Tarja SR-4 Concordia-Moorhead 3:29.11 Bison Open Feb 1, 2019
53 Luttio, Laura SR-4 Bethel (Minn.) 3:29.36 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
54 Harbo, Ingrid JR-3 Concordia-Moorhead 3:29.51 Cobber Open Jan 19, 2019
55 Burleson-King, Shylie SO-2 Hamline 3:30.95 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
56 Perkins, Megan FR-1 St. Catherine 3:31.85 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
57 Stack, Ella FR-1 Carleton 3:32.20 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
58 Witkowski, Augie SR-4 St. Benedict 3:32.70 Chelsey M. Henkenius Open Jan 19, 2019
59 Schein, Betsy SR-4 Macalester 3:32.72 Hamster Invitational Feb 1, 2019
60 Brine-Doyle, Jackie SR-4 St. Catherine 3:32.96 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
61 Spray, Katie SR-4 St. Olaf 3:36.66 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
62 Fricke, Augusta FR-1 Macalester 3:37.31 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
63 Verges, Emma SO-2 Macalester 3:38.17 Hamster Invitational Feb 1, 2019
64 Hegde, Alyssa FR-1 Gustavus Adolphus 3:38.94 Maverick Invite Feb 15, 2019
65 Hartman, Grace FR-1 Augsburg 3:39.28 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
66 Friberg, Rachel SO-2 Concordia-Moorhead 3:46.30 Cobber Open Jan 19, 2019
67 McClintock-Shapiro, Leah SO-2 Carleton 3:46.71 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
68 Oliphant, Jordan SR-4 Concordia-Moorhead 3:48.23 Cobber Open Jan 19, 2019
69 Meyer, Emma FR-1 St. Catherine 3:50.93 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
70 Requa, Amy SO-2 St. Olaf 3:53.85 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
71 Gaughran-Bedell, Adelaide SO-2 Macalester 3:57.59 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
72 Crail, Rebekah SO-2 St. Olaf 4:04.87 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019

Mile (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 4:12.82 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Lonergan, Sean JR-3 St. Olaf 4:12.98C NCAA Division III Indoor Track & Field Championships Mar 8, 2019
3 Gustafson, Frank JR-3 Hamline 4:13.10 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
4 Wachter, Karl JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:13.43 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
5 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 4:15.01 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
6 Anderson, William SR-4 St. Olaf 4:20.49 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
7 Rosenau, Parker FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:21.95 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Wiel, Biel FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:22.85 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
9 Meikle, Cameron JR-3 Carleton 4:24.05 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
10 Rosenau, Parker SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:24.78 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
11 Kosche, Reuben SO-2 St. Olaf 4:25.97 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
12 Barnhart, Andy JR-3 Bethel (Minn.) 4:26.46 Snowshoe Open Feb 15, 2019
13 Furcich, Justin SR-4 St. Olaf 4:27.22 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
14 Salad, Mohamed FR-1 Augsburg 4:27.39 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Santos, Ben FR-1 Carleton 4:28.03 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
16 Lepak, Jake JR-3 Macalester 4:28.47 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
17 Middendorf, Jesse FR-1 Concordia-Moorhead 4:28.49 Bison Open Feb 1, 2019
18 Lerdall, Thomas SR-4 St. Olaf 4:29.08 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
19 David, Evan SO-2 Carleton 4:29.31 MIAC Championships Feb 21, 2019
20 Pavelka, Bridger JR-3 Gustavus Adolphus 4:29.55 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
21 Kadrofske, Elliot JR-3 St. Olaf 4:29.60 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
22 Perry, Ben FR-1 Carleton 4:29.63 MIAC Championships Feb 21, 2019
23 Wischnack, Alex SR-4 Gustavus Adolphus 4:29.74 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
24 Dodge, Tris SR-4 Carleton 4:29.83 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
25 Lamb, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 4:30.55 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
26 Lavey, Stephen FR-1 Carleton 4:30.92 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
26 Grant, Garet FR-1 Gustavus Adolphus 4:30.92 Maverick Invite Feb 15, 2019
28 Getzloff, Liam SR-4 St. Olaf 4:31.10 MIAC Championships Feb 21, 2019
29 Nakasaka, Adam FR-1 Carleton 4:31.32 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
30 Cassidy, Eliott SO-2 St. Olaf 4:31.45 MIAC Championships Feb 21, 2019
31 Kerbeshian, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 4:32.05 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
32 Henschel, Jack JR-3 St. Olaf 4:32.12 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
33 Doherty, James SR-4 Macalester 4:32.31 Hamster Invitational Feb 1, 2019
34 Mendel, Ike FR-1 Bethel (Minn.) 4:32.84 Snowshoe Open Feb 15, 2019
35 Kerr, Fred FR-1 Macalester 4:32.86 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
36 Wright, Owen JR-3 St. Olaf 4:33.65 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
37 Reyes Herrera, Edwin JR-3 Macalester 4:33.74 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
38 Kiley, Collin JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:34.70 MIAC Championships Feb 21, 2019
39 Brecheisen, Justin SR-4 Bethel (Minn.) 4:34.98 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
40 Christenson, Nolan FR-1 Concordia-Moorhead 4:35.06C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
41 Karrick, Mac FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:35.11 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
42 Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:35.47 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
43 Stumbo, Andrew SO-2 Gustavus Adolphus 4:35.97 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
44 Wischnack, Andrew JR-3 Gustavus Adolphus 4:36.14 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
45 Ebent, Adam FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:36.52 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
46 Olsem, Isaiah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:36.60 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
47 Plumb, Andrew SR-4 St. Olaf 4:36.67 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
48 Mehrhof, Kyle SR-4 Hamline 4:36.84 Hamster Invitational Feb 1, 2019
49 Wicklund, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 4:36.98 Cobber Open Jan 19, 2019
50 Johnson, Noah FR-1 Gustavus Adolphus 4:37.43 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
51 Degonda, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 4:37.89 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
52 Johnson, Adrian SO-2 Macalester 4:38.00 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
53 Malikowski, Jordan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:38.08 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
54 Madigan, Ben JR-3 Gustavus Adolphus 4:38.34 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
55 Lindgren, Lukas SO-2 St. Olaf 4:38.47 Hamster Invitational Feb 1, 2019
56 Willard, Josh SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:39.07 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
57 Borash, Ben JR-3 Saint Mary's (Minn.) 4:39.26 Warren Bowlus Jan 25, 2019
58 Czech, Jacob SO-2 St. John's (Minn.) 4:39.57 MIAC Championships Feb 21, 2019
59 Kirtley, Alec SR-4 St. Olaf 4:39.73 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
60 Moris, Tanner SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:39.77 MIAC Championships Feb 21, 2019
60 Jackson, Seth SO-2 St. John's (Minn.) 4:39.77 Hamster Invitational Feb 1, 2019
62 Scruggs, Nathan SO-2 Gustavus Adolphus 4:39.87 MIAC Championships Feb 21, 2019
63 Olfert, Nick FR-1 Gustavus Adolphus 4:39.96 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
64 Wicklund, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 4:40.00 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
65 Tydings, Clay SO-2 Carleton 4:40.26 MIAC Championships Feb 21, 2019
66 LaChance, Bailey SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:40.42 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
67 Isahak, Munir SO-2 Concordia-Moorhead 4:40.60C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
68 Sworski, Erik SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:41.27 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
69 Olson, Casey SO-2 Gustavus Adolphus 4:41.40 Maverick Invite Feb 15, 2019
70 Malek, Luke SO-2 St. Olaf 4:41.92 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
71 Ripley, Lars SO-2 St. Olaf 4:42.39 Carleton Triangular Jan 18, 2019
72 Rives, Bridger FR-1 Carleton 4:42.72 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
73 Jama, Liban SO-2 St. Olaf 4:42.98 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
74 Gilbertson, Henrik SO-2 St. Olaf 4:43.08 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
75 Kraimer, Michael FR-1 Concordia-Moorhead 4:43.44C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
76 Allen, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 4:44.46 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
77 Fast, Justus FR-1 St. John's (Minn.) 4:45.32 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
78 Haugrud, Connor SO-2 Concordia-Moorhead 4:46.42C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
79 Phelan, Conrad JR-3 Carleton 4:46.54 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
80 Nystrom, Kenyon FR-1 Carleton 4:46.65 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
81 O'Donnell-Hoff, Sam JR-3 Macalester 4:46.72 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
82 Huss, Tim SR-4 Bethel (Minn.) 4:47.41 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
83 Lindhorst, Luke FR-1 Concordia-Moorhead 4:47.86C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
84 Trempe, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:47.95 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
85 Mayse, Smith FR-1 Macalester 4:48.16 Hamster Invitational Feb 1, 2019
86 Brodie, Aric FR-1 Hamline 4:48.51 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
87 Zak, Parker FR-1 St. John's (Minn.) 4:48.70 Hamster Invitational Feb 1, 2019
88 Mayer, Max SO-2 St. Olaf 4:48.74 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
89 Miles, John SR-4 St. John's (Minn.) 4:49.08 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
90 Hobus, Isaiah FR-1 Bethel (Minn.) 4:49.17 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
91 Stanek, Christopher SO-2 St. John's (Minn.) 4:49.29 Hamster Invitational Feb 1, 2019
92 Payne, Matt FR-1 Gustavus Adolphus 4:49.34 Maverick Invite Feb 15, 2019
93 Aaberg, Alden JR-3 St. Olaf 4:50.17 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
94 Pedersen, Luke FR-1 Bethel (Minn.) 4:50.24 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
95 Bransky, Jacob JR-3 Carleton 4:50.38 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
96 Walsh, Alex JR-3 Hamline 4:50.54 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
97 Schroepfer, Austin SO-2 St. John's (Minn.) 4:50.58 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
98 Larson, Peter SO-2 St. Olaf 4:51.01 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
99 Herzog, Kojo SO-2 St. Olaf 4:51.06 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
100 Aehl, Peter JR-3 St. Olaf 4:51.87 St. Thomas Opener Jan 11, 2019

Mile (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Winter, Tierney JR-3 Gustavus Adolphus 5:11.69 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 5:14.58 Hamster Invitational Feb 1, 2019
3 Schuda, Helen JR-3 Carleton 5:15.07 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine 5:15.51 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Ness, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:16.37 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Goff, Abby FR-1 St. Benedict 5:16.76 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
7 Anderson, Haley JR-3 Gustavus Adolphus 5:21.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Hubell, Martha JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:21.33 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
9 Miller, Meritt JR-3 Concordia-Moorhead 5:22.19C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
10 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 5:22.42 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
11 Mickelson, Ellen FR-1 St. Olaf 5:23.74 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
12 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine 5:23.77 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
13 Greenlee, Emma SO-2 Carleton 5:24.76 Minnesota Open Jan 12, 2019
14 Dopp, Madeline SR-4 Hamline 5:25.48 Hamster Invitational Feb 1, 2019
15 Hauch, Jena SO-2 St. Olaf 5:26.83 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
16 Holloway, Malakai FR-1 Bethel (Minn.) 5:27.26 Parent's Day Open Feb 16, 2019
17 Moll, Olivia FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:27.77 Parent's Day Open Feb 16, 2019
18 Moore, Meredith JR-3 St. Olaf 5:27.82 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
18 Kulseth, Kourtney SO-2 Gustavus Adolphus 5:27.82 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
20 Stern, Lena FR-1 Macalester 5:28.18 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
21 Hudson Rasmussen, Berit JR-3 Carleton 5:28.26 Parent's Day Open Feb 16, 2019
22 Hage, Anna SO-2 Bethel (Minn.) 5:30.06 Parent's Day Open Feb 16, 2019
23 Matzoll, Amber SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:30.45 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
24 Yost-Wolff, Marlee SR-4 Macalester 5:30.92 Parent's Day Open Feb 16, 2019
25 Maddux, Alexandra FR-1 Hamline 5:31.44 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
26 Schnabel, Abigail SR-4 Gustavus Adolphus 5:31.53 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
27 Leslie, Grace SO-2 Carleton 5:32.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
28 Passmore, Gabriela JR-3 Gustavus Adolphus 5:33.31 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
29 Zimmerman, Elizabeth SO-2 Carleton 5:34.00 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
30 Cole, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 5:34.41 MIAC Championships Feb 21, 2019
31 Clarke, Molly JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:35.56 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
32 Herland, Lauren SR-4 St. Olaf 5:36.21 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
33 Nazarino, Sarah SR-4 Carleton 5:36.48 Parent's Day Open Feb 16, 2019
34 Marsh, Natalie SO-2 Carleton 5:36.84 Minnesota Open Jan 12, 2019
35 Swanson, Anya FR-1 St. Catherine 5:36.90 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
36 Segura, Kelly SR-4 Bethel (Minn.) 5:37.12 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
37 Worth, Ingrid FR-1 Carleton 5:37.49 Minnesota Open Jan 12, 2019
38 Blake, Josie SO-2 Gustavus Adolphus 5:37.58 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
39 Gruenberg, Brianna SR-4 Concordia-Moorhead 5:37.70 Cobber Open Jan 19, 2019
40 Rugloski, Emily SO-2 Concordia-Moorhead 5:37.71C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
41 Miller, Sara SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:37.77 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
42 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 5:38.43 Cobber Open Jan 19, 2019
43 Drake, Brennan FR-1 Macalester 5:38.47 MIAC Championships Feb 21, 2019
44 Schifsky, Lotus SR-4 Gustavus Adolphus 5:38.53 Maverick Invite Feb 15, 2019
45 Timar-Wilcox, Estelle FR-1 Macalester 5:38.58 MIAC Championships Feb 21, 2019
46 Schnirring, Samantha SR-4 Carleton 5:38.61 Minnesota Open Jan 12, 2019
47 Allaben, Sarah SO-2 Carleton 5:38.62 Minnesota Open Jan 12, 2019
48 Benedict, Alia SR-4 Macalester 5:39.58 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
49 Paulsen, Tayler SO-2 St. Olaf 5:40.64 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
50 Sheely, Ann SO-2 Augsburg 5:41.57 MIAC Championships Feb 21, 2019
51 Miest, Mackinzee FR-1 Gustavus Adolphus 5:41.64 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
52 Wachowiak, Jena SO-2 St. Benedict 5:42.97 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
53 Porter, Kyla SR-4 St. Benedict 5:42.98 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
54 Fulton, Emilee JR-3 Carleton 5:43.55 Carleton Triangular Jan 18, 2019
55 Nelsen, Tarja SR-4 Concordia-Moorhead 5:43.99 Cobber Open Jan 19, 2019
56 Clark, Julia SO-2 St. Catherine 5:44.17 MIAC Championships Feb 21, 2019
57 Kircher-Henning, Hallie SR-4 Macalester 5:44.22 Hamster Invitational Feb 1, 2019
58 Kemp, Ellen SO-2 St. Olaf 5:44.75 MIAC Championships Feb 21, 2019
59 Franke, Danielle JR-3 Saint Mary's (Minn.) 5:45.23 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
60 Pitts, Lauren FR-1 Carleton 5:45.51 Carleton Triangular Jan 18, 2019
61 Johnson, Caroline FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:45.72 MIAC Championships Feb 21, 2019
62 Miles, Kathleen SR-4 Hamline 5:46.44 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
63 Freshwaters, Danielle FR-1 Macalester 5:46.81 Hamster Invitational Feb 1, 2019
64 Marinc, Anna FR-1 Saint Mary's (Minn.) 5:47.05 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
65 Lundgren, Claudia JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:47.36 St. Thomas Invitational Jan 18, 2019
66 Witkowski, Augie SR-4 St. Benedict 5:47.68 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
67 Thorison, Meg JR-3 Bethel (Minn.) 5:47.92 MIAC Championships Feb 21, 2019
68 Kennard, Maddy SO-2 Macalester 5:49.60 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
69 Mader, Emma FR-1 Hamline 5:51.41 MIAC Championships Feb 21, 2019
70 Murney, Katie SR-4 St. Olaf 5:51.77 Hamster Invitational Feb 1, 2019
71 Pihlaja, Allegra FR-1 Carleton 5:52.34 Carleton Triangular Jan 18, 2019
72 Stack, Ella FR-1 Carleton 5:52.99 Parent's Day Open Feb 16, 2019
73 Hartman, Grace FR-1 Augsburg 5:53.17 MIAC Championships Feb 21, 2019
74 O'Grady, Katrin SR-4 Macalester 5:53.42 Parent's Day Open Feb 16, 2019
75 Schafer, Sophie SO-2 Carleton 5:53.59 Hamster Invitational Feb 1, 2019
76 Votava, Laura SR-4 St. Olaf 5:53.74 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
77 Luttio, Laura SR-4 Bethel (Minn.) 5:54.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
78 Vought, Elizabeth SR-4 Concordia-Moorhead 5:55.01C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
79 Schein, Betsy SR-4 Macalester 5:56.62 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
80 Gordon, Holly SO-2 St. Olaf 5:56.63 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
81 Jenssen, Lily SO-2 Macalester 5:57.86 Hamster Invitational Feb 1, 2019
82 Harbo, Ingrid JR-3 Concordia-Moorhead 5:59.30 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
83 Ruprecht, Alli JR-3 St. Benedict 5:59.38 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
84 Brine-Doyle, Jackie SR-4 St. Catherine 6:00.24 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
85 Kathman, Emily FR-1 Hamline 6:00.38 Parent's Day Open Feb 16, 2019
86 Spray, Katie SR-4 St. Olaf 6:00.40 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
87 Dieberger, Megan SR-4 St. Benedict 6:00.53 St. Olaf Women's Invitational Feb 15, 2019
88 Ayars, Jessalyn SO-2 Carleton 6:00.87 Minnesota Open Jan 12, 2019
89 Percy, Rachel FR-1 Macalester 6:01.42 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
90 Vought, Colleen SR-4 Concordia-Moorhead 6:02.22C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
91 York, Kathryn SR-4 St. Olaf 6:05.68 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
92 Fails, Lydia JR-3 Bethel (Minn.) 6:06.71 Parent's Day Open Feb 16, 2019
93 Rooney, Kaitlyn SO-2 Concordia-Moorhead 6:08.66 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
94 Fricke, Augusta FR-1 Macalester 6:08.68 Hamster Invitational Feb 1, 2019
95 Witmer, Sam SR-4 St. Catherine 6:08.98 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
96 Burlseon-King, Shylie SO-2 Hamline 6:09.83 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
97 Diekman, Noelle JR-3 Bethel (Minn.) 6:09.97 Parent's Day Open Feb 16, 2019
98 Verges, Emma SO-2 Macalester 6:10.49 Parent's Day Open Feb 16, 2019
99 Fabin, Tabitha FR-1 Saint Mary's (Minn.) 6:11.18 Parent's Day Open Feb 16, 2019
100 Furth, Sarah SR-4 Macalester 6:11.22 Hamster Invitational Feb 1, 2019

3000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 8:22.74 Minnesota Open Jan 12, 2019
2 Dodge, Tris SR-4 Carleton 8:29.42 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
3 Wachter, Karl JR-3 St. Thomas (Minn.) 8:30.20 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 8:33.68 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Barnhart, Andy JR-3 Bethel (Minn.) 8:35.56 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Brenk, Christopher JR-3 St. Olaf 8:39.05 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Wiel, Biel FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:39.61 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Lerdall, Thomas SR-4 St. Olaf 8:44.11 Carleton Triangular Jan 18, 2019
9 Furcich, Justin SR-4 St. Olaf 8:45.26 Carleton Triangular Jan 18, 2019
10 Meikle, Cameron JR-3 Carleton 8:45.68 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Kadrofske, Elliot JR-3 St. Olaf 8:47.48 Carleton Triangular Jan 18, 2019
12 Wischnack, Alex SR-4 Gustavus Adolphus 8:48.93 MIAC Championships Feb 21, 2019
13 Mendel, Ike FR-1 Bethel (Minn.) 8:54.12 MIAC Championships Feb 21, 2019
14 Doherty, James SR-4 Macalester 8:54.32 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Kosche, Reuben SO-2 St. Olaf 8:55.31 Carleton Triangular Jan 18, 2019
16 Rosenau, Parker FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:55.36 MIAC Championships Feb 21, 2019
17 Mehrhof, Kyle SR-4 Hamline 8:55.95 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 McGivern, George JR-3 St. Thomas (Minn.) 8:56.87 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Stumbo, Andrew SO-2 Gustavus Adolphus 8:58.23 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
20 Wicklund, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 8:58.74 Bison Open Feb 1, 2019
21 Plumb, Andrew SR-4 St. Olaf 8:58.94 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
22 David, Evan SO-2 Carleton 8:59.17 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
23 Gustafson, Frank JR-3 Hamline 9:00.17 Hamster Invitational Feb 1, 2019
24 Anderson, William SR-4 St. Olaf 9:00.46 Carleton Triangular Jan 18, 2019
25 Kerbeshian, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 9:02.61 MIAC Championships Feb 21, 2019
26 Nakasaka, Adam FR-1 Carleton 9:03.52 Carleton Triangular Jan 18, 2019
27 Ebent, Adam FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:03.64 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
28 Wicklund, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 9:04.02 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
29 Kiley, Collin JR-3 St. Thomas (Minn.) 9:04.55 MIAC Championships Feb 21, 2019
30 Mathison, James SR-4 St. John's (Minn.) 9:04.62 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
31 Santos, Ben FR-1 Carleton 9:05.01 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
32 Johnson, Adrian SO-2 Macalester 9:05.10 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
33 Rasmussen, Anders SR-4 Bethel (Minn.) 9:05.76 MIAC Championships Feb 21, 2019
34 Allen, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 9:06.97 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
35 Karrick, Mac FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:07.09 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
36 Ronayne, Keenan SR-4 Carleton 9:07.50 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
37 Grant, Garet FR-1 Gustavus Adolphus 9:08.23 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
38 Degonda, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 9:08.24 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
39 Herzog, Jonah SO-2 St. Olaf 9:12.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
40 Lepak, Jake JR-3 Macalester 9:14.16 Hamster Invitational Feb 1, 2019
41 Boranian, Chris SR-4 Macalester 9:14.60 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
42 Lavey, Stephen FR-1 Carleton 9:16.10 Carleton Triangular Jan 18, 2019
43 Christenson, Nolan FR-1 Concordia-Moorhead 9:16.12C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
44 Sweeney, Jonathan SO-2 Bethel (Minn.) 9:18.52 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
45 Olsem, Isaiah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 9:20.06 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
46 Kneeskern, Noah SO-2 Concordia-Moorhead 9:21.15 Bison Open Feb 1, 2019
47 Malikowski, Jordan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 9:21.43 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
48 Moris, Tanner SO-2 Saint Mary's (Minn.) 9:21.81 Warren Bowlus Jan 25, 2019
49 Kerr, Fred FR-1 Macalester 9:22.64 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
50 Olson, Casey SO-2 Gustavus Adolphus 9:23.89 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
51 Schneider, Alex SR-4 Carleton 9:25.87 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
52 Lindhorst, Luke FR-1 Concordia-Moorhead 9:26.04 Bison Open Feb 1, 2019
53 Wischnack, Andrew JR-3 Gustavus Adolphus 9:27.00 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
54 Finn, Michael SO-2 St. Olaf 9:27.33 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
55 Schroepfer, Austin SO-2 St. John's (Minn.) 9:27.49 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
56 Ripley, Lars SO-2 St. Olaf 9:27.67 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
57 Phelan, Conrad JR-3 Carleton 9:28.53 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
58 Tydings, Clay SO-2 Carleton 9:29.71 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
59 Foster, Caleb JR-3 Bethel (Minn.) 9:30.45 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
60 Bethke, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 9:30.62 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
61 Sansone, Keegan FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:31.18 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
62 Payne, Matt FR-1 Gustavus Adolphus 9:31.85 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
63 Schnieders, Ben SO-2 Carleton 9:32.59 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
64 Scruggs, Nathan SO-2 Gustavus Adolphus 9:32.65 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
65 Davis, Ryan SO-2 Bethel (Minn.) 9:33.11 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
66 Czech, Jacob SO-2 St. John's (Minn.) 9:34.53 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
67 Halverson, Josh SO-2 Bethel (Minn.) 9:34.93 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
68 Reyes Herrera, Edwin JR-3 Macalester 9:35.04 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
69 Isahak, Munir SO-2 Concordia-Moorhead 9:36.02C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
70 Schnirring, Lucas FR-1 Gustavus Adolphus 9:36.49 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
71 Kraimer, Michael FR-1 Concordia-Moorhead 9:37.80 Bison Open Feb 1, 2019
72 Huss, Tim SR-4 Bethel (Minn.) 9:38.72 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
73 Miles, John SR-4 St. John's (Minn.) 9:39.09 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
74 Nystrom, Kenyon FR-1 Carleton 9:40.38 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
75 Walsh, Alex JR-3 Hamline 9:41.70 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
76 Larson, Peter SO-2 St. Olaf 9:42.74 Carleton Triangular Jan 18, 2019
77 Schultz, Camerson FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:45.08 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
78 Meyer, Nathan FR-1 St. John's (Minn.) 9:45.63 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
79 Olson, Anders SO-2 Gustavus Adolphus 9:46.38 Maverick Invite Feb 15, 2019
80 Levy, Elijah SO-2 Macalester 9:46.43 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
81 Pancoast, Olsen JR-3 Concordia-Moorhead 9:47.36 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
82 Sluga, Nick FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:48.83 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
83 Knutson, Bryce FR-1 Gustavus Adolphus 9:50.07 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
84 Mayer, Max SO-2 St. Olaf 9:52.77 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
85 Kirsch, Jake SR-4 St. John's (Minn.) 9:53.08 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
86 Huen, Jack FR-1 St. Thomas (Minn.) 9:53.54 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
87 Slagel, Isaac JR-3 St. Olaf 9:55.86 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
88 Wiens, Jared FR-1 Bethel (Minn.) 9:55.98 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
89 Hobus, Isaiah FR-1 Bethel (Minn.) 9:56.12 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
90 Donnelly, Marc FR-1 Carleton 9:56.48 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
91 Goldsmith, Andy FR-1 St. John's (Minn.) 9:57.41 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
92 Hanrahan, Cian JR-3 St. Olaf 9:57.64 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
93 Miller, Greg SO-2 Augsburg 10:00.53 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
94 Raabe-Pavlov, Chris St. Olaf 10:00.88 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
95 Sethre, Kevin FR-1 Augsburg 10:05.38 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
96 Berg, James SO-2 St. John's (Minn.) 10:10.43 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
97 Roen, Ben SO-2 Hamline 10:13.17 Hamster Invitational Feb 1, 2019
98 Zehr, Timothy FR-1 Bethel (Minn.) 10:15.78 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
99 Brodie, Aric FR-1 Hamline 10:16.68 Hamster Invitational Feb 1, 2019
100 Barlow, Christian FR-1 Hamline 10:20.80 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019

3000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 10:17.14 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
2 Hubell, Martha JR-3 St. Thomas (Minn.) 10:18.78 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
3 Greenlee, Emma SO-2 Carleton 10:26.43 Parent's Day Open Feb 16, 2019
4 Schnirring, Samantha SR-4 Carleton 10:26.60 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
5 Ness, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 10:27.66 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Schuda, Helen JR-3 Carleton 10:28.56 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
7 Pierce, Morgan SR-4 St. Benedict 10:28.88 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Dopp, Madeline SR-4 Hamline 10:28.89 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Kulseth, Kourtney SO-2 Gustavus Adolphus 10:29.57 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
10 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine 10:30.45 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Goff, Abby FR-1 St. Benedict 10:33.05 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
12 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 10:33.27 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
13 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 10:36.21 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
14 Passmore, Gabriela JR-3 Gustavus Adolphus 10:38.91 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
15 Moll, Olivia FR-1 St. Thomas (Minn.) 10:43.28 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
16 Hayden, Bernadette JR-3 Hamline 10:45.03 Carleton Triangular Jan 18, 2019
17 Naas, Mary SR-4 St. Olaf 10:47.84 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
18 Matzoll, Amber SR-4 St. Thomas (Minn.) 10:49.26 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Miles, Kathleen SR-4 Hamline 10:49.96 Parent's Day Open Feb 16, 2019
20 Yost-Wolff, Marlee SR-4 Macalester 10:50.22 MIAC Championships Feb 21, 2019
21 Moore, Meredith JR-3 St. Olaf 10:50.87 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
22 Miller, Meritt JR-3 Concordia-Moorhead 10:51.66 Bison Open Feb 1, 2019
23 Miller, Sara SO-2 St. Thomas (Minn.) 10:52.30 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
24 Breuckman, Katie JR-3 St. Thomas (Minn.) 10:56.06 Parent's Day Open Feb 16, 2019
25 Clarke, Molly JR-3 St. Thomas (Minn.) 10:56.83 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
26 Hudson Rasmussen, Berit JR-3 Carleton 10:57.25 MIAC Championships Feb 21, 2019
27 Nazarino, Sarah SR-4 Carleton 10:59.97 Hamster Invitational Feb 1, 2019
28 Gruenberg, Brianna SR-4 Concordia-Moorhead 11:00.84C North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
29 Mickelson, Ellen FR-1 St. Olaf 11:00.89 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
30 Nelsen, Tarja SR-4 Concordia-Moorhead 11:01.00 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
31 Markowski, Lauren SO-2 St. Olaf 11:01.40 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
32 Leslie, Grace SO-2 Carleton 11:02.00 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
33 Hage, Anna SO-2 Bethel (Minn.) 11:05.87 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
34 Anderson, Sarah JR-3 Gustavus Adolphus 11:06.02 MIAC Championships Feb 21, 2019
35 Ramon, Iliana FR-1 Gustavus Adolphus 11:07.42 MIAC Championships Feb 21, 2019
36 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine 11:09.57 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
37 Miest, Mackinzee FR-1 Gustavus Adolphus 11:10.65 Maverick Invite Feb 15, 2019
38 Launder, Jenny SR-4 St. Thomas (Minn.) 11:13.82 Parent's Day Open Feb 16, 2019
39 Allaben, Sarah SO-2 Carleton 11:14.19 Minnesota Open Jan 12, 2019
40 Freshwaters, Danielle FR-1 Macalester 11:15.34 Parent's Day Open Feb 16, 2019
40 Rugloski, Emily SO-2 Concordia-Moorhead 11:15.34 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
42 Renier, Tracy FR-1 St. Benedict 11:15.59 Chelsey M. Henkenius Open Jan 19, 2019
43 Nelson, Ellie SO-2 Bethel (Minn.) 11:19.35 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
44 Cole, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 11:19.57 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
45 Herland, Lauren SR-4 St. Olaf 11:20.66 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
46 Timar-Wilcox, Estelle FR-1 Macalester 11:21.54 Parent's Day Open Feb 16, 2019
47 Clark, Julia SO-2 St. Catherine 11:23.58 Warren Bowlus Jan 25, 2019
48 Franke, Danielle JR-3 Saint Mary's (Minn.) 11:24.25 Stout Open Jan 19, 2019
49 Porter, Kyla SR-4 St. Benedict 11:29.01 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
50 Votava, Laura SR-4 St. Olaf 11:30.11 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
51 Gordon, Holly SO-2 St. Olaf 11:31.52 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
52 Wachowiak, Jena SO-2 St. Benedict 11:32.15 Hamster Invitational Feb 1, 2019
53 Rossman, Megan JR-3 St. Olaf 11:32.42 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
54 Benedict, Alia SR-4 Macalester 11:35.26 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
55 Stack, Ella FR-1 Carleton 11:35.74 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
56 Schifsky, Lotus SR-4 Gustavus Adolphus 11:35.90 Maverick Invite Feb 15, 2019
57 Paulsen, Tayler SO-2 St. Olaf 11:36.99 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
58 Schafer, Sophie SO-2 Carleton 11:39.86 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
59 Drake, Brennan FR-1 Macalester 11:41.21 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
60 Carretero, Cristy JR-3 Carleton 11:41.45 Carleton Triangular Jan 18, 2019
61 Segura, Kelly SR-4 Bethel (Minn.) 11:43.14 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
62 Wolterman, Anya JR-3 Macalester 11:43.44 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
63 Dolan, Helen SO-2 Hamline 11:45.76 Hamster Invitational Feb 1, 2019
64 Murney, Katie SR-4 St. Olaf 11:48.66 Carleton Triangular Jan 18, 2019
65 Thorison, Meg JR-3 Bethel (Minn.) 11:48.82 Parent's Day Open Feb 16, 2019
66 Marinc, Anna FR-1 Saint Mary's (Minn.) 11:51.15 Stout Open Jan 19, 2019
67 Ahlstrom, Leighlin JR-3 St. Catherine 11:52.94 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
68 Mader, Emma FR-1 Hamline 11:53.81 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
69 Brine-Doyle, Jackie SR-4 St. Catherine 11:56.70 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
70 Maddux, Alexandra FR-1 Hamline 11:58.68 Hamster Invitational Feb 1, 2019
71 Ayars, Jessalyn SO-2 Carleton 11:59.77 Minnesota Open Jan 12, 2019
72 Percy, Rachel FR-1 Macalester 12:02.24 Parent's Day Open Feb 16, 2019
73 Pihlaja, Allegra FR-1 Carleton 12:03.72 Hamster Invitational Feb 1, 2019
74 Furth, Sarah SR-4 Macalester 12:03.88 Parent's Day Open Feb 16, 2019
75 Dieberger, Megan SR-4 St. Benedict 12:09.84 Hamster Invitational Feb 1, 2019
76 Kathman, Emily FR-1 Hamline 12:18.23 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
77 Ortiz, Emily SR-4 Saint Mary's (Minn.) 12:18.71 Parent's Day Open Feb 16, 2019
78 Verges, Emma SO-2 Macalester 12:19.95 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
79 Bentley, Rachael SR-4 St. Olaf 12:29.18 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
80 Fails, Lydia JR-3 Bethel (Minn.) 12:30.25 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
81 Diekman, Noelle JR-3 Bethel (Minn.) 12:31.94 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
82 Kvebak, Elizabeth SO-2 Gustavus Adolphus 12:46.36 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
83 Iversen, Claire FR-1 St. Benedict 12:47.16 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
84 Witmer, Sam SR-4 St. Catherine 12:49.17 Warren Bowlus Jan 25, 2019
85 Paulson, Lindsey FR-1 Gustavus Adolphus 12:53.25 St. Olaf Quad Jan 25, 2019
86 Requa, Amy SO-2 St. Olaf 13:03.69 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
87 Ririe, Emma FR-1 Saint Mary's (Minn.) 13:04.02 Parent's Day Open Feb 16, 2019
88 Albanese, Czarina SO-2 Hamline 13:37.31 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
89 Hess, Eileen JR-3 Bethel (Minn.) 14:04.86 Parent's Day Open Feb 16, 2019
90 Mangan , Allison SO-2 Augsburg 14:57.73 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019

5000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 14:38.93 MIAC Championships Feb 21, 2019
2 Lerdall, Thomas SR-4 St. Olaf 14:43.02 Wartburg Qualifier Mar 1, 2019
3 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 14:45.50 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
4 Dodge, Tris SR-4 Carleton 14:52.58 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Kadrofske, Elliot JR-3 St. Olaf 15:07.31 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 Meikle, Cameron JR-3 Carleton 15:09.87 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
7 Stumbo, Andrew SO-2 Gustavus Adolphus 15:10.21 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Mathison, James SR-4 St. John's (Minn.) 15:14.72 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Furcich, Justin SR-4 St. Olaf 15:15.76 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
10 McGivern, George JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:16.70 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Brenk, Christopher JR-3 St. Olaf 15:33.39 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
12 Plumb, Andrew SR-4 St. Olaf 15:43.44 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
13 Wicklund, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 15:43.68 MIAC Championships Feb 21, 2019
14 Grant, Garet FR-1 Gustavus Adolphus 15:44.93 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Mehrhof, Kyle SR-4 Hamline 15:45.05 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
16 Herzog, Jonah SO-2 St. Olaf 15:46.02 MIAC Championships Feb 21, 2019
17 Payne, Matt FR-1 Gustavus Adolphus 15:56.14 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
18 Bethke, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 15:56.50 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
19 Kneeskern, Noah SO-2 Concordia-Moorhead 15:56.81 MIAC Championships Feb 21, 2019
20 Ronayne, Keenan SR-4 Carleton 15:57.13 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
21 Wicklund, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 16:01.83 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
22 Olson, Casey SO-2 Gustavus Adolphus 16:06.15 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
23 Halverson, Josh SO-2 Bethel (Minn.) 16:06.28 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
24 Huss, Tim SR-4 Bethel (Minn.) 16:20.72 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
25 Schneider, Alex SR-4 Carleton 16:24.24 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
26 Ripley, Lars SO-2 St. Olaf 16:29.88 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
27 Finn, Michael SO-2 St. Olaf 16:38.91 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
28 Schnieders, Ben SO-2 Carleton 16:48.82 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
29 Knutson, Bryce FR-1 Gustavus Adolphus 16:58.95 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
30 Kirsch, Jake SR-4 St. John's (Minn.) 17:08.24 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
31 Miller, Greg SO-2 Augsburg 17:31.97 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
32 Sethre, Kevin FR-1 Augsburg 17:43.07 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
33 Levy, Elijah SO-2 Macalester 17:45.76 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
34 McLeer, William SO-2 Augsburg 17:59.89 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019

5000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 17:57.48 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
2 Pierce, Morgan SR-4 St. Benedict 17:57.89 MIAC Championships Feb 21, 2019
3 Greenlee, Emma SO-2 Carleton 18:01.98 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Schnirring, Samantha SR-4 Carleton 18:04.87 MIAC Championships Feb 21, 2019
5 Hubell, Martha JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:13.09 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
6 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 18:23.02 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
7 Andersen, Kara SR-4 Concordia-Moorhead 18:25.59 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Miles, Kathleen SR-4 Hamline 18:28.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Ness, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:44.04 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
10 Hayden, Bernadette JR-3 Hamline 18:48.36 Mark Schuck Open and Multi Jan 25, 2019
11 Breuckman, Katie JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:48.47 MIAC Championships Feb 21, 2019
12 Clarke, Molly JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:48.78 MIAC Championships Feb 21, 2019
13 Nazarino, Sarah SR-4 Carleton 18:52.73 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
14 Naas, Mary SR-4 St. Olaf 18:59.03 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Ramon, Iliana FR-1 Gustavus Adolphus 19:04.24 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Nelson, Ellie SO-2 Bethel (Minn.) 19:05.32 MIAC Championships Feb 21, 2019
17 Miller, Meritt JR-3 Concordia-Moorhead 19:11.95C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
18 Nelsen, Tarja SR-4 Concordia-Moorhead 19:16.05 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Gruenberg, Brianna SR-4 Concordia-Moorhead 19:20.53 MIAC Championships Feb 21, 2019
20 Anderson, Sarah JR-3 Gustavus Adolphus 19:27.30 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
21 Wachowiak, Jena SO-2 St. Benedict 19:30.46 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
22 Miest, Mackinzee FR-1 Gustavus Adolphus 19:33.62 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
23 Launder, Jenny SR-4 St. Thomas (Minn.) 19:40.29 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
24 Renier, Tracy FR-1 St. Benedict 19:43.72 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
25 Sheely, Ann SO-2 Augsburg 19:43.97 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
26 Rugloski, Emily SO-2 Concordia-Moorhead 20:02.39C North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
27 Markowski, Lauren SO-2 St. Olaf 20:03.16 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
28 Herland, Lauren SR-4 St. Olaf 20:05.72 Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
29 Clark, Julia SO-2 St. Catherine 20:07.29 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
30 Ahlstrom, Leighlin JR-3 St. Catherine 20:24.57 Warren Bowlus Jan 25, 2019
31 Wolterman, Anya JR-3 Macalester 20:38.99 Parent's Day Open Feb 16, 2019
32 Brine-Doyle, Jackie SR-4 St. Catherine 21:08.34 Warren Bowlus Jan 25, 2019

60 Hurdles (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Rooney, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 8.14 Maverick Invite Feb 15, 2019
2 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 8.50 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
3 Martin, Max SR-4 St. John's (Minn.) 8.51 Snowshoe Open Feb 15, 2019
4 Anderson, Erik FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.53 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
5 Coates, Austin JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.60 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
6 Johnson, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.67 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Teynor, Evan SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.71 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
8 Smith, Joel FR-1 Bethel (Minn.) 8.72 Bethel Gene Glader Classic Feb 2, 2019
9 Julkes, Willie JR-3 Concordia-Moorhead 8.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 Olson, Dylan SR-4 Hamline 8.75 MIAC Championships Feb 21, 2019
11 Schoenfelder, Jonah JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.80 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
12 Sealock, Tyler FR-1 Bethel (Minn.) 8.87 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
13 Angstman, Zach FR-1 Hamline 8.90 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
14 Scott, Benjamin JR-3 St. Olaf 8.93 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
15 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 8.96 Jack Johnson Classic Jan 25, 2019
16 Probst, Drew FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.02 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
17 Welshons, Danny FR-1 St. John's (Minn.) 9.04 CSB-SJU Indoor Invite Feb 9, 2019
18 Perkins, Kevyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.14 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
18 Donnelly, Phil FR-1 Carleton 9.14 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
20 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 9.19 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
20 Thompson, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 9.19 MIAC Championships Feb 21, 2019
22 Thompson, Brady FR-1 Macalester 9.24 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
23 Hertzog, McKail SO-2 Hamline 9.26 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
24 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 9.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
25 Labine, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 9.36 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
25 Nelson, Ben FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.36 MIAC Championships Feb 21, 2019
27 Probst, Jake SR-4 Concordia-Moorhead 9.38 MIAC Championships Feb 21, 2019
28 Knutson, Eli SR-4 St. Olaf 9.43 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
29 Hutton-Lau, Jett FR-1 Bethel (Minn.) 9.49 2019 Darren Young Indoor Invitational Feb 9, 2019
30 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 9.53 North Dakota Indoor Tune-Up Feb 16, 2019
31 Reutzel, Noah JR-3 Hamline 9.55 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
32 Finne, Nelson SR-4 Gustavus Adolphus 9.56 Maverick Invite Feb 15, 2019
33 Wood, Oliver SO-2 St. Olaf 9.65 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
34 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 9.74 MIAC Championships Feb 21, 2019
35 Beamer, Christian SO-2 Saint Mary's (Minn.) 9.79 Yellowjacket Open Feb 9, 2019
36 Cullen, Tyler FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.85 St. Thomas Showcase Feb 8, 2019
37 Retza, Billy JR-3 Macalester 9.89 MIAC Championships Feb 21, 2019
38 Peterson, Joel FR-1 Hamline 9.92 MIAC Championships Feb 21, 2019
39 Maroushek, Mack FR-1 St. John's (Minn.) 9.99 St. Olaf Tostrud Classic Feb 16, 2019
40 Frick, Chris SR-4 St. Olaf 10.02 MIAC Championships Feb 21, 2019
41 Baker, Brendan JR-3 St. John's (Minn.) 10.43 MIAC Championships Feb 21, 2019
42 Paustian, Zach SO-2 Concordia-Moorhead 10.79 Bison Open Feb 1, 2019

60 Hurdles (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Brown, Gabrielle SR-4 Hamline 8.70 NCAA Division III Indoor Track & Field Championships Mar 8, 2019
2 Chell, Claire FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.25 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
3 Smith, Chelsea SO-2 St. Benedict 9.28 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Degen, Jenna SR-4 St. Benedict 9.31 MIAC Championships Feb 21, 2019
4 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 9.31 MIAC Championships Feb 21, 2019
6 McKinstrey, Corin JR-3 Bethel (Minn.) 9.40 MIAC Championships Feb 21, 2019
7 Lundquist, Elsie SO-2 St. Catherine 9.62 MIAC Championships Feb 21, 2019
8 Kammer, Laura JR-3 St. Olaf 9.69 MIAC Championships Feb 21, 2019
9 Peterson, Elizabeth SO-2 Hamline 9.75 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 Williams, Syri SO-2 Bethel (Minn.) 9.76 MIAC Championships Feb 21, 2019
10 Sifferle, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 9.76 MIAC Championships Feb 21, 2019
12 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 9.81 MIAC Championships Feb 21, 2019
12 Piergies, Tonya SR-4 Carleton 9.81 MIAC Championships Feb 21, 2019
14 Woldt, Paige SO-2 St. Olaf 9.82 MIAC Championships Feb 21, 2019
15 Lilleberg, Nicole SO-2 Concordia-Moorhead 9.86 MIAC Championships Feb 21, 2019
16 Studer, Rachel SO-2 Gustavus Adolphus 9.87 MIAC Championships Feb 21, 2019
17 Bohlig, Emily JR-3 St. Olaf 9.92 MIAC Championships Feb 21, 2019
18 Pickthorn, Stephanie FR-1 St. Benedict 9.94 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Erlandson, Lori SR-4 St. Olaf 10.00 MIAC Championships Feb 21, 2019
19 Stilwell, Jenna SR-4 Concordia-Moorhead 10.00 MIAC Championships Feb 21, 2019
21 Smedsrud, Kynzie SR-4 Saint Mary's (Minn.) 10.02(55) Luther Alumni Meet Feb 2, 2019
22 Miller, Cecelia FR-1 Hamline 10.06 Parent's Day Open Feb 16, 2019
23 Shimek, Ashley SO-2 St. Thomas (Minn.) 10.07 Parent's Day Open Feb 16, 2019
23 Grove, Anna SO-2 Carleton 10.07(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
25 Zamacona, Aoife FR-1 Hamline 10.12 MIAC Championships Feb 21, 2019
26 Ende, Kayla FR-1 Bethel (Minn.) 10.17 Parent's Day Open Feb 16, 2019
26 Fornshell, Carly JR-3 Concordia-Moorhead 10.17 MIAC Championships Feb 21, 2019
28 Parlin, Beth SO-2 Hamline 10.18(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
29 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 10.23(55) Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
30 Baker, Grace SO-2 St. Benedict 10.27 MIAC Championships Feb 21, 2019
30 Jobe, Katie JR-3 Concordia-Moorhead 10.27 MIAC Championships Feb 21, 2019
32 DeKnikker, Karley SO-2 Gustavus Adolphus 10.29 Ted Nelson Classic Feb 2, 2019
33 Terhaar, Mariah JR-3 St. Thomas (Minn.) 10.30 MIAC Championships Feb 21, 2019
34 Balzer, Becca FR-1 Bethel (Minn.) 10.42 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
35 Thompson, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 10.51 Maverick Invite Feb 15, 2019
36 Clarke, Mellissa JR-3 Hamline 10.52(55) Carleton Meet of the Hearts Feb 9, 2019
37 Hoff, Olivia FR-1 St. Benedict 10.60 Hamster Invitational Feb 1, 2019
38 Forness, Miriah SR-4 Concordia-Moorhead 10.61 North Dakota Indoor Open Jan 25, 2019
39 Paul, Sally SO-2 Bethel (Minn.) 10.69 Vanessa Seljeskog Classic Jan 18, 2019
40 Abrahim, Muna FR-1 Hamline 10.81(55) Carleton Triangular Jan 18, 2019
41 Wortman, Jillian FR-1 Hamline 10.84 St. Thomas Opener Jan 11, 2019
42 LaFave, Jenna FR-1 Concordia-Moorhead 10.86 Dakota Classic Dec 7, 2018
43 Joens, Bailey JR-3 Saint Mary's (Minn.) 11.45 Chuck Petersen Open & Multi Dec 8, 2018
44 McCovery, Jasmyne FR-1 St. Benedict 11.58 CSB-SJU Alumni Jan 26, 2019
45 Farrell, Eve FR-1 Carleton 11.75 MIAC Championships Feb 21, 2019