MIAC Outdoor Performance List

DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

100 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Miller, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 10.22 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019 2.7
2 Schoenbauer, Drew SR-4 St. John's (Minn.) 10.60 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.9
3 Douville, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 10.66 Drake Relays presented by Hy-Vee Apr 24, 2019 2.8
3 Lichttenegger, Kyle JR-3 Saint Mary's (Minn.) 10.66 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019 -0.2
5 Richter, Bryan JR-3 Carleton 10.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.9
5 Lossow, Malachi SO-2 Bethel (Minn.) 10.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.9
7 Rooney, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 10.96 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.5
8 Gannon, Nick SO-2 St. John's (Minn.) 11.00 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.9
9 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 11.06 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.5
10 Young, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 11.07 Bryan Clay Invitational Apr 17, 2019 3.4
11 Kaiser, Adam SR-4 St. Olaf 11.12 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.5
12 White, Conor SR-4 St. Thomas (Minn.) 11.14 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 -1.7
13 Rosario, Sam SR-4 Augsburg 11.18 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 2.8
14 Boone, Matthew SO-2 Saint Mary's (Minn.) 11.20 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.0
15 Brisbois, Remington SO-2 Hamline 11.21 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.0
16 Keener, Kaleb FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.26 Meet of the Saints May 4, 2019 -1.5
17 Gish, Matt FR-1 St. John's (Minn.) 11.28 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.3
18 Clintsman, Randall JR-3 St. John's (Minn.) 11.29 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.1
19 Blaney, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 11.32 MSU Twilight May 4, 2019 0.6
20 Grandgenett, Harrison FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.33 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.1
21 Steward, Desmond SR-4 Saint Mary's (Minn.) 11.35 Ashton May Invitational Apr 6, 2019 1.0
22 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 11.37 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019 4.8
23 Rikkers, Adam JR-3 St. Thomas (Minn.) 11.39 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.1
24 Busby, Taron SO-2 Augsburg 11.40 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.1
24 Anigbogu, Robert SO-2 Macalester 11.40 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 1.3
26 Lincoln, Derrick SO-2 St. Olaf 11.46 Carleton Relays Apr 20, 2019 4.1
27 Montplaisir, Matthew JR-3 Gustavus Adolphus 11.47 MSU Twilight May 4, 2019 0.6
28 Labine, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 11.48 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.6
29 Thompson, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 11.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
30 Haik, Charles SO-2 St. John's (Minn.) 11.53 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.3
30 Julkes, Willie JR-3 Concordia-Moorhead 11.53 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 3.4
32 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 11.54 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019 2.0
33 Kooner, Dylan SO-2 St. Olaf 11.55 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.3
34 Roberts, Xavier FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.57 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.2
34 Johnson, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 11.57 Whittier Twilight Apr 5, 2019 1.6
36 Jones, Nic FR-1 Bethel (Minn.) 11.58 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -2.2
37 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 11.59 Carleton Relays Apr 20, 2019 1.6
37 Adebanjo, Miracle SR-4 Augsburg 11.59 Whittier Twilight Apr 5, 2019 1.0
37 Palmer, David JR-3 Macalester 11.59 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.3
40 Cattoor, Seth FR-1 St. John's (Minn.) 11.61 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 1.3
41 Moen, Jonathan SO-2 St. Thomas (Minn.) 11.66 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 1.3
42 Frick, Chris SR-4 St. Olaf 11.68 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.3
42 Edwards-Gaherty, Liam JR-3 Macalester 11.68 Carleton Relays Apr 20, 2019 4.1
44 Mendez, Alberto SR-4 Hamline 11.69 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019 -1.4
45 Knutson, Eli SR-4 St. Olaf 11.73 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019 4.8
46 Whiting, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 11.75 Meet of the Saints May 4, 2019 -1.5
46 Thrinh, Thuc SO-2 Augsburg 11.75 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.2
48 Troy, Avery FR-1 Gustavus Adolphus 11.76 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 1.9
48 Allemann, Andrew SR-4 Saint Mary's (Minn.) 11.76 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019 1.8
50 Frederickson, Ben SR-4 St. John's (Minn.) 11.78 Meet of the Saints May 4, 2019 -1.5
50 Verchota, Bobby SR-4 Gustavus Adolphus 11.78 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.3
52 Smith, Albert FR-1 Bethel (Minn.) 11.80 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 1.9
53 Pang, Yuren JR-3 Macalester 11.83 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.9
53 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 11.83 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
55 Keilty, Finn FR-1 Carleton 11.85 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.4
56 Niyonkuru, Therence FR-1 Hamline 11.86 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.9
56 Paustian, Zach SO-2 Concordia-Moorhead 11.86 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 1.7
58 Maroushek, Mack FR-1 St. John's (Minn.) 11.87 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.8
58 Peper, Stephen SO-2 St. Olaf 11.87 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.2
60 Probst, Drew FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.88 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 2.3
61 Karngar, Trokon FR-1 Bethel (Minn.) 11.91 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.9
62 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 11.92 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019 0.3
63 Finne, Nelson SR-4 Gustavus Adolphus 11.93 Central College Dutch Invitational Apr 5, 2019 2.1
64 Checkett, Aidan SO-2 St. Olaf 11.96 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.3
64 Prior, Marques FR-1 St. John's (Minn.) 11.96 Carleton Relays Apr 20, 2019 1.6
66 Schilling, Tate FR-1 St. Thomas (Minn.) 12.02 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.2
66 Varela, Raul SO-2 Bethel (Minn.) 12.02 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.9
68 Sem, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 12.09 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 1.3
69 Smith, Nik JR-3 Macalester 12.10 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.4
70 Serebour, Ababio FR-1 Gustavus Adolphus 12.12 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.6
71 LePard, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 12.15 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 1.7
72 Bergemann, Evan SO-2 Augsburg 12.16 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 1.3
73 Collins, Judd FR-1 Bethel (Minn.) 12.17 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.2
74 Cullen, Tyler FR-1 St. Thomas (Minn.) 12.19 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
75 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 12.20 Cobber Twilight Apr 23, 2019 0.1
76 Steinhofer, Nick SO-2 Concordia-Moorhead 12.21 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 2.1
76 Shevchenko, Alex FR-1 Macalester 12.21 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.5
76 Hutton-Lau, Jett FR-1 Bethel (Minn.) 12.21 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 1.9
79 Deng, Patrick SR-4 Augsburg 12.24 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019 -0.4
80 Shores, Ethan FR-1 Bethel (Minn.) 12.26 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019 -0.2
80 Kinnucan, Ryan FR-1 Macalester 12.26 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.8
82 Ortiz, Henry FR-1 Hamline 12.36 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.9
83 Rogers, Jeremiah JR-3 Bethel (Minn.) 12.52 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.5
84 Pruitt, Alex JR-3 Augsburg 12.66 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.8
85 Scott, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 12.75 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.6
86 Benjet, Josh JR-3 Macalester 13.21 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.6
87 Gaubert, Andre SR-4 St. Thomas (Minn.) 13.23 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 2.9
88 Wiessenberger, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 13.25 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 1.9

100 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Robinson, Jailyn FR-1 Hamline 12.20 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.4
2 Lewis, Jada JR-3 Augsburg 12.24 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.8
3 Berninghaus, Briana JR-3 Hamline 12.33 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.6
4 Chell, Claire FR-1 St. Thomas (Minn.) 12.46 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.4
5 Marciniak, Katelyn SR-4 St. Thomas (Minn.) 12.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.5
6 Smith, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 12.61 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.8
7 McLoone, Delaney SO-2 St. Thomas (Minn.) 12.63 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.8
8 Scott, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 12.65 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 0.6
9 Klausler, Sydney FR-1 Saint Mary's (Minn.) 12.74 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019 1.3
10 Banks, Zahra SO-2 Concordia-Moorhead 12.78 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019 2.2
11 Perrenoud, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 12.80 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.6
12 English, Keyra FR-1 Carleton 12.96 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.6
13 Stowell, McKayla SR-4 Gustavus Adolphus 13.00 2019 California Collegiate Open Mar 30, 2019 0.6
14 Schlieman, Lily JR-3 Macalester 13.01 Tommie Twilight May 1, 2019 1.3
15 Brown, Madison SO-2 St. Benedict 13.06 Trinity Open Mar 2, 2019 1.7
16 Kretlow, Steph JR-3 St. Thomas (Minn.) 13.09 Whittier Twilight Apr 5, 2019 1.5
17 Santl, Lauren SR-4 Concordia-Moorhead 13.13 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.5
18 Olson, Liliana FR-1 Hamline 13.15 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.1
19 Speidel, Dacoda FR-1 St. Benedict 13.17 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.0
20 Schurrer, Alica FR-1 Saint Mary's (Minn.) 13.21 Ashton May Invitational Apr 6, 2019 2.6
21 Olinger, Tess SR-4 Gustavus Adolphus 13.24 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.5
22 Cordova, Ineke FR-1 Carleton 13.31 Washington University St. Louis Mini Meet Mar 23, 2019 1.3
23 Mellin, Samantha JR-3 St. Thomas (Minn.) 13.35 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.1
24 Zdechlik, Grace FR-1 St. Benedict 13.43 Trinity Open Mar 2, 2019 1.9
25 Glaaser, Johanna JR-3 St. Olaf 13.47 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.8
26 Kammer, Laura JR-3 St. Olaf 13.53 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.3
27 Thomley, Emma JR-3 Carleton 13.58 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019 -1.1
28 Olson-Rodel, Kelby SO-2 Bethel (Minn.) 13.62 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019 1.2
29 Kromah, Musu FR-1 Concordia-Moorhead 13.65 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 2.2
30 Holthaus, Morgan SO-2 St. Benedict 13.66 Tommie Twilight May 1, 2019 +0.0
31 Giles, DeAnna SO-2 Gustavus Adolphus 13.70 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.6
32 Doran, Madison FR-1 St. Benedict 13.74 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 3.0
33 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 13.81 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.5
34 Gitch, Maya SO-2 St. Olaf 13.83 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.0
35 Bozicevich, Asha SO-2 Carleton 13.94 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.4
35 Doyle, Chloe JR-3 Bethel (Minn.) 13.94 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.0
37 Ende, Kayla FR-1 Bethel (Minn.) 14.03 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 1.7
38 Gregory, Karissa SO-2 St. Thomas (Minn.) 14.07 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.5
39 Osha, Maggy SO-2 Carleton 14.15 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.4
40 Loving, Jasmine SO-2 Macalester 14.18 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.8
41 Eliason, Ella FR-1 Bethel (Minn.) 14.21 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 1.7
42 Banks, Tyra SO-2 Gustavus Adolphus 14.25 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 3.0
43 Mokhtary, Olivia FR-1 Gustavus Adolphus 14.29 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 3.0
44 LaRue, Kayla FR-1 St. Olaf 14.41 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 -2.9
45 Carter, Kierra FR-1 St. Olaf 14.46 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 -0.3
46 Clarke, Mellissa JR-3 Hamline 14.63 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
47 Baker, Grace SO-2 St. Benedict 14.91 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019 -0.5
48 Shinohara, Kazuho JR-3 Augsburg 15.22 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019 -1.7
48 McCovery, Jasmyne FR-1 St. Benedict 15.22 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019 -0.5
50 Davis, Alexandra SO-2 Augsburg 16.52 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6

200 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Schoenbauer, Drew SR-4 St. John's (Minn.) 21.55 Bryan Clay Invitational Apr 17, 2019 3.2
2 Miller, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 21.73 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 0.1
3 Douville, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 21.81 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 2.3
4 Lossow, Malachi SO-2 Bethel (Minn.) 21.99 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 1.7
5 Lichttenegger, Kyle JR-3 Saint Mary's (Minn.) 22.00 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.7
6 Collison, Omavi FR-1 St. John's (Minn.) 22.05 Bryan Clay Invitational Apr 17, 2019 1.8
7 Anderson, Noah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 22.10 Saint Mary's Open Apr 25, 2019 2.4
8 Erickson, Isaac JR-3 Bethel (Minn.) 22.24 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
9 Schwartz, Ben JR-3 Carleton 22.31 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
10 Wright, Cal FR-1 Concordia-Moorhead 22.35 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019 1.3
11 Kaiser, Adam SR-4 St. Olaf 22.45 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 2.4
12 Young, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 22.47 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019 1.7
13 Richter, Bryan JR-3 Carleton 22.55 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
14 Boone, Matthew SO-2 Saint Mary's (Minn.) 22.66 Saint Mary's Open Apr 25, 2019 2.2
15 Kulstad, Zach SO-2 Carleton 22.67 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
16 Greaney, Keegan SO-2 Macalester 22.74 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
16 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 22.74 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.7
18 Loverude, Brandon SO-2 Bethel (Minn.) 22.75 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019 1.7
19 Jones, Nic FR-1 Bethel (Minn.) 22.81 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.7
20 Gast, Dylan FR-1 Gustavus Adolphus 22.87 MSU Twilight May 4, 2019 1.8
21 Rosario, Sam SR-4 Augsburg 22.97 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
22 Brisbois, Remington SO-2 Hamline 23.01 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
23 Schuller, Colin FR-1 Concordia-Moorhead 23.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 -1.2
24 Gish, Matt FR-1 St. John's (Minn.) 23.11 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 0.1
25 Montplaisir, Matthew JR-3 Gustavus Adolphus 23.17 MSU Twilight May 4, 2019 1.8
26 Cook-Gallardo, Joey JR-3 Carleton 23.22 Rolex Classic May 1, 2019 1.5
26 Quiring, Wyatt FR-1 Gustavus Adolphus 23.22 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.8
28 Blaney, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 23.27 MSU Twilight May 4, 2019 1.8
29 Sorenson, Ben SO-2 Hamline 23.29 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 0.4
30 Palmer, David JR-3 Macalester 23.30 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019 1.1
31 Martin, Max SR-4 St. John's (Minn.) 23.31 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 0.4
32 DuMoulin, Alexander FR-1 Gustavus Adolphus 23.32 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.7
33 Whiting, Tom JR-3 Concordia-Moorhead 23.33 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 0.8
33 Russell, David SO-2 St. John's (Minn.) 23.33 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019 -1.4
35 Grandgenett, Harrison FR-1 St. Thomas (Minn.) 23.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 -1.2
36 Johnson, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 23.38 Meet of the Saints May 4, 2019 -1.1
37 Mendez, Alberto SR-4 Hamline 23.41 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 0.4
38 Cattoor, Seth FR-1 St. John's (Minn.) 23.42 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 0.1
39 Julkes, Willie JR-3 Concordia-Moorhead 23.43 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.9
40 Scott, Benjamin JR-3 St. Olaf 23.46 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.9
41 Roberts, Xavier FR-1 St. Thomas (Minn.) 23.51 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.7
42 Johnson, Noah FR-1 Gustavus Adolphus 23.54 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.7
42 Keener, Kaleb FR-1 St. Thomas (Minn.) 23.54 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019 -0.6
44 Schoenfelder, Jonah JR-3 St. Thomas (Minn.) 23.58 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.7
45 Allemann, Andrew SR-4 Saint Mary's (Minn.) 23.64 Saint Mary's Open Apr 25, 2019 2.3
45 Busby, Taron SO-2 Augsburg 23.64 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.3
47 Schugel, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 23.66 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.8
48 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 23.69 Whittier Twilight Apr 5, 2019 0.6
49 Adebanjo, Miracle SR-4 Augsburg 23.73 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019 0.7
50 Karngar, Trokon FR-1 Bethel (Minn.) 23.78 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 -0.7
51 Haik, Charles SO-2 St. John's (Minn.) 23.79 Meet of the Saints May 4, 2019 -0.8
52 Smith, Micah FR-1 Bethel (Minn.) 23.80 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 2.3
53 Clintsman, Randall JR-3 St. John's (Minn.) 23.86 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 -2.3
54 Gu, Vincent FR-1 Carleton 23.93 Rolex Classic May 1, 2019 1.5
55 Blake, Parker SO-2 Augsburg 23.96 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.3
55 Bauer, Max SR-4 Gustavus Adolphus 23.96 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.8
57 Gagnon, Hayden FR-1 Concordia-Moorhead 23.99 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019 -0.3
58 Prater, Joshua JR-3 St. Thomas (Minn.) 24.01 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.9
59 Moen, Jonathan SO-2 St. Thomas (Minn.) 24.10 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.9
59 Shores, Ethan FR-1 Bethel (Minn.) 24.10 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019 0.7
61 Frederickson, Ben SR-4 St. John's (Minn.) 24.14 Carleton Relays Apr 20, 2019 -2.5
61 Svenby, Jake FR-1 Concordia-Moorhead 24.14 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019 0.3
63 Herbert, Jerod FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.15 Meet of the Saints May 4, 2019 -1.5
64 Varela, Raul SO-2 Bethel (Minn.) 24.16 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.9
65 Thrinh, Thuc SO-2 Augsburg 24.20 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.3
66 Schultz, Noah FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.21 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.7
67 Lincoln, Derrick SO-2 St. Olaf 24.23 Rolex Classic May 1, 2019 1.5
68 Smith, Albert FR-1 Bethel (Minn.) 24.24 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
69 Bjork, Sean FR-1 Bethel (Minn.) 24.25 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.8
70 Pruitt, Alex JR-3 Augsburg 24.28 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.3
71 Lillehaugen, Luke SR-4 Concordia-Moorhead 24.38 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 1.4
72 Sem, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.41 Meet of the Saints May 4, 2019 -1.5
73 Steinhofer, Nick SO-2 Concordia-Moorhead 24.46 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 2.0
74 Edwards-Gaherty, Liam JR-3 Macalester 24.50 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.6
75 Kooner, Dylan SO-2 St. Olaf 24.57 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 2.2
76 Deters, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 24.61 Carleton Relays Apr 20, 2019 -2.2
77 Pham, Jason FR-1 St. John's (Minn.) 24.64 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.5
78 Collins, Judd FR-1 Bethel (Minn.) 24.79 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
79 Pang, Yuren JR-3 Macalester 24.80 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 0.4
80 Prior, Marques FR-1 St. John's (Minn.) 24.83 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
81 Schilling, Tate FR-1 St. Thomas (Minn.) 24.87 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.5
82 Checkett, Aidan SO-2 St. Olaf 24.92 Rolex Classic May 1, 2019 1.5
83 Troy, Avery FR-1 Gustavus Adolphus 24.98 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
84 Heinecke, Logan SO-2 Concordia-Moorhead 25.08 Cobber Twilight Apr 23, 2019 0.3
85 Kinnucan, Ryan FR-1 Macalester 25.19 Carleton Relays Apr 20, 2019 -2.5
86 Niyonkuru, Therence FR-1 Hamline 25.24 Carleton Relays Apr 20, 2019 -3.2
87 Rogers, Jeremiah JR-3 Bethel (Minn.) 25.28 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.6
87 Hutton-Lau, Jett FR-1 Bethel (Minn.) 25.28 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 -2.0
89 Olajonlu, Gabriel SO-2 Augsburg 25.32 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.5
90 Prouty, Jacob SR-4 Hamline 25.33 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.3
91 Serebour, Ababio FR-1 Gustavus Adolphus 25.88 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.8
92 Ortiz, Henry FR-1 Hamline 26.35 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019 -0.8
93 Scott, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 26.40 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.2
94 Gaubert, Andre SR-4 St. Thomas (Minn.) 27.76 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 2.2
95 Wiessenberger, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 27.93 Mustang Open Apr 13, 2019 -3.0

200 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Berninghaus, Briana JR-3 Hamline 25.16 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.4
2 Lewis, Jada JR-3 Augsburg 25.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
3 Marciniak, Katelyn SR-4 St. Thomas (Minn.) 25.60 Tommie Twilight May 1, 2019 1.8
4 Labatt, Delia JR-3 Bethel (Minn.) 25.76 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019 1.0
5 Chell, Claire FR-1 St. Thomas (Minn.) 25.93 Whittier Twilight Apr 5, 2019 0.7
6 Klausler, Sydney FR-1 Saint Mary's (Minn.) 25.95 Saint Mary's Open Apr 25, 2019 2.1
7 Schlieman, Lily JR-3 Macalester 26.06 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.4
8 Sankey, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 26.18 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.4
8 Glaaser, Johanna JR-3 St. Olaf 26.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
10 McLoone, Delaney SO-2 St. Thomas (Minn.) 26.30 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.4
11 Banks, Zahra SO-2 Concordia-Moorhead 26.45 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 2.1
12 Adamson, Mallory SR-4 St. Thomas (Minn.) 26.55 Tommie Twilight May 1, 2019 1.0
13 Scott, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 26.63 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 0.9
14 Schurrer, Alica FR-1 Saint Mary's (Minn.) 26.77 Saint Mary's Open Apr 25, 2019 1.3
15 Klingelhutz, Kelly SO-2 St. Benedict 26.87 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 0.6
16 Williams, Syri SO-2 Bethel (Minn.) 26.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
17 Olinger, Tess SR-4 Gustavus Adolphus 27.02 MSU Twilight May 4, 2019 1.9
18 Thomley, Emma JR-3 Carleton 27.05 Washington University St. Louis Mini Meet Mar 23, 2019 +0.0
19 Perrenoud, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 27.08 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 0.9
20 Santl, Lauren SR-4 Concordia-Moorhead 27.11 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 2.1
21 McGuire, Grace FR-1 St. Thomas (Minn.) 27.21 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 -0.1
22 Brown, Madison SO-2 St. Benedict 27.30 Trinity Open Mar 2, 2019 2.5
23 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 27.31 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
24 Anderson-Manning, Chanel FR-1 Hamline 27.35 Tommie Twilight May 1, 2019 1.8
25 Arett, Ashlyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 27.36 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
26 Mellin, Samantha JR-3 St. Thomas (Minn.) 27.38 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.4
26 Fornshell, Carly SO-2 Concordia-Moorhead 27.38 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
26 Hill, Megan JR-3 Gustavus Adolphus 27.38 MSU Twilight May 4, 2019 1.8
29 Cordova, Ineke FR-1 Carleton 27.39 Washington University St. Louis Mini Meet Mar 23, 2019 +0.0
30 Paul, Sally SO-2 Bethel (Minn.) 27.51 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 1.3
31 Olson, Liliana FR-1 Hamline 27.53 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
32 Mitch, Laura FR-1 St. Benedict 27.54 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 0.6
33 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 27.57 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019 -0.4
34 Degen, Jenna SR-4 St. Benedict 27.62 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019 -0.4
34 Piergies, Tonya SR-4 Carleton 27.62 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
36 Teichroew, Erin SO-2 Gustavus Adolphus 27.63 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
37 Olson-Rodel, Kelby SO-2 Bethel (Minn.) 27.64 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019 0.8
38 Ash, Makenna SR-4 St. Olaf 27.65 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.9
38 Sifferle, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 27.65 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
40 Speidel, Dacoda FR-1 St. Benedict 27.67 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 -0.5
41 Bohlig, Emily JR-3 St. Olaf 27.74 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
42 Conradi, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 27.75 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.2
43 Bode, Claire FR-1 Bethel (Minn.) 27.93 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
44 Cater, Paige SO-2 St. Thomas (Minn.) 28.01 Whittier Twilight Apr 5, 2019 0.5
45 Gregory, Karissa SO-2 St. Thomas (Minn.) 28.06 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019 -0.9
46 Grove, Anna SO-2 Carleton 28.11 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019 +0.0
47 Studer, Rachel SO-2 Gustavus Adolphus 28.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
48 Loiselle, Tyana JR-3 Macalester 28.27 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 -0.1
49 Terhaar, Mariah JR-3 St. Thomas (Minn.) 28.28 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
50 Kromah, Musu FR-1 Concordia-Moorhead 28.32 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 0.6
51 Pickthorn, Stephanie FR-1 St. Benedict 28.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
52 Nelson, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 28.35 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 1.3
53 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 28.43 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
54 Kammer, Laura JR-3 St. Olaf 28.51 Tommie Twilight May 1, 2019 1.8
55 Rogers, Hannah FR-1 Bethel (Minn.) 28.52 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
56 English, Keyra FR-1 Carleton 28.56 Tommie Twilight May 1, 2019 1.8
57 Krasowski, Casey FR-1 St. Benedict 28.75 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.0
58 Zdechlik, Grace FR-1 St. Benedict 28.78 Tommie Twilight May 1, 2019 1.8
58 Gitch, Maya SO-2 St. Olaf 28.78 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.3
60 Harren, Shanoah SO-2 Hamline 28.82 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.3
61 Lundquist, Elsie SO-2 St. Catherine (Minn.) 28.90 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
62 Doyle, Chloe JR-3 Bethel (Minn.) 28.94 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 1.3
63 Steiger, Lindsay JR-3 Hamline 28.99 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 1.7
64 Hatton, Lydia SR-4 Bethel (Minn.) 29.03 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 1.3
65 Jobe, Katie SO-2 Concordia-Moorhead 29.09 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
66 Kuhn, Cathryn FR-1 St. Benedict 29.10 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019 -0.7
67 Gelinske, Shelby SR-4 Concordia-Moorhead 29.29 Cobber Twilight Apr 23, 2019 0.9
68 Patterson, Paige SO-2 Gustavus Adolphus 29.46 Mustang Open Apr 13, 2019 -1.0
69 Ende, Kayla FR-1 Bethel (Minn.) 29.52 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019 1.3
70 Osha, Maggy SO-2 Carleton 29.54 Tommie Twilight May 1, 2019 0.7
71 Thompson, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 29.58 Central College Dutch Invitational Apr 5, 2019 +0.0
72 Meyers, Erica SO-2 St. Olaf 29.65 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019 +0.0
73 McDermott, Madeline SO-2 Gustavus Adolphus 29.78 Mustang Open Apr 13, 2019 -1.8
74 Farrell, Eve FR-1 Carleton 29.84 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
75 Mokhtary, Olivia FR-1 Gustavus Adolphus 29.91 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.8
76 Bozicevich, Asha SO-2 Carleton 29.97 Carleton Relays Apr 20, 2019 -1.9
77 Balzer, Becca FR-1 Bethel (Minn.) 30.16 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 -0.8
78 Kintop, Sophia FR-1 St. Thomas (Minn.) 30.17 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.8
79 Stilwell, Jenna SR-4 Concordia-Moorhead 30.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
80 LaRue, Kayla FR-1 St. Olaf 30.64 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.5
81 Ryan, Kelsi FR-1 Hamline 30.79 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 0.3
81 Hauch, Eryn SO-2 St. Benedict 30.79 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.8
83 Shinohara, Kazuho JR-3 Augsburg 31.33 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019 -1.6
84 Clarke, Mellissa JR-3 Hamline 31.59 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 1.7
85 Hagestuen, Nora FR-1 Gustavus Adolphus 31.84 Mustang Open Apr 13, 2019 -2.8

400 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Klamm, Carl SR-4 Bethel (Minn.) 46.58 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019
2 Monroe, Shawn JR-3 Bethel (Minn.) 48.63 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
3 Erickson, Isaac JR-3 Bethel (Minn.) 48.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
4 Collison, Omavi FR-1 St. John's (Minn.) 48.98 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Wright, Cal FR-1 Concordia-Moorhead 49.09 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
6 Greaney, Keegan SO-2 Macalester 49.25 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
7 Metz, Nolan FR-1 Bethel (Minn.) 49.53 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Kulstad, Zach SO-2 Carleton 49.73 Carleton Relays Apr 20, 2019
9 Loverude, Brandon SO-2 Bethel (Minn.) 49.82 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Schwartz, Ben JR-3 Carleton 49.87 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
11 Palmer, David JR-3 Macalester 49.90 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
12 Forbes, Duncan SO-2 St. Olaf 49.94 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
13 Thedens, Mason FR-1 St. Thomas (Minn.) 50.11 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
14 Sorenson, Ben SO-2 Hamline 50.28 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
15 Johnson, Tyler SO-2 St. John's (Minn.) 50.34 Carleton Relays Apr 20, 2019
16 Cook-Gallardo, Joey JR-3 Carleton 50.41 Rolex Classic May 1, 2019
17 Mendez, Alberto SR-4 Hamline 50.58 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
18 Devereaux, Jackson SO-2 St. John's (Minn.) 50.62 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Johnson, Noah FR-1 Gustavus Adolphus 50.70 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
20 Richter, Bryan JR-3 Carleton 50.75 Rolex Classic May 1, 2019
21 Gast, Dylan FR-1 Gustavus Adolphus 50.82 MSU Twilight May 4, 2019
21 Quiring, Wyatt FR-1 Gustavus Adolphus 50.82 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
23 Russell, David SO-2 St. John's (Minn.) 51.03 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
24 Gagnon, Hayden FR-1 Concordia-Moorhead 51.07 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
25 Scott, Benjamin JR-3 St. Olaf 51.13 Rolex Classic May 1, 2019
26 Thompson, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 51.15 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
27 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 51.21 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
28 Schuller, Colin FR-1 Concordia-Moorhead 51.25 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019
29 Prater, Joshua JR-3 St. Thomas (Minn.) 51.37 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
30 Carl, Brian SO-2 St. Thomas (Minn.) 51.43 Whittier Twilight Apr 5, 2019
31 Smith, Micah FR-1 Bethel (Minn.) 51.52 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
32 Jones, Harrison JR-3 Hamline 51.56 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
33 Knutson, Eli SR-4 St. Olaf 51.67 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019
34 Reding, Jacob FR-1 St. John's (Minn.) 51.82 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
35 Coates, Austin SO-2 St. Thomas (Minn.) 51.89 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
36 Kozlowski, Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 51.90 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
37 Bauer, Max SR-4 Gustavus Adolphus 51.95 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
38 Boone, Matthew SO-2 Saint Mary's (Minn.) 51.98 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
39 Schugel, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 52.03 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
40 Finne, Nelson SR-4 Gustavus Adolphus 52.08 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
41 Peper, Stephen SO-2 St. Olaf 52.09 Rolex Classic May 1, 2019
42 Karlson, Samuel SR-4 St. Thomas (Minn.) 52.10 Meet of the Saints May 4, 2019
43 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 52.23 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
44 Herbert, Jerod FR-1 St. Thomas (Minn.) 52.28 Meet of the Saints May 4, 2019
45 Svenby, Jake FR-1 Concordia-Moorhead 52.44 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
46 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 52.51 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
47 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 52.55 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
48 Kringler, Justin FR-1 Concordia-Moorhead 52.67 Meet of the Saints May 4, 2019
49 Frederickson, Ben SR-4 St. John's (Minn.) 52.71 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
50 Olfert, Nick FR-1 Gustavus Adolphus 52.72 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
51 Gu, Vincent FR-1 Carleton 52.79 Rolex Classic May 1, 2019
52 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 52.88 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
53 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 53.26 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
54 Johnson, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 53.32 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
55 Blake, Parker SO-2 Augsburg 53.37 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
56 Probst, Drew FR-1 St. Thomas (Minn.) 53.47 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
57 Hoglund, Nathan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 53.57 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
58 Pruitt, Alex JR-3 Augsburg 53.63 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
59 Frick, Chris SR-4 St. Olaf 53.76 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
60 Pham, Jason FR-1 St. John's (Minn.) 53.82 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
61 Schultz, Noah FR-1 St. Thomas (Minn.) 53.92 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
62 Tollefson, Aidan SR-4 Bethel (Minn.) 54.20 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
63 Deters, Jack FR-1 St. John's (Minn.) 54.28 Meet of the Saints May 4, 2019
64 Olajonlu, Gabriel SO-2 Augsburg 54.39 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
65 Segura, Gabe SO-2 Bethel (Minn.) 54.51 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
66 Salzberg, Theo FR-1 Hamline 54.59 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
67 Allemann, Andrew SR-4 Saint Mary's (Minn.) 54.71 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
68 Smith, Nik JR-3 Macalester 54.80 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
69 Heimerman, Matt FR-1 St. Thomas (Minn.) 55.00 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
70 Nuese, Brendon SR-4 Bethel (Minn.) 55.14 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019
71 Chiabotti, Dylan FR-1 St. Thomas (Minn.) 55.15 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
72 Cullen, Tyler FR-1 St. Thomas (Minn.) 55.30 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
73 Paustian, Zach SO-2 Concordia-Moorhead 55.32 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
74 Heinecke, Logan SO-2 Concordia-Moorhead 56.15 Cobber Twilight Apr 23, 2019
75 Abdi Mohamed, Mohamed SO-2 Macalester 56.39 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
76 Prouty, Jacob SR-4 Hamline 56.48 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
77 LePard, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 58.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019

400 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Labatt, Delia JR-3 Bethel (Minn.) 56.09 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
2 Aguiar, Phoebe JR-3 Macalester 56.21 Tommie Twilight May 1, 2019
3 Glaaser, Johanna JR-3 St. Olaf 57.46 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019
3 Johnson, AddieKay SR-4 Bethel (Minn.) 57.46 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
5 Ash, Makenna SR-4 St. Olaf 57.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
6 Sankey, Hannah SO-2 Bethel (Minn.) 58.05 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
7 Moen, Sara SO-2 Gustavus Adolphus 58.93 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Thomley, Emma JR-3 Carleton 59.06 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
9 Schlieman, Lily JR-3 Macalester 59.07 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
10 Adamson, Mallory SR-4 St. Thomas (Minn.) 59.29 Tommie Twilight May 1, 2019
11 McGuire, Grace FR-1 St. Thomas (Minn.) 59.52 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
12 Klingelhutz, Kelly SO-2 St. Benedict 59.70 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
13 Smith, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:00.07 Tommie Twilight May 1, 2019
14 Klausler, Sydney FR-1 Saint Mary's (Minn.) 1:00.37 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
15 Sandeno, Elsa SR-4 Carleton 1:00.94 Tommie Twilight May 1, 2019
16 Hill, Megan JR-3 Gustavus Adolphus 1:01.11 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
17 Hauch, Jena SO-2 St. Olaf 1:01.29 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
18 Arett, Ashlyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:01.30 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 O'Connor, Quinn SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:01.57 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
20 Anderson, Lily JR-3 Gustavus Adolphus 1:01.67 MSU Twilight May 4, 2019
21 Mitch, Laura FR-1 St. Benedict 1:01.83 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
22 Krasowski, Casey FR-1 St. Benedict 1:01.96 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
23 Anderson-Manning, Chanel FR-1 Hamline 1:02.03 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
24 Martin, Juliette SO-2 St. Catherine (Minn.) 1:02.17 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
25 Loiselle, Tyana JR-3 Macalester 1:02.40 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
26 Cater, Paige SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:02.47 Whittier Twilight Apr 5, 2019
27 Conradi, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 1:02.59 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
28 Kuhn, Cathryn FR-1 St. Benedict 1:02.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
29 Gregory, Karissa SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:02.95 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
30 Fredrickson, Isabel FR-1 Concordia-Moorhead 1:03.04 Cobber Twilight Apr 23, 2019
31 Speidel, Dacoda FR-1 St. Benedict 1:03.06 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
32 Gelinske, Shelby SR-4 Concordia-Moorhead 1:03.67 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
33 Rogers, Hannah FR-1 Bethel (Minn.) 1:03.72 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
34 Schurrer, Alica FR-1 Saint Mary's (Minn.) 1:04.11 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
35 Mellin, Samantha JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:04.27 Tommie Twilight May 1, 2019
36 Carpenter, Carolyn SO-2 St. Olaf 1:04.47 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
37 Teichroew, Erin SO-2 Gustavus Adolphus 1:04.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
38 Steiger, Lindsay JR-3 Hamline 1:05.02 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
39 Hatton, Lydia SR-4 Bethel (Minn.) 1:05.04 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
39 Hoppe, Brooke SO-2 Macalester 1:05.04 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
41 Mokhtary, Olivia FR-1 Gustavus Adolphus 1:06.08 MSU Twilight May 4, 2019
42 Kintop, Sophia SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:06.69 Tommie Twilight May 1, 2019
43 Farrell, Eve FR-1 Carleton 1:07.25 Washington University St. Louis Mini Meet Mar 23, 2019
44 Wegner, Sara JR-3 Bethel (Minn.) 1:07.62 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
45 Kintop, Sophia FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:07.85 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
46 Ranallo, Lucia FR-1 St. Olaf 1:08.09 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
47 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine (Minn.) 1:08.21 Lady Bear Twilight Apr 19, 2019
48 Osha, Maggy SO-2 Carleton 1:08.27 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
49 English, Keyra FR-1 Carleton 1:09.07 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
50 Hauch, Eryn SO-2 St. Benedict 1:09.27 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
51 Brooke-Pike, Addie FR-1 Macalester 1:09.65 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
52 Ryan, Kelsi FR-1 Hamline 1:14.63 Carleton Relays Apr 20, 2019

800 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Cook-Gallardo, Joey JR-3 Carleton 1:53.29 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
2 Kozlowski, Carl SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:53.34 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019
3 Hatton, Evan SR-4 Bethel (Minn.) 1:53.92 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
4 Lonergan, Sean JR-3 St. Olaf 1:54.03 Meet of the Saints May 4, 2019
5 Middendorf, Jesse FR-1 Concordia-Moorhead 1:54.43 Cobber Twilight Apr 23, 2019
6 Klamm, Carl SR-4 Bethel (Minn.) 1:55.03 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019
7 Wachter, Karl JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:55.34 Meet of the Saints May 4, 2019
8 Lelinga, Ezekiel SO-2 Bethel (Minn.) 1:55.40 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
9 Johnson, Noah FR-1 Gustavus Adolphus 1:55.94 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Lamb, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 1:56.36 Meet of the Saints May 4, 2019
11 Hitt, Cooper FR-1 Bethel (Minn.) 1:56.47 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
12 Kiley, Collin JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:56.52 Meet of the Saints May 4, 2019
13 Palmer, David JR-3 Macalester 1:56.83 Carleton Relays Apr 20, 2019
14 Carl, Brian SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:57.21 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019
15 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 1:57.98 Rolex Classic May 1, 2019
16 Thedens, Mason FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:58.07 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
17 Webb, Noah SO-2 St. John's (Minn.) 1:58.24 Meet of the Saints May 4, 2019
18 Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:58.40 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Javens, Landon FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:58.46 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
20 Sworski, Erik SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:58.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
21 Haugrud, Connor SO-2 Concordia-Moorhead 1:58.78 Cobber Twilight Apr 23, 2019
21 Roen, Ben SO-2 Hamline 1:58.78 Carleton Relays Apr 20, 2019
23 Lorah, Matt SO-2 Hamline 1:58.79 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
24 Stanek, Christopher SO-2 St. John's (Minn.) 1:58.93 Meet of the Saints May 4, 2019
25 Pavelka, Bridger JR-3 Gustavus Adolphus 1:59.36 MSU Twilight May 4, 2019
26 Madigan, Ben SR-4 Gustavus Adolphus 1:59.45 MSU Twilight May 4, 2019
27 Primozich, Sam SO-2 St. Olaf 1:59.56 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
28 Gallagher, Tyler FR-1 Hamline 1:59.59 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
29 Cassidy, Eliott SO-2 St. Olaf 1:59.82 Rolex Classic May 1, 2019
30 Kosche, Reuben SO-2 St. Olaf 1:59.90 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
31 Wiel, Biel FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:59.98 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
32 Brusilow, Nick SO-2 Carleton 2:00.05 Rolex Classic May 1, 2019
33 Kringler, Justin FR-1 Concordia-Moorhead 2:00.09 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
34 Fast, Justus FR-1 St. John's (Minn.) 2:00.16 Meet of the Saints May 4, 2019
35 Boranian, Chris SR-4 Macalester 2:00.26 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
36 McNall, Spencer FR-1 Macalester 2:00.36 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
37 Gast, Dylan FR-1 Gustavus Adolphus 2:00.56 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
38 Isahak, Munir SO-2 Concordia-Moorhead 2:00.59 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019
39 Olfert, Nick FR-1 Gustavus Adolphus 2:00.63 MSU Twilight May 4, 2019
40 Osborne, Jack FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:00.64 Meet of the Saints May 4, 2019
40 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 2:00.64 Rolex Classic May 1, 2019
42 Segura, Gabe SO-2 Bethel (Minn.) 2:00.71 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
43 Tollefson, Aidan SR-4 Bethel (Minn.) 2:00.80 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
44 Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:00.84 Meet of the Saints May 4, 2019
45 Bauer, Max SR-4 Gustavus Adolphus 2:00.86 MSU Twilight May 4, 2019
45 Watanabe, Yuto FR-1 Macalester 2:00.86 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
47 Borash, Ben JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:00.91 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
48 Houseman, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.16 Meet of the Saints May 4, 2019
49 Getzloff, Alec JR-3 St. Olaf 2:01.39 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
50 Jackson, Seth SO-2 St. John's (Minn.) 2:01.57 Meet of the Saints May 4, 2019
51 Herman, Zach JR-3 St. Olaf 2:01.85 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
52 Stresemann, Sam SO-2 St. Olaf 2:01.90 Rolex Classic May 1, 2019
53 Rives, Bridger FR-1 Carleton 2:01.94 Rolex Classic May 1, 2019
54 Brecheisen, Justin SR-4 Bethel (Minn.) 2:02.24 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019
55 Hartshorn, Andy SO-2 Bethel (Minn.) 2:02.27 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
56 Smith, Tony FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:02.37 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
57 Brodie, Aric FR-1 Hamline 2:02.39 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
58 Benitez, Fernando JR-3 Hamline 2:02.43 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
58 Malek, Luke SO-2 St. Olaf 2:02.43 Rolex Classic May 1, 2019
60 Perry, Ben FR-1 Carleton 2:02.48 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
61 LaChance, Bailey SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:02.75 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
62 Tydings, Clay SO-2 Carleton 2:02.77 Rolex Classic May 1, 2019
63 Getzloff, Liam SR-4 St. Olaf 2:02.84 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
64 Schugel, Jack SR-4 Gustavus Adolphus 2:03.14 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
65 Nakasaka, Adam FR-1 Carleton 2:03.97 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
66 Gilbertson, Henrik SO-2 St. Olaf 2:04.01 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
67 Baumeister, Mark SO-2 Macalester 2:04.54 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
68 Scruggs, Nathan SO-2 Gustavus Adolphus 2:04.96 2019 California Collegiate Open Mar 30, 2019
69 Anderson, William SR-4 St. Olaf 2:05.10 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
70 Santos, Ben FR-1 Carleton 2:05.20 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
71 Gustafson, Brennan SO-2 Gustavus Adolphus 2:05.41 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
72 Degonda, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 2:05.55 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
73 Christoph, Oscar FR-1 Carleton 2:05.57 Rolex Classic May 1, 2019
74 Hoglund, Nathan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:05.62 Ashton May Invitational Apr 6, 2019
75 Jones, Harrison JR-3 Hamline 2:05.71 Carleton Relays Apr 20, 2019
76 Groos, John FR-1 Carleton 2:05.88 Rolex Classic May 1, 2019
77 Stone, David SR-4 St. Olaf 2:06.13 Rolex Classic May 1, 2019
78 Burback, Allen-Michael SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:06.34 Meet of the Saints May 4, 2019
79 Otto, Charlie FR-1 St. John's (Minn.) 2:06.62 Meet of the Saints May 4, 2019
80 Aehl, Peter JR-3 St. Olaf 2:06.66 Rolex Classic May 1, 2019
81 Rasmussen, Anders SR-4 Bethel (Minn.) 2:06.81 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
82 Hobus, Isaiah FR-1 Bethel (Minn.) 2:07.08 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
83 Wischnack, Andrew SR-4 Gustavus Adolphus 2:07.42 Mustang Open Apr 13, 2019
84 Johnson, Kristofer SO-2 St. Olaf 2:07.57 Meet of the Saints May 4, 2019
85 Nuese, Brendon SR-4 Bethel (Minn.) 2:07.79 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
86 David, Evan SO-2 Carleton 2:08.18 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
87 Lavey, Stephen FR-1 Carleton 2:08.41 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
88 Salzberg, Theo FR-1 Hamline 2:08.64 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
89 Chiabotti, Dylan FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:09.13 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
90 Wilson, Josh FR-1 Gustavus Adolphus 2:09.22 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
90 McCabe, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 2:09.22 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
92 Reding, Jacob FR-1 St. John's (Minn.) 2:09.31 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
93 Froland, Tommy JR-3 Concordia-Moorhead 2:09.75 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019
94 Bastian, Joe SO-2 St. John's (Minn.) 2:09.77 Meet of the Saints May 4, 2019
95 Gerber, Jackson SR-4 Augsburg 2:09.81 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
96 Raman, Narun JR-3 Carleton 2:09.94 Rolex Classic May 1, 2019
97 Kerbeshian, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 2:10.14 Mustang Open Apr 13, 2019
98 Herzog, Kojo SO-2 St. Olaf 2:10.39 Rolex Classic May 1, 2019
99 Finn, Michael SO-2 St. Olaf 2:10.52 Meet of the Saints May 4, 2019
100 Grant, Spencer SR-4 Macalester 2:10.94 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019

800 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Aguiar, Phoebe JR-3 Macalester 2:07.36 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
2 Dolan, Helen SO-2 Hamline 2:15.52 Tommie Twilight May 1, 2019
3 Herrmann, Josie SO-2 Concordia-Moorhead 2:16.54 Howard Wood Dakota Relays May 3, 2019
4 Schnabel, Abigail SR-4 Gustavus Adolphus 2:16.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Maddux, Alexandra FR-1 Hamline 2:17.42 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
6 Dammann, Morgan JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:17.76 Tommie Twilight May 1, 2019
7 Fredrickson, Isabel FR-1 Concordia-Moorhead 2:17.92 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Anderson, Haley JR-3 Gustavus Adolphus 2:18.11 MSU Twilight May 4, 2019
9 Hauch, Jena SO-2 St. Olaf 2:18.39 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Scheuerman, Carly SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:18.60 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
11 Blake, Josie SO-2 Gustavus Adolphus 2:18.72 MSU Twilight May 4, 2019
12 Moen, Sara SO-2 Gustavus Adolphus 2:18.93 2019 California Collegiate Open Mar 30, 2019
13 Marsh, Natalie SO-2 Carleton 2:19.12 Tommie Twilight May 1, 2019
14 Kropp, Amy FR-1 Carleton 2:19.42 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
15 Benedict, Alia SR-4 Macalester 2:19.44 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
16 Santangelo, Taylor FR-1 St. Benedict 2:20.45 Tommie Twilight May 1, 2019
17 Kroll, Anna SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:20.74 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
18 Balas, Stephanie SO-2 St. Olaf 2:20.85 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
19 Mickelson, Ellen FR-1 St. Olaf 2:21.20 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
20 Hoppe, Brooke SO-2 Macalester 2:23.67 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
21 Ellingson, Holly SR-4 Macalester 2:23.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
22 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 2:24.08 Mustang Open Apr 13, 2019
23 Stern, Lena FR-1 Macalester 2:24.20 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
24 Cole, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 2:24.26 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
25 Cater, Paige SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:24.50 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019
26 Holloway, Malakai FR-1 Bethel (Minn.) 2:24.94 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
27 Martin, Juliette SO-2 St. Catherine (Minn.) 2:25.54 Tommie Twilight May 1, 2019
28 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine (Minn.) 2:25.56 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
29 Zimmerman, Elizabeth SO-2 Carleton 2:25.91 Tommie Twilight May 1, 2019
30 Mazack, Clare FR-1 Macalester 2:26.24 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
31 Dopp, Madeline SR-4 Hamline 2:26.26 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
32 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 2:26.29 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
33 Vought, Elizabeth SR-4 Concordia-Moorhead 2:26.68 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019
34 Kennard, Maddy SO-2 Macalester 2:26.70 Tommie Twilight May 1, 2019
35 Degen, Jenna SR-4 St. Benedict 2:26.71 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019
36 O'Connor, Quinn SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:26.82 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
37 Reimer, Amy SR-4 Bethel (Minn.) 2:26.89 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
38 Fornshell, Carly SO-2 Concordia-Moorhead 2:27.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
39 Segura, Kelly SR-4 Bethel (Minn.) 2:27.92 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
40 Fulton, Emilee JR-3 Carleton 2:28.01 Tommie Twilight May 1, 2019
41 Michalak, Katie SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:28.22 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
42 Sifferle, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:28.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
43 Carpenter, Carolyn SO-2 St. Olaf 2:28.92 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
44 Rohlf, Christine SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:28.96 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
45 Arett, Ashlyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:29.35 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
46 Astrup, Anna FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:29.47 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
47 Hatton, Lydia SR-4 Bethel (Minn.) 2:29.51 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019
48 Jenssen, Lily SO-2 Macalester 2:29.69 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
49 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 2:29.99 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019
50 Williams, Ciara SO-2 Macalester 2:30.16 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
51 Merten, Johanna SO-2 St. Benedict 2:30.32 Tommie Twilight May 1, 2019
52 Ruprecht, Alli JR-3 St. Benedict 2:30.34 Tommie Twilight May 1, 2019
53 Sweet, Molly JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:31.08 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
54 Arett, Ashlyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:31.46 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
55 Williams, Syri SO-2 Bethel (Minn.) 2:31.51 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
56 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine (Minn.) 2:31.63 Tommie Twilight May 1, 2019
57 Hao, Emily SO-2 Concordia-Moorhead 2:31.76 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
58 Hage, Anna SO-2 Bethel (Minn.) 2:31.80 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
59 Swanson, Anya FR-1 St. Catherine (Minn.) 2:31.89 Tommie Twilight May 1, 2019
60 Mani, Anjali JR-3 Macalester 2:32.39 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
61 Herland, Lauren SR-4 St. Olaf 2:32.87 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
62 Manz, Samantha SR-4 Macalester 2:33.01 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
63 Witkowski, Augie SR-4 St. Benedict 2:33.05 Tommie Twilight May 1, 2019
64 Luttio, Laura SR-4 Bethel (Minn.) 2:33.07 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
65 Witmer, Sam SR-4 St. Catherine (Minn.) 2:33.25 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
66 Vought, Colleen SR-4 Concordia-Moorhead 2:34.03 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
67 Mader, Emma FR-1 Hamline 2:34.27 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
68 Thielen, Olivia JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:34.36 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
69 Schein, Betsy SR-4 Macalester 2:34.39 Tommie Twilight May 1, 2019
70 Nyhus, Belle FR-1 Gustavus Adolphus 2:34.45 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
71 Crowe, Hannah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:34.65 Tommie Twilight May 1, 2019
72 Ranallo, Lucia FR-1 St. Olaf 2:34.85 Tommie Twilight May 1, 2019
73 Farrell, Eve FR-1 Carleton 2:35.31 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
74 Crow, Lydia FR-1 Bethel (Minn.) 2:35.40 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
75 Perkins, Megan FR-1 St. Catherine (Minn.) 2:36.19 Tommie Twilight May 1, 2019
76 Renier, Tracy FR-1 St. Benedict 2:36.41 Tommie Twilight May 1, 2019
77 Haxton, Ashley FR-1 Gustavus Adolphus 2:36.66 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
78 VanWatermeulen, Julia FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:36.83 Tommie Twilight May 1, 2019
79 Spray, Katie SR-4 St. Olaf 2:36.84 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
80 Doyle, Nora FR-1 St. Benedict 2:37.10 Trinity Open Mar 2, 2019
81 Seiler, Emma FR-1 St. Benedict 2:37.11 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
82 Fleddermann, Kathryn JR-3 Macalester 2:37.41 Carleton Relays Apr 20, 2019
82 Clark, Julia SO-2 St. Catherine (Minn.) 2:37.41 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
84 Gossard, Liv SO-2 St. Olaf 2:38.12 Tommie Twilight May 1, 2019
85 Prentiss, Maddy SO-2 Macalester 2:38.35 Carleton Relays Apr 20, 2019
86 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 2:38.64 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
87 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 2:38.68 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
88 Forness, Miriah JR-3 Concordia-Moorhead 2:38.79 Blue Hawk Games Apr 19, 2019
89 Steiger, Lindsay JR-3 Hamline 2:39.03 Tommie Twilight May 1, 2019
90 Pitts, Lauren FR-1 Carleton 2:39.04 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
91 Bohlig, Emily JR-3 St. Olaf 2:39.13 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
92 Sheely, Ann JR-3 Augsburg 2:39.30 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
93 Piergies, Tonya SR-4 Carleton 2:40.44 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
94 McClintock-Shapiro, Leah SO-2 Carleton 2:41.25 Tommie Twilight May 1, 2019
95 Olson, Caitlin SR-4 Augsburg 2:41.31 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
96 Pickthorn, Stephanie FR-1 St. Benedict 2:41.33 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
97 Burleson-King, Shylie SO-2 Hamline 2:41.67 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
98 Kathman, Emily FR-1 Hamline 2:41.71 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
99 Connelly, Krystiana FR-1 St. Benedict 2:42.22 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
100 Stuckmayer, Kelsi FR-1 St. Benedict 2:42.27 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019

1500 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Lonergan, Sean JR-3 St. Olaf 3:51.07 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019
2 Wachter, Karl JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:54.09 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
3 Gustafson, Frank JR-3 Hamline 3:55.44 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
4 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 3:56.19 Rolex Classic May 1, 2019
5 Lelinga, Ezekiel SO-2 Bethel (Minn.) 3:58.16 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
6 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 3:59.80 Rolex Classic May 1, 2019
7 Rosenau, Parker SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:01.68 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
8 Wiel, Biel FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:02.30 Meet of the Saints May 4, 2019
9 Dodge, Tris SR-4 Carleton 4:02.91 Rolex Classic May 1, 2019
10 Lamb, Kevin SR-4 St. John's (Minn.) 4:04.47 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
11 Mathison, James SR-4 St. John's (Minn.) 4:04.60 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
12 Anderson, William SR-4 St. Olaf 4:04.63 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
13 Kosche, Reuben SO-2 St. Olaf 4:05.08 Meet of the Saints May 4, 2019
14 Mendel, Ike FR-1 Bethel (Minn.) 4:05.32 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
15 Perry, Ben FR-1 Carleton 4:05.79 Rolex Classic May 1, 2019
16 Lavey, Stephen FR-1 Carleton 4:05.82 Rolex Classic May 1, 2019
17 Middendorf, Jesse FR-1 Concordia-Moorhead 4:06.04 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
18 Cassidy, Eliott SO-2 St. Olaf 4:06.32 Meet of the Saints May 4, 2019
19 Primozich, Sam SO-2 St. Olaf 4:06.40 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
20 Lepak, Jake JR-3 Macalester 4:06.50 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
21 Nakasaka, Adam FR-1 Carleton 4:06.66 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
22 Brecheisen, Justin SR-4 Bethel (Minn.) 4:07.04 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
23 Tydings, Clay SO-2 Carleton 4:07.59 Rolex Classic May 1, 2019
24 Pavelka, Bridger JR-3 Gustavus Adolphus 4:07.75 Carleton Relays Apr 20, 2019
25 David, Evan SO-2 Carleton 4:07.83 Rolex Classic May 1, 2019
26 Finn, Michael SO-2 St. Olaf 4:07.93 Rolex Classic May 1, 2019
27 Reyes Herrera, Edwin JR-3 Macalester 4:08.29 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
28 Santos, Ben FR-1 Carleton 4:08.73 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
29 Webb, Noah SO-2 St. John's (Minn.) 4:09.04 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
30 Isahak, Munir SO-2 Concordia-Moorhead 4:09.43 Meet of the Saints May 4, 2019
31 Kiley, Collin JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:09.83 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
32 Plumb, Andrew SR-4 St. Olaf 4:10.19 Carleton Relays Apr 20, 2019
33 Brodie, Aric FR-1 Hamline 4:10.20 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
34 Javens, Landon FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:10.37 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
35 Roen, Ben SO-2 Hamline 4:11.21 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
36 Haugrud, Connor SO-2 Concordia-Moorhead 4:11.31 Meet of the Saints May 4, 2019
37 Borash, Ben JR-3 Saint Mary's (Minn.) 4:11.53 Saint Mary's Open Apr 25, 2019
38 Kerbeshian, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 4:11.72 MSU Twilight May 4, 2019
39 Stresemann, Sam SO-2 St. Olaf 4:12.20 Meet of the Saints May 4, 2019
40 Hobus, Isaiah FR-1 Bethel (Minn.) 4:12.60 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
40 Madigan, Ben SR-4 Gustavus Adolphus 4:12.60 Carleton Relays Apr 20, 2019
42 Hatton, Evan SR-4 Bethel (Minn.) 4:12.67 Grand View Invitational Mar 23, 2019
43 Wicklund, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 4:12.82 Meet of the Saints May 4, 2019
44 Allen, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 4:13.25 Meet of the Saints May 4, 2019
45 Johnson, Adrian SO-2 Macalester 4:13.28 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
46 Smith, Tony FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:13.40 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
47 Wischnack, Andrew SR-4 Gustavus Adolphus 4:13.73 MSU Twilight May 4, 2019
48 Sworski, Erik SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:14.47 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
49 Kirtley, Alec SR-4 St. Olaf 4:14.74 Rolex Classic May 1, 2019
50 Jackson, Seth SO-2 St. John's (Minn.) 4:14.83 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
51 Diekmann, Dillon FR-1 St. John's (Minn.) 4:15.37 Meet of the Saints May 4, 2019
52 Herzog, Kojo SO-2 St. Olaf 4:15.39 Meet of the Saints May 4, 2019
53 McGivern, George JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:15.41 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
54 Furcich, Justin SR-4 St. Olaf 4:15.66 Rolex Classic May 1, 2019
55 Fast, Justus FR-1 St. John's (Minn.) 4:16.26 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
56 Houseman, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 4:17.07 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
57 Kirsch, Jake SR-4 St. John's (Minn.) 4:17.09 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
58 Olsem, Isaiah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:17.19 Ashton May Invitational Apr 6, 2019
59 Sweeney, Jonathan SO-2 Bethel (Minn.) 4:17.23 Grand View Invitational Mar 23, 2019
60 Gilbertson, Jeremy SO-2 Gustavus Adolphus 4:17.31 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
61 Malikowski, Jordan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:17.35 Ashton May Invitational Apr 6, 2019
62 Moris, Tanner SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:17.52 Ashton May Invitational Apr 6, 2019
63 Herzog, Jonah SO-2 St. Olaf 4:17.67 Meet of the Saints May 4, 2019
64 Woetzel, Carter SO-2 Bethel (Minn.) 4:17.73 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
65 Simon, Jackson JR-3 St. Olaf 4:18.10 Rolex Classic May 1, 2019
66 McNall, Spencer FR-1 Macalester 4:18.29 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
67 Malek, Luke SO-2 St. Olaf 4:18.38 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
68 Graff, Chase JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:19.21 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
69 Osborne, Jack FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:19.32 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
70 Zak, Parker FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.56 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
71 Degonda, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 4:19.66 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
72 Schnieders, Ben SO-2 Carleton 4:20.65 Rolex Classic May 1, 2019
73 Getzloff, Alec JR-3 St. Olaf 4:21.19 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
74 Mayse, Smith FR-1 Macalester 4:21.73 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
75 Christenson, Nolan FR-1 Concordia-Moorhead 4:21.78 Meet of the Saints May 4, 2019
76 Scruggs, Nathan SO-2 Gustavus Adolphus 4:22.24 2019 California Collegiate Open Mar 30, 2019
77 Bethke, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 4:22.85 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
78 Gallagher, Tyler FR-1 Hamline 4:22.90 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
79 O'Donnell-Hoff, Sam JR-3 Macalester 4:23.20 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
80 Meaden, Jonathon SO-2 Saint Mary's (Minn.) 4:24.24 Saint Mary's Open Apr 25, 2019
81 Narum, Anders SO-2 St. Olaf 4:24.86 Rolex Classic May 1, 2019
82 LaChance, Bailey SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:24.98 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
83 Wiens, Jared FR-1 Bethel (Minn.) 4:25.75 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
84 Trempe, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:25.77 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
85 Huss, Tim SR-4 Bethel (Minn.) 4:25.90 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
86 Stordahl, Tyler SR-4 Gustavus Adolphus 4:25.96 Carleton Relays Apr 20, 2019
87 Lindhorst, Luke FR-1 Concordia-Moorhead 4:26.04 Meet of the Saints May 4, 2019
88 Walsh, Alex JR-3 Hamline 4:26.52 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
89 Kadrofske, Elliot JR-3 St. Olaf 4:26.55 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
90 Davis, Ryan SO-2 Bethel (Minn.) 4:27.69 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
90 Foster, Caleb JR-3 Bethel (Minn.) 4:27.69 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
92 Miles, John SR-4 St. John's (Minn.) 4:27.90 Meet of the Saints May 4, 2019
93 Pedersen, Luke FR-1 Bethel (Minn.) 4:28.03 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
94 Bransky, Jacob JR-3 Carleton 4:28.58 Carleton Relays Apr 20, 2019
95 Stone, David SR-4 St. Olaf 4:28.80 Carleton Relays Apr 20, 2019
95 Krause, Maxwell FR-1 St. John's (Minn.) 4:28.80 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
97 Kivela, Erik SO-2 Bethel (Minn.) 4:29.68 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
98 Sansone, Keegan FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:29.99 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
99 Huen, Jack FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:30.09 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
100 Lorah, Matt SO-2 Hamline 4:30.13 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019

1500 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mickelson, Ellen FR-1 St. Olaf 4:44.14 Tommie Twilight May 1, 2019
2 Kulseth, Kourtney SO-2 Gustavus Adolphus 4:44.33 MSU Twilight May 4, 2019
3 Dolan, Helen SO-2 Hamline 4:44.90 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
4 Winter, Tierney SR-4 Gustavus Adolphus 4:45.99 Carleton Relays Apr 20, 2019
5 Hubell, Martha SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:46.04 Tommie Twilight May 1, 2019
6 Scheuerman, Carly SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:46.71 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
7 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 4:48.21 Tommie Twilight May 1, 2019
8 Marsh, Natalie SO-2 Carleton 4:48.49 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
9 Herrmann, Josie SO-2 Concordia-Moorhead 4:49.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine (Minn.) 4:49.99 Tommie Twilight May 1, 2019
11 Geist, Marietta JR-3 Carleton 4:50.32 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
12 Goff, Abby FR-1 St. Benedict 4:51.66 Tommie Twilight May 1, 2019
13 Kroll, Anna SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:51.90 Tommie Twilight May 1, 2019
14 Pierce, Morgan SR-4 St. Benedict 4:52.88 Tommie Twilight May 1, 2019
15 Cole, Grace FR-1 Bethel (Minn.) 4:53.84 Tommie Twilight May 1, 2019
16 Maddux, Alexandra FR-1 Hamline 4:54.11 Tommie Twilight May 1, 2019
17 Moll, Olivia FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:54.17 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
18 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 4:54.66 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
19 Zimmerman, Elizabeth SO-2 Carleton 4:55.15 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
20 Dopp, Madeline SR-4 Hamline 4:55.62 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
21 Hudson Rasmussen, Berit JR-3 Carleton 4:56.03 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
22 Schnirring, Samantha SR-4 Carleton 4:56.46 Tommie Twilight May 1, 2019
23 Santangelo, Taylor FR-1 St. Benedict 4:56.71 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
24 Ness, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:56.76 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
25 Stern, Lena FR-1 Macalester 4:57.37 Tommie Twilight May 1, 2019
26 Moen, Sara SO-2 Gustavus Adolphus 4:57.85 Carleton Relays Apr 20, 2019
27 Schnabel, Abigail SR-4 Gustavus Adolphus 4:58.39 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
28 Fredrickson, Isabel FR-1 Concordia-Moorhead 4:58.57 Howard Wood Dakota Relays May 3, 2019
29 Holloway, Malakai FR-1 Bethel (Minn.) 4:58.71 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
30 Greenlee, Emma SO-2 Carleton 4:58.81 Tommie Twilight May 1, 2019
31 Balas, Stephanie SO-2 St. Olaf 4:59.22 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
32 Segura, Kelly SR-4 Bethel (Minn.) 5:00.57 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019
33 Herland, Lauren SR-4 St. Olaf 5:02.63 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
34 Carpenter, Carolyn SO-2 St. Olaf 5:03.07 Tommie Twilight May 1, 2019
35 Launder, Jenny JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:04.29 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
36 Moore, Meredith JR-3 St. Olaf 5:04.30 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
37 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:04.32 Cornell College Invitational Apr 6, 2019
38 Ellingson, Holly SR-4 Macalester 5:04.40 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
39 Hage, Anna SO-2 Bethel (Minn.) 5:04.69 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
40 Yost-Wolff, Marlee SR-4 Macalester 5:05.15 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
40 Reimer, Amy SR-4 Bethel (Minn.) 5:05.15 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
42 Miller, Meritt SO-2 Concordia-Moorhead 5:05.20 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019
43 Naas, Mary SR-4 St. Olaf 5:05.23 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
44 Anderson, Haley JR-3 Gustavus Adolphus 5:05.46 Carleton Relays Apr 20, 2019
45 Michalak, Katie SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:05.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
46 Drake, Brennan FR-1 Macalester 5:05.88 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
47 Rossman, Megan JR-3 St. Olaf 5:05.93 Tommie Twilight May 1, 2019
48 Timar-Wilcox, Estelle FR-1 Macalester 5:06.20 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
49 Rugloski, Emily FR-1 Concordia-Moorhead 5:06.56 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
50 Paulsen, Tayler SO-2 St. Olaf 5:07.78 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
51 Sheely, Ann JR-3 Augsburg 5:08.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
52 Passmore, Gabriela JR-3 Gustavus Adolphus 5:08.15 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
53 Renier, Tracy FR-1 St. Benedict 5:09.64h CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
54 Kemp, Ellen SO-2 St. Olaf 5:09.75 Tommie Twilight May 1, 2019
55 Forness, Miriah JR-3 Concordia-Moorhead 5:09.99 Howard Wood Dakota Relays May 3, 2019
56 Andersen, Kara JR-3 Concordia-Moorhead 5:10.09 Concordia-BSU Duel May 4, 2019
57 Luttio, Laura SR-4 Bethel (Minn.) 5:10.70 Tommie Twilight May 1, 2019
58 Votava, Laura SR-4 St. Olaf 5:11.20 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
59 Hauch, Jena SO-2 St. Olaf 5:11.72 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
60 Fulton, Emilee JR-3 Carleton 5:11.83 Carleton Relays Apr 20, 2019
61 Franke, Danielle JR-3 Saint Mary's (Minn.) 5:12.21 Ashton May Invitational Apr 6, 2019
62 Freshwaters, Danielle FR-1 Macalester 5:12.62 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
63 O'Grady, Katrin SR-4 Macalester 5:13.05 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
64 Thorison, Meg JR-3 Bethel (Minn.) 5:13.07 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
65 Nelson, Ellie SO-2 Bethel (Minn.) 5:13.26 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019
66 Spray, Katie SR-4 St. Olaf 5:13.76 Tommie Twilight May 1, 2019
67 Mazack, Clare FR-1 Macalester 5:15.41 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
68 Benedict, Alia SR-4 Macalester 5:15.53 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
69 Schmitt, Bridget SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:15.65 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
70 Marinc, Anna FR-1 Saint Mary's (Minn.) 5:16.97 Saint Mary's Open Apr 25, 2019
71 Swanson, Anya FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:17.31 Cornell College Invitational Apr 6, 2019
72 Markowski, Lauren SO-2 St. Olaf 5:17.67 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
73 Ericson, Kasey SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:19.19 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
74 Vought, Elizabeth SR-4 Concordia-Moorhead 5:19.20 Concordia-BSU Duel May 4, 2019
75 Porter, Kyla SR-4 St. Benedict 5:19.44h CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
76 Clark, Julia SO-2 St. Catherine (Minn.) 5:21.12 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
77 Burleson-King, Shylie SO-2 Hamline 5:21.83 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
78 Witkowski, Augie SR-4 St. Benedict 5:21.95 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
79 Kennard, Maddy SO-2 Macalester 5:22.78 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
80 Pitts, Lauren FR-1 Carleton 5:23.18 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
81 Jenssen, Lily SO-2 Macalester 5:23.29 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
82 Andersen, Gwen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:23.84 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
83 Pihlaja, Allegra FR-1 Carleton 5:24.24 Washington University St. Louis Mini Meet Mar 23, 2019
84 Manz, Samantha SR-4 Macalester 5:24.42 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
85 Dieberger, Megan SR-4 St. Benedict 5:24.63 Tommie Twilight May 1, 2019
86 Gruenberg, Brianna SR-4 Concordia-Moorhead 5:24.95 Concordia-BSU Duel May 4, 2019
87 Alpers, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 5:25.01 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
88 Prentiss, Maddy SO-2 Macalester 5:25.04 Tommie Twilight May 1, 2019
89 Wachowiak, Jena SO-2 St. Benedict 5:25.44h CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
90 Whitcomb, Elizabeth SO-2 Gustavus Adolphus 5:26.46 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
91 Merten, Johanna SO-2 St. Benedict 5:26.94h CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
92 Nyhus, Belle FR-1 Gustavus Adolphus 5:27.31 2019 California Collegiate Open Mar 30, 2019
93 Gordon, Holly SO-2 St. Olaf 5:27.41 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
94 Perkins, Megan FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:27.80 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
95 Michelson, Katherine JR-3 Bethel (Minn.) 5:29.70 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
96 Murney, Katie SR-4 St. Olaf 5:31.15 Tommie Twilight May 1, 2019
97 Schafer, Sophie SO-2 Carleton 5:32.39 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
98 Vought, Colleen SR-4 Concordia-Moorhead 5:32.83 Cobber Twilight Apr 23, 2019
99 Carretero, Cristy JR-3 Carleton 5:33.30 Tommie Twilight May 1, 2019
100 Witmer, Sam SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:33.68 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019

5000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 14:22.67 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
2 Dodge, Tris SR-4 Carleton 14:41.21 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
3 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 14:49.80 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
4 Stumbo, Andrew SO-2 Gustavus Adolphus 14:52.52 Mustang Open Apr 13, 2019
5 Lerdall, Thomas SR-4 St. Olaf 14:56.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
6 Wachter, Karl JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:02.22 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
7 Brenk, Christopher JR-3 St. Olaf 15:05.25 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 McGivern, George JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:08.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
9 Kadrofske, Elliot JR-3 St. Olaf 15:08.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Karrick, Mac FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:11.07 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
11 Doherty, James SR-4 Macalester 15:14.17 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
12 Mendel, Ike FR-1 Bethel (Minn.) 15:16.84 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019
13 Lavey, Stephen FR-1 Carleton 15:23.01 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
14 Santos, Ben FR-1 Carleton 15:23.94 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
15 Isahak, Munir SO-2 Concordia-Moorhead 15:29.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
16 Nakasaka, Adam FR-1 Carleton 15:32.81 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
17 Mathison, James SR-4 St. John's (Minn.) 15:32.94h CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
18 Diekmann, Dillon FR-1 St. John's (Minn.) 15:33.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Wicklund, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 15:33.88 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019
20 Plumb, Andrew SR-4 St. Olaf 15:34.36 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
21 Barnhart, Andy JR-3 Bethel (Minn.) 15:35.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
22 Grant, Garet FR-1 Gustavus Adolphus 15:36.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
23 Lepak, Jake JR-3 Macalester 15:38.85 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
24 Herzog, Jonah SO-2 St. Olaf 15:40.04 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
25 Johnson, Adrian SO-2 Macalester 15:41.45 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
26 Furcich, Justin SR-4 St. Olaf 15:41.70 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
27 Wiel, Biel FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:41.93 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
28 Rasmussen, Anders SR-4 Bethel (Minn.) 15:43.63 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
29 Gilbertson, Jeremy SO-2 Gustavus Adolphus 15:44.37 Mustang Open Apr 13, 2019
30 Bethke, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 15:46.54 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
31 Wicklund, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 15:48.73 MSU Twilight May 4, 2019
32 Allen, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 15:49.44h CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
33 David, Evan SO-2 Carleton 15:51.44 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
34 Sweeney, Jonathan SO-2 Bethel (Minn.) 15:55.22 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
35 Payne, Matt FR-1 Gustavus Adolphus 15:55.34 Mustang Open Apr 13, 2019
36 Mehrhof, Kyle SR-4 Hamline 15:58.30 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
37 Olson, Casey SO-2 Gustavus Adolphus 15:59.06 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
38 Kneeskern, Noah SO-2 Concordia-Moorhead 16:00.36 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
39 Ripley, Lars SO-2 St. Olaf 16:00.95 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
40 Boranian, Chris SR-4 Macalester 16:03.50 Carleton Relays Apr 20, 2019
41 Moris, Tanner SO-2 Saint Mary's (Minn.) 16:06.84 Saint Mary's Open Apr 25, 2019
42 Halverson, Josh SO-2 Bethel (Minn.) 16:08.53 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
43 Olsem, Isaiah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 16:11.46 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
44 Tydings, Clay SO-2 Carleton 16:12.85 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
45 Kerbeshian, Nick SO-2 Gustavus Adolphus 16:13.08 Carleton Relays Apr 20, 2019
46 Finn, Michael SO-2 St. Olaf 16:14.88 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
47 Reyes Herrera, Edwin JR-3 Macalester 16:15.78 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
48 Woetzel, Carter SO-2 Bethel (Minn.) 16:17.78 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
49 Nystrom, Kenyon FR-1 Carleton 16:18.38 Rolex Classic May 1, 2019
50 Gustafson, Frank JR-3 Hamline 16:20.89 Carleton Relays Apr 20, 2019
51 Schnieders, Ben SO-2 Carleton 16:23.91 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
52 Wischnack, Andrew SR-4 Gustavus Adolphus 16:25.24 Carleton Relays Apr 20, 2019
53 Huss, Tim SR-4 Bethel (Minn.) 16:27.62 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
54 Lindgren, Lukas SO-2 St. Olaf 16:29.11 Meet of the Saints May 4, 2019
55 Zak, Parker FR-1 St. John's (Minn.) 16:30.79 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
56 Davis, Ryan SO-2 Bethel (Minn.) 16:31.45 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
57 Degonda, Jack FR-1 Gustavus Adolphus 16:31.93 Carleton Relays Apr 20, 2019
58 Boettcher, Henry JR-3 St. John's (Minn.) 16:32.18 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
59 Mayse, Smith FR-1 Macalester 16:33.00 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
60 Sansone, Keegan FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:34.62 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
61 Pedersen, Luke FR-1 Bethel (Minn.) 16:36.60 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
62 Narum, Anders SO-2 St. Olaf 16:39.36 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
63 Schnirring, Lucas FR-1 Gustavus Adolphus 16:39.90 Mustang Open Apr 13, 2019
64 Goldsmith, Andy FR-1 St. John's (Minn.) 16:40.23 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
65 Huen, Jack FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:40.32 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
66 Knutson, Bryce FR-1 Gustavus Adolphus 16:41.28 Mustang Open Apr 13, 2019
67 Shufro-Zletz, Jesse FR-1 Carleton 16:41.54 Rolex Classic May 1, 2019
68 Stone, David SR-4 St. Olaf 16:49.25 Meet of the Saints May 4, 2019
69 Hobus, Isaiah FR-1 Bethel (Minn.) 16:50.75 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
70 Larson, Peter SO-2 St. Olaf 16:51.52 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
71 Scruggs, Nathan SO-2 Gustavus Adolphus 16:54.19 Carleton Relays Apr 20, 2019
72 McCullough, Eamonn FR-1 Gustavus Adolphus 16:55.26 Carleton Relays Apr 20, 2019
73 Lindhorst, Luke FR-1 Concordia-Moorhead 16:55.48 Cobber Twilight Apr 23, 2019
74 Moore, Ryan Augsburg 16:57.48 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
75 Krause, Maxwell FR-1 St. John's (Minn.) 16:57.87 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
76 Olson, Anders SO-2 Gustavus Adolphus 16:58.84 MSU Twilight May 4, 2019
77 Meyer, Nathan FR-1 St. John's (Minn.) 16:58.92 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
78 Sluga, Nick FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:59.06 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
79 Bransky, Jacob JR-3 Carleton 16:59.38 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
80 Miles, John SR-4 St. John's (Minn.) 17:09.00 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
81 Trempe, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 17:09.83 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
82 Simon, Jackson JR-3 St. Olaf 17:16.51 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
83 Raabe-Pavlov, Chris SO-2 St. Olaf 17:26.84 Meet of the Saints May 4, 2019
84 Walsh, Alex JR-3 Hamline 17:27.16 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
85 Kivela, Erik SO-2 Bethel (Minn.) 17:29.49 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
86 Berg, James SO-2 St. John's (Minn.) 17:29.62 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
87 Hanrahan, Cian JR-3 St. Olaf 17:29.86 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
88 Barlow, Christian FR-1 Hamline 17:32.20 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
89 Ellis, Ethan SR-4 Carleton 17:34.86 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
90 Levy, Elijah SO-2 Macalester 17:37.53 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
91 Hernandez, Armando JR-3 Macalester 17:41.08 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
92 Kraimer, Michael FR-1 Concordia-Moorhead 17:41.52 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019
93 Miller, Greg JR-3 Augsburg 17:42.04 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
94 Razildo, Thomas FR-1 Hamline 17:45.03 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
95 Sethre, Kevin SO-2 Augsburg 17:45.71 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
96 Schroepfer, Austin SO-2 St. John's (Minn.) 17:48.81 Carleton Relays Apr 20, 2019
97 Northey, Tyler FR-1 Saint Mary's (Minn.) 17:49.67 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
98 Zehr, Timothy FR-1 Bethel (Minn.) 18:02.41 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
99 Leese, Baylor SO-2 Bethel (Minn.) 18:10.03 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
100 Burleigh, Juan FR-1 Gustavus Adolphus 18:39.99 Mustang Open Apr 13, 2019

5000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Hawgood, Bryony JR-3 St. Olaf 17:34.35 Tommie Twilight May 1, 2019
2 Mosborg, Amanda SO-2 Carleton 17:37.81 Drake Relays presented by Hy-Vee Apr 24, 2019
3 Pierce, Morgan SR-4 St. Benedict 17:39.29 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
4 Schnirring, Samantha SR-4 Carleton 17:45.49 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Greenlee, Emma SO-2 Carleton 17:56.24 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
6 Andersen, Kara JR-3 Concordia-Moorhead 18:08.06 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
7 Kulseth, Kourtney SO-2 Gustavus Adolphus 18:08.83 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Hubell, Martha SO-2 St. Thomas (Minn.) 18:12.04 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019
9 Naas, Mary SR-4 St. Olaf 18:14.15 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Matzoll, Amber SR-4 St. Thomas (Minn.) 18:21.78 Tommie Twilight May 1, 2019
11 Nelson, Ellie SO-2 Bethel (Minn.) 18:24.50 Tommie Twilight May 1, 2019
12 Launder, Jenny JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:26.35 Tommie Twilight May 1, 2019
13 Fisher, Lisa SR-4 St. Olaf 18:30.26 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
14 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine (Minn.) 18:37.14 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
15 Ramon, Iliana FR-1 Gustavus Adolphus 18:38.05 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
16 Miles, Kathleen SR-4 Hamline 18:39.61 Tommie Twilight May 1, 2019
17 Miller, Meritt SO-2 Concordia-Moorhead 18:40.35 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019
18 Hage, Anna SO-2 Bethel (Minn.) 18:40.77 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Goff, Abby FR-1 St. Benedict 18:42.65 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
20 Miller, Sara SO-2 St. Thomas (Minn.) 18:44.11 Tommie Twilight May 1, 2019
21 Moore, Meredith JR-3 St. Olaf 18:44.63 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
22 Moll, Olivia FR-1 St. Thomas (Minn.) 18:46.64 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
23 Passmore, Gabriela JR-3 Gustavus Adolphus 18:54.00 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
24 Yost-Wolff, Marlee SR-4 Macalester 18:54.09 Tommie Twilight May 1, 2019
25 Clarke, Molly JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:55.80 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
26 Anderson, Sarah JR-3 Gustavus Adolphus 18:58.43 Mustang Open Apr 13, 2019
27 Breuckman, Katie JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:59.94 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
28 Freshwaters, Danielle FR-1 Macalester 19:00.96 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
29 Segura, Kelly SR-4 Bethel (Minn.) 19:12.38 Tommie Twilight May 1, 2019
30 Markowski, Lauren SO-2 St. Olaf 19:13.12 Tommie Twilight May 1, 2019
31 Herland, Lauren SR-4 St. Olaf 19:14.22 Tommie Twilight May 1, 2019
32 Hayden, Bernadette JR-3 Hamline 19:14.97 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
33 Geist, Marietta JR-3 Carleton 19:16.04 Carleton Relays Apr 20, 2019
34 Nelsen, Tarja SR-4 Concordia-Moorhead 19:17.43 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019
35 Schifsky, Lotus SR-4 Gustavus Adolphus 19:20.19 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
36 Leslie, Grace SO-2 Carleton 19:20.53 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
37 Porter, Kyla SR-4 St. Benedict 19:22.08 Tommie Twilight May 1, 2019
38 Gruenberg, Brianna SR-4 Concordia-Moorhead 19:22.10 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019
39 Pihlaja, Allegra FR-1 Carleton 19:23.41 Tommie Twilight May 1, 2019
40 Weaver, Megan SR-4 Gustavus Adolphus 19:25.24 Mustang Open Apr 13, 2019
41 Hudson Rasmussen, Berit JR-3 Carleton 19:25.71 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
42 Clark, Julia SO-2 St. Catherine (Minn.) 19:28.69 Tommie Twilight May 1, 2019
43 Votava, Laura SR-4 St. Olaf 19:30.46 Tommie Twilight May 1, 2019
44 Wachowiak, Jena SO-2 St. Benedict 19:33.98 Tommie Twilight May 1, 2019
45 Engebretson, Lily FR-1 Gustavus Adolphus 19:39.66 Mustang Open Apr 13, 2019
46 Thorison, Meg JR-3 Bethel (Minn.) 19:43.43 Tommie Twilight May 1, 2019
47 Richmond, Daisy SR-4 St. Olaf 19:47.82 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
48 Sheely, Ann JR-3 Augsburg 19:52.36 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
49 Schafer, Sophie SO-2 Carleton 19:58.60 Tommie Twilight May 1, 2019
50 Gordon, Holly SO-2 St. Olaf 20:00.01 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
51 Brine-Doyle, Jackie SR-4 St. Catherine (Minn.) 20:01.76 Tommie Twilight May 1, 2019
52 Rossman, Megan JR-3 St. Olaf 20:06.66 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
53 Ericson, Kasey SO-2 St. Thomas (Minn.) 20:08.42 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
54 Rugloski, Emily FR-1 Concordia-Moorhead 20:16.85 Cobber Twilight Apr 23, 2019
55 Burleson-King, Shylie SO-2 Hamline 20:17.49 Lady Bear Twilight Apr 19, 2019
56 Witmer, Sam SR-4 St. Catherine (Minn.) 20:19.93 Tommie Twilight May 1, 2019
57 Diekman, Noelle JR-3 Bethel (Minn.) 20:22.47 Tommie Twilight May 1, 2019
58 Miest, Mackinzee FR-1 Gustavus Adolphus 20:24.70 Carleton Relays Apr 20, 2019
59 Alpers, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 20:26.99 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
60 Dieberger, Megan SR-4 St. Benedict 20:37.14 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
61 Nelson, Rachel SR-4 St. Benedict 20:38.90 Tommie Twilight May 1, 2019
62 Mader, Emma FR-1 Hamline 20:47.52 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
63 Drake, Brennan FR-1 Macalester 20:56.63 Carleton Relays Apr 20, 2019
64 Rooney, Kaitlyn FR-1 Concordia-Moorhead 21:04.13 Cobber Twilight Apr 23, 2019
65 Percy, Rachel FR-1 Macalester 21:04.74 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
66 Kvebak, Elizabeth SO-2 Gustavus Adolphus 21:33.08 Mustang Open Apr 13, 2019
67 Furth, Sarah SR-4 Macalester 21:34.51 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
68 Otto, Amanda FR-1 Gustavus Adolphus 21:39.38 Mustang Open Apr 13, 2019
69 Van Ness, Maddie SO-2 Bethel (Minn.) 21:44.85 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
70 Bentley, Rachael SR-4 St. Olaf 21:49.44 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
71 Iversen, Claire FR-1 St. Benedict 22:00.26 Tommie Twilight May 1, 2019
72 Kathman, Emily FR-1 Hamline 22:02.27 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
73 Verges, Emma SO-2 Macalester 22:04.31 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
74 Requa, Amy SO-2 St. Olaf 22:04.45 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
75 Mucha, Bryn FR-1 Gustavus Adolphus 22:08.44 Mustang Open Apr 13, 2019
76 Paulson, Lindsey FR-1 Gustavus Adolphus 22:15.03 Mustang Open Apr 13, 2019
77 Albanese, Czarina SO-2 Hamline 23:16.69 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
78 Martens, Angel FR-1 Gustavus Adolphus 23:25.05 Mustang Open Apr 13, 2019
79 Degen, Catherine SR-4 St. Catherine (Minn.) 23:39.26 Tommie Twilight May 1, 2019
80 Hess, Eileen JR-3 Bethel (Minn.) 24:24.43 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019

10,000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mueller, Lucas SO-2 Carleton 29:45.74 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
2 Dodge, Tris SR-4 Carleton 30:14.39 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
3 Brenk, Christopher JR-3 St. Olaf 31:07.30 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
4 Stumbo, Andrew SO-2 Gustavus Adolphus 31:40.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Lerdall, Thomas SR-4 St. Olaf 31:40.20 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
6 Herzog, Jonah SO-2 St. Olaf 32:11.65 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
7 Plumb, Andrew SR-4 St. Olaf 32:22.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 McGivern, George JR-3 St. Thomas (Minn.) 32:25.74 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
9 Mathison, James SR-4 St. John's (Minn.) 32:33.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Wicklund, Eric JR-3 Concordia-Moorhead 32:35.73 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
11 Grant, Garet FR-1 Gustavus Adolphus 32:46.23 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
12 Bethke, Tyler SR-4 Bethel (Minn.) 32:50.32 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
13 Kneeskern, Noah SO-2 Concordia-Moorhead 32:55.20 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
14 Johnson, Adrian SO-2 Macalester 33:04.01 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
15 Lepak, Jake JR-3 Macalester 33:16.40 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
16 Allen, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 33:21.51 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019
17 Mehrhof, Kyle SR-4 Hamline 33:22.40 Carleton Relays Apr 20, 2019
18 Olson, Casey SO-2 Gustavus Adolphus 33:25.56 Carleton Relays Apr 20, 2019
19 Payne, Matt FR-1 Gustavus Adolphus 33:27.46 Carleton Relays Apr 20, 2019
20 Wischnack, Alex SR-4 Gustavus Adolphus 33:45.30 Carleton Relays Apr 20, 2019
21 Woetzel, Carter SO-2 Bethel (Minn.) 34:01.88 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
22 Halverson, Josh SO-2 Bethel (Minn.) 34:05.59 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
23 Huss, Tim SR-4 Bethel (Minn.) 34:21.07 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
24 Schnirring, Lucas FR-1 Gustavus Adolphus 34:35.78 Carleton Relays Apr 20, 2019
25 Schnieders, Ben SO-2 Carleton 34:40.46 Carleton Relays Apr 20, 2019
26 Boettcher, Henry JR-3 St. John's (Minn.) 35:20.53 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
27 Sethre, Kevin SO-2 Augsburg 36:58.72 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
28 Miller, Greg JR-3 Augsburg 37:08.65 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
29 Hanrahan, Cian JR-3 St. Olaf 38:36.57 Carleton Relays Apr 20, 2019

10,000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Schnirring, Samantha SR-4 Carleton 36:55.80 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
2 Pierce, Morgan SR-4 St. Benedict 37:01.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
3 Hawgood, Bryony JR-3 St. Olaf 37:41.89 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
4 Greenlee, Emma SO-2 Carleton 38:01.93 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Matzoll, Amber SR-4 St. Thomas (Minn.) 38:24.54 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
6 Naas, Mary SR-4 St. Olaf 38:32.71 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
7 Hubell, Martha SO-2 St. Thomas (Minn.) 38:45.26 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
8 Clarke, Molly JR-3 St. Thomas (Minn.) 38:48.08 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
9 Ramon, Iliana FR-1 Gustavus Adolphus 39:00.86 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Nelson, Ellie SO-2 Bethel (Minn.) 39:01.48 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
11 Andersen, Kara JR-3 Concordia-Moorhead 39:25.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
12 Clark, Julia SO-2 St. Catherine (Minn.) 40:35.77 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
13 Nelsen, Tarja SR-4 Concordia-Moorhead 40:40.50 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
14 Markowski, Lauren SO-2 St. Olaf 40:44.64 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
15 Gruenberg, Brianna SR-4 Concordia-Moorhead 40:48.60 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
16 Anderson, Sarah JR-3 Gustavus Adolphus 41:04.95 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
17 Gordon, Holly SO-2 St. Olaf 41:46.78 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
18 Weaver, Megan SR-4 Gustavus Adolphus 42:06.86 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Wachowiak, Jena SO-2 St. Benedict 42:16.42 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
20 Porter, Kyla SR-4 St. Benedict 42:31.78 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
21 Brine-Doyle, Jackie SR-4 St. Catherine (Minn.) 43:47.05 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
22 Diekman, Noelle JR-3 Bethel (Minn.) 45:05.63 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
23 Degen, Catherine SR-4 St. Catherine (Minn.) 51:39.00 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019

100 Hurdles (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Brown, Gabrielle SR-4 Hamline 14.06 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019 2.4
2 Degen, Jenna SR-4 St. Benedict 15.19 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
3 Chell, Claire FR-1 St. Thomas (Minn.) 15.30 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
4 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 15.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
4 Kammer, Laura JR-3 St. Olaf 15.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
6 Williams, Syri SO-2 Bethel (Minn.) 15.60 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
7 Lundquist, Elsie SO-2 St. Catherine (Minn.) 15.93 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 +0.0
8 McKinstrey, Corin JR-3 Bethel (Minn.) 15.97 Tommie Twilight May 1, 2019 +0.0
9 Peterson, Elizabeth SO-2 Hamline 16.11 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.0
10 Piergies, Tonya SR-4 Carleton 16.16 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 0.4
11 Woldt, Paige SO-2 St. Olaf 16.29 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 0.8
12 Bohlig, Emily JR-3 St. Olaf 16.36 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 -1.5
13 Sifferle, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 16.37 Whittier Twilight Apr 5, 2019 3.3
14 Pickthorn, Stephanie FR-1 St. Benedict 16.38 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 +0.0
15 Grove, Anna SO-2 Carleton 16.41 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.9
16 Parlin, Beth SO-2 Hamline 16.44 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 4.0
17 Loving, Jasmine SO-2 Macalester 16.54 Tommie Twilight May 1, 2019 1.1
18 Ende, Kayla FR-1 Bethel (Minn.) 16.65 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 4.0
19 Studer, Rachel SO-2 Gustavus Adolphus 16.70 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
20 Zamacona, Aoife FR-1 Hamline 16.73 Lady Bear Twilight Apr 19, 2019 1.9
20 Erlandson, Lori SR-4 St. Olaf 16.73 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.0
22 Fornshell, Carly SO-2 Concordia-Moorhead 16.75 Blue Hawk Games Apr 19, 2019
23 Lilleberg, Nicole FR-1 Concordia-Moorhead 16.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 +0.0
24 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 16.87 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
25 Miller, Cecelia FR-1 Hamline 17.13 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 4.0
26 DeKnikker, Karley SO-2 Gustavus Adolphus 17.20 MSU Twilight May 4, 2019 1.6
27 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 17.28 Carleton Relays Apr 20, 2019 4.8
27 Shimek, Ashley SO-2 St. Thomas (Minn.) 17.28 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -4.3
29 Smedsrud, Kynzie SR-4 Saint Mary's (Minn.) 17.32 Ashton May Invitational Apr 6, 2019 0.4
30 Mahota, Maggie FR-1 St. Benedict 17.47 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
31 Stilwell, Jenna SR-4 Concordia-Moorhead 17.52 Cobber Twilight Apr 23, 2019 0.6
32 Baker, Grace SO-2 St. Benedict 17.62 Trinity Open Mar 2, 2019 -0.1
33 Balzer, Becca FR-1 Bethel (Minn.) 17.70 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 4.0
34 Paul, Sally SO-2 Bethel (Minn.) 17.81 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
35 Thompson, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 17.90 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 +0.0
36 Clarke, Mellissa JR-3 Hamline 17.92 Carleton Relays Apr 20, 2019 3.0
37 Hoff, Olivia FR-1 St. Benedict 17.94 Trinity Open Mar 2, 2019 0.8
38 Jobe, Katie SO-2 Concordia-Moorhead 17.96 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019 2.1
39 Terhaar, Mariah JR-3 St. Thomas (Minn.) 17.97 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019 -2.6
40 Abrahim, Muna FR-1 Hamline 18.14 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -4.3
41 Farrell, Eve FR-1 Carleton 19.22 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019 -1.0
42 Hagestuen, Nora FR-1 Gustavus Adolphus 19.53 Gustavus Alternative Apr 26, 2019 1.9
43 Meyers, Erica SO-2 St. Olaf 19.83 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -0.9
44 McCovery, Jasmyne FR-1 St. Benedict 19.86 Tommie Twilight May 1, 2019 1.4

110 Hurdles (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Rooney, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 14.09 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
2 Martin, Max SR-4 St. John's (Minn.) 14.96 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
3 Julkes, Willie JR-3 Concordia-Moorhead 15.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
4 Coates, Austin SO-2 St. Thomas (Minn.) 15.07 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
5 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 15.09 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
6 Anderson, Erik FR-1 St. Thomas (Minn.) 15.26 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
6 Schoenfelder, Jonah JR-3 St. Thomas (Minn.) 15.26 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
8 Olson, Dylan SR-4 Hamline 15.41 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 2.2
9 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 15.85 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Smith, Joel FR-1 Bethel (Minn.) 15.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
11 Knutson, Eli SR-4 St. Olaf 16.01 NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019 2.3
12 Angstman, Zach FR-1 Hamline 16.12 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.9
13 Johnson, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 16.13 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 +0.0
14 Probst, Drew FR-1 St. Thomas (Minn.) 16.21 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
15 Thompson, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 16.42 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
16 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 16.54 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
17 Welshons, Danny FR-1 St. John's (Minn.) 16.65 Meet of the Saints May 4, 2019 0.2
18 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 16.88 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
18 Beamer, Christian SO-2 Saint Mary's (Minn.) 16.88 Ashton May Invitational Apr 6, 2019 2.1
20 Deng, Patrick SR-4 Augsburg 16.90 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.5
21 Nelson, Ben FR-1 St. Thomas (Minn.) 17.02 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
22 Finne, Nelson SR-4 Gustavus Adolphus 17.12 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
23 Cullen, Tyler FR-1 St. Thomas (Minn.) 17.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019 1.4
24 Hutton-Lau, Jett FR-1 Bethel (Minn.) 17.22 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.5
25 Probst, Jake SR-4 Concordia-Moorhead 17.23 Cobber Twilight Apr 23, 2019 0.7
26 Perkins, Kevyn FR-1 St. Thomas (Minn.) 17.40 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019 -1.2
27 Paustian, Zach SO-2 Concordia-Moorhead 17.50 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019 3.0
28 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 17.51 Carleton Relays Apr 20, 2019 2.8
29 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 17.90 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
30 Frick, Chris SR-4 St. Olaf 17.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
31 Retza, Billy JR-3 Macalester 17.93 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.0
32 Peterson, Joel FR-1 Hamline 18.28 Meet of The UnSaintly May 3, 2019 2.5
33 Keener, Kaleb FR-1 St. Thomas (Minn.) 19.48 Tomcat Twilight Apr 18, 2019 1.7
34 LePard, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 19.54 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019 2.8

400 Hurdles (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Labine, Brady SO-2 St. John's (Minn.) 54.04 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
2 Smith, Joel FR-1 Bethel (Minn.) 54.12 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
3 Scott, Benjamin JR-3 St. Olaf 54.62 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
4 Martin, Max SR-4 St. John's (Minn.) 54.91 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Coates, Austin SO-2 St. Thomas (Minn.) 55.45 Meet of the Saints May 4, 2019
6 Sealock, Tyler FR-1 Bethel (Minn.) 55.54 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
7 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 55.57 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Schoenfelder, Jonah JR-3 St. Thomas (Minn.) 55.82 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
9 Brusilow, Nick SO-2 Carleton 56.70 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
10 Anderson, Erik FR-1 St. Thomas (Minn.) 57.31 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019
11 Karngar, Trokon FR-1 Bethel (Minn.) 57.63 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
12 Welshons, Danny FR-1 St. John's (Minn.) 58.51 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
13 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 58.77 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
14 Julkes, Willie JR-3 Concordia-Moorhead 58.94 Meet of the Saints May 4, 2019
15 Verchota, Bobby SR-4 Gustavus Adolphus 58.99 MSU Twilight May 4, 2019
16 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 59.55 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
17 Maroushek, Mack FR-1 St. John's (Minn.) 1:00.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
18 Miller, Michael FR-1 Concordia-Moorhead 1:00.59 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Deng, Patrick SR-4 Augsburg 1:01.08 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
20 Olson, Dylan SR-4 Hamline 1:01.44 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
21 Peterson, Joel FR-1 Hamline 1:01.80 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
22 Reutzel, Noah JR-3 Hamline 1:01.81 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
23 Angstman, Zach FR-1 Hamline 1:02.95 Carleton Relays Apr 20, 2019
24 Nelson, Ben FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:03.73 Tomcat Twilight Apr 18, 2019
25 Kinnucan, Ryan FR-1 Macalester 1:04.98 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
26 Borgen, Evan FR-1 Concordia-Moorhead 1:05.63 33rd ANNUAL RON MASANZ TRACK & FIELD CLASSIC Apr 26, 2019
27 Heinecke, Logan SO-2 Concordia-Moorhead 1:06.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019

400 Hurdles (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Adamson, Mallory SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:01.25 NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019
2 McKinstrey, Corin JR-3 Bethel (Minn.) 1:03.54 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
3 Brown, Gabrielle SR-4 Hamline 1:04.38 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
4 Sandeno, Elsa SR-4 Carleton 1:04.47 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Smith, Anna JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:05.36 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
6 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 1:06.33 Mike Fanelli Track Classic Mar 28, 2019
7 Forness, Miriah JR-3 Concordia-Moorhead 1:06.64 2019 Kip Janvrin Open Apr 25, 2019
8 Cater, Paige SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:06.87 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
9 Marquette, Hayli SR-4 St. Olaf 1:08.13 Tommie Twilight May 1, 2019
10 Van Goethem, Abigail JR-3 Hamline 1:08.61 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
11 Rohlf, Christine SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:08.95 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
12 Mahota, Maggie FR-1 St. Benedict 1:09.13 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
13 Crowe, Hannah SO-2 Saint Mary's (Minn.) 1:09.21 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
14 Fornshell, Carly SO-2 Concordia-Moorhead 1:09.36 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019
15 Finnes, Taylor FR-1 Bethel (Minn.) 1:09.53 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
16 DeKnikker, Karley SO-2 Gustavus Adolphus 1:09.57 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
17 Balzer, Mara JR-3 Bethel (Minn.) 1:09.99 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
18 Follestad, Rachael SO-2 Gustavus Adolphus 1:10.18 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Smedsrud, Kynzie SR-4 Saint Mary's (Minn.) 1:11.29 Saint Mary's Open Apr 25, 2019
20 Smith, Haley JR-3 St. Benedict 1:11.34 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
21 Kropp, Amy FR-1 Carleton 1:11.53 Carleton Relays Apr 20, 2019
22 Lilleberg, Nicole FR-1 Concordia-Moorhead 1:11.58 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
23 Walls, Jordan SR-4 Hamline 1:11.61 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
24 Degen, Jenna SR-4 St. Benedict 1:11.73 CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
25 Meyers, Erica SO-2 St. Olaf 1:11.76 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
26 Erlandson, Lori SR-4 St. Olaf 1:12.42 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
27 Abrahim, Muna FR-1 Hamline 1:12.81 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
28 Harbo, Ingrid SO-2 Concordia-Moorhead 1:14.42 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
29 Howk, Michaela JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:14.72 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
30 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 1:14.98 Washington University St. Louis Mini Meet Mar 23, 2019
31 Brooke-Pike, Addie FR-1 Macalester 1:15.08 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
32 Hauch, Eryn SO-2 St. Benedict 1:16.93 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
33 Gelinske, Shelby SR-4 Concordia-Moorhead 1:18.32 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019
34 Stonebraker, Kiara FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:20.75 Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019

3000 Steeplechase (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wilkinson, Matthew SO-2 Carleton 9:06.82 Drake Relays presented by Hy-Vee Apr 24, 2019
2 Rosenau, Parker SR-4 St. Thomas (Minn.) 9:18.38 2019 Pomona-Pitzer Invitational (College/Univ) Apr 6, 2019
3 Furcich, Justin SR-4 St. Olaf 9:32.46 Phil Esten Challenge @ UW-La Crosse Apr 18, 2019
4 Santos, Ben FR-1 Carleton 9:38.67 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Rasmussen, Anders SR-4 Bethel (Minn.) 9:40.37 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
6 Mathison, James SR-4 St. John's (Minn.) 9:41.21 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
7 Allen, Dan SR-4 St. John's (Minn.) 9:42.90 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Wischnack, Alex SR-4 Gustavus Adolphus 9:48.79 Mustang Open Apr 13, 2019
9 Wicklund, Ben FR-1 Gustavus Adolphus 9:54.05 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
10 Foster, Caleb JR-3 Bethel (Minn.) 9:59.06 Augustana Womens Invitational / Meet of Champions Apr 18, 2019
11 Lindgren, Lukas SO-2 St. Olaf 10:03.41 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
12 Stordahl, Tyler SR-4 Gustavus Adolphus 10:07.62 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
13 O'Donnell-Hoff, Sam JR-3 Macalester 10:10.58 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
14 McCullough, Eamonn FR-1 Gustavus Adolphus 10:11.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
15 Barnhart, Andy JR-3 Bethel (Minn.) 10:16.12 PLNU Track and Field Invitational Mar 23, 2019
16 Mayse, Smith FR-1 Macalester 10:16.16 Minnesota Men's Twilight May 1, 2019
17 Malikowski, Jordan SO-2 Saint Mary's (Minn.) 10:17.37 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
18 Slagel, Isaac JR-3 St. Olaf 10:19.08 Meet of the Saints May 4, 2019
19 Larson, Peter SO-2 St. Olaf 10:29.25 Rolex Classic May 1, 2019
20 Lavey, Stephen FR-1 Carleton 10:30.62 Carleton Relays Apr 20, 2019
21 Scruggs, Nathan SO-2 Gustavus Adolphus 10:31.55 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
22 Meyer, Nathan FR-1 St. John's (Minn.) 10:34.60 Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
23 Ripley, Lars SO-2 St. Olaf 10:42.24 Rolex Classic May 1, 2019
24 Trempe, Eric FR-1 St. Thomas (Minn.) 10:52.58 Meet of the Saints May 4, 2019
25 Kivela, Erik SO-2 Bethel (Minn.) 10:59.88 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
26 Pancoast, Olsen JR-3 Concordia-Moorhead 10:59.95 Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019
27 Moore, Ryan Augsburg 11:00.35 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
28 Dea, Thomas SO-2 St. Olaf 12:30.96 Gustavus Alternative Apr 26, 2019

3000 Steeplechase (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Fisher, Lisa JR-3 St. Olaf 11:18.42 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
2 Dopp, Madeline SR-4 Hamline 11:22.44 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
3 Kulseth, Kourtney SO-2 Gustavus Adolphus 11:26.55 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
4 Ness, Sara JR-3 St. Thomas (Minn.) 11:33.12 Tommie Twilight May 1, 2019
5 Forness, Miriah JR-3 Concordia-Moorhead 11:43.78 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
6 Breuckman, Katie JR-3 St. Thomas (Minn.) 11:44.07 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
7 Balas, Stephanie SO-2 St. Olaf 11:47.88 Tommie Twilight May 1, 2019
8 Leslie, Grace SO-2 Carleton 11:51.68 Tommie Twilight May 1, 2019
9 Reimer, Amy SR-4 Bethel (Minn.) 11:54.46 Tommie Twilight May 1, 2019
10 Schmitt, Bridget SR-4 St. Thomas (Minn.) 11:58.06 Tommie Twilight May 1, 2019
11 McMahon, Riley SO-2 St. Catherine (Minn.) 12:01.00 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
12 Ruprecht, Alli JR-3 St. Benedict 12:01.90 Gustavus Alternative Apr 26, 2019
13 Richmond, Daisy SR-4 St. Olaf 12:10.75 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
14 Renier, Tracy FR-1 St. Benedict 12:15.06 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
15 Paulsen, Tayler SO-2 St. Olaf 12:19.81 Tommie Twilight May 1, 2019
16 Franke, Danielle JR-3 Saint Mary's (Minn.) 12:20.86 Tommie Twilight May 1, 2019
17 Alpers, Lauren FR-1 Bethel (Minn.) 12:33.15 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
18 Maddux, Alexandra FR-1 Hamline 12:37.71 Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
19 Witkowski, Augie SR-4 St. Benedict 12:40.52 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
20 Miest, Mackinzee FR-1 Gustavus Adolphus 12:43.35 MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
21 Morrier, Marie SR-4 St. Catherine (Minn.) 12:51.93 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
22 Brine-Doyle, Jackie SR-4 St. Catherine (Minn.) 13:02.11 Cornell College Invitational Apr 6, 2019
23 Swanson, Anya FR-1 St. Catherine (Minn.) 13:05.50 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
24 Harbo, Ingrid SO-2 Concordia-Moorhead 13:08.42 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
25 Michelson, Katherine JR-3 Bethel (Minn.) 13:11.70 Meet of The UnSaintly May 3, 2019
26 Seiler, Emma FR-1 St. Benedict 13:29.82 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019
27 Perkins, Megan FR-1 St. Catherine (Minn.) 13:52.12 NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
28 Verges, Emma SO-2 Macalester 13:56.96 Carleton Relays Apr 20, 2019
29 Witmer, Sam SR-4 St. Catherine (Minn.) 13:57.24 Cornell College Invitational Apr 6, 2019
30 Smith, Haley JR-3 St. Benedict 14:55.19 St. Olaf Manitou Classic Apr 18, 2019

High Jump (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Beamer, Christian SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2.06m 6' 9" NCAA Final Qualifier at UW-La Crosse May 16, 2019
2 Velishek, Christian FR-1 Hamline 2.00m 6' 6.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
2 Kelly, Jake SO-2 St. Thomas (Minn.) 2.00m 6' 6.75" Meet of the Saints May 4, 2019
4 Rooney, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 1.97m 6' 5.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Peper, Stephen SO-2 St. Olaf 1.95m 6' 4.75" Gustavus Alternative Apr 26, 2019
6 Lichliter, Bill JR-3 St. Thomas (Minn.) 1.93m 6' 4" Meet of the Saints May 4, 2019
7 Smith, Andrew SR-4 Macalester 1.92m 6' 3.5" Carleton Relays Apr 20, 2019
8 Kulstad, Zach SO-2 Carleton 1.87m 6' 1.5" Rolex Classic May 1, 2019
9 Gagnon, Hayden FR-1 Concordia-Moorhead 1.86m 6' 1.25" Cobber Twilight Apr 23, 2019
9 Bailey, Alex JR-3 Augsburg 1.86m 6' 1.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
11 Bye, Matt JR-3 Concordia-Moorhead 1.84m 6' 0.5" NCAA Division III Outdoor Track & Field Championships May 23, 2019
12 Steward, Noah FR-1 St. Thomas (Minn.) 1.83m 6' 0" Meet of the Saints May 4, 2019
12 Rademacher, Sam FR-1 St. John's (Minn.) 1.83m 6' 0" Bolstorff Twilight Apr 25, 2019
14 Edwards, Nick SO-2 St. Olaf 1.81m 5' 11.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
14 Walton, Lukas FR-1 Bethel (Minn.) 1.81m 5' 11.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
14 Lichttenegger, Kyle JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1.81m 5' 11.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
17 Rieffer, Jarick SO-2 Hamline 1.80m 5' 10.75" Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
18 Westman, Hunter FR-1 St. John's (Minn.) 1.78m 5' 10" Meet of the Saints May 4, 2019
18 Anyasike, Joe FR-1 St. John's (Minn.) 1.78m 5' 10" Meet of the Saints May 4, 2019
20 Finne, Nelson SR-4 Gustavus Adolphus 1.76m 5' 9.25" Central College Dutch Invitational Apr 5, 2019
21 Knutson, Eli SR-4 St. Olaf 1.75m 5' 8.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
21 Probst, Drew FR-1 St. Thomas (Minn.) 1.75m 5' 8.75" Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
23 Johnson, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 1.72m 5' 7.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
23 LePard, Jake SO-2 Concordia-Moorhead 1.72m 5' 7.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
25 Etuko, Charlie FR-1 St. John's (Minn.) 1.70m 5' 7" CSB-SJU Outdoor Mar 31, 2019
26 Frick, Chris SR-4 St. Olaf 1.69m 5' 6.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
26 Adler, Tyler SO-2 St. Thomas (Minn.) 1.69m 5' 6.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
28 Ektnitphong, Troy SR-4 Gustavus Adolphus 1.68m 5' 6" MSU Twilight May 4, 2019
28 Julkes, Willie JR-3 Concordia-Moorhead 1.68m 5' 6" Meet of the Saints May 4, 2019
28 Eisenbacher, Gabe SO-2 Concordia-Moorhead 1.68m 5' 6" Meet of the Saints May 4, 2019
31 Wilson, Dan FR-1 Concordia-Moorhead 1.66m 5' 5.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
32 Thompson, Ryan SO-2 St. John's (Minn.) 1.63m 5' 4.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
33 Paustian, Zach SO-2 Concordia-Moorhead 1.57m 5' 1.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
34 Sullivan, Liam JR-3 Carleton 1.54m 5' 0.5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
35 Benjet, Josh JR-3 Macalester 1.52m 4' 11.75" Carleton Relays Apr 20, 2019
36 Stichman, Kyle SR-4 Bethel (Minn.) 1.45m 4' 9" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019

High Jump (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Bordson, Grace SR-4 St. Thomas (Minn.) 1.71m 5' 7.25" Meet of The UnSaintly May 3, 2019
2 Ohde, Rachel SO-2 Saint Mary's (Minn.) 1.68m 5' 6" Ashton May Invitational Apr 6, 2019
3 Lundquist, Elsie SO-2 St. Catherine (Minn.) 1.66m 5' 5.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
3 Severson, Sidney SR-4 St. Thomas (Minn.) 1.66m 5' 5.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
5 Schoustra, Mackenzie JR-3 St. Olaf 1.62m 5' 3.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
6 Degen, Jenna SR-4 St. Benedict 1.59m 5' 2.5" NCC Gregory Final Qualifier May 15, 2019
7 Renelt, Gabby FR-1 Concordia-Moorhead 1.58m 5' 2.25" Dordt College Outdoor Invitational 2019 Apr 6, 2019
8 Terhaar, Mariah JR-3 St. Thomas (Minn.) 1.57m 5' 1.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Spehar, Suntina JR-3 St. Benedict 1.57m 5' 1.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
8 Farrell, Eve FR-1 Carleton 1.57m 5' 1.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
11 Brocker, Halley FR-1 Gustavus Adolphus 1.55m 5' 1" MSU Twilight May 4, 2019
11 Anderson, Alexandra JR-3 Gustavus Adolphus 1.55m 5' 1" MSU Twilight May 4, 2019
13 Ethen, Corrie SO-2 Concordia-Moorhead 1.53m 5' 0.25" Concordia-BSU Duel May 4, 2019
13 Radke, Johna SR-4 St. Catherine (Minn.) 1.53m 5' 0.25" Meet of The UnSaintly May 3, 2019
13 Peterson, Elizabeth SO-2 Hamline 1.53m 5' 0.25" Meet of The UnSaintly May 3, 2019
16 Grove, Anna SO-2 Carleton 1.52m 4' 11.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
17 Zamacona, Aoife FR-1 Hamline 1.49m 4' 10.5" Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
18 Piergies, Tonya SR-4 Carleton 1.48m 4' 10.25" Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
19 Bohlig, Emily JR-3 St. Olaf 1.47m 4' 9.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
19 Grimes, Megan SR-4 St. Olaf 1.47m 4' 9.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
21 Jobe, Katie SO-2 Concordia-Moorhead 1.46m 4' 9.5" Cobber Twilight Apr 23, 2019
22 Fornshell, Carly SO-2 Concordia-Moorhead 1.44m 4' 8.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
23 Finnes, Taylor FR-1 Bethel (Minn.) 1.43m 4' 8.25" Meet of The UnSaintly May 3, 2019
24 Holthaus, Morgan SO-2 St. Benedict 1.40m 4' 7" Gustavus Alternative Apr 26, 2019
25 Abara, Lena FR-1 St. Thomas (Minn.) 1.39m 4' 6.75" Minnesota Women's Twilight Apr 24, 2019
26 Ryan, Kelsi FR-1 Hamline 1.38m 4' 6.25" Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
26 Koelz, Sadie SO-2 Bethel (Minn.) 1.38m 4' 6.25" Hamline Coed Invitational Apr 6, 2019
26 Stilwell, Jenna SR-4 Concordia-Moorhead 1.38m 4' 6.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
26 Sifferle, Jordan JR-3 St. Thomas (Minn.) 1.38m 4' 6.25" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
30 Thompson, Taylor SO-2 Gustavus Adolphus 1.37m 4' 6" Central College Dutch Invitational Apr 5, 2019
31 Studer, Rachel SO-2 Gustavus Adolphus 1.35m 4' 5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
31 Pickthorn, Stephanie FR-1 St. Benedict 1.35m 4' 5" Gustavus Alternative Apr 26, 2019
31 Paul, Sally SO-2 Bethel (Minn.) 1.35m 4' 5" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
34 Loe, Abby SO-2 Carleton 1.32m 4' 4" Carleton Relays Apr 20, 2019
34 Williams, Syri SO-2 Bethel (Minn.) 1.32m 4' 4" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
36 Marsh, Sydney FR-1 Carleton 1.29m 4' 2.75" MIAC Outdoor Track & Field Championships May 10, 2019
37 Balzer, Becca FR-1 Bethel (Minn.) 1.20m 3' 11.25" Gustavus Alternative Apr 26, 2019