Middle Atlantic Conference Indoor Perf. List

DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

60 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Davis, Dereck JR-3 Stevenson 6.81 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
2 Edoukou, Emmanuel JR-3 King's (Pa.) 7.01 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
3 Buhr, Owen SO-2 Lebanon Valley 7.03 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Summers, Cameron FR-1 Stevenson 7.05 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
5 Williams, Jeremiah FR-1 Stevenson 7.09 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Ludlow, Matthew JR-3 Widener 7.10 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
7 Onyebadi, Clement JR-3 Stevenson 7.12 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
8 Koehler, Chandler FR-1 Eastern 7.17 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Lawrence, Avery SO-2 Alvernia 7.17 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 DiMaria, Nick SR-4 Stevens Institute 7.19 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
11 Harris, Jade SO-2 Albright 7.21(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
11 Gould, Will SO-2 Widener 7.21 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Case, Ritchie JR-3 Stevenson 7.25 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
14 Grauer, Logan SO-2 Lebanon Valley 7.28(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
15 Lewis, A.J. SR-4 Hood 7.29 George Mason Patriot Games 2020 Jan 24, 2020
16 Provan, Brendan JR-3 Messiah 7.31 SU Invitational Feb 15, 2020
16 Cipriano, Jarod SO-2 Misericordia 7.31 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
18 Short, Jack FR-1 Alvernia 7.33 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Ayichi, Goodnews JR-3 Widener 7.35 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
20 Apagwu, Chris JR-3 Stevenson 7.36 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
20 Kelley-Gordon, Stephon FR-1 Eastern 7.36 Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
22 Muchimba , Chris SR-4 Messiah 7.37(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
22 Danglade, Taylor SO-2 Eastern 7.37(55) DuCharme Invitational Feb 23, 2020
22 Moore, Marvin FR-1 Eastern 7.37 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
22 Ellington, Evan SO-2 Hood 7.37 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
26 Solano, Alex FR-1 King's (Pa.) 7.38 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
27 Capro, Andrew FR-1 Stevens Institute 7.40 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
28 Krah, Jake SO-2 Eastern 7.42 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
29 Sabo, Alex FR-1 Lebanon Valley 7.43 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Schwindt, Alex FR-1 Stevens Institute 7.45 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
31 Sabeh, Hikmat FR-1 Stevens Institute 7.45 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
32 Edmondson, Jonah SR-4 Lebanon Valley 7.46 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
32 Christou, Sam FR-1 Stevens Institute 7.46 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
32 Littlejohn, Darian JR-3 Stevenson 7.46 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
35 Smith, Kadan FR-1 Lebanon Valley 7.47 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
35 Ryan, Jake SR-4 Delaware Valley 7.47 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
35 DuChemin, Kenny SO-2 Stevens Institute 7.47 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
38 Bradford, Christopher SR-4 Albright 7.48 McElligott Invitational Feb 15, 2020
39 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 7.50 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
40 Scamardella, Jonathan SO-2 Stevens Institute 7.51 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
41 Puleo, Caleb JR-3 Messiah 7.51 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
42 Loehr, Adam SO-2 Alvernia 7.52 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
43 Springstead, David FR-1 Stevens Institute 7.52 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
44 Dube, Michael SR-4 Misericordia 7.53 River Hawk Opener Dec 7, 2019
45 Samavenkata, Uday SO-2 Stevens Institute 7.54 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
46 Milano, Alexander JR-3 Arcadia 7.55(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
46 Brown, Marc SR-4 DeSales 7.55 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
48 Nguyen, Huy FR-1 Widener 7.56 Haverford Holiday Meet Dec 7, 2019
48 Mullen, John JR-3 Stevens Institute 7.56 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
50 Desir, Bentley FR-1 Alvernia 7.57 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
50 Parson, Jake JR-3 Stevenson 7.57 SU Invitational Feb 15, 2020
52 Howell, Kenny FR-1 Stevens Institute 7.58 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
53 Savela, Matthew SO-2 Widener 7.60 Keogh Invitational Feb 22, 2020
53 Cucci, Jon SO-2 Stevens Institute 7.60 Armory Last Chance Feb 21, 2020
55 Wenger, Lucas FR-1 Lebanon Valley 7.61 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
56 Long, Ryan SO-2 Alvernia 7.62 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
56 Shea, Michael SO-2 Eastern 7.62 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
58 Davis, Noah SO-2 Widener 7.63 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
59 Steele, Bryce SO-2 Misericordia 7.64 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
59 Rutledge, Ason FR-1 DeSales 7.64 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
59 Roberts, Frederick SO-2 Hood 7.64(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
62 Belfield, Josiah SR-4 Albright 7.65 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
63 Negron, Justin SO-2 Albright 7.66 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
64 O'Neill, Ryan SO-2 Arcadia 7.68 SU Invitational Feb 15, 2020
64 Reed, Zachary FR-1 Lebanon Valley 7.68(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
64 Zehr, Josiah FR-1 Messiah 7.68 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
67 Camara, Yann SO-2 Albright 7.69(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
67 Harris, James SR-4 Widener 7.69 Keogh Invitational Feb 22, 2020
69 Mends, Daniel SO-2 DeSales 7.70 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
69 Wellman, Tyler SO-2 Widener 7.70 Haverford Holiday Meet Dec 7, 2019
71 Lapszynski, Erik FR-1 DeSales 7.71 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
72 Guy, Isaiah FR-1 Hood 7.74(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
73 Thomas, Shawn FR-1 Arcadia 7.77 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
73 O'Neill, Dan SR-4 DeSales 7.77 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
75 Howell, Conrad FR-1 Widener 7.82 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
75 Mazlin, Sean SR-4 Widener 7.82 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
75 Key, Malik FR-1 Alvernia 7.82 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
78 Provan , Josiah FR-1 Messiah 7.82 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
79 Richardson, Myles SR-4 Arcadia 7.83 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
79 Byfield, Demari FR-1 Misericordia 7.83 River Hawk Opener Dec 7, 2019
81 Lee, Ezra SO-2 Messiah 7.89 Coach I Open Jan 25, 2020
82 Chopka, James SO-2 Messiah 7.90(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
83 Ross, Quentin SR-4 Albright 7.92(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
84 Wilkinson, LJ FR-1 Arcadia 7.93 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
85 Grant, Nathaniel SR-4 Albright 7.98(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
86 Gurney, Curtis FR-1 Alvernia 8.04 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
87 Hopkins, Ty'Shawn SO-2 Misericordia 8.06 McElligott Invitational Feb 15, 2020
88 Overton, Taequon FR-1 Albright 8.09 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
88 Mcllrath , Ian SO-2 Messiah 8.09(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
88 Miller, Dawsen SO-2 Lebanon Valley 8.09(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
91 Anzel, Nathan JR-3 Lebanon Valley 8.14 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
92 Powell, James JR-3 King's (Pa.) 8.17 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
93 Walker, Jacob FR-1 Messiah 8.21 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
94 Guenzel, Hunter SR-4 Alvernia 8.29 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
95 Torres, Justin FR-1 Arcadia 8.30 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
96 Rosenthal, Ryan SO-2 Hood 8.41(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020

60 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mathews, Laura FR-1 Stevens Institute 7.89 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
2 Wiederrecht, Kathryn JR-3 Messiah 7.90 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
3 Moyer, Courtney JR-3 Eastern 8.02 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Dello Russo, Gina SR-4 Stevens Institute 8.07 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
5 Weenink, Nicole SR-4 Eastern 8.09 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Jacobson, Emily JR-3 DeSales 8.18 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
7 Badillo, Sonialys FR-1 Misericordia 8.19 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Burkert, Claire SR-4 Widener 8.20 Keogh Invitational Feb 22, 2020
9 Hinson, Ryley JR-3 Stevenson 8.22 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Alba, Asya SR-4 Arcadia 8.22 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
11 Craig, Olivia JR-3 DeSales 8.25 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
12 Howell, Angelica JR-3 Widener 8.28 Keogh Invitational Feb 22, 2020
13 Raby, Ashlynne SO-2 Stevenson 8.29 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
14 Rogers, Mackenzie FR-1 Hood 8.30 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Longshaw, Ellie SO-2 Messiah 8.31(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
15 Zimerofsky, Hailey FR-1 DeSales 8.31 Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
17 Herzog, Olivia SO-2 Alvernia 8.32 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Tenneh, Pauline SO-2 Albright 8.33 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Hand, Alyse FR-1 Eastern 8.34(55) DuCharme Invitational Feb 23, 2020
20 Borbolla Diaz, Alejandra JR-3 Widener 8.35 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
21 Ferguson, Inicia FR-1 Eastern 8.39 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Billings, Laura JR-3 DeSales 8.43 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Berry, Le'June FR-1 Misericordia 8.43 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Broga, Angelina FR-1 King's (Pa.) 8.44 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Iliescu, Roxy FR-1 Arcadia 8.44 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
26 Hackenberg, Amber FR-1 Misericordia 8.51 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
27 Holder, Rehanna SO-2 Albright 8.54 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Kennedy, Kelsie SR-4 Messiah 8.55 SU Invitational Feb 15, 2020
29 Kemery, Karlyna JR-3 DeSales 8.57 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Rouse, Rayven FR-1 Eastern 8.62 Coach I Open Jan 25, 2020
30 Sydnor, Jaleah SR-4 Stevenson 8.62 Coach I Open Jan 25, 2020
32 Ford, Rebecca JR-3 Lebanon Valley 8.63 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
33 Graver, Lindsey SR-4 Misericordia 8.66 McElligott Invitational Feb 15, 2020
33 Crawford, Lindsey SO-2 Eastern 8.66(55) DuCharme Invitational Feb 23, 2020
35 Wolf, Madison FR-1 Alvernia 8.67 SU Invitational Feb 15, 2020
36 Young, Gretchen SO-2 Hood 8.69(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
36 Wnukowski, Madde SO-2 King's (Pa.) 8.69 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
36 Rine, Averi SO-2 Misericordia 8.69 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
39 Fauske, Abigail JR-3 Delaware Valley 8.76 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
40 Holmqvist, Ciarrah FR-1 DeSales 8.77 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
41 Dowell, Allie FR-1 DeSales 8.78 Sunday Invite Feb 16, 2020
42 Colabelli, Hailey FR-1 Misericordia 8.79 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
43 Klinger, Delaney FR-1 DeSales 8.83 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
44 McNamara, Kirstyn JR-3 Lebanon Valley 8.86(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
45 Nelson, Naiema SO-2 Albright 8.88(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
46 Baney, Anne SO-2 Lebanon Valley 8.93 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
47 Dorner, Tatiana SO-2 Misericordia 8.94 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
48 MCCurdy , Hannah FR-1 Messiah 8.95(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
49 Patitucci, Kayla FR-1 Eastern 9.00 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
50 Elliott, Alexa FR-1 Delaware Valley 9.01 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
51 Clark, DeSante FR-1 Eastern 9.02 Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
51 Mack, Kiana FR-1 Stevenson 9.02 NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
53 Wagner, Alexa FR-1 Misericordia 9.06 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
53 Barnes, Melissa SR-4 Stevens Institute 9.06 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
55 George, Susan FR-1 Stevens Institute 9.07 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
56 Powell, London FR-1 Stevenson 9.08 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
57 Cairns, Julia FR-1 Stevens Institute 9.10 Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
58 Cipriano, Naomi FR-1 Eastern 9.14 SU Invitational Feb 15, 2020
59 Barreto, Ciara FR-1 Eastern 9.20 Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
60 Campbell, Joy SR-4 Albright 9.21(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
61 Truax, Madeline JR-3 Alvernia 9.22 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
62 Shaffer, Jennifer FR-1 Lebanon Valley 9.27(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
63 Thorngate, Cynthia JR-3 Albright 9.29(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
64 Sway, Bridget SR-4 Arcadia 9.32(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
65 Spotton, Kaylyn FR-1 Stevens Institute 9.33 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
66 Hallman, Kelly JR-3 Delaware Valley 9.34 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
67 Squirrel, Samantha SR-4 Albright 9.35 McElligott Invitational Feb 15, 2020
68 McDonald, Allison FR-1 DeSales 9.43 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
69 Zuo, Sophia FR-1 Stevens Institute 9.44 Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
70 Musau, Shirlene FR-1 Hood 9.45(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
71 Davis, Emily JR-3 Delaware Valley 9.48 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
72 Parks, Grace FR-1 Lebanon Valley 9.76(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
73 Kuzler, Nicole SO-2 Stevens Institute 9.77 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
74 Giegold, Katelyn JR-3 Albright 9.83 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
75 Moore, Tiara JR-3 Arcadia 10.12 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
76 Barry, Kadiatou JR-3 Albright 10.21 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
77 Cropper, Hannah FR-1 Arcadia 10.26 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
78 Stocks, Jami SO-2 Arcadia 10.30 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
79 Fedorko, Victoria SO-2 Arcadia 10.42 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
80 Fernandez Cruz, Ana FR-1 Alvernia 10.66 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
81 Barajas-Esperaza, Andrea FR-1 Arcadia 10.98 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020

200 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Davis, Dereck JR-3 Stevenson 22.33 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
2 DiMaria, Nick SR-4 Stevens Institute 22.45 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
3 Edoukou, Emmanuel JR-3 King's (Pa.) 22.72 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
4 Buhr, Owen SO-2 Lebanon Valley 22.76 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Ludlow, Matthew JR-3 Widener 22.76 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Summers, Cameron FR-1 Stevenson 22.91 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
7 Lau-Dickinson, Khalil SO-2 Widener 22.95 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Andre, Jean-Michelet FR-1 Eastern 23.02 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Bromley, Justin SO-2 Widener 23.05 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 John, Michael SO-2 Widener 23.09 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
11 Bindra, Amar JR-3 Stevens Institute 23.15# 2020 BU David Hemery Valentine Invitational Feb 14, 2020
12 Ayichi, Goodnews JR-3 Widener 23.23 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Onyebadi, Clement JR-3 Stevenson 23.28 Coach I Open Jan 25, 2020
14 Grauer, Logan SO-2 Lebanon Valley 23.34 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Cooper, Logan SO-2 Delaware Valley 23.37 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Gould, Will SO-2 Widener 23.38 Keogh Invitational Feb 22, 2020
17 Phoenix, Xavier FR-1 DeSales 23.39 Sunday Invite Feb 16, 2020
18 Harris, Jade SO-2 Albright 23.46 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Lawrence, Avery SO-2 Alvernia 23.46 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
20 Short, Jack FR-1 Alvernia 23.49 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
21 Forgash, Mitchell SO-2 King's (Pa.) 23.57 SU Invitational Feb 15, 2020
22 Lewis, A.J. SR-4 Hood 23.59 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
23 Moore, Marvin FR-1 Eastern 23.62 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
24 Williams, DaNeal FR-1 Eastern 23.65 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
25 Tyce, Carl FR-1 DeSales 23.70 Sunday Invite Feb 16, 2020
26 Sheffield, Daniel FR-1 Lebanon Valley 23.71 Coach I Open Jan 25, 2020
27 Koehler, Chandler FR-1 Eastern 23.72 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Mullen, John JR-3 Stevens Institute 23.73# 2020 BU David Hemery Valentine Invitational Feb 14, 2020
29 Williams, Jeremiah FR-1 Stevenson 23.75 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
30 Muchimba , Chris SR-4 Messiah 23.76 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
31 Brown, Marc SR-4 DeSales 23.82 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
32 Provan, Brendan JR-3 Messiah 23.90 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
33 Hoang, Steven FR-1 Stevens Institute 23.96# Armory Last Chance Feb 21, 2020
33 Rutledge, Ason FR-1 DeSales 23.96 Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
35 Biesecker, Andrew FR-1 Delaware Valley 24.00 SU Invitational Feb 15, 2020
36 Danglade, Taylor SO-2 Eastern 24.03 SU Invitational Feb 15, 2020
37 Howell, Kenny FR-1 Stevens Institute 24.04 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
38 Desir, Bentley FR-1 Alvernia 24.06 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
39 O'Neill, Ryan SO-2 Arcadia 24.12 SU Invitational Feb 15, 2020
40 Ellington, Evan SO-2 Hood 24.23 4th Annual Larry Sharpe Memorial T&F Feb 16, 2020
41 Johnson, David JR-3 Widener 24.24 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
42 Kaba, Dan SR-4 Stevens Institute 24.25 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
43 Reed, Zachary FR-1 Lebanon Valley 24.29 Coach I Open Jan 25, 2020
44 Mends, Daniel SO-2 DeSales 24.30# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
45 Solano, Alex FR-1 King's (Pa.) 24.33 Upstate Challenge Jan 24, 2020
45 Loehr, Adam SO-2 Alvernia 24.33 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
47 McKee, Valiant JR-3 Widener 24.38 Keogh Invitational Feb 22, 2020
48 Cipriano, Jarod SO-2 Misericordia 24.40 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
49 Dube, Michael SR-4 Misericordia 24.41 River Hawk Opener Dec 7, 2019
49 Edmondson, Jonah SR-4 Lebanon Valley 24.41 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
49 Cucci, Jon SO-2 Stevens Institute 24.41 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
52 Puleo, Caleb JR-3 Messiah 24.42 SU Invitational Feb 15, 2020
53 Negron, Justin SO-2 Albright 24.44 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
54 Krah, Jake SO-2 Eastern 24.55 Coach I Open Jan 25, 2020
54 Anzel, Nathan JR-3 Lebanon Valley 24.55 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
56 Jackson, Brandon SO-2 Widener 24.58 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
57 Ryan, Jake SR-4 Delaware Valley 24.59 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
58 Milano, Alexander JR-3 Arcadia 24.62 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
58 Wenger, Lucas FR-1 Lebanon Valley 24.62 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
60 Long, Ryan SO-2 Alvernia 24.63 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
61 Grant, Nathaniel SR-4 Albright 24.65 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
61 Crane, Jacob JR-3 Widener 24.65 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
63 Biddinger, Eric FR-1 King's (Pa.) 24.69 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
64 Araneta, Nico JR-3 Misericordia 24.77 River Hawk Opener Dec 7, 2019
65 Christner, Caleb JR-3 Messiah 24.78 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
66 Apagwu, Chris JR-3 Stevenson 24.81 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
67 DuChemin, Kenny SO-2 Stevens Institute 24.85 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
68 Byfield, Demari FR-1 Misericordia 24.86 River Hawk Opener Dec 7, 2019
69 Bess, Davon JR-3 Widener 24.94 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
70 Schwindt, Alex FR-1 Stevens Institute 25.01# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
71 Roberts, Frederick SO-2 Hood 25.04 George Mason Patriot Games 2020 Jan 24, 2020
72 Davis, Noah SO-2 Widener 25.10 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
73 O'Neill, Dan SR-4 DeSales 25.13 Sunday Invite Feb 16, 2020
74 Camara, Yann SO-2 Albright 25.16 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
75 Bradford, Christopher SR-4 Albright 25.19 McElligott Invitational Feb 15, 2020
76 Belfield, Josiah SR-4 Albright 25.20 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
77 Longo, Alex FR-1 Stevens Institute 25.24 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
78 Mazaleski, Nicholas JR-3 Hood 25.27 4th Annual Larry Sharpe Memorial T&F Feb 16, 2020
79 Ofori, Kingsley FR-1 Stevenson 25.28 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
80 Savela, Matthew SO-2 Widener 25.29 McElligott Invitational Feb 15, 2020
80 Emolo, Patrick SO-2 DeSales 25.29 Sunday Invite Feb 16, 2020
82 Samavenkata, Uday SO-2 Stevens Institute 25.30# Armory Last Chance Feb 21, 2020
83 Thomas, Shawn FR-1 Arcadia 25.35 SU Invitational Feb 15, 2020
84 West, Kyle SR-4 Lebanon Valley 25.36 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
85 Green, James JR-3 Widener 25.38 Keogh Invitational Feb 22, 2020
86 Christou, Sam FR-1 Stevens Institute 25.42 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
87 Harris, James SR-4 Widener 25.45 Keogh Invitational Feb 22, 2020
88 Ross, Quentin SR-4 Albright 25.69 Coach I Open Jan 25, 2020
89 Schott, Andrew SO-2 Messiah 25.73 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
90 Richardson, Myles SR-4 Arcadia 25.76 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
90 Spratt, alex FR-1 DeSales 25.76 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
92 Rhinehart, Joel SO-2 Messiah 25.77 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
93 Jones, Damani FR-1 Stevenson 25.82 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
94 Steele, Bryce SO-2 Misericordia 25.90 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
95 Berberabe, Ethan SO-2 Delaware Valley 25.96 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
96 Williams , Mike SR-4 Messiah 25.97 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
96 Breton, Cristian FR-1 Misericordia 25.97 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
98 Wilkinson, LJ FR-1 Arcadia 26.15 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
99 Chopka, James SO-2 Messiah 26.18 SU Invitational Feb 15, 2020
100 Gurney, Curtis FR-1 Alvernia 26.25 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019

200 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Dello Russo, Gina SR-4 Stevens Institute 25.56 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
2 Wiederrecht, Kathryn JR-3 Messiah 25.73 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
3 Mathews, Laura FR-1 Stevens Institute 25.82 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Howell, Angelica JR-3 Widener 26.40 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
5 Weenink, Nicole SR-4 Eastern 26.55 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Slader, Ellissa SO-2 Messiah 26.59 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
7 Jones, Cecilia JR-3 Eastern 26.95 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Wiederrecht, Taylor SR-4 Messiah 26.99 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
9 Rouse, Rayven FR-1 Eastern 27.03 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Burkert, Claire SR-4 Widener 27.11 Keogh Invitational Feb 22, 2020
11 Borbolla Diaz, Alejandra JR-3 Widener 27.33 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Geisheimer, Julia JR-3 Messiah 27.34 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Badillo, Sonialys FR-1 Misericordia 27.46 McElligott Invitational Feb 15, 2020
14 Longshaw, Ellie SO-2 Messiah 27.63 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Rogers, Mackenzie FR-1 Hood 27.64 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Hinson, Ryley JR-3 Stevenson 27.65 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
17 Ferguson, Inicia FR-1 Eastern 27.72 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
18 Dorner, Tatiana SO-2 Misericordia 27.76 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Kennedy, Kelsie SR-4 Messiah 27.82 SU Invitational Feb 15, 2020
20 Hand, Alyse FR-1 Eastern 27.87 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
21 Ford, Tara JR-3 Eastern 27.93 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
22 Sydnor, Jaleah SR-4 Stevenson 27.99 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
23 Herzog, Olivia SO-2 Alvernia 28.03 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Broga, Angelina FR-1 King's (Pa.) 28.05 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
25 Newman, Emily FR-1 Eastern 28.08 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
26 Moyer, Courtney JR-3 Eastern 28.11 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
26 Lownes, Carly FR-1 Widener 28.11 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
28 Colabelli, Hailey FR-1 Misericordia 28.21 River Hawk Opener Dec 7, 2019
29 Jacobson, Emily JR-3 DeSales 28.25 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
30 Craig, Olivia JR-3 DeSales 28.27 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
31 Alba, Asya SR-4 Arcadia 28.31 SU Invitational Feb 15, 2020
32 Panek, Rachel JR-3 Stevenson 28.41 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
33 Raby, Ashlynne SO-2 Stevenson 28.57 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
34 Rine, Averi SO-2 Misericordia 28.60 River Hawk Opener Dec 7, 2019
35 Orzechowski, Kailey JR-3 King's (Pa.) 28.65 Upstate Challenge Jan 24, 2020
36 Hackenberg, Amber FR-1 Misericordia 28.76 River Hawk Opener Dec 7, 2019
37 Williams, Kristen FR-1 Stevens Institute 28.80# Armory Last Chance Feb 21, 2020
38 Fauske, Abigail JR-3 Delaware Valley 28.89 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
39 Wnukowski, Madde SO-2 King's (Pa.) 28.92 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
40 Ross, Sarah JR-3 King's (Pa.) 28.98 Upstate Challenge Jan 24, 2020
41 Ford, Rebecca JR-3 Lebanon Valley 29.16 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
42 Klinger, Delaney FR-1 DeSales 29.18 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
43 Simunek, Julianna SO-2 Misericordia 29.20 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
44 Kemery, Karlyna JR-3 DeSales 29.21 Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
45 Holmqvist, Ciarrah FR-1 DeSales 29.22 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
46 Billings, Laura JR-3 DeSales 29.31 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
47 Rene, Gabriella FR-1 Albright 29.33 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
48 Holder, Rehanna SO-2 Albright 29.35 McElligott Invitational Feb 15, 2020
49 Crawford, Lindsey SO-2 Eastern 29.38 Coach I Open Jan 25, 2020
50 Young, Gretchen SO-2 Hood 29.44 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
51 Elliott, Alexa FR-1 Delaware Valley 29.60 SU Invitational Feb 15, 2020
51 Iliescu, Roxy FR-1 Arcadia 29.60 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
51 Zultevicz, Sarah JR-3 King's (Pa.) 29.60# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
54 Crosley, Rebecca JR-3 Messiah 29.61 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
55 Barnes, Melissa SR-4 Stevens Institute 29.62 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
56 Dowell, Allie FR-1 DeSales 29.77 Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
57 Cipriano, Naomi FR-1 Eastern 29.94# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
58 Chandler , Cassidy FR-1 Messiah 29.96 Coach I Open Jan 25, 2020
59 Henneforth, Caitlin JR-3 Misericordia 30.01 River Hawk Opener Dec 7, 2019
60 Fritzsch, Lauren JR-3 Misericordia 30.07 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
61 Glass, Chloe FR-1 Lebanon Valley 30.34 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
62 DiCesare, Bridget FR-1 DeSales 30.37 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
63 Mack, Kiana FR-1 Stevenson 30.47 SU Invitational Feb 15, 2020
63 Paglianite, Amanda SO-2 Misericordia 30.47# 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
65 Hallman, Kelly JR-3 Delaware Valley 30.50 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
66 Nelson, Naiema SO-2 Albright 30.55 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
67 Mackel, Kathryn SR-4 Widener 30.59 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
68 Campbell, Joy SR-4 Albright 30.67 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
69 MCCurdy , Hannah FR-1 Messiah 30.81 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
70 Wagner, Alexa FR-1 Misericordia 31.09 River Hawk Opener Dec 7, 2019
71 George, Susan FR-1 Stevens Institute 31.34# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
72 Shaffer, Jennifer FR-1 Lebanon Valley 31.37 Coach I Open Jan 25, 2020
73 Truax, Madeline JR-3 Alvernia 31.44 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
74 Bobak, Chantell SO-2 Widener 31.57 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
75 Squirrel, Samantha SR-4 Albright 31.60 McElligott Invitational Feb 15, 2020
76 McDonald, Allison FR-1 DeSales 31.64 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
77 Gooch, Olivia SO-2 Stevenson 31.66 SU Invitational Feb 15, 2020
78 Lines-Livering, Mallory JR-3 Arcadia 31.78 SU Invitational Feb 15, 2020
79 Davis, Emily JR-3 Delaware Valley 32.27 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
80 Lord, Lindsay SR-4 Misericordia 32.28 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
81 Musau, Shirlene FR-1 Hood 32.42 SU Challenge Feb 1, 2020
82 Sway, Bridget SR-4 Arcadia 32.75 SU Invitational Feb 15, 2020
83 Gilkes, Jahnya SO-2 Albright 32.77 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
84 Parks, Grace FR-1 Lebanon Valley 33.43 Coach I Open Jan 25, 2020
84 Ford, Marlie FR-1 Arcadia 33.43 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
86 Vance, Abigail SO-2 Messiah 33.61 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
87 Moore, Tiara JR-3 Arcadia 34.96 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
88 Fedorko, Victoria SO-2 Arcadia 35.53 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
89 Cropper, Hannah FR-1 Arcadia 35.85 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
90 Stocks, Jami SO-2 Arcadia 37.41 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019
91 Barajas-Esperaza, Andrea FR-1 Arcadia 38.61 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019

400 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 DiMaria, Nick SR-4 Stevens Institute 49.68 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
2 Brown, Marc SR-4 DeSales 50.28 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
3 Lau-Dickinson, Khalil SO-2 Widener 50.49 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Bindra, Amar JR-3 Stevens Institute 50.68# 2020 BU David Hemery Valentine Invitational Feb 14, 2020
5 Iddriss, Iddriss SR-4 Stevenson 50.74 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Forgash, Mitchell SO-2 King's (Pa.) 50.99 SU Invitational Feb 15, 2020
7 John, Michael SO-2 Widener 51.02 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Cooper, Logan SO-2 Delaware Valley 51.11 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Harris, Jade SO-2 Albright 51.18 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Weck, Matthew JR-3 Lebanon Valley 51.49 Coach I Open Jan 25, 2020
11 Bromley, Justin SO-2 Widener 51.68 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Burnside, Jhaunell SR-4 Eastern 51.77 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Andre, Jean-Michelet FR-1 Eastern 52.19 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Rutledge, Ason FR-1 DeSales 52.19 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Biesecker, Andrew FR-1 Delaware Valley 52.29 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Johnson, David JR-3 Widener 52.45 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
17 Williams, DaNeal FR-1 Eastern 52.47 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Crosby, Andrew JR-3 Widener 53.14 McElligott Invitational Feb 15, 2020
19 Loehr, Adam SO-2 Alvernia 53.15 Coach I Open Jan 25, 2020
20 Shea, Michael SO-2 Eastern 53.24 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
21 Harold, Otis FR-1 Alvernia 53.40 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
22 Velozwong, Anderson SO-2 Lebanon Valley 53.42 Coach I Open Jan 25, 2020
22 Crane, Jacob JR-3 Widener 53.42 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
24 Ayichi, Goodnews JR-3 Widener 53.51 McElligott Invitational Feb 15, 2020
25 Mullen, John JR-3 Stevens Institute 53.59# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
26 Chapman, Stephen SO-2 Eastern 53.73 Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
27 Summers, Cameron FR-1 Stevenson 54.08# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
28 DuChemin, Kenny SO-2 Stevens Institute 54.21# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
29 Schreiner, Josh FR-1 Widener 54.23 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
30 Hoang, Steven FR-1 Stevens Institute 54.51 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
31 Thurber, Ryan SO-2 Messiah 54.73 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
32 Kaba, Dan SR-4 Stevens Institute 54.78# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
33 Laadem, Raouf SR-4 Stevens Institute 54.82# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
34 O'Neill, Dan SR-4 DeSales 54.85 Sunday Invite Feb 16, 2020
35 Araneta, Nico JR-3 Misericordia 54.94 River Hawk Opener Dec 7, 2019
36 Krah, Jake SO-2 Eastern 55.01 SU Invitational Feb 15, 2020
37 Stokes, Nicholas FR-1 Lebanon Valley 55.02 SU Invitational Feb 15, 2020
38 Daudt , Connor FR-1 Messiah 55.05 Coach I Open Jan 25, 2020
39 Short, Jack FR-1 Alvernia 55.17 Coach I Open Jan 25, 2020
40 Grant, Nathaniel SR-4 Albright 55.21 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
41 Biddinger, Eric FR-1 King's (Pa.) 55.33 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
42 Hoffman, Cassidy SO-2 Messiah 55.38 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
43 Turner, Glen SO-2 Stevenson 55.51 SU Invitational Feb 15, 2020
44 West, Kyle SR-4 Lebanon Valley 55.70 Coach I Open Jan 25, 2020
45 Parson, Jake JR-3 Stevenson 55.73 Coach I Open Jan 25, 2020
46 Fenstermacher, Brett SO-2 Arcadia 55.80 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
47 Longo, Alex FR-1 Stevens Institute 56.32# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
48 Kuhns, Michael SO-2 Eastern 56.34 Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
49 Leiser, Rob SO-2 Stevens Institute 56.41# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
50 Tyce, Carl FR-1 DeSales 56.89 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
51 Hostetler , Arik FR-1 Messiah 57.00 Coach I Open Jan 25, 2020
52 Hamilton, Malik FR-1 Stevenson 57.07 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
52 Little, Mahki SO-2 Albright 57.07 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
54 Mends, Daniel SO-2 DeSales 57.12 Sunday Invite Feb 16, 2020
55 Williams, Jeremiah FR-1 Stevenson 57.31# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
56 Milano, Alexander JR-3 Arcadia 57.34 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
57 Steele, Bryce SO-2 Misericordia 57.58 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
58 Ellington, Evan SO-2 Hood 57.77 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
59 Berberabe, Ethan SO-2 Delaware Valley 57.89 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
59 Wilkinson, LJ FR-1 Arcadia 57.89 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
61 Apagwu, Chris JR-3 Stevenson 58.71# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
62 Green, James JR-3 Widener 58.88 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
63 Jones, Damani FR-1 Stevenson 58.95# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
64 Walker, Jacob FR-1 Messiah 59.34 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
65 Mansfield, Bryce JR-3 Misericordia 59.36 River Hawk Opener Dec 7, 2019
66 Martinez, Damian SO-2 Lebanon Valley 59.75 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
67 Mcllrath , Ian SO-2 Messiah 1:00.82 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
68 Corsetti, Mike FR-1 Alvernia 1:00.83 SU Invitational Feb 15, 2020
69 Harris, James SR-4 Widener 1:01.64 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
70 Lee, Ezra SO-2 Messiah 1:01.72 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
71 Howell, Conrad FR-1 Widener 1:01.91 Keogh Invitational Feb 22, 2020
72 Naviloff, Kevin SR-4 Delaware Valley 1:02.61 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
73 Rosenthal, Ryan SO-2 Hood 1:03.06 SU Challenge Feb 1, 2020
74 Bland, Carmen FR-1 King's (Pa.) 1:03.78 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
75 Guissanie, Derek SO-2 Messiah 1:04.92 Coach I Open Jan 25, 2020
76 Noble, Jonathan FR-1 Arcadia 1:07.83 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
77 Hanna, Gary SO-2 Arcadia 1:08.32 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020

400 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Dello Russo, Gina SR-4 Stevens Institute 57.16 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
2 Seeland, Esther SO-2 Messiah 58.01 South Region Final Qualifier & Multi Mar 6, 2020
3 Slader, Ellissa SO-2 Messiah 58.38 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Jones, Cecilia JR-3 Eastern 1:00.66 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
5 Howell, Angelica JR-3 Widener 1:00.90 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Wiederrecht, Taylor SR-4 Messiah 1:01.02 SU Invitational Feb 15, 2020
7 Ford, Tara JR-3 Eastern 1:01.68 Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
8 Badillo, Sonialys FR-1 Misericordia 1:01.87 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
9 Crosley, Rebecca JR-3 Messiah 1:02.58 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Colabelli, Hailey FR-1 Misericordia 1:02.86 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
11 Rouse, Rayven FR-1 Eastern 1:03.04 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Orzechowski, Kailey JR-3 King's (Pa.) 1:03.12 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Crawford, Lindsey SO-2 Eastern 1:03.27 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Meyer, Liana FR-1 Stevens Institute 1:03.28# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
15 Burkert, Claire SR-4 Widener 1:03.33 McElligott Invitational Feb 15, 2020
16 Rine, Averi SO-2 Misericordia 1:03.63 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
17 Ross, Sarah JR-3 King's (Pa.) 1:03.65 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
18 Hand, Alyse FR-1 Eastern 1:03.70 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
19 Hackenberg, Amber FR-1 Misericordia 1:03.84 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
20 Ferguson, Inicia FR-1 Eastern 1:04.22 SU Invitational Feb 15, 2020
21 Kennedy, Kelsie SR-4 Messiah 1:04.59 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
22 Hinson, Ryley JR-3 Stevenson 1:04.63 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
23 Lownes, Carly FR-1 Widener 1:04.69 McElligott Invitational Feb 15, 2020
24 Klinger, Delaney FR-1 DeSales 1:04.75 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
25 Panek, Rachel JR-3 Stevenson 1:04.82 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
26 Ulaky, Brianna SO-2 Eastern 1:04.94 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
27 Jones, Shelbi SR-4 Misericordia 1:05.19 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
28 Ford, Rebecca JR-3 Lebanon Valley 1:05.31 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
28 Sydnor, Jaleah SR-4 Stevenson 1:05.31# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
30 Johnsen, Emma SO-2 Messiah 1:05.52 SU Invitational Feb 15, 2020
31 Sheerer, Abigail SR-4 Widener 1:05.55 McElligott Invitational Feb 15, 2020
32 Henneforth, Caitlin JR-3 Misericordia 1:05.64 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
33 Barnes, Melissa SR-4 Stevens Institute 1:05.85 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
34 Kitchin, Megan SR-4 Widener 1:05.90 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
35 Chandler , Cassidy FR-1 Messiah 1:06.48 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
36 O'Kelly, Erica FR-1 Stevens Institute 1:06.67# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
37 Herzog, Olivia SO-2 Alvernia 1:06.76 Coach I Open Jan 25, 2020
38 Jacobson, Emily JR-3 DeSales 1:07.19 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
39 Kruth , Laura FR-1 Messiah 1:07.28 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
40 DiCesare, Bridget FR-1 DeSales 1:07.30 Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
41 Hadsall, Kelsey SR-4 Misericordia 1:07.54 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
42 Billings, Laura JR-3 DeSales 1:07.58 Sunday Invite Feb 16, 2020
43 Mackel, Kathryn SR-4 Widener 1:07.98 McElligott Invitational Feb 15, 2020
44 Fritzsch, Lauren JR-3 Misericordia 1:08.37 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
45 Myers, Madison SO-2 Messiah 1:08.42 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
46 Odolla, Achol SR-4 Stevenson 1:09.05 Coach I Open Jan 25, 2020
47 Rogers, Mackenzie FR-1 Hood 1:09.32 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
48 Paglianite, Amanda SO-2 Misericordia 1:09.37 River Hawk Opener Dec 7, 2019
49 McCann, Elise SR-4 Widener 1:09.64 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
50 Young, Gretchen SO-2 Hood 1:09.95 George Mason Patriot Games 2020 Jan 24, 2020
51 Alba, Asya SR-4 Arcadia 1:10.25 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
52 Przywara, Krista FR-1 Hood 1:10.39 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
53 Cipriano, Naomi FR-1 Eastern 1:10.54 Coach I Open Jan 25, 2020
54 Patitucci, Kayla FR-1 Eastern 1:11.22 Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
55 Newman, Emily FR-1 Eastern 1:11.34 Coach I Open Jan 25, 2020
56 Gooch, Olivia SO-2 Stevenson 1:11.54 Coach I Open Jan 25, 2020
57 Lines-Livering, Mallory JR-3 Arcadia 1:12.14 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
58 Campbell, Joy SR-4 Albright 1:12.56 McElligott Invitational Feb 15, 2020
59 Gates, Samantha SR-4 Lebanon Valley 1:14.02 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
60 Elliott, Alexa FR-1 Delaware Valley 1:14.78 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
61 Parks, Grace FR-1 Lebanon Valley 1:14.95 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
62 Wnukowski, Madde SO-2 King's (Pa.) 1:14.97 Upstate Challenge Jan 24, 2020
63 Gilkes, Jahnya SO-2 Albright 1:16.76 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
64 Ford, Marlie FR-1 Arcadia 1:17.41 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
65 Sway, Bridget SR-4 Arcadia 1:18.14 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
66 Fernandez Cruz, Ana FR-1 Alvernia 1:35.94 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019

800 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Forgash, Mitchell SO-2 King's (Pa.) 1:53.04 Tufts National Qualifying Meet Mar 7, 2020
2 Kraus, Matthew JR-3 DeSales 1:53.63 Tufts National Qualifying Meet Mar 7, 2020
3 Iddriss, Iddriss SR-4 Stevenson 1:53.93 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
4 Tyce, Carl FR-1 DeSales 1:55.70 Tufts National Qualifying Meet Mar 7, 2020
5 Royer, Matthew SR-4 Messiah 1:56.94 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Selvaggi, Tom SR-4 Stevens Institute 1:57.51 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
7 LaDue, Trevor SO-2 Stevens Institute 1:58.76# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
8 Lau-Dickinson, Khalil SO-2 Widener 1:58.82 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
9 Scheib, Alex SR-4 Messiah 1:59.35# PSU Tune Up Feb 21, 2020
10 Cauley, Nick SR-4 DeSales 2:01.67 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
11 Ferrizzi, Vince FR-1 Lebanon Valley 2:01.69 SU Invitational Feb 15, 2020
12 Thurber, Ryan SO-2 Messiah 2:02.15 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Womack, Johnathan FR-1 Stevenson 2:02.27 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Hoffman, Cassidy SO-2 Messiah 2:02.56 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Russo, Robby SO-2 Stevens Institute 2:02.79 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
15 Wells, Joseph JR-3 DeSales 2:02.79 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
17 Sharma, Milan SO-2 Eastern 2:03.63 SU Invitational Feb 15, 2020
18 Galiczynski, Ryan SO-2 Widener 2:03.94 Keogh Invitational Feb 22, 2020
19 Crosby, Andrew JR-3 Widener 2:04.11 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
20 Velozwong, Anderson SO-2 Lebanon Valley 2:04.63 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
21 Long, Chad SO-2 Messiah 2:04.79 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
22 Covert, Isaac SO-2 Messiah 2:04.85 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
23 Leitner, Kajetan FR-1 Stevens Institute 2:05.09# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
24 Nafash, Thomas SO-2 Stevens Institute 2:05.11 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
25 Melao, Ronnie FR-1 Stevens Institute 2:05.24 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
26 Schlenker, Vincent SO-2 Stevens Institute 2:05.26 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
27 Cummings, Joeseph FR-1 DeSales 2:05.41# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
28 Loy, Andrew FR-1 Lebanon Valley 2:05.87 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
29 Myers , Luke FR-1 Messiah 2:05.95 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
30 Tomasch, Troy FR-1 Stevens Institute 2:06.02 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
31 Danaher, Liam FR-1 King's (Pa.) 2:06.07 SU Invitational Feb 15, 2020
32 Crane, Jacob JR-3 Widener 2:06.08 Keogh Invitational Feb 22, 2020
33 Iseman, Samuel FR-1 Stevenson 2:06.23 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
34 Heerema, Carter SR-4 Eastern 2:06.34# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
35 Leiser, Rob SO-2 Stevens Institute 2:06.43 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
36 Stokes, Nicholas FR-1 Lebanon Valley 2:07.48 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
37 Franceschina, Jack JR-3 Messiah 2:07.80 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
38 Schreiner, Josh FR-1 Widener 2:07.90 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
39 James, Sean JR-3 Stevens Institute 2:07.97 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
40 Barrett, Tyler SR-4 Alvernia 2:08.28 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
41 Turner, Glen SO-2 Stevenson 2:09.07 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
42 Deloff, Kenny JR-3 Eastern 2:09.09 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
43 Hostetler , Arik FR-1 Messiah 2:09.23 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
44 Hamilton, Malik FR-1 Stevenson 2:09.29 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
45 Martinez, Damian SO-2 Lebanon Valley 2:09.33 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
46 Donahue, Andrew FR-1 Stevens Institute 2:09.96 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
47 Tiday, Gabriel SO-2 Messiah 2:10.09 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
48 Landrieu, Patrick SR-4 Arcadia 2:10.90 SU Invitational Feb 15, 2020
49 Nguyen, Tim SR-4 Eastern 2:11.31# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
50 Barrett, Jake FR-1 Eastern 2:11.41# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
51 Roselli, Anthony FR-1 Alvernia 2:11.68# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
52 Permyashkin, Andre SR-4 Delaware Valley 2:11.79 SU Invitational Feb 15, 2020
53 Paustian, Michael SO-2 DeSales 2:12.57 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
54 Costello, Matthew SO-2 DeSales 2:12.66 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
55 Burgenson, Christopher SR-4 Hood 2:12.70 4th Annual Larry Sharpe Memorial T&F Feb 16, 2020
56 Mlodzienski, Kyle FR-1 King's (Pa.) 2:13.15# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
57 Stackhouse, Ryan SO-2 DeSales 2:14.00 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
58 Philippe, Cory SO-2 Stevens Institute 2:15.38 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
59 Segool, Austin SO-2 Eastern 2:15.50 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
60 Rodoff, Darren FR-1 Lebanon Valley 2:15.66 SU Invitational Feb 15, 2020
61 Santis, Garrett SR-4 Lebanon Valley 2:15.85 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
62 Kramer, Doug JR-3 Eastern 2:16.12 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
63 Bohlin, Kyle FR-1 Misericordia 2:16.49 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
64 McNair , Tyler JR-3 Messiah 2:17.44 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
65 Catino, Jacob JR-3 DeSales 2:18.53# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
66 Panagiotopoulos, Niko FR-1 Stevenson 2:18.72 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
67 Beck, Thomas JR-3 Alvernia 2:18.89# 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
68 Walter, Kevin FR-1 Arcadia 2:19.35 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
69 Miller, Conner SO-2 Albright 2:20.13 McElligott Invitational Feb 15, 2020
70 Dykes, Billy FR-1 Eastern 2:20.14 Coach I Open Jan 25, 2020
71 Behm, Ben FR-1 Arcadia 2:20.50 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
72 Busher, Evan SR-4 Misericordia 2:21.73 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
73 Araneta, Nico JR-3 Misericordia 2:22.68 McElligott Invitational Feb 15, 2020
74 Ferguson, John SO-2 DeSales 2:24.29 Sunday Invite Feb 16, 2020
75 Sibson, Zach SR-4 Eastern 2:25.23 Coach I Open Jan 25, 2020
76 Corsetti, Mike FR-1 Alvernia 2:26.81 Coach I Open Jan 25, 2020
77 Parson, Jake JR-3 Stevenson 2:27.11 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
78 Whitesell, Grayson FR-1 Hood 2:28.24 SU Challenge Feb 1, 2020
79 Naviloff, Kevin SR-4 Delaware Valley 2:35.97 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
80 Castro, Peter FR-1 Hood 2:37.04 SU Challenge Feb 1, 2020
81 Howell, Conrad FR-1 Widener 2:40.80 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020

800 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Seeland, Esther SO-2 Messiah 2:11.53# PSU Tune Up Feb 21, 2020
2 Bernotas, Katelyn JR-3 Eastern 2:18.27# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
3 Slader, Ellissa SO-2 Messiah 2:22.80 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
4 Byrnes, Emily FR-1 Eastern 2:23.24 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
5 Bernotas, Megan SR-4 Eastern 2:24.33# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
6 Schoener, Katelyn SO-2 Alvernia 2:25.21 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
7 Semmes, Maia JR-3 Widener 2:25.39 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
8 Jones, Shelbi SR-4 Misericordia 2:25.89 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Jones, Keri JR-3 Lebanon Valley 2:26.42 Coach I Open Jan 25, 2020
10 Odolla, Achol SR-4 Stevenson 2:27.21 SU Invitational Feb 15, 2020
11 Cory , Olivia FR-1 Messiah 2:27.61 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Bernotas, Mary SO-2 Eastern 2:27.65# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
13 Sabo, Mikhayla SO-2 Stevenson 2:28.07 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
14 Albright, Beth SO-2 King's (Pa.) 2:28.52 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Hess, Brieanna SO-2 Messiah 2:28.79 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Kruth , Laura FR-1 Messiah 2:29.09 SU Invitational Feb 15, 2020
17 Hadsall, Kelsey SR-4 Misericordia 2:29.26 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
18 Johnsen, Emma SO-2 Messiah 2:29.50 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Wiederrecht, Taylor SR-4 Messiah 2:29.77 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
20 Johnson, Tara SR-4 King's (Pa.) 2:30.39 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
21 Ulaky, Brianna SO-2 Eastern 2:30.59 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Lundemo, Trinity SO-2 Stevens Institute 2:30.65# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
23 Myers, Pamela SR-4 Eastern 2:30.88 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
24 Wawryznski, Julia FR-1 Lebanon Valley 2:31.19 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
25 Brewer, Julia FR-1 Lebanon Valley 2:31.31 SU Invitational Feb 15, 2020
26 Fogelsanger , Amber FR-1 Messiah 2:31.65 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
27 Landis, Maddison SR-4 Messiah 2:31.72 SU Invitational Feb 15, 2020
28 Resele, Julia SO-2 Lebanon Valley 2:31.80 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
29 O'Kelly, Erica FR-1 Stevens Institute 2:32.48 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
30 Kitchin, Megan SR-4 Widener 2:33.25 McElligott Invitational Feb 15, 2020
31 Pirollo, Susanna JR-3 Alvernia 2:34.11# ECAC DIII Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
32 Fritzsch, Lauren JR-3 Misericordia 2:34.78 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
33 Markwalter, LeeeAnn SO-2 DeSales 2:34.95 Sunday Invite Feb 16, 2020
34 Fordenbacher, Cara SR-4 Eastern 2:35.40 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
35 Smith, Amelia FR-1 DeSales 2:35.46 Sunday Invite Feb 16, 2020
36 Brefo, Emily FR-1 Stevenson 2:35.75 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
37 Myers, Madison SO-2 Messiah 2:36.15 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
38 McKenna, Paige SO-2 Alvernia 2:36.42 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
39 Al Naseri, Maryam FR-1 Stevenson 2:36.68 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
40 Miceli, Erin FR-1 Stevens Institute 2:36.72 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
41 Mulhearn, Corinne SR-4 Misericordia 2:37.10 McElligott Invitational Feb 15, 2020
42 Murphy, Sara FR-1 DeSales 2:37.64 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
43 Blessing, Sarah JR-3 Messiah 2:37.77 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
44 Wester , Chloe FR-1 Messiah 2:38.20 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
45 Arke, Catherine JR-3 Messiah 2:38.33 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
46 Smith, Georgia FR-1 Misericordia 2:38.85 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
47 McCann, Elise SR-4 Widener 2:38.90 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
48 Stravinsky, Chloe SO-2 Arcadia 2:39.02 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
49 Chandler , Cassidy FR-1 Messiah 2:39.29 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
50 Henneforth, Caitlin JR-3 Misericordia 2:40.07 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
51 Daniels, Rachael SO-2 Albright 2:40.31 McElligott Invitational Feb 15, 2020
52 DiCesare, Bridget FR-1 DeSales 2:40.72 Sunday Invite Feb 16, 2020
53 Corr, Caroline FR-1 Stevens Institute 2:40.77# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
54 Arbour, Peyton FR-1 Stevenson 2:41.51 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
55 Franzreb, Casey FR-1 Misericordia 2:41.73 McElligott Invitational Feb 15, 2020
56 Cipriano, Naomi FR-1 Eastern 2:42.19 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
57 Lewin, Mikayla SR-4 Messiah 2:42.61 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
58 Howell, Angelica JR-3 Widener 2:43.19 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
59 Harrington, Emily SO-2 King's (Pa.) 2:43.27 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
60 Bowers, Ciana FR-1 Widener 2:43.75 McElligott Invitational Feb 15, 2020
61 Gerber, April FR-1 Lebanon Valley 2:43.94 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
62 Pontis, Veronica SR-4 Arcadia 2:45.17 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
63 Baney, Anne SO-2 Lebanon Valley 2:46.29 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
64 Gates, Samantha SR-4 Lebanon Valley 2:46.91 SU Invitational Feb 15, 2020
65 Blair, Shannon SO-2 DeSales 2:47.01 Sunday Invite Feb 16, 2020
66 Show, Madison FR-1 Albright 2:49.22 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
67 Przywara, Krista FR-1 Hood 2:49.44 SU Challenge Feb 1, 2020
68 King, Erin JR-3 Delaware Valley 2:49.77 SU Invitational Feb 15, 2020
69 Fries, Isabel FR-1 Alvernia 2:50.36# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
70 Farah, Kaitlyn FR-1 Messiah 2:50.38 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
71 Hunsinger, Jenna FR-1 DeSales 2:51.04 Sunday Invite Feb 16, 2020
72 Quinn, Colleen FR-1 Messiah 2:51.48 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
73 Castellini, Camryn SO-2 Widener 2:52.24 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
74 Giardina, Stephanie SR-4 Misericordia 2:53.43 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
75 Hanrahan, Haley FR-1 Stevens Institute 2:54.27# Armory Last Chance Feb 21, 2020
76 Groetz, Sarah SO-2 Widener 2:55.99 McElligott Invitational Feb 15, 2020
77 Cummings, Kelly FR-1 Eastern 2:56.52 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
78 Hancock, Shayna FR-1 Hood 2:57.68 SU Challenge Feb 1, 2020
79 Mellstrom, Lauren FR-1 Stevenson 2:58.10 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
80 Vance, Abigail SO-2 Messiah 2:58.15 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
81 Wash, Joelle SO-2 Eastern 2:58.63 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
82 LaParch, Liz SO-2 Stevens Institute 2:58.66 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
83 Clark, DeSante FR-1 Eastern 2:59.23 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
84 Nicinski, Allison SO-2 DeSales 2:59.89 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
85 Lyons, Kaylee FR-1 King's (Pa.) 3:00.56 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
86 Barrett, Julianna FR-1 DeSales 3:04.39 Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
87 Musgrove, Melena FR-1 Alvernia 3:05.03# Armory Last Chance Feb 21, 2020
88 Carocci, Nicole FR-1 Arcadia 3:06.16 SU Invitational Feb 15, 2020
89 Zultevicz, Sarah JR-3 King's (Pa.) 3:08.54 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
90 Diehl , Delilah FR-1 Messiah 3:11.65 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
91 Weaver, Kaylee FR-1 Hood 3:12.59 SU Challenge Feb 1, 2020

1000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Selvaggi, Tom SR-4 Stevens Institute 2:37.18# Armory Last Chance Feb 21, 2020
2 James, Sean JR-3 Stevens Institute 2:45.75# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
3 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 2:47.70 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Russo, Robby SO-2 Stevens Institute 2:48.40 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
5 Leitner, Kajetan FR-1 Stevens Institute 2:49.92# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
6 Loy, Andrew FR-1 Lebanon Valley 2:50.02 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
7 Schlenker, Vincent SO-2 Stevens Institute 2:50.52# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
8 Loehr, Adam SO-2 Alvernia 2:52.62 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Donahue, Andrew FR-1 Stevens Institute 2:52.66 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
10 Costello, Matthew SO-2 DeSales 2:53.60 Sunday Invite Feb 16, 2020
11 Barrett, Tyler SR-4 Alvernia 2:55.04# Armory Last Chance Feb 21, 2020
12 Scamardella, Jonathan SO-2 Stevens Institute 2:55.76 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Puleo, Caleb JR-3 Messiah 2:55.82 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Menta, Joseph FR-1 DeSales 2:58.77 Sunday Invite Feb 16, 2020
15 Solly, Billy FR-1 DeSales 2:59.24 Sunday Invite Feb 16, 2020
16 Catino, Jacob JR-3 DeSales 3:01.43 Sunday Invite Feb 16, 2020
17 Steele, Bryce SO-2 Misericordia 3:01.93 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
18 Provan , Josiah FR-1 Messiah 3:09.13 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Mlodzienski, Kyle FR-1 King's (Pa.) 3:09.52 Upstate Challenge Jan 24, 2020
20 Springstead, David FR-1 Stevens Institute 3:11.50 Ithaca Bomber Invitational Feb 1, 2020
21 Lapszynski, Erik FR-1 DeSales 3:13.05 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Mcllrath , Ian SO-2 Messiah 3:14.12 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
23 Schwindt, Alex FR-1 Stevens Institute 3:14.27 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Sabo, Alex FR-1 Lebanon Valley 3:14.61 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
25 Farrell, Kevin FR-1 DeSales 3:25.61 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
26 Miller, Dawsen SO-2 Lebanon Valley 3:56.14 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020

Mile (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Watson, Patrick SR-4 Stevenson 4:16.58 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
2 Iddriss, Iddriss SR-4 Stevenson 4:18.00 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
3 Kazanjian , Matthew SR-4 Widener 4:19.40# Villanova Invitational Feb 1, 2020
4 Kraus, Matthew JR-3 DeSales 4:24.71 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
5 LaDue, Trevor SO-2 Stevens Institute 4:26.82# Armory Last Chance Feb 21, 2020
6 Selvaggi, Tom SR-4 Stevens Institute 4:28.76# Armory Last Chance Feb 21, 2020
7 Wells, Joseph JR-3 DeSales 4:29.34# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
8 Carolan, Patrick SO-2 Widener 4:29.95 McElligott Invitational Feb 15, 2020
9 Scheib, Alex SR-4 Messiah 4:30.93 SU Invitational Feb 15, 2020
10 Russo, Robby SO-2 Stevens Institute 4:30.95# 2020 BU David Hemery Valentine Invitational Feb 14, 2020
11 Royer, Matthew SR-4 Messiah 4:31.20 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
12 Sharma, Milan SO-2 Eastern 4:31.43 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
13 Forgash, Mitchell SO-2 King's (Pa.) 4:35.04 Upstate Challenge Jan 24, 2020
14 James, Sean JR-3 Stevens Institute 4:35.08# 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
15 Nafash, Thomas SO-2 Stevens Institute 4:35.14# Armory Last Chance Feb 21, 2020
16 Iseman, Samuel FR-1 Stevenson 4:35.69 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
17 Piekos, Nathaniel SR-4 Widener 4:35.78 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
18 Heerema, Carter SR-4 Eastern 4:36.18 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
19 Loy, Andrew FR-1 Lebanon Valley 4:36.23 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
20 Cauley, Nick SR-4 DeSales 4:36.94# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
21 Romberger, Nate JR-3 Messiah 4:37.27 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
22 Barrett, Jake FR-1 Eastern 4:37.79 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
23 Melao, Ronnie FR-1 Stevens Institute 4:37.90 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
24 Horst , Logan FR-1 Messiah 4:38.06 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
25 Moyer , Josiah FR-1 Messiah 4:38.20 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
26 Cummings, Joeseph FR-1 DeSales 4:38.25 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
27 Kober, Stephen SO-2 Misericordia 4:38.47 River Hawk Opener Dec 7, 2019
28 Covert, Isaac SO-2 Messiah 4:38.49 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
29 Davis, Zachary SR-4 Misericordia 4:38.66 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
30 Campagna, Jeffrey JR-3 Lebanon Valley 4:39.69 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
31 Henry, Bryton SR-4 Eastern 4:39.84 Coach I Open Jan 25, 2020
32 Barrett, Tyler SR-4 Alvernia 4:40.20 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
33 Stasulli, Brandon FR-1 Lebanon Valley 4:41.43 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
34 Schlenker, Vincent SO-2 Stevens Institute 4:41.44 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
35 Tomasch, Troy FR-1 Stevens Institute 4:42.30# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
36 Malone, Jack JR-3 Misericordia 4:42.59 McElligott Invitational Feb 15, 2020
37 Shane , Ethan JR-3 Misericordia 4:43.51 McElligott Invitational Feb 15, 2020
38 Sabol, Christopher SR-4 Misericordia 4:43.98 McElligott Invitational Feb 15, 2020
39 Womack, Johnathan FR-1 Stevenson 4:44.18 SU Invitational Feb 15, 2020
40 Griffin, Noah SO-2 Lebanon Valley 4:44.62 Coach I Open Jan 25, 2020
41 Franceschina, Jack JR-3 Messiah 4:44.99 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
42 Sneller, Caleb SO-2 Eastern 4:45.10 Coach I Open Jan 25, 2020
43 Haynes, Tanner SO-2 Lebanon Valley 4:45.62 SU Invitational Feb 15, 2020
44 Zardecki, Jack FR-1 Misericordia 4:45.72 River Hawk Opener Dec 7, 2019
45 Ferrizzi, Vince FR-1 Lebanon Valley 4:46.13 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
46 Sharo, Daniel SO-2 DeSales 4:46.40 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
47 Kramer, Doug JR-3 Eastern 4:48.20 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
48 Danaher, Liam FR-1 King's (Pa.) 4:48.56# 2020 UAlbany Winter Classic Feb 7, 2020
49 Berger, Jordan FR-1 Lebanon Valley 4:48.60 Coach I Open Jan 25, 2020
50 Paustian, Michael SO-2 DeSales 4:48.61 Sunday Invite Feb 16, 2020
51 Long, Chad SO-2 Messiah 4:48.99# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
52 Oswald, Max SO-2 DeSales 4:49.12 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
53 Hutchinson , Andrew FR-1 Messiah 4:49.24 Coach I Open Jan 25, 2020
54 Reistle, Christopher JR-3 Arcadia 4:50.09 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
55 Costello, Matthew SO-2 DeSales 4:51.04# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
56 Nguyen, Tim SR-4 Eastern 4:51.57 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
57 Greve, Tommy FR-1 DeSales 4:52.15 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
58 Philippe, Cory SO-2 Stevens Institute 4:52.54 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
59 Lancaster, Nick FR-1 Misericordia 4:52.75 River Hawk Opener Dec 7, 2019
60 Halvorsen, Matthew FR-1 Stevens Institute 4:53.25# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
61 Harris, Ryan JR-3 Delaware Valley 4:54.34 SU Invitational Feb 15, 2020
62 Solly, Billy FR-1 DeSales 4:54.73 Sunday Invite Feb 16, 2020
63 Farnsworth, Taylor SO-2 Stevenson 4:55.50 Coach I Open Jan 25, 2020
64 Santis, Garrett SR-4 Lebanon Valley 4:55.82 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
65 Burgenson, Christopher SR-4 Hood 4:57.35 SU Challenge Feb 1, 2020
66 Roselli, Anthony FR-1 Alvernia 4:58.00 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
67 Stackhouse, Ryan SO-2 DeSales 4:58.93 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
68 Fitzkee, Galen SR-4 Messiah 4:59.12 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
69 Catino, Jacob JR-3 DeSales 5:00.15 Sunday Invite Feb 16, 2020
70 Wacker, Matthew SO-2 Alvernia 5:02.48 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
71 Hoffman, Cassidy SO-2 Messiah 5:02.65 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
72 Whitesell, Grayson FR-1 Hood 5:02.96 4th Annual Larry Sharpe Memorial T&F Feb 16, 2020
73 Landrieu, Patrick SR-4 Arcadia 5:03.45 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
74 Rasinske , Sam FR-1 Messiah 5:03.65 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
75 Leitner, Kajetan FR-1 Stevens Institute 5:05.32 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
76 Dykes, Billy FR-1 Eastern 5:06.36# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
77 Segool, Austin SO-2 Eastern 5:06.64 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
78 Menta, Joseph FR-1 DeSales 5:08.97 Sunday Invite Feb 16, 2020
79 Augustine, TJ SO-2 DeSales 5:10.38 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
80 Behm, Ben FR-1 Arcadia 5:10.86 SU Invitational Feb 15, 2020
81 Walter, Kevin FR-1 Arcadia 5:11.24 SU Invitational Feb 15, 2020
82 Smith, Elijah SO-2 Stevenson 5:11.52 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
83 Weaver, Max FR-1 Messiah 5:11.53 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
84 Sibson, Zach SR-4 Eastern 5:11.93 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
85 Ferguson, John SO-2 DeSales 5:12.09 Sunday Invite Feb 16, 2020
86 Miller, Conner SO-2 Albright 5:14.64 McElligott Invitational Feb 15, 2020
87 Guissanie, Derek SO-2 Messiah 5:17.15 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
88 Busher, Evan SR-4 Misericordia 5:18.42 McElligott Invitational Feb 15, 2020
89 Suthar, Nilang SR-4 King's (Pa.) 5:18.47 SU Invitational Feb 15, 2020
90 Panagiotopoulos, Niko FR-1 Stevenson 5:20.13 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
91 Kryeski, Conor FR-1 Misericordia 5:21.55 River Hawk Opener Dec 7, 2019
92 Bohlin, Kyle FR-1 Misericordia 5:22.09 River Hawk Opener Dec 7, 2019
93 Cummings, Ben FR-1 Messiah 5:29.31 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
94 Mlodzienski, Kyle FR-1 King's (Pa.) 5:33.19 Upstate Challenge Jan 24, 2020
95 Castro, Peter FR-1 Hood 5:55.70 SU Challenge Feb 1, 2020

Mile (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Seeland, Esther SO-2 Messiah 4:59.91 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
2 Weaver, Leanne SR-4 Messiah 5:00.84# Fastrack National Invite Feb 14, 2020
3 Bernotas, Katelyn JR-3 Eastern 5:03.98 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
4 Jones, Keri JR-3 Lebanon Valley 5:08.17# PSU Tune Up Feb 21, 2020
5 Sabo, Mikhayla SO-2 Stevenson 5:11.86 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Bernotas, Mary SO-2 Eastern 5:17.01 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
7 Bernotas, Megan SR-4 Eastern 5:17.72 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Gable, Carly FR-1 Widener 5:18.33 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Gates, Emily JR-3 Stevenson 5:19.30 Coach I Open Jan 25, 2020
10 Smith, Amelia FR-1 DeSales 5:22.51 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
11 Thompson, Alexa SO-2 Misericordia 5:23.71 McElligott Invitational Feb 15, 2020
12 Murawski, Kayla JR-3 DeSales 5:24.11 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
13 Lundemo, Trinity SO-2 Stevens Institute 5:24.89# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
14 Schoener, Katelyn SO-2 Alvernia 5:25.50# ECAC DIII Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
15 Wester , Chloe FR-1 Messiah 5:26.01 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Wick, Lauren JR-3 Lebanon Valley 5:27.60 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
17 Visaggio, Olivia SO-2 Misericordia 5:28.36# 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
18 Resele, Julia SO-2 Lebanon Valley 5:28.67 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Johnson, Tara SR-4 King's (Pa.) 5:33.89 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
20 Myers, Pamela SR-4 Eastern 5:34.00 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
21 Fertig, Emma JR-3 Messiah 5:34.07 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Pepe, Rowan JR-3 Misericordia 5:35.35 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
23 Byrnes, Emily FR-1 Eastern 5:36.21 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
24 Coggins , Connor FR-1 Messiah 5:36.44 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
25 Boyles, Elainah SR-4 Eastern 5:38.39 Coach I Open Jan 25, 2020
26 Brewer, Julia FR-1 Lebanon Valley 5:40.12 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
27 Semmes, Maia JR-3 Widener 5:40.38 McElligott Invitational Feb 15, 2020
28 McCann, Elise SR-4 Widener 5:40.48 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
29 Mulhearn, Corinne SR-4 Misericordia 5:41.47 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
30 Conley, Saoirse FR-1 Hood 5:42.37 SU Challenge Feb 1, 2020
31 Powell , Teddi FR-1 Messiah 5:43.41 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
32 Arbour, Peyton FR-1 Stevenson 5:43.52 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
33 Prothero, Katelyn SO-2 Messiah 5:43.91 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
34 Odolla, Achol SR-4 Stevenson 5:44.25 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
35 LiVoti, Marisa SR-4 Eastern 5:45.15 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
36 Nikerle, Jillian JR-3 Eastern 5:45.18# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
37 Smith, Georgia FR-1 Misericordia 5:46.19 McElligott Invitational Feb 15, 2020
38 Jones, Shelbi SR-4 Misericordia 5:46.59 River Hawk Opener Dec 7, 2019
39 Swaisgood , Amber FR-1 Messiah 5:46.79 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
40 Miceli, Erin FR-1 Stevens Institute 5:48.49# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
41 Murphy, Grace SO-2 Widener 5:50.04 McElligott Invitational Feb 15, 2020
42 Blair, Shannon SO-2 DeSales 5:50.24 Sunday Invite Feb 16, 2020
43 Hadsall, Kelsey SR-4 Misericordia 5:50.63 McElligott Invitational Feb 15, 2020
44 Gorman, Mary FR-1 Stevenson 5:52.11# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
45 Franzreb, Casey FR-1 Misericordia 5:52.29 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
46 Markwalter, LeeeAnn SO-2 DeSales 5:52.71 Sunday Invite Feb 16, 2020
47 Wawryznski, Julia FR-1 Lebanon Valley 5:52.90 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
48 Acosta, Nina JR-3 Misericordia 5:54.19 River Hawk Opener Dec 7, 2019
49 Murphy, Sara FR-1 DeSales 5:56.73 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
50 Plaudis, Haylee FR-1 Hood 5:58.73 SU Challenge Feb 1, 2020
51 Canessa, Kelsie JR-3 King's (Pa.) 5:59.40 SU Invitational Feb 15, 2020
52 Ulaky, Brianna SO-2 Eastern 5:59.92# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
53 Al Naseri, Maryam FR-1 Stevenson 6:00.71 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
54 Neubauer, Alaina JR-3 DeSales 6:01.58 Sunday Invite Feb 16, 2020
55 Henson-Vendrell, Raphaella FR-1 Hood 6:01.69 SU Challenge Feb 1, 2020
56 Pontis, Veronica SR-4 Arcadia 6:02.14 SU Invitational Feb 15, 2020
57 Fries, Isabel FR-1 Alvernia 6:04.80# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
58 Daniels, Rachael SO-2 Albright 6:04.82 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
59 Corr, Caroline FR-1 Stevens Institute 6:06.20 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
60 Hoffman, Marah SO-2 Lebanon Valley 6:06.80 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
61 Hahn, Gabrielle SO-2 Messiah 6:06.98 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
62 Schrum, Susan JR-3 Lebanon Valley 6:07.56 Coach I Open Jan 25, 2020
63 Dunteman, Ashley SR-4 Misericordia 6:08.92 River Hawk Opener Dec 7, 2019
64 Van Tassell, Taylor SO-2 Misericordia 6:11.20 River Hawk Opener Dec 7, 2019
65 Giardina, Stephanie SR-4 Misericordia 6:12.45 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
66 Groetz, Sarah SO-2 Widener 6:12.65 Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
67 Wagemaker, Abby FR-1 Eastern 6:13.77 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
68 Lewin, Mikayla SR-4 Messiah 6:13.89 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
69 Donnelly, Anna SO-2 Lebanon Valley 6:14.23 Coach I Open Jan 25, 2020
70 Show, Madison FR-1 Albright 6:14.30 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
71 Stravinsky, Chloe SO-2 Arcadia 6:15.26 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
72 Quinn, Colleen FR-1 Messiah 6:16.16 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
73 Stolpe, Hannah SR-4 Messiah 6:17.49 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
74 Tomson, Skyler SO-2 Widener 6:18.20 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
75 Hunsinger, Jenna FR-1 DeSales 6:18.77 Sunday Invite Feb 16, 2020
76 Masia, Dominique JR-3 Arcadia 6:18.98 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
77 Kitchin, Megan SR-4 Widener 6:22.64 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
78 Snyder, Kaitlyn FR-1 Alvernia 6:23.14# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
79 Cummings, Kelly FR-1 Eastern 6:23.62# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
80 Lloyd, Julia SO-2 Misericordia 6:24.34 River Hawk Opener Dec 7, 2019
81 Laliberte, Taylor JR-3 Lebanon Valley 6:25.36 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
82 Thomas, Gretchen SO-2 Lebanon Valley 6:29.62 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
83 Fuller, Jane SO-2 DeSales 6:31.96 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
84 LaParch, Liz SO-2 Stevens Institute 6:32.44 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
85 Russo, Colleen JR-3 Widener 6:34.75 McElligott Invitational Feb 15, 2020
86 Crossey, Lauren SO-2 Hood 6:35.36 SU Challenge Feb 1, 2020
87 Hanrahan, Haley FR-1 Stevens Institute 6:35.55 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
88 Carocci, Nicole FR-1 Arcadia 6:39.47 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
89 Wells, Julee FR-1 Hood 6:42.19 SU Challenge Feb 1, 2020
90 Heinzlmeir, Laura SR-4 Misericordia 6:44.10 McElligott Invitational Feb 15, 2020
91 Barrett, Julianna FR-1 DeSales 6:51.30 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
92 Nicinski, Allison SO-2 DeSales 6:52.24 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
93 King, Erin JR-3 Delaware Valley 6:55.65 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
94 Sala, Paige FR-1 Misericordia 7:01.75 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
95 Beyer, Anna SR-4 King's (Pa.) 7:23.86 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020

3000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Watson, Patrick SR-4 Stevenson 8:19.30# 2020 BU David Hemery Valentine Invitational Feb 14, 2020
2 Kazanjian , Matthew SR-4 Widener 8:37.86 Keogh Invitational Feb 22, 2020
3 Carolan, Patrick SO-2 Widener 8:55.26 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
4 Rastatter, Ryan SR-4 Widener 8:56.31 Keogh Invitational Feb 22, 2020
5 Kraus, Matthew JR-3 DeSales 8:56.64 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
6 Romberger, Nate JR-3 Messiah 8:58.47 Coach I Open Jan 25, 2020
7 Piekos, Nathaniel SR-4 Widener 8:58.62 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
8 Wells, Joseph JR-3 DeSales 8:59.55 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
9 Griffin, Noah SO-2 Lebanon Valley 9:01.30 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Horst , Logan FR-1 Messiah 9:02.26 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
11 Deloff, Kenny JR-3 Eastern 9:02.61 SU Invitational Feb 15, 2020
12 Zardecki, Jack FR-1 Misericordia 9:02.70 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
13 Davis, Zachary SR-4 Misericordia 9:05.07 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
14 Russo, Robby SO-2 Stevens Institute 9:06.30 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Kober, Stephen SO-2 Misericordia 9:07.97 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Sabol, Christopher SR-4 Misericordia 9:08.48 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
17 Moyer , Josiah FR-1 Messiah 9:08.95 SU Invitational Feb 15, 2020
18 Iseman, Samuel FR-1 Stevenson 9:09.84 SU Invitational Feb 15, 2020
19 Henry, Bryton SR-4 Eastern 9:12.54 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
20 Hutchinson , Andrew FR-1 Messiah 9:13.21 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
21 Sneller, Caleb SO-2 Eastern 9:14.60 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
22 Boyle, Nick JR-3 DeSales 9:16.98 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
23 Shane , Ethan JR-3 Misericordia 9:17.91 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
24 Sharma, Milan SO-2 Eastern 9:19.06 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
25 Stasulli, Brandon FR-1 Lebanon Valley 9:19.28 SU Invitational Feb 15, 2020
26 Cauley, Nick SR-4 DeSales 9:20.36 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
27 Campagna, Jeffrey JR-3 Lebanon Valley 9:20.42 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
28 Paustian, Michael SO-2 DeSales 9:20.67 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
29 Oswald, Max SO-2 DeSales 9:20.78 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Womack, Johnathan FR-1 Stevenson 9:21.64 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
31 Haynes, Tanner SO-2 Lebanon Valley 9:21.71 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
32 Berger, Jordan FR-1 Lebanon Valley 9:27.55 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
33 Tomasch, Troy FR-1 Stevens Institute 9:28.18# Armory Last Chance Feb 21, 2020
34 Greve, Tommy FR-1 DeSales 9:28.73 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
35 Magee, Bryce SO-2 Widener 9:28.84 Keogh Invitational Feb 22, 2020
36 Deery, Bryan JR-3 Widener 9:28.92 Keogh Invitational Feb 22, 2020
37 Halvorsen, Matthew FR-1 Stevens Institute 9:32.00 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
38 Schulz, William FR-1 Stevens Institute 9:33.63# Armory Last Chance Feb 21, 2020
39 Santacoloma, Matt FR-1 DeSales 9:35.63 Sunday Invite Feb 16, 2020
40 Nguyen, Tim SR-4 Eastern 9:38.34 Coach I Open Jan 25, 2020
41 Barrett, Jake FR-1 Eastern 9:41.78 Coach I Open Jan 25, 2020
42 Santis, Garrett SR-4 Lebanon Valley 9:42.17 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
43 Oates, Tyler SR-4 Widener 9:42.81 Keogh Invitational Feb 22, 2020
44 Malone, Jack JR-3 Misericordia 9:43.03# 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
45 Kramer, Doug JR-3 Eastern 9:45.41 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
46 McKenna, Tom SO-2 Stevens Institute 9:50.42# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
47 McAllister, Ryan SO-2 Messiah 9:50.63 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
48 Clugston, Nathaniel SR-4 Lebanon Valley 9:51.00 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
49 Baxter, Noah SR-4 Lebanon Valley 9:52.78 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
50 Wacker, Matthew SO-2 Alvernia 9:54.78# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
51 Philippe, Cory SO-2 Stevens Institute 9:55.31# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
52 Farnsworth, Taylor SO-2 Stevenson 9:59.32# NYC Gotham Cup Jan 17, 2020
53 Sahakian , James FR-1 Messiah 10:00.81 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
54 Danaher, Liam FR-1 King's (Pa.) 10:02.43 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
55 Tiday, Gabriel SO-2 Messiah 10:03.71 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
56 Rasinske , Sam FR-1 Messiah 10:05.90 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
57 Sibson, Zach SR-4 Eastern 10:08.92 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
58 Augustine, TJ SO-2 DeSales 10:09.31 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
59 Small, Jacob SR-4 Widener 10:10.31 Keogh Invitational Feb 22, 2020
60 Weaver, Max FR-1 Messiah 10:15.18 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
61 Ferguson, John SO-2 DeSales 10:15.79 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
62 Whitesell, Grayson FR-1 Hood 10:22.85 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
63 Dykes, Billy FR-1 Eastern 10:25.78 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
64 Suthar, Nilang SR-4 King's (Pa.) 10:30.12 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
65 Guissanie, Derek SO-2 Messiah 10:30.65 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
66 Roselli, Anthony FR-1 Alvernia 10:33.33 Coach I Open Jan 25, 2020
67 Weldeberuk, Yonatan FR-1 Hood 10:52.67 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
68 Cummings, Ben FR-1 Messiah 11:12.78 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020

3000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Jones, Keri JR-3 Lebanon Valley 10:21.23 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
2 Visaggio, Olivia SO-2 Misericordia 10:22.20 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
3 Weaver, Leanne SR-4 Messiah 10:23.58 Coach I Open Jan 25, 2020
4 Wick, Lauren JR-3 Lebanon Valley 10:24.78 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
5 Gates, Emily JR-3 Stevenson 10:25.25 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
6 Lundemo, Trinity SO-2 Stevens Institute 10:30.21 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
7 Thompson, Alexa SO-2 Misericordia 10:31.80 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Sabo, Mikhayla SO-2 Stevenson 10:35.55 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Bernotas, Mary SO-2 Eastern 10:39.04 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Murawski, Kayla JR-3 DeSales 10:39.05# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
11 Pepe, Rowan JR-3 Misericordia 10:43.90 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Bernotas, Megan SR-4 Eastern 10:48.98 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
13 Codd, Sarah JR-3 Messiah 10:49.04 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Schoener, Katelyn SO-2 Alvernia 10:58.29 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
15 McAtee, Kristin JR-3 Stevens Institute 11:01.94# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
16 Swope, Emily SR-4 Widener 11:02.74 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
17 Gaston , Cera JR-3 Messiah 11:04.68 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Boyles, Elainah SR-4 Eastern 11:05.63 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Powell , Teddi FR-1 Messiah 11:08.22 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
20 LiVoti, Marisa SR-4 Eastern 11:08.78 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
21 Galbraith , Joy FR-1 Messiah 11:14.66 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Acosta, Nina JR-3 Misericordia 11:16.94 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
23 Swaisgood , Amber FR-1 Messiah 11:17.90 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Gable, Carly FR-1 Widener 11:18.79 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
25 Coggins , Connor FR-1 Messiah 11:19.23 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
26 Prothero, Katelyn SO-2 Messiah 11:20.36# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
27 Mulhearn, Corinne SR-4 Misericordia 11:21.44# 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
28 Blair, Shannon SO-2 DeSales 11:22.13 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
29 Schrum, Susan JR-3 Lebanon Valley 11:22.53 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Myers, Pamela SR-4 Eastern 11:24.38 Coach I Open Jan 25, 2020
31 Smith, Amelia FR-1 DeSales 11:24.71# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
32 Murphy, Grace SO-2 Widener 11:25.82 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
33 Wagemaker, Abby FR-1 Eastern 11:25.93 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
34 Arbour, Peyton FR-1 Stevenson 11:28.96 Coach I Open Jan 25, 2020
35 Miceli, Erin FR-1 Stevens Institute 11:29.35 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
36 Van Tassell, Taylor SO-2 Misericordia 11:33.80 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
37 Gorman, Mary FR-1 Stevenson 11:37.14 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
38 Dunteman, Ashley SR-4 Misericordia 11:39.22 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
39 Neubauer, Alaina JR-3 DeSales 11:58.74 Sunday Invite Feb 16, 2020
40 Stolpe, Hannah SR-4 Messiah 11:59.72 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
41 Southall, Leigha SO-2 Messiah 12:00.87 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
42 Conley, Saoirse FR-1 Hood 12:01.70 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
43 Howland , Kristen FR-1 Messiah 12:02.06 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
44 Hoffman, Marah SO-2 Lebanon Valley 12:03.35 SU Invitational Feb 15, 2020
45 Donnelly, Anna SO-2 Lebanon Valley 12:06.65 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
46 Davenport, Elise JR-3 Messiah 12:09.37# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
47 Fries, Isabel FR-1 Alvernia 12:13.21 Coach I Open Jan 25, 2020
48 Laliberte, Taylor SO-2 Lebanon Valley 12:16.05 SU Invitational Feb 15, 2020
49 Nikerle, Jillian JR-3 Eastern 12:18.85 Coach I Open Jan 25, 2020
50 Hunsinger, Jenna FR-1 DeSales 12:20.72 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
51 Al Naseri, Maryam FR-1 Stevenson 12:21.92 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
51 Henson-Vendrell, Raphaella FR-1 Hood 12:21.92 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
53 Giardina, Stephanie SR-4 Misericordia 12:23.20 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
54 Tomson, Skyler SO-2 Widener 12:24.03 Keogh Invitational Feb 22, 2020
55 Bath , Sarah FR-1 Messiah 12:28.70 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
56 Cummings, Kelly FR-1 Eastern 12:35.24 DuCharme Invitational Feb 23, 2020
57 Thomas, Gretchen SO-2 Lebanon Valley 12:36.74 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
58 Rehnert, Cassandra SR-4 Alvernia 12:37.65 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
59 Show, Madison FR-1 Albright 12:41.73 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
60 Masia, Dominique JR-3 Arcadia 12:55.49 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
61 Canessa, Kelsie JR-3 King's (Pa.) 12:57.27 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
62 Snyder, Kaitlyn FR-1 Alvernia 13:10.10 Coach I Open Jan 25, 2020
63 Hanrahan, Haley FR-1 Stevens Institute 13:21.55# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
64 Wells, Julee FR-1 Hood 13:26.30 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
65 Heinzlmeir, Laura SR-4 Misericordia 13:27.46 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
66 Hancock, Shayna FR-1 Hood 15:24.52 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020

5000 Meters (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Watson, Patrick SR-4 Stevenson 14:25.40 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
2 Kazanjian , Matthew SR-4 Widener 14:32.30# 2020 BU David Hemery Valentine Invitational Feb 14, 2020
3 Rastatter, Ryan SR-4 Widener 15:30.41 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Kulick, Nikita SR-4 Stevenson 15:34.08 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
5 Romberger, Nate JR-3 Messiah 15:34.85 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Wells, Joseph JR-3 DeSales 15:38.00 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
7 Piekos, Nathaniel SR-4 Widener 15:43.39 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Griffin, Noah SO-2 Lebanon Valley 15:44.78 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Davis, Zachary SR-4 Misericordia 15:45.06 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Zardecki, Jack FR-1 Misericordia 15:53.26 McElligott Invitational Feb 15, 2020
11 Kober, Stephen SO-2 Misericordia 15:56.20 McElligott Invitational Feb 15, 2020
12 Henry, Bryton SR-4 Eastern 15:56.43 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Sneller, Caleb SO-2 Eastern 16:00.63 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Moyer , Josiah FR-1 Messiah 16:06.55 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Iseman, Samuel FR-1 Stevenson 16:06.55 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
16 Shane , Ethan JR-3 Misericordia 16:08.95 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
17 Deloff, Kenny JR-3 Eastern 16:11.50 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Malone, Jack JR-3 Misericordia 16:15.99 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
19 Stasulli, Brandon FR-1 Lebanon Valley 16:16.15 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
20 Harris, Ryan JR-3 Delaware Valley 16:18.11 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
21 Oates, Tyler SR-4 Widener 16:25.02 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Heerema, Carter SR-4 Eastern 16:25.08 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
23 Magee, Bryce SO-2 Widener 16:26.02 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Oswald, Max SO-2 DeSales 16:30.80 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
25 Reistle, Christopher JR-3 Arcadia 16:32.89 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020
26 Berger, Jordan FR-1 Lebanon Valley 16:35.59 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
27 Higgs, Matt SO-2 Messiah 16:37.17 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
28 Deery, Bryan JR-3 Widener 16:38.04 McElligott Invitational Feb 15, 2020
29 Santis, Garrett SR-4 Lebanon Valley 16:43.69 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
30 Hoffman, Cassidy SO-2 Messiah 16:45.22 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
31 Greve, Tommy FR-1 DeSales 16:46.04# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
32 Haynes, Tanner SO-2 Lebanon Valley 16:47.13 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
33 Paustian, Michael SO-2 DeSales 16:47.15 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
34 Santacoloma, Matt FR-1 DeSales 16:47.61 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
35 Hutchinson , Andrew FR-1 Messiah 16:48.81# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
36 Farnsworth, Taylor SO-2 Stevenson 16:50.94 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
37 Daly, Hayden SO-2 Stevens Institute 16:51.13# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
38 Halvorsen, Matthew FR-1 Stevens Institute 16:55.33 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
39 Tomasch, Troy FR-1 Stevens Institute 16:58.08# Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
40 Clugston, Nathaniel SR-4 Lebanon Valley 17:05.18 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
41 McKenna, Tom SO-2 Stevens Institute 17:09.96 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
42 Barrett, Jake FR-1 Eastern 17:11.21 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
43 Sahakian , James FR-1 Messiah 17:16.24 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
44 Baxter, Noah SR-4 Lebanon Valley 17:17.25 SU Invitational Feb 15, 2020
45 McAllister, Ryan SO-2 Messiah 17:18.48 SU Invitational Feb 15, 2020
46 Wacker, Matthew SO-2 Alvernia 17:27.16 Bison Open and Multi Jan 31, 2020
47 Schulz, William FR-1 Stevens Institute 17:38.09 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
48 Loew, Joshua SO-2 Delaware Valley 17:41.88 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
49 Sibson, Zach SR-4 Eastern 17:44.03 SU Invitational Feb 15, 2020
50 Weaver, Max FR-1 Messiah 18:20.41 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
51 Daudt, Jack FR-1 Messiah 18:53.99 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
52 McNair , Tyler JR-3 Messiah 18:55.09 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019

5000 Meters (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Visaggio, Olivia SO-2 Misericordia 17:49.52 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
2 Gates, Emily JR-3 Stevenson 17:56.32 Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
3 Weaver, Leanne SR-4 Messiah 18:11.65 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
4 Murawski, Kayla JR-3 DeSales 18:12.08 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
5 Thompson, Alexa SO-2 Misericordia 18:16.74 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
6 Bernotas, Mary SO-2 Eastern 18:20.65 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
7 Bernotas, Megan SR-4 Eastern 18:24.26 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
8 Pepe, Rowan JR-3 Misericordia 18:31.31 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
9 Codd, Sarah JR-3 Messiah 18:47.12 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Wick, Lauren JR-3 Lebanon Valley 18:47.72 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
11 Brewer, Julia FR-1 Lebanon Valley 18:56.46 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Gaston , Cera JR-3 Messiah 18:59.87 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 McAtee, Kristin JR-3 Stevens Institute 19:10.14 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Arbour, Peyton FR-1 Stevenson 19:16.24 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Galbraith , Joy FR-1 Messiah 19:20.27 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Powell , Teddi FR-1 Messiah 19:22.02 SU Invitational Feb 15, 2020
17 Swope, Emily SR-4 Widener 19:26.15 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Boyles, Elainah SR-4 Eastern 19:29.38 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Prothero, Katelyn SO-2 Messiah 19:52.51 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
20 Acosta, Nina JR-3 Misericordia 19:56.85 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
21 Wagemaker, Abby FR-1 Eastern 19:57.00 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Gorman, Mary FR-1 Stevenson 20:02.42 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
23 Dunteman, Ashley SR-4 Misericordia 20:09.27 McElligott Invitational Feb 15, 2020
24 Mulhearn, Corinne SR-4 Misericordia 20:13.50 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
25 Van Tassell, Taylor SO-2 Misericordia 20:15.55 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
26 Blair, Shannon SO-2 DeSales 20:27.64 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
27 Nikerle, Jillian JR-3 Eastern 20:31.36 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
28 Murphy, Grace SO-2 Widener 20:35.22 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
29 Schrum, Susan JR-3 Lebanon Valley 20:45.04 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
30 Donnelly, Anna SO-2 Lebanon Valley 20:59.01 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
31 Davenport, Elise JR-3 Messiah 21:10.17 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
32 Bath , Sarah FR-1 Messiah 21:16.51 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
33 Stolpe, Hannah SR-4 Messiah 21:23.72 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
34 Howland , Kristen FR-1 Messiah 21:27.76 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
35 Rehnert, Cassandra SR-4 Alvernia 21:45.31 SU Invitational Feb 15, 2020
36 Daniels, Rachael SO-2 Albright 21:49.32 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
37 Fancella, Lauren SO-2 Hood 22:04.76 SU Challenge Feb 1, 2020
38 Cummings, Kelly FR-1 Eastern 22:10.25 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
39 Hunsinger, Jenna FR-1 DeSales 22:14.88 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
40 Masia, Dominique JR-3 Arcadia 22:31.59 Bow Tie Invitational Dec 6, 2019

60 Hurdles (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Jones, Damani FR-1 Stevenson 8.45 Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
2 Kaba, Dan SR-4 Stevens Institute 8.50 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
3 Buhr, Owen SO-2 Lebanon Valley 8.54 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Mends, Daniel SO-2 DeSales 8.58 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
5 Smith, Kadan FR-1 Lebanon Valley 8.60 AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
6 Andre, Jean-Michelet FR-1 Eastern 8.61 Coach I Open Jan 25, 2020
7 Shea, Michael SO-2 Eastern 8.64 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Grauer, Logan SO-2 Lebanon Valley 8.66 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
9 Bindra, Amar JR-3 Stevens Institute 8.72 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Reed, Zachary FR-1 Lebanon Valley 8.75(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
11 Springstead, David FR-1 Stevens Institute 8.81 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Bess, Davon JR-3 Widener 8.85 Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
13 Key, Malik FR-1 Alvernia 8.86 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
14 Fenstermacher, Brett SO-2 Arcadia 8.90 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Loehr, Adam SO-2 Alvernia 8.93 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
15 Zehr, Josiah FR-1 Messiah 8.93 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
17 Chapman, Stephen SO-2 Eastern 9.07 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
18 Schott, Andrew SO-2 Messiah 9.09 SU Invitational Feb 15, 2020
19 Steele, Bryce SO-2 Misericordia 9.15 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
20 Williams , Mike SR-4 Messiah 9.20(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
21 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 9.22 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Rhinehart, Joel SO-2 Messiah 9.23 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
23 Puleo, Caleb JR-3 Messiah 9.31 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
24 Harold, Otis FR-1 Alvernia 9.41 Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
25 Biddinger, Eric FR-1 King's (Pa.) 10.09 Marc Deneault Invitational 2020 Feb 22, 2020
26 Scamardella, Jonathan SO-2 Stevens Institute 10.16 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
27 Lapszynski, Erik FR-1 DeSales 10.44 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Provan , Josiah FR-1 Messiah 10.61(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
29 Schwindt, Alex FR-1 Stevens Institute 10.67 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Miller, Dawsen SO-2 Lebanon Valley 11.49(55) 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
31 Sabo, Alex FR-1 Lebanon Valley 11.62 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
32 Farrell, Kevin FR-1 DeSales 11.94 Sunday Invite Feb 16, 2020
33 Parson, Jake JR-3 Stevenson 12.06 SU Invitational Feb 15, 2020
34 Mcllrath , Ian SO-2 Messiah 12.30(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020

60 Hurdles (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mathews, Laura FR-1 Stevens Institute 8.95 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
2 Wiederrecht, Kathryn JR-3 Messiah 9.22 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
3 Weenink, Nicole SR-4 Eastern 9.24 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
4 Tony, Amanda FR-1 Alvernia 9.28 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
5 Wiederrecht, Taylor SR-4 Messiah 9.32 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Williams, Kristen FR-1 Stevens Institute 9.38 Ramapo College Indoor Opener Jan 17, 2020
7 Harrington, Emily SO-2 King's (Pa.) 9.44 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Pirollo, Susanna JR-3 Alvernia 9.47 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
9 Panek, Rachel JR-3 Stevenson 9.48 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Burkert, Claire SR-4 Widener 9.54 McElligott Invitational Feb 15, 2020
11 Kennedy, Kelsie SR-4 Messiah 9.66(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
12 Gonzalez, Jasmine SO-2 Eastern 9.81 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
13 Billings, Laura JR-3 DeSales 9.89 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Mack, Kiana FR-1 Stevenson 10.05 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
15 Newman, Emily FR-1 Eastern 10.06(55) DuCharme Invitational Feb 23, 2020
16 Simunek, Julianna SO-2 Misericordia 10.09 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
17 Henneforth, Caitlin JR-3 Misericordia 10.17 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
18 Krumpfer, Kristine FR-1 King's (Pa.) 10.25 Upstate Challenge Jan 24, 2020
19 Barnes, Melissa SR-4 Stevens Institute 10.29 Conference Challenge Cup Invite Jan 25, 2020
20 Castellini, Camryn SO-2 Widener 10.30 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
21 Fritzsch, Lauren JR-3 Misericordia 10.31 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 McNamara, Kirstyn JR-3 Lebanon Valley 10.33 Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
23 Dowell, Allie FR-1 DeSales 10.40 Sunday Invite Feb 16, 2020
24 George, Susan FR-1 Stevens Institute 10.44 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
25 Wash, Joelle SO-2 Eastern 10.54 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
26 Paglianite, Amanda SO-2 Misericordia 10.55 NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
27 Forrest, Chelsea SR-4 Albright 10.58(55) 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
28 Zultevicz, Sarah JR-3 King's (Pa.) 10.66 Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
29 Lord, Lindsay SR-4 Misericordia 10.67 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Truax, Madeline JR-3 Alvernia 10.90 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
31 Zuo, Sophia FR-1 Stevens Institute 10.91 Armory Last Chance Feb 21, 2020
32 Davis, Emily JR-3 Delaware Valley 11.10 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
33 Baney, Anne SO-2 Lebanon Valley 11.27 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
34 Fordenbacher, Cara SR-4 Eastern 11.30 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
35 Clark, DeSante FR-1 Eastern 11.37 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
36 Cipriano, Naomi FR-1 Eastern 11.38 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
37 Knoll, Veronika SO-2 Arcadia 11.77 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
38 Vance, Abigail SO-2 Messiah 12.13 Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
39 Ford, Marlie FR-1 Arcadia 12.29(55) 21st Annual ESU DeSchriver Invitational Feb 1, 2020

High Jump (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 McKee, Valiant JR-3 Widener 2.07m 6' 9.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
2 Onyebadi, Clement JR-3 Stevenson 2.00m 6' 6.75" Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
3 Springstead, David FR-1 Stevens Institute 1.92m 6' 3.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
3 Sherrod, Teone FR-1 King's (Pa.) 1.92m 6' 3.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
5 Corbyn, Ben FR-1 Stevens Institute 1.91m 6' 3.25" 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
6 Scamardella, Jonathan SO-2 Stevens Institute 1.90m 6' 2.75" 2020 BU David Hemery Valentine Invitational Feb 14, 2020
7 Finck, Kevin FR-1 Stevens Institute 1.89m 6' 2.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Angelone, Aeden FR-1 Stevens Institute 1.86m 6' 1.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Cekella, Caleb SO-2 Lebanon Valley 1.86m 6' 1.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
10 Ortiz, Bryce SO-2 Widener 1.85m 6' 0.75" Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
11 Fegely, Ivan SO-2 Alvernia 1.81m 5' 11.25" 2020 TCNJ Lions Indoor Invitational Jan 11, 2020
12 Loehr, Adam SO-2 Alvernia 1.80m 5' 10.75" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Shoff, Robert SO-2 Lebanon Valley 1.80m 5' 10.75" Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
14 Schott, Andrew SO-2 Messiah 1.78m 5' 10" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Wildermuth, Evan JR-3 Eastern 1.78m 5' 10" 2020 Moravian College Indoor Meet Jan 18, 2020
16 Schwindt, Alex FR-1 Stevens Institute 1.77m 5' 9.75" Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
17 Elewa-Gidado, Oluwatoni FR-1 Widener 1.75m 5' 8.75" McElligott Invitational Feb 15, 2020
17 Case, Ritchie JR-3 Stevenson 1.75m 5' 8.75" Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
19 Sabo, Alex FR-1 Lebanon Valley 1.74m 5' 8.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
20 Fenstermacher, Brett SO-2 Arcadia 1.73m 5' 8" 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020
21 Lapszynski, Erik FR-1 DeSales 1.71m 5' 7.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Williams, Jeremiah FR-1 Stevenson 1.70m 5' 7" Kaye & JJ Smith Invitational Jan 12, 2020
22 Farrell, Kevin FR-1 DeSales 1.70m 5' 7" 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
24 Puleo, Caleb JR-3 Messiah 1.68m 5' 6" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Nixon, Jonathan FR-1 Eastern 1.68m 5' 6" Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
26 Steele, Bryce SO-2 Misericordia 1.65m 5' 5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
26 Provan , Josiah FR-1 Messiah 1.65m 5' 5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
28 Mcllrath , Ian SO-2 Messiah 1.64m 5' 4.5" 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
29 Miller, Dawsen SO-2 Lebanon Valley 1.63m 5' 4.25" 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
30 Richardson, Myles SR-4 Arcadia 1.58m 5' 2.25" 2020 Collegeville Classic Jan 25, 2020

High Jump (Women)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Wiederrecht, Taylor SR-4 Messiah 1.71m 5' 7.25" Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
2 Garriot, Kelli SO-2 Stevenson 1.64m 5' 4.5" Coach I Open Jan 25, 2020
3 Engle, Hayley SO-2 Misericordia 1.62m 5' 3.75" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
3 Sheerer, Abigail SR-4 Widener 1.62m 5' 3.75" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
5 Newport, Caitlyn SR-4 Eastern 1.59m 5' 2.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
6 Henneforth, Caitlin JR-3 Misericordia 1.58m 5' 2.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
7 Berry, Le'June FR-1 Misericordia 1.53m 5' 0.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
8 Zultevicz, Sarah JR-3 King's (Pa.) 1.52m 4' 11.75" Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
8 Bartels, Ashley FR-1 Lebanon Valley 1.52m 4' 11.75" 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
10 Walker, Jaelynn JR-3 Albright 1.51m 4' 11.5" Mini-Dip Invitational @ F&M Jan 31, 2020
11 Pirollo, Susanna JR-3 Alvernia 1.50m 4' 11" SU Invitational Feb 15, 2020
12 Gourley, Emily SO-2 Messiah 1.49m 4' 10.5" Golden Wolves Rust Buster Dec 7, 2019
12 Castellini, Camryn SO-2 Widener 1.49m 4' 10.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14 Faloon, Olivia SR-4 Lebanon Valley 1.47m 4' 9.75" 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
14 Barreto, Ciara FR-1 Eastern 1.47m 4' 9.75" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
16 Davis, Alyssa SO-2 Stevens Institute 1.45m 4' 9" 2019 TCNJ Indoor Open Dec 7, 2019
16 Mitchell, Jordan JR-3 Stevenson 1.45m 4' 9" Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
18 Panek, Rachel JR-3 Stevenson 1.44m 4' 8.75" Bison Open and Multi Jan 31, 2020
19 Hoover, Chaslin FR-1 Alvernia 1.43m 4' 8.25" Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
19 Wash, Joelle SO-2 Eastern 1.43m 4' 8.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
19 Harrington, Emily SO-2 King's (Pa.) 1.43m 4' 8.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
22 Glista, Morgan FR-1 Arcadia 1.42m 4' 7.75" 2020 Frank Colden Invitational Feb 8, 2020
22 Forrest, Chelsea SR-4 Albright 1.42m 4' 7.75" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
24 Osei, Nicole FR-1 Stevenson 1.40m 4' 7" Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
24 Knoll, Veronika SO-2 Arcadia 1.40m 4' 7" 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
26 Dierolf, Kaitlyn JR-3 Misericordia 1.37m 4' 6" Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
27 Cipriano, Naomi FR-1 Eastern 1.35m 4' 5" DuCharme Invitational Feb 23, 2020
27 Howell, Angelica JR-3 Widener 1.35m 4' 5" Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
29 Clark, DeSante FR-1 Eastern 1.34m 4' 4.75" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Vance, Abigail SO-2 Messiah 1.31m 4' 3.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Fordenbacher, Cara SR-4 Eastern 1.31m 4' 3.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
30 Baney, Anne SO-2 Lebanon Valley 1.31m 4' 3.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
33 Bobak, Chantell SO-2 Widener 1.30m 4' 3.25" Haverford Quad Meet Jan 30, 2020
33 Elliott, Alexa FR-1 Delaware Valley 1.30m 4' 3.25" Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020
35 Davis, Emily JR-3 Delaware Valley 1.20m 3' 11.25" Plex Shootout at Alvernia University Feb 8, 2020

Pole Vault (Men)

Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Dionne, Ethan JR-3 Eastern 4.60m 15' 1" Princeton New Year's Invitational Dec 7, 2019
2 Rama, Enis SO-2 Stevens Institute 4.50m 14' 9" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
3 Accardi, Andy SR-4 Stevens Institute 4.43m 14' 6.25" AARTFC Indoor Track & Field Championships Mar 6, 2020
4 Zehr, Josiah FR-1 Messiah 4.42m 14' 6" Coach I Open Jan 25, 2020
5 Re, Nicolas SO-2 Stevens Institute 4.25m 13' 11.25" Armory Last Chance Feb 21, 2020
6 Brownstein, Jesse SR-4 Lebanon Valley 4.20m 13' 9.25" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
7 Miller, Elliot SR-4 Lebanon Valley 4.10m 13' 5.25" 2020 Lebanon Valley Indoor College Meet Jan 17, 2020
7 Miller, Dawsen SO-2 Lebanon Valley 4.10m 13' 5.25" Diplomat Open @ Franklin & Marshall Dec 7, 2019
9 Christner, Caleb JR-3 Messiah 4.05m 13' 3.5" Orange and Maroon Classic and Multi Jan 17, 2020
10 Springstead, David FR-1 Stevens Institute 3.95m 12' 11.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
11 Nilsen, Timothy JR-3 Widener 3.90m 12' 9.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
12 Miller, Clayton SO-2 Messiah 3.81m 12' 6" 2020 Kutztown Last Chance Qualifier Feb 21, 2020
13 Emolo, Patrick SO-2 DeSales 3.80m 12' 5.5" Lehigh Fast Times Before Finals Dec 6, 2019
14 Schwindt, Alex FR-1 Stevens Institute 3.75m 12' 3.5" Middle Atlantic Conference Indoor Track & Field Championship Feb 28, 2020
14