OAC Indoor Performance List

ICON KEY:OAC
DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

60 Meters (Men)

OAC   7.29
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Ward, Deven JR-3 John Carroll 6.92 YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
2 Dean, Nate SO-2 Ohio Northern 6.99 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
3 Storm, Jared FR-1 Mount Union 7.03 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
3 Stoll, Dan SR-4 Heidelberg 7.03(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
5 Febus, Cwinn SR-4 Otterbein 7.07(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Shadie, Kendall JR-3 Mount Union 7.08(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
6 Boales, Tyler SO-2 Otterbein 7.08 Steemer Showcase Feb 22, 2020
8 Munchick, Zack SO-2 Mount Union 7.09 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
9 Phillips, Ladedrick SO-2 Mount Union 7.11 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
9 Johnson, Michael JR-3 John Carroll 7.11 YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
11 Berry, Brandon FR-1 Ohio Northern 7.12(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Leeper, Alex JR-3 Mount Union 7.14 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
13 Doyle, Mick FR-1 John Carroll 7.16(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
14 Klauke, Cameron FR-1 John Carroll 7.18(55) Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
14 Snow, Hayden SR-4 John Carroll 7.18 YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
16 Williamson, Robbie SO-2 Mount Union 7.24 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
17 Sallee, A.J. SO-2 Marietta 7.27(55) Marietta Open Jan 11, 2020
17 Goodman, Ja'Lin FR-1 Muskingum 7.27 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
19 McVicker, Andrew FR-1 Mount Union 7.28 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
19 Tijerina, Larryjose FR-1 Baldwin Wallace 7.28 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
19 Walker, Jordan FR-1 John Carroll 7.28 Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
19 Ransom, Brandon SO-2 Mount Union 7.28 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
23 Paris, Noah SO-2 Heidelberg 7.30(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Perry, Josh SR-4 Mount Union 7.30 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
25 Ervin II, James SO-2 Heidelberg 7.32 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
26 Sousa, Vini FR-1 Ohio Northern 7.34 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
27 Koch, Aaron SR-4 Wilmington (Ohio) 7.35 Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
27 Britt, Malik JR-3 Mount Union 7.35(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
29 Cornett, Gibson FR-1 Mount Union 7.37 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
29 Kopchak, Drew SO-2 Baldwin Wallace 7.37(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
31 Coleman, Brody FR-1 Mount Union 7.38 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
32 Adkins, JB FR-1 Capital 7.39 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
33 Queen, Max FR-1 Wilmington (Ohio) 7.40 Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
33 Adehe, Selorm FR-1 Ohio Northern 7.40 Steemer Showcase Feb 22, 2020
33 Kadlubowski, Branden FR-1 Ohio Northern 7.40 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
33 McKee, Noah SR-4 Ohio Northern 7.40 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
37 Bost-Floyd, Jordan FR-1 Otterbein 7.41 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
37 Jarzab, Matt FR-1 Otterbein 7.41 Steemer Showcase Feb 22, 2020
37 Conlon, Mackenzie SR-4 Otterbein 7.41 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
37 Burns, Logan SO-2 Mount Union 7.41(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
41 Mihalic, Braedyn FR-1 Marietta 7.42(55) Pioneer Open Jan 18, 2020
42 Penley, Masen FR-1 Heidelberg 7.43 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
43 McGill, Sean SR-4 Ohio Northern 7.45 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
44 McCullough, Colin JR-3 Ohio Northern 7.46 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
45 Knaub, Adam SR-4 Wilmington (Ohio) 7.48 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
46 Clark, Shadaryll FR-1 Baldwin Wallace 7.50 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
47 Hunter, Chase FR-1 Ohio Northern 7.53 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
47 Klopfenstein, Eric SR-4 Marietta 7.53(55) Marietta Open Jan 11, 2020
49 Kishmarton, Daniel FR-1 Baldwin Wallace 7.57 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
50 Schaub, Chayce FR-1 Heidelberg 7.58 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
50 Hailey, Tobias FR-1 Wilmington (Ohio) 7.58 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
52 Bannister, Jaylen FR-1 Heidelberg 7.59 Steemer Showcase Feb 22, 2020
53 Johnston, Aaron SO-2 Muskingum 7.60(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
54 Johnson, Jaymirr FR-1 Wilmington (Ohio) 7.61 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
54 Fox, Adam SR-4 Muskingum 7.61(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
56 Edwards, Isaiah FR-1 Mount Union 7.63 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
57 Vaughn, Zachary SR-4 Ohio Northern 7.65 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
57 Tientcheu, Yvan FR-1 Wilmington (Ohio) 7.65 Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
57 Rex, Brandon FR-1 Capital 7.65 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
60 Daniello, Garrett JR-3 Mount Union 7.66 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
60 Mayer, Grant FR-1 Wilmington (Ohio) 7.66 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
62 Adkins, Zach FR-1 Ohio Northern 7.68 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
63 Tumlin, Brandon FR-1 Wilmington (Ohio) 7.70 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
64 McCartney, Daniel SO-2 Marietta 7.73(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
65 Lloyd, Owen JR-3 Ohio Northern 7.80 Steemer Showcase Feb 22, 2020
66 Fullmer, Andy FR-1 Capital 7.82 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
67 Roseberry, Seth FR-1 Muskingum 7.84 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
68 Broyles, Sheldon SO-2 Muskingum 7.87 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020
69 St. Clair, Noah SO-2 Muskingum 7.92(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
70 Salzgeber, Ryan FR-1 Ohio Northern 7.96 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
71 Strickland, Cameron FR-1 Muskingum 7.98 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
72 Riley, Justin FR-1 Heidelberg 8.06 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
73 Lawson, Sherman FR-1 Baldwin Wallace 8.08(55) Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
74 Lawton, Madison FR-1 Muskingum 8.33(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
75 Coad, Jeremy SO-2 Baldwin Wallace 8.70(55) Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020

60 Meters (Women)

OAC   8.38
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Cannata, Lucia SO-2 John Carroll 7.70 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
2 Wayt, Kenadee FR-1 Mount Union 7.80 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
3 Anthony, Taylor FR-1 John Carroll 7.81 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
4 Rencher, Destinee FR-1 Otterbein 7.82 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
5 Johnson, Sara SO-2 John Carroll 7.84 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
6 Silva, Kayla SO-2 Ohio Northern 7.86(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Dennison, Gracie SO-2 Otterbein 7.87 Steemer Showcase Feb 22, 2020
8 Johnson, Daijana SR-4 Mount Union 7.94(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Hayes, Arinn SO-2 Heidelberg 7.97 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
10 Eisenbraun, Mariah JR-3 Mount Union 8.00 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
10 Coleman, Ariana FR-1 Heidelberg 8.00 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
12 Grove, Kelsey SR-4 Heidelberg 8.03 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
13 Baumgartner, Lydia FR-1 Otterbein 8.04 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
14 Adams, Rachael SR-4 John Carroll 8.05(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Arp, Cortni JR-3 Mount Union 8.06 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
16 Lavey, Taylor SR-4 Ohio Northern 8.09 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
17 Ryan, Sydney FR-1 John Carroll 8.16 Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
18 Kahn, Hannah SR-4 Mount Union 8.19 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
19 Novotny, Oksana FR-1 Baldwin Wallace 8.20(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Dean, Auquay FR-1 Mount Union 8.21 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
21 DeLuca, Maria JR-3 John Carroll 8.25 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
22 Bogunovich, Lily SO-2 Mount Union 8.28 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
23 Norden, Emily SO-2 Ohio Northern 8.30 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
23 Phoennik, Courtney JR-3 John Carroll 8.30 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
23 Warner, Raquel SR-4 Otterbein 8.30 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
26 Pratt, Carlie FR-1 Mount Union 8.31 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
27 Oswald, Jalyn FR-1 Mount Union 8.32(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
27 Powers, Olivia SO-2 Mount Union 8.32 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
29 Bishop, Audrey SO-2 Mount Union 8.35 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
30 Aveni, Bri SO-2 Mount Union 8.36(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
31 Huntley, Ashley FR-1 Mount Union 8.37 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
32 Lee, Tashe FR-1 Otterbein 8.39 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
33 Howard, Aamirah SR-4 Mount Union 8.40 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
34 Savage, Ragan FR-1 Muskingum 8.44 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
35 Rivera, Eva SO-2 Mount Union 8.47(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
36 Rankin, Arielle FR-1 Muskingum 8.48 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
37 Double, Mary JR-3 Muskingum 8.52(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
37 Manivanh, Taylor SR-4 Capital 8.52(55) Pioneer Open Jan 18, 2020
39 Kobuszewski, Kaitlin JR-3 Marietta 8.54 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
40 Thut, Lindsay SR-4 Mount Union 8.55 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
41 Hayes, Ayanna JR-3 Heidelberg 8.56 Steemer Showcase Feb 22, 2020
42 Hall, Alexis FR-1 Muskingum 8.65 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020
43 Day, Tamsin JR-3 Otterbein 8.77 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
44 Pack, Hannah FR-1 Baldwin Wallace 8.81 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
45 Kramer, Kimberly SO-2 Ohio Northern 8.83 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
46 Dietz, Madison SO-2 Wilmington (Ohio) 8.84(55) Pioneer Open Jan 18, 2020
47 Guiley, Heather SO-2 Baldwin Wallace 8.90(55) Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
48 Mills, Macey SO-2 Muskingum 8.93 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
48 Fieseler, Emily FR-1 Muskingum 8.93 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020
50 Sirianni, Jenna FR-1 Baldwin Wallace 8.99(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
51 Blais, Amanda SR-4 Otterbein 9.03 Steemer Showcase Feb 22, 2020
52 Houshel, Miranda FR-1 Muskingum 9.30(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019

200 Meters (Men)

OAC   23.45
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Ward, Deven JR-3 John Carroll 22.05 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Dean, Nate SO-2 Ohio Northern 22.09 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Stoll, Dan SR-4 Heidelberg 22.10 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
4 Febus, Cwinn SR-4 Otterbein 22.43# Steemer Showcase Feb 22, 2020
5 Storm, Jared FR-1 Mount Union 22.44 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Dimon, Alex JR-3 Marietta 22.47 Marietta Open Jan 11, 2020
7 Campbell, Dylon SO-2 Mount Union 22.53 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 Boales, Tyler SO-2 Otterbein 22.71 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
9 Munchick, Zack SO-2 Mount Union 22.77 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Troyer, Connor SR-4 Mount Union 22.82 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
11 Roth, James SR-4 Mount Union 22.83 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
12 Gill, Tyler SO-2 Mount Union 22.88 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
13 Doyle, Mick FR-1 John Carroll 22.93 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
14 Forney, Nathan SR-4 Otterbein 22.98 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
15 Zahren, Mark SO-2 John Carroll 23.12# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
16 Klauke, Cameron FR-1 John Carroll 23.14# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
17 Phillips, Ladedrick SO-2 Mount Union 23.15# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
17 McBride, Matt FR-1 Mount Union 23.15 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
19 Sipes, Tanner SR-4 Otterbein 23.24# Steemer Showcase Feb 22, 2020
20 Johnson, Michael JR-3 John Carroll 23.25# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
21 Digby, A.J. SR-4 Mount Union 23.40 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
22 Kesler, Hunter FR-1 Ohio Northern 23.44 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
23 Troyer, Carson JR-3 Mount Union 23.50 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
24 McVicker, Andrew FR-1 Mount Union 23.54 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
25 Sallee, A.J. SO-2 Marietta 23.56 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
26 Paris, Noah SO-2 Heidelberg 23.57 Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
27 Rennette, Michael SO-2 Otterbein 23.62 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
28 Williams, Cole SO-2 Capital 23.65 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
29 McCullough, Colin JR-3 Ohio Northern 23.67 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
29 Koch, Aaron SR-4 Wilmington (Ohio) 23.67 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
29 Kadlubowski, Branden FR-1 Ohio Northern 23.67 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
32 Tijerina, Larryjose FR-1 Baldwin Wallace 23.70 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
33 Goodman, Ja'Lin FR-1 Muskingum 23.75 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
34 Scheiderer, Zane SO-2 Otterbein 23.79 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
35 Conlon, Mackenzie SR-4 Otterbein 23.80 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
36 Bost-Floyd, Jordan FR-1 Otterbein 23.82# Steemer Showcase Feb 22, 2020
37 Cornett, Gibson FR-1 Mount Union 23.83 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
38 Plant, Mason SR-4 Mount Union 23.87# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
39 Snow, Hayden SR-4 John Carroll 23.90# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
40 Fogle, Bobby JR-3 John Carroll 23.92# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
41 Berry, Brandon FR-1 Ohio Northern 23.93 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
42 Sousa, Vini FR-1 Ohio Northern 24.00 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
42 Adkins, JB FR-1 Capital 24.00 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
44 Schaub, Chayce FR-1 Heidelberg 24.02 2020 Findlay Open (College) Jan 11, 2020
45 Stevens, Brandon FR-1 Baldwin Wallace 24.05 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
46 Wilson, Kelly FR-1 Capital 24.07 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
47 Mihalic, Braedyn FR-1 Marietta 24.08 Pioneer Open Jan 18, 2020
48 Eskra, Joseph SO-2 Capital 24.09 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
49 Queen, Max FR-1 Wilmington (Ohio) 24.11 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
50 Kopchak, Drew SO-2 Baldwin Wallace 24.16 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
51 Klopfenstein, Eric SR-4 Marietta 24.18 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
52 Griffith, Ethan JR-3 Mount Union 24.22 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
53 Adehe, Selorm FR-1 Ohio Northern 24.26 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
54 Jarzab, Matt FR-1 Otterbein 24.34 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
55 Burkhammer, Alexander FR-1 Baldwin Wallace 24.36 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
56 Walker, Jordan FR-1 John Carroll 24.44# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
57 McGill, Sean SR-4 Ohio Northern 24.48 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
58 Johnston, Aaron SO-2 Muskingum 24.55 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
59 Goodwin, Willis FR-1 John Carroll 24.69# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
60 Engram, Cincere SO-2 Otterbein 24.73 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
61 Daniello, Garrett JR-3 Mount Union 24.77 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
62 Gill, Nick SO-2 Mount Union 24.83# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
63 Broyles, Sheldon SO-2 Muskingum 24.91 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
64 Kishmarton, Daniel FR-1 Baldwin Wallace 24.95 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
65 Robershaw, Jacob FR-1 Baldwin Wallace 25.01 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
66 Vaughn, Zachary SR-4 Ohio Northern 25.09 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
67 Gilmore, Anthony FR-1 Wilmington (Ohio) 25.17 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
68 Johnson, Jaymirr FR-1 Wilmington (Ohio) 25.18 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
69 Lloyd, Owen JR-3 Ohio Northern 25.19 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
70 Rex, Brandon FR-1 Capital 25.29 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
71 Roseberry, Seth FR-1 Muskingum 25.41 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
72 Mayer, Grant FR-1 Wilmington (Ohio) 25.45 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
73 Shaffer, Benny SO-2 Mount Union 25.59# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
74 Tumlin, Brandon FR-1 Wilmington (Ohio) 25.72# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
75 Hostetler, Ryan FR-1 Mount Union 25.73 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
76 Shephard, Gallant FR-1 Wilmington (Ohio) 26.04 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
77 Salzgeber, Ryan FR-1 Ohio Northern 26.05 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
78 Hunter, Chase FR-1 Ohio Northern 26.11 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
79 Mangan, James SO-2 John Carroll 26.14 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
80 Tientcheu, Yvan FR-1 Wilmington (Ohio) 26.16 Pioneer Open Jan 18, 2020
80 Saunders, Cade JR-3 Ohio Northern 26.16 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
82 Lawson, Sherman FR-1 Baldwin Wallace 26.86 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
83 Strickland, Cameron FR-1 Muskingum 26.97 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
84 Kiley, Ryan FR-1 John Carroll 27.05 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
85 McIntyre, Connor JR-3 John Carroll 27.18 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
86 Combs, Dylan SO-2 Wilmington (Ohio) 27.79# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020

200 Meters (Women)

OAC   27.77
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Cannata, Lucia SO-2 John Carroll 25.28 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Arp, Cortni JR-3 Mount Union 26.00 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Wayt, Kenadee FR-1 Mount Union 26.06 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
4 Grove, Kelsey SR-4 Heidelberg 26.08 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
5 Silva, Kayla SO-2 Ohio Northern 26.13 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Warner, Raquel SR-4 Otterbein 26.16 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Anthony, Taylor FR-1 John Carroll 26.24 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
8 Donley, Micah FR-1 Mount Union 26.26 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
9 Johnson, Sara SO-2 John Carroll 26.41 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Adams, Rachael SR-4 John Carroll 26.44 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
11 Bogunovich, Lily SO-2 Mount Union 26.47 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
12 Baumgartner, Lydia FR-1 Otterbein 26.55 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Hayes, Arinn SO-2 Heidelberg 26.55 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
14 Gibbins, Kennady SO-2 Mount Union 26.68 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Dennison, Gracie SO-2 Otterbein 26.69 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Lavey, Taylor SR-4 Ohio Northern 26.76 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
17 Novotny, Oksana FR-1 Baldwin Wallace 26.82 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
18 Rencher, Destinee FR-1 Otterbein 26.88# Steemer Showcase Feb 22, 2020
19 Acosta, Hailey SR-4 Otterbein 27.00 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
20 Ryan, Sydney FR-1 John Carroll 27.03# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
21 Phoennik, Courtney JR-3 John Carroll 27.04# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
22 Hale, Autumn SO-2 John Carroll 27.15 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
23 Cupp, Taylor FR-1 Mount Union 27.18 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
24 Powers, Olivia SO-2 Mount Union 27.19 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
25 Eisenbraun, Mariah JR-3 Mount Union 27.24 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
26 Schwarzbek, Allison SR-4 Heidelberg 27.46 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
27 Smeltzer, Mary Claire SO-2 John Carroll 27.48# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
28 Stocker, Sabrina JR-3 Mount Union 27.61 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
29 Dean, Auquay FR-1 Mount Union 27.65 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
30 Huntley, Ashley FR-1 Mount Union 27.66 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
31 Coleman, Ariana FR-1 Heidelberg 27.71 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
32 Lee, Tashe FR-1 Otterbein 27.75# Steemer Showcase Feb 22, 2020
33 Norden, Emily SO-2 Ohio Northern 27.76 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
33 DeLuca, Maria JR-3 John Carroll 27.76 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
35 Henderson, Julia FR-1 Mount Union 27.77 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
36 Thut, Lindsay SR-4 Mount Union 27.81 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
37 Howard, Aamirah SR-4 Mount Union 27.82 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
38 Oswald, Jalyn FR-1 Mount Union 28.12 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
39 Morris, Amy JR-3 John Carroll 28.24 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
40 Burke, Emma SR-4 Wilmington (Ohio) 28.27# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
41 Pratt, Carlie FR-1 Mount Union 28.42 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
42 McCluer, Sydney SR-4 Ohio Northern 28.43# Steemer Showcase Feb 22, 2020
43 Carey, Megan SO-2 Otterbein 28.44 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
44 Allen, Ky'le JR-3 Baldwin Wallace 28.45 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
45 Hayes, Ayanna JR-3 Heidelberg 28.50# Steemer Showcase Feb 22, 2020
46 Gifford, Coree SO-2 Otterbein 28.51 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
47 Bean, Olivia FR-1 Heidelberg 28.56 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
48 Rankin, Arielle FR-1 Muskingum 28.76 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
49 Fields, Sidney SO-2 Wilmington (Ohio) 28.79# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
50 DeWitt, Stella JR-3 Ohio Northern 28.85 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
51 Detmer, Mackenzie SO-2 Ohio Northern 29.00# Steemer Showcase Feb 22, 2020
52 Savage, Ragan FR-1 Muskingum 29.03 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
53 Abbitt, Tomea SO-2 Heidelberg 29.09 Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
54 McIntosh, Melinda SR-4 Ohio Northern 29.15# Steemer Showcase Feb 22, 2020
55 Rhodes, Cheyenne SR-4 Wilmington (Ohio) 29.21# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
56 Double, Mary JR-3 Muskingum 29.48 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
57 Van Hoose, Ashley FR-1 Marietta 29.72 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
58 Kramer, Kimberly SO-2 Ohio Northern 29.80 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
59 Hall, Alexis FR-1 Muskingum 29.95 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
60 Gibson, Miranda JR-3 Wilmington (Ohio) 29.96# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
61 Dietz, Madison SO-2 Wilmington (Ohio) 30.03# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
62 Bailey, Lorna FR-1 Capital 30.04 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
63 Neville, Spencer SO-2 Muskingum 30.05 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
64 Guiley, Heather SO-2 Baldwin Wallace 30.46 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
65 Campbell, Madi FR-1 Capital 30.55 Pioneer Open Jan 18, 2020
66 Cox, Keva JR-3 Wilmington (Ohio) 30.67# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
67 Fieseler, Emily FR-1 Muskingum 30.70 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
68 Siders, Andrea FR-1 Muskingum 30.89 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
69 Mills, Macey SO-2 Muskingum 30.90 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
70 Kaiser, Jenna FR-1 Baldwin Wallace 31.16 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
71 Sirianni, Jenna FR-1 Baldwin Wallace 31.26 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
72 Larotonda, Amber JR-3 Wilmington (Ohio) 31.33 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
73 Smith, Louisa JR-3 Muskingum 31.75 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
74 Frattali, Ashley FR-1 Muskingum 31.79 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
75 Saxton, Kelsey FR-1 Muskingum 32.07 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
76 Houshel, Miranda FR-1 Muskingum 32.32 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
77 McCarty, Bella FR-1 Capital 32.84 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020

400 Meters (Men)

OAC   52.85
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Digby, A.J. SR-4 Mount Union 49.35 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
2 Roth, James SR-4 Mount Union 49.37 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
3 Storm, Jared FR-1 Mount Union 49.38 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
4 McBride, Matt FR-1 Mount Union 49.43 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
5 Stoll, Dan SR-4 Heidelberg 49.49 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
6 Dean, Nate SO-2 Ohio Northern 49.69 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Dimon, Alex JR-3 Marietta 49.85 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
8 Campbell, Dylon SO-2 Mount Union 49.93 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Gill, Tyler SO-2 Mount Union 50.08 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 DeVaughn, Montrell FR-1 Mount Union 50.14 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
11 Clark, Garrett SO-2 John Carroll 50.16# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
12 Forney, Nathan SR-4 Otterbein 50.60 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
13 Fogle, Bobby JR-3 John Carroll 51.43# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
14 Phillips, Isaac JR-3 Mount Union 51.67 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
15 Sipes, Tanner SR-4 Otterbein 51.79 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
16 Zahren, Mark SO-2 John Carroll 51.99# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
17 Milem, Mitchell SR-4 Mount Union 52.00# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
18 Rennette, Michael SO-2 Otterbein 52.11 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
19 Kesler, Hunter FR-1 Ohio Northern 52.13# Steemer Showcase Feb 22, 2020
20 Momeyer, Josh FR-1 Mount Union 52.34 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
21 Moser, Jacob FR-1 Mount Union 52.37 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
22 Kadlubowski, Branden FR-1 Ohio Northern 52.57 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
23 Griffith, Ethan JR-3 Mount Union 52.74 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
24 McCullough, Colin JR-3 Ohio Northern 52.87 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
25 Williams, Cole SO-2 Capital 52.89 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
26 Burkhammer, Alexander FR-1 Baldwin Wallace 52.96 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
27 Walker, Tyler SO-2 Marietta 53.13 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
28 Church, Joseph FR-1 Otterbein 53.32 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
29 Conlon, Mackenzie SR-4 Otterbein 53.35 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
30 Koch, Aaron SR-4 Wilmington (Ohio) 53.46# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
31 Stevens, Brandon FR-1 Baldwin Wallace 54.06 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
32 Dennis, Cullen FR-1 Marietta 54.18 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
33 Scheiderer, Zane SO-2 Otterbein 54.28 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
34 Nanik, Colton FR-1 Ohio Northern 54.33# Steemer Showcase Feb 22, 2020
35 Shaffer, Benny SO-2 Mount Union 54.97 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
36 Wilson, Kelly FR-1 Capital 55.04 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
37 Hatfield, Alan FR-1 Otterbein 55.62 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
38 Robershaw, Jacob FR-1 Baldwin Wallace 55.77 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
39 Hostetler, Ryan FR-1 Mount Union 55.80 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
40 Daniello, Garrett JR-3 Mount Union 55.90 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
41 Skolosh, Logan SR-4 Muskingum 56.02 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
42 Bost-Floyd, Jordan FR-1 Otterbein 56.05# Steemer Showcase Feb 22, 2020
43 Benny, Cody SR-4 Ohio Northern 56.21 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
44 Debolt, Eric FR-1 Marietta 56.58 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
45 Fullmer, Andy FR-1 Capital 56.67 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
46 Broyles, Sheldon SO-2 Muskingum 57.42 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
47 Booze, Christian SO-2 Ohio Northern 57.43 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
48 Chatfield, Bailey FR-1 Otterbein 57.78 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
49 Shephard, Gallant FR-1 Wilmington (Ohio) 58.77# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
50 Muncie, James SO-2 Muskingum 1:00.03 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
51 Rosuchival, Dominic FR-1 John Carroll 1:00.24# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019

400 Meters (Women)

OAC   1:04.45
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Acosta, Hailey SR-4 Otterbein 58.57 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Warner, Raquel SR-4 Otterbein 59.02 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Arp, Cortni JR-3 Mount Union 59.20 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Bogunovich, Lily SO-2 Mount Union 59.64 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
5 Donley, Micah FR-1 Mount Union 59.81# NYC DIII Invitational Jan 31, 2020
6 Powers, Olivia SO-2 Mount Union 59.95 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Hale, Autumn SO-2 John Carroll 1:00.12# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
8 Gifford, Coree SO-2 Otterbein 1:00.90 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
9 Henderson, Julia FR-1 Mount Union 1:01.27 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
10 Kowalewicz, Gina JR-3 Otterbein 1:01.39# Steemer Showcase Feb 22, 2020
11 Miller, Hailey JR-3 Mount Union 1:01.56 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Cupp, Taylor FR-1 Mount Union 1:01.64 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
13 Schwarzbek, Allison SR-4 Heidelberg 1:02.26 Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
14 Smeltzer, Mary Claire SO-2 John Carroll 1:02.43# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
15 Thut, Lindsay SR-4 Mount Union 1:02.65 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
16 Borges, Hailey FR-1 Baldwin Wallace 1:03.00 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
17 Waters, Calista JR-3 Mount Union 1:03.09 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
18 Morris, Amy JR-3 John Carroll 1:03.39# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
19 Huntley, Ashley FR-1 Mount Union 1:03.83 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
20 Burke, Emma SR-4 Wilmington (Ohio) 1:03.88 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
21 Howard, Aamirah SR-4 Mount Union 1:04.07 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
22 Hughes, Emily FR-1 Ohio Northern 1:04.66 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
23 Amoroso, Jamie SR-4 John Carroll 1:04.83 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
24 Norden, Emily SO-2 Ohio Northern 1:05.04 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
25 Tanriverdi, Gizem SO-2 Ohio Northern 1:05.15 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
26 Terranova, Michaelina SO-2 Mount Union 1:05.16 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
27 Vinci, Natalie SO-2 Baldwin Wallace 1:05.17 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
28 Fields, Sidney SO-2 Wilmington (Ohio) 1:05.25# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
29 Novotny, Oksana FR-1 Baldwin Wallace 1:05.26 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
30 Rhodes, Cheyenne SR-4 Wilmington (Ohio) 1:05.35# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
31 Cox, Willow FR-1 Capital 1:05.42 2020 Findlay Open (College) Jan 11, 2020
32 Gibson, Miranda JR-3 Wilmington (Ohio) 1:05.57# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
33 Detmer, Mackenzie SO-2 Ohio Northern 1:05.90 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
34 Abbitt, Tomea SO-2 Heidelberg 1:06.04 Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
35 Stroncek, Tia FR-1 Mount Union 1:06.30 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
36 Quinter, Olivia SR-4 Capital 1:06.80 Pioneer Open Jan 18, 2020
37 Van Hoose, Ashley FR-1 Marietta 1:06.82 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
38 Double, Mary JR-3 Muskingum 1:07.18 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
39 Neville, Spencer SO-2 Muskingum 1:07.49 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
40 Vigrass, Rory SO-2 John Carroll 1:08.14# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
41 Larotonda, Amber JR-3 Wilmington (Ohio) 1:09.16 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
42 Kaiser, Jenna FR-1 Baldwin Wallace 1:10.17 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
43 Siders, Andrea FR-1 Muskingum 1:10.67 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
44 Guiley, Heather SO-2 Baldwin Wallace 1:11.64 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
45 Bryant, Nicole FR-1 Otterbein 1:12.86 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
46 Saxton, Kelsey FR-1 Muskingum 1:15.32 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
47 Gauch, Abbi SO-2 Muskingum 1:16.49 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020

500 Meters (Men)

OAC   1:11.54
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 McBride, Matt FR-1 Mount Union 1:04.63 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Digby, A.J. SR-4 Mount Union 1:04.64 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 DeVaughn, Montrell FR-1 Mount Union 1:05.38 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Forney, Nathan SR-4 Otterbein 1:05.48 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
5 Sipes, Tanner SR-4 Otterbein 1:07.81# Steemer Showcase Feb 22, 2020
6 Milem, Mitchell SR-4 Mount Union 1:08.14 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
7 Campbell, Dylon SO-2 Mount Union 1:08.17 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
8 Moser, Jacob FR-1 Mount Union 1:08.43 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Knoch, Justin FR-1 Mount Union 1:08.66# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
10 Phillips, Isaac JR-3 Mount Union 1:08.72 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Momeyer, Josh FR-1 Mount Union 1:08.76 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Walker, Tyler SO-2 Marietta 1:09.15 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Engram, Cincere SO-2 Otterbein 1:09.42 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
14 Chavarria, Michael SR-4 Mount Union 1:09.45 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
15 Justus, Zach FR-1 Baldwin Wallace 1:09.49 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
16 Conlon, Mackenzie SR-4 Otterbein 1:09.53# Steemer Showcase Feb 22, 2020
17 McClain, Mitchell JR-3 Otterbein 1:09.80# Steemer Showcase Feb 22, 2020
18 Burkhammer, Alexander FR-1 Baldwin Wallace 1:09.97 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Griffith, Ethan JR-3 Mount Union 1:10.08 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
20 Gill, Nick SO-2 Mount Union 1:10.27 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
21 Prather, David SO-2 Baldwin Wallace 1:10.30 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Zahren, Mark SO-2 John Carroll 1:10.66 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
23 Phillips, Blake FR-1 Mount Union 1:10.81 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
24 Pierson, Ian SO-2 John Carroll 1:11.32 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
25 Shaffer, Benny SO-2 Mount Union 1:11.64 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
26 Mangan, James SO-2 John Carroll 1:11.97 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
27 Skolosh, Logan SR-4 Muskingum 1:12.56 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
28 Ernest, Gabe SO-2 John Carroll 1:12.86 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
29 Hostetler, Ryan FR-1 Mount Union 1:13.19# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
30 Debolt, Eric FR-1 Marietta 1:13.36 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
31 Hatfield, Alan FR-1 Otterbein 1:13.44 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
32 Clydesdale, Jeff SR-4 Wilmington (Ohio) 1:13.81# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
33 Nanik, Colton FR-1 Ohio Northern 1:14.12 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
34 McGuire, Patrick SR-4 John Carroll 1:14.62 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
35 Robershaw, Jacob FR-1 Baldwin Wallace 1:15.69 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
36 Murray, Garrison FR-1 Baldwin Wallace 1:16.13 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
37 Chatfield, Bailey FR-1 Otterbein 1:16.81# Steemer Showcase Feb 22, 2020
38 Muncie, James SO-2 Muskingum 1:19.24 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
39 Combs, Dylan SO-2 Wilmington (Ohio) 1:27.33 Pioneer Open Jan 18, 2020

500 Meters (Women)

OAC   1:26.93
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Mason, Sarah SR-4 Mount Union 1:16.59 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Brennan, Kelly SR-4 Baldwin Wallace 1:16.83 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Smeltzer, Mary Claire SO-2 John Carroll 1:19.06 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Wertz, Megan FR-1 Mount Union 1:19.48 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
5 Kile, Madison JR-3 Baldwin Wallace 1:19.61 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
6 Gifford, Coree SO-2 Otterbein 1:19.77 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Donley, Micah FR-1 Mount Union 1:19.84# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
8 Schwarzbek, Allison SR-4 Heidelberg 1:20.70 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Morris, Amy JR-3 John Carroll 1:20.83 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
10 Cupp, Taylor FR-1 Mount Union 1:21.28 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Thut, Lindsay SR-4 Mount Union 1:21.55 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Kowalewicz, Gina JR-3 Otterbein 1:21.68 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
13 Miller, Hailey JR-3 Mount Union 1:22.81 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
14 Fowler, Katie SR-4 Baldwin Wallace 1:22.90 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
15 Borges, Hailey FR-1 Baldwin Wallace 1:23.48 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
16 Kowalczyk, Gabrielle FR-1 Ohio Northern 1:24.51# Steemer Showcase Feb 22, 2020
17 Waters, Calista JR-3 Mount Union 1:24.59 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
18 Burke, Emma SR-4 Wilmington (Ohio) 1:24.75# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
19 Rogiers, Allison SR-4 Otterbein 1:25.08 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
20 Tanriverdi, Gizem SO-2 Ohio Northern 1:25.32# Steemer Showcase Feb 22, 2020
21 Routhier, Madeleine SR-4 Ohio Northern 1:25.33# Steemer Showcase Feb 22, 2020
22 Costanzo, Allison FR-1 Capital 1:25.53 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
23 McIntosh, Melinda SR-4 Ohio Northern 1:26.07 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
24 Quinter, Olivia SR-4 Capital 1:26.52 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
25 Rhodes, Cheyenne SR-4 Wilmington (Ohio) 1:27.13 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
26 Stroncek, Tia FR-1 Mount Union 1:27.77 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
27 Hughes, Emily FR-1 Ohio Northern 1:30.02 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
28 Vipperman, Brooke SO-2 Otterbein 1:30.17 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
29 Larotonda, Amber JR-3 Wilmington (Ohio) 1:30.56# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
30 Neville, Spencer SO-2 Muskingum 1:32.12 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
31 Bryant, Nicole FR-1 Otterbein 1:33.95 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
32 Deiotte, Mikayla SO-2 Muskingum 1:34.33 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
33 Kaiser, Jenna FR-1 Baldwin Wallace 1:37.33 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
34 Hilt, Emily SR-4 Capital 1:37.83 Pioneer Open Jan 18, 2020
35 Snarr, Jordan FR-1 Wilmington (Ohio) 1:46.17 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020

800 Meters (Men)

OAC   2:04.45
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Thompson, Jacob SR-4 Otterbein 1:56.56# Steemer Showcase Feb 22, 2020
2 Pierson, Ian SO-2 John Carroll 1:57.24 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
3 McBride, Matt FR-1 Mount Union 1:58.48 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
4 Shelton, Andrew SR-4 Ohio Northern 1:58.58 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
5 Ernest, Gabe SO-2 John Carroll 1:58.70# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
6 Krabacher, Sam JR-3 Ohio Northern 1:58.80 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
7 Dravenstott, Alan SO-2 Ohio Northern 1:59.95 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
8 Justus, Zach FR-1 Baldwin Wallace 2:00.05 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
9 McGuire, Patrick SR-4 John Carroll 2:00.41# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
10 Knoch, Justin FR-1 Mount Union 2:00.46 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
11 Gill, Tyler SO-2 Mount Union 2:00.60 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
12 McClain, Mitchell JR-3 Otterbein 2:00.73 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
13 Digby, A.J. SR-4 Mount Union 2:00.76 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
14 Probert, Hunter SO-2 Mount Union 2:01.03 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
15 Prather, David SO-2 Baldwin Wallace 2:01.13 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
16 Yackin, Cal FR-1 Otterbein 2:01.21 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
17 Beireis, Gage SO-2 Otterbein 2:01.32 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
18 Bertsch, Taton SO-2 Wilmington (Ohio) 2:01.47 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
19 DeVaughn, Montrell FR-1 Mount Union 2:01.83 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Long, Forrest FR-1 Mount Union 2:02.02# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
21 Wilson, Lane FR-1 Marietta 2:02.03 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
22 Neff, Kyle SR-4 Ohio Northern 2:02.53 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
23 Milem, Mitchell SR-4 Mount Union 2:02.86 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
24 Darby, Jake JR-3 John Carroll 2:02.95 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
25 Green, Jordan JR-3 Ohio Northern 2:03.01 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
26 Lamison, Connor FR-1 Ohio Northern 2:03.18# Steemer Showcase Feb 22, 2020
27 McKean, Dylan JR-3 Ohio Northern 2:03.39 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
28 Daily, Bill SO-2 Otterbein 2:04.08 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
29 Lamison, Riley SR-4 Ohio Northern 2:04.26 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
30 Forney, Nathan SR-4 Otterbein 2:04.30 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
31 Wahlie, John JR-3 Mount Union 2:04.38 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
32 Cyrus, Josh JR-3 Wilmington (Ohio) 2:04.54 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
33 Baker, Patrick SO-2 Ohio Northern 2:04.88 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
34 Hatfield, Alan FR-1 Otterbein 2:04.97# Steemer Showcase Feb 22, 2020
35 Mangan, James SO-2 John Carroll 2:05.20# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
36 Freeman, Dakota SR-4 Heidelberg 2:05.58 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
37 McIntyre, Connor JR-3 John Carroll 2:05.94# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
38 Ventura, Alex JR-3 Mount Union 2:05.98 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
39 Kiley, Ryan FR-1 John Carroll 2:06.00# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
40 Greenman, Hunter SO-2 Heidelberg 2:06.10# Steemer Showcase Feb 22, 2020
41 Vipperman, Seth SR-4 Otterbein 2:06.38 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
42 Juda, Joe SO-2 Baldwin Wallace 2:06.47 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
43 Ishii, Ryunosuke FR-1 Marietta 2:06.49 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
44 Shriver, Noah SO-2 Mount Union 2:06.78 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
45 Tramontano, Alex JR-3 Ohio Northern 2:06.95 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
46 Walits, Liam FR-1 Otterbein 2:07.12 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
47 Wallace, Braeden SO-2 Marietta 2:07.17 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
48 Engram, Cincere SO-2 Otterbein 2:07.25 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
49 Bowden, Clay FR-1 Heidelberg 2:07.29# Steemer Showcase Feb 22, 2020
50 Ryder, Marcus SO-2 Mount Union 2:07.95 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
51 Backus, Joe FR-1 John Carroll 2:08.05 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
52 Murray, Garrison FR-1 Baldwin Wallace 2:08.19 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
53 Dittoe, Keller JR-3 John Carroll 2:08.64 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
54 Krupp, Andrew JR-3 Baldwin Wallace 2:08.87 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
55 Chavarria, Michael SR-4 Mount Union 2:08.96# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
56 Gill, Nick SO-2 Mount Union 2:09.04 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
57 Shaffer, Benny SO-2 Mount Union 2:09.12 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
58 Whitaker, Evan SO-2 Wilmington (Ohio) 2:09.26 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
59 Hostetler, Ryan FR-1 Mount Union 2:09.59 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
60 Coogan, Joey SR-4 Otterbein 2:09.61 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
61 Momeyer, Josh FR-1 Mount Union 2:09.72 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
62 Jasper, Tim SR-4 Heidelberg 2:10.71# Steemer Showcase Feb 22, 2020
63 Blakeley, Brooks FR-1 Ohio Northern 2:10.74 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
64 McIntire, Doug SR-4 Muskingum 2:10.83 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
65 Bosworth, Ryan SO-2 Otterbein 2:10.93 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
66 Hansel, Alex FR-1 Capital 2:11.17 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
67 White, Casey FR-1 Baldwin Wallace 2:12.05 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
68 Dawson, Skylar FR-1 Ohio Northern 2:13.01 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
69 Skolosh, Logan SR-4 Muskingum 2:13.23 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
70 Wahl, David FR-1 Wilmington (Ohio) 2:13.76 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
71 Delahanty, Jake FR-1 Otterbein 2:14.04 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
72 Thobe, Nathan FR-1 Ohio Northern 2:14.27# Steemer Showcase Feb 22, 2020
73 Miner, Andrew SO-2 John Carroll 2:14.96 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
74 Coleman, Chasten FR-1 Marietta 2:16.52 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
75 Shah, Adam FR-1 John Carroll 2:16.56 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
76 Shipman, Mike JR-3 John Carroll 2:16.68# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
77 Cavanaugh, Clay FR-1 Muskingum 2:17.83 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
78 Muncie, James SO-2 Muskingum 2:26.45 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
79 Hart, Kaleb FR-1 Muskingum 2:49.36 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
80 Kuhn, James FR-1 Muskingum 2:57.40 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
81 McGee, Jacob SR-4 Muskingum 3:15.01 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020

800 Meters (Women)

OAC   2:29.66
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Brennan, Kelly SR-4 Baldwin Wallace 2:13.65 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
2 Mason, Sarah SR-4 Mount Union 2:17.12 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Kowalewicz, Gina JR-3 Otterbein 2:18.37 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
4 Wertz, Megan FR-1 Mount Union 2:19.74 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
5 Durisin, Katie SR-4 Mount Union 2:20.31 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
6 Davis, Mackenzie FR-1 Otterbein 2:20.99# Steemer Showcase Feb 22, 2020
7 Smeltzer, Mary Claire SO-2 John Carroll 2:21.28 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
8 Borges, Hailey FR-1 Baldwin Wallace 2:21.30 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Buckner, Sara FR-1 Otterbein 2:22.20 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Cupp, Taylor FR-1 Mount Union 2:22.79 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Fowler, Katie SR-4 Baldwin Wallace 2:23.49 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
12 Routhier, Madeleine SR-4 Ohio Northern 2:23.84 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Retcher, Chyanne JR-3 Ohio Northern 2:24.15 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
14 Donley, Micah FR-1 Mount Union 2:24.28 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Amoroso, Jamie SR-4 John Carroll 2:25.68# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
16 Ellerbrock, Taylor SO-2 Ohio Northern 2:26.82 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
17 Kowalczyk, Gabrielle FR-1 Ohio Northern 2:27.22 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
18 Vigrass, Rory SO-2 John Carroll 2:27.72# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
19 Kile, Madison JR-3 Baldwin Wallace 2:27.92 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
20 Otte, Molina JR-3 Baldwin Wallace 2:28.15 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
21 Bujaucius, Cameron SO-2 John Carroll 2:28.23# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
22 Neff, Lexi FR-1 Ohio Northern 2:28.68 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
23 Brindza, Madelyn SO-2 John Carroll 2:28.77# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
24 Kelley, Morgan JR-3 John Carroll 2:30.08 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
25 Vestal, Kylie JR-3 Ohio Northern 2:31.32 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
26 McCauley, Brittany JR-3 Mount Union 2:31.47 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
27 Magliocca, Julia FR-1 Mount Union 2:32.03 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
28 Gibbins, Kennady SO-2 Mount Union 2:32.27 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
29 Fodor, Caroline SO-2 John Carroll 2:32.37# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
30 Rogiers, Allison SR-4 Otterbein 2:32.75 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
31 Yontz, Sydney FR-1 Wilmington (Ohio) 2:34.30# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
32 Franz, Brooke FR-1 Heidelberg 2:34.54 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
33 Daley, Alexa FR-1 Capital 2:34.57 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
33 Watts, Mary JR-3 Otterbein 2:34.57 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
35 Miller, Hailey JR-3 Mount Union 2:36.23 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
36 Wahl, Milena FR-1 Wilmington (Ohio) 2:37.01 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
37 Chojnacki, Elise SO-2 Mount Union 2:37.64 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
38 Massucci, Jennifer FR-1 John Carroll 2:37.81 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
39 Galbraith , Alexis FR-1 Capital 2:38.15 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
40 Chasney, Isabel FR-1 Heidelberg 2:38.35 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
41 Graham, Lyla SR-4 John Carroll 2:39.18 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
42 Vipperman, Brooke SO-2 Otterbein 2:39.31 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
43 Costanzo, Allison FR-1 Capital 2:41.24 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
44 Bober, Brittany FR-1 Mount Union 2:41.32 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
45 Hilt, Emily SR-4 Capital 2:42.68 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
46 Glavin, Shauna SO-2 John Carroll 2:42.69 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
47 Lucas, Lydia FR-1 John Carroll 2:43.13 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
48 Neville, Spencer SO-2 Muskingum 2:45.57 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
49 Bryant, Nicole FR-1 Otterbein 2:45.58# Steemer Showcase Feb 22, 2020
50 Bresnahan, Karsen SO-2 Ohio Northern 2:45.99 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
51 Sidloski, Abby FR-1 Otterbein 2:48.98 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
52 Johnson, Kayci SO-2 Wilmington (Ohio) 2:48.99# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
53 Deiotte, Mikayla SO-2 Muskingum 2:49.08 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
54 Rice, Kelly JR-3 Wilmington (Ohio) 2:50.41 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
55 Fry, Lauren FR-1 Marietta 2:52.64 Pioneer Open Jan 18, 2020
56 Parks-Cuzzolini, Ella FR-1 Otterbein 2:55.08 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
57 Curavo, Madison FR-1 Muskingum 2:57.38 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
58 Bean, Olivia FR-1 Heidelberg 2:59.68 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
59 Smith, Louisa JR-3 Muskingum 3:01.68 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
60 Snarr, Jordan FR-1 Wilmington (Ohio) 3:02.34 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
61 Williams, Faith FR-1 Wilmington (Ohio) 3:15.80 Pioneer Open Jan 18, 2020
62 Deighton, Valerie FR-1 Muskingum 3:17.23 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
63 Gauch, Abbi SO-2 Muskingum 3:19.06 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
64 Ransom, Demeisha JR-3 Muskingum 3:23.78 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
65 Toth, Angela FR-1 Muskingum 3:29.98 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020

1000 Meters (Men)

OAC   2:42.79
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Drushal, David SO-2 Heidelberg 2:33.42 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Pierson, Ian SO-2 John Carroll 2:33.64# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
3 McGuire, Patrick SR-4 John Carroll 2:34.52 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Probert, Hunter SO-2 Mount Union 2:34.54 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
5 Bryan, Alex SO-2 Mount Union 2:34.61 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Yackin, Cal FR-1 Otterbein 2:34.77# Steemer Showcase Feb 22, 2020
7 Heys, Simon FR-1 Wilmington (Ohio) 2:35.37 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
8 Daily, Bill SO-2 Otterbein 2:35.59 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Bertsch, Taton SO-2 Wilmington (Ohio) 2:35.66 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 White, Pat SO-2 John Carroll 2:35.80 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Prather, David SO-2 Baldwin Wallace 2:35.82 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Ernest, Gabe SO-2 John Carroll 2:36.79# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
13 Holt, Sam FR-1 John Carroll 2:37.12# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
14 Coe, Sam SO-2 John Carroll 2:37.77 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Neff, Kyle SR-4 Ohio Northern 2:37.89 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Luken, Mitch SO-2 Heidelberg 2:38.03 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
17 Thompson, Jacob SR-4 Otterbein 2:38.11 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
18 Vipperman, Seth SR-4 Otterbein 2:38.25# Steemer Showcase Feb 22, 2020
19 Walits, Liam FR-1 Otterbein 2:38.71# Steemer Showcase Feb 22, 2020
20 Long, Forrest FR-1 Mount Union 2:38.73 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
21 Justus, Zach FR-1 Baldwin Wallace 2:38.78 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
22 Wahlie, John JR-3 Mount Union 2:38.85 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
23 Beireis, Gage SO-2 Otterbein 2:39.17# Steemer Showcase Feb 22, 2020
24 Shelton, Andrew SR-4 Ohio Northern 2:39.26 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
25 Dravenstott, Alan SO-2 Ohio Northern 2:39.48 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
26 Lamison, Riley SR-4 Ohio Northern 2:40.40# Steemer Showcase Feb 22, 2020
27 Ishii, Ryunosuke FR-1 Marietta 2:40.46 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
28 Blakeley, Brooks FR-1 Ohio Northern 2:41.22# Steemer Showcase Feb 22, 2020
29 Phillip, Alex FR-1 John Carroll 2:41.49 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
30 Green, Jordan JR-3 Ohio Northern 2:41.58 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
31 Ryder, Marcus SO-2 Mount Union 2:41.88 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
32 Wiechart, Dylan JR-3 Heidelberg 2:41.94 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
33 McIntyre, Connor JR-3 John Carroll 2:42.37 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
34 Joseph, Jeff FR-1 Mount Union 2:43.21 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
35 Tramontano, Alex JR-3 Ohio Northern 2:43.38 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
36 Bosworth, Ryan SO-2 Otterbein 2:43.80 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
37 McIntire, Doug SR-4 Muskingum 2:44.15 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
38 Murray, Garrison FR-1 Baldwin Wallace 2:44.36 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
39 Freeman, Dakota SR-4 Heidelberg 2:45.47 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
40 Lamison, Connor FR-1 Ohio Northern 2:46.10 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
41 Bowden, Clay FR-1 Heidelberg 2:47.13 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
42 Cyrus, Josh JR-3 Wilmington (Ohio) 2:47.33 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
43 Kiley, Ryan FR-1 John Carroll 2:47.45# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
44 Shriver, Noah SO-2 Mount Union 2:47.47 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
45 Hansel, Alex FR-1 Capital 2:47.85 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
46 Greenman, Hunter SO-2 Heidelberg 2:48.30 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
47 Hallgarth, Matt SR-4 John Carroll 2:48.35 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
48 Delahanty, Jake FR-1 Otterbein 2:49.34# Steemer Showcase Feb 22, 2020
49 Smith, Devyn SO-2 Otterbein 2:49.60 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
50 Whited, Brayden FR-1 Mount Union 2:50.56# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
51 Darby, Jake JR-3 John Carroll 2:52.04 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
52 Dawson, Skylar FR-1 Ohio Northern 2:52.34 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
53 Conlon, Mackenzie SR-4 Otterbein 2:52.55 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
54 Strohm, Spencer SO-2 Otterbein 2:53.03 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
55 Fullmer, Andy FR-1 Capital 2:53.57 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
56 Hostetler, Ryan FR-1 Mount Union 2:53.67 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
57 Sheets, Hunter FR-1 Marietta 2:54.00 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
58 Wahl, David FR-1 Wilmington (Ohio) 2:54.83 Pioneer Open Jan 18, 2020
59 Peck, Bryan SR-4 Ohio Northern 2:55.43 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
60 Dascani, Nick FR-1 Baldwin Wallace 2:55.91 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
61 Ventura, Alex JR-3 Mount Union 2:56.09 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
62 Brown, Zach FR-1 Capital 2:56.14 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
63 Gunderson, Tyler FR-1 Capital 3:01.46 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
64 Clydesdale, Jeff SR-4 Wilmington (Ohio) 3:10.86# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
65 Fox, Adam SR-4 Muskingum 3:17.37 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
66 Lawton, Madison FR-1 Muskingum 3:17.75 Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019

1000 Meters (Women)

OAC   3:19.01
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Durisin, Katie SR-4 Mount Union 2:59.10 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
2 Amoroso, Jamie SR-4 John Carroll 3:00.74# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
3 Brennan, Kelly SR-4 Baldwin Wallace 3:01.98 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 McCauley, Brittany JR-3 Mount Union 3:02.57 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
5 Davis, Mackenzie FR-1 Otterbein 3:04.35 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Fellenstein, Katy FR-1 John Carroll 3:06.14 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Kile, Madison JR-3 Baldwin Wallace 3:06.78 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
8 Brindza, Madelyn SO-2 John Carroll 3:07.02 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Retcher, Chyanne JR-3 Ohio Northern 3:07.49# Steemer Showcase Feb 22, 2020
10 Kowalewicz, Gina JR-3 Otterbein 3:08.65 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
11 Rogiers, Allison SR-4 Otterbein 3:11.88# Steemer Showcase Feb 22, 2020
12 Routhier, Madeleine SR-4 Ohio Northern 3:12.25 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
13 Ellerbrock, Taylor SO-2 Ohio Northern 3:12.28 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
14 Watts, Mary JR-3 Otterbein 3:12.55# Steemer Showcase Feb 22, 2020
15 Neff, Lexi FR-1 Ohio Northern 3:12.62# Steemer Showcase Feb 22, 2020
16 Vestal, Kylie JR-3 Ohio Northern 3:14.32 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
17 Kowalczyk, Gabrielle FR-1 Ohio Northern 3:14.61 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
18 Vigrass, Rory SO-2 John Carroll 3:14.89# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
19 Yontz, Sydney FR-1 Wilmington (Ohio) 3:15.33 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Borges, Hailey FR-1 Baldwin Wallace 3:18.19 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
21 Magliocca, Julia FR-1 Mount Union 3:18.52# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
22 Fowler, Katie SR-4 Baldwin Wallace 3:19.59 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
23 Rhodes, Kamryn FR-1 Ohio Northern 3:19.66# Steemer Showcase Feb 22, 2020
24 Franz, Brooke FR-1 Heidelberg 3:19.93 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
25 DeFabio, Angela FR-1 Mount Union 3:20.52# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
26 Otte, Molina JR-3 Baldwin Wallace 3:23.56 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
27 Smith, Keira SO-2 Otterbein 3:24.00 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
28 Bernhardt, Eva FR-1 Capital 3:25.71 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
29 Costanzo, Allison FR-1 Capital 3:25.94 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
30 Miller, Madelyn FR-1 Baldwin Wallace 3:26.86 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
31 Galbraith , Alexis FR-1 Capital 3:27.24 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
32 Cox, Willow FR-1 Capital 3:29.85 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
33 Daley, Alexa FR-1 Capital 3:31.31 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
34 Bober, Brittany FR-1 Mount Union 3:35.41# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
35 Adams, Morgan FR-1 Heidelberg 3:42.92 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
36 Houseman, AJ FR-1 Wilmington (Ohio) 3:48.72# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
37 Ellis, Allison SO-2 Capital 3:51.19 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
38 Noecker, Kayleigh SO-2 Capital 3:51.66 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
39 Bresnahan, Karsen SO-2 Ohio Northern 3:53.82 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
40 Fryman, Heather SO-2 Capital 4:12.95 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020

Mile (Men)

OAC   4:35.85
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Pierson, Ian SO-2 John Carroll 4:14.13 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
2 Hampton, Chase SR-4 Otterbein 4:14.69# Steemer Showcase Feb 22, 2020
3 Moore, Hunter SO-2 Otterbein 4:18.07 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
4 Phillip, Alex FR-1 John Carroll 4:20.99# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
5 Thompson, Jacob SR-4 Otterbein 4:21.44 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
6 Drushal, David SO-2 Heidelberg 4:21.86 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
7 McGuire, Patrick SR-4 John Carroll 4:23.03 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
8 Yackin, Cal FR-1 Otterbein 4:23.91 Tufts National Qualifying Meet Mar 7, 2020
9 Hoffman, Max SR-4 Otterbein 4:23.98 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
10 Dailey, Jamie JR-3 John Carroll 4:24.28# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
11 Joseph, Jeff FR-1 Mount Union 4:26.65 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
12 Strohm, Spencer SO-2 Otterbein 4:27.41 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
13 Daily, Bill SO-2 Otterbein 4:27.51 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
14 Krabacher, Sam JR-3 Ohio Northern 4:28.16 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
15 Kawalec, Jack SR-4 John Carroll 4:29.03# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
16 Beireis, Gage SO-2 Otterbein 4:29.22 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
17 Holt, Sam FR-1 John Carroll 4:29.37# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
18 Heys, Simon FR-1 Wilmington (Ohio) 4:29.53 Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
19 Coe, Sam SO-2 John Carroll 4:29.69# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
20 Krupp, Andrew JR-3 Baldwin Wallace 4:30.18 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
21 Green, Jordan JR-3 Ohio Northern 4:30.33 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
22 Probert, Hunter SO-2 Mount Union 4:30.93 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
23 Shelton, Andrew SR-4 Ohio Northern 4:31.15 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
24 Whited, Brayden FR-1 Mount Union 4:31.29# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
25 Wallace, Braeden SO-2 Marietta 4:31.49 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
26 Clevinger, Alex SR-4 Otterbein 4:31.57# Steemer Showcase Feb 22, 2020
27 Prather, David SO-2 Baldwin Wallace 4:31.67 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
28 Wahlie, John JR-3 Mount Union 4:32.18 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
29 Sutter, Travis JR-3 Ohio Northern 4:32.64 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
30 Vipperman, Seth SR-4 Otterbein 4:32.69 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
31 Bosworth, Ryan SO-2 Otterbein 4:33.28# Steemer Showcase Feb 22, 2020
32 Neff, Kyle SR-4 Ohio Northern 4:33.42# Steemer Showcase Feb 22, 2020
33 Tramontano, Alex JR-3 Ohio Northern 4:33.68 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
34 Hallgarth, Matt SR-4 John Carroll 4:33.77# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
35 Wiechart, Dylan JR-3 Heidelberg 4:34.10 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
36 White, Pat SO-2 John Carroll 4:34.77# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
37 Bertsch, Taton SO-2 Wilmington (Ohio) 4:34.81 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
38 Baker, Patrick SO-2 Ohio Northern 4:35.25 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
39 Arnold, Jared SO-2 John Carroll 4:35.46# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
40 Whitaker, Evan SO-2 Wilmington (Ohio) 4:35.49 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
41 Backus, Joe FR-1 John Carroll 4:35.56 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
42 White, Casey FR-1 Baldwin Wallace 4:35.94 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
43 Thobe, Nathan FR-1 Ohio Northern 4:37.75 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
44 McKean, Dylan JR-3 Ohio Northern 4:37.84 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
45 Coogan, Joey SR-4 Otterbein 4:38.41# Steemer Showcase Feb 22, 2020
46 Miner, Andrew SO-2 John Carroll 4:38.51 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
47 Hann, Breydan FR-1 Ohio Northern 4:39.02 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
48 Wilson, Lane FR-1 Marietta 4:39.27 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
49 Ehret, Jamey SR-4 Otterbein 4:39.76# Steemer Showcase Feb 22, 2020
50 Juda, Joe SO-2 Baldwin Wallace 4:39.87 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
51 Walits, Liam FR-1 Otterbein 4:39.99 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
52 Luken, Mitch SO-2 Heidelberg 4:40.04 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
53 Darby, Jake JR-3 John Carroll 4:40.46 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
54 Long, Forrest FR-1 Mount Union 4:40.49 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
55 Hansel, Alex FR-1 Capital 4:40.90 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
56 Ryder, Marcus SO-2 Mount Union 4:41.31 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
57 Blakeley, Brooks FR-1 Ohio Northern 4:42.75 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
58 McClain, Mitchell JR-3 Otterbein 4:43.88 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
59 Kiley, Ryan FR-1 John Carroll 4:44.18 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
60 Craft, Nathan FR-1 Otterbein 4:44.32 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
61 Watkins, Jaden FR-1 Otterbein 4:45.08 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
62 White, Kyle FR-1 Baldwin Wallace 4:45.95 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
63 Smith, Devyn SO-2 Otterbein 4:46.50 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
64 Ernest, Gabe SO-2 John Carroll 4:46.91 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
65 Bowden, Clay FR-1 Heidelberg 4:47.29 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
66 Williamson, Thomas FR-1 Ohio Northern 4:47.94 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
67 Dawson, Skylar FR-1 Ohio Northern 4:48.16# Steemer Showcase Feb 22, 2020
68 Sauerbrey, Caden SO-2 Ohio Northern 4:48.88 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
69 Freeman, Dakota SR-4 Heidelberg 4:49.26 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
70 Shah, Adam FR-1 John Carroll 4:49.48 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
71 Komaromy-Hiller, John SO-2 Baldwin Wallace 4:49.55 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
72 Phelps, Cameron SR-4 Wilmington (Ohio) 4:50.34# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
73 Gunderson, Tyler FR-1 Capital 4:50.55 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
74 Murray, Garrison FR-1 Baldwin Wallace 4:51.13 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
75 Honkomp, Ryan JR-3 Wilmington (Ohio) 4:51.17 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
76 Peck, Bryan SR-4 Ohio Northern 4:51.59 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
77 Brandstaetter, Jackson JR-3 Ohio Northern 4:52.35 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
78 Cimino, Rick FR-1 Heidelberg 4:53.00 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
79 Jasper, Tim SR-4 Heidelberg 4:53.02# Steemer Showcase Feb 22, 2020
80 Brown, Zach FR-1 Capital 4:54.38 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
81 Arnold, Justin FR-1 Mount Union 4:54.57 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
82 Dittoe, Keller JR-3 John Carroll 4:54.67 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
83 McIntire, Doug SR-4 Muskingum 4:55.01 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
84 Lamison, Riley SR-4 Ohio Northern 4:55.25 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
85 McIntyre, Connor JR-3 John Carroll 4:55.39 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
86 Ward, Grant SO-2 Capital 4:55.71 2020 Findlay Open (College) Jan 11, 2020
87 Wilson, Isaac SR-4 Baldwin Wallace 4:56.51 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
88 Willet, Jack SO-2 Mount Union 4:57.51 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
89 Reynoso, Jose JR-3 Baldwin Wallace 4:57.55 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
90 Chatfield, Payton FR-1 Otterbein 4:59.34# Steemer Showcase Feb 22, 2020
91 Cavanaugh, Clay FR-1 Muskingum 4:59.70 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
92 Wells, Mitchell FR-1 Otterbein 4:59.92 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
93 Riggins, Zachary SO-2 Baldwin Wallace 5:01.46 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
94 Delahanty, Jake FR-1 Otterbein 5:01.48 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
95 Salerno, Larry JR-3 Baldwin Wallace 5:02.86 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
96 Sheets, Hunter FR-1 Marietta 5:03.33 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
97 Al-Shinawzi, Zade FR-1 Mount Union 5:05.35 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
98 Yoder, Jeffrey FR-1 Otterbein 5:06.79 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
99 Pyle, Jonas JR-3 Capital 5:07.55 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
100 Dascani, Nick FR-1 Baldwin Wallace 5:10.74 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020

Mile (Women)

OAC   5:33.58
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Brennan, Kelly SR-4 Baldwin Wallace 5:01.41 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
2 Durisin, Katie SR-4 Mount Union 5:06.97 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
3 Smith, Sydney JR-3 Otterbein 5:07.40# Steemer Showcase Feb 22, 2020
4 Davis, Mackenzie FR-1 Otterbein 5:08.36 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
5 McCauley, Brittany JR-3 Mount Union 5:09.13 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
6 Brindza, Madelyn SO-2 John Carroll 5:09.77 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
7 Amoroso, Jamie SR-4 John Carroll 5:11.33 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
8 Laughner, Alyssa SO-2 Baldwin Wallace 5:12.17 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
9 Bujaucius, Cameron SO-2 John Carroll 5:14.44# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
10 Retcher, Chyanne JR-3 Ohio Northern 5:15.14 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Jenko, Sydney FR-1 John Carroll 5:16.10# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
12 Kile, Madison JR-3 Baldwin Wallace 5:17.34 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Fellenstein, Katy FR-1 John Carroll 5:17.72 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
14 Marek, Hastings JR-3 Baldwin Wallace 5:18.30 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
15 Mason, Sarah SR-4 Mount Union 5:18.38 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
16 Vigrass, Rory SO-2 John Carroll 5:21.16# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
17 Routhier, Madeleine SR-4 Ohio Northern 5:21.43 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
18 Kowalewicz, Gina JR-3 Otterbein 5:22.57 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
19 Rogiers, Allison SR-4 Otterbein 5:22.86 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
20 Wertz, Megan FR-1 Mount Union 5:25.00 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
21 Whitmore, Rue SO-2 Ohio Northern 5:25.58 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
22 Wahl, Milena FR-1 Wilmington (Ohio) 5:26.51 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
23 Vestal, Kylie JR-3 Ohio Northern 5:26.74 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
24 Wright, Megan JR-3 Ohio Northern 5:27.09 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
25 Kelley, Morgan JR-3 John Carroll 5:27.33# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
26 Chasney, Isabel FR-1 Heidelberg 5:28.90 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
27 Anderson, Moira SO-2 John Carroll 5:29.03# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
28 Magliocca, Julia FR-1 Mount Union 5:29.92 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
29 Buckner, Sara FR-1 Otterbein 5:32.56 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
30 Smith, Keira SO-2 Otterbein 5:34.54# Steemer Showcase Feb 22, 2020
31 Otte, Molina JR-3 Baldwin Wallace 5:35.01 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
32 Massucci, Jennifer FR-1 John Carroll 5:36.04 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
33 Watts, Mary JR-3 Otterbein 5:36.08 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
34 Colvin, Kathleen JR-3 Ohio Northern 5:37.65 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
35 Graham, Lyla SR-4 John Carroll 5:40.32 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
36 Miller, Madelyn FR-1 Baldwin Wallace 5:41.54 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
37 Glavin, Shauna SO-2 John Carroll 5:42.24 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
38 Lucas, Lydia FR-1 John Carroll 5:46.58# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
39 DeFabio, Angela FR-1 Mount Union 5:50.57# Youngstown State College Invitational Jan 17, 2020
40 Ellerbrock, Taylor SO-2 Ohio Northern 5:51.49# Steemer Showcase Feb 22, 2020
41 Yontz, Sydney FR-1 Wilmington (Ohio) 5:51.97# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
42 Biery, Brianna SO-2 Mount Union 5:53.81 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
43 Wilson, Katherine JR-3 Mount Union 5:54.36 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
44 Daley, Alexa FR-1 Capital 5:55.28 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
45 Alexander, Danielle SO-2 Otterbein 5:56.86 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
46 Bernhardt, Eva FR-1 Capital 5:56.91 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
47 Gilreath, Lizzy JR-3 Baldwin Wallace 6:00.02 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
48 Rhodes, Kamryn FR-1 Ohio Northern 6:00.77 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
49 Roschival, Maddie FR-1 Baldwin Wallace 6:03.61 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
50 Sidloski, Abby FR-1 Otterbein 6:11.02# Steemer Showcase Feb 22, 2020
51 Bresnahan, Karsen SO-2 Ohio Northern 6:11.93# Steemer Showcase Feb 22, 2020
52 Ellis, Allison SO-2 Capital 6:13.59 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
53 Vaughn, Megan JR-3 Baldwin Wallace 6:19.06 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
54 Noecker, Kayleigh SO-2 Capital 6:20.36 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
55 Daulbaugh, Jenna SO-2 Baldwin Wallace 6:20.57 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
56 Black, Kennedy JR-3 Otterbein 6:21.81 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
57 Hocker, Ellie FR-1 Otterbein 6:28.07 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
58 Parks-Cuzzolini, Ella FR-1 Otterbein 6:31.22 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
59 Rice, Kelly JR-3 Wilmington (Ohio) 6:31.28# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
60 Houseman, AJ FR-1 Wilmington (Ohio) 6:31.55 Pioneer Open Jan 18, 2020
61 Curavo, Madison FR-1 Muskingum 6:35.17 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
62 Deighton, Valerie FR-1 Muskingum 6:52.45 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
63 Adams, Morgan FR-1 Heidelberg 6:54.47 2020 Findlay Open (College) Jan 11, 2020
64 Mussig, Lauren SO-2 Heidelberg 6:59.42# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
65 Gauch, Abbi SO-2 Muskingum 7:32.04 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
66 Ransom, Demeisha JR-3 Muskingum 7:39.87 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
67 Toth, Angela FR-1 Muskingum 8:14.14 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020

3000 Meters (Men)

OAC   9:11.57
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Moore, Hunter SO-2 Otterbein 8:25.61 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
2 Hampton, Chase SR-4 Otterbein 8:27.27 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
3 Hoffman, Max SR-4 Otterbein 8:39.83 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
4 Phillip, Alex FR-1 John Carroll 8:41.28# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
5 Thompson, Jacob SR-4 Otterbein 8:42.63 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
6 Dailey, Jamie JR-3 John Carroll 8:43.13 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Heys, Simon FR-1 Wilmington (Ohio) 8:43.32# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
8 Arnold, Jared SO-2 John Carroll 8:46.46# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
9 Driemeyer, Billy FR-1 Ohio Northern 8:48.63 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Strohm, Spencer SO-2 Otterbein 8:48.86 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
11 Pierson, Ian SO-2 John Carroll 8:49.15 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
12 Sutter, Travis JR-3 Ohio Northern 8:51.94 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 White, Pat SO-2 John Carroll 8:53.35# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
14 Joseph, Jeff FR-1 Mount Union 8:54.10 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
15 Hallgarth, Matt SR-4 John Carroll 8:54.18 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Wallace, Braeden SO-2 Marietta 8:55.94 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
17 Baker, Patrick SO-2 Ohio Northern 8:56.19 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
18 Clevinger, Alex SR-4 Otterbein 8:56.70 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Yackin, Cal FR-1 Otterbein 8:56.99 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
20 McGuire, Patrick SR-4 John Carroll 8:57.14 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
21 Wiechart, Dylan JR-3 Heidelberg 9:00.93 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Krupp, Andrew JR-3 Baldwin Wallace 9:02.45 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
22 White, Kyle FR-1 Baldwin Wallace 9:02.45 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
24 Mehalic, Jason SO-2 Otterbein 9:02.60 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
25 Wahlie, John JR-3 Mount Union 9:04.05# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
26 Ehret, Jamey SR-4 Otterbein 9:04.12 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
27 Estes, Ryan SO-2 Otterbein 9:04.88 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
28 Hansel, Alex FR-1 Capital 9:05.09 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
29 White, Casey FR-1 Baldwin Wallace 9:05.63 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
30 Bosworth, Ryan SO-2 Otterbein 9:06.37 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
31 Neff, Kyle SR-4 Ohio Northern 9:06.57 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
32 Whitaker, Evan SO-2 Wilmington (Ohio) 9:06.99 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
33 Backus, Joe FR-1 John Carroll 9:07.64# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
34 Drushal, David SO-2 Heidelberg 9:08.42 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
35 Hann, Breydan FR-1 Ohio Northern 9:08.95# Steemer Showcase Feb 22, 2020
36 Kaiser, Keith FR-1 Otterbein 9:10.55# Steemer Showcase Feb 22, 2020
37 Kawalec, Jack SR-4 John Carroll 9:10.64 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
38 Beireis, Gage SO-2 Otterbein 9:11.75 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
39 Coe, Sam SO-2 John Carroll 9:14.60# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
40 Shelton, Andrew SR-4 Ohio Northern 9:14.64 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
41 Vipperman, Seth SR-4 Otterbein 9:16.72 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
42 Wilson, Isaac SR-4 Baldwin Wallace 9:17.20 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
43 Luken, Mitch SO-2 Heidelberg 9:17.96# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
44 Shah, Adam FR-1 John Carroll 9:18.80# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
45 Dittoe, Keller JR-3 John Carroll 9:19.61# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
46 Miner, Andrew SO-2 John Carroll 9:20.16# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
47 Cimino, Rick FR-1 Heidelberg 9:21.60# Steemer Showcase Feb 22, 2020
48 Rickett, George SO-2 Wilmington (Ohio) 9:22.81 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
49 Probert, Hunter SO-2 Mount Union 9:23.23# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
50 Sauerbrey, Caden SO-2 Ohio Northern 9:23.44 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
51 McKean, Dylan JR-3 Ohio Northern 9:23.46 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
52 Brown, Logan SO-2 Mount Union 9:28.10# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
53 Smith, Devyn SO-2 Otterbein 9:28.53 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
54 Coogan, Joey SR-4 Otterbein 9:28.79 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
55 Daily, Bill SO-2 Otterbein 9:29.03 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
56 Reynoso, Jose JR-3 Baldwin Wallace 9:29.35 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
57 Watkins, Jaden FR-1 Otterbein 9:30.05 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
58 Darby, Jake JR-3 John Carroll 9:30.80# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
59 Honkomp, Ryan JR-3 Wilmington (Ohio) 9:31.97# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
60 Clemens, Gage JR-3 Wilmington (Ohio) 9:32.77 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
61 Schaefer, Carter FR-1 Otterbein 9:33.49 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
62 Bertsch, Taton SO-2 Wilmington (Ohio) 9:34.83 Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
63 Brown, Zach FR-1 Capital 9:35.09 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
64 Williamson, Thomas FR-1 Ohio Northern 9:35.10 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
65 Craft, Nathan FR-1 Otterbein 9:36.83 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
66 Jasper, Tim SR-4 Heidelberg 9:37.22 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
67 Roberts, Spencer JR-3 Baldwin Wallace 9:38.62 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
68 Gunderson, Tyler FR-1 Capital 9:39.82 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
69 Peck, Bryan SR-4 Ohio Northern 9:43.14 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
70 Komaromy-Hiller, John SO-2 Baldwin Wallace 9:44.19 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
71 Wells, Mitchell FR-1 Otterbein 9:45.08 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
72 Hudson, Tyler SO-2 Heidelberg 9:45.31 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
73 Willet, Jack SO-2 Mount Union 9:48.88 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
74 Arnold, Justin FR-1 Mount Union 9:50.35 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
75 Ryder, Marcus SO-2 Mount Union 9:51.31# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
76 Freeman, Dakota SR-4 Heidelberg 9:51.72 2020 Findlay Open (College) Jan 11, 2020
77 Riggins, Zachary SO-2 Baldwin Wallace 9:51.86 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
78 Salerno, Larry JR-3 Baldwin Wallace 9:52.61 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
79 Howald, Luke FR-1 Muskingum 9:52.72 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
80 Juda, Joe SO-2 Baldwin Wallace 9:53.84 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
81 Symonds, Andrew SR-4 Heidelberg 9:54.82# Steemer Showcase Feb 22, 2020
82 Pratt, Nick FR-1 Ohio Northern 9:55.65 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
83 Al-Shinawzi, Zade FR-1 Mount Union 9:57.64 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
84 Bay, Patrick FR-1 Wilmington (Ohio) 9:58.24 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
85 Vermillion, Christian SR-4 Capital 9:58.27 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
86 Yoder, Jeffrey FR-1 Otterbein 9:58.72 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
87 Dravenstott, Alan SO-2 Ohio Northern 9:58.73 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
88 Zawatsky, Maxwell SO-2 Capital 10:01.27 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
89 Belville, Matt SO-2 Heidelberg 10:04.56 2020 Findlay Open (College) Jan 11, 2020
90 Cavanaugh, Clay FR-1 Muskingum 10:04.62 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
91 Ward, Grant SO-2 Capital 10:10.00 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
92 Wampler, Austin SO-2 Wilmington (Ohio) 10:14.15# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
93 Franz, John JR-3 Muskingum 10:16.02 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
94 Dascani, Nick FR-1 Baldwin Wallace 10:22.51 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
95 Phelps, Cameron SR-4 Wilmington (Ohio) 10:29.37# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
96 Deatley, Zach FR-1 Wilmington (Ohio) 10:34.16 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
97 McPherson, Daniel FR-1 Capital 10:34.95 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
98 Kelly, Dylan SO-2 Ohio Northern 10:35.50 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
99 O'Bryant, Nick SO-2 Heidelberg 10:39.20# Steemer Showcase Feb 22, 2020
100 Sheets, Hunter FR-1 Marietta 10:40.74 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020

3000 Meters (Women)

OAC   11:08.08
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Brennan, Kelly SR-4 Baldwin Wallace 10:06.45 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
2 Laughner, Alyssa SO-2 Baldwin Wallace 10:06.94 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
3 Bujaucius, Cameron SO-2 John Carroll 10:20.16# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
4 Marek, Hastings JR-3 Baldwin Wallace 10:20.90 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
5 Smith, Sydney JR-3 Otterbein 10:22.18 Tufts National Qualifying Meet Mar 7, 2020
6 Jenko, Sydney FR-1 John Carroll 10:25.41# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
7 McCauley, Brittany JR-3 Mount Union 10:29.42# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
8 Currey, Allison SR-4 Otterbein 10:30.67 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Wright, Megan JR-3 Ohio Northern 10:30.75 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Pitcovich, Tessa SO-2 Ohio Northern 10:34.77 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Magliocca, Julia FR-1 Mount Union 10:35.93 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
12 Kelley, Morgan JR-3 John Carroll 10:36.40 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Chasney, Isabel FR-1 Heidelberg 10:36.61 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
14 Otte, Molina JR-3 Baldwin Wallace 10:37.81 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
15 Vigrass, Rory SO-2 John Carroll 10:37.88 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
16 Wahl, Milena FR-1 Wilmington (Ohio) 10:40.10 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
17 Vestal, Kylie JR-3 Ohio Northern 10:43.93 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
18 Whitmore, Rue SO-2 Ohio Northern 10:50.07 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
19 Colvin, Kathleen JR-3 Ohio Northern 10:50.13 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
20 Anderson, Moira SO-2 John Carroll 10:56.13# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
21 Bentley, Halle SO-2 Otterbein 10:56.36 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Fellenstein, Katy FR-1 John Carroll 11:01.54# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
23 Burns, Emma JR-3 Otterbein 11:01.72 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
24 Brindza, Madelyn SO-2 John Carroll 11:02.27# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
25 Gilreath, Lizzy JR-3 Baldwin Wallace 11:04.79 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
26 Glavin, Shauna SO-2 John Carroll 11:05.67# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
27 Smith, Keira SO-2 Otterbein 11:07.16 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
28 Miller, Madelyn FR-1 Baldwin Wallace 11:10.97 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
29 Thompson, Sophia SO-2 Ohio Northern 11:16.24 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
30 Bernhardt, Eva FR-1 Capital 11:18.04 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
31 Retcher, Chyanne JR-3 Ohio Northern 11:18.51 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
32 Massucci, Jennifer FR-1 John Carroll 11:22.11# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
33 Graham, Lyla SR-4 John Carroll 11:22.38# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
34 Rohrer, Lydia JR-3 Otterbein 11:24.26 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
35 Yontz, Sydney FR-1 Wilmington (Ohio) 11:28.36# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
36 Wilson, Katherine JR-3 Mount Union 11:30.20# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
37 Hollon, Claire FR-1 Baldwin Wallace 11:32.18 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
38 Alexander, Danielle SO-2 Otterbein 11:32.29 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
39 Perez, Sophi FR-1 Baldwin Wallace 11:36.65 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
40 Ferrero, Danielle JR-3 Otterbein 11:37.32 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
41 Lucas, Lydia FR-1 John Carroll 11:37.51# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
42 Hughes, Katie SO-2 Wilmington (Ohio) 11:38.22 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
43 Kish, Ashley FR-1 Otterbein 11:43.39 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
44 Roschival, Maddie FR-1 Baldwin Wallace 11:44.78 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
45 Buckner, Sara FR-1 Otterbein 11:48.80 Otterbein Snowglobe Open Jan 18, 2020
46 Trace, Lauren SO-2 Ohio Northern 12:06.25# Steemer Showcase Feb 22, 2020
47 Vaughn, Megan JR-3 Baldwin Wallace 12:06.68 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
48 Anstine, Kinsley SO-2 Mount Union 12:07.89 Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
49 Daulbaugh, Jenna SO-2 Baldwin Wallace 12:09.69 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
50 Black, Kennedy JR-3 Otterbein 12:11.81# Steemer Showcase Feb 22, 2020
51 Sidloski, Abby FR-1 Otterbein 12:22.71 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
52 Mobley, Erica FR-1 Ohio Northern 12:26.43 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
53 Brady, Mia JR-3 Otterbein 12:33.47 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
54 Noecker, Kayleigh SO-2 Capital 12:37.25 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
55 Houseman, AJ FR-1 Wilmington (Ohio) 12:42.54 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
56 Mussig, Lauren SO-2 Heidelberg 12:44.63# Steemer Showcase Feb 22, 2020
57 Hocker, Ellie FR-1 Otterbein 12:48.36# Steemer Showcase Feb 22, 2020
58 Cooper, Taylor SO-2 Wilmington (Ohio) 13:01.18# Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
59 Fryman, Heather SO-2 Capital 13:10.21 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
60 Williams, Faith FR-1 Wilmington (Ohio) 13:20.77# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
61 Stahl, Kendra SO-2 Wilmington (Ohio) 13:22.97 2020 Cedarville Collegiate Indoor Invitational Feb 7, 2020
62 Grieser, Abbie FR-1 Wilmington (Ohio) 13:49.49# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020

5000 Meters (Men)

OAC   16:12.61
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Hampton, Chase SR-4 Otterbein 14:45.96 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
2 Moore, Hunter SO-2 Otterbein 14:54.72 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
3 Heys, Simon FR-1 Wilmington (Ohio) 14:57.89 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
4 Wallace, Braeden SO-2 Marietta 15:07.44 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
5 Phillip, Alex FR-1 John Carroll 15:08.59 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Hoffman, Max SR-4 Otterbein 15:08.99 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
7 Ehret, Jamey SR-4 Otterbein 15:09.89 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
8 Dailey, Jamie JR-3 John Carroll 15:10.47 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Clevinger, Alex SR-4 Otterbein 15:10.58 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Arnold, Jared SO-2 John Carroll 15:17.50# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
11 Joseph, Jeff FR-1 Mount Union 15:22.39 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Myers, Preston SO-2 Mount Union 15:24.12# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
13 Baker, Patrick SO-2 Ohio Northern 15:24.13 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
14 Estes, Ryan SO-2 Otterbein 15:25.23 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
15 Whitaker, Evan SO-2 Wilmington (Ohio) 15:29.51 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
16 Drushal, David SO-2 Heidelberg 15:30.17# GVSU Holiday Open Dec 6, 2019
17 Mehalic, Jason SO-2 Otterbein 15:34.67 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
18 Krupp, Andrew JR-3 Baldwin Wallace 15:34.99 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
19 White, Pat SO-2 John Carroll 15:38.55# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
20 Wilson, Isaac SR-4 Baldwin Wallace 15:40.62 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
21 Strohm, Spencer SO-2 Otterbein 15:40.89# Steemer Showcase Feb 22, 2020
22 Sutter, Travis JR-3 Ohio Northern 15:44.42 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Kaiser, Keith FR-1 Otterbein 15:49.43 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
24 Backus, Joe FR-1 John Carroll 15:51.15# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
25 Shah, Adam FR-1 John Carroll 15:51.38# SPIRE Midwest Indoor T&F Open Jan 24, 2020
26 Kawalec, Jack SR-4 John Carroll 15:53.52# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
27 Hallgarth, Matt SR-4 John Carroll 15:54.52# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
28 Brown, Logan SO-2 Mount Union 15:58.67 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
29 White, Casey FR-1 Baldwin Wallace 16:00.23 Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
30 Rickett, George SO-2 Wilmington (Ohio) 16:03.50 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
31 Reynoso, Jose JR-3 Baldwin Wallace 16:03.95 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
32 Driemeyer, Billy FR-1 Ohio Northern 16:04.08 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
33 Bertsch, Taton SO-2 Wilmington (Ohio) 16:04.62# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
34 Hansel, Alex FR-1 Capital 16:05.16 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
35 Wiechart, Dylan JR-3 Heidelberg 16:06.11# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
36 Miner, Andrew SO-2 John Carroll 16:07.16# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
37 Dittoe, Keller JR-3 John Carroll 16:11.60# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
38 Clemens, Gage JR-3 Wilmington (Ohio) 16:14.58# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
39 Brown, Zach FR-1 Capital 16:16.20 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
40 Watkins, Jaden FR-1 Otterbein 16:16.25# Steemer Showcase Feb 22, 2020
41 White, Kyle FR-1 Baldwin Wallace 16:19.92 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
42 Craft, Nathan FR-1 Otterbein 16:21.82# Steemer Showcase Feb 22, 2020
43 McKean, Dylan JR-3 Ohio Northern 16:23.34 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
44 Hudson, Tyler SO-2 Heidelberg 16:27.35# Steemer Showcase Feb 22, 2020
45 Sauerbrey, Caden SO-2 Ohio Northern 16:27.58# Steemer Showcase Feb 22, 2020
46 Honkomp, Ryan JR-3 Wilmington (Ohio) 16:28.87 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
47 Hann, Breydan FR-1 Ohio Northern 16:29.40 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
48 Roberts, Spencer JR-3 Baldwin Wallace 16:36.23 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
49 Howald, Luke FR-1 Muskingum 16:39.80 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020
50 Cimino, Rick FR-1 Heidelberg 16:42.68 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
51 Phelps, Cameron SR-4 Wilmington (Ohio) 16:51.87 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
52 Zawatsky, Maxwell SO-2 Capital 16:53.51 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
53 Belville, Matt SO-2 Heidelberg 16:54.62# Steemer Showcase Feb 22, 2020
54 Vermillion, Christian SR-4 Capital 17:00.30 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
55 Wampler, Austin SO-2 Wilmington (Ohio) 17:00.82 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
56 Jasper, Tim SR-4 Heidelberg 17:02.40# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
57 Wells, Mitchell FR-1 Otterbein 17:03.34# Steemer Showcase Feb 22, 2020
58 Komaromy-Hiller, John SO-2 Baldwin Wallace 17:07.42 Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
59 Arnold, Justin FR-1 Mount Union 17:10.60 Mount Union Wuske Invitational Feb 8, 2020
60 Peck, Bryan SR-4 Ohio Northern 17:13.74 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
61 Riggins, Zachary SO-2 Baldwin Wallace 17:23.11 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
62 Bay, Patrick FR-1 Wilmington (Ohio) 17:35.12# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
63 Pyle, Jonas JR-3 Capital 17:49.24 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
64 Franz, John JR-3 Muskingum 18:09.17 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020
65 McPherson, Daniel FR-1 Capital 18:12.73 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
66 Deatley, Zach FR-1 Wilmington (Ohio) 18:17.08 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
67 Brandon, Evan SO-2 Wilmington (Ohio) 18:18.00 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
68 Saxton, Wyatt SO-2 Marietta 18:22.06 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
69 Diehl, John FR-1 Marietta 20:21.10 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
70 McGee, Jacob SR-4 Muskingum 23:40.85 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020

5000 Meters (Women)

OAC   19:49.61
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Brennan, Kelly SR-4 Baldwin Wallace 17:29.20 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
2 Laughner, Alyssa SO-2 Baldwin Wallace 17:39.63 Tufts National Qualifying Meet Mar 7, 2020
3 Bujaucius, Cameron SO-2 John Carroll 17:40.86# GVSU Big Meet Invite (Friday) Feb 14, 2020
4 Smith, Sydney JR-3 Otterbein 17:51.71 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
5 Marek, Hastings JR-3 Baldwin Wallace 18:00.95 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
6 Currey, Allison SR-4 Otterbein 18:09.81 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Whitmore, Rue SO-2 Ohio Northern 18:16.00 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
8 Durisin, Katie SR-4 Mount Union 18:16.58 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Jenko, Sydney FR-1 John Carroll 18:17.90# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
10 Vigrass, Rory SO-2 John Carroll 18:23.38# Akron Invitational Feb 7, 2020
11 Pitcovich, Tessa SO-2 Ohio Northern 18:28.47 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
12 Otte, Molina JR-3 Baldwin Wallace 18:33.25 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
13 Wright, Megan JR-3 Ohio Northern 18:40.87 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
14 Bentley, Halle SO-2 Otterbein 18:46.20 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
15 Colvin, Kathleen JR-3 Ohio Northern 18:54.34 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
16 Chasney, Isabel FR-1 Heidelberg 18:56.38# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
17 Kile, Madison JR-3 Baldwin Wallace 18:57.62 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
18 Kelley, Morgan JR-3 John Carroll 19:02.44# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
19 Glavin, Shauna SO-2 John Carroll 19:08.00 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
20 Anderson, Moira SO-2 John Carroll 19:09.60# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
21 Wahl, Milena FR-1 Wilmington (Ohio) 19:14.23 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
22 Magliocca, Julia FR-1 Mount Union 19:14.45 Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
23 Gilreath, Lizzy JR-3 Baldwin Wallace 19:14.68 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
24 Burns, Emma JR-3 Otterbein 19:18.39 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
25 Thompson, Sophia SO-2 Ohio Northern 19:28.32 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
26 Miller, Madelyn FR-1 Baldwin Wallace 19:29.21 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
27 Brindza, Madelyn SO-2 John Carroll 19:35.81# YSU College Icebreaker Dec 6, 2019
28 Graham, Lyla SR-4 John Carroll 19:47.32# Kent State Tune-Up Feb 22, 2020
29 Massucci, Jennifer FR-1 John Carroll 19:48.70# YSU Mid-Major Invite Jan 31, 2020
30 Kish, Ashley FR-1 Otterbein 19:49.33 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
31 Perez, Sophi FR-1 Baldwin Wallace 20:06.28 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
32 Rohrer, Lydia JR-3 Otterbein 20:10.30# Steemer Showcase Feb 22, 2020
33 Alexander, Danielle SO-2 Otterbein 20:12.12 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
34 Hughes, Katie SO-2 Wilmington (Ohio) 20:12.80# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
35 Franz, Brooke FR-1 Heidelberg 20:16.29# Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
36 Bernhardt, Eva FR-1 Capital 20:19.94 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
37 Wilson, Katherine JR-3 Mount Union 20:25.40 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
38 Hollon, Claire FR-1 Baldwin Wallace 20:28.02 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
39 Roschival, Maddie FR-1 Baldwin Wallace 20:42.42 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
40 Mobley, Erica FR-1 Ohio Northern 20:46.57# Steemer Showcase Feb 22, 2020
41 Trace, Lauren SO-2 Ohio Northern 20:55.02 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
42 Daulbaugh, Jenna SO-2 Baldwin Wallace 21:09.46 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
43 Vaughn, Megan JR-3 Baldwin Wallace 21:14.20 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
44 Fryman, Heather SO-2 Capital 23:05.80 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
45 Stahl, Kendra SO-2 Wilmington (Ohio) 23:28.92 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
46 Curavo, Madison FR-1 Muskingum 23:35.26 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
47 Deighton, Valerie FR-1 Muskingum 24:02.91 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
48 Toth, Angela FR-1 Muskingum 29:17.77 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020

60 Hurdles (Men)

OAC   9.68
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Plant, Mason SR-4 Mount Union 7.97(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Troyer, Connor SR-4 Mount Union 8.02 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
3 Febus, Cwinn SR-4 Otterbein 8.13 Tufts National Qualifying Meet Mar 7, 2020
4 Dimon, Alex JR-3 Marietta 8.22 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
5 Rennette, Michael SO-2 Otterbein 8.32 Steemer Showcase Feb 22, 2020
6 Klopfenstein, Eric SR-4 Marietta 8.35(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Troyer, Carson JR-3 Mount Union 8.37 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
8 Clark, Shadaryll FR-1 Baldwin Wallace 8.44 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
9 Lloyd, Owen JR-3 Ohio Northern 8.52 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
10 McCullough, Colin JR-3 Ohio Northern 8.55(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 Wilson, Kelly FR-1 Capital 8.60 Bob Shannon Invitational Feb 8, 2020
12 Britt, Malik JR-3 Mount Union 8.68(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
13 Doyle, Mick FR-1 John Carroll 8.77 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
14 Adehe, Selorm FR-1 Ohio Northern 8.78 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
15 Gerber, Zach SO-2 John Carroll 8.80 Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
16 Sallee, A.J. SO-2 Marietta 8.86 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
17 Scheiderer, Zane SO-2 Otterbein 8.93(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
18 Conlon, Mackenzie SR-4 Otterbein 8.98 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
19 Fox, Adam SR-4 Muskingum 9.08 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020
20 Johnson, Marques JR-3 Heidelberg 9.12 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
21 Blevins, Aaron FR-1 Mount Union 9.39(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
22 Burkhammer, Alexander FR-1 Baldwin Wallace 9.41(55) Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
23 Roseberry, Seth FR-1 Muskingum 9.52(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
24 Kishmarton, Daniel FR-1 Baldwin Wallace 9.54 Otterbein Invitational Jan 25, 2020
25 Booze, Christian SO-2 Ohio Northern 9.78 2020 Larry Cole Invite Jan 24, 2020
25 Fullmer, Andy FR-1 Capital 9.78 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
27 Robershaw, Jacob FR-1 Baldwin Wallace 10.50 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
28 Lawton, Madison FR-1 Muskingum 11.02(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019

60 Hurdles (Women)

OAC   10.73
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Stocker, Sabrina JR-3 Mount Union 9.03(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
2 Dennison, Gracie SO-2 Otterbein 9.05 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
3 Carey, Megan SO-2 Otterbein 9.07(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
4 Howard, Aamirah SR-4 Mount Union 9.21(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
5 Hilt, Emily SR-4 Capital 9.26(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Dean, Auquay FR-1 Mount Union 9.37 DIII All-Ohio Indoor Track & Field Championships Feb 15, 2020
7 Bean, Olivia FR-1 Heidelberg 9.40 Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
8 Burke, Emma SR-4 Wilmington (Ohio) 9.46(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Terranova, Michaelina SO-2 Mount Union 9.55 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
10 McIntosh, Melinda SR-4 Ohio Northern 9.64(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
11 McCluer, Sydney SR-4 Ohio Northern 9.72(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
12 Quinter, Olivia SR-4 Capital 9.83(55) Pioneer Open Jan 18, 2020
13 Fields, Sidney SO-2 Wilmington (Ohio) 9.88 Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
14 Gibbins, Kennady SO-2 Mount Union 9.90 Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
15 Kramer, Kimberly SO-2 Ohio Northern 9.94 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020
16 DeWitt, Stella JR-3 Ohio Northern 10.05 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
17 Schwarzbek, Allison SR-4 Heidelberg 10.06 Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
18 Johnson, Kayla SO-2 Baldwin Wallace 10.15(55) Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
19 Goodwin, Jessica FR-1 Ohio Northern 10.28 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019
20 Campbell, Madi FR-1 Capital 10.38(55) Pioneer Open Jan 18, 2020
21 Savage, Ragan FR-1 Muskingum 10.40 Ron Althoff Relays 2020 Jan 17, 2020
22 Smith, Louisa JR-3 Muskingum 10.45 All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
22 Frattali, Ashley FR-1 Muskingum 10.45 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
24 Mills, Macey SO-2 Muskingum 10.52 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020
25 Ellyson, Emily SR-4 Muskingum 10.95 Jessica Starks Open Jan 25, 2020
26 Neville, Spencer SO-2 Muskingum 11.40(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
27 Houshel, Miranda FR-1 Muskingum 11.59(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
28 Deiotte, Mikayla SO-2 Muskingum 11.76(55) Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
29 Saxton, Kelsey FR-1 Muskingum 12.23 OWU Valentine's Open Feb 14, 2020

4 x 800 Relay (Men)

Top↑
TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wilmington (Ohio) 8:31.08 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
2 Capital 8:41.22 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
3 Baldwin Wallace 8:52.33 Hillsdale "Wide-Track" Classic Feb 7, 2020

4 x 800 Relay (Women)

Top↑
TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Wilmington (Ohio) 11:11.86 Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020

High Jump (Men)

OAC   1.70m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Hershberger, Evan JR-3 Mount Union 2.03m 6' 8" Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
2 Burns, Landon FR-1 Otterbein 1.93m 6' 4" 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
3 Hiatt, Jordan JR-3 Mount Union 1.90m 6' 2.75" Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
3 Gilmore, Anthony FR-1 Wilmington (Ohio) 1.90m 6' 2.75" Rick Meindl Last Call Feb 21, 2020
3 Clydesdale, Jeff SR-4 Wilmington (Ohio) 1.90m 6' 2.75" Pioneer Open Jan 18, 2020
3 Blevins, Aaron FR-1 Mount Union 1.90m 6' 2.75" Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
7 Schaub, Chayce FR-1 Heidelberg 1.89m 6' 2.25" Tiffin Alumni Open Dec 14, 2019
8 Lloyd, Owen JR-3 Ohio Northern 1.88m 6' 2" 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
8 Myers, Colin JR-3 Wilmington (Ohio) 1.88m 6' 2" Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Queen, Max FR-1 Wilmington (Ohio) 1.85m 6' 0.75" Wittenberg Coach Rob Collegiate Indoor #2 Jan 25, 2020
11 Fullmer, Andy FR-1 Capital 1.84m 6' 0.5" All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
12 Clark, Shadaryll FR-1 Baldwin Wallace 1.80m 5' 10.75" Mount Union Collegiate Tune-Up Feb 22, 2020
13 Fox, Adam SR-4 Muskingum 1.79m 5' 10.5" Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
14 Saunders, Cade JR-3 Ohio Northern 1.73m 5' 8" Steemer Showcase Feb 22, 2020
15 Cyrus, Josh JR-3 Wilmington (Ohio) 1.70m 5' 7" Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
16 Hayes, Nate JR-3 Capital 1.68m 5' 6" Jessica Starks Open Jan 25, 2020
17 Conlon, Mackenzie SR-4 Otterbein 1.66m 5' 5.25" All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
18 Lawton, Madison FR-1 Muskingum 1.61m 5' 3.25" Marietta First Glimpse and Multis Dec 6, 2019
19 Amos, Kenneth FR-1 Marietta 1.50m 4' 11" Marietta Open Jan 11, 2020

High Jump (Women)

OAC   1.37m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Pullins, Laura SO-2 Marietta 1.68m 5' 6" 2020 Polar Bear Final Qualifier and Multi Mar 6, 2020
1 Linn, Nikki SR-4 John Carroll 1.68m 5' 6" Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
3 Gibbins, Kennady SO-2 Mount Union 1.65m 5' 5" Mount Union Toy Drive Opener Dec 7, 2019
4 Hilt, Emily SR-4 Capital 1.64m 5' 4.5" All-Ohio DIII Track & Field Championships Multi-Events Feb 8, 2020
5 Bogunovich, Lily SO-2 Mount Union 1.59m 5' 2.5" Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
6 Ellyson, Emily SR-4 Muskingum 1.56m 5' 1.25" Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Sutherland, Savannah SO-2 Heidelberg 1.53m 5' 0.25" Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
7 Shreffler, Sarah FR-1 John Carroll 1.53m 5' 0.25" Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
9 Phoennik, Courtney JR-3 John Carroll 1.51m 4' 11.5" Dragon Grand Prix Feb 8, 2020
10 Cox, Keva JR-3 Wilmington (Ohio) 1.50m 4' 11" Wittenberg Tiger Indoor Opener Dec 6, 2019
10 Orr, Heather JR-3 Baldwin Wallace 1.50m 4' 11" Dr T Team Challenge Feb 1, 2020
10 Carey, Megan SO-2 Otterbein 1.50m 4' 11" Ohio Athletic Conference Indoor Track & Field Championships Feb 28, 2020
10 Novotny, Oksana FR-1 Baldwin Wallace 1.50m 4' 11" Baldwin Wallace Mid-February Meet 2020 Feb 14, 2020
10 Culver, Jenna SO-2 Otterbein 1.50m 4' 11" Otterbein Invitational Jan 25, 2020
10 Smith, Louisa JR-3 Muskingum 1.50m 4' 11" 2020 Joe Banks Invitational Feb 1, 2020
16 Goodwin, Jessica FR-1 Ohio Northern 1.48m 4' 10.25" 2019 University of Findlay Oiler Opener (College) Dec 7, 2019