2020 NAIA Outdoor Qualifying List

ICON KEY:NAIA ANAIA B
DISPLAYING
1:
2:
3:
4:

100 Meters (Men)

NAIA A   10.58 NAIA B   10.68
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Joseph, Isaac SO-2 St. Thomas (Fla.) 10.61 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 1.2
2 Johnson, Melvin SO-2 Keiser 10.62 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 1.2
3 Essien, Jonathan Huston-Tillotson 10.69 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.1
4 Bouie, Jamal SR-4 Edward Waters 10.84 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 1.1
4 Clayton, Keontrae JR-3 Truett-McConnell 10.84 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 -0.2
6 Richards, Guillaume JR-3 Keiser 10.86 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 1.2
7 Alford, Trey JR-3 Southeastern U. 10.89 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 3.1
8 McKnight, Cody SR-4 Central Baptist 10.95 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -0.7
9 Harper, Jarad SO-2 Westmont 10.96 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 2.1
10 Chambers, Shemar FR-1 Florida Memorial 10.99 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 2.1
10 Top, Pieter SR-4 Westmont 10.99 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 2.1
12 Gantt, Jonte FR-1 USC-Beaufort 11.03 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.1
13 Young, Elijah FR-1 Wiley 11.04 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.3
14 McCoy, Nykebian FR-1 Southwestern Christian 11.05 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.1
15 Alcorn, Jalon FR-1 Jarvis Christian 11.07 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 4.6
16 Atherton, Miles SO-2 Southwestern Christian 11.08 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.1
17 Moss, Tyberious JR-3 Edward Waters 11.09 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 2.3
18 Davis , Jackson SR-4 Southwestern Christian 11.10 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 1.9
18 Joseph, Sandro JR-3 Warner 11.10 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.1
20 Bradford, Shawn FR-1 Southwestern Christian 11.11 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 4.2
21 Freeman, Dennis JR-3 Philander Smith 11.13 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.1
22 Walters, Barja FR-1 St. Andrews 11.17 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.8
23 Glaze, Tysamin FR-1 Voorhees 11.19 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 1.2
24 Flood, Miles FR-1 Philander Smith 11.20 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 1.9
25 Duffey, Cody SR-4 Central Baptist 11.22 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -0.7
26 Pierce, Karrington JR-3 Southwestern Assemblies of God 11.24 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.8
27 Bennet, Wakilli FR-1 Menlo College 11.32 Sunbird Invitational Feb 21, 2020 -0.9
27 Parrilla, Joe SO-2 Truett-McConnell 11.32 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 -0.2
29 Richardson, Kevin FR-1 Mobile 11.33 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 1.9
30 Douglas, Montrell JR-3 St. Andrews 11.35 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 1.2
31 SNEED JR, RODNEY FR-1 Texas Wesleyan 11.39 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 4.2
32 Murphy, Rayshawn JR-3 Philander Smith 11.42 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 1.9
33 McCants, Jaquan FR-1 Edward Waters 11.43 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.0
33 Nicholas, Naeem SO-2 Stillman 11.43 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 -2.6
35 Carter, Jaron FR-1 Northwest Christian 11.44 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.1
35 Chandler, Antwan JR-3 Voorhees 11.44 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 1.2
35 Suen, Wesley FR-1 Lyon 11.44 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.2
38 Thompson, Kaleel FR-1 Keiser 11.45 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.9
39 Nesbitt, Steven FR-1 USC-Beaufort 11.46 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.2
40 McKeever, Cheneniah FR-1 Voorhees 11.47 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 1.2
40 Sawyers, Justin SO-2 Southwestern Christian 11.47 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 4.6
42 Battle, Joshua SO-2 Florida Memorial 11.53 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 4.2
42 Fluellen, Dakale FR-1 Allen 11.53 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 4.2
44 Cannon, Malik SO-2 Truett-McConnell 11.54 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 -0.3
44 Gatson, Damien JR-3 Philander Smith 11.54 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 1.9
46 Thomas, Devin JR-3 Jarvis Christian 11.56 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 1.9
47 Cha, Austin JR-3 Keiser 11.60 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.3
48 Galvan, Ronny SO-2 Jarvis Christian 11.63 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 4.2
49 Israel, Samuel SO-2 Edward Waters 11.64 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 2.1
49 Onyeachonam, Obiajulu FR-1 Jarvis Christian 11.64 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 4.2
51 Washington, Jamal SR-4 Central Baptist 11.65 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -0.7
51 Johnson, Karon FR-1 Allen 11.65 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 -0.7
51 Lewis, Kameron JR-3 Philander Smith 11.65 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 1.9
51 Blodgett, Cooper FR-1 Northwest Christian 11.65 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.2
55 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 11.67 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 0.6
56 McClary, Trevion Talladega College 11.68 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 1.9
57 Schofield, Raheem JR-3 Keiser 11.69 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.9
58 Austin, Jhaqwori FR-1 St. Thomas (Fla.) 11.72 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 2.5
59 Winchester, Brendan SO-2 Lyon 11.73 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.2
60 Odom , Ralph SO-2 Southeastern U. 11.76 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 2.0
61 Cavazos, Pablo SR-4 Our Lady of the Lake 11.77 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.5
62 Chatman, Xavier FR-1 Philander Smith 11.82 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 1.9
63 Blodgett, Crew FR-1 Northwest Christian 11.83 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.5
64 Beck, Jackson FR-1 Lyon 11.84 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 0.9
64 Perry, Keith SO-2 Edward Waters 11.84 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 2.1
66 Patterson, Isiaih SO-2 Central Baptist 11.86 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.2
66 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 11.86 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 0.6
68 Squires, Jesse SO-2 Corban 11.89 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 3.9
69 Charon, Darius JR-3 Keiser 11.91 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.9
69 West, Laizon FR-1 Edward Waters 11.91 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.0
71 Adams, Netanyahu SO-2 St. Thomas (Fla.) 11.93 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 1.3
72 Daniel, Rick FR-1 St. Thomas (Fla.) 11.94 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 2.5
72 van Wingerden, Chatham SO-2 The Masters 11.94 Rossi Relays Feb 22, 2020 1.8
74 Burrell, Tyler SO-2 Truett-McConnell 11.96 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 -0.1
74 Stinnett, Amarius FR-1 Lyon 11.96 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.6
76 Eaton, Chance FR-1 Philander Smith 11.97 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 4.2
77 Monds, Micah FR-1 St. Thomas (Fla.) 12.01 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 2.5
78 Johnson, Dondre FR-1 USC-Beaufort 12.08 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.1
79 Campbell, Darius FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 12.09 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.1
80 Hunter, Jared FR-1 St. Thomas (Fla.) 12.16 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 2.6
81 Barnes, Tajnae SO-2 Central Baptist 12.18 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -0.7
81 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 12.18 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 +0.0
83 Knight , Nickalus FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 12.20 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.3
84 Stiger, Isaiah FR-1 Central Baptist 12.33 Mulerider Relays Feb 28, 2020 -1.9
85 ODonell, Zykell FR-1 St. Thomas (Fla.) 12.40 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 2.5
86 Horn, John SO-2 Lyon 12.42 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.7
87 Laster, Isaiah SO-2 Edward Waters 12.45 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.9
88 Harris, Prince FR-1 Northwest Christian 12.52 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.2
88 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 12.52 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020 0.9
90 Deloach, Jalen SO-2 Morris 12.63 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.2
90 Fuentes, Ryan FR-1 Our Lady of the Lake 12.63 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.5
92 Tucker, Jayden JR-3 Northwest Christian 12.81 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.5
93 Mahamad, Balah FR-1 Lyon 12.91 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.7
94 Buchanan, Wayne FR-1 Evergreen St. 12.98 Puget Sound Ed Boitano Invitational Mar 6, 2020 2.5
95 Johnson, Waunya FR-1 Edward Waters 13.10 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 1.1
96 Chery, Jamesley JR-3 Warner 13.14 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.9
97 Smith, Andrew JR-3 USC-Beaufort 13.39 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.2
98 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 13.53 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020 0.9

100 Meters (Women)

NAIA A   11.92 NAIA B   12.12
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Dunston, Hannah SO-2 Truett-McConnell 12.38 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 1.3
2 Ramos, Briana FR-1 Southeastern U. 12.43 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 2.9
3 Thompson, Shakera SO-2 Southeastern U. 12.47 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 2.9
4 Brown, Zyshai JR-3 Edward Waters 12.58 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.0
5 Newingham, Selina JR-3 Corban 12.65 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 2.1
6 Strickland , Morgan SO-2 Southeastern U. 12.68 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 2.9
7 Davis, Azaria SO-2 Florida Memorial 12.71 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 2.1
8 Thompson, Dai'ja SO-2 St. Thomas (Fla.) 12.77 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.9
9 Yarborough, NaDera JR-3 Voorhees 12.81 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.4
10 Joseph , Destiny JR-3 Our Lady of the Lake 12.82 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 1.1
11 Seale, Armani JR-3 Florida Memorial 12.93 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 0.4
12 Linley, Brittany SO-2 Truett-McConnell 12.95 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 1.3
13 Turner, Faith FR-1 Keiser 12.98 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.8
14 Mansur, Samantha FR-1 Mobile 13.00 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 1.7
15 Littleton, Kieana FR-1 Voorhees 13.01 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.4
16 Thomas, Nicole FR-1 St. Thomas (Fla.) 13.04 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.9
17 Moon, Gerika SO-2 Allen 13.05 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 +0.0
18 Green, Emily FR-1 Westmont 13.08 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 -0.6
18 Underwood, Jaliyah SR-4 Florida Memorial 13.08 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 0.5
20 McCoy, Rosaline SR-4 Jarvis Christian 13.13 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.8
21 Allen, Ayanna FR-1 Philander Smith 13.18 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.8
21 Batty, Haleigh SR-4 Westmont 13.18 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 -0.6
21 Beaulieu, Hannah SO-2 Corban 13.18 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 2.1
24 HENDERSON, ALYSA FR-1 Texas Wesleyan 13.19 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.7
25 Coleman, Samaiyah SO-2 St. Thomas (Fla.) 13.22 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.9
26 Kelley, Desstinie FR-1 Wiley 13.23 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.8
27 Harrison, Nescotia SO-2 Allen 13.25 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 0.5
28 Garnett, Shakyra SO-2 Edward Waters 13.28 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.9
28 Garrett, Sharbre'nae JR-3 Jarvis Christian 13.28 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.8
28 Sandoval, Victoria SO-2 Corban 13.28 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 1.8
31 Perry, Lauren FR-1 Our Lady of the Lake 13.30 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
32 Stevens, Dasia SO-2 Edward Waters 13.31 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 0.7
33 Rolle, Leonardia FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 13.32 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.9
34 Thompson, Grace FR-1 Multnomah 13.35 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.5
35 Gadison, Deja Talladega College 13.37 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 1.7
36 Siler, Ashley JR-3 Central Baptist 13.39 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.0
37 Bilger, Hannah SO-2 Freed-Hardeman 13.40 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 1.1
38 McCoy, Jocelyn JR-3 Jarvis Christian 13.42 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.7
39 Holder, Alyssa SO-2 Southwestern Assemblies of God 13.45 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 1.1
40 Burns, Alexis JR-3 Philander Smith 13.47 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.7
41 Peters, Hero FR-1 Corban 13.48 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 1.8
42 Taylor, Jasmine FR-1 Edward Waters 13.50 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 0.7
43 Hampton, Dinesha FR-1 Philander Smith 13.51 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.7
44 Baluja, Masiel FR-1 St. Thomas (Fla.) 13.55 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.9
45 Harris, Kamryn FR-1 Stillman 13.56 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 -0.3
46 Drapeau, Kelsey FR-1 Southwestern Christian 13.57 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.4
47 McMahon, Li'Mackie JR-3 Warner 13.59 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.4
47 Norell, Natalie SO-2 Corban 13.59 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 1.8
49 Casey, Jasmine FR-1 Menlo College 13.64 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020 -1.0
49 Rincan, Dalila FR-1 Multnomah 13.64 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.9
51 Gaiton, Terriana FR-1 Allen 13.65 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 0.4
51 Thompson, Azaline SO-2 Warner 13.65 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.1
53 Turner, Lesha SR-4 Arizona Christian 13.68 RCC Invitational Mar 6, 2020 0.5
54 Youngblood, Constance JR-3 Keiser 13.69 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.9
55 Baker, Zy'Keria FR-1 Thomas University (GA) 13.72 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 1.8
56 Spencer, Abigail SR-4 Northwest Christian 13.78 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.5
57 Jones, Jordyn FR-1 Philander Smith 13.84 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 2.8
57 Murray, Cori SR-4 Multnomah 13.84 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.9
59 Taplin, Jasmin SO-2 Southwestern Christian 13.94 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.4
60 Hayes, Iyana Talladega College 13.97 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 1.7
61 Barclift, Destiny JR-3 Southwestern Assemblies of God 13.99 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
62 Richards, Faith FR-1 Southwestern Christian 14.01 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.4
62 Willis, Shelby FR-1 The Masters 14.01 Rossi Relays Feb 22, 2020 1.5
64 Nabasuumba , Diana FR-1 Truett-McConnell 14.02 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 1.8
65 Green, Destiny FR-1 Allen 14.11 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 0.5
66 Lewis, Chae SO-2 Southwestern Christian 14.17 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.4
67 Distant , Mia FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 14.37 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 0.8
68 Dixon, Charizma FR-1 Thomas University (GA) 14.40 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.8
69 Faulk, Antoinette JR-3 Warner 14.44 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.4
70 Walker, Taraya FR-1 Stillman 14.48 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 -0.3
71 Hess, Emily SR-4 The Masters 14.57 Rossi Relays Feb 22, 2020 3.0
72 Pak, Abigail FR-1 Westmont 14.58 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 +0.0
73 Oliver, Alexis FR-1 Southwestern Christian 14.66 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.4
74 Adams, Zion FR-1 Allen 14.94 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 0.5
75 Bradley, Julie SR-4 William Jessup 15.10 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020 -1.6
76 Haas, Carina FR-1 Northwest Christian 15.19 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.4
77 Brack, Alexus SO-2 Truett-McConnell 15.30 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 1.8
78 Burchett, Addison FR-1 Freed-Hardeman 15.46 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 -0.7
79 Wenz, Kaitlin FR-1 Multnomah 15.56 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.9
80 Roberts, Jessie JR-3 Multnomah 16.09 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.4
81 Morris, Elise SO-2 Thomas University (GA) 19.63 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.8

200 Meters (Men)

NAIA A   21.45 NAIA B   21.58
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Chambers, Shemar FR-1 Florida Memorial 21.71 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 4.2
2 Mitchell, Kadari SO-2 USC-Beaufort 21.77 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 0.6
3 Clayton, Keontrae JR-3 Truett-McConnell 21.93 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 -0.5
4 Grinley, Chris SR-4 Keiser 21.95 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.6
5 McKnight, Cody SR-4 Central Baptist 22.06 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.2
6 McGowan, D'Anthony FR-1 Vanguard 22.15 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
7 Harper, Jarad SO-2 Westmont 22.18 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 0.5
8 Griep, Leighton FR-1 Southeastern U. 22.28 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 4.2
8 Hill, Dakari JR-3 Webber 22.28 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.1
10 Bouie, Jamal SR-4 Edward Waters 22.34 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.0
11 Lewis, Jeremiah JR-3 Vanguard 22.35 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
12 Crews, Devin FR-1 Thomas University (GA) 22.50 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 2.3
13 Joseph, Sandro JR-3 Warner 22.55 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.2
14 Bennet, Wakilli FR-1 Menlo College 22.60 Sunbird Invitational Feb 21, 2020 -0.6
15 Christopher, Devin FR-1 Mobile 22.68 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 0.8
16 Newman, Lorenzo JR-3 Webber 22.75 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 0.6
17 Nesbitt, Steven FR-1 USC-Beaufort 22.81 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.1
18 Adams, Narada FR-1 USC-Beaufort 22.87 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -2.5
19 Moulton, Jonathan SO-2 Southeastern U. 22.88 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 0.6
19 Suen, Wesley FR-1 Lyon 22.88 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -1.1
21 Bush, Chasen FR-1 Keiser 22.91 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.1
22 Williams, Paul FR-1 Our Lady of the Lake 22.95 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.4
23 Duffey, Cody SR-4 Central Baptist 22.99 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.2
24 Murrell, Jordon JR-3 Webber 23.00 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.1
25 Doster, Antonio FR-1 Southeastern U. 23.08 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 4.2
26 Thurman, Hoy SO-2 Truett-McConnell 23.10 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 -0.5
27 Cavazos, Pablo SR-4 Our Lady of the Lake 23.16 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.2
28 Washington, Jamal SR-4 Central Baptist 23.18 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -1.1
29 Richardson, Kevin FR-1 Mobile 23.20 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 1.5
30 Wilson, Jared SR-4 William Jessup 23.27 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020 -1.6
31 Baxter, Jonathan FR-1 Keiser 23.31 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.2
32 Ruffin, Deyandre FR-1 Allen 23.36 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 2.3
33 Nicholas, Naeem SO-2 Stillman 23.37 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 -1.4
34 Battle, Joshua SO-2 Florida Memorial 23.41 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.0
34 Bos, Micah SO-2 Corban 23.41 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 0.6
34 Britt, Gemaal FR-1 Vanguard 23.41 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
34 Mason, Qwientiss FR-1 Keiser 23.41 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.1
38 Winchester, Brendan SO-2 Lyon 23.43 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.2
39 Keene, J'von JR-3 Edward Waters 23.44 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -2.5
40 Schofield, Raheem JR-3 Keiser 23.45 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.1
41 Francis, Leroy SO-2 Florida Memorial 23.57 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 4.2
42 Cannon, Malik SO-2 Truett-McConnell 23.59 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 +0.0
43 Israel, Samuel SO-2 Edward Waters 23.62 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 0.5
44 McCants, Jaquan FR-1 Edward Waters 23.67 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 +0.0
45 Davis, Demetruis FR-1 Keiser 23.78 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.2
46 Burrell, Tyler SO-2 Truett-McConnell 23.86 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 3.7
46 Dormestoir, Ricardo SR-4 Webber 23.86 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -2.5
48 Courson, Caleb FR-1 Westmont 23.95 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 0.5
49 Sennette, Chandler SO-2 Our Lady of the Lake 24.00 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.4
50 Shodiss, Iaan JR-3 Menlo College 24.09 Sunbird Invitational Feb 21, 2020 -1.5
51 Odom , Ralph SO-2 Southeastern U. 24.13 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 1.6
52 Patterson, Isiaih SO-2 Central Baptist 24.21 Mulerider Relays Feb 28, 2020
53 Knight , Nickalus FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 24.23 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -1.3
54 Cathey, Hayden SO-2 Florida College 24.24 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.1
55 Beck, Jackson FR-1 Lyon 24.27 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -3.3
56 Catlin, Cornelius Talladega College 24.38 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 0.8
56 Perkins, Keenan FR-1 Edward Waters 24.38 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.3
58 McClary, Trevion Talladega College 24.39 2020 Panther Invitational Feb 29, 2020 -0.9
59 Cunningham, Corinthian FR-1 Allen 24.63 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.3
59 Perry, Keith SO-2 Edward Waters 24.63 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.3
61 Hayter, Sam FR-1 Northwest Christian 24.64 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.4
61 Lima, Jose SR-4 Our Lady of the Lake 24.64 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
63 Austin, Jhaqwori FR-1 St. Thomas (Fla.) 24.70 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -0.1
64 Bullock, Willie FR-1 St. Thomas (Fla.) 24.80 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -0.8
65 Campbell, Darius FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 24.86 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -1.3
66 Hunter, Jared FR-1 St. Thomas (Fla.) 24.95 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -0.1
67 Daniel, Rick FR-1 St. Thomas (Fla.) 24.96 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -0.1
68 McEnteer, Joaquin FR-1 Soka 24.99 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
69 Cha, Austin JR-3 Keiser 25.21 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.1
70 Johnson, Karon FR-1 Allen 25.22 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.3
70 Moore, Jacob FR-1 Corban 25.22 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 0.6
72 Brown, Derek FR-1 Our Lady of the Lake 25.24 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
73 Horn, John SO-2 Lyon 25.31 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -3.3
74 Brown, Diquan SO-2 Allen 25.35 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.3
75 Joe, Jonathan JR-3 William Jessup 25.64 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020 -1.5
76 Travis, Aaron JR-3 William Jessup 26.05 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020 -0.8
77 Monds, Micah FR-1 St. Thomas (Fla.) 26.48 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -0.1
78 Ibrahim, Hamza FR-1 Soka 27.05 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
79 Weis, Lucas SO-2 Evergreen St. 29.47 Puget Sound Ed Boitano Invitational Mar 6, 2020 1.3

200 Meters (Women)

NAIA A   24.75 NAIA B   24.93
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Poole, Ja'milya FR-1 USC-Beaufort 25.14 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 3.0
2 Simpson, Namiah SO-2 Southeastern U. 25.30 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 3.1
3 Jackson, Dorothy FR-1 Vanguard 25.39 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
4 Lawrence, Oluwafikayomi FR-1 Southeastern U. 25.49 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 3.1
5 Poland, Olivia FR-1 Vanguard 25.72 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
6 Seale, Armani JR-3 Florida Memorial 25.75 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 2.0
7 Hardy, Rebecca SO-2 William Jessup 25.93 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
8 Strickland , Morgan SO-2 Southeastern U. 26.17 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020 3.1
9 Dunston, Hannah SO-2 Truett-McConnell 26.18 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 1.3
10 Joseph , Destiny JR-3 Our Lady of the Lake 26.69 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 +0.0
11 Ramos, Briana FR-1 Southeastern U. 26.73 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 3.0
12 Esparza, Amanda JR-3 Our Lady of the Lake 26.77 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.4
13 Underwood, Jaliyah SR-4 Florida Memorial 26.93 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.9
14 Toledo , Alondra SO-2 Our Lady of the Lake 27.13 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.8
15 Davis, Azaria SO-2 Florida Memorial 27.28 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.9
16 Mayen, Ileni FR-1 Vanguard 27.35 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
17 Brooks, Aarika FR-1 Oregon Tech 27.38 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 -0.1
17 Pantoja, Brianna FR-1 Our Lady of the Lake 27.38 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 +0.0
19 Thompson, Dai'ja SO-2 St. Thomas (Fla.) 27.45 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 0.2
20 Roberts, Grace FR-1 Vanguard 27.50 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
21 Linley, Brittany SO-2 Truett-McConnell 27.67 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 +0.0
22 Casey, Jasmine FR-1 Menlo College 27.77 Sunbird Invitational Feb 21, 2020 -0.7
23 Thompson, Grace FR-1 Multnomah 27.81 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.1
24 Norell, Natalie SO-2 Corban 27.82 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 0.5
25 Harris, Kamryn FR-1 Stillman 27.86 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 0.7
26 McMahon, Li'Mackie JR-3 Warner 27.89 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.5
27 Swaim, Ally SO-2 Central Baptist 27.93 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -3.9
28 Thompson, Azaline SO-2 Warner 28.05 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.4
29 Wilks, Chariza FR-1 Northwest Christian 28.08 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.1
30 Taylor, Jasmine FR-1 Edward Waters 28.12 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.6
31 Martinez, Natalie FR-1 Our Lady of the Lake 28.14 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.8
32 Siler, Ashley JR-3 Central Baptist 28.26 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -3.9
33 Sandoval, Victoria SO-2 Corban 28.37 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 0.8
34 Ernest, Chelsey SO-2 Warner 28.42 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.5
35 Phillips, Sarah FR-1 Northwest Christian 28.47 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.0
36 Parker, Makhayla FR-1 Our Lady of the Lake 28.48 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.8
37 Youngblood, Constance JR-3 Keiser 28.54 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.3
38 Thomas, Nicole FR-1 St. Thomas (Fla.) 28.56 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 0.2
39 Peters, Hero FR-1 Corban 28.67 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 0.8
40 Canzoneri, Sarah JR-3 Westmont 28.73 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 1.5
41 Belisle, ClaireMarie SO-2 Soka 28.74 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
42 Christenson, Lilly JR-3 Westmont 28.77 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 1.5
43 Colvin, Sydnei Talladega College 28.87 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 2.7
44 Baker, Zy'Keria FR-1 Thomas University (GA) 28.89 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 0.9
45 Barclift, Destiny JR-3 Southwestern Assemblies of God 28.91 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 0.8
46 Bilger, Hannah SO-2 Freed-Hardeman 28.92 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 0.1
47 Tampus, Juliana FR-1 Vanguard 28.93 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
48 Garnett, Shakyra SO-2 Edward Waters 28.97 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 1.3
49 Nabasuumba , Diana FR-1 Truett-McConnell 28.99 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 0.9
50 Castellanos, Yadira JR-3 Marymount California 29.00 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
50 McFadden, Brooklyn SO-2 Multnomah 29.00 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.5
52 Williams, Tyra SR-4 Keiser 29.06 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.4
53 Travis, Rachel JR-3 William Jessup 29.26 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
54 Dixon, Charizma FR-1 Thomas University (GA) 29.30 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 2.1
55 Murray, Cori SR-4 Multnomah 29.42 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -1.5
56 Hayes, Iyana Talladega College 29.43 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 2.8
57 Rolle, Leonardia FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 29.60 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.2
58 Exil, Sonia SO-2 St. Thomas (Fla.) 29.63 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 -1.4
59 Baluja, Masiel FR-1 St. Thomas (Fla.) 29.74 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020 0.2
60 Hameister, Joelle SO-2 William Jessup 29.76 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
61 Gadison, Deja Talladega College 29.87 2020 Panther Invitational Feb 29, 2020 -4.1
62 Tory, Corissa FR-1 Lyon 29.99 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -2.9
63 Faulk, Antoinette JR-3 Warner 30.00 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.3
64 Baker, Tyrielle Talladega College 30.08 2020 Panther Invitational Feb 29, 2020 -1.8
65 Morales, Mari FR-1 Dalton State 30.15 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 1.3
66 Pak, Abigail FR-1 Westmont 30.34 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 0.8
67 Dennis, Tatyana SO-2 Warner 30.52 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.3
68 Tanner, Jodie FR-1 Truett-McConnell 30.92 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 2.1
69 Lanius, Olivia FR-1 Freed-Hardeman 31.03 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 0.7
70 Walker, Taraya FR-1 Stillman 31.04 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 0.7
71 Haas, Anju FR-1 Soka 31.26 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
72 Arvin, Alainey FR-1 Florida College 31.43 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.3
73 Heller, Laura SR-4 Soka 31.57 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
74 Sato, Trinity SO-2 Marymount California 31.71 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
75 Weiss, Emily FR-1 Williams Baptist 31.82 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
76 Brack, Alexus SO-2 Truett-McConnell 31.92 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 2.1
77 Borchers, Anna Kate FR-1 Florida College 32.30 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.3
78 Martinez, Crystal JR-3 Marymount California 32.36 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
79 Burchett, Addison FR-1 Freed-Hardeman 32.90 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 0.7
80 Manske, Ailee FR-1 Florida College 37.00 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020 0.3
81 Morris, Elise SO-2 Thomas University (GA) 45.25 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 2.1

400 Meters (Men)

NAIA A   48.26 NAIA B   48.45
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Franklin, Keishon SO-2 Truett-McConnell 48.45 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
2 McKnight, Cody SR-4 Central Baptist 49.13 Mulerider Relays Feb 28, 2020
3 Moulton, Jonathan SO-2 Southeastern U. 49.59 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
4 Bouie, Jamal SR-4 Edward Waters 49.63 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
5 Christopher, Devin FR-1 Mobile 49.66 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
6 Hill, Dakari JR-3 Webber 49.71 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
7 Doster, Antonio FR-1 Southeastern U. 49.93 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
8 Crews, Devin FR-1 Thomas University (GA) 50.14 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
9 Warner, William JR-3 Westmont 50.29 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
10 Grinley, Chris SR-4 Keiser 50.46 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
11 Perez, Joseph SO-2 Westmont 50.58 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
12 Bush, Chasen FR-1 Keiser 50.66 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
13 White, Torrey JR-3 Arizona Christian 50.84 RCC Invitational Mar 6, 2020
14 Kee, Lathan JR-3 Voorhees 50.97 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
15 McGuire, Kyle FR-1 Truett-McConnell 51.12 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
16 Tripp, Seth JR-3 Corban 51.19 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
17 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 51.20 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
18 Bonner, Donald SR-4 Truett-McConnell 51.23 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
19 Sarkodie, Kofi SO-2 Soka 51.26 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
20 Pennington, Chase FR-1 Allen 51.30 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
21 Adams, Narada FR-1 USC-Beaufort 51.33 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
22 Griep, Leighton FR-1 Southeastern U. 51.35 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
23 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 51.48 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
24 Jean, Vandersen SO-2 St. Thomas (Fla.) 51.56 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
25 Wilson, Jared SR-4 William Jessup 51.67 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
26 Lewis, Malik SR-4 Allen 51.86 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
27 Delgado, Nicolas JR-3 Northwest Christian 51.87 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
27 Lambert, Dominic JR-3 Florida Memorial 51.87 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
29 Proby lll, Charles SO-2 Arizona Christian 52.05 RCC Invitational Mar 6, 2020
30 Ramirez-Brayboy, Christian FR-1 Keiser 52.17 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
31 Swinson, Donald SO-2 Truett-McConnell 52.35 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
32 Courson, Caleb FR-1 Westmont 52.46 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
33 Baxter, Jonathan FR-1 Keiser 52.60 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
34 Cannon, Malik SO-2 Truett-McConnell 52.64 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
35 Hall, Jake FR-1 Truett-McConnell 52.68 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
35 Kee, Nathan JR-3 Voorhees 52.68 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
37 Firmin, Javon FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 52.74 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
38 Tremble, Greg SO-2 Arizona Christian 53.05 RCC Invitational Mar 6, 2020
39 Stevens, Solomon SR-4 Edward Waters 53.08 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
40 Bos, Micah SO-2 Corban 53.11 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
41 Esteril, Daniel JR-3 Warner 53.30 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
42 Joseph, Rodjnald JR-3 St. Thomas (Fla.) 53.36 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
43 Mason, Qwientiss FR-1 Keiser 53.37 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
44 Hunter, Larry FR-1 Voorhees 53.56 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
45 Charles, Deatice SR-4 Warner 53.63 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
46 Alvarez, Jose FR-1 Southwestern Assemblies of God 53.69 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
47 McCants, Jaquan FR-1 Edward Waters 53.72 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
48 Israel, Samuel SO-2 Edward Waters 53.76 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
49 Husband, Rolando FR-1 St. Thomas (Fla.) 53.95 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
50 Davis, Demetruis FR-1 Keiser 54.33 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
51 Moore, Jacob FR-1 Corban 54.44 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
52 Grageda, Herbert FR-1 Marymount California 54.58 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
53 Keene, J'von JR-3 Edward Waters 54.62 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
54 Webb, Kadeem SR-4 Thomas University (GA) 54.66 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
55 Ritter, Declan FR-1 Corban 54.83 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
56 Ramirez, Justin FR-1 Vanguard 55.04 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
57 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 55.06 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
58 Bullock, Willie FR-1 St. Thomas (Fla.) 55.23 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
59 Hayter, Sam FR-1 Northwest Christian 55.32 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
59 Shodiss, Iaan JR-3 Menlo College 55.32 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
61 Townsend, Colton FR-1 Our Lady of the Lake 55.39 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
62 Odom , Ralph SO-2 Southeastern U. 55.97 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
63 Mckenzie, Giovanni JR-3 Keiser 56.35 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
64 Cummings, Ethan FR-1 Southwestern Assemblies of God 56.38 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
65 McClary, Trevion Talladega College 56.54 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
66 Quattlebaum, Jerred SO-2 Central Baptist 57.07 Mulerider Relays Feb 28, 2020
67 Johnson, Dy'shaan SO-2 Morris 57.15 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
68 Knight , Nickalus FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 57.30 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
69 Brown, Derek FR-1 Our Lady of the Lake 57.31 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
70 Catlin, Cornelius Talladega College 57.79 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
71 Joe, Jonathan JR-3 William Jessup 58.11 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
72 Owens, Tanner FR-1 Kentucky Christian 58.44 Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
73 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 58.60 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
74 Laster, Isaiah SO-2 Edward Waters 58.95 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
75 Cha, Austin JR-3 Keiser 59.72 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
76 Malone, Quinderrius FR-1 Stillman 59.76 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
77 Abendanio , Marcus FR-1 Marymount California 1:00.62 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
78 Deloach, Jalen SO-2 Morris 1:01.43 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
79 Hinkle, Connor FR-1 Kentucky Christian 1:02.36 Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
80 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 1:02.61 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020

400 Meters (Women)

NAIA A   56.90 NAIA B   57.36
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Poole, Ja'milya FR-1 USC-Beaufort 57.36 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
2 Simpson, Namiah SO-2 Southeastern U. 57.58 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
3 Parks, Emily SR-4 Westmont 58.05 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
4 Hardy, Rebecca SO-2 William Jessup 59.14 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
5 Bigos, Yuriah FR-1 Southeastern U. 59.38 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
6 Boyd, Rachel FR-1 Southeastern U. 59.41 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
7 Brown, Juliana FR-1 Corban 1:02.25 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
8 Mcleod, Jokyra JR-3 Allen 1:02.41 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
9 Toledo , Alondra SO-2 Our Lady of the Lake 1:02.82 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
10 Edwards, Shawnessy FR-1 Mobile 1:03.34 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
11 Pantoja, Brianna FR-1 Our Lady of the Lake 1:03.39 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
12 Mohrhoff, Kristen JR-3 Westmont 1:03.80 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
13 Castellanos, Yadira JR-3 Marymount California 1:04.07 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
14 Casey, Jasmine FR-1 Menlo College 1:04.22 Sunbird Invitational Feb 21, 2020
15 Collins, Mahogani FR-1 Southwestern Assemblies of God 1:04.65 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
16 Danielson, Kyla JR-3 William Jessup 1:04.72 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
17 Taylor, Jasmine FR-1 Edward Waters 1:05.15 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
18 Youngblood, Constance JR-3 Keiser 1:05.40 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
19 Castro, Maricela SO-2 Our Lady of the Lake 1:05.91 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
20 Desouza, Zona FR-1 St. Thomas (Fla.) 1:07.09 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
21 Waldrop, Breantto FR-1 Voorhees 1:07.15 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
22 Parker, Makhayla FR-1 Our Lady of the Lake 1:07.25 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
23 Espericueta, Robbie FR-1 Our Lady of the Lake 1:07.29 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
24 Ernest, Chelsey SO-2 Warner 1:07.81 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
25 Exil, Sonia SO-2 St. Thomas (Fla.) 1:08.03 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
26 Lewis, Chelsea FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 1:08.33 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
27 Kline, Aliyah SO-2 Blue Mountain 1:08.38 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
28 Allen, Trenyonna FR-1 Truett-McConnell 1:08.64 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
29 Tory, Corissa FR-1 Lyon 1:08.83 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
30 Dixon, Charizma FR-1 Thomas University (GA) 1:08.84 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
31 Hayes, Iyana Talladega College 1:09.77 2020 Panther Invitational Feb 29, 2020
32 Rainford, Samyah FR-1 St. Thomas (Fla.) 1:10.05 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
33 Dennis, Tatyana SO-2 Warner 1:12.10 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
34 Jackson, Vashti FR-1 Keiser 1:13.65 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
35 Beckford, Ja'Naya FR-1 Edward Waters 1:14.98 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
36 Bethea , Shakaria SR-4 Voorhees 1:18.12 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
37 Borchers, Anna Kate FR-1 Florida College 1:21.47 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
38 Morris, Elise SO-2 Thomas University (GA) 1:39.90 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020

800 Meters (Men)

NAIA A   1:52.50 NAIA B   1:53.80
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Cardenas, Tommy FR-1 St. Thomas (Fla.) 1:56.17 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
2 Peterson, Jason SO-2 Westmont 1:56.69 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
3 Samudio, Johnny FR-1 Our Lady of the Lake 1:57.68 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
4 Valdez, Arturo SO-2 Southwestern Assemblies of God 1:58.85 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
5 Gonzalez, Jordan SO-2 Southeastern U. 1:59.73 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
6 Clayton, Jordan FR-1 Arizona Christian 1:59.93 RCC Invitational Mar 6, 2020
7 Holden, Michael FR-1 Southeastern U. 2:00.05 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
8 Baker, John FR-1 Westmont 2:00.96 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
9 Hardy, Braden JR-3 Blue Mountain 2:01.26 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
10 Sheridon, Lucas FR-1 Southeastern U. 2:01.94 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
11 McCluskey, Josh JR-3 Northwest Christian 2:02.08 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
12 Abbey, Andrew FR-1 Menlo College 2:02.39 Sunbird Invitational Feb 21, 2020
13 Barker, Austin JR-3 Multnomah 2:03.36 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
14 Zarate, Jose JR-3 Our Lady of the Lake 2:03.74 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
15 Louis, Peterley JR-3 St. Thomas (Fla.) 2:04.49 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
16 Stevens, Solomon SR-4 Edward Waters 2:04.59 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
17 Miller, Noa FR-1 Multnomah 2:05.04 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
18 Johnson, Oren JR-3 Northwest Christian 2:05.09 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
19 Anderson, Joshua FR-1 Westmont 2:05.23 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
20 Elliott, Sam SR-4 Freed-Hardeman 2:05.59 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
21 Garrison, Chandler JR-3 Menlo College 2:05.61 Sunbird Invitational Feb 21, 2020
22 Joseph, Donavan FR-1 Arizona Christian 2:05.94 RCC Invitational Mar 6, 2020
23 Swinson, Donald SO-2 Truett-McConnell 2:06.19 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
24 Ledford, Wes FR-1 Truett-McConnell 2:07.56 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
25 Williams, Timothy SO-2 Arizona Christian 2:07.88 RCC Invitational Mar 6, 2020
26 Zisette, Andrew SO-2 Evergreen St. 2:08.98 Puget Sound Ed Boitano Invitational Mar 6, 2020
27 Larabee, Daniel SR-4 Multnomah 2:09.03 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
28 Daniels, Colin FR-1 Thomas University (GA) 2:09.22 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
29 Banks, Isaac SO-2 Truett-McConnell 2:09.58 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
30 Ray, Tristan JR-3 Freed-Hardeman 2:09.99 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
31 Griffith, Cade SO-2 Central Baptist 2:10.01 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
32 Burciaga, David SO-2 Southwestern Assemblies of God 2:10.64 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
33 Lapsley, Ben FR-1 Truett-McConnell 2:11.76 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
34 Calderon, Max FR-1 Truett-McConnell 2:11.83 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
35 Lipsey, Simeon JR-3 Truett-McConnell 2:12.19 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
36 Duncan, Patrick SO-2 Our Lady of the Lake 2:12.38 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
37 Keating, Zac SR-4 Thomas University (GA) 2:12.62 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
38 Goldsmith, Marcus JR-3 Mobile 2:12.90 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
39 Roberts, Trevor SO-2 Freed-Hardeman 2:14.28 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
40 Colodney, Jakob FR-1 Keiser 2:14.37 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
41 Shea, James JR-3 Blue Mountain 2:14.61 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
42 Esteril, Daniel JR-3 Warner 2:15.11 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
43 Tibbitts, Matthew JR-3 William Jessup 2:16.51 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
44 Loyd, Kilano FR-1 Northwest Christian 2:16.62 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
45 Kamiuchi, Ryota SO-2 Soka 2:17.54 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
46 Bensman, Hunter FR-1 Corban 2:17.58 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
47 Kitur, Peter Talladega College 2:19.80 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
48 Frerichs, Wyatt FR-1 Lyon 2:21.63 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
49 Dykes, Joshua JR-3 Freed-Hardeman 2:23.75 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
50 Zamora, Shannon SO-2 Central Baptist 2:24.50 Mulerider Relays Feb 28, 2020
51 Basaldua, Josiah JR-3 Multnomah 2:24.52 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
52 Blake, Dalton FR-1 WVU Tech 2:24.85 Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
53 Brown, Diquan SO-2 Allen 2:26.92 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
54 Pope, Dominique FR-1 Keiser 2:27.21 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
55 Dykes, Aaron FR-1 Freed-Hardeman 2:27.71 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
56 Munoz, Zach FR-1 Multnomah 2:28.52 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
57 Bustamante, Antonio SO-2 Our Lady of the Lake 2:30.29 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
58 Mitchell, Patrick SO-2 Lyon 2:32.99 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
59 Conklin, Jonathan FR-1 William Jessup 2:35.64 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
60 Nohr, Zachary FR-1 Lyon 2:57.53 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020

800 Meters (Women)

NAIA A   2:14.40 NAIA B   2:16.00
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Dumaine, Hannah FR-1 Menlo College 2:17.89 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
2 Guthrie, Callie FR-1 Westmont 2:21.81 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
3 Woltjer, Emma FR-1 Southeastern U. 2:25.16 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
4 Jensen, Casey JR-3 Westmont 2:25.35 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
5 Combrink, Charlotte JR-3 Westmont 2:26.27 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
6 Barthelmes, Amanda SR-4 William Jessup 2:26.51 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
7 Johnson, Aubrey JR-3 Blue Mountain 2:27.48 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
8 Morales, Alicia JR-3 Westmont 2:27.69 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
9 Edewards, Jordyn SO-2 Northwest Christian 2:28.55 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
10 Vradenburgh, Kathryn FR-1 Dalton State 2:30.58 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
11 Roberts, Kate FR-1 Dalton State 2:30.84 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
12 Najjar, Shiloh SO-2 Multnomah 2:30.90 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
13 Rasubala, Anika SR-4 Northwest Christian 2:31.08 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
14 Marcin, Naomi SO-2 St. Thomas (Fla.) 2:31.73 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
15 Duenich, Moriah JR-3 Northwest Christian 2:32.06 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
16 Ortega, Calyope JR-3 St. Thomas (Fla.) 2:32.91 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
17 Martinez, Natalie FR-1 Our Lady of the Lake 2:33.01 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
18 Poe, Rebecca SO-2 Dalton State 2:34.71 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
19 Ahmara, Saw JR-3 Webber 2:34.74 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
20 Richards, Chanaiya JR-3 Keiser 2:34.76 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
21 Sherif, Aminatta FR-1 Blue Mountain 2:35.44 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
22 McCall, Aneykah FR-1 Northwest Christian 2:37.08 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
23 Crawford , Anna FR-1 Southeastern U. 2:37.18 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
24 Clark, Kendal JR-3 Webber 2:37.61 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
25 Rivera, Jenycha SR-4 Southeastern U. 2:37.74 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
26 Wells, Madelyn JR-3 Mobile 2:37.82 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
27 Cholometes, Macy FR-1 Westmont 2:37.87 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
28 Morante, Mariana JR-3 St. Thomas (Fla.) 2:38.04 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
29 Camino, Carmen FR-1 WVU Tech 2:38.25 Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
30 Morales, Mari FR-1 Dalton State 2:38.38 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
31 Macedo, Kathy FR-1 Southeastern U. 2:39.13 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
32 Hawthorne-Abrams, Lillie FR-1 Mobile 2:39.78 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
33 Eskenazi, Ally SO-2 William Jessup 2:40.94 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
34 Naya, Sofia JR-3 St. Thomas (Fla.) 2:41.21 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
35 Rabourn, Macy SO-2 Northwest Christian 2:41.24 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
36 Lewis, Chelsea FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 2:41.93 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
37 Hameister, Joelle JR-3 William Jessup 2:42.22 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
38 Hjelm, Dana SR-4 Westmont 2:42.50 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
39 Anderson, Persia JR-3 Multnomah 2:42.58 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
40 Brooks, Aarika FR-1 Oregon Tech 2:42.63 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
41 Gasper-Herrera, Teresa FR-1 Keiser 2:44.12 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
42 Nagle, Alexandria SO-2 Lyon 2:44.56 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
43 Weiss, Emily FR-1 Williams Baptist 2:46.03 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
44 Holleran, Maggie FR-1 Westmont 2:46.31 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
45 Jankowiak, Katelynn SR-4 Soka 2:47.55 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
46 Pines, Haeley FR-1 Lyon 2:48.64 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
47 Bradford, Lillian FR-1 Florida College 2:51.16 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
48 Dixon, Charizma FR-1 Thomas University (GA) 2:51.53 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
49 Rodriguez, Hazel FR-1 Keiser 2:52.07 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
50 Green, Destiny FR-1 Allen 2:52.24 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
51 Jones, Rachel FR-1 Lyon 2:55.97 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
52 Fawaz, Celine FR-1 Soka 2:59.14 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
53 Haas, Leena SR-4 Soka 3:00.25 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
54 Hosie, Rosemary FR-1 Corban 3:03.16 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
55 Clayton, Savannah FR-1 Blue Mountain 3:04.42 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
56 McClurg, Amber FR-1 Lyon 3:12.71 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
57 Joseph, Jaslyn SR-4 USC-Beaufort 3:16.90 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
58 Imbrock, Claire FR-1 Multnomah 3:18.86 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
59 Sherry, Courtney SR-4 USC-Beaufort 3:21.61 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
60 Wynn, Emonei FR-1 Keiser 3:22.63 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
61 Morris, Elise SO-2 Thomas University (GA) 3:52.41 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020

1500 Meters (Men)

NAIA A   3:53.50 NAIA B   3:56.50
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 King, Adam FR-1 Westmont 4:04.83(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
2 Rubin, Daniel FR-1 Westmont 4:07.02(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
3 Garcia, Alejandro SO-2 St. Thomas (Fla.) 4:08.59 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
4 Smith, Andrew SR-4 Thomas University (GA) 4:09.64 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
5 Larabee, Daniel SR-4 Multnomah 4:10.90 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
6 Abbey, Andrew FR-1 Menlo College 4:12.65 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
7 Zarate, Jose JR-3 Our Lady of the Lake 4:12.92 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
8 Cardenas, Tommy FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:14.15 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
9 Hardy, Braden JR-3 Blue Mountain 4:14.37 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
10 Simopoulous, Zach FR-1 Westmont 4:16.98(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
11 Leist, Evan FR-1 Kentucky Christian 4:17.64 Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
12 Tavares, Mario FR-1 Arizona Christian 4:18.14 RCC Invitational Mar 6, 2020
13 Memnon, Jonathan FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:18.25 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
14 Elliott, Sam SR-4 Freed-Hardeman 4:19.74 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
15 Turner, Keontae JR-3 Warner 4:19.78 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
16 Garrison, Chandler JR-3 Menlo College 4:20.37 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
17 Stallings, Joenathan FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:20.46 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
18 Lackey, Jacob JR-3 Northwest Christian 4:23.01 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
19 Montes, Joseph FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:23.30 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
20 Ray, Tristan JR-3 Freed-Hardeman 4:26.34 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
21 Castillo, Mauricio FR-1 Menlo College 4:26.92 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
22 Duncan, Patrick SO-2 Our Lady of the Lake 4:28.05 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
23 Conwell, Zachary FR-1 Corban 4:29.38 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
24 Tesfay, Surafuel SO-2 Marymount California 4:31.15(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
25 Williams, Timothy SO-2 Arizona Christian 4:31.41 RCC Invitational Mar 6, 2020
26 Tibbitts, Matthew JR-3 William Jessup 4:31.92 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
27 Shea, James JR-3 Blue Mountain 4:32.35 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
28 Roberts, Trevor SO-2 Freed-Hardeman 4:32.36 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
29 Daniels, Colin FR-1 Thomas University (GA) 4:33.68 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
30 Goble, Nathan SO-2 Florida College 4:33.82 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
31 Keating, Zac SR-4 Thomas University (GA) 4:34.35 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
32 Colodney, Jakob FR-1 Keiser 4:34.64(1) Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
33 Harris, Desmond SO-2 Stillman 4:36.35 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
34 McCall, Trevor FR-1 Florida College 4:36.86 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
35 Stevens, Solomon SR-4 Edward Waters 4:38.25 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
36 Hoppe, Jacob FR-1 Arizona Christian 4:39.14 RCC Invitational Mar 6, 2020
37 Martinez, Cesar FR-1 Southwestern Assemblies of God 4:39.38 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
38 McCammon, Zach SO-2 Corban 4:39.90 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
39 Bensman, Hunter FR-1 Corban 4:41.63 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
40 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 4:42.07 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
41 Adams, Clarence FR-1 Thomas University (GA) 4:42.76 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
42 Turner, Thomas SO-2 Florida College 4:44.41 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
43 Goldsmith, Marcus JR-3 Mobile 4:48.85 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
44 Valadez, Jared JR-3 Arizona Christian 4:50.85 RCC Invitational Mar 6, 2020
45 Frerichs, Wyatt FR-1 Lyon 4:54.85 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
46 Sarinana, Manuel FR-1 Vanguard 4:56.20(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
47 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 4:56.43 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
48 Takeuchi, Daisuke SO-2 Soka 4:57.39(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
49 Basaldua, Josiah JR-3 Multnomah 5:02.81 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
50 Bustamante, Antonio SO-2 Our Lady of the Lake 5:03.36 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
51 Chia, Mark SR-4 Soka 5:05.68(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
52 Dunn, Payton FR-1 Lyon 5:12.81 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
53 Conklin, Jonathan FR-1 William Jessup 5:13.95 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
54 Dykes, Aaron FR-1 Freed-Hardeman 5:13.96 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
55 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 5:20.60 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
56 Jackson, Shane FR-1 Stillman 5:22.20 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
57 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 5:22.92 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
58 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 6:15.11 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020

1500 Meters (Women)

NAIA A   4:37.50 NAIA B   4:43.50
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Barthelmes, Amanda SR-4 William Jessup 4:53.76 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
2 Jensen, Casey JR-3 Westmont 4:54.61(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
3 Rasubala, Anika SR-4 Northwest Christian 4:58.13 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
4 Najjar, Shiloh SO-2 Multnomah 4:58.53 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
5 Long, Gracie SO-2 Corban 4:58.71 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
6 Johnson, Aubrey JR-3 Blue Mountain 5:03.43 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
7 Chatelain, Tea JR-3 Northwest Christian 5:04.33 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
8 Takaoka, Deana JR-3 Marymount California 5:08.64(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
9 Vradenburgh, Kathryn FR-1 Dalton State 5:09.49 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
10 Duenich, Moriah JR-3 Northwest Christian 5:09.89 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
11 Ortega, Calyope JR-3 St. Thomas (Fla.) 5:10.86 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
12 Castro, Rosalina JR-3 Menlo College 5:13.47 Sunbird Invitational Feb 21, 2020
13 Chepkirui, Beverlyne FR-1 Menlo College 5:13.89 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
14 Hjelm, Dana SR-4 Westmont 5:14.32(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
15 Ahmara, Saw JR-3 Webber 5:15.23 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
16 Gee, Sarah SO-2 Vanguard 5:15.67(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
17 Eskenazi, Ally SO-2 William Jessup 5:17.49 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
18 Cholometes, Macy FR-1 Westmont 5:18.76(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
19 Leon Santos, Analie SR-4 Marymount California 5:18.92(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
20 Vradenburgh, Kay JR-3 Dalton State 5:20.35 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
21 Wells, Madelyn JR-3 Mobile 5:21.36 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
22 Garcia, Susi FR-1 Menlo College 5:23.11 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
23 Roberts, Kate FR-1 Dalton State 5:23.32 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
24 Lusby, Annie SO-2 Blue Mountain 5:23.53 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
25 Macedo, Kathy FR-1 Southeastern U. 5:26.34(1) Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
26 Sherif, Aminatta FR-1 Blue Mountain 5:28.90 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
27 Richards, Chanaiya JR-3 Keiser 5:29.63(1) Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
28 McDermitt, Olivia JR-3 Arizona Christian 5:29.93 RCC Invitational Mar 6, 2020
29 Greenberg, Emily FR-1 Arizona Christian 5:33.93 RCC Invitational Mar 6, 2020
30 Nili, Katie SO-2 Westmont 5:35.97(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
31 Morante, Mariana JR-3 St. Thomas (Fla.) 5:36.59 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
32 Idema, Cameryn SR-4 Westmont 5:36.61(1) 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
33 Marcin, Naomi SO-2 St. Thomas (Fla.) 5:37.72 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
34 Otsuka, Naomi SO-2 Soka 5:38.78(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
35 Lay, Jasmine JR-3 Northwest Christian 5:43.08 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
36 Nagle, Alexandria SO-2 Lyon 5:43.76 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
37 Rodriguez, Hazel FR-1 Keiser 5:46.48(1) Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
38 Bradford, Lillian FR-1 Florida College 5:46.58 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
39 Wittwer, Jonna SO-2 Thomas University (GA) 5:47.34 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
40 Harris, Felicia JR-3 Arizona Christian 5:48.55 RCC Invitational Mar 6, 2020
41 Pines, Haeley FR-1 Lyon 5:55.13 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
42 Cruz, Caitlin SR-4 Southwestern Assemblies of God 5:55.14 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
43 Galan, Carolyn JR-3 St. Thomas (Fla.) 5:59.49 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
44 Dixon, Charizma FR-1 Thomas University (GA) 6:01.14 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
45 Carroll, Lauryn FR-1 Life Pacific University 6:04.44(1) 2020 Pomona-Pitzer Collegiate All Comers Feb 15, 2020
46 Gonzalez, Dalila JR-3 Marymount California 6:10.08(1) Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
47 Imbrock, Claire FR-1 Multnomah 7:00.46 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
48 Flowers, Nicole FR-1 Freed-Hardeman 7:07.19 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
49 Adams, Zion FR-1 Allen 7:35.40 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020

5000 Meters (Men)

NAIA A   14:45.00 NAIA B   14:59.00
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Hammond, Zackery SO-2 Southwestern Assemblies of God 15:28.94 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
2 Tobin, Joseph SO-2 Hope Int'l 15:42.42 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
3 England, Jacob SO-2 Freed-Hardeman 15:43.32 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
4 Cook, James FR-1 Florida College 15:48.51 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
5 Southwood, Tyler SR-4 William Jessup 15:51.69 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
6 Smith, Andrew SR-4 Thomas University (GA) 15:53.40 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
7 Beam, Joshua FR-1 Point University 16:12.62 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
8 Garcia, Luis JR-3 Point University 16:13.99 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
9 Mitchell, Andrew SO-2 Northwest Christian 16:15.66 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
10 Davis, Shane SO-2 Corban 16:19.15 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
11 Valle, Andrew SO-2 Hope Int'l 16:22.80 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
12 Eckstein, Tewodros USC-Beaufort 16:24.53 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
13 Hanks, Ryan JR-3 William Jessup 16:30.56 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
14 Garcia, Alejandro SO-2 St. Thomas (Fla.) 16:31.74 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
15 Sandoval, Cesar SR-4 Warner 16:33.27 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
16 Turner, Keontae JR-3 Warner 16:34.46 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
17 Memnon, Jonathan FR-1 St. Thomas (Fla.) 16:35.64 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
18 Alfonzo, JOSE FR-1 Texas Wesleyan 16:41.63 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
19 Burdette, Micah SO-2 Point University 16:42.14 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
20 Guerrero, Benjamin SO-2 St. Thomas (Fla.) 16:42.33 NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
21 Duram, Drew SR-4 Point University 16:46.62 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
22 Brock, Philip SR-4 Freed-Hardeman 16:52.00 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
23 Kimes, Evan FR-1 Freed-Hardeman 16:57.31 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
24 Turner, Donald SO-2 Florida College 16:59.02 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
25 McCort, Caleb SO-2 Florida College 17:01.35 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
26 Perez, Aydan JR-3 William Jessup 17:01.90 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
27 Mizee, Ketner FR-1 Corban 17:02.77 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
28 Montes, Joseph FR-1 St. Thomas (Fla.) 17:05.45 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
29 Nobles, Owen SO-2 Truett-McConnell 17:15.14 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
30 Segura, Miguel JR-3 Our Lady of the Lake 17:16.53 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
31 Ratliff, Thomas FR-1 Blue Mountain 17:17.54 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
32 Dolata, Justin JR-3 USC-Beaufort 17:18.94 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
33 Dougherty, Ian FR-1 Point University 17:21.63 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
34 Ray, Matthew SO-2 Freed-Hardeman 17:24.08 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
35 Lindenmayer, Randall FR-1 Soka 17:24.70 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
36 Santana, Jose JR-3 Truett-McConnell 17:30.22 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
37 Turner, Thomas SO-2 Florida College 17:30.94 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
38 Woodcock, Connor FR-1 Northwest Christian 17:32.93 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
39 Pace, Elijah FR-1 Point University 17:34.88 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
40 Adams, Clarence FR-1 Thomas University (GA) 17:38.10 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
41 Moczygemba, Andrew SR-4 Our Lady of the Lake 17:42.80 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
42 Sanders, Nijal FR-1 Thomas University (GA) 17:47.12 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
43 Herrera, David SO-2 Warner 17:51.58 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
44 Hemphill, Austin FR-1 Point University 17:52.56 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
45 Martinez, Cesar FR-1 Southwestern Assemblies of God 18:07.96 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
46 Hall, Andrew FR-1 Florida College 18:10.17 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
47 Zaila, Joel JR-3 Warner 18:21.25 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
48 Hardin, Joel FR-1 Florida College 18:35.86 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
49 Scott, Ja'Darius FR-1 Blue Mountain 18:41.45 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
50 Lewis, Michael FR-1 Wiley 18:58.01 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
51 Calderon, Max FR-1 Truett-McConnell 19:23.04 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
52 Hill, Owen FR-1 Blue Mountain 19:54.58 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
53 Turks, LaTravion FR-1 Wiley 20:32.57 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020

5000 Meters (Women)

NAIA A   17:36.30 NAIA B   17:50.00
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Walker, Ashley FR-1 Point University 18:40.28 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
2 Perez-Cazarez, Jennifer FR-1 Vanguard 18:48.07 Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
3 Clark, Kendal JR-3 Webber 19:08.16 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
4 GONZALES, MELISSA SR-4 Texas Wesleyan 19:08.55 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
5 Vradenburgh, Kathryn FR-1 Dalton State 19:17.19 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
6 Johnson , Makenzie SO-2 Southeastern U. 19:18.29 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
7 Webber, Isabell FR-1 Northwest Christian 19:26.73 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
8 Kline, Aliyah SO-2 Blue Mountain 19:51.10 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
9 Nobles, Ivie SR-4 Truett-McConnell 20:19.50 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
10 Vradenburgh, Kay JR-3 Dalton State 20:20.24 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
11 Gasper-Herrera, Teresa FR-1 Keiser 20:21.92 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
12 Garcia, Sabrina SO-2 Our Lady of the Lake 20:29.89 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
13 Gutierrez, Susana SR-4 St. Thomas (Fla.) 20:54.28 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
14 Campbell, Savannah FR-1 Truett-McConnell 21:08.98 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
15 Buteyn, Kalyn SR-4 Warner 21:14.62 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
16 D'Amico, Arika FR-1 Florida College 21:26.90 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
17 Pace, T'Keyah SO-2 Texas College 21:41.65 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
18 Wittwer, Jonna SO-2 Thomas University (GA) 21:41.99 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
19 Ceja, Alex SR-4 William Jessup 21:44.13 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
20 Harrison, Andrea SO-2 Stillman 21:58.13 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
21 Courtney, Hannah FR-1 Blue Mountain 22:01.81 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
22 Herron, Emma SR-4 William Jessup 22:05.01 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
23 Cruz, Caitlin SR-4 Southwestern Assemblies of God 22:08.09 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
24 Palmer, Macy FR-1 Florida College 22:46.42 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
25 Moore, Alyssa FR-1 Blue Mountain 22:46.55 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
26 Herndon, Sarahna JR-3 USC-Beaufort 22:47.18 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
27 Edwards, Allyson FR-1 Philander Smith 23:12.68 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
28 Grant, Madison FR-1 Freed-Hardeman 23:17.52 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
29 Lammons, Peyton SO-2 Our Lady of the Lake 23:20.31 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
30 Paul, Delisha FR-1 Wiley 23:25.23 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
31 Rodriguez, Naomi FR-1 Freed-Hardeman 25:45.12 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
32 Mayberry, Summer FR-1 Philander Smith 26:59.55 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020

10,000 Meters (Men)

NAIA A   31:16.00 NAIA B   31:45.00
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Swoboda, Robert JR-3 Corban 31:12.99 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
2 Smith, Andrew SR-4 Thomas University (GA) 32:31.68 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
3 Herrera, Robert JR-3 Southwestern Assemblies of God 32:36.02 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
4 Bain , Carson JR-3 Northwest Christian 33:22.28 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
5 Beam, Joshua FR-1 Point University 33:30.03 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
6 Martinez, Isaac FR-1 Our Lady of the Lake 34:47.17 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
7 Garcia, Luis JR-3 Point University 35:25.82 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
8 Burdette, Micah SO-2 Point University 35:25.86 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
9 Duram, Drew SR-4 Point University 35:27.92 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
10 Hemphill, Austin FR-1 Point University 35:31.06 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
11 Puente, Hector FR-1 Our Lady of the Lake 35:36.13 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
12 Carter, Nikolas JR-3 Corban 35:41.82 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
13 Rodriguez, Nathaniel FR-1 Our Lady of the Lake 35:44.73 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
14 Adams, Clarence FR-1 Thomas University (GA) 36:02.88 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
15 Dougherty, Ian FR-1 Point University 37:02.85 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
16 Pace, Elijah FR-1 Point University 38:43.78 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020

100 Hurdles (Women)

NAIA A   14.55 NAIA B   14.94
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Green, Emily FR-1 Westmont 15.42 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
2 Stevens, Dasia SO-2 Edward Waters 15.50 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 1.2
3 Underhill, Chena SR-4 Westmont 15.74 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
4 Cabrera, Anna FR-1 Mobile 15.78 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 1.9
5 Swaim, Ally SO-2 Central Baptist 15.84 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -1.5
6 Schmidt, Valerie SO-2 Corban 16.21 Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 -2.2
7 Turner, Lesha SR-4 Arizona Christian 16.42 RCC Invitational Mar 6, 2020 2.6
8 Banyi, Michaela SR-4 Westmont 16.44 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
9 Beaulieu, Hannah SO-2 Corban 16.60 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 2.0
10 Sexton, Taylor FR-1 WVU Tech 16.95 Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020 6.3
11 Stamp-Carter, Daja SO-2 Wiley 17.03 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.5
12 Thomas, Denae SR-4 Southwestern Christian 17.68 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.5
13 Crowley, Shyra FR-1 Southwestern Christian 17.69 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.5
14 Williams, Hailie FR-1 Wiley 17.88 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.5
15 Hameister, Joelle JR-3 William Jessup 18.13 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 0.2
16 Thompson, Haley SO-2 Truett-McConnell 18.34 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 -1.3
17 Schmidlkofer, Madison FR-1 Truett-McConnell 18.36 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 -1.3
18 Sheeks, Gina SO-2 Westmont 18.40 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
19 Butler, Keili FR-1 Westmont 18.51 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
20 Allen, Trenyonna FR-1 Truett-McConnell 18.64 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 -1.3
21 Lanius, Olivia FR-1 Freed-Hardeman 19.23 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 -1.9
22 Tanner, Jodie FR-1 Truett-McConnell 19.32 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 +0.0
23 Brooks, Aarika FR-1 Oregon Tech 19.37 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 -0.6
24 Dagg, Laura FR-1 Westmont 20.60 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
25 Ellifrits, Chesnee FR-1 Lyon 20.93 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 -1.5
26 Weiss, Emily FR-1 Williams Baptist 23.14 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020 -2.4

110 Hurdles (Men)

NAIA A   14.75 NAIA B   14.95
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE WIND
1 Top, Pieter SR-4 Westmont 14.68 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 -1.4
2 Dawkins, Thaddaeus SR-4 Allen 15.32 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020 +0.0
3 Townsend, Clayton SR-4 Our Lady of the Lake 15.58 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 1.2
4 Hamilton , Jakobe FR-1 Voorhees 15.62 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 0.2
5 Webb, Ka'Mari FR-1 Stillman 15.65 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020 -1.1
6 Epps, Jmarcus FR-1 Jarvis Christian 15.76 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 5.2
7 Dechant, Tyler FR-1 Southwestern Christian 15.96 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 5.2
8 Bell, Jourdan JR-3 Edward Waters 16.05 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020 1.0
9 Williams, Jabari JR-3 Truett-McConnell 16.38 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 1.3
10 Avance, Joe JR-3 Arizona Christian 16.41 RCC Invitational Mar 6, 2020 2.1
11 Garner, Tim SR-4 Jarvis Christian 16.64 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 3.6
12 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 17.16 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 0.2
13 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 17.56 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 -0.1
14 Laster, Isaiah SO-2 Edward Waters 17.61 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 1.6
15 Hernandez, Ty FR-1 Westmont 17.66 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 -1.4
16 Griffith, Winston FR-1 Southwestern Assemblies of God 17.74 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 1.0
17 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 18.35 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 0.2
17 Was, Christian SR-4 Southwestern Christian 18.35 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020 5.2
19 Santerre, Jasen FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 19.79 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020 1.0
20 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 20.00 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020 1.2
21 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 22.26 Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020

400 Hurdles (Men)

NAIA A   53.90 NAIA B   54.65
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Cobb, Sharod JR-3 Truett-McConnell 55.09 Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
2 Jones , Jack FR-1 Texas College 57.52 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
3 Hernandez, Ty FR-1 Westmont 57.71 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
4 Jones, Ryan SR-4 Arizona Christian 57.76 RCC Invitational Mar 6, 2020
5 Vanterpool, Davonte SO-2 Southeastern U. 59.04 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
6 Childress, Sherman SO-2 Jarvis Christian 59.93 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
7 Williams, Jabari JR-3 Truett-McConnell 1:00.92 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
8 Rodgers, Glenn FR-1 Southeastern U. 1:01.04 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
9 Baxter, Jonathan FR-1 Keiser 1:01.12 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
10 Griffith, Winston FR-1 Southwestern Assemblies of God 1:01.24 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
11 Freeman, Carter JR-3 USC-Beaufort 1:01.39 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
12 Gesner, Jeff FR-1 Keiser 1:01.82 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
13 Laster, Isaiah SO-2 Edward Waters 1:01.96 Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020
14 HARRIS, KHARI FR-1 Texas Wesleyan 1:02.81 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
15 Dechant, Tyler FR-1 Southwestern Christian 1:03.57 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
16 Townsend, Clayton SR-4 Our Lady of the Lake 1:04.19 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
17 Davis, Dementrius SR-4 USC-Beaufort 1:05.14 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
18 Schofield, Raheem JR-3 Keiser 1:06.00 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
19 Anderson, Antjuan FR-1 Philander Smith 1:06.79 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
20 Santerre, Jasen FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 1:08.18 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
21 Edwards, Jerrold SR-4 Edward Waters 1:10.60 SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020

400 Hurdles (Women)

NAIA A   1:03.30 NAIA B   1:04.70
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Parks, Emily SR-4 Westmont 1:03.13 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
2 Bayes, Morgan SO-2 Corban 1:05.93 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
3 Simpson, Namiah SO-2 Southeastern U. 1:06.23 Tampa Track Classic #1 Feb 21, 2020
4 Brant , Talitha Huston-Tillotson 1:06.26 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
5 Perry, Lauren FR-1 Our Lady of the Lake 1:10.87 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
6 Thompson, Haley SO-2 Truett-McConnell 1:11.55 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
7 Naya, Sofia JR-3 St. Thomas (Fla.) 1:13.07 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
8 Youngblood, Constance JR-3 Keiser 1:13.96 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
9 Butler, Keili FR-1 Westmont 1:14.38 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
10 Mouton, Briana FR-1 Jarvis Christian 1:14.59 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
11 Swaim, Ally SO-2 Central Baptist 1:15.02 Mulerider Relays Feb 28, 2020
12 Hameister, Joelle JR-3 William Jessup 1:16.65 Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
13 Huckaby, Tanesia SO-2 Southeastern U. 1:16.77 Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
14 Sheeks, Gina SO-2 Westmont 1:17.40 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
15 Schmidlkofer, Madison FR-1 Truett-McConnell 1:18.75 Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
16 O'Campo-Turcios, Yanelly JR-3 Southwestern Assemblies of God 1:18.85 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
17 Dagg, Laura FR-1 Westmont 1:20.24 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
18 Thomas, Shavontae FR-1 Wiley 1:22.96 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020

3000 Steeplechase (Women)

NAIA A   11:18.00 NAIA B   11:30.00
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Connor, Daisy SO-2 Lyon 14:40.96 Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020

4 x 800 Relay (Men)

NAIA A   7:44.00 NAIA B   7:48.00
Top↑
TEAM TIME MEET MEET DATE
1 The Masters 8:08.25 Rossi Relays Feb 22, 2020
2 Keiser 8:39.62 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
3 Texas College 8:47.50 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
4 Florida College 8:52.45 Tampa Track Classic #2 Feb 28, 2020
5 Thomas University (GA) 9:06.85 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020

4 x 800 Relay (Women)

NAIA A   9:24.00 NAIA B   9:29.00
Top↑
TEAM TIME MEET MEET DATE
1 Dalton State 10:51.16 SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
2 Keiser 11:22.83 Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020

High Jump (Men)

NAIA A   2.08m NAIA B   2.05m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Wells, Stephen SO-2 Southwestern Christian 1.95m 6' 4.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
2 Dechant, Tyler FR-1 Southwestern Christian 1.90m 6' 2.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
3 Clayton, Tacorey Talladega College 1.89m 6' 2.25" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
4 Pita, Julian JR-3 St. Thomas (Fla.) 1.88m 6' 2" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
5 Ply, Ben FR-1 Arizona Christian 1.85m 6' 0.75" RCC Invitational Mar 6, 2020
5 Graham, Jamiah JR-3 Morris 1.85m 6' 0.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
7 Paulec, Isaiah FR-1 Southeastern U. 1.83m 6' 0" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
8 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 1.82m 5' 11.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
8 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 1.82m 5' 11.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
10 West, Laizon FR-1 Edward Waters 1.80m 5' 10.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
10 Jones, Ryan SR-4 Arizona Christian 1.80m 5' 10.75" RCC Invitational Mar 6, 2020
10 Nealious, Jalen Brewton-Parker 1.80m 5' 10.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
13 Key, Cameron Brewton-Parker 1.75m 5' 8.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
14 Hunt, Ian FR-1 Evergreen St. 1.73m 5' 8" Puget Sound Ed Boitano Invitational Mar 6, 2020
15 Zubaly, Forest SR-4 Corban 1.71m 5' 7.25" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
16 Dion, Van SR-4 Arizona Christian 1.70m 5' 7" RCC Invitational Mar 6, 2020
16 Barnes, Tajnae SO-2 Central Baptist 1.70m 5' 7" Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
16 Hernandez, Ty FR-1 Westmont 1.70m 5' 7" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
16 Bryant, Trint SO-2 Thomas University (GA) 1.70m 5' 7" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
20 Cruz, Tommy SO-2 Arizona Christian 1.65m 5' 5" RCC Invitational Mar 6, 2020
21 Perkins, Keenan FR-1 Edward Waters 1.63m 5' 4.25" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
22 Horn, John SO-2 Lyon 1.60m 5' 3" Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020
23 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 1.56m 5' 1.25" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
24 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 1.55m 5' 1" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
25 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 1.47m 4' 9.75" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
26 Hooten, Ryan FR-1 Westmont 1.35m 4' 5" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020

High Jump (Women)

NAIA A   1.70m NAIA B   1.67m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Chan, Amanda JR-3 Vanguard 1.70m 5' 7" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
2 Hameister, Joelle JR-3 William Jessup 1.52m 4' 11.75" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
3 Allen, Ayanna FR-1 Philander Smith 1.50m 4' 11" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
3 Lanius, Olivia FR-1 Freed-Hardeman 1.50m 4' 11" 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
3 Long, Gracie SO-2 Corban 1.50m 4' 11" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
3 Christensen, Erica JR-3 Keiser 1.50m 4' 11" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
3 Van Marter, Megan JR-3 Northwest Christian 1.50m 4' 11" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
8 Weiss, Emily FR-1 Williams Baptist 1.45m 4' 9" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
8 Hidden, Jessica FR-1 Southeastern U. 1.45m 4' 9" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
8 Schmidt, Valerie SO-2 Corban 1.45m 4' 9" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
8 Flores, Ana SR-4 Vanguard 1.45m 4' 9" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
8 House, Brittany SR-4 Webber 1.45m 4' 9" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
8 Joseph, Jaslyn SR-4 USC-Beaufort 1.45m 4' 9" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
8 Sherry, Courtney SR-4 USC-Beaufort 1.45m 4' 9" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
15 Esparza, Amanda JR-3 Our Lady of the Lake 1.43m 4' 8.25" 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
16 Moss, Shyama JR-3 Arizona Christian 1.42m 4' 7.75" RCC Invitational Mar 6, 2020
17 Hatten, Jordann FR-1 Kentucky Christian 1.40m 4' 7" Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
17 Lewis, Kaylee FR-1 Kentucky Christian 1.40m 4' 7" Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
17 Williams, Hailie FR-1 Wiley 1.40m 4' 7" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
17 Mosttler, Jestyna JR-3 Northwest Christian 1.40m 4' 7" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
17 Rodriguez, Mikayla JR-3 Northwest Christian 1.40m 4' 7" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
17 Combrink, Charlotte JR-3 Westmont 1.40m 4' 7" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
17 Williams, M'Kya SR-4 Westmont 1.40m 4' 7" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
24 Chin, Davia SR-4 Edward Waters 1.39m 4' 6.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
25 Brooks, Aarika FR-1 Oregon Tech 1.37m 4' 6" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
26 Tampus, Juliana FR-1 Vanguard 1.35m 4' 5" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
26 Shindler, Katelyn SR-4 USC-Beaufort 1.35m 4' 5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
26 Snyder, Nicolette JR-3 Keiser 1.35m 4' 5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
29 Harrison, Nescotia SO-2 Allen 1.29m 4' 2.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020

Pole Vault (Men)

NAIA A   4.80m NAIA B   4.70m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Wilmoth, Seth JR-3 Westmont 4.90m 16' 0.75" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
2 Franklin, Cameron SO-2 Westmont 4.25m 13' 11.25" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
3 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 4.15m 13' 7.25" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
4 Cruz, Tommy SO-2 Arizona Christian 4.09m 13' 5" RCC Invitational Mar 6, 2020
4 Ply, Ben FR-1 Arizona Christian 4.09m 13' 5" RCC Invitational Mar 6, 2020
6 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 4.05m 13' 3.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
7 Lipsey, Simeon JR-3 Truett-McConnell 3.80m 12' 5.5" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
7 Hooten, Ryan FR-1 Westmont 3.80m 12' 5.5" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
9 McNabb, Daniel FR-1 Vanguard 3.75m 12' 3.5" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
10 Smith, Andrew JR-3 USC-Beaufort 3.50m 11' 6" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
10 Townsend, Colton FR-1 Our Lady of the Lake 3.50m 11' 5.75" 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020
12 Lapsley, Ben FR-1 Truett-McConnell 3.20m 10' 6" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
13 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 2.95m 9' 8" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
13 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 2.95m 9' 8" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
15 Bess, Jarvis SO-2 USC-Beaufort 2.70m 8' 10.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
15 Nesbitt, Steven FR-1 USC-Beaufort 2.70m 8' 10.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
17 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 2.65m 8' 8.25" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
18 Freeman, Carter JR-3 USC-Beaufort 2.43m 8' 0" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
19 Dolata, Justin JR-3 USC-Beaufort 1.95m 6' 4.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020

Long Jump (Men)

NAIA A   7.25m NAIA B   7.15m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE WIND
1 Mitchell, Kadari SO-2 USC-Beaufort 6.87m 22' 6.5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.6
2 Harper, Jarad SO-2 Westmont 6.83m 22' 5" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 0.8
3 Cobb, Sharod JR-3 Truett-McConnell 6.80m 22' 3.75" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 -1.8
4 Atherton, Miles SO-2 Southwestern Christian 6.79m 22' 3.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
5 Adams, Narada FR-1 USC-Beaufort 6.73m 22' 1" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.4
6 Jones, Ryan SR-4 Arizona Christian 6.72m 22' 0.75" RCC Invitational Mar 6, 2020 2.0
7 Top, Pieter SR-4 Westmont 6.64m 21' 9.5" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 +0.0
8 West, Laizon FR-1 Edward Waters 6.58m 21' 7.25" Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 3.2
9 Pita, Julian JR-3 St. Thomas (Fla.) 6.41m 21' 0.5" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
9 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 6.41m 21' 0.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 +0.0
11 Wooden, Jamison JR-3 Texas College 6.38m 20' 11.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
11 Moss, Tyberious JR-3 Edward Waters 6.38m 20' 11.25" Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 3.9
11 Hokett, Ezekiel JR-3 Allen 6.38m 20' 11.25" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
14 Williams, Jabari JR-3 Truett-McConnell 6.35m 20' 10" Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 2.7
14 Key, Cameron Brewton-Parker 6.35m 20' 10" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
16 Sennette, Chandler SO-2 Our Lady of the Lake 6.32m 20' 9" 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 2.3
17 Carter, Billy SR-4 Arizona Christian 6.28m 20' 7.25" RCC Invitational Mar 6, 2020 2.2
18 Modeste, Charles FR-1 Arizona Christian 6.24m 20' 5.75" RCC Invitational Mar 6, 2020 2.4
19 Nealious, Jalen Brewton-Parker 6.23m 20' 5.25" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
20 Cannon, Malik SO-2 Truett-McConnell 6.20m 20' 4.25" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 0.3
21 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 6.18m 20' 3.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 -0.2
22 Paulec, Isaiah FR-1 Southeastern U. 6.10m 20' 0.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.6
23 Louissaint, Valerie FR-1 St. Thomas (Fla.) 6.05m 19' 10.25" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
23 Murphy, Rayshawn JR-3 Philander Smith 6.05m 19' 10.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
25 Patterson, Isiaih SO-2 Central Baptist 6.04m 19' 9.75" Hendrix Alumni Open 2020 Mar 6, 2020 3.1
25 David, Kevin SR-4 St. Thomas (Fla.) 6.04m 19' 9.75" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
27 Carter, Jaron FR-1 Northwest Christian 5.97m 19' 7" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 3.3
28 Pennington, Chase FR-1 Allen 5.96m 19' 6.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
28 Sloan, Robert JR-3 St. Andrews 5.96m 19' 6.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
30 Williams, Jaha'd FR-1 St. Thomas (Fla.) 5.95m 19' 6.25" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
30 Clayton, Tacorey Talladega College 5.95m 19' 6.25" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 3.5
32 Jean-Francois, Claumy FR-1 St. Thomas (Fla.) 5.90m 19' 4.25" NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
33 Childress, Sherman SO-2 Jarvis Christian 5.87m 19' 3.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
34 Anderson , Joshua SO-2 Corban 5.84m 19' 2" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 1.5
35 Bennett, Earnest SO-2 Texas College 5.82m 19' 1.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
36 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 5.80m 19' 0.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 0.8
37 Williams, Micah FR-1 Philander Smith 5.76m 18' 10.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
38 Harris, Prince FR-1 Northwest Christian 5.73m 18' 9.75" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 1.4
38 Tucker, Jonathan SO-2 Blue Mountain 5.73m 18' 9.75" 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
40 Gunderson, Jordan SO-2 Westmont 5.72m 18' 9.25" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 1.9
40 Gantt, Jonte FR-1 USC-Beaufort 5.72m 18' 9.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -2.4
42 Sagert, Caleb FR-1 Corban 5.71m 18' 9" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 1.4
43 Charon, Darius JR-3 Keiser 5.67m 18' 7.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -3.8
44 Sharp, Justin SR-4 Jarvis Christian 5.66m 18' 7" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
45 Hutchins, Kristian SO-2 St. Andrews 5.65m 18' 6.5" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
46 Davis, Dementrius SR-4 USC-Beaufort 5.63m 18' 5.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 0.1
47 Oluwaseun, Oshaleke FR-1 Texas College 5.59m 18' 4.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
48 Miyoshi, Yuki FR-1 Soka 5.56m 18' 3" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
49 Brown, Fred SR-4 Morris 5.55m 18' 2.5" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
50 van Wingerden, Chatham SO-2 The Masters 5.52m 18' 1.5" Rossi Relays Feb 22, 2020 2.7
51 Dion, Van SR-4 Arizona Christian 5.45m 17' 10.75" RCC Invitational Mar 6, 2020 +0.0
52 Cruz, Tommy SO-2 Arizona Christian 5.44m 17' 10.25" RCC Invitational Mar 6, 2020 0.1
53 Griffith, Winston FR-1 Southwestern Assemblies of God 5.42m 17' 9.5" 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 +0.0
54 Johnson, Khalil JR-3 Jarvis Christian 5.39m 17' 8.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
55 Broughton, Josh FR-1 Evergreen St. 5.37m 17' 7.5" Puget Sound Ed Boitano Invitational Mar 6, 2020 +0.0
56 Bryant, Trint SO-2 Thomas University (GA) 5.20m 17' 0.75" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 -1.5
57 Smith, Andrew JR-3 USC-Beaufort 5.18m 17' 0" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -1.7
58 Cavinaw, Sean FR-1 Corban 5.14m 16' 10.5" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 0.5
59 Hill, Jalen Talladega College 5.12m 16' 9.75" 2020 Panther Invitational Feb 29, 2020 -1.2
60 Cummings, Ethan FR-1 Southwestern Assemblies of God 5.09m 16' 8.5" 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 1.1
61 Tucker, Jayden JR-3 Northwest Christian 5.05m 16' 7" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 1.0
62 Johnson, Waunya FR-1 Edward Waters 4.92m 16' 1.75" Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 1.8
63 Squires, Jesse SO-2 Corban 4.72m 15' 6" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 2.0
64 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 4.55m 14' 11.25" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020 -1.3
65 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 4.43m 14' 6.5" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020 -0.5

Long Jump (Women)

NAIA A   5.75m NAIA B   5.65m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE WIND
1 McKeever, Iyana JR-3 USC-Beaufort 5.62m 18' 5.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.3
2 Mackey, Brandy FR-1 Voorhees 5.61m 18' 5" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
3 White, Shekinah SO-2 Edward Waters 5.60m 18' 4.5" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
4 Taylor , J'nai SO-2 Webber 5.59m 18' 4.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.5
5 Hines, Jade SO-2 Webber 5.58m 18' 3.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 4.2
6 Taylor, Tiara SO-2 Edward Waters 5.48m 17' 11.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
7 Cabrera, Anna FR-1 Mobile 5.33m 17' 6" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 5.6
8 Pineda, Audren SO-2 Our Lady of the Lake 5.31m 17' 5.25" 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020 1.4
9 Williams, M'Kya SR-4 Westmont 5.28m 17' 4" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
10 Brown, Zyshai JR-3 Edward Waters 5.26m 17' 3.25" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
11 Batty, Haleigh SR-4 Westmont 5.21m 17' 1.25" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
12 Scott, Micaiah FR-1 The Masters 5.19m 17' 0.5" Rossi Relays Feb 22, 2020 2.7
13 Spencer, Abigail SR-4 Northwest Christian 5.17m 16' 11.5" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 0.7
14 Green, Emily FR-1 Westmont 5.09m 16' 8.5" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
14 Wynn, Emonei FR-1 Keiser 5.09m 16' 8.5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.2
16 Romero-Talbert, Idalia FR-1 Southeastern U. 5.06m 16' 7.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.6
17 Moon, Gerika SO-2 Allen 5.02m 16' 5.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
18 Joseph, Jaslyn SR-4 USC-Beaufort 5.00m 16' 5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 0.7
19 HENDERSON, ALYSA FR-1 Texas Wesleyan 4.99m 16' 4.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
20 Jones, Alexis FR-1 William Jessup 4.97m 16' 3.75" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
20 Williams, Vendela SR-4 William Jessup 4.97m 16' 3.75" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
22 Ford, Miyah SO-2 Southeastern U. 4.95m 16' 3" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 0.2
22 Miller, LaDaijahnae FR-1 Southeastern U. 4.95m 16' 3" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 1.0
24 Wright, Prosperity FR-1 Southeastern U. 4.92m 16' 1.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.3
25 Tierney, Michelle SO-2 Southeastern U. 4.83m 15' 10.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.2
26 Smith, Julia FR-1 Vanguard 4.78m 15' 8.25" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
27 Christenson, Lilly JR-3 Westmont 4.77m 15' 7.75" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
27 Edwards, Shawnessy FR-1 Mobile 4.77m 15' 7.75" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 5.3
29 Flores, Ana SR-4 Vanguard 4.76m 15' 7.5" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
30 Henderson, Morgan Talladega College 4.75m 15' 7" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 4.3
31 Phillips, Sarah FR-1 Northwest Christian 4.72m 15' 6" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 0.3
32 Snyder, Nicolette JR-3 Keiser 4.69m 15' 4.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 3.0
33 Drapeau, Kelsey FR-1 Southwestern Christian 4.56m 14' 11.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
34 Newingham, Selina JR-3 Corban 4.53m 14' 10.5" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 2.0
35 Van Marter, Megan JR-3 Northwest Christian 4.52m 14' 10" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 0.4
36 Crowley, Shyra FR-1 Southwestern Christian 4.47m 14' 8" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
37 Colvin, Sydnei Talladega College 4.46m 14' 7.75" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020 3.7
38 Bryant, Teagan FR-1 Vanguard 4.44m 14' 7" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
39 Dunbar, Trinity FR-1 St. Thomas (Fla.) 4.40m 14' 5.25" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
40 Holmes, Brianna SO-2 Voorhees 4.36m 14' 3.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
41 Baluja, Masiel FR-1 St. Thomas (Fla.) 4.34m 14' 3" NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
41 Brooks, Aarika FR-1 Oregon Tech 4.34m 14' 3" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 1.4
43 Gaiton, Terriana FR-1 Allen 4.28m 14' 0.5" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
44 Hameister, Joelle JR-3 William Jessup 4.27m 14' 0.25" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020 1.3
45 Fukada, Moeko SR-4 Soka 4.26m 13' 11.75" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
45 Moss, Shyama JR-3 Arizona Christian 4.26m 13' 11.75" RCC Invitational Mar 6, 2020 -3.6
47 Tampus, Juliana FR-1 Vanguard 4.19m 13' 9" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
48 Foster, Jia SO-2 Jarvis Christian 4.17m 13' 8.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
49 Haas, Carina FR-1 Northwest Christian 4.12m 13' 6.25" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 1.1
50 Green, Destiny FR-1 Allen 4.10m 13' 5.5" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
50 Rohr, Jana JR-3 Arizona Christian 4.10m 13' 5.5" RCC Invitational Mar 6, 2020 -2.6
52 Adams, Zion FR-1 Allen 4.03m 13' 2.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
53 Sanchez, Lexi SO-2 Evergreen St. 3.91m 12' 10" Puget Sound Ed Boitano Invitational Mar 6, 2020
54 Sherry, Courtney SR-4 USC-Beaufort 3.88m 12' 8.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 2.0
55 Bradley, Julie SR-4 William Jessup 3.75m 12' 3.75" Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020

Triple Jump (Men)

NAIA A   14.55m NAIA B   14.35m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE WIND
1 Bonner, Donald SR-4 Truett-McConnell 14.22m 46' 8" Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 1.6
1 Redding-Moment, Elijah SR-4 Menlo College 14.22m 46' 8" Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020 2.4
3 Mckenzie, Giovanni JR-3 Keiser 13.80m 45' 3.5" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
4 Key, Cameron Brewton-Parker 13.68m 44' 10.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
5 Nealious, Jalen Brewton-Parker 13.40m 43' 11.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
6 Anderson , Joshua SO-2 Corban 13.33m 43' 9" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 2.1
7 Graham, Jamiah JR-3 Morris 13.30m 43' 7.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
8 Ledford, Wes FR-1 Truett-McConnell 13.23m 43' 5" Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 4.6
9 Louissaint, Valerie FR-1 St. Thomas (Fla.) 13.21m 43' 4.25" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
10 Mitchell, Kadari SO-2 USC-Beaufort 13.01m 42' 8.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -1.0
11 Tucker, Jonathan SO-2 Blue Mountain 12.92m 42' 4.75" 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
12 Williams, Jabari JR-3 Truett-McConnell 12.87m 42' 2.75" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020 +0.0
13 Williams, Jaha'd FR-1 St. Thomas (Fla.) 12.44m 40' 9.75" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
14 Jean-Francois, Claumy FR-1 St. Thomas (Fla.) 12.11m 39' 8.75" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
15 Zubaly, Forest SR-4 Corban 12.04m 39' 6" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020 2.8
16 Harris, Prince FR-1 Northwest Christian 11.99m 39' 4" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 1.6
17 Hokett, Ezekiel JR-3 Allen 11.94m 39' 2.25" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
18 Moss, Tyberious JR-3 Edward Waters 11.93m 39' 1.75" Coastal Carolina Invitational Mar 13, 2020 1.4
19 Williams, Micah FR-1 Philander Smith 11.86m 38' 11" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
20 Gunderson, Jordan SO-2 Westmont 11.60m 38' 0.75" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 +0.0
21 Melton, Caleb FR-1 Multnomah 11.38m 37' 4" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 3.0
22 Cummings, Ethan FR-1 Southwestern Assemblies of God 10.06m 33' 0.25" 2020 Trinity Invitational Mar 6, 2020

Triple Jump (Women)

NAIA A   11.75m NAIA B   11.50m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE WIND
1 Schaeffer, Michaela JR-3 Vanguard 11.64m 38' 2.25" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
2 Romero-Talbert, Idalia FR-1 Southeastern U. 11.41m 37' 5.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.4
3 White, Shekinah SO-2 Edward Waters 11.40m 37' 5" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
4 Taylor, Tiara SO-2 Edward Waters 11.30m 37' 1" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
5 Miller, LaDaijahnae FR-1 Southeastern U. 11.26m 36' 11.5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 3.1
6 McKeever, Iyana JR-3 USC-Beaufort 11.23m 36' 10.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 5.4
7 Wright, Prosperity FR-1 Southeastern U. 11.02m 36' 2" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 +0.0
8 Jones, Alexis FR-1 William Jessup 10.97m 36' 0" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
9 Ford, Miyah SO-2 Southeastern U. 10.85m 35' 7.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 4.1
10 Snyder, Nicolette JR-3 Keiser 10.80m 35' 5.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020 -0.3
11 Williams, M'Kya SR-4 Westmont 10.50m 34' 5.5" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 0.1
12 Wynn, Emonei FR-1 Keiser 10.18m 33' 4.75" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
13 Harrison, Nescotia SO-2 Allen 9.80m 32' 2" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
14 McFadden, Brooklyn SO-2 Multnomah 9.79m 32' 1.5" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020 1.0
15 Christenson, Lilly JR-3 Westmont 9.73m 31' 11.25" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 +0.0
16 Underhill, Chena SR-4 Westmont 9.59m 31' 5.75" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020 +0.0
17 Nakanwagi, Esther SO-2 Truett-McConnell 9.45m 31' 0" Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020 -0.3

Shot Put (Men)

NAIA A   15.85m NAIA B   15.35m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Manuel, Kyle SO-2 Southeastern U. 16.04m 52' 7.5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
2 Dickinson, Jack SR-4 Westmont 14.92m 48' 11.5" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
3 Graham, Kaleb SR-4 Southwestern Christian 14.75m 48' 4.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
4 Purnell, Kenny JR-3 Corban 14.16m 46' 5.5" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
5 Washington, Willie SO-2 Stillman 13.82m 45' 4.25" 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
6 Jones, Anfernee SR-4 Mobile 13.32m 43' 8.5" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
7 Dasher, Parker Brewton-Parker 13.28m 43' 7" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
8 Mitchel, Coby-Malcom JR-3 St. Thomas (Fla.) 13.11m 43' 0.25" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
9 Laurore, Marc SO-2 Keiser 12.90m 42' 4" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
10 Allen, Giovanni SO-2 Southeastern U. 12.64m 41' 5.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
11 McDowell, Dante FR-1 Southwestern Christian 12.59m 41' 3.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
12 Garland, Shea SO-2 Arizona Christian 12.58m 41' 3.25" RCC Invitational Mar 6, 2020
13 Collins, Andrew Brewton-Parker 12.44m 40' 9.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
14 Richmond, Jacob SO-2 William Jessup 12.35m 40' 6.25" Kim Duyst Invitational Mar 6, 2020
15 Fowler, Seth FR-1 Truett-McConnell 12.31m 40' 4.75" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
16 Stringer, Kyle JR-3 Truett-McConnell 11.93m 39' 1.75" Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
17 Wells, Andrew FR-1 Multnomah 11.83m 38' 9.75" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
18 Luce, Dylan JR-3 Freed-Hardeman 11.73m 38' 6" 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
19 Alexis, Cliventz SO-2 Edward Waters 11.70m 38' 4.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
20 Morris , Dalvin JR-3 Voorhees 11.65m 38' 2.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
21 Vallejo, Pablo SO-2 Stillman 11.33m 37' 2.25" 2020 MC Season Opener Mar 7, 2020
22 Phillips, Devin FR-1 St. Thomas (Fla.) 10.97m 36' 0" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
23 David, Kevin SR-4 St. Thomas (Fla.) 10.90m 35' 9.25" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
24 RIVERA, CARLON FR-1 Texas Wesleyan 10.79m 35' 5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
25 Labrada, Andy SO-2 Southeastern U. 10.77m 35' 4" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
26 Phanord , Jobed FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 10.71m 35' 1.75" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
27 Slusser, Kevin FR-1 Multnomah 10.66m 34' 11.75" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
28 Gooch, Dillon SO-2 Truett-McConnell 10.64m 34' 11" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
29 Parabello, Dominic FR-1 Kentucky Christian 10.51m 34' 5.75" Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
29 Richmond, Alec JR-3 William Jessup 10.51m 34' 5.75" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
31 Harris, Isaiah JR-3 Multnomah 10.49m 34' 5" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
32 Sunseri, Austin SO-2 Soka 10.42m 34' 2.25" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
33 Dodgen, Thomas JR-3 Oregon Tech 10.40m 34' 1.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
34 Adkins, Brice SO-2 USC-Beaufort 10.39m 34' 1.25" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
35 Durst , Terrence FR-1 Texas College 10.33m 33' 10.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
36 Bell, Demontrey Huston-Tillotson 10.32m 33' 10.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
36 Stover, Austin FR-1 WVU Tech 10.32m 33' 10.25" Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
38 Carter, Billy SR-4 Arizona Christian 10.09m 33' 1.25" RCC Invitational Mar 6, 2020
39 Chambers, Curdaence SR-4 Texas College 10.04m 32' 11.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
40 Cowart, Ethan SR-4 Mobile 10.01m 32' 10.25" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
41 Walton, John FR-1 Arizona Christian 9.89m 32' 5.5" RCC Invitational Mar 6, 2020
42 Singleton, Gabe FR-1 Kentucky Christian 9.53m 31' 3.25" Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
43 McNabb, Daniel FR-1 Vanguard 9.43m 30' 11.25" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
44 Remsburg, Corban FR-1 Oregon Tech 9.38m 30' 9.25" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
45 Kim, Jaden SO-2 Soka 9.25m 30' 4.25" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
45 Lewis, Kameron JR-3 Philander Smith 9.25m 30' 4.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
45 Beeghly, Caleb FR-1 Westmont 9.25m 30' 4.25" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
48 Fuller, Kris FR-1 Truett-McConnell 9.11m 29' 10.75" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
49 Jackson, CJ FR-1 Williams Baptist 8.90m 29' 2.5" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
50 Perkins, Keenan FR-1 Edward Waters 8.83m 28' 11.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
51 Goffney, Joshua FR-1 Philander Smith 8.70m 28' 6.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
52 Ply, Ben FR-1 Arizona Christian 8.62m 28' 3.5" RCC Invitational Mar 6, 2020
53 Bess, Jarvis SO-2 USC-Beaufort 8.58m 28' 1.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
54 Livingston, Terrian SO-2 Philander Smith 8.57m 28' 1.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
55 Totah, Isa SO-2 Arizona Christian 8.56m 28' 1" RCC Invitational Mar 6, 2020
56 Garrison, Ethan FR-1 Kentucky Christian 8.51m 27' 11" Golden Eagle Invitational Mar 6, 2020
57 Robinson, William FR-1 Voorhees 8.34m 27' 4.5" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
58 Lewis, Dashun JR-3 Voorhees 8.30m 27' 2.75" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
59 Harden, Jamez JR-3 Philander Smith 8.21m 26' 11.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
60 Charles, Xavier SO-2 Johnson & Wales (Fla.) 8.17m 26' 9.75" NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
61 Cruz, Tommy SO-2 Arizona Christian 7.89m 25' 10.75" RCC Invitational Mar 6, 2020
62 Knox, Demetrious SR-4 Morris 7.34m 24' 1" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
63 Smith, Karlis FR-1 Williams Baptist 7.27m 23' 10.25" Harding Spring Break Multi Mar 10, 2020
64 Sagert, Caleb FR-1 Corban 6.64m 21' 9.5" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020

Shot Put (Women)

NAIA A   13.55m NAIA B   13.00m
Top↑
ATHLETE YEAR TEAM MARK CONV MEET MEET DATE
1 Marr, Sydney JR-3 Westmont 12.31m 40' 4.75" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
2 Paulding, Elyssa SO-2 Mobile 11.71m 38' 5" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
3 Alaileleul, Nanati JR-3 Arizona Christian 11.57m 37' 11.5" RCC Invitational Mar 6, 2020
4 Byrd, Keshuna FR-1 Jarvis Christian 11.56m 37' 11.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
5 Banyi, Michaela SR-4 Westmont 11.50m 37' 8.75" 2020 Gaucho Round-Up Feb 22, 2020
6 Garcia, Carmen JR-3 Wiley 11.33m 37' 2.25" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
7 Morris, Briona JR-3 Wiley 11.11m 36' 5.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
8 McMath, Naceema FR-1 Voorhees 11.10m 36' 5" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
9 Cooper, Jerrin SO-2 Philander Smith 11.05m 36' 3" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
10 Kraatz, Faith JR-3 Multnomah 11.04m 36' 2.75" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
11 Perry, Courtnie SR-4 Webber 11.03m 36' 2.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
12 Hooks, LaKirstan SR-4 Mobile 10.77m 35' 4" 2020 Jaguar Opener Mar 6, 2020
13 BAKER, KAYLEE FR-1 Texas Wesleyan 10.59m 34' 9" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
13 Wilson, Sasha FR-1 Southwestern Christian 10.59m 34' 9" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
15 Harter, Myah SR-4 Northwest Christian 10.56m 34' 7.75" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
16 LESLIE, LONDON SO-2 Texas Wesleyan 10.48m 34' 4.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
17 Barden, Jana FR-1 USC-Beaufort 10.40m 34' 1.5" SSU Tiger Relays Feb 29, 2020
18 Pressley, Briana SO-2 Evergreen St. 10.37m 34' 0.25" Puget Sound Ed Boitano Invitational Mar 6, 2020
19 Hodge, Dekoya JR-3 St. Thomas (Fla.) 10.32m 33' 10.25" NSU Sharks Invitational Feb 22, 2020
20 Mccrae, Chloe FR-1 Corban 10.16m 33' 4" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
21 Tierney, Michelle SO-2 Southeastern U. 10.09m 33' 1.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
22 Dauphin, Martha FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 10.07m 33' 0.5" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
23 King, Madison FR-1 William Jessup 10.04m 32' 11.25" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
24 Shablom, Briana SO-2 USC-Beaufort 9.99m 32' 9.5" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
25 Dewberry, Diamond FR-1 Philander Smith 9.98m 32' 9" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
26 Coleman, Jennifer FR-1 Thomas University (GA) 9.97m 32' 8.5" Cougar Invitational 2020 Feb 22, 2020
27 Narvaez, Samantha SO-2 St. Thomas (Fla.) 9.75m 32' 0" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
28 Zaldo, Melissa JR-3 St. Thomas (Fla.) 9.66m 31' 8.5" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
29 Craig, Breanna SR-4 Allen 9.65m 31' 8" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
30 Steen, Alyssa FR-1 USC-Beaufort 9.62m 31' 6.75" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
31 Collier , Ashlynn SO-2 Arizona Christian 9.58m 31' 5.25" RCC Invitational Mar 6, 2020
32 Whitehead, Farleigh FR-1 Corban 9.55m 31' 4" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
33 Underwood, Dakota FR-1 Northwest Christian 9.52m 31' 3" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
34 Bishop, Imani SO-2 Edward Waters 9.44m 30' 11.75" SSU Tiger Orange and Blue Mar 7, 2020
35 Enclade, Jodi FR-1 Philander Smith 9.41m 30' 10.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
35 Bailey, Assata Huston-Tillotson 9.41m 30' 10.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
37 Byrd, Sarah FR-1 Keiser 9.32m 30' 7" Bobcat/Shark Relays Mar 10, 2020
38 Adeoye, Victoria SO-2 Corban 9.30m 30' 6.25" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
39 Tenhave, McKayla FR-1 Arizona Christian 9.29m 30' 5.75" RCC Invitational Mar 6, 2020
40 Zachry, Felicity SO-2 Vanguard 9.14m 30' 0" Soka Indoor Qualifier Feb 22, 2020
41 Kleiber, Madilyn FR-1 Corban 9.11m 29' 10.75" 2020 Willamette Opener Mar 7, 2020
41 Charles, Shaiann JR-3 Wiley 9.11m 29' 10.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
43 Harbin, Karis SO-2 Truett-McConnell 9.05m 29' 8.25" Adonica Ferguson Classic 2020 Mar 7, 2020
44 Serle, Caitlin JR-3 Keiser 9.02m 29' 7.25" Embry-Riddle Bahamas House First Chance Last Chance Meet Feb 22, 2020
45 Wright, Chaentra JR-3 Philander Smith 8.98m 29' 5.5" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020
46 Usselman, Jenae FR-1 Northwest Christian 8.95m 29' 4.5" Linfield Erik Anderson Memorial Icebreaker Mar 6, 2020
46 Brooks, Aarika FR-1 Oregon Tech 8.95m 29' 4.5" 35th Annual Chico Multi-Event Classic Feb 27, 2020
48 Burns, Alexis JR-3 Philander Smith 8.93m 29' 3.75" 2020 Jet Relays (University/College, Open)) Mar 7, 2020