March 5-6, 2011
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
ICON KEY: NEICAAA ECAC DIII IC4A/ECAC BIG EAST

Men's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Rutt, Michael SR-4 Connecticut 2:23.87 10
2. Wendland, Isaac JR-3 Liberty 2:24.74 8
3. Thomas, Ian SR-4 Boston College 2:24.77 6
4. Behre, Chris SR-4 St. Francis (Pa.) 2:25.14 5
5. Boudreau, Parker JR-3 George Mason 2:25.70 4
6. Kiley, Gregory SR-4 Albany 2:25.97 3
7. Rojeras, Mikael FR-1 Manhattan 2:26.34 2
8. Cooper, Kevin SO-2 Brown 2:26.57 1
9. Rainford, Trevon SR-4 La Salle 2:28.14 -

Men's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Thomas, Ian SR-4 Boston College 2:23.58
2. Rutt, Michael SR-4 Connecticut 2:23.86
3. Behre, Chris SR-4 St. Francis (Pa.) 2:25.11
4. Rojeras, Mikael FR-1 Manhattan 2:26.87
5. Kiley, Gregory SR-4 Albany 2:24.95
6. Wendland, Isaac JR-3 Liberty 2:25.31
7. Boudreau, Parker JR-3 George Mason 2:25.40
8. Rainford, Trevon SR-4 La Salle 2:25.51
9. Cooper, Kevin SO-2 Brown 2:25.67
10. Cornfield, Jarred FR-1 Liberty 2:25.94
11. Felce, Alex SR-4 Stony Brook 2:25.97
12. Reynolds, Robert JR-3 George Mason 2:26.24
13. Fitzgerald, Kevin JR-3 Fordham 2:27.11
14. VanderMolen, Scott SR-4 UMass Amherst 2:27.15
15. Cunningham, Michael JR-3 Penn 2:27.29
16. Chylak, Matt SO-2 Penn 2:27.33
17. Fischer, Luke SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:27.47
18. Ugolino, Andrew SR-4 Binghamton 2:28.03
19. Helis, Corbin SR-4 Army 2:28.22
20. Medeiros, Brendan SR-4 Holy Cross 2:28.42
21. Weider, James SR-4 Boston U. 2:28.84
22. Mosconi, Dayne SO-2 Lafayette 2:28.89
23. Simmons, Tyler JR-3 VCU 2:29.94
24. Halpin, Sean SO-2 Albany 2:30.20  
25. Jones, Roy JR-3 UMBC 2:30.25  
26. DeBlasio, Garth JR-3 Monmouth 2:30.34  
27. Puleo, DJ   Loyola Maryland 2:30.37  
28. McDougle, Jake JR-3 New Hampshire 2:30.48  
29. Novakowski, evan SR-4 Bucknell 2:30.59  
30. Forbes, Shamell SR-4 Stony Brook 2:31.07  
31. Torre-Santiago, Alexis SR-4 Army 2:31.53  
32. Elnick, Thomas JR-3 Brown 2:34.07  
33. Trimble, Logan SO-2 MIT 2:35.59
34. Hinton, Alex SO-2 VCU 2:38.28  
1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rojeras, Mikael FR-1 Manhattan 2:26.87
2. Fischer, Luke SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:27.47
3. Ugolino, Andrew SR-4 Binghamton 2:28.03
4. Simmons, Tyler JR-3 VCU 2:29.94
5. Jones, Roy JR-3 UMBC 2:30.25  
6. Novakowski, evan SR-4 Bucknell 2:30.59  
7. Forbes, Shamell SR-4 Stony Brook 2:31.07  
8. Torre-Santiago, Alexis SR-4 Army 2:31.53  
1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rutt, Michael SR-4 Connecticut 2:23.86
2. Wendland, Isaac JR-3 Liberty 2:25.31
3. Felce, Alex SR-4 Stony Brook 2:25.97
4. Reynolds, Robert JR-3 George Mason 2:26.24
5. VanderMolen, Scott SR-4 UMass Amherst 2:27.15
6. Chylak, Matt SO-2 Penn 2:27.33
7. Halpin, Sean SO-2 Albany 2:30.20  
8. DeBlasio, Garth JR-3 Monmouth 2:30.34  
9. Puleo, DJ   Loyola Maryland 2:30.37  
1000 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Thomas, Ian SR-4 Boston College 2:23.58
2. Kiley, Gregory SR-4 Albany 2:24.95
3. Rainford, Trevon SR-4 La Salle 2:25.51
4. Cornfield, Jarred FR-1 Liberty 2:25.94
5. Cunningham, Michael JR-3 Penn 2:27.29
6. Helis, Corbin SR-4 Army 2:28.22
7. Medeiros, Brendan SR-4 Holy Cross 2:28.42
8. Elnick, Thomas JR-3 Brown 2:34.07  
1000 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Behre, Chris SR-4 St. Francis (Pa.) 2:25.11
2. Boudreau, Parker JR-3 George Mason 2:25.40
3. Cooper, Kevin SO-2 Brown 2:25.67
4. Fitzgerald, Kevin JR-3 Fordham 2:27.11
5. Weider, James SR-4 Boston U. 2:28.84
6. Mosconi, Dayne SO-2 Lafayette 2:28.89
7. McDougle, Jake JR-3 New Hampshire 2:30.48  
8. Trimble, Logan SO-2 MIT 2:35.59
9. Hinton, Alex SO-2 VCU 2:38.28