May 10-12, 2012
|
Houston Baptist - Houston, TX

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1. Fenstermacher, Jesse SO-2 North Dakota 1:50.57 10
2. Lopez, Andrew SR-4 Texas-Pan American 1:51.06 8
3. Rowberry, Tim SR-4 Utah Valley 1:53.70 6
4. Casse, Martin SO-2 Texas-Pan American 1:54.15 5
5. Rose, Tyler SR-4 North Dakota 1:54.40 4
6. Auld, Dan SR-4 Seattle U. 1:54.89 3
7. Montoya, Ulysses SO-2 Houston Baptist 1:58.26 2
8. Charles, Taylor FR-1 Utah Valley 2:03.15 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rowberry, Tim SR-4 Utah Valley 1:49.59
2. Lopez, Andrew SR-4 Texas-Pan American 1:50.14
3. Fenstermacher, Jesse SO-2 North Dakota 1:54.31
4. Auld, Dan SR-4 Seattle U. 1:54.43
5. Rose, Tyler SR-4 North Dakota 1:54.79
6. Casse, Martin SO-2 Texas-Pan American 1:59.58
7. Charles, Taylor FR-1 Utah Valley 1:54.60
8. Montoya, Ulysses SO-2 Houston Baptist 1:55.21
9. Mandimika, Dwight SO-2 North Dakota 1:55.76
10. Misono, Colton FR-1 Seattle U. 1:56.56
11. Christensen, Joseph FR-1 Utah Valley 1:59.88
12. Johnson, Chris FR-1 Houston Baptist 1:59.96
13. Thomas, Moheb SO-2 New Jersey Institute 2:00.87
14. Palmer, Byron SO-2 Utah Valley 2:01.75
15. Zamora, Javier FR-1 Houston Baptist 2:02.08
16. McKinney, Samuel JR-3 Chicago State 2:04.42
17. Benavides, Sebastian FR-1 Texas-Pan American 2:05.25
18. Henry, Nate JR-3 Chicago State 2:05.63
19. Skelding, Brandon FR-1 Chicago State 2:06.61
20. Brown, Matthew FR-1 New Jersey Institute 2:09.16
21. Scheideler, Louis SO-2 New Jersey Institute 2:15.09
800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Lopez, Andrew SR-4 Texas-Pan American 1:50.14
2. Casse, Martin SO-2 Texas-Pan American 1:59.58
3. Christensen, Joseph FR-1 Utah Valley 1:59.88
4. Johnson, Chris FR-1 Houston Baptist 1:59.96
5. Benavides, Sebastian FR-1 Texas-Pan American 2:05.25
6. Skelding, Brandon FR-1 Chicago State 2:06.61
7. Brown, Matthew FR-1 New Jersey Institute 2:09.16
800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Rowberry, Tim SR-4 Utah Valley 1:49.59
2. Auld, Dan SR-4 Seattle U. 1:54.43
3. Charles, Taylor FR-1 Utah Valley 1:54.60
4. Montoya, Ulysses SO-2 Houston Baptist 1:55.21
5. McKinney, Samuel JR-3 Chicago State 2:04.42
6. Henry, Nate JR-3 Chicago State 2:05.63
7. Scheideler, Louis SO-2 New Jersey Institute 2:15.09
800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1. Fenstermacher, Jesse SO-2 North Dakota 1:54.31
2. Rose, Tyler SR-4 North Dakota 1:54.79
3. Mandimika, Dwight SO-2 North Dakota 1:55.76
4. Misono, Colton FR-1 Seattle U. 1:56.56
5. Thomas, Moheb SO-2 New Jersey Institute 2:00.87
6. Palmer, Byron SO-2 Utah Valley 2:01.75
7. Zamora, Javier FR-1 Houston Baptist 2:02.08